Stage και ασφαλιστικά μέτρα

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Τετ Μάιος 16, 2012 1:12 pm

trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Αν θέλεις να ζητήσεις προσωρινή διαταγή μετά την συζήτηση της αίτησης αναστολής, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις;


Η ίδια που θα ακολουθούσες και πριν.

Να υποθέσω δηλαδή ότι καταθέτεις δικόγραφο "αιτήματος προσωρινής διαταγής".
Απαιτείται παράβολο για αυτό; (Έχεις ήδη πληρώσει παράβολο για την αναστολή).
Παρεπιπτόντος πόσο είναι το παράβολο για την αναστολή για διαφορές κοινωνικής ασφάλισης;
Και αν είναι επείγουσα κατάσταση, υπάρχουν π.χ. προθεσμίες που λήγουνε και δεν υπάρχει χρόνος να γίνουνε επιδόσεις για την προσωρινή διαταγή;


Απαιτείται παράβολο κανονικά και παράσταση δικηγόρου. Πόσο είναι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω...πρέπει να ανοίξω κώδικα και δεν έχω χρόνο.
Οι επιδόσεις μπορούν να γίνουν σε μια μέρα. Στην συζητηση της προσωρινής μπορείς να καλέσεις και τον αντίδικο τηλεφωνικά πλέον.

Δεύτερο παράβολο; Μα όταν καταθέτεις αίτηση αναστολής μαζί με προσωρινή διαταγή δίνεις ένα παράβολο. Όταν τα καταθέτεις χώρια δίνεις δύο παράβολα;
Τα δικόγραφα στα κοινωνικοασφαλιστικά μπορεί να τα υπογράφει και ο διάδικος έτσι δεν είναι; έτσι αποφεύγεις ελάχιστες αμοιβές, γραμμάτεια, Φ.Π.Α. κ.λ.π.

???


Ένα είναι το παράβολο για κάθε ένδικο βοήθημα.
Μπορεί να τα υπογράφει και ο διάδικος στα κοινωνικοασφαλιστικά.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Μάιος 16, 2012 6:04 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Υπάρχει κανένας νόμος που να λέει ότι με την προσωρινή διαταγή και την αναστολή απαγορεύεται να ικανοποιείται πλήρως το δικαίωμα του αντιδίκου;


692 παρ. 4 ΚΠολΔ
"4. Τα Ασφαλιστικά μέτρα δεν πρέπει να συνίστανται στην ικανοποίηση
του δικαιώματος του οποίου ζητείται η εξασφάλιση ή η διατήρηση".

Για Διοικητικά Δικαστήρια είναι το ερώτημα.


Αυτό δεν ισχύει στα διοικητικά δικαστήρια. Αν αναστείλεις μια πράξη, πρακτικά δεν μπορεί να εφαρμοστεί όσο ισχύει η απόφαση επί της αναστολής ή η προσωρινή διαταγή. Αν είναι αρνητική η πράξη δεν μπορείς να ζητήσεις αναστολή (δες γι'αυτο το θέμα τον Σπηλιωτόπουλο)

Όταν κέρδισα προσωρινή διαταγή από το Διοικητικό Πρωτοδικείο ο αντίδικος ζήτησε ανάκληση.
Και στο δικόγραφο της ανάκλησης έγραφε ότι με την υλοποίηση της προσωρινής διαταγής ικανοποιείται πλήρως το δικαίωμά μου.
Στέκει αυτό που προβάλλει;
Δεν μπορείς να ζητήσεις προσωρινή διαταγή αν η πράξη είναι αρνητική; εγώ αρνητική πράξη είχα. Πως μου τη δώσανε; Μάλλον μου την δώσανε γιατί αυτό που ζητούσα το είχα πριν. Δεν ζητούσα δημιουργία νέας κατάστασης αλλά επαναφορά σε πρότερη.


γιατί νομίζω ότι αυτή την κουβέντα την έχουμε ξανακάνει στο παρελθόν σε πιο πίσω σελίδες ???

Είχαμε κάνει για την δεύτερη παράγραφο.
Όταν κέρδισα προσωρινή διαταγή από το Διοικητικό Πρωτοδικείο ο αντίδικος ζήτησε ανάκληση.
Και στο δικόγραφο της ανάκλησης έγραφε ότι με την υλοποίηση της προσωρινής διαταγής ικανοποιείται πλήρως το δικαίωμά μου.
Στέκει αυτό που προβάλλει;

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Μάιος 16, 2012 6:07 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
npir έγραψε:elinaki πως γινεται καποιος που εχει κερδισει ασφαλιστικα οταν ερθει η ωρα της αγωγης να παραιτηθεις του δικογραφου,να οριστει νεα δικασιμος και να συνεχιζεις να παραμενεις με τα ασφαλιστικα μεσα ? γιατι το ειδα να γινεται και μου εκανε εντυπωση.νομιζα οτι οταν καποιος παραιτειται του δικογραφου ανακαλουνται τα ασφαλιστικα και αποχωρεις απο την εργασια.εκτος και αν ισχυει κατι αλλο και παραμενεις στην εργασια. τι ισχυει? εχω μπερδευτει..


Αν παραιτηθείς από το δικόγραφο της αγωγής και ασκήσεις νέα αγωγή εντός 6μήνου (δεν χάνεται η παραγραφή), δεν ανακαλούνται τα ασφαλιστικά μέτρα αυτόματα, άλλωστε για να ανακληθούν θα πρέπει να καταθέσει αίτηση ο αντίδικος. Είναι ένα κόλπο για να κερδίσεις χρόνο, αλλά αν ο αντίδικος αποδείξει παρέλκυση της δίκης μπορεί να τα χάσεις όλα στο τέλος. Εκτός αν ο φορέας τα έχει "κάνει πλακάκια" με τον εργαζόμενο με stage....

Δηλαδή κάποιος εργαζόμενος αν τα κάνει "πλακάκια" με τον φορέα μπορεί να γίνει μόνιμος;


Δεν είναι δύσκολο ο φορέας να μην καταθέτει σωστά δικόγραφα...ή πχ να χάσει προθεσμίες....

Δεν μου απαντάς. Μπορείς να γίνεις αορίστου έτσι; Γιατί νομίζω ότι μπορεί να αναγνωριστεί ότι είσαι αορίστου από το δικαστήριο αλλά "μετατροπή" σε αορίστου δεν μπορεί να γίνει.


Δεν την καταλαβαίνω την τελευταία σου πρόταση.

Εννοώ ότι οι αποφάσεις είναι του τύπου: "οι συμβάσεις σου καταχρηστικά συνάπτονται σαν ορισμένου χρόνου, αποτελούν δηλαδή μια ενιαία σύμβαση αορίστου χρόνου, καλύπτεις δηλαδή πάγιες και διαρκείς ανάγκες, αλλά σύμφωνα με το άρθρο 103 του Σ απαγορεύεται να γίνεις αορίστου".


Σωστά κρίνουν οι αποφάσεις. Για να είσαι μόνιμος πρέπει να έχεις οργανική θέση.

Μα, δεν ζητάει κανείς να γίνει μόνιμος από τα δικαστήρια. Αορίστου ζητάει να γίνει.


Γιατί αορίστου δεν είσαι μόνιμος ??

Αορίστου είναι μια σύμβαση που μπορεί να καταγγελθεί από τον εργοδότη.
Ενώ οι μόνιμοι προστατεύονται από το Σ.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Τετ Μάιος 16, 2012 6:09 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Αν θέλεις να ζητήσεις προσωρινή διαταγή μετά την συζήτηση της αίτησης αναστολής, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις;


Η ίδια που θα ακολουθούσες και πριν.

Να υποθέσω δηλαδή ότι καταθέτεις δικόγραφο "αιτήματος προσωρινής διαταγής".
Απαιτείται παράβολο για αυτό; (Έχεις ήδη πληρώσει παράβολο για την αναστολή).
Παρεπιπτόντος πόσο είναι το παράβολο για την αναστολή για διαφορές κοινωνικής ασφάλισης;
Και αν είναι επείγουσα κατάσταση, υπάρχουν π.χ. προθεσμίες που λήγουνε και δεν υπάρχει χρόνος να γίνουνε επιδόσεις για την προσωρινή διαταγή;


Απαιτείται παράβολο κανονικά και παράσταση δικηγόρου. Πόσο είναι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω...πρέπει να ανοίξω κώδικα και δεν έχω χρόνο.
Οι επιδόσεις μπορούν να γίνουν σε μια μέρα. Στην συζητηση της προσωρινής μπορείς να καλέσεις και τον αντίδικο τηλεφωνικά πλέον.

Δεύτερο παράβολο; Μα όταν καταθέτεις αίτηση αναστολής μαζί με προσωρινή διαταγή δίνεις ένα παράβολο. Όταν τα καταθέτεις χώρια δίνεις δύο παράβολα;
Τα δικόγραφα στα κοινωνικοασφαλιστικά μπορεί να τα υπογράφει και ο διάδικος έτσι δεν είναι; έτσι αποφεύγεις ελάχιστες αμοιβές, γραμμάτεια, Φ.Π.Α. κ.λ.π.

???


Ένα είναι το παράβολο για κάθε ένδικο βοήθημα.
Μπορεί να τα υπογράφει και ο διάδικος στα κοινωνικοασφαλιστικά.

Μα, η προσωρινή διαταγή δεν είναι ένδικο βοήθημα.
Για δες στον ΚΔΔ υπάρχει παράβολο για την προσωρινή διαταγή;

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Μάιος 17, 2012 3:31 pm

trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Υπάρχει κανένας νόμος που να λέει ότι με την προσωρινή διαταγή και την αναστολή απαγορεύεται να ικανοποιείται πλήρως το δικαίωμα του αντιδίκου;


692 παρ. 4 ΚΠολΔ
"4. Τα Ασφαλιστικά μέτρα δεν πρέπει να συνίστανται στην ικανοποίηση
του δικαιώματος του οποίου ζητείται η εξασφάλιση ή η διατήρηση".

Για Διοικητικά Δικαστήρια είναι το ερώτημα.


Αυτό δεν ισχύει στα διοικητικά δικαστήρια. Αν αναστείλεις μια πράξη, πρακτικά δεν μπορεί να εφαρμοστεί όσο ισχύει η απόφαση επί της αναστολής ή η προσωρινή διαταγή. Αν είναι αρνητική η πράξη δεν μπορείς να ζητήσεις αναστολή (δες γι'αυτο το θέμα τον Σπηλιωτόπουλο)

Όταν κέρδισα προσωρινή διαταγή από το Διοικητικό Πρωτοδικείο ο αντίδικος ζήτησε ανάκληση.
Και στο δικόγραφο της ανάκλησης έγραφε ότι με την υλοποίηση της προσωρινής διαταγής ικανοποιείται πλήρως το δικαίωμά μου.
Στέκει αυτό που προβάλλει;
Δεν μπορείς να ζητήσεις προσωρινή διαταγή αν η πράξη είναι αρνητική; εγώ αρνητική πράξη είχα. Πως μου τη δώσανε; Μάλλον μου την δώσανε γιατί αυτό που ζητούσα το είχα πριν. Δεν ζητούσα δημιουργία νέας κατάστασης αλλά επαναφορά σε πρότερη.


γιατί νομίζω ότι αυτή την κουβέντα την έχουμε ξανακάνει στο παρελθόν σε πιο πίσω σελίδες ???

Είχαμε κάνει για την δεύτερη παράγραφο.
Όταν κέρδισα προσωρινή διαταγή από το Διοικητικό Πρωτοδικείο ο αντίδικος ζήτησε ανάκληση.
Και στο δικόγραφο της ανάκλησης έγραφε ότι με την υλοποίηση της προσωρινής διαταγής ικανοποιείται πλήρως το δικαίωμά μου.
Στέκει αυτό που προβάλλει;


Για ακόμα μια φορά θα σου γράψω ότι δεν μπορώ να σου απαντήσω διότι δεν ξέρω και κυρίως δεν θυμάμαι τι ακριβώς ζητούσες.
Γενικώς δεν στέκει, διότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο στα διοικητικά.

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Μάιος 17, 2012 3:32 pm

trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Αν θέλεις να ζητήσεις προσωρινή διαταγή μετά την συζήτηση της αίτησης αναστολής, ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις;


Η ίδια που θα ακολουθούσες και πριν.

Να υποθέσω δηλαδή ότι καταθέτεις δικόγραφο "αιτήματος προσωρινής διαταγής".
Απαιτείται παράβολο για αυτό; (Έχεις ήδη πληρώσει παράβολο για την αναστολή).
Παρεπιπτόντος πόσο είναι το παράβολο για την αναστολή για διαφορές κοινωνικής ασφάλισης;
Και αν είναι επείγουσα κατάσταση, υπάρχουν π.χ. προθεσμίες που λήγουνε και δεν υπάρχει χρόνος να γίνουνε επιδόσεις για την προσωρινή διαταγή;


Απαιτείται παράβολο κανονικά και παράσταση δικηγόρου. Πόσο είναι δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω...πρέπει να ανοίξω κώδικα και δεν έχω χρόνο.
Οι επιδόσεις μπορούν να γίνουν σε μια μέρα. Στην συζητηση της προσωρινής μπορείς να καλέσεις και τον αντίδικο τηλεφωνικά πλέον.

Δεύτερο παράβολο; Μα όταν καταθέτεις αίτηση αναστολής μαζί με προσωρινή διαταγή δίνεις ένα παράβολο. Όταν τα καταθέτεις χώρια δίνεις δύο παράβολα;
Τα δικόγραφα στα κοινωνικοασφαλιστικά μπορεί να τα υπογράφει και ο διάδικος έτσι δεν είναι; έτσι αποφεύγεις ελάχιστες αμοιβές, γραμμάτεια, Φ.Π.Α. κ.λ.π.

???


Ένα είναι το παράβολο για κάθε ένδικο βοήθημα.
Μπορεί να τα υπογράφει και ο διάδικος στα κοινωνικοασφαλιστικά.

Μα, η προσωρινή διαταγή δεν είναι ένδικο βοήθημα.
Για δες στον ΚΔΔ υπάρχει παράβολο για την προσωρινή διαταγή;


Η αίτηση για έκδοση προσωρινής διαταγής είναι ένδικο βοήθημα προσωρινής προστασίας.
Δες τον Σπηλιωτόπουλο, και για το παράβολο δες τον ΚΔΔ.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Πέμ Μάιος 17, 2012 6:42 pm

Πες μας τώρα, το Φ.Ε.Κ. δημοσιεύθηκε; έγινες ειρηνοδίκης; ή πέτυχες στην σχολή δικαστών;

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Πέμ Μάιος 17, 2012 10:07 pm

trypokarydos έγραψε:Πες μας τώρα, το Φ.Ε.Κ. δημοσιεύθηκε; έγινες ειρηνοδίκης; ή πέτυχες στην σχολή δικαστών;


Αυτή είναι μια προσωπική ερώτηση άσχετη με το topic.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Παρ Μάιος 18, 2012 8:17 am

Μου είπε κάποιος φίλος δικηγόρος πως αν έχεις τελεσίδικη δικαστική απόφαση ο αντίδικος δεν μπορεί να σου κάνει ανακοπή γιατί δεν το προβλέπει αυτό ο νόμος.
Μπορεί να ασκήσει μόνο αναίρεση ή αναψηλάφηση. Ισχύει αυτό;

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Παρ Μάιος 18, 2012 3:04 pm

trypokarydos έγραψε:Μου είπε κάποιος φίλος δικηγόρος πως αν έχεις τελεσίδικη δικαστική απόφαση ο αντίδικος δεν μπορεί να σου κάνει ανακοπή γιατί δεν το προβλέπει αυτό ο νόμος.
Μπορεί να ασκήσει μόνο αναίρεση ή αναψηλάφηση. Ισχύει αυτό;


Όχι δεν ισχύει.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Μάιος 19, 2012 12:43 am

Αντίγραφο των προτάσεων του αντιδίκου μπορώ να ζητήσω και την ημέρα της δίκης ή υποχρεωτικά την επόμενη της δίκης;

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Σάβ Μάιος 19, 2012 9:03 am

trypokarydos έγραψε:Αντίγραφο των προτάσεων του αντιδίκου μπορώ να ζητήσω και την ημέρα της δίκης ή υποχρεωτικά την επόμενη της δίκης;


Είναι θέμα πρακτικό. Και την ίδια ημέρα μπορείς να ζητήσεις αντίγραφο, αρκεί το δικαστήριο να γίνει νωρίς και μέχρι το μεσημέρι η δικογραφία να έχει πάει στα γραφεία για να μπορείς να πάρεις αντίγραφο. Συνήθως την επόμενη μέρα επιστρέφονται στα γραφεία από τους δικαστές.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Μάιος 19, 2012 10:17 am

Στις εργατικές διαφορές τι γίνεται όσον αφορά την έκβαση της δίκης;
1) Σε περίπτωση ερημοδικίας του εφεσίβλητου;
2) Σε περίπτωση ερημοδικίας του εκκαλούντος;

Elinaki
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 27, 2009 11:04 am

Δημοσίευσηαπό Elinaki » Σάβ Μάιος 19, 2012 11:56 am

trypokarydos έγραψε:Στις εργατικές διαφορές τι γίνεται όσον αφορά την έκβαση της δίκης;
1) Σε περίπτωση ερημοδικίας του εφεσίβλητου;
2) Σε περίπτωση ερημοδικίας του εκκαλούντος;


Αν λείπει ο εφεσίβλητος η έφεση απορρίπτεται.
Αν λείπει ο εκκαλών η έφεση συζητείται κανονικά (εφόσον έχει διαπιστωθεί ότι εκλήθη νόμιμα και εμπρόθεσμα)

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος
Δημοσιεύσεις: 989
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 30, 2009 6:46 pm

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Μάιος 19, 2012 1:05 pm

Elinaki έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Στις εργατικές διαφορές τι γίνεται όσον αφορά την έκβαση της δίκης;
1) Σε περίπτωση ερημοδικίας του εφεσίβλητου;
2) Σε περίπτωση ερημοδικίας του εκκαλούντος;


Αν λείπει ο εφεσίβλητος η έφεση απορρίπτεται.
Αν λείπει ο εκκαλών η έφεση συζητείται κανονικά (εφόσον έχει διαπιστωθεί ότι εκλήθη νόμιμα και εμπρόθεσμα)

Αν λείπει ο εφεσίβλητος η έφεση απορρίπτεται.
Ασκώ εγώ έφεση και επειδή λείπει ο εφεσίβλητος απορρίπτεται; Μήπως κάνεις λάθος; Δεν έχει λογική. Γιατί απορρίπτεται; Από δική μου υπαιτιότητα λείπει ο αντίδικος;
Αν λείπει ο εκκαλών η έφεση συζητείται κανονικά (εφόσον έχει διαπιστωθεί ότι εκλήθη νόμιμα και εμπρόθεσμα).
Μα ο εκκαλών δεν καλείται. Αυτός κινεί την διαδικασία και προσδιορίζει δικάσιμο την οποία επιδίδει στον αντίδικο.


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες