Μονιμοποίηση STAGE

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
TASOS77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:59 pm

Μονιμοποίηση STAGE

Δημοσίευσηαπό TASOS77 » Πέμ Ιούλ 01, 2010 3:57 pm

ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΙ ΕΚΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ STAGE ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ. ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ.
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΡΩΤΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ? ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ .....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΗΚΑΝ. ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΟΥΤΕ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ....ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΑΣΚΟΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ?
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΑΖΟΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΒΥΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟΙ.
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΞΕΙ Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΠ'ΕΞΩ ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.....ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.....

olivi
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2007 12:55 am

Δημοσίευσηαπό olivi » Παρ Ιούλ 02, 2010 7:59 pm

Από το site για την απογραφή δημοσίων υπαλλήλων


13. Είμαι συμβασιούχος σταζ (stage). Πρέπει να απογραφώ?


Όχι, γιατί δεν έχετε σχέση εργασίας αλλά πρόκειται για πρακτική άσκηση.

radiohead
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 01, 2010 1:25 pm

Re: Μονιμοποίηση STAGE

Δημοσίευσηαπό radiohead » Τρί Σεπ 07, 2010 7:07 am

TASOS77 έγραψε:ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΙ ΕΚΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ STAGE ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ. ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ.
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΡΩΤΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ? ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ .....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΗΚΑΝ. ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΟΥΤΕ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ....ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΑΣΚΟΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ?
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΑΖΟΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΒΥΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟΙ.
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΞΕΙ Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΠ'ΕΞΩ ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.....ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.....


Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου αλλα μην νομίζεις οτι ολα τα stage ειναι ίδια, ούτε οτι ειναι ατομα χωρις προσόντα. Εγω συγκεκριμένα ειμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ με μεταπτυχιακό τίτλο και γνωρίζω 3 ξένες γλώσσες. Δεν το ξεκίνησα με αυτοσκοπό να γίνω μόνιμος, απλα το θεώρησα σαν μια ευκαιρία να αποκτήσω μια χρήσιμη για την μελλοντική μου καρριέρα εργασιακή εμπειρία. Ετυχε να μου αρέσει το αντικείμενο, οι συμβάσεις ανανεώνονταν, και εφτασα αυτη την στιγμή να έχω 5 χρονια συνεχούς προσφορας εργασίας σε θέση μονίμου, με ολες τις αρμοδιοτητες ενος μονίμου υπαλλήλου. Προσωπικά δεν με απασχολει καθόλου η μονιμοποιηση γιατι με τα προσόντα μου μπορώ να βρώ καλύτερη δουλεια στον ιδιωτικό τομέα αλλα εχω κινήσει ολες τις νομικές διαδικασίες απλα γιατι με ενοχλεί η κοροιδία και η εκμετάλλευση της εργασίας μου απο το κράτος που την βάφτισε "μαθητεία" για να με αμοίβει με αποδοχές κατώτερες απο ενος ανειδίκευτου εργάτη. Και εμενα παντως με ενοχλει η νοοτροπία μερικών stagiers συναδέλφων που θεωρούν οτι οι θέσεις τους ανήκουν

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Re: Μονιμοποίηση STAGE

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Σεπ 07, 2010 9:09 am

TASOS77 έγραψε:ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΙ ΕΚΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ STAGE ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ. ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ.
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΡΩΤΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ? ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ .....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΗΚΑΝ. ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΟΥΤΕ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ....ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΑΣΚΟΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ?
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΑΖΟΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΒΥΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟΙ.
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΞΕΙ Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΠ'ΕΞΩ ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.....ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.....

ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΗΚΑΝ...αυτοί που μπήκαν στα ΚΕΠ με συμβάσεις έργου και μετά με φωτογραφική προκήρυξη δεν σε ενοχλούν; οι εργασιακοί σύμβουλοι του ΟΑΕΔ δεν σε ενοχλούν; όλοι αυτοί που μπαίνουν στους δήμους με συμβάσεις έργου επειδή είναι κολλητοί με το δήμαρχο δεν τους βλέπεις; ότι ο Πάγκαλος είπε πως θα απολύσει τα stage αλλά έβαλε την κόρη του πως το βλέπεις; μήπως είναι λίγο υποκρισία ο τρόπος που βλέπουμε τα stage; αυτοί που μπαίνουν σωρηδών με συμβάσεις έργου παίρνουν τα διπλά και περισσότερο από αυτούς των stage αλλά κανείς δεν μιλάει...

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Re: Μονιμοποίηση STAGE

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Τρί Σεπ 07, 2010 10:50 am

radiohead έγραψε:Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου αλλα μην νομίζεις οτι ολα τα stage ειναι ίδια, ούτε οτι ειναι ατομα χωρις προσόντα. Εγω συγκεκριμένα ειμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ με μεταπτυχιακό τίτλο και γνωρίζω 3 ξένες γλώσσες. Δεν το ξεκίνησα με αυτοσκοπό να γίνω μόνιμος, απλα το θεώρησα σαν μια ευκαιρία να αποκτήσω μια χρήσιμη για την μελλοντική μου καρριέρα εργασιακή εμπειρία. Ετυχε να μου αρέσει το αντικείμενο, οι συμβάσεις ανανεώνονταν, και εφτασα αυτη την στιγμή να έχω 5 χρονια συνεχούς προσφορας εργασίας σε θέση μονίμου, με ολες τις αρμοδιοτητες ενος μονίμου υπαλλήλου. Προσωπικά δεν με απασχολει καθόλου η μονιμοποιηση γιατι με τα προσόντα μου μπορώ να βρώ καλύτερη δουλεια στον ιδιωτικό τομέα αλλα εχω κινήσει ολες τις νομικές διαδικασίες απλα γιατι με ενοχλεί η κοροιδία και η εκμετάλλευση της εργασίας μου απο το κράτος που την βάφτισε "μαθητεία" για να με αμοίβει με αποδοχές κατώτερες απο ενος ανειδίκευτου εργάτη. Και εμενα παντως με ενοχλει η νοοτροπία μερικών stagiers συναδέλφων που θεωρούν οτι οι θέσεις τους ανήκουν


Ας πηγαινες απο την αρχη στον ιδιωτικο τομεα με τα προσοντα σου. Γιατι πηγες δημοσιο? Να σε "κοροιδευει το κρατος"?
5 χρονια σταζ με αυτα τα προσοντα, μαλλον για κοπριτης (ή χαζος - διαλεξε) μου κανεις. Αν ειχες @@ θα πηγαινες ιδιωτικο με χρηματα καλα κι οχι με 500 ευρα.

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Τρί Σεπ 07, 2010 10:57 am

ΟΛΟΙ(?) θελουμε το δημοσιο για δυο λογους: 1) μονιμοτητα, 2) ΧΑΛΑΡΗ δουλεια.
Τα λεφτα ισως (πλεον) δεν ειναι και τοσο καλα, αλλα ειναι σιγουρα (προς το παρον).
Οποιος εχει ορεξη, μπορει να δουλεψει και ιδιωτικο με πολυ καλυτερα χρηματα (σε μερικες ειδικοτητες). π.χ. Πληροφορικης οπως εγω. Αν παω δασκαλος σε σχολειο αντε να παιρνω 1200, αλλα με ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΚΑΦΕ.
Αν παω στη Vodafone θα παιρνω 1600 με ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑ ΩΡΑΡΙΑ.
Διαλεγεις και παιρνεις.

Κατι τελευταιο: Εγω ΔΕΝ ακουσα ποτε προκηρυξη για σταζ! Πως μπαινατε ολοι εσεις, δεν μπορω να το καταλαβω!
Επιπλεον και το τονιζω: Αν δεν σας αρεσει το σταζ και το θεωρειτε κοροιδια μπορειτε να φυγετε ανα πασα στιγμη!

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Re: Μονιμοποίηση STAGE

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Τρί Σεπ 07, 2010 11:02 am

TASOS77 έγραψε:.....ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.....


Γιατι "μαλλον"? Μομιζω ειναι η μονη λυση για να δωσουμε ενα χτυπημα σε ολους τους αναξιους που τρωνε τις θεσεις. Να φυγουμε και να μεινουν εδω με τους Πακιστανους, Αρμενιους, και ολα τα σκ@τα σε -ους να "καλοπερασουν". Α! Και τους φορους να τους πληρωνουν οι ιδιοι...για να πληρωθουν το μηνιατικο!

Σκεψου και να βρεις δουλεια (δημοσιο ή ιδιωτικο), οι εισφορες σου και οι φοροι σου θα πηγαινουν να πληρωθουν κατι συνταξαρες της ταξης των 2500-3000 ευρω (ξερω απο πρωτο χερι) κατι κοπριτες-κομματοσκυλα-αξεστοι-χωριαταραιοι (οχι απο χωριο απαραιτητα)-ηλιθιοι υπαλληλοι του ΟΤΕ, ΔΕΗ, κτλ...
Επομενως, εξω για σιγουρα.

TASOS77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:59 pm

Re: Μονιμοποίηση STAGE

Δημοσίευσηαπό TASOS77 » Τρί Σεπ 07, 2010 12:29 pm

radiohead έγραψε:
TASOS77 έγραψε:ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΙ ΕΚΔΙΚΑΖΟΝΤΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ STAGE ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΛΗΞΗ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΤΟΥΣ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΤΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΠΑΛΙ ΟΧΙ. ΕΜΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ.
ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΡΩΤΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ? ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ .....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΜΠΗΚΑΝ. ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΕΙ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΟΥΤΕ ΣΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ....ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΞΟΔΕΥΟΥΜΕ ΑΣΚΟΠΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ ?
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΚΝΕΥΡΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΑΖΟΝΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΡΕΚΛΕΣ ΤΟΥΣ ΑΝΗΚΟΥΝ....ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΒΥΣΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΕΡΓΟΙ ΟΤΑΝ ΜΠΗΚΑΝ ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑΝ ΜΕ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΟΙ.
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝ ΠΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΞΕΙ Ο ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΠ'ΕΞΩ ?
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.....ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ.....


Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου αλλα μην νομίζεις οτι ολα τα stage ειναι ίδια, ούτε οτι ειναι ατομα χωρις προσόντα. Εγω συγκεκριμένα ειμαι απόφοιτος ΑΣΟΕΕ με μεταπτυχιακό τίτλο και γνωρίζω 3 ξένες γλώσσες. Δεν το ξεκίνησα με αυτοσκοπό να γίνω μόνιμος, απλα το θεώρησα σαν μια ευκαιρία να αποκτήσω μια χρήσιμη για την μελλοντική μου καρριέρα εργασιακή εμπειρία. Ετυχε να μου αρέσει το αντικείμενο, οι συμβάσεις ανανεώνονταν, και εφτασα αυτη την στιγμή να έχω 5 χρονια συνεχούς προσφορας εργασίας σε θέση μονίμου, με ολες τις αρμοδιοτητες ενος μονίμου υπαλλήλου. Προσωπικά δεν με απασχολει καθόλου η μονιμοποιηση γιατι με τα προσόντα μου μπορώ να βρώ καλύτερη δουλεια στον ιδιωτικό τομέα αλλα εχω κινήσει ολες τις νομικές διαδικασίες απλα γιατι με ενοχλεί η κοροιδία και η εκμετάλλευση της εργασίας μου απο το κράτος που την βάφτισε "μαθητεία" για να με αμοίβει με αποδοχές κατώτερες απο ενος ανειδίκευτου εργάτη. Και εμενα παντως με ενοχλει η νοοτροπία μερικών stagiers συναδέλφων που θεωρούν οτι οι θέσεις τους ανήκουν




ΔΕΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΩ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ. ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΜΕ 1200 ΕΥΡΩ ΚΑΙ Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΑΛΕΙ ΣΤΑ STAGE ΠΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΟΝΙΜΟΙ. ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΕΡΓΗ ΔΟΥΛΕΥΕ ....ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΕΨΑΧΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΑ STAGE ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΒΑΖΑΝ ΑΤΟΜΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΔΥΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΣΤΗΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΕ Ο ΒΟΥΛΕΥΤΗΣ ΓΙΑ ΤΑ STAGE ΣΕ Δ.Ο.Υ. ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ Μ......Σ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ? ΟΤΑΝ ΥΠΟΓΡΑΦΑΤΕ ΞΕΡΑΤΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ . ΑΑΑΑΑΑΑΑ ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ''ΧΑΛΑΡΗ'' ΔΟΥΛΕΙΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΙΜΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΟΥΡΟ ΜΙΣΘΟ.

radiohead
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 01, 2010 1:25 pm

Δημοσίευσηαπό radiohead » Πέμ Σεπ 09, 2010 5:39 am

Thanos25 έγραψε:Ας πηγαινες απο την αρχη στον ιδιωτικο τομεα με τα προσοντα σου. Γιατι πηγες δημοσιο? Να σε "κοροιδευει το κρατος"?
5 χρονια σταζ με αυτα τα προσοντα, μαλλον για κοπριτης (ή χαζος - διαλεξε) μου κανεις. Αν ειχες @@ θα πηγαινες ιδιωτικο με χρηματα καλα κι οχι με 500 ευρα.


Απαξιώ να πέσω στο επίπεδο Νεάντερταλ που βρίσκεσαι για να σου απαντήσω και εγώ με ύβρεις. Το ερώτημά σου το έχω ηδη απαντήσει στο προηγούμενο post μου, αλλα προφανώς στην σπηλιά που μεγάλωσες δεν σου μάθανε να διαβάζεις.

Thanos25
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2009 4:53 pm

Δημοσίευσηαπό Thanos25 » Πέμ Σεπ 09, 2010 11:14 am

radiohead έγραψε:
Thanos25 έγραψε:Ας πηγαινες απο την αρχη στον ιδιωτικο τομεα με τα προσοντα σου. Γιατι πηγες δημοσιο? Να σε "κοροιδευει το κρατος"?
5 χρονια σταζ με αυτα τα προσοντα, μαλλον για κοπριτης (ή χαζος - διαλεξε) μου κανεις. Αν ειχες @@ θα πηγαινες ιδιωτικο με χρηματα καλα κι οχι με 500 ευρα.


Απαξιώ να πέσω στο επίπεδο Νεάντερταλ που βρίσκεσαι για να σου απαντήσω και εγώ με ύβρεις. Το ερώτημά σου το έχω ηδη απαντήσει στο προηγούμενο post μου, αλλα προφανώς στην σπηλιά που μεγάλωσες δεν σου μάθανε να διαβάζεις.


Απλα θελω να γινω καυστικος! Να στο ματαφρασω (ελευθερα) και στη γλωσσα των χομο σαπιενς σαπιενς (δυο φορες, δεν ειναι λαθος):
Ας πηγαινες απο την αρχη στον ιδιωτικο τομεα με τα προσοντα σου. Γιατι πηγες δημοσιο? Να σε "κοροιδευει το κρατος"?
5 χρονια σταζ με αυτα τα προσοντα, μαλλον για τεμπελης (ή χαζος - διαλεξε) μου κανεις. Αν ειχες ορεξη για δουλεια θα πηγαινες ιδιωτικο με χρηματα καλα κι οχι με 500 ευρα.

Παντως, δεν ειχα καμια προθεση να σε θιξω και ζητω συγνωμη αν το εξελαβες με αυτο τον τροπο. Παραθεσα τις αποψεις μου στο θεμα αυτο και αν θελεις μπορεις να ανταπαντησεις σε αυτες.

TASOS77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:59 pm

Δημοσίευσηαπό TASOS77 » Παρ Σεπ 10, 2010 10:06 am

ΔΕΙΤΕ ΛΙΓΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ, ΑΝΟΙΞΕ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥΣ.......ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΑΝΗΓΥΡΙΖΟΥΝ. ΑΜΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΤΗΝ ΒΑΨΑΜΕ ΘΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ ΜΕ ΤΟ ΚΥΑΛΙ.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Παρ Σεπ 10, 2010 10:37 am

Το Πρωτοδικείο μονιμοποιεί
τους σταζιέρ...
Απόφαση τους διατηρεί στο υπουργείο Εργασίας με το αιτιολογικό ότι «εργάζονταν και δεν μαθήτευαν»
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΣΙΜΠΟΥΚΗΣ | Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου 2010


Ανοιξε ο δρόμος για τη μονιμοποίηση των δεκάδων χιλιάδων εργαζομένων που απασχολούνται εδώ και χρόνια στο Δημόσιο και στους Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης (ΟΤΑ) υπό το «πέπλο» της μαθητείας (σταζιέρ) με αποδοχές που είναι κάτω από το όριο της φτώχειας. Και αυτό γιατί το Μονομελές Πρωτοδικείο Αθηνών (διαδικασία ασφαλιστικών μέτρων) με απόφασή του (6920/2010) υποχρέωσε το υπουργείο Εργασίας να διατηρήσει στις υπηρεσίες του εργαζομένους οι οποίοι ως πρόσφατα απασχολούνταν υπό καθεστώς σταζ.

Το Πρωτοδικείο, κάνοντας σαφή διάκριση της εργασίας από τη μαθητεία, υπογραμμίζει: «Δεν είναι δυνατόν να θεωρηθεί ότι η μακροχρόνια απασχόληση των εργαζομένων αυτών είχε σκοπό την επαγγελματική κατάρτισή τους, την ένταξη ή την επανεκπαίδευσή τους επί ενός αντικειμένου ευκόλως κατανοητού. Η πραγματική φύση της απασχόλησης των εργαζομένων ήταν αυτή της εξαρτημένης εργασίας με όλες τις περαιτέρω συνέπειες (όπως είναι μισθολογικές, ασφαλιστικές συνταξιοδοτικές)».

Μάλιστα, το Πρωτοδικείο έκανε ένα ακόμα βήμα μπροστά, επισημαίνοντας ότι η πρακτική αυτή του Ελληνικού Δημοσίου να στελεχώνει τις υπηρεσίες του και να καλύπτει τις πάγιες και διαρκείς ανάγκες του προσλαμβάνοντας τους εργαζομένους αυτούς (σταζιέρ) μέσω του ΟΑΕΔ δεν σημαίνει ότι το ίδιο δεν είναι ο εργοδότης τους, αφού ο ΟΑΕΔ σε τελική ανάλυση απλώς μεσολαβεί στη σύναψη των συμβάσεων μαθητείας. Το δικαστήριο προτού καταλήξει στην κρίση του έλαβε υπόψη του τη σχετική απόφαση του Δικαστηρίου των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων (ΔΕΚ) της 23ης Απριλίου 2009 που εκδόθηκε ύστερα από ερωτήματα τα οποία του τέθηκαν από τα ελληνικά δικαστήρια. Η απόφαση αυτή του ΔΕΚ αναφέρει ότι σε ανάλογες περιπτώσεις υπήρξε κατάφωρη κατάχρηση σε βάρος των εργαζομένων, καθώς όχι μόνο δεν μαθήτευαν, ώστε να δικαιολογείται η ανασφάλιστη απασχόλησή τους με μισθούς κατά πολύ χαμηλότερους των ελαχίστων νομίμων ορίων, αλλά τουναντίον κάλυπταν πάγιες και διαρκείς ανάγκες των υπηρεσιών του υπουργείου, καθ΄ υπέρβαση μάλιστα και κάθε εκ του νόμου χρονικού ορίου για την απασχόληση με συμβάσεις ορισμένης διάρκειας.

ΤΟΥΛΑ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 8:42 am

Δημοσίευσηαπό ΤΟΥΛΑ » Παρ Σεπ 10, 2010 10:52 am

ΤΙ ΜΕΛΕΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ ΑΡΑΓΈ;

TASOS77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Απρ 19, 2010 9:59 pm

Δημοσίευσηαπό TASOS77 » Παρ Σεπ 10, 2010 11:04 am

ΤΟΥΛΑ έγραψε:ΤΙ ΜΕΛΕΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ ΑΡΑΓΈ;


ΟΤΙ ΟΙ ΜΗ ΒΥΣΜΑΤΟΥΧΟΙ ΦΑΓΑΜΕ ΤΟΝ Μ......

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Παρ Σεπ 10, 2010 11:36 am

TASOS77 έγραψε:
ΤΟΥΛΑ έγραψε:ΤΙ ΜΕΛΕΙ ΓΕΝΕΣΘΑΙ ΑΡΑΓΈ;


ΟΤΙ ΟΙ ΜΗ ΒΥΣΜΑΤΟΥΧΟΙ ΦΑΓΑΜΕ ΤΟΝ Μ......

Εσύ θα πήγαινες 5 χρόνια με αυτό το καθεστώς; θα ρίσκαρες;


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες