Προεκλογικά Stage

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Niki_ath
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 2:26 pm

Δημοσίευσηαπό Niki_ath » Τρί Δεκ 15, 2009 3:08 pm

PAT έγραψε:καλημερα
σημερα το πρωι λεγανε για τον οαεδ. δεν εχουν φραγκο βγηκε ο υποδιευθυντης και μιλαγε (για να δωσουν το επιδομα ανεργιας και το δωρο στους ανεργους πηραν τα λεφτα απο το υπουργειο οικονομιας) τι να πει κανεις. παντος το αλλυλεγγυης το δινουν μεχρι 31 δεκεβριου.
μηπως σπασει ο διαολος το ποδι και φυλοτιμιθουν και πληρωθουμε και εμεις!!!!! αλλιως μετα εορτων



Δεν εχουν φραγκο ?????????!!!!!!! :o :o πως γινεται αυτο ????!!!!
Κυριε, ΤΙ ΑΛΛΟ 8Α ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ!!!! ρε παιδια δεν αντεχω αλλο !!! 8α παω στην αμερικη να ζησω !!! η οπουδηποτε αλλου δηλαδη!! δεν παλευεται αυτη η χωρα!!!!! :lol:

akis1
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: Κυρ Απρ 26, 2009 3:50 pm

Δημοσίευσηαπό akis1 » Τρί Δεκ 15, 2009 3:26 pm

den exoun frago? na min akouo malakies... einai dinaton na se proslamvanei kapios kai meta apo 3 mines na sou leei, den exo lefta na sou doso?? tis spatales kseroun na tis kanoun...

Niki_ath
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 2:26 pm

Δημοσίευσηαπό Niki_ath » Τρί Δεκ 15, 2009 3:33 pm

αυτο λεω και γω φιλε μου!!!! ειναι δυνατον ????!!
:evil: αλλα αυτοι μια χαρα 8α τα παρουν τα λεφτακια τους..μην αγχωνεστε!

otinanai
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2008 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό otinanai » Τρί Δεκ 15, 2009 7:53 pm

αρκετα πια με τις υποσχεσεις και τις υποθεσεις!
εχουμε γινει τσουτσεκια τους και παιζουν με την υπομονη μας,
να πανε στο διαλο και το σταζ και ολοι.....
σιγα να μην βαλει το πασοκ λεφτα σε προεκλογικους απο την στιγμη που το ειπαν κιολας και υπαρχει στα πρακτικα...
παμε γιαλλα,αυτο δεν εχει κανενα νοημα πια καμια προοπτικη,finito για μενα[/u]

Niki_ath
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 2:26 pm

Δημοσίευσηαπό Niki_ath » Τρί Δεκ 15, 2009 7:58 pm

'οτι να ναι' φινιτο και απο μενα ...να πανε να ........ ολοι τους!!!! τους βαρε8ηκα!!!!! λεφτα δεν προκειται να παρουμε!! ξεχαστε το παιδια!! ειμαστε το τελευταιο ζητημα που εχει να λυσει ο οαεδ και η κυβερνηση! δε θα κατσουν να ασχοληθουν με τα stage που (κατα τη γνωμη τους) εβαλε η Ν.Δ. !!!!!!!
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!! παμε για αλλα! δε 8α κατσω εγω να βγαζω δουλεια στους μονιμους και αυτοι να παιρνουν τωρα τα χριστουγεννα 2πλασιο μισ8ο και γω τπτ !!! αντε και ..... !!!!!!!!!

antonis82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Δευ Μαρ 09, 2009 4:08 pm

Δημοσίευσηαπό antonis82 » Τρί Δεκ 15, 2009 8:28 pm

Niki_ath έγραψε:'οτι να ναι' φινιτο και απο μενα ...να πανε να ........ ολοι τους!!!! τους βαρε8ηκα!!!!! λεφτα δεν προκειται να παρουμε!! ξεχαστε το παιδια!! ειμαστε το τελευταιο ζητημα που εχει να λυσει ο οαεδ και η κυβερνηση! δε θα κατσουν να ασχοληθουν με τα stage που (κατα τη γνωμη τους) εβαλε η Ν.Δ. !!!!!!!
ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!!! παμε για αλλα! δε 8α κατσω εγω να βγαζω δουλεια στους μονιμους και αυτοι να παιρνουν τωρα τα χριστουγεννα 2πλασιο μισ8ο και γω τπτ !!! αντε και ..... !!!!!!!!!


EΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΝΔ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ...

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΑΤΕ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΔΗΛΩΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΝΟΙΜΟΠΟΙΗΘΗΤΕ ΠΟΤΕ?

Λυπάμαι είναι κρίμα για όλους και να χάσουν την δουλειά και τα λεφτά.

development
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό development » Τρί Δεκ 15, 2009 8:50 pm

''''''''EΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΤΗΣ ΝΔ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΤΗΚΑΝ...

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΑΤΕ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ ΔΗΛΩΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΝΟΙΜΟΠΟΙΗΘΗΤΕ ΠΟΤΕ?

Λυπάμαι είναι κρίμα για όλους και να χάσουν την δουλειά και τα λεφτά.'''''''''''

Προσωπικά φίλε μου, ήξερα πάρα πολύ καλά τι υπέγραφα, πότε και τι μπορεί να συμβεί. Και δεν υπήρχε καμμία τέτοια σκέψη μονιμοποίησης.
Απευθύνσου στο κατάλληλο post. Εμείς εδώ αυτό που ζητάμε είναι να μας δωθούν τα - δεδουλευμένα -, καθώς και μια απάντηση για το αν θα συνεχίσουμε.
Παιδία εγώ λέω φάγαμε το γάιδαρο έμεινε η ουρά. Όπως είπα θα κάτσω μέχρι το τέλος του έτους με 1-2 μέρες άδεια την εβδομάδα.

Niki_ath
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 2:26 pm

Δημοσίευσηαπό Niki_ath » Τρί Δεκ 15, 2009 9:11 pm

antonis82 χεστηκα για τη δουλεια!!! ποια δουλεια ??? το 18μηνο stage ??? ας γελασω...τα λεφτα που δουλεψα 8ελω και γεια σας!! και γω ηξερα παρα πολυ καλα τι υπεγραφα...και δε με νοιαζει κα8ολου το αν 8α παραμεινω ..καλυτερα και να μην μεινω..να βρω κατι με ενσημα!!!!

ειναι σκετη κοροιδια το stage!!! ξεκινησε σαν προγραμμα μα8ιτειας απο την ΕΕ (6ΜΗΝΟ ΚΙΟΛΑΣ!!) και κατεληξε να ειναι αυτο που βλεπετε σημερα ολοι!!! Ντροπη και αισχος!!!
Αλλα ποιος ευθυνεται για αυτη την καταληξη αραγε ??? ποιος ???
Παντως οχι ολα αυτα τα παιδια που τους ταξανε μονιμοποιηση και τους κανανε 3 και 4 συμβασεις τη μια πισω απο την αλλη!!

PAT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 11:24 am

Δημοσίευσηαπό PAT » Τετ Δεκ 16, 2009 9:42 am

καλημερα
προεκλογικα παιδια για το πασοκ ας πουμε ενταξει ας τους κανουμε το χατιρι!!!! γιατι κανενας απο την ΝΔ δεν βγιανει να πει κατι να κανει αντιπολιτευση γιατι την που@!@##$μου μας εχουν γραμενους κατι τρεχει με το θεμα ειναι δυνατον ουτε τα καναλια δεν αναφερουν τιποτα κανενας.
χθες πηρα τηλ στο 2109989242 στηγν γραματεια του κικιλια. μηλισα με την κυρια κουτσουρακη, την ρωτησα τι γινετε και αναρωτηθηκε οταν της ειπα δεν ξερουνε τιποτα στον οαεδ καμια πληροφορηση. μου ειπε βγηκε το φεκ και εχει μπει κανονικα ο κικιλιας, τι ρωτησα τι γινετε και μου ειπε να την παρω παρασκευη πρωι. οτι μου ειπε σας λεω ακριβως. ας περιμενουμε μεχρι παρασκευη και βλεπουμε δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως

development
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό development » Τετ Δεκ 16, 2009 1:34 pm

καλημέρα pat, σ'ευχαριστούμε για τιε πληροφορίες. ότι να ναι.... και αναμενόμενο βέβαια...
θα κοιτάξω να πάρω κι εγώ τη παρασκευή πάλι μετη σειρά ..οαεδ, υπουργείο ... για να δούμε..δε μπορεί κάτι πρέπει να βγει..

development
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό development » Τετ Δεκ 16, 2009 1:38 pm

PAT έγραψε:καλημερα
προεκλογικα παιδια για το πασοκ ας πουμε ενταξει ας τους κανουμε το χατιρι!!!! γιατι κανενας απο την ΝΔ δεν βγιανει να πει κατι να κανει αντιπολιτευση γιατι την που@!@##$μου μας εχουν γραμενους κατι τρεχει με το θεμα ειναι δυνατον ουτε τα καναλια δεν αναφερουν τιποτα κανενας.


ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΡΕ ΟΙ ΤΗΣ ΝΔ... ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗ ΝΤΟΡΑ ΣΤΑ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΕ ΚΑΚΩΣ-ΠΛΥ ΚΑΚΩΣ ΕΠΙΤΡΕΨΑΜΕ ΚΑΙ ΚΑΝΑΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΑ ΠΡΟΕΚΛΟΓΙΚΑ... ΚΑΙ Η Π***** ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΤΟΥ STAGE ΣΤΟ ΥΠΕΞ ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΔΥΟ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (ΚΑΙ ΒΈΒΑΙΑ ΠΛΗΡΏΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ...)

PAT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Δεκ 11, 2009 11:24 am

Δημοσίευσηαπό PAT » Τετ Δεκ 16, 2009 2:01 pm

εχουν και καποια ευθυνη οι βουλευτες ομως δηλαδη μπηκες καπου ε και τι χαμαληδες ειμαστε δουλευουμε χωρις φραγκο δεν βγαινει κανενας να πει κατι οτιδηποτε ρε παιδι μου εχουν σταματησει να λενε εδω και βδομαδες, δεν τους νοιαζει τιποτα.
εχω μαθει ολο τον κοσμο απο τον οαεδ απο τα τηλεφωνα που εχω παρει και κανεις μα κανεις να μην ξερει τιποτα αμα ειχαν τα παιδια τους δεν θα ενδιαφερονταν να μαθουν αμα θα πληρωθουν και ποτε για εμας τιποτα!!

Niki_ath
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 145
Εγγραφή: Τετ Δεκ 02, 2009 2:26 pm

Δημοσίευσηαπό Niki_ath » Τετ Δεκ 16, 2009 2:29 pm

ΠΑΙΔΙΑ 8ΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ! ΠΑΡΤΕ ΤΟ ΧΑΜΠΑΡΙ! ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ!!!

development
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 17, 2009 4:21 pm

Δημοσίευσηαπό development » Τετ Δεκ 16, 2009 2:33 pm

PAT έγραψε:εχουν και καποια ευθυνη οι βουλευτες ομως δηλαδη μπηκες καπου ε και τι χαμαληδες ειμαστε δουλευουμε χωρις φραγκο δεν βγαινει κανενας να πει κατι οτιδηποτε ρε παιδι μου εχουν σταματησει να λενε εδω και βδομαδες, δεν τους νοιαζει τιποτα.
εχω μαθει ολο τον κοσμο απο τον οαεδ απο τα τηλεφωνα που εχω παρει και κανεις μα κανεις να μην ξερει τιποτα αμα ειχαν τα παιδια τους δεν θα ενδιαφερονταν να μαθουν αμα θα πληρωθουν και ποτε για εμας τιποτα!!


ρε συ pat, έχεις απόλυτο δίκιο, εγώ να σου πω την αλήθεια (γαντάζομαι είναι προφανείς οι πολιτικές μας πεποιθήσεις εδώ) ούτως η άλλως εκεί έτσι όπως πήγα με βλέπουν σαν ένα πυρσό μπλέ.... τέλος πάντων.
Πηρα μια πρωτοβουλία και ΄τηλεφώνησα στο νομικό τμήμα της ΝΔ, (κάτι που προτείνω και σε όλους για να πάρπουν χαμπάρι ότι υπάρχουμε ακόμα!. Μου είπαν ότι είναι νόμιμη η σύμβαση (πριν το φεκ διάλυσης) και ότι κάνουν κινήσεις γαι το θέμα......(λένε τώρα...) για να δούμε...συνεχίζω να πάιρνω τηλ και εκεί....
Εσύ τι κάνεις, πηγαίνεις ακόμα?

john123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 31, 2009 4:57 am

Δημοσίευσηαπό john123 » Τετ Δεκ 16, 2009 4:10 pm

PAT έγραψε:καλημερα
προεκλογικα παιδια για το πασοκ ας πουμε ενταξει ας τους κανουμε το χατιρι!!!! γιατι κανενας απο την ΝΔ δεν βγιανει να πει κατι να κανει αντιπολιτευση γιατι την που@!@##$μου μας εχουν γραμενους κατι τρεχει με το θεμα ειναι δυνατον ουτε τα καναλια δεν αναφερουν τιποτα κανενας.
χθες πηρα τηλ στο 2109989242 στηγν γραματεια του κικιλια. μηλισα με την κυρια κουτσουρακη, την ρωτησα τι γινετε και αναρωτηθηκε οταν της ειπα δεν ξερουνε τιποτα στον οαεδ καμια πληροφορηση. μου ειπε βγηκε το φεκ και εχει μπει κανονικα ο κικιλιας, τι ρωτησα τι γινετε και μου ειπε να την παρω παρασκευη πρωι. οτι μου ειπε σας λεω ακριβως. ας περιμενουμε μεχρι παρασκευη και βλεπουμε δεν μπορουμε να κανουμε και αλλιως




Η Ν.Δ. για τους απλήρωτους των stage 16/12/09


ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
Ανακοίνωση Τύπου, 16 Δεκεμβρίου 2009



ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥ ΤΟΥ ΤΟΜΕΑ ΠΟΛΙΤ. ΕΥΘΥΝΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ & ΚΟΙΝΩΝ. ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΗΣ Ν.Δ. κ. Ι. ΒΡΟΥΤΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΛΗΡΩΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΤΩΝ STAGE

Ο Υπεύθυνος του Τομέα Πολιτικής Ευθύνης Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης της Ν.Δ., Βουλευτής Κυκλάδων κ. Ιωάννης Βρούτσης κατέθεσε ερώτηση στη Βουλή (2678/16-12-2009), καταγγέλλοντας την κυβερνητική αυθαιρεσία απέναντι στους εργαζόμενους που απασχολούνται μέσω των προγραμμάτων μαθητείας (Stage). Στην ερώτησή του ο κ. Βρούτσης υπογραμμίζει ότι:

«Η κυβέρνηση τηρεί μια απαράδεκτη στάση απέναντι στους χιλιάδες νέους ανθρώπους που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους μέσω των προγραμμάτων μαθητείας (stage) στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα καλύπτοντας πάγιες και διαρκείς ανάγκες. Ενώ αποδέχεται και χρησιμοποιεί πλήρως τις πολύτιμες υπηρεσίες τους, αρνείται αδικαιολόγητα και παράνομα να τους καταβάλει τα δεδουλευμένα, παρά το γεγονός ότι απασχολούνται νόμιμα και με πλήρες ωράριο και μάλιστα υπό την εποπτεία των προϊσταμένων τους μονίμων υπαλλήλων των δημοσίων υπηρεσιών όπου εργάζονται.

Πρακτική πρωτόγνωρη που συνιστά ποινικό αδίκημα, αφού η παράνομη μη καταβολή του μισθού αυτής της ειδικής κατηγορίας απασχολούμενων για τις δεδουλευμένες ημέρες εργασίας τους, αποτελεί κατάφωρη παραβίαση της εργατικής νομοθεσίας και δη της σχετικής διάταξης του Α.Ν. 690/45, όπως αυτή αντικαταστάθηκε από το άρθρο 8 παρ. 1 του Ν. 2336/1995».

Κατόπιν τούτων ο κ. Βρούτσης υπογραμμίζει στην ερώτησή του ότι: «το κράτος οφείλει πρωτίστως να εφαρμόζει τη νομοθεσία και να σέβεται το Σύνταγμα και μάλιστα ενόψει των εορτών των Χριστουγέννων οφείλει να δείξει εμπράκτως το κοινωνικό και ανθρώπινο πρόσωπο του, εάν υπάρχει, καταβάλλοντας τα δεδουλευμένα στους δικαιούχους απασχολούμενους στα προγράμματα stage. Παράλληλα, η κυβέρνηση είναι υποχρεωμένη ν’ απαντήσει στους λόγους που οφείλεται η μη καταβολή των δεδουλευμένων στους απασχολούμενους στα προγράμματα stage, καθώς και αν το αρμόδιο θεσμικό όργανο - Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ) - προέβη, ως όφειλε στην διεξαγωγή των απαραίτητων ελέγχων, επιβάλλοντας κυρώσεις και καταλογίζοντας ευθύνες για τις εν λόγω παραβάσεις της εργατικής νομοθεσίας».


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 9 επισκέπτες