συμβαση σε ΟΤΑ

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
KRYSTALLIA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Μάιος 28, 2008 9:48 am

συμβαση σε ΟΤΑ

Δημοσίευσηαπό KRYSTALLIA » Πέμ Μαρ 26, 2009 10:29 am

Καλημερα εργαζομαι ως σχολικος φυλακας μερικης απασχολησης και θα ηθελα να μαθω τι γινεται μετα τη ληξη της συμβασης απο το δημο;Υπαρχει η δυνατοτητα ανανεωσης;Εχω ακουσει οτι καποιους το 2007 με συμβαση αλλα πληρης απασχολησης τους μονιμοποιήσανε.Και κατι αλλο γιατι εμεις τις μερικης απασχολησης δεν δικαιούμαστε το επιδομα κινησης ενω αλλοι πληρης το παιρνουν κανονικα ασχετος αν ειναι συμβαση 8μηνη ή και περισσοτερο

nice_thess2003
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: Τρί Απρ 21, 2009 12:16 am

Δημοσίευσηαπό nice_thess2003 » Κυρ Απρ 26, 2009 11:50 pm

Επειδή και εγώ ήμουν συμβασιούχος, σύμφωνα με το Σύνταγμα και πιο συγκεκριμένα το άρθρο 103 παράγραφοι 7 και 8:
Η πρόσληψη των υπαλλήλων στο δημόσιο και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα, όπως αυτός καθορίζεται κάθε φορά, γίνεται είτε με διαγωνισμό είτε με επιλογή σύμφωνα με προκαθορισμένα και αντικειμενικά κριτήρια και υπάγεται στον έλεγχο ανεξάρτητης αρχής όπως νόμος ορίζει.Νόμος ορίζει τους όρους, και τη χρονική διάρκεια των σχέσεων εργασίας ιδιωτικού δικαίου στο δημόσιο και τον ευρύτερο δημόσιο τομέα, όπως αυτός καθορίζεται, για την κάλυψη θέσεων στο δημόσιο.Απαγορεύεται η από το νόμο μονιμοποίηση προσωπικού ή η μετατροπή των συμβάσεων ορισμένου χρόνου σε αορίστου χρόνου.Οι απαγορεύσεις της παραγράφου αυτής ισχύουν και ως προς τους απασχολουμένους με σύμβαση έργου. Το ίδιο ενέκρινε και ο Άρειος Πάγος το προηγούμενο καλοκαίρι σε προσφυγές που είχαν κάνει συμβασιούχοι ορισμένου χρόνου.Σε περίπτωση όμως που υπάρξει έστω και μία απόφαση που θα δικαιώνει έστω και έναν συμβασιούχο τότε αυτή θα ισχύσει και αναδρομικά για όλους τους συμβασιούχους και για αυτούς που έχουν υπηρετήσει στο δημόσιο ως συμβασιούχοι, αλλά και για αυτούς που υπηρετούν όπως φυσικά και για αυτούς που έχουν κάνει συμβάσεις έργου αλλά δεν ανανεώθηκαν αλλά και για εκείνους που έχουν συμβάσεις έργου.


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες