Αξιοκρατια

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
NATASAG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 12:16 pm

Re: Αξιοκρατια

Δημοσίευσηαπό NATASAG » Πέμ Νοέμ 12, 2009 1:29 pm

NASTEEDV έγραψε:
olivi έγραψε:
NATASAG έγραψε:Και οσο για τον ΙΔΙΩΤΙΚΟ, ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΧΟΙ,ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ, ΝΕΚΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ,ΚΕΡΔΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΑΡΑ ΑΞΙΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΙ ΜΕΝΟΥΝΕ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ .Αν για σας των stage ειναι αγνωστες λέξεις τα παραπάνω , πατε να παρετε κανενα πτυχίο και σε γραπτό ευπρόσδεκτοι.



+10000000000000000000000000000000000



Τελικά καταλαβαίνω οτι ρατσιστης γεννιεσαι δεν γίνεσαι. Και επειδή πολλοί απο σας επικαλείσθε δήθεν γραπτούς και αξιοκρατίες, πειτε μας τους διαγωνισμους που συμμετείχατε, και επετύχατε, δώστε ονόματα και φεκ διορισμού, και μη πουλάτε μούρη πίσω απο την ανωνυμία προς δημιουργία εντυπώσεων!!!. Δεν είναι μου φαίνεται τυχαίο ότι οι ίδιοι γράφετε και ξαναγράφετε ότι σας κατεβει σε ένα πρόβλημα που δεν σας αγγιζει με σκοπό να προσβάλετε κάποια άτομα που αγωνίζονται για κάτι καλύτερο!!!
Ουτως ή άλλως ήδη έχουν δοθει δείγματα γραφής, οπότε δεν περιμένει καποιος νοήμων άνθρωπος κάτι να αλλάξει. Α! και μήπως ακούσατε τι είπε εχθές ο Ραγκούσης, αφου βεβαίως βεβαιώς συζήτησε με τον πρόεδρο του ΑΣΕΠ? Εγω που τα άκουσα ήταν ενδιαφέροντα. Οι φωτογραφικές προκηρύξεις συνεχίζονται, γι αυτό μη χαλιέστε με τα stage. Ουτως ή άλλως ο Λοβερδος ήταν αυτός που πρώτος το 2004 υπερασπίσθηκε την μονομοποιησή τους.


Eιμαι από τους τυχερούς που διορίστηκε μέσω ΑΣΕΠ ,μαζεύοντας μόρια και από εμπειρία στον ιδιωτικό, πολυ τυχερή όμως επειδη το 2003 που διορίστηκα δεν ισχυε το απαραδεκτο της προσαύξησης εμπειρίας από τον δημόσιο τομέα.Οσο για τις φωτογραφικές ,στο χερι μας ειναι να τις κόψουμε όλοι μαζί .Οσο για τον ρατσισμό που αναφέρεις ,μάλλον δεν γνωρίζετε την εννοια της λέξης.Αυτά ,και δεν ξανασχολούμαι με τα αυτονόητα.

plablas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 2:11 pm

Re: Αξιοκρατια

Δημοσίευσηαπό plablas » Πέμ Νοέμ 12, 2009 2:50 pm

NASTEEDV έγραψε:
Τελικά καταλαβαίνω οτι ρατσιστης γεννιεσαι δεν γίνεσαι. Και επειδή πολλοί απο σας επικαλείσθε δήθεν γραπτούς και αξιοκρατίες, πειτε μας τους διαγωνισμους που συμμετείχατε, και επετύχατε, δώστε ονόματα και φεκ διορισμού, και μη πουλάτε μούρη πίσω απο την ανωνυμία προς δημιουργία εντυπώσεων!!!. Δεν είναι μου φαίνεται τυχαίο ότι οι ίδιοι γράφετε και ξαναγράφετε ότι σας κατεβει σε ένα πρόβλημα που δεν σας αγγιζει με σκοπό να προσβάλετε κάποια άτομα που αγωνίζονται για κάτι καλύτερο!!!
Ουτως ή άλλως ήδη έχουν δοθει δείγματα γραφής, οπότε δεν περιμένει καποιος νοήμων άνθρωπος κάτι να αλλάξει. Α! και μήπως ακούσατε τι είπε εχθές ο Ραγκούσης, αφου βεβαίως βεβαιώς συζήτησε με τον πρόεδρο του ΑΣΕΠ? Εγω που τα άκουσα ήταν ενδιαφέροντα. Οι φωτογραφικές προκηρύξεις συνεχίζονται, γι αυτό μη χαλιέστε με τα stage. Ουτως ή άλλως ο Λοβερδος ήταν αυτός που πρώτος το 2004 υπερασπίσθηκε την μονομοποιησή τους.


Για ρατσισμό και κοροϊδία να μιλήσεις στους βουλευτές που σας βάλανε στα stage. Σας θεώρησαν ζώα που ξέρουν να ψηφίζουν μόνο και σας τάξανε υποσχέσεις χωρίς αντίκρισμα. Αλλά τώρα σας φταίει το Πασοκ μόνο. Οι δικοί σας ήταν άγιοι και όχι ρατσιστές που τάξανε σε συγκεκριμένα άτομα διορισμούς.Ας νοιώστε έστω και τώρα ένα "ψεύτικο ρατσισμο" να δείτε πόσο ωραίος είναι. Δε χρειάζεται να αποδείξουμε τίποτε που συμμετείχαμε, γιατί σημασία έχει η γνώμη και το τι είναι σωστό να γίνει.

NASTEEDV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2009 4:30 pm

Re: Αξιοκρατια

Δημοσίευσηαπό NASTEEDV » Πέμ Νοέμ 12, 2009 3:47 pm

Στο ξανάπα φίλε μου οτι δεν είμαι staiger. Υπήρξα στο παρελθόν όταν δεν υπήρχε μοριοδότηση και θεωρούντουσαν άνεργοι. Εντάξει? Απο κει και πέρα δεν νομίζω οτι απαγορεύεται να λέω τη γνώμη μου? Απλά οι staiger είναι αυτοί που εξυπηρετούν σχεδόν καθημερινα στις υπηρεσίες, και καταλαβαίνω ότι αν φύγουνε αυτοί, και μείνει το υπάρχον μόνιμο προσωπικό θα εξυπηρετούμασθε με ρυθμούς χελώνας! Δεν με απασχολεί πως τους πήραν, με απασχολεί οτι είναι παραγωγικοί!

plablas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 2:11 pm

Re: Αξιοκρατια

Δημοσίευσηαπό plablas » Πέμ Νοέμ 12, 2009 4:00 pm

NASTEEDV έγραψε:Στο ξανάπα φίλε μου οτι δεν είμαι staiger. Υπήρξα στο παρελθόν όταν δεν υπήρχε μοριοδότηση και θεωρούντουσαν άνεργοι. Εντάξει? Απο κει και πέρα δεν νομίζω οτι απαγορεύεται να λέω τη γνώμη μου? Απλά οι staiger είναι αυτοί που εξυπηρετούν σχεδόν καθημερινα στις υπηρεσίες, και καταλαβαίνω ότι αν φύγουνε αυτοί, και μείνει το υπάρχον μόνιμο προσωπικό θα εξυπηρετούμασθε με ρυθμούς χελώνας! Δεν με απασχολεί πως τους πήραν, με απασχολεί οτι είναι παραγωγικοί!


Οκ συγνώμη τότε. Δε σου είπα να μη τη λες απλά την αντικρούω. Προς θεού δλδ. Δε φέρομαι ρατσιστικά εγώ! :lol:
Το ότι εξυπηρετούν δε μου λέει κάτι. Ποιος σου είπε ότι αν ήμουν εγώ ή εσύ ότι δε θα δουλεύαμε καλύτερα; Ποιος σου είπε ότι οι μόνιμοι αν κάνανε καλά τη δουλειά τους αν θα χρειάζοταν ο οποιοσδήποτε; Όποια υπηρεσία δε δουλεύει σωστά να κάνετε καταγγελία στο σώμα επιθεωρητών δημόσιας διοίκησης. Έχουν υποχρέωση να σας εξυπηρετήσουν εντός εύλογου χρονικού διαστήματος. Εγώ έχω κάνει στο παρελθόν και χωρίς να το περιμένω,για να είμαι ειλικρινής, την άκουσαν τη καταγγελία μου και έχει πάρει το δρόμο της.
Και αν είναι παραγωγικοί δε χάνεται κανείς, ακόμη και στον ιδιωτικό.

NASTEEDV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2009 4:30 pm

Re: Αξιοκρατια

Δημοσίευσηαπό NASTEEDV » Πέμ Νοέμ 12, 2009 4:29 pm

Οκ συγνώμη τότε. Δε σου είπα να μη τη λες απλά την αντικρούω. Προς θεού δλδ. Δε φέρομαι ρατσιστικά εγώ! :lol:
Το ότι εξυπηρετούν δε μου λέει κάτι. Ποιος σου είπε ότι αν ήμουν εγώ ή εσύ ότι δε θα δουλεύαμε καλύτερα; Ποιος σου είπε ότι οι μόνιμοι αν κάνανε καλά τη δουλειά τους αν θα χρειάζοταν ο οποιοσδήποτε; Όποια υπηρεσία δε δουλεύει σωστά να κάνετε καταγγελία στο σώμα επιθεωρητών δημόσιας διοίκησης. Έχουν υποχρέωση να σας εξυπηρετήσουν εντός εύλογου χρονικού διαστήματος. Εγώ έχω κάνει στο παρελθόν και χωρίς να το περιμένω,για να είμαι ειλικρινής, την άκουσαν τη καταγγελία μου και έχει πάρει το δρόμο της.
Και αν είναι παραγωγικοί δε χάνεται κανείς, ακόμη και στον ιδιωτικό.[/quote]


Έγραψες στο παραπάνω μήνυμά σου Ποιος σου είπε ότι αν ήμουν εγώ
Τώρα καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να είσαι ένας απο αυτούς και μάλλον το υποτίμησες! Τώρα δεν σου αρεσει που εγείρουν αξιώσεις, γιατι δεν μπορεις να το αμφισβητήσεις το είπε και ο Λοβέρδος! για αυτό μιλάς έτσι ή κάνω λάθος ?
Πρόσεξε δεν είπα οτι οι μόνιμοι δεν εξυπηρετούν? Μέσα στα όρια που τους δίνει ο νόμος. Όταν σε μια αιτηση έχουν δικαίωμα να σου απαντήσουν σε 60 εργάσιμες θα προσπαθήσουν να τη διεκπαιρεώσουν τότε. Είναι εντός προθεσμίας δεν την υπερβαίνουν! Το θέμα είναι όταν αυτή η αίτηση μπορεί να διεκπαιρεωθεί αμέσως και την αφήνουν δυο μήνες. Κατάλαβες?

savatage79
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τρί Οκτ 27, 2009 7:04 pm

Δημοσίευσηαπό savatage79 » Παρ Νοέμ 13, 2009 6:26 pm

Η NATASAG διορίστηκε σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα...Ποζάρετε....Κλικ....ααα υπέροχη φωτογραφία.....

plablas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 2:11 pm

Re: Αξιοκρατια

Δημοσίευσηαπό plablas » Παρ Νοέμ 13, 2009 6:39 pm

NASTEEDV έγραψε:
Έγραψες στο παραπάνω μήνυμά σου Ποιος σου είπε ότι αν ήμουν εγώ
Τώρα καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να είσαι ένας απο αυτούς και μάλλον το υποτίμησες! Τώρα δεν σου αρεσει που εγείρουν αξιώσεις, γιατι δεν μπορεις να το αμφισβητήσεις το είπε και ο Λοβέρδος! για αυτό μιλάς έτσι ή κάνω λάθος ?
Πρόσεξε δεν είπα οτι οι μόνιμοι δεν εξυπηρετούν? Μέσα στα όρια που τους δίνει ο νόμος. Όταν σε μια αιτηση έχουν δικαίωμα να σου απαντήσουν σε 60 εργάσιμες θα προσπαθήσουν να τη διεκπαιρεώσουν τότε. Είναι εντός προθεσμίας δεν την υπερβαίνουν! Το θέμα είναι όταν αυτή η αίτηση μπορεί να διεκπαιρεωθεί αμέσως και την αφήνουν δυο μήνες. Κατάλαβες?


Κάτσε ρε συ μη βγάζεις άλλο νόημα από αυτό που θέλω να πω. Όταν λέω εγώ ή εσύ εννοώ ουσιαστικά τον οποιονδήποτε.Αυτόν που θα μπει με κάποια κριτήρια που θα θεωρούνται αξιοκρατικά όχι αυτόν που τον χώσανε σε stage και μετά ζητάει τα ρέστα... Ας μη μπω ποτέ αλλά θα χαρώ να μπεις εσύ που θα το καταφέρεις αξιοκρατικά
. Όσο για αυτό που λες για 60 μέρες δε ξέρω πραγματικά που καθυστερούν τόσο πολύ, προσωπικά δε μου έχει τύχει εδώ που μένω. Εγώ είχα ένα θέμα με μια ΔΕΚΟ και έκανα καταγγελία, η οποία προχώρησε. Ωστόσο και πάλι μπορείς να κάνεις παράπονα στο προϊστάμενο δε σημαίνει ότι από τη στιγμή που ο άλλος είναι στο Δημόσιο μπορεί να κάνει ό,τι του καπνίσει! Όταν κάποιος αφήνεται ανεξέλεγκτος τότε είναι που δε θα δουλεύει σωστά, όταν υπάρχει πίεση όλα διορθώνονται.

NATASAG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2009 12:16 pm

Δημοσίευσηαπό NATASAG » Παρ Νοέμ 13, 2009 11:27 pm

savatage79 έγραψε:Η NATASAG διορίστηκε σε διαγωνισμό ΑΣΕΠ με προϋπηρεσία στον ιδιωτικό τομέα...Ποζάρετε....Κλικ....ααα υπέροχη φωτογραφία.....

Αυτό έπιασες εσύ από όλα οσα γραφτήκανε,;;Διάβασε όλο το topic και μετά σχολίασε.Εχουμε ξεφύγει κατά πολύ εδώ μεσα.......

σκοτ
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 11, 2009 10:32 pm

Δημοσίευσηαπό σκοτ » Δευ Νοέμ 16, 2009 3:00 pm

Σχετικά με τα στειτζ για μένα θα ήταν σωστό πως όσο εργάστηκαν τα παιδιά εκεί το σωστό είναι να πάρουν και τα αντίστοιχα χρήματα.......
απο κει και πέρα το ότι πρέπει να μονιμοποιηθούν κιόλας παρόλο το καθεστώς μαθητείας ομηρείας κλπ μάλλον είναι το ανέκδοτο του 2009!

Πάγιες και διαρκείς ανάγκες μπορεί να κρατάνε σε χ υπηρεσίες όπου ουσιαστικά ο μόνιμος δημόσιος υπάλληλος τα "ξύνει" και ο μαθητευόμενος κάνει την δουλειά του μόνιμου...αυτό τώρα πόσο μπορεί να θεωρηθεί πάγιες και διαρκείς ανάγκες είναι μια άλλη ιστορία!

Προσωπικό παράδειγμα που έχω απο στειτζ στην ΕΣΥΕ είναι φραπές φωτοτυπίες και πασιέντζα..αυτοί πρέπει να συνεχίσουν;; να μονιμοποιηθούν ας πούμε;; ή να φύγουν για να έρθουν στη θέση τους αλλοι να "μάθουν" την δουλειά.

Καλώς καταργούνται τα στειτζ στο δημόσιο

plablas
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 2:11 pm

Δημοσίευσηαπό plablas » Δευ Νοέμ 16, 2009 3:26 pm

Φίλε μου σκοτ έχεις δίκιο, για ό,τι δούλεψε ο καθένας πρέπει να πάρει τα χρήματά του και πιστεύω πως πρέπει να τους επιστραφεί η κάρτα ανεργίας για όσους μήνες ήτανε εκεί από τις εκλογές και ύστερα, γιατί 1 μήνας ουσιαστικά κάπου δεν είναι δουλειά.
Από κει και πέρα δεν είναι μόνο στην ΕΣΥΕ, όπως λες, που να δεις σε κάτι δήμους τι κάνανε...Δε λέω σε μερικές υπηρεσίες βγάζανε δουλειές αλλά σε άλλες...Τουλάχιστον όσες περιπτώσεις ξέρω όλες ήτανε stage απλά για να πάνε εκεί και να αράξουν.

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 4:47 pm

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Τρί Δεκ 01, 2009 10:49 pm

" Αθρόες προσλήψεις εργαζομένων με συμβάσεις ορισμένου χρόνου (8 μήνες) σημειώνονται στο Δημόσιο και σε Οργανισμούς του ευρύτερου δημόσιου τομέα, με τον πιο αθόρυβο τρόπο όπως καταγγέλλει σε δημοσίευμα της η εφημερίδα «Το Παρόν»...



...Οι νεοπροσληφθέντες αντικαθιστούν είτε συμβασιούχους των οποίων οι συμβάσεις δεν ανανεώθηκαν ύστερα από χρόνια, είτε εργαζομένους με προγράμματα Stage, που κι αυτοί βρέθηκαν στον δρόμο μετά τη σχετική κυβερνητική απόφαση.

Ο ακριβής αριθμός των νεοπροσληφθέντων δεν είναι δυνατόν να προσδιοριστεί, καθώς οι προσλήψεις αυτές δεν έγιναν μέσω διαγωνισμών του ΑΣΕΠ, το οποίο καλείται στις περιπτώσεις αυτές να πιστοποιήσει απλώς ότι οι νέοι συμβασιούχοι πληρούν τα κριτήρια για το έργο το οποίο επελέγησαν να διεκπεραιώσουν.

Πρόκειται για την κάλυψη πάγιων και διαρκών αναγκών που κάλυπταν οι προκάτοχοί τους, μετά την απόλυση των οποίων εμφανίστηκαν λειτουργικά προβλήματα στις υπηρεσίες όπου υπηρετούσαν.

Ο υπουργός Εσωτερικών Γ. Ραγκούσης οφείλει να δώσει στη δημοσιότητα τόσο τον αριθμό των νεοπροσληφθέντων όσο και τις υπηρεσίες στις οποίες προσλήφθηκαν.

Οφείλει μάλιστα να κάνει και ένα βήμα επιπλέον: Να υπάρξει δυνατότητα να ελεγχθεί η πιστοποίηση των κριτηρίων από το ΑΣΕΠ, γιατί πληθαίνουν οι καταγγελίες πως η διαδικασία αυτή «δεν έχει τηρηθεί, τουλάχιστον στο σύνολο των περιπτώσεων των νέων συμβασιούχων».

Η όποια σιωπή για το ζήτημα αυτό, απλώς θα επιβεβαιώσει τους ισχυρισμούς και τις υποψίες πως ο ανάλγητος τρόπος με τον οποίον 140.000 νέοι άνθρωποι θα βρεθούν στον δρόμο στο τέλος του 2009, δεν είχε καμία σχέση ούτε με την ισονομία, ούτε με την αξιοκρατία, αλλά μόνο με την ικανοποίηση των νέων πελατειακών σχέσεων που δημιουργήθηκαν με την αλλαγή φρουράς (κόμματος) στη διακυβέρνηση της χώρας.

Την ίδια στιγμή μάλιστα που διαπράττεται το νέο colpo grosso από το ΠαΣοΚ, οι ίδιοι άνθρωποι επιδίδονται σε ...ηθικοπλαστικά καλλιστεία. Ο κ. Γ. Παπανδρέου θα καλέσει , λέει, σε σύσκεψη τους πολιτικούς αρχηγούς υπό τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας για την ...διαφάνεια (sic!).

http://politis-gr "


Αυτή είναι η αξιοκρατία για την οποία φαγωθήκανε να διώξουν τα stage! Ελα να πέφτουν οι μάσκες σιγά σιγά...κι όσοι βιάστηκαν να χαρούν και να βγάζουν όλη τους τη κακία για τα stage...ας τους δω τώρα να φωνάζουν και γιαυτούς που μπαίνουν τώρα εκτός ΑΣΕΠ με την αξιοκρατία του ΠΑΣΟΚ!!!

stage Ηρακλειου
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Σεπ 28, 2009 9:43 am

Δημοσίευσηαπό stage Ηρακλειου » Τετ Δεκ 02, 2009 12:13 am

http://troktiko.blogspot.com/2009/12/blog-post_385.html


ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες