συνέχιση επιδόματος ανεργίας μετά από stage

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
fvc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

συνέχιση επιδόματος ανεργίας μετά από stage

Δημοσίευσηαπό fvc » Τρί Ιούλ 28, 2009 3:33 pm

Άν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει στα σίγουρα αν μπορώ να συνεχίσω το ταμείο ανεργίας που διέκοψα προκειμένου να εργαστώ σε stage, ας ενημερώσει.
Διάβασα σε άλλο topic ότι γίνται να συνεχίστεί το επίδομα όταν λήγει η σύμβαση. Ισχύει όμως και για τα stage?
Συγκεκριμένα: Βγήκα για πρώτη φορά ταμείο και δικαιούμουν 12 μήνες. Το διέκοψα στους 4 και δούλεψα σε 18μηνο stage. Πριν κλείσω 2 χρόνια από την φορά που εγγράφηκα ως άνεργη, ξαναπήγα στον ΟΑΕΔ για να συνεχίσω την επιδότηση και μου δώσαν αρνητική απάντηση. Η αιτιολογία : Το stage εντάσσεται στην κατηγορία των επιδοτούμενων σεμιναρίων οπότε γίνεται συμψηφισμός αποδοχών και διάρκειας απασχόλησης στου stage με το ταμείο ανεργίας που θα έπαιρνα, και αν υπάρχουν υπόλοιπα(είτε χρονικά είτε χρηματικά) τότε παίρνω τη διαφορά.
Από την κεντρική διοίκηση του ΟΑΕΔ βέβαια μου είπαν ότι το δικαιούμαι.
Και η απόφαση βάσει της οποίας με "κόψαν" αφορά stage σε ιδιωτικές επιχειρήσεις.
Και ακόμα περιμένω τα αποτελέσματα της ένστασης...
Λέω να ξεκινήσω διαδικασίες με τον Συνήγορο του Πολίτη.

Υπάρχει κανείς "ομοιοπαθής" να με συμβουλέψει?
Διαφωτίστε με σας παρακαλώ, γιατί μ'αυτούς τους μπαγλαμάδες στον ΟΑΕΔ της περιοχής μου δεν βγάζω άκρη !

tikos
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό tikos » Τρί Ιούλ 28, 2009 7:36 pm

Δικαιουσε το επιδομα ανεργιας κανονικα!

Πρεπει να περασουνε 24 μηνες και περα για να μην δικαιουσε το επιδομα. Εσενα περασανε 18μηνες, οποτε να κανεις το παν για να αποκτησει το επιδομα που δικαια δικαιουσε

Litsaki
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Τετ Ιούλ 29, 2009 3:09 pm

Γιατί δεν έκανες ένσταση και να πάει το θέμα στη Διοίκηση του ΟΑΕΔ και να δικαιωθείς; Αν συντρέχουν και οι λοιπές προϋποθέσεις δικαιούσαι τη συνέχιση του ταμείου σου. Αυτό που σου απάντησε ο ΟΑΕΔ της περιοχής σου όντως ίσχυε, αλλά για μια ιδιαίτερη κατηγορία επιδοτούμενων σεμιναρίων που υλοποιούνταν από τον ίδιο τον ΟΑΕΔ, καμιά σχέση!

fvc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό fvc » Τετ Ιούλ 29, 2009 3:10 pm

Δεν μπορώ να καταλάβω, ενώ όλα τα έκανα όπως έπρεπε, με έκοψαν.
Γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος βάσει ποιάς νομοθεσίας/απόφασης χορηγούν το υπόλοιπο επίδομα? Να το βρώ, να πάω να τους το κολλήσω στα μούτρα, γιατί τζάμπα έχασα 8 μήνες επιδόματος ! Και τώρα με βάζουν να τρέχω να κάνω ενστάσεις και αν δεν δικαιωθώ θα το πάω στο Συνήγορο του Πολίτη.
Γιατί τα "δεν δικαιούσαι" πολύ εύκολα τα λένε.
Ένας θεός ξέρει πώς τα έβγαλα πέρα...

fvc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό fvc » Παρ Δεκ 25, 2009 10:44 am

Χρόνια Πολλά σε όλους !
Σαν Χριστουγεννιάτικο δωράκι μου ήρθε η απάντηση από την κεντρική διοίκηση του ΟΑΕΔ οτι μου χορηγούν το υπόλοιπο επίδομα ανεργίας που μου είχαν κόψει πριν 1 μιση χρόνο! Σε λίγες μέρες θα πάω να πάρω την επιταγή :)))
Μετά από πολλή τυρράνια για 17 μήνες, με 2 ενστάσεις και διαμεσολάβηση του Συνηγόρου του Πολίτη, κέρδισα !!!!!
Όποιος βρεθεί σε παρόμοια περίπτωση, μην το αφήσει να περάσει έτσι. Αξίζει τον κόπο (και τα λεφτά).
Επιτέλους, θα περάσω καλά Χριστούγεννα!
Το ίδιο καλά εύχομαι να περάσετε όλοι !!!

Litsaki
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό Litsaki » Δευ Δεκ 28, 2009 3:22 pm

Χαίρομαι πολύ που δικαιώθηκες και λυπάμαι για τους συναδέλφους που σε ταλαιπώρησαν τόσο πολύ. Είναι όντως αδικαιολόγητη η άρνηση να χορηγήσουν συνέχιση επιδόματος σε τέτοιες περιπτώσεις. Χρόνια πολλά και σε καλή μεριά!!!

Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες