Stage και ασφαλιστικά μέτρα

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Μάιος 01, 2012 8:00 pm

Όταν ακολουθείς την διαδικασία της αναγκαστικής εκτέλεσης ο αντίδικος σε ποιον δίνει τα χρήματα; στον ενάγοντα τον ίδιο ή στον πληρεξούσιο δικηγόρο;

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τρί Μάιος 01, 2012 9:51 pm

trypokarydos έγραψε:Όταν ακολουθείς την διαδικασία της αναγκαστικής εκτέλεσης ο αντίδικος σε ποιον δίνει τα χρήματα; στον ενάγοντα τον ίδιο ή στον πληρεξούσιο δικηγόρο;


Στον επισπεύδοντα (δηλαδή σε αυτόν που κέρδισε στο δικαστήριο και έχει προχωρήσει σε αναγκαστική εκτέλεση). Αν τώρα θες να τα εισπράξει ο δικηγόρος σου θα πρέπει να έχει ειδική πληρεξουσιότητα σχετικά με ποσά που καθορίζει η απόφαση.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τρί Μάιος 01, 2012 10:14 pm

Αν προσφύγεις κατά σιωπηρής υλικής πράξης (δυσμενής πράξη) δικαιούσαι να υποβάλλεις και αίτηση αναστολής;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Μάιος 02, 2012 12:25 pm

Elinaki έγραψε:
npir έγραψε:
Elinaki έγραψε:
npir έγραψε:elinaki οταν εχεις αγωγη και ζητας παραιτηση πρεπει ο αντιδικος να μην παραστει και αυτος ή δεν παιζει ρολο? στην ματαιωση γινεται αυτο απο τι μου εχεις πει.στην παραιτηση ισχυει το ιδιο?


Αν η παραίτηση γίνει πριν την συζήτηση της αγωγής τότε δεν μας ενδιαφέρει η γνώμη του αντιδίκου. Αν όμως έχει αρχίσει η συζήτηση και ο αντίδικος έχει έννομο συμφέρον εκδίκασης μπορεί να συνεχιστεί η δίκη.



τι κινδυνους ελλοχευει μια παραιτηση απο το δικογραφο?
πχ σε ποσο διαστημα παραγραφεται το δικαιωμα?


Η παραίτηση σημαίνει ότι τρέχει πάλι η παραγραφή και ότι απλά "σταματάς να κυνηγάς το δίκιο σου..."

Εξαρτάται το δικαίωμα...ο γενικός κανόνας παραγραφής είναι 20ετία...αλλά στις περιπτώσεις που φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι για τα stage, άρα εργατικά η παραγραφή είναι 5 ετία.

Νομίζω το ΣτΕ έβγαλε απόφαση τα εργατικά να παραγράφονται στην 2ετία.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Μάιος 02, 2012 2:37 pm

trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
npir έγραψε:
Elinaki έγραψε:
npir έγραψε:elinaki οταν εχεις αγωγη και ζητας παραιτηση πρεπει ο αντιδικος να μην παραστει και αυτος ή δεν παιζει ρολο? στην ματαιωση γινεται αυτο απο τι μου εχεις πει.στην παραιτηση ισχυει το ιδιο?


Αν η παραίτηση γίνει πριν την συζήτηση της αγωγής τότε δεν μας ενδιαφέρει η γνώμη του αντιδίκου. Αν όμως έχει αρχίσει η συζήτηση και ο αντίδικος έχει έννομο συμφέρον εκδίκασης μπορεί να συνεχιστεί η δίκη.



τι κινδυνους ελλοχευει μια παραιτηση απο το δικογραφο?
πχ σε ποσο διαστημα παραγραφεται το δικαιωμα?


Η παραίτηση σημαίνει ότι τρέχει πάλι η παραγραφή και ότι απλά "σταματάς να κυνηγάς το δίκιο σου..."

Εξαρτάται το δικαίωμα...ο γενικός κανόνας παραγραφής είναι 20ετία...αλλά στις περιπτώσεις που φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι για τα stage, άρα εργατικά η παραγραφή είναι 5 ετία.

Νομίζω το ΣτΕ έβγαλε απόφαση τα εργατικά να παραγράφονται στην 2ετία.


Τρυποκάρυδε....ένα θα σου πω...νομίζεις...νομίσματα...!!!
Καμία σχέση αυτό που λες....!!!! Άλλο νομολόγησε το ΣτΕ επί άλλου ζητήματος.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Μάιος 02, 2012 2:38 pm

trypokarydos έγραψε:Αν προσφύγεις κατά σιωπηρής υλικής πράξης (δυσμενής πράξη) δικαιούσαι να υποβάλλεις και αίτηση αναστολής;


Δες τον Σπηλιωτόπουλο Διοικητικό ΙΙ στις αιτήσεις αναστολής.
Καλό διάβασμα.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Μάιος 02, 2012 4:36 pm

trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
npir έγραψε:
Elinaki έγραψε:
npir έγραψε:elinaki οταν εχεις αγωγη και ζητας παραιτηση πρεπει ο αντιδικος να μην παραστει και αυτος ή δεν παιζει ρολο? στην ματαιωση γινεται αυτο απο τι μου εχεις πει.στην παραιτηση ισχυει το ιδιο?


Αν η παραίτηση γίνει πριν την συζήτηση της αγωγής τότε δεν μας ενδιαφέρει η γνώμη του αντιδίκου. Αν όμως έχει αρχίσει η συζήτηση και ο αντίδικος έχει έννομο συμφέρον εκδίκασης μπορεί να συνεχιστεί η δίκη.



τι κινδυνους ελλοχευει μια παραιτηση απο το δικογραφο?
πχ σε ποσο διαστημα παραγραφεται το δικαιωμα?


Η παραίτηση σημαίνει ότι τρέχει πάλι η παραγραφή και ότι απλά "σταματάς να κυνηγάς το δίκιο σου..."

Εξαρτάται το δικαίωμα...ο γενικός κανόνας παραγραφής είναι 20ετία...αλλά στις περιπτώσεις που φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι για τα stage, άρα εργατικά η παραγραφή είναι 5 ετία.

Νομίζω το ΣτΕ έβγαλε απόφαση τα εργατικά να παραγράφονται στην 2ετία.

Ο δικηγόρος μου είπε πως κάτι αξιώσεις για τα επιδόματα των 176 Ε όσοι δεν προσφύγαν στην διετία πάπαλα.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Μάιος 02, 2012 4:39 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Αν προσφύγεις κατά σιωπηρής υλικής πράξης (δυσμενής πράξη) δικαιούσαι να υποβάλλεις και αίτηση αναστολής;


Δες τον Σπηλιωτόπουλο Διοικητικό ΙΙ στις αιτήσεις αναστολής.
Καλό διάβασμα.

Δεν απαντιέται με ένα ναι ή με ένα όχι; είναι πολλά τα βιβλία που μου πρότεινες!!!

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Μάιος 02, 2012 4:45 pm

Πες μου κάτι άλλο.
Αίτημα για έκδοση προσωρινής διαταγής πρέπει να υποβληθεί μαζί με την αίτηση αναστολής ή γίνεται και μεταγενέστερα;
Δηλαδή υποβάλλεις μόνο αίτηση αναστολής και μετά αν προκύψει κάτι πολύ επείγον ζητάς και προσωρινή διαταγή μέχρι να βγει απόφαση για την αναστολή.
Εξυπακούεται ότι έχεις κάνει και προσφυγή.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Μάιος 03, 2012 8:26 am

trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Αν προσφύγεις κατά σιωπηρής υλικής πράξης (δυσμενής πράξη) δικαιούσαι να υποβάλλεις και αίτηση αναστολής;


Δες τον Σπηλιωτόπουλο Διοικητικό ΙΙ στις αιτήσεις αναστολής.
Καλό διάβασμα.

Δεν απαντιέται με ένα ναι ή με ένα όχι; είναι πολλά τα βιβλία που μου πρότεινες!!!


Δεν απαντιέται με ένα ναι ή με ένα όχι. Θέλει νομική ανάλυση.
Το ξέρω ότι στο έχω προτείνει γι'αυτό και κακώς ρωτάς. Έπρεπε να το έχεις μελετήσει.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Μάιος 03, 2012 8:27 am

trypokarydos έγραψε:Πες μου κάτι άλλο.
Αίτημα για έκδοση προσωρινής διαταγής πρέπει να υποβληθεί μαζί με την αίτηση αναστολής ή γίνεται και μεταγενέστερα;
Δηλαδή υποβάλλεις μόνο αίτηση αναστολής και μετά αν προκύψει κάτι πολύ επείγον ζητάς και προσωρινή διαταγή μέχρι να βγει απόφαση για την αναστολή.
Εξυπακούεται ότι έχεις κάνει και προσφυγή.


Σωστά τα λες. Μπορείς και μεταγενέστερα.Αρκεί να αποδείξεις το επείγον.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Πέμ Μάιος 03, 2012 12:46 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Αν προσφύγεις κατά σιωπηρής υλικής πράξης (δυσμενής πράξη) δικαιούσαι να υποβάλλεις και αίτηση αναστολής;


Δες τον Σπηλιωτόπουλο Διοικητικό ΙΙ στις αιτήσεις αναστολής.
Καλό διάβασμα.

Δεν απαντιέται με ένα ναι ή με ένα όχι; είναι πολλά τα βιβλία που μου πρότεινες!!!


Δεν απαντιέται με ένα ναι ή με ένα όχι. Θέλει νομική ανάλυση.
Το ξέρω ότι στο έχω προτείνει γι'αυτό και κακώς ρωτάς. Έπρεπε να το έχεις μελετήσει.

Αυτό το βιβλίο που μου προτείνεις είναι το "Εγχειρίδιο Διοικητικού Δικαίου ΙΙ"; γιατί κοίταξα στα περιεχόμενα στη "Νομική Βιβλιοθήκη" και ασχολείται με το ΣτΕ και το ΑΕΔ, αιτήσεις ακυρώσεως κ.λ.π. όχι με πρωτοβάθμια.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Πέμ Μάιος 03, 2012 12:48 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Πες μου κάτι άλλο.
Αίτημα για έκδοση προσωρινής διαταγής πρέπει να υποβληθεί μαζί με την αίτηση αναστολής ή γίνεται και μεταγενέστερα;
Δηλαδή υποβάλλεις μόνο αίτηση αναστολής και μετά αν προκύψει κάτι πολύ επείγον ζητάς και προσωρινή διαταγή μέχρι να βγει απόφαση για την αναστολή.
Εξυπακούεται ότι έχεις κάνει και προσφυγή.


Σωστά τα λες. Μπορείς και μεταγενέστερα.Αρκεί να αποδείξεις το επείγον.

Ενώ στην αναστολή δεν χρειάζεται να επικαλεστείς κάτι τόσο επείγον;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Πέμ Μάιος 03, 2012 12:50 pm

Όταν έχει εκδικαστεί η αίτηση αναστολής σου και η προσωρινή διαταγή από κάποιο τμήμα του Διοικητικού Πρωτοδικείου η προσφυγή σου εκδικάζεται από το ίδιο τμήμα ή μπορεί και να αλλάξει;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Πέμ Μάιος 03, 2012 12:54 pm

Όταν έχεις δύο προσφυγές συναφείς, τι σε συμφέρει;
1) Να εκδικαστούν από το ίδιο τμήμα για να αποφευχθεί η πιθανότητα να εκδοθούν αντιφατικές αποφάσεις;
2) Να συνεκδικαστούν;


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες