Ωρομίσθιο προσωπικό στο YΠΠΟ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
filius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό filius » Δευ Ιουν 06, 2011 5:53 pm

Aπο ότι είδα στους επιλαχόντες έγινε σφαγή.Διαφορές στο μόριο κυριολεκτικά.Αν θυμάμαι καλά οι πρώτοι 50(ίσως και παραπάνω) είχαν πάνω απο 1000 μόρια....

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό thourios » Δευ Ιουν 06, 2011 10:29 pm

penni έγραψε:Καλημέρα να ρωτήσω και εγώ κάτι βρε παιδιά , αν σε καλέσουνε σε ένα Μουσείο π.χ Αρχαιολογικό πηγαίνεις δουλεύεις για 2-3 ημέρες και έπειτα σε καλέσουνε από άλλον Αρχαιολογικό χώρο πχ. Ακρόπολη την οποία εσύ προτιμάς διότι βρίσκεται πιο κοντά στο σπίτι σου μπορείς να παραιτηθείς από το πρώτο και να πάς στο δεύτερο ή έχεις ήδη δεσμευτεί :
Αν γνωρίζει κάποιος πως γίνεται η όλη διαδικασία ας μας ενημερώσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Απαντάω από πρώτο χέρι.
Εργάζομαι σε κάποια Α υπηρεσία εδώ και κάποιες μέρες και με κάλεσαν και σε άλλη Β υπηρεσία σήμερα. Με ρώτησαν αν εργάζομαι και τους απάντησα ναι, άλλωστε δεν μπορώ να το κρύψω. Μου είπαν να τους υποβάλω παραίτηση αφού ήδη εργάζομαι σε υπηρεσία του ΥΠΠΟΤ.
Τους λέω ότι θέλω να έρθω να δουλέψω στην δική σας υπηρεσία την Β δηλαδή γιατί είναι πιό κοντά στο σπίτι μου. Μου λένε ότι δεν γίνεται και περιμένουν να τους στείλω την παραίτησή μου για να ειδοποίησουν τον επόμενο.
Μα πώς θα υποβάλω παραίτηση αφού δεν με έχετε καν προσλάβει τους λέω.
Στείλτε μας τότε για το 'τυπικό" μία δήλωση ότι εργάζεσθαι στην Α υπηρεσία μου λένε.
Και ποιός σας είπε ότι είμαι υποχρεωμένος να σας στείλω υπεύθυνη δήλωση για το που εργάζομαι και αφού ήδη το ξέρετε από το online σύστημα;
Μήπως θα πρέπει να μου στείλετε εσείς κάποια υπεύθηνη δήλωση ότι δεν με προσλαμβάνετε επειδή ήδη εργάζομαι αλλού; Μπορείτε επίσης να μου πείτε βάση ποιού άρθρου ισχυρίζεσθαι ότι δεν μπορώ να έρθω να εργασθώ στην υπηρεσία σας; Το ΑΣΕΠ τι λέει για όλα αυτά;
Και κάπου εδώ σταματάει η συμομιλία μας.

Με λίγα λόγια μέχρι στιγμής δεν μπορώ να πάω από την Α υπηρεσία στην Β.

Στο καπάκι τηλέφωνο από Γ υπηρεσία που για να είμαι ειλικρινείς δεν ενδαφερόμουν και τόσο.
Γεια σας είχατε κάνει μια αίτηση για ημερήσιος φύλακας.
Ναι αλλά ήδη εργάζομαι σε άλλη υπηρεσία.
Αν θέλετε μπορείτε να παραιτηθείτε από την υπηρεσία που εργάζεσθαι και να έρθετε σε μας.
'Οχι ευχαρηστώ.
Τότε στείλτε μας με Fax την παραίτηση σας.
'Οχι θα σας στείλω με Fax ότι δεν αποδέχομαι την πρόσληψη.Ευχαριστώ.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Οπότε κάθομαι για πέντε μηνάκια εκεί που είμαι και δεν ψάχνομαι περισσότερο

:?:

Peta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Peta » Τρί Ιουν 07, 2011 11:29 am

thourios πoση ανεργια είχες;

filius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό filius » Τρί Ιουν 07, 2011 3:14 pm

Ξέρει κανείς να μας πεί η Α ΕΠΚΑ σε ποιά σημεία έχει φύλαξη;

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Τρί Ιουν 07, 2011 4:28 pm

H Γ' υπηρεσία έκανε το σωστό, ζήτησε υπεύθυνη δήλωση για να καλέσει τον επόμενο. Η Β' προφανώς ήθελε να σε ξεπετάξει (έμπλεξες με καμια/κανένα κυριούλα/ούλη βαριεστημένη/ο) και σου 'λεγε ό,τι να είναι. Πίστεψέ με, μία χαρά γίνεται.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό thourios » Τρί Ιουν 07, 2011 6:59 pm

Το καινούργιο κολπάκι που έχουν σκαρφιστεί τώρα είναι το εξής;
Εφόσον έχεις εργασθεί έστω για τρεις μέρες και μετά παραιτηθείς έχεις ήδη μία σύμβαση τριών ημερών.
Αν φύγεις (παραιτηθείς) λοιπόν από την Α υπηρεσία και πας στην άλλη την Β η οποία σε κάλεσε, άμεσα έχεις και μια δεύτερη συνεχόμενη σύμβαση στο ΥΠΠΟΤ (μιλάμε πάντα με την ίδια ειικότητα) η οποία απαγορεύεται σύμφωνα με το ΠΔ Παυλόπουλου περί τρίμηνου κενού.

Δεν έχει σημασία τι σου λένε προφορικώς στα τηλέφωνα ακόμα και αν σου δίνουν το όνομά τους. ....Παραιτήσου έλα σε μας... κτλ.

Και να σε πάρουν, σου κάνουν πρόσληψη δηλαδή, στην Β υπηρεσία, αν θέλουν οι νομικοί φωστήρες του ΥΠΠΟΤ μετά από έναν μήνα πχ, σε σουτάρουν (δεν σε απολύουν) αφού η σύμβαση είναι άκυρη, χωρίς να σε πληρώσουν κιόλας, καθώς μπορούν να επικαλεστούν το ΠΔ Παυλόπουλου...και τρέχα γύρευε.

Οπότε, απόψη μου είναι, όσοι προσληφθέντες "ψάχνονται" να φύγουν και να πάνε αλλού, καλύτερα να μείνουν εκεί που είναι. Ούτε πέντε μηνάκια είναι θα περάσουν.
Άλλωστε οι εποχές είναι πολύ δύσκολες.

Peta: 10 μήνες ανεργία και 23 χρόνια προϋπηρεσία στον ιδιωτικό κυρίως τομέα αλλά και στον Δημόσιο ως φύλακας.

Les Fauves
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Les Fauves » Τρί Ιουν 07, 2011 10:14 pm

Θούριε, τι ακριβώς προβλέπει το διάταγμα Παυλόπουλου για το τρίμηνο κενό; Αφορά μόνο την ίδια ειδικότητα;

Πάντως, στη δική μου υπηρεσία πάμπολλα άτομα έχουν φύγει για αλλού και λένε ότι το κάνουν χρόνια χωρίς κάποια συνέπεια, μιας και οι συμβάσεις του ΥΠΠΟ βγαίνουν πάντα όλες μαζί καλοκαίρι κι έτσι "επιλέγουν" τη μια μετά την άλλη. Τα μουσεία καλούν πολλούς επιλαχόντες λόγω παραιτήσεων.

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Τρί Ιουν 07, 2011 11:47 pm

Το Π.Δ. Παυλόπουλου είναι δεσμευτικό αλλά όχι εντελώς.

Δηλαδή, για τις θέσεις των φυλάκων ισχύει σαν προϋπόθεση, υπάρχουν όμως και περιπτώσεις (π.χ. προκηρύξεις με το άρθρ. 18 του 2190) όπου κατόπιν αιτιολογημένης εισήγησης της Υπηρεσίας που προκηρύσσει, μπορούν να γίνουν δεκτοί και υποψήφιοι που δεν έχουν τρίμηνη διακοπή.

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό thourios » Τρί Ιουν 07, 2011 11:51 pm

Ακριβώς όπως το λες είναι. Το ΠΔ Παυλόπουλου συν τις άλλοις δεν επιτρέπει νά έχει κάποιος διαδοχικές συμβάσεις με την ίδια ειδικότητα. Πρέπει να απέχει η μία σύμβαση με την άλλη τουλάχιστον τρεις μήνες. Το παραπάνω ΠΔ αν και είναι μόνο 8 σελίδες κάθε παράγραφος κρύβει τουλάχιστον και μια παγίδα για τον εργαζόμενο συμβασιούχο.
Το γνωρίζω ότι άλλες χρονιές γινόταν αυτό, ότι μπορούσες να φύγεις από την μία υπηρεσία και να πας στην άλλη και δεν υπήρξαν συνέπειες.

Από ότι φαίνεται φέτος μία συγκεκριμένη υπηρεσία τα κάνει αυτά. Προφανώς μέσα στις λίστες υπάρχουν δικά τους άτομα με χαμηλότερα μόρια και θέλουν να "φτάσουν" σε αυτούς αποθαρύνοντας τους άλλους με τον παραπάνω τρόπο οι οποίοι εργάζονται αλλού και έχουν διπλοπετύχει. Με αυτόν τον τρόπο σου λέει. Κάτσε στα αυγά σου.

Συνάδελφος τηλεφώνησε σήμερα στο ΑΣΕΠ και ρώτησε για το παραπάνω θέμα και η απάντηση ήταν αρνητική ότι δηλαδή δεν μπορεί να φύγει εφόσον έχει ήδη αποδεχθεί θέση.

Εγώ είχα ρωτήσει την πρώτη μέρα όταν έπιασα δουλειά αν μπορώ να φύγω αν με καλέσουν αλλού και μου είπαν μπορείς.

Αυτά όλα προφορικώς. Τίποτε γραπτώς.

Όπως βλέπουμε είναι πολύ μπερδεμένο το θέμα και όπως είπα μάλλον θα παραμείνω εκεί που είμαι αλλά τώρα που το σκέπτομαι αύριο λέω να καταθέσω στο πρωτόκολο της υπηρεσίας που με ενδιαφέρει αίτηση να μου απαντήσουν γραπτώς για τους λόγους που δεν με δέχονται ενώ ήδη είμαι στους επιτυχόντες και βάση ποιού κανονισμού ισχύουν όλα αυτά που ισχυρίζονται τηλεφωνικώς. Να δούμε τι θα απαντήσουν αν απαντήσουν κιόλας. Μάλλον θα ισχυρισθούν το τρίμηνο κενό όπως είπαμε αλλά γιατί σε αλλες υπηρεσίες ισχύουν άλλα;

Από την άλλη αφού δεν τους έχω υποβάλλει παραίτηση όπως μου ζήτησαν θα ισχυρισθούν ότι τον καλέσαμε και δεν παρουσιάσθηκε μέσα σε τρεις μέρες οπότε αρνήθηκα εγώ την πρόσληψη. Μονά ζυγά δικά τους.
Μετά από όλα αυτά αν τελικά πάω στην υπηρεσία που θέλω και που δικαιούμαι να πάω θα με έχουν ή δεν θα με έχουν στην μπούκα;

Κουλουβάχατα δηλαδή!

thourios
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό thourios » Τετ Ιουν 08, 2011 1:51 am

Soulis_Soularas έγραψε:Το Π.Δ. Παυλόπουλου είναι δεσμευτικό αλλά όχι εντελώς.

Δηλαδή, για τις θέσεις των φυλάκων ισχύει σαν προϋπόθεση, υπάρχουν όμως και περιπτώσεις (π.χ. προκηρύξεις με το άρθρ. 18 του 2190) όπου κατόπιν αιτιολογημένης εισήγησης της Υπηρεσίας που προκηρύσσει, μπορούν να γίνουν δεκτοί και υποψήφιοι που δεν έχουν τρίμηνη διακοπή.

Δεν είναι τελικά 8 σελίδες αλλά 4.

Λοιπόν άρθρο 5 του ΠΔ 164/2004

Διαδοχικές συμβάσεις

1. Απαγορεύονται οι διαδοχικές συμβάσεις, που καταρτίζονται και εκτελούνται μεταξύ του ίδιου εργοδότη και του ίδιου εργαζόμενου με την ίδια ή παρεμφερή ειδικότητα και με τους ίδιους η παρεμφερείς όρους εργασίας, εφόσον μεταξύ των συμβάσεων αυτών μεσολαβεί χρονικό διάστημα μικρότερο των τριών μηνών.

2. Η κατάρτιση των συμβάσεων αυτών επιτρέπεται κατ' εξαίρεση, εφόσον δικαιολογείται από αντικειμενικούς λόγους. Αντικειμενικός λόγος υφίσταται, όταν οι επόμενες της αρχικής συμβάσεως συνάπτονται για την εξυπηρέτηση ειδικών ομοειδών αναγκών που σχετίζονται ευθέως και αμέσως με τη μορφή ή το είδος ή τη δραστηριότητα της επιχείρησης.

3. Η σύναψη διαδοχικών συμβάσεων γίνεται εγγράφως και οι λόγοι που την δικαιολογούν αναφέρονται ρητώς στη σύμβαση, εφόσον δεν προκύπτουν ευθέως από αυτήν. Κατ' εξαίρεση, ο έγγραφος τύπος δεν απαιτείται, όταν η ανανέωση της σύμβασης, λόγω του ευκαιριακού χαρακτήρα της απασχόλησης, δεν έχει διάρκεια μεγαλύτερη του ενός μηνός, εκτός αν ο έγγραφος τύπος προβλέπεται ρητά από άλλη διάταξη. Αντίγραφο της σύμβασης παραδίδεται στον εργαζόμενο εντός πέντε (5) εργασίμων ημερών από την έναρξη της απασχόλησης του.

4. Σε κάθε περίπτωση, ο αριθμός των διαδοχικών συμβάσεων δεν επιτρέπεται να είναι μεγαλύτερος των τριών, με την επιφύλαξη των διατάξεων της παραγράφου 2 του επόμενου άρθρου.

Άρθρο 6
Πάράγραφος 2.

2. Συνολικός χρόνος διάρκειας απασχόλησης άνω των είκοσι τεσσάρων (24) μηνών επιτρέπεται μόνον σε περιπτώσεις ειδικών, από τη φύση και το είδος της εργασίας τους, κατηγοριών εργαζομένων που προβλέπονται από την κείμενη νομοθεσία, όπως, ιδίως, διευθυντικά στελέχη, εργαζόμενοι που προσλαμβάνονται στο πλαίσιο συγκεκριμένου ερευνητικού ή οιουδήποτε επιδοτούμενου ή χρηματοδοτούμενου προγράμματος, εργαζόμενοι που προσλαμβάνονται για την πραγματοποίηση έργου σχετικού με την εκπλήρωση υποχρεώσεων που απορρέουν από συμβάσεις με διεθνείς οργανισμούς.

:o

penni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό penni » Τετ Ιουν 08, 2011 2:17 pm

Kαλό μεσημέρι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
thourios:Δυστυχώς την ίδια αντιμετώπιση είχα και εγώ,ενώ εργάστηκα στο πρώτο Μουσείο για 1 μόνο μέρα με καλέσανε από το δεύτερο που με ενδιέφερε περισσότερο και μου είπαν ότι από τη στιγμή που έχεις χτυπήσει κάρτα έστω και για 1 ώρα δεν μπορούν να σε προσλάβουν διότι είσαι ήδη εργαζόμενος και άς μην έχεις υπογράψει ακόμα την σύμβαση. Φυσικά ζητήσανε να τους στείλω παραίτηση για να προχωρήσουν στον επόμενο,τους είπα ότι δεν θέλω να πληρωθώ για την 1 μέρα που εργάστηκα ...για να μην τους δημιουργήσω πρόβλημα και ότι δεν έχω υπογράψει ακόμα την σύμβαση και ότι επιθυμώ να εργασθώ σε αυτούς διότι το Μουσείο βρήσκεται πιο κοντά στο σπίτι μου. Δεν μπορούμε να σας προσλάβουμε συνέχιζε να με πληροφορεί η αρμόδια κυρία.Θέλω να τονίσω ότι αυτή την τακτική την ασκεί ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΟ ΜΟΥΣΕΙΟ όσοι είναι μέσα στα πράγματα και παθώντες καταλαβαίνουν πιο εννοώ.
Έπειτα από 1 ώρα με καλούν από το τρίτο Μουσείο (όπως καταλαβαίνετε έχω κάνει αίτηση σε όλα )λέγοντάς μου πως είμαι επιτυχούσα και αν αποδέχομαι την θέση, τους λέω πως εργάζομαι ήδη κάπου αλλού και η απάντηση της κυρίας ήταν ότι πρέπει να αποφασίσω άν θέλω να συνεχίσω εκεί που εργάζομαι ή αν θα πάω σε αυτούς.Όπως βλέπετε το τρίτο Μουσείο δεν είχε κανένα πρόβλημα να με προσλάβει. Τα συμπεράσματα δικά σας !!

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Τετ Ιουν 08, 2011 4:58 pm

@Thourios :

Σωστά τα λες. Σε αυτή την περίπτωση ανήκω και εγώ. Δεν είχα για κάποιες μέρες την 3μηνη διακοπή, ωστόσο προσλήφθηκα ακριβώς γιατί δεν υπήρχε κανένας άλλος/η υποψήφιος/α ούτε με προϋπηρεσία, ούτε με το μεταπτυχιακό των αποκαταστάσεων (ξέχασα να πω, είμαι σε έργο ΕΣΠΑ).

Αν τουλάχιστον ένας/μία είχε εμφανιστεί με το μεταπτυχιακό (είχε δηλαδή εξειδίκευση), τότε θα την είχα χάσει τη θέση, έστω και με τα πολύ περισσότερα μόρια που είχα (λόγω προϋπηρεσίας).

Soulis_Soularas
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Soulis_Soularas » Τετ Ιουν 08, 2011 5:00 pm

Πω πω, καρμπόν καταστάσεις ! Τι ελληνικό_δημόσιο_παράνοια είναι αυτή ! Έχω διαβάσει άπειρη νομοθεσία σχετικά με τις διαδικασίες πρόσληψης, πληρωμής και κάθε (μα κάθε) φορά, νιώθω λες και δεν ξέρω τίποτα :-P

Les Fauves
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό Les Fauves » Τετ Ιουν 08, 2011 7:28 pm

thourios έγραψε:Ακριβώς όπως το λες είναι. Το ΠΔ Παυλόπουλου συν τις άλλοις δεν επιτρέπει νά έχει κάποιος διαδοχικές συμβάσεις με την ίδια ειδικότητα. Πρέπει να απέχει η μία σύμβαση με την άλλη τουλάχιστον τρεις μήνες. Το παραπάνω ΠΔ αν και είναι μόνο 8 σελίδες κάθε παράγραφος κρύβει τουλάχιστον και μια παγίδα για τον εργαζόμενο συμβασιούχο.
Το γνωρίζω ότι άλλες χρονιές γινόταν αυτό, ότι μπορούσες να φύγεις από την μία υπηρεσία και να πας στην άλλη και δεν υπήρξαν συνέπειες.

Από ότι φαίνεται φέτος μία συγκεκριμένη υπηρεσία τα κάνει αυτά. Προφανώς μέσα στις λίστες υπάρχουν δικά τους άτομα με χαμηλότερα μόρια και θέλουν να "φτάσουν" σε αυτούς αποθαρύνοντας τους άλλους με τον παραπάνω τρόπο οι οποίοι εργάζονται αλλού και έχουν διπλοπετύχει. Με αυτόν τον τρόπο σου λέει. Κάτσε στα αυγά σου.

Συνάδελφος τηλεφώνησε σήμερα στο ΑΣΕΠ και ρώτησε για το παραπάνω θέμα και η απάντηση ήταν αρνητική ότι δηλαδή δεν μπορεί να φύγει εφόσον έχει ήδη αποδεχθεί θέση.

Εγώ είχα ρωτήσει την πρώτη μέρα όταν έπιασα δουλειά αν μπορώ να φύγω αν με καλέσουν αλλού και μου είπαν μπορείς.

Αυτά όλα προφορικώς. Τίποτε γραπτώς.

Όπως βλέπουμε είναι πολύ μπερδεμένο το θέμα και όπως είπα μάλλον θα παραμείνω εκεί που είμαι αλλά τώρα που το σκέπτομαι αύριο λέω να καταθέσω στο πρωτόκολο της υπηρεσίας που με ενδιαφέρει αίτηση να μου απαντήσουν γραπτώς για τους λόγους που δεν με δέχονται ενώ ήδη είμαι στους επιτυχόντες και βάση ποιού κανονισμού ισχύουν όλα αυτά που ισχυρίζονται τηλεφωνικώς. Να δούμε τι θα απαντήσουν αν απαντήσουν κιόλας. Μάλλον θα ισχυρισθούν το τρίμηνο κενό όπως είπαμε αλλά γιατί σε αλλες υπηρεσίες ισχύουν άλλα;

Από την άλλη αφού δεν τους έχω υποβάλλει παραίτηση όπως μου ζήτησαν θα ισχυρισθούν ότι τον καλέσαμε και δεν παρουσιάσθηκε μέσα σε τρεις μέρες οπότε αρνήθηκα εγώ την πρόσληψη. Μονά ζυγά δικά τους.
Μετά από όλα αυτά αν τελικά πάω στην υπηρεσία που θέλω και που δικαιούμαι να πάω θα με έχουν ή δεν θα με έχουν στην μπούκα;

Κουλουβάχατα δηλαδή!

Ακριβώς αυτό να κάνεις, θούριε, και κανονικά πρέπει να ρωτήσει κανείς εγγράφως και στον ΑΣΕΠ, διότι αποδεδειγμένα το τηλ. του κέντρο διασπείρει πληροφορίες χωρίς καμία βάση, ενώ αντίθετα γραπτώς σου απαντούν πάντοτε υπεύθυνα και έγκυρα.

Το καλύτερο είναι η γραπτή ερώτηση και στην υπηρεσία, διότι συχνά ανενημέρωτες ή "πονηρές" υπάλληλοι προσπαθούν να σε αποτρέψουν και μπορεί να χάσεις θέση χωρίς κανένα λόγο. Το διάταγμα είναι άλλωστε συγκεχυμένο. Λέει, μεν, ξεκάθαρα ότι επιτρέπεται η αλλαγή από τη μία ειδικότητα σε άλλη αλλά όσον αφορά την ίδια ειδικότητα λέει ότι απαγορεύεται εκτός αν συντρέχουν αντικειμενικοί λόγοι. Άρα, είναι θέμα ερμηνείας.

Πάντως, οι υπάλληλοι είναι υποχρεωμένοι να απαντούν έγκυρα φέροντας όλο το βάρος της ευθύνης, το να αποτρέπουν τον αιτούμενο από κατοχυρωμένα δικαιώματά του είναι αδίκημα.

filius
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό filius » Πέμ Ιουν 09, 2011 5:06 pm

Tελικά τα χρήματα πόσα είναι για τους ημερίσιους ξέρει κανείς να μας πεί ακριβώς;Η προυπηρεσία είναι 35 ευρώ μόλις κλείσεις 4μηνο;

Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης