Πρόσληψη ατόμου που ...εργάζεται ήδη στον ίδιο φορέα

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Μάιος 08, 2010 9:24 pm

Η βεβαίωση επιδοτούμενης ανεργίας μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις προκηρύξεις εποχικού; γίνεται δεκτή από τους φορείς; και βεβαίωση χρόνου ανεργίας δίνουν ή όχι; αφού είσαι κάτοχος κάρτας ανεργίας.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Σάβ Μάιος 08, 2010 9:26 pm

Και αυτήν την βεβαίωση επιδοτούμενης ανργίας που αλλού εκτός από τις προκηρύξεις μπορείς να την χρησιμοποιήσεις;

parsec
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό parsec » Κυρ Μάιος 09, 2010 12:04 am

trypokarydos έγραψε:Και αυτήν την βεβαίωση επιδοτούμενης ανργίας που αλλού εκτός από τις προκηρύξεις μπορείς να την χρησιμοποιήσεις;

Ναι την δέχονται κανονικά. Έχω υπόψην μου μόνον μια περίπτωση σε κάποιον φορέα που κόλλησε στην διατύπωση "βεβαίωση ανεργίας" και "βεβαίωση επιδοτούμενης ανεργίας" για αυτό σου το ανέφερα. Δεν γνωρίζω όμως τι έγινε μετά και αν το δέχτηκαν κανονικά. Εσύ δεν έχεις κάτι διαφορετικό να κάνεις έτσι και αλλιώς, πέρνεις την βεβαίωση που θα σου δώσουν και την χρησιμοποιείς. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, ίσως να το έχουν λύσει το τυπικό αυτό θέμα.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Μάιος 09, 2010 12:39 am

parsec έγραψε:
trypokarydos έγραψε:Και αυτήν την βεβαίωση επιδοτούμενης ανργίας που αλλού εκτός από τις προκηρύξεις μπορείς να την χρησιμοποιήσεις;

Ναι την δέχονται κανονικά. Έχω υπόψην μου μόνον μια περίπτωση σε κάποιον φορέα που κόλλησε στην διατύπωση "βεβαίωση ανεργίας" και "βεβαίωση επιδοτούμενης ανεργίας" για αυτό σου το ανέφερα. Δεν γνωρίζω όμως τι έγινε μετά και αν το δέχτηκαν κανονικά. Εσύ δεν έχεις κάτι διαφορετικό να κάνεις έτσι και αλλιώς, πέρνεις την βεβαίωση που θα σου δώσουν και την χρησιμοποιείς. Πιστεύω ότι δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, ίσως να το έχουν λύσει το τυπικό αυτό θέμα.

Δεν μου απάντησες, βεβαίωση χρόνου ανεργίας γιατί δεν δίνουν; αφού είσαι κάτοχος κάρτας ανεργίας. Και αυτήν την βεβαίωση επιδοτούμενης ανεργίας που αλλού εκτός από τις προκηρύξεις μπορείς να την χρησιμοποιήσεις;

parsec
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό parsec » Κυρ Μάιος 09, 2010 3:06 am

trypokarydos έγραψε:
parsec έγραψε:

Δεν μου απάντησες, βεβαίωση χρόνου ανεργίας γιατί δεν δίνουν; αφού είσαι κάτοχος κάρτας ανεργίας. Και αυτήν την βεβαίωση επιδοτούμενης ανεργίας που αλλού εκτός από τις προκηρύξεις μπορείς να την χρησιμοποιήσεις;

Είπαμε την κάρτα την δικαιούσε επειδή πρέπει να πάρεις επίδομα ανεργίας σύμφωνα με τον νόμο. Αν δεν ήταν να πάρεις επίδομα ανεργίας, δεν θα είχες ούτε την κάρτα. Συνεπώς είναι βεβαίωση επιδοτούμενης ανεργίας, και δίνεται έτσι (τουλάχιστον μέχρι προσφάτως), ακριβώς για να ξεχωρίζει τον άνεργο που μπορεί να βγάλει κάρτα όποτε θέλει, από αυτόν που έχει την κάρτα επειδή είναι επιδοτούμενος. Δεν είπα ότι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για προκήρυξη. Τώρα που αλλού μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια τέτοια βεβαίωση... είναι πολλοί οι λόγοι που κάποιος πέρνει βεβαίωση. Μέχρι και σε δικαστήρια μπορεί να χρησιμοποιηθεί, για να βεβαιώσει αν κάποιος δούλευε ή όχι σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Μάιος 09, 2010 9:30 am

parsec έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
parsec έγραψε:

Είπαμε την κάρτα την δικαιούσε επειδή πρέπει να πάρεις επίδομα ανεργίας σύμφωνα με τον νόμο. Αν δεν ήταν να πάρεις επίδομα ανεργίας, δεν θα είχες ούτε την κάρτα. Συνεπώς είναι βεβαίωση επιδοτούμενης ανεργίας, και δίνεται έτσι (τουλάχιστον μέχρι προσφάτως), ακριβώς για να ξεχωρίζει τον άνεργο που μπορεί να βγάλει κάρτα όποτε θέλει, από αυτόν που έχει την κάρτα επειδή είναι επιδοτούμενος. Δεν είπα ότι δεν μπορείς να την χρησιμοποιήσεις για προκήρυξη. Τώρα που αλλού μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια τέτοια βεβαίωση... είναι πολλοί οι λόγοι που κάποιος πέρνει βεβαίωση. Μέχρι και σε δικαστήρια μπορεί να χρησιμοποιηθεί, για να βεβαιώσει αν κάποιος δούλευε ή όχι σε κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Και αν χρησιμοποιήσεις αυτήν τη βεβαίωση και ο φορέας "κολλήσει" και δεν σου δώσει τα μόρια τι κάνεις; ένσταση; έχεις παραδείγματα που αυτή η βεβαίωση "περνάει" στις προκηρύξεις;

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: Πρόσληψη ατόμου που ...εργάζεται ήδη στον ίδιο φορέα

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Κυρ Μάιος 09, 2010 10:51 am

trypokarydos έγραψε:
Soulis_Soularas έγραψε:
naiada1982 έγραψε:ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ "ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ" ΜΕ ΤΟ STAGE ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΡΤΑ ΑΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΙ Κ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ.... ΑΡΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΜΕΣΩΣΣΣΣΣΣΣΣ......

Όχι και για όλες ... ! Οι μηχανικοί εξαιρούνται (δεν εκδίδεται κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, ούτε και επίδομα ανεργίας μπορεί να αξιώσει κάποιος).

Οι μισθωτοί μηχανικοί που απολύονται δικαιούνται και κάρτα και επίδομα ανεργίας.

Ε γιατί δεν τα λες ολοκληρωμένα τότε ; Ότι δηλαδή για να συμβεί αυτό πρέπει να κάνουν και παύση επιτηδεύματος στην Εφορία ; (κλείσιμο βιβλίων, δηλαδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να υπογράψει κάποιος σε μελέτες κλπ).

trypokarydos
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό trypokarydos » Κυρ Μάιος 09, 2010 11:36 am

Soulis_Soularas έγραψε:
trypokarydos έγραψε:
Soulis_Soularas έγραψε:
naiada1982 έγραψε:ΣΤΗΝ ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΡΤΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Η ΚΥΡΙΑ ΠΟΥ "ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ" ΜΕ ΤΟ STAGE ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΚΑΡΤΑ ΑΡΑ ΔΕ ΜΠΟΡΙ Κ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ.... ΑΡΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΑΜΕΣΩΣΣΣΣΣΣΣΣ......

Όχι και για όλες ... ! Οι μηχανικοί εξαιρούνται (δεν εκδίδεται κάρτα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, ούτε και επίδομα ανεργίας μπορεί να αξιώσει κάποιος).

Οι μισθωτοί μηχανικοί που απολύονται δικαιούνται και κάρτα και επίδομα ανεργίας.

Ε γιατί δεν τα λες ολοκληρωμένα τότε ; Ότι δηλαδή για να συμβεί αυτό πρέπει να κάνουν και παύση επιτηδεύματος στην Εφορία ; (κλείσιμο βιβλίων, δηλαδή δεν υπάρχει η δυνατότητα να υπογράψει κάποιος σε μελέτες κλπ).

Ή να μην έχει κάνει ποτέ έναρξη. Να είναι γνήσιος μισθωτός. Όχι μπλοκάκια και χαζαμάρες. Γιατί ο μισθωτός μηχανικός δεν έχει δικαίωμα υπογραφής; το δικαίωμα υπογραφής στο δίνει η άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή η εφορία;

muro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό muro » Κυρ Μάιος 09, 2010 5:05 pm

Gtheo έγραψε:Δυστυχώς, υπάρχει και μία κατηγορία, αυτή της μητέρας με ανήλικα τέκνα, στην οποία δεν αναφέρεται πουθενά ως προϋπόθεση η κάρτα ανεργίας.
Σε ευχαριστώ που απάντησες.

Όπως το διάβασα το θεμα μου φαίνεται καθαρά για φωτογραφική θέση..
Εχει τίποτα συγγενείς μπατζανακια στο εν λόγω δήμο η κυρία stage?

elgrent
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό elgrent » Κυρ Ιούλ 04, 2010 5:24 pm

δεν παιζει ρολο που ειναι stage αρκει μια μερα πριν την υπογραφη της νεας συμβασης να παραιτηθει απο το προγραμμα stage κανοντας απλα μια υπευθυνη δηλωση.Ειναι νομιμη η κυρια γι αυτα που σου γραφω ρωτησα την υπευθυνη για θεματα μερικης απασχολησης του υπουργειου εσωτερικων.Επιπλεον να προσθεσω οτι οποιος ειναι σε προγραμμα stage δεν ειναι καθολου προνομιουχος και αν θεωρηθει ως εργασια τοτε ειναι η χειροτερη μορφη απασχολησης με νουμερο ενα παρανομο το ιδιο το κρατος

Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης