STAGE ΤΕΛΟΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
miolnir28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 12:29 am

Δημοσίευσηαπό miolnir28 » Τρί Δεκ 22, 2009 10:03 pm

Εξαλλου σε αυτα που αναφερεις δεν μιλαμε για βυσματα αλλα για απατεωνες.

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 4:47 pm

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Τρί Δεκ 22, 2009 10:46 pm

miolnir28 έγραψε:
Μιλάς σοβαρά τώρα ή κάνεις τον χαζό; σου λέω οτι για μια συγκεκριμένη θέση σε συγκεκριμένο σημείο υπάρχουν τουλάχιστον 2 υποψήφιοι.(δε μπορώ να ξέρω πόσοι παραπάνω από 2 ήταν,αλλά τους 2 τους ξέρω προσωπικά). Ο ένας είχε ανεργία, ο άλλος όχι. Και παίρνουν αυτόν που δεν είχε ανεργία! Και μου απαντάς οτι μπορεί και να μην είχε βύσμα;;!!! Υποτιμάς τη νοημοσύνη σου τώρα και τη δική μας επίσης.


Πες μου σε ποια υπηρεσια. Τοσο δυσκολο ειναι? Εκτος αν λες οτι να ναι. Θα σου πω αμεσως αν μπηκε με βυσμα η οχι.

Για ανθρώπους που μπαίνουν σε ειδικές κατηγορίες πχ χωρίς να είναι πραγματικότητα και διορίζονται μέσω ΑΣΕΠ δεν έχεις ακούσει ποτέ; Για πλαστά πτυχία ξένων γλωσσών που περνάνε μια χαρά από τον ΑΣΕΠ κι ούτε γάτα ούτε ζημιά επίσης δεν έχεις ακούσει;Ούτε για πλαστογραφημένους βαθμούς πτυχίων τίποτα; Γιατί αν εσύ δε τα χεις ακούσει αυτά ενώ εγώ τα βλέπω συνεχώς γύρω μου, τότε κάποιος από τους δύο μας ζει σε άλλο πλανήτη και δε το χει καταλάβει!


Τα ξερω αυτα μην ανησυχεις. Οπως ξερω πως αυτους αν τους κανεις μια καταγγελια θα τρεχουν και δεν θα φτανουν.


Τι σημασία έχει η υπηρεσία βρε συ; Αφού παντού γίνονται! Εχεις προσπαθήσει να μπεις σε διευθυνση γεωργίας; Πώς μπαίνουν; Μιλώ για θέσεις ΠΕ γεωπόνων σε διευθυνση γεωργίας. Σε πληροφορώ οτι στη περιοχή μου που τυχαίνει και γνωρίζω (χωρίς να μπορώ να πω με σιγουριά οτι το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες περιοχές) οτι όλες σχεδόν (και το "σχεδόν το βάζω απλά ως επιφύλαξη μήπως και τους ξέφυγε καμία) οι θέσεις είναι κλεισμένες πολύ πριν ανακοινωθούν επίσημα. Στον ΟΠΕΚΕΠΕ που ανέφερες και συ δε συμβαίνουν; Ή στον ΕΛΓΑ;
Εδώ δε μιλάμε για ένα περιστατικό σε μια συγκεκριμένη υπηρεσία. Μιλάμε γενικά για την αξιοπιστία του ΑΣΕΠ την οποία τόσο υποστηρίζεις.
Όσο για τα πλαστά πτυχία που λες οτι απλά είναι απατεωνιές, είσαι λάθος νομίζω. Κανείς δε ρισκάρει να κάνει τέτοιες απατεωνιές χωρίς την ύπαρξη βύσματος από πίσω να καθοδηγεί και να στηρίζει.Αλλά και πέρα από αυτό, πόσο αξιόπιστος και αξιοκρατικός μπορεί να θεωρείται ένας μηχανισμός όταν μπορούν και περνάνε οι πλαστογραφίες με το τσουβάλι;

NASTEEDV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2009 4:30 pm

Δημοσίευσηαπό NASTEEDV » Τρί Δεκ 22, 2009 11:21 pm

miolnir28 έγραψε:
Σε πληροφορω λοιπόν ότι οι προκηρύξεις εποχικού προσωπικου πρέπει να δημοσιευονται σε 2 τοπικες εφημερίδες.


Τοπικες? Αναφερεσαι οταν η προκηρυξη ειναι για θεση στον τοπο σου? Δεν το ξερω αυτο. Αν εχεις καποιο link για τον νομο δωστο σε παρακαλω. Αν αναφερεσαι γενικως παντως καποιο λαθος κανεις. Αν λες δηλαδη πως μια προκηρυξη εποχικου προσωπικου π.χ. για την Αθηνα πρεπει να γραφτει σε δυο τοπικες καθε περιοχης της Ελλαδος.

Ξέρεις πόσες φορές έχω ψάξει να βρω προκηρυξη και τις δημοσιευουν εκ των υστερων?


Internet.

Σχετικά με τις ξένες γλώσσες, μάλλον είσαι ασχετος.


http://www.asep.gr/asep/site/home/LC+Fu ... morion.csp



Οταν λέω τοπικες εννοώ του νομού που βγαίνει η θέση. Π.χ. στην Αθήνα σε Αθηναικη εφημεριδα. Λινκ δεν ξέρω, αλλα μου το είπαν όταν πήρα τηλ στον ΑΣΕΠ και ρώτησα. Αν θες τηλεφώνησε και θα το διασταυρώσεις.
Όσο για το internet μπορει να έχει κάποιες όχι όμως όλες. Συνηθως βλέπω σε τεχνικό προσωπικό.
Και σχετικά με τις ξένες γλώσσες, το λινκ που αναφέρεις είναι μάλλον ενδεικτικό. Σε τηλ. επικοινωνία με το ΑΣΕΠ μου είπαν ότι ο φορέας μπορει να ζητήσει ότι προσόντα θέλει. Κατάλαβες?
Και απο την εμπειρία μου θα σου πω ότι παρόλο που έχω δουλέψει σε διαφορετικες ειδικότητες εποχικού προσωπικου, στις προκηρύξεις απαραίτητο προσόν σε όλες ήταν η ξένη γλώσσα.
Τώρα για τη διαδικασία επιλογής εκει αστα να πάνε. Αν δεν έχεις τσαμπουκα και τσαγανό, και σε δουν λίγο χαλαρό, μπορεί να χεις τα περισσότερα μόρια κι όμως να σε βγάλουν απεξω. Αυτό στο λέω απο την εμπειρία μου που δεν μπορεις να φανταστεις τι μπορει να σκαρφιστεί ο καθένας για να βάλει αυτόν που θέλει.

miolnir28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 12:29 am

Δημοσίευσηαπό miolnir28 » Τετ Δεκ 23, 2009 4:39 pm

Τι σημασία έχει η υπηρεσία βρε συ;

Σου το λεω γιατι οσον αφορα το συγκεκριμενο επαγγελμα ξερω τι γινεται. Π.χ. οπως σου προειπα (και μαλλον απο οτι καταλαβαινω σε αυτη την προκηρυξη αναφερεσαι) ο περσινος ΟΠΕΚΕΠΕ ηταν με συμβαση εργου και πηραν με βυσμα. Η για τις διευθυνσεις γεωργιας. Η πλειονοτητα ειναι συμβασεις εργου. Οσον αφορα τις κανονικες συμβασεις ΟΠΕΚΕΠΕ και ΕΛΓΑ ειναι λιγο δυσκολο να γινει κατι γιατι αν το ψαξει καποιος (υπαρχουν οι λιστες παλιων προκηρυξεων) μπορει πολυ ευκολα να βρει αν καποιος εκανε κατι μεπτο και με μια ενσταση ή καταγγελια θα δικαιωθει (μου εχει τυχει περιπτωση που ειχα ανακαλυψει καποιον που ειχε κωλυμμα αλλα ειχε κανει ψευδη υπευθυνη δηλωση πως δεν εχει εκανα καταγγελια και δρομο ο τυπος).

miolnir28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 12:29 am

Δημοσίευσηαπό miolnir28 » Τετ Δεκ 23, 2009 4:42 pm

Και σχετικά με τις ξένες γλώσσες, το λινκ που αναφέρεις είναι μάλλον ενδεικτικό. Σε τηλ. επικοινωνία με το ΑΣΕΠ μου είπαν ότι ο φορέας μπορει να ζητήσει ότι προσόντα θέλει. Κατάλαβες?


Το link δεν ειναι ενδεικτικο. Ειναι ο κανονας. Κατα τα αλλα αυτο που σου ειπαν απο ΑΣΕΠ ειναι σωστο. Εννοειται πως αν σε μια θεση ειναι απαραιτητη η ξενη γλωσσα ή η γνωση H/Y μπορουν αυτα να μπουν ως προσθετα προσοντα.

miolnir28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 12:29 am

Δημοσίευσηαπό miolnir28 » Τετ Δεκ 23, 2009 4:59 pm

Οσον αφορα στην αξιοπιστια του ΑΣΕΠ νομιζω το εχουμε ξεφτιλισει λιγο. Δεν αποκλειω να υπαρχουν μεμονωμενες περιπτωσεις αλλα οχι κι ετσι ρε παιδια. Εγω παντως περα απο φημες δεν εχω δει καπου αποδεδειγμενα καποιο παραδειγμα.
Αν ηταν τοσο ευκολο οσο λετε τοτε γιατι π.χ. ο Χατζηγακης εβαλε τους 270 στην ΑΓΡΟΓΗ (Α.Ε. του ΥΠΑΑΤ) και οχι στον ΕΛΓΑ η στον ΟΠΕΚΕΠΕ?

kzk842
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 9:01 am

Δημοσίευσηαπό kzk842 » Τετ Δεκ 23, 2009 7:20 pm

miolnir28 έγραψε:Οσον αφορα στην αξιοπιστια του ΑΣΕΠ νομιζω το εχουμε ξεφτιλισει λιγο. Δεν αποκλειω να υπαρχουν μεμονωμενες περιπτωσεις αλλα οχι κι ετσι ρε παιδια. Εγω παντως περα απο φημες δεν εχω δει καπου αποδεδειγμενα καποιο παραδειγμα.
Αν ηταν τοσο ευκολο οσο λετε τοτε γιατι π.χ. ο Χατζηγακης εβαλε τους 270 στην ΑΓΡΟΓΗ (Α.Ε. του ΥΠΑΑΤ) και οχι στον ΕΛΓΑ η στον ΟΠΕΚΕΠΕ?


Καλά ρε θα μας τρελάνεις???
Πώς εξηγείς το γεγονός ότι στους ΟΤΑ είναι 1 στους 2 ψηφοφόροι ΠΑΣΚΕ και τρίτο κόμμα πίσω από την ΔΑΣ-ΚΚΕ με 20% η ΔΑΚΕ με 16%???Μιλάμε για 65.000 υπαλλήλους...
Σε αυτό δεν βλέπω να απαντάς...
Ξαναθυμίζω ότι το ΑΣΕΠ λειτουργεί 15 χρόνια και οι μόνιμοι υπάλληλοι μπαίνουν με ΑΣΕΠ...

miolnir28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2008 12:29 am

Δημοσίευσηαπό miolnir28 » Τετ Δεκ 23, 2009 11:42 pm

kzk842 έγραψε:
miolnir28 έγραψε:Οσον αφορα στην αξιοπιστια του ΑΣΕΠ νομιζω το εχουμε ξεφτιλισει λιγο. Δεν αποκλειω να υπαρχουν μεμονωμενες περιπτωσεις αλλα οχι κι ετσι ρε παιδια. Εγω παντως περα απο φημες δεν εχω δει καπου αποδεδειγμενα καποιο παραδειγμα.
Αν ηταν τοσο ευκολο οσο λετε τοτε γιατι π.χ. ο Χατζηγακης εβαλε τους 270 στην ΑΓΡΟΓΗ (Α.Ε. του ΥΠΑΑΤ) και οχι στον ΕΛΓΑ η στον ΟΠΕΚΕΠΕ?


Καλά ρε θα μας τρελάνεις???
Πώς εξηγείς το γεγονός ότι στους ΟΤΑ είναι 1 στους 2 ψηφοφόροι ΠΑΣΚΕ και τρίτο κόμμα πίσω από την ΔΑΣ-ΚΚΕ με 20% η ΔΑΚΕ με 16%???Μιλάμε για 65.000 υπαλλήλους...
Σε αυτό δεν βλέπω να απαντάς...
Ξαναθυμίζω ότι το ΑΣΕΠ λειτουργεί 15 χρόνια και οι μόνιμοι υπάλληλοι μπαίνουν με ΑΣΕΠ...


Αμαρτιες του παρελθοντος του ΠΑΣΟΚ. Τι νομιζεις οι περισσοτεροι εχουν μπει τα τελευταια 15 χρονια? Μονο και μονο αυτοι που εβαλε το ΠΑΣΟΚ τη δεκαετια του 80 φτανουν και περισσευουν για το 50%.

npantelis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 5:11 am

Δημοσίευσηαπό npantelis » Πέμ Δεκ 24, 2009 4:48 am

kzk842 έγραψε:
npantelis έγραψε:Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες, δε γνωρίζω και βαριέμαι να ψάξω για ακριβή νούμερα.
Αν δεν κάνω λάθος και στη ΓΣΕΕ πρώτη δύναμη η ΠΑΣΚΕ είναι, η ΓΣΕΕ είναι συνδικαλιστική οργάνωση των ιδιωτικών υπαλλήλων, άρα μπορούμε να πούμε πως οι εργαζόμενοι-υπάλληλοι έχουν ως προτίμηση την ΠΑΣΚΕ κάτι που φαντάζει και απολύτως φυσιολογικό.
Τώρα αν πάμε στο επίπεδο των βιομηχάνων, πιθανότατα θα βρούμε να πλειοψηφούν οι δεξιοί κάτι πολύ φυσιολογικό εφόσον η ΝΔ είναι η παράταξη που είναι συνυφασμένη με την πλουτοκρατία και για να είναι ταγμένοι οι βιομήχανοι εκεί, από τη ΝΔ προσδοκούν περισσότερα κέρδη.
Άρα που καταλήγουμε ότι τα πιο λαϊκά στρώματα είναι ΠΑΣΟΚ και οι πιο πλούσιοι ΝΔ.


Αν έκανες τον κόπο να δεις μια σελίδα πιο πίσω θα έβλεπες πως τα αποτελέσματα αφορούν εκλογές μονίμων υπαλλήλων σε ΟΤΑ, δηλαδή αυτούς που μπαίνουν από το "αξιοκρατικό" ΑΣΕΠ.

Δε μ αρέσει να κοπιάζω, και δεν κάνω μια σελίδα πίσω.
Επαναλαμβάνω ο κόσμος του μόχθου είναι (αν είναι φυσιολογικός) σοσιαλιστής, άρα το ΠΑΣΟΚ πρώτη δύναμη στους ανθρώπους του μόχθου δημοσίους, ιδιωτικούς υπαλλήλους, άρα δόξα τω Θεό όλα βαίνουν καλώς σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα.
Το στοίχημα είναι και οι λοιποί άνθρωποι του μόχθου, να πάψουν να είναι κουτάβια και να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ, αντί για δεξιά.

npantelis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 5:11 am

Δημοσίευσηαπό npantelis » Πέμ Δεκ 24, 2009 4:49 am

Καλά Χριστούγεννα!

kzk842
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 9:01 am

Δημοσίευσηαπό kzk842 » Πέμ Δεκ 24, 2009 4:38 pm

miolnir28 έγραψε:
kzk842 έγραψε:
miolnir28 έγραψε:Οσον αφορα στην αξιοπιστια του ΑΣΕΠ νομιζω το εχουμε ξεφτιλισει λιγο. Δεν αποκλειω να υπαρχουν μεμονωμενες περιπτωσεις αλλα οχι κι ετσι ρε παιδια. Εγω παντως περα απο φημες δεν εχω δει καπου αποδεδειγμενα καποιο παραδειγμα.
Αν ηταν τοσο ευκολο οσο λετε τοτε γιατι π.χ. ο Χατζηγακης εβαλε τους 270 στην ΑΓΡΟΓΗ (Α.Ε. του ΥΠΑΑΤ) και οχι στον ΕΛΓΑ η στον ΟΠΕΚΕΠΕ?


Καλά ρε θα μας τρελάνεις???
Πώς εξηγείς το γεγονός ότι στους ΟΤΑ είναι 1 στους 2 ψηφοφόροι ΠΑΣΚΕ και τρίτο κόμμα πίσω από την ΔΑΣ-ΚΚΕ με 20% η ΔΑΚΕ με 16%???Μιλάμε για 65.000 υπαλλήλους...
Σε αυτό δεν βλέπω να απαντάς...
Ξαναθυμίζω ότι το ΑΣΕΠ λειτουργεί 15 χρόνια και οι μόνιμοι υπάλληλοι μπαίνουν με ΑΣΕΠ...


Αμαρτιες του παρελθοντος του ΠΑΣΟΚ. Τι νομιζεις οι περισσοτεροι εχουν μπει τα τελευταια 15 χρονια? Μονο και μονο αυτοι που εβαλε το ΠΑΣΟΚ τη δεκαετια του 80 φτανουν και περισσευουν για το 50%.


Λοιπόν επειδή δεν λες να του ρίξεις μια ματιά του post που έκανα πριν λίγο το ξαναβάζω..

ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΑ κατέκτησε η ΠΑΣΚΕ (ΠΑΣΟΚ) στο νέο Γενικό Συμβούλιο της ΠΟΕ-ΟΤΑ που εκπροσωπεί 65.000 εργαζομένους στον χώρο της Τοπικής Αυτοδιοίκησης. Στις εκλογές που έγιναν στο πλαίσιο του 38ου τακτικού συνεδρίου της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Εργαζομένων στους ΟΤΑ (ΠΟΕΟΤΑ), η ΠΑΣΚΕ συγκέντρωσε το 49,77% των ψήφων (είχε 42,75%) και απέσπασε 18 από τις 35 έδρες του νέου Συμβουλίου. Η ΔΑΣ (ΚΚΕ) έλαβε το 20,06% (είχε 21,31%) και πήρε 7 έδρες, η ΔΑΚΕ (Ν.Δ.) συγκέντρωσε το 16,13% (είχε 20,71%) και πήρε 6 έδρες, η ΑΣΚ (ΣΥΡΙΖΑ) έλαβε 8,44% (είχε 10,53%) και 3 έδρες, ενώ το ψηφοδέλτιο που στηρίχθηκε από αριστεριστές απέσπασε μία έδρα (4,37%).


Πηγή: Τα Νέα (το λινκ δεν με αφήνει να το βάλω,αν θες στο στέλνω σε mail)

Όπως παρατηρείς από τις προηγούμενες εκλογές η ΠΑΣΚΕ αυξήθηκε κατά 7 μονάδες ενώ το ΚΚΕ στα ίδια,η ΔΑΚΕ χάνει 4 μονάδες και ο ΣΥΡΙΖΑ ανεβαίνει 2 μονάδες...

Και μου μιλάς για αμαρτίες του παρελθόντος?Άσε ρε φίλε τώρα...

marianna123
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 01, 2009 4:47 pm

Δημοσίευσηαπό marianna123 » Κυρ Δεκ 27, 2009 4:11 pm

npantelis έγραψε:
kzk842 έγραψε:
npantelis έγραψε:Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες, δε γνωρίζω και βαριέμαι να ψάξω για ακριβή νούμερα.
Αν δεν κάνω λάθος και στη ΓΣΕΕ πρώτη δύναμη η ΠΑΣΚΕ είναι, η ΓΣΕΕ είναι συνδικαλιστική οργάνωση των ιδιωτικών υπαλλήλων, άρα μπορούμε να πούμε πως οι εργαζόμενοι-υπάλληλοι έχουν ως προτίμηση την ΠΑΣΚΕ κάτι που φαντάζει και απολύτως φυσιολογικό.
Τώρα αν πάμε στο επίπεδο των βιομηχάνων, πιθανότατα θα βρούμε να πλειοψηφούν οι δεξιοί κάτι πολύ φυσιολογικό εφόσον η ΝΔ είναι η παράταξη που είναι συνυφασμένη με την πλουτοκρατία και για να είναι ταγμένοι οι βιομήχανοι εκεί, από τη ΝΔ προσδοκούν περισσότερα κέρδη.
Άρα που καταλήγουμε ότι τα πιο λαϊκά στρώματα είναι ΠΑΣΟΚ και οι πιο πλούσιοι ΝΔ.


Αν έκανες τον κόπο να δεις μια σελίδα πιο πίσω θα έβλεπες πως τα αποτελέσματα αφορούν εκλογές μονίμων υπαλλήλων σε ΟΤΑ, δηλαδή αυτούς που μπαίνουν από το "αξιοκρατικό" ΑΣΕΠ.

Δε μ αρέσει να κοπιάζω, και δεν κάνω μια σελίδα πίσω.
Επαναλαμβάνω ο κόσμος του μόχθου είναι (αν είναι φυσιολογικός) σοσιαλιστής, άρα το ΠΑΣΟΚ πρώτη δύναμη στους ανθρώπους του μόχθου δημοσίους, ιδιωτικούς υπαλλήλους, άρα δόξα τω Θεό όλα βαίνουν καλώς σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα.
Το στοίχημα είναι και οι λοιποί άνθρωποι του μόχθου, να πάψουν να είναι κουτάβια και να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ, αντί για δεξιά.


Σου δίνουν και ποσοστά από τα σοσιαλιστικά και κυρίως καθαρά ταμεία του κόμματος για να λες αυτά ή απλά μαζευεις ψήφους αφιλοκερδώς;

NASTEEDV
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: Δευ Οκτ 26, 2009 4:30 pm

Δημοσίευσηαπό NASTEEDV » Κυρ Δεκ 27, 2009 5:10 pm

npantelis έγραψε:
kzk842 έγραψε:
npantelis έγραψε:Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες, δε γνωρίζω και βαριέμαι να ψάξω για ακριβή νούμερα.
Αν δεν κάνω λάθος και στη ΓΣΕΕ πρώτη δύναμη η ΠΑΣΚΕ είναι, η ΓΣΕΕ είναι συνδικαλιστική οργάνωση των ιδιωτικών υπαλλήλων, άρα μπορούμε να πούμε πως οι εργαζόμενοι-υπάλληλοι έχουν ως προτίμηση την ΠΑΣΚΕ κάτι που φαντάζει και απολύτως φυσιολογικό.
Τώρα αν πάμε στο επίπεδο των βιομηχάνων, πιθανότατα θα βρούμε να πλειοψηφούν οι δεξιοί κάτι πολύ φυσιολογικό εφόσον η ΝΔ είναι η παράταξη που είναι συνυφασμένη με την πλουτοκρατία και για να είναι ταγμένοι οι βιομήχανοι εκεί, από τη ΝΔ προσδοκούν περισσότερα κέρδη.
Άρα που καταλήγουμε ότι τα πιο λαϊκά στρώματα είναι ΠΑΣΟΚ και οι πιο πλούσιοι ΝΔ.


Αν έκανες τον κόπο να δεις μια σελίδα πιο πίσω θα έβλεπες πως τα αποτελέσματα αφορούν εκλογές μονίμων υπαλλήλων σε ΟΤΑ, δηλαδή αυτούς που μπαίνουν από το "αξιοκρατικό" ΑΣΕΠ.

Δε μ αρέσει να κοπιάζω, και δεν κάνω μια σελίδα πίσω.
Επαναλαμβάνω ο κόσμος του μόχθου είναι (αν είναι φυσιολογικός) σοσιαλιστής, άρα το ΠΑΣΟΚ πρώτη δύναμη στους ανθρώπους του μόχθου δημοσίους, ιδιωτικούς υπαλλήλους, άρα δόξα τω Θεό όλα βαίνουν καλώς σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα.
Το στοίχημα είναι και οι λοιποί άνθρωποι του μόχθου, να πάψουν να είναι κουτάβια και να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ, αντί για δεξιά.


Πόσα σου δίνουν ρε για να μας τρελάνεις??? Που τον είδες τον σοσιαλισμό για να τον δούμε και μεις???? Ποια είμαι τα δείγματα του σοσιαλισμού? Τα κουστούμια τα πανάκριβα, ή οι πλουσιοι πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτωχότεροι??? Σε ποια δεκαετια νομίζεις οτι ζούμε??? Ξύπνα Θανάση!!! Έχουμε αλλάξει αιώνα το ξέρεις ή ακομα κοιμάσαι???

parsec
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Τετ Οκτ 21, 2009 11:01 pm

Δημοσίευσηαπό parsec » Κυρ Δεκ 27, 2009 5:55 pm

npantelis έγραψε:
kzk842 έγραψε:
npantelis έγραψε:Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες, δε γνωρίζω και βαριέμαι να ψάξω για ακριβή νούμερα.
Αν δεν κάνω λάθος και στη ΓΣΕΕ πρώτη δύναμη η ΠΑΣΚΕ είναι, η ΓΣΕΕ είναι συνδικαλιστική οργάνωση των ιδιωτικών υπαλλήλων, άρα μπορούμε να πούμε πως οι εργαζόμενοι-υπάλληλοι έχουν ως προτίμηση την ΠΑΣΚΕ κάτι που φαντάζει και απολύτως φυσιολογικό.
Τώρα αν πάμε στο επίπεδο των βιομηχάνων, πιθανότατα θα βρούμε να πλειοψηφούν οι δεξιοί κάτι πολύ φυσιολογικό εφόσον η ΝΔ είναι η παράταξη που είναι συνυφασμένη με την πλουτοκρατία και για να είναι ταγμένοι οι βιομήχανοι εκεί, από τη ΝΔ προσδοκούν περισσότερα κέρδη.
Άρα που καταλήγουμε ότι τα πιο λαϊκά στρώματα είναι ΠΑΣΟΚ και οι πιο πλούσιοι ΝΔ.


Αν έκανες τον κόπο να δεις μια σελίδα πιο πίσω θα έβλεπες πως τα αποτελέσματα αφορούν εκλογές μονίμων υπαλλήλων σε ΟΤΑ, δηλαδή αυτούς που μπαίνουν από το "αξιοκρατικό" ΑΣΕΠ.

Δε μ αρέσει να κοπιάζω, και δεν κάνω μια σελίδα πίσω.
Επαναλαμβάνω ο κόσμος του μόχθου είναι (αν είναι φυσιολογικός) σοσιαλιστής, άρα το ΠΑΣΟΚ πρώτη δύναμη στους ανθρώπους του μόχθου δημοσίους, ιδιωτικούς υπαλλήλους, άρα δόξα τω Θεό όλα βαίνουν καλώς σε αυτόν τον τομέα στην Ελλάδα.
Το στοίχημα είναι και οι λοιποί άνθρωποι του μόχθου, να πάψουν να είναι κουτάβια και να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ, αντί για δεξιά.


Χαχαχα.... Καλά, μιλάμε έγραψες... Έχεις ακούσει για μια σειρά στην TV που κάποιος ήταν σε κώμα (όχι κόμμα σα το ΠΑΣΟΚ) και ξύπνησε μετά από καμιά εικασαριά χρόνια και ήταν αλλού; Καμία σχέση; Κάπως έτσι ακούγεσαι... Αυτά που έγραψες, άντε να τα πιστεύανε από το '80 μέχρι το '85. Πιό "σοσιαλιστικό" μέτρο μπορείς να μας πεις εσύ που πήρε η καινούργια Κυβέρνηση Μητσοτάκ....εεε.. Παπανδρέου ήθελα να πω. Άσε μας καημένε, είπαμε νά'σαι οπαδός, είπαμε νά'σαι φανατικός οπαδός, αλλά όχι και τυφλός.

npantelis
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2009 5:11 am

Δημοσίευσηαπό npantelis » Κυρ Δεκ 27, 2009 9:40 pm

1. Κατάργηση των stages, άρση μιας μεγάλης αδικίας και για όσους δούλευαν με αυτό το καθεστώς περιμένοντας το τίποτα και για όσους αξιοπρεπώς ήλπιζαν να καταλάβουν τέτοια θέση.
2. Περιστολή δημοσίων δαπανών, στην προσπάθεια εξορθολογισμού του προϋπολογισμού, με σκοπό την διαφύλαξη της οικονομίας προς όφελος του λαού.
3. Επίδομα αλληλεγγύης.

Και όλα τα μέτρα να είναι εναντίον του μέσου Έλληνα, θα σου πω ότι ένας άνθρωπος που δεν ανήκει σε αυτούς που έχουν συγκεντρωμένο το πολύ χρήμα, μπορεί να ψηφίσει ΠΑ.ΣΟ.Κ γιατί υπάρχει η περίπτωση κάποιο από τα χιλιάδες στελέχη του να πιστεύει στην ιδεολογία του ΠΑ.ΣΟ.Κ και να εναποθέτει σε αυτή την παράμετρο τις ελπίδες του.

Τώρα περιμένω, ο μέσος Έλληνας, να ακούσω στο τι ελπίζει ως ψηφοφόρος της ΝΔ; Τι τον εκφράζει στην ιδεολογία της;
Αλλά μη μου γράψει κανένας το βόλεμα στο stage, γιατί εκεί δε βόλεψε καλά.
Αν υπάρχει κάτι πιο οραματικό, θα το διαβάσω με χαρά.


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες