ΟΧΙ ΣΤΗ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ-ΒΟΛΕΜΑ ΤΩΝ STAGE ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 50%

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
kzk842
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Τρί Ιαν 08, 2008 9:01 am

Δημοσίευσηαπό kzk842 » Τρί Απρ 28, 2009 5:21 pm

Ειλικρινής έγραψε:Καταρχήν η γνωστή σου στην επαρχία δεν κατάφερε τίποτα ουσιαστικό με το stage.
Ανασφάλιστη δούλευε στον ιδιωτικό τομέα για 6 μήνες, ανασφάλιστη εξακολουθεί να δουλεύει στα stage (και ίσως πολύ περισσότερο από 6 μήνες και ίσως με ακόμη λιγότερα χρήματα).
Δεν νομίζω ότι ήταν καλή σκέψη να φιλήσει κατουρημένες ποδιές για κάτι τέτοιο.
Είναι όμως η λογική της απόκτησης των 210 επιπλέον μορίων της προσαύξησης, δηλαδή η λογική του να μπω πάση θυσία στο δημόσιο, οπότε ξαναγυρίζουμε σε αυτά που λέγαμε πριν. Δικό της θέμα όμως.

Για τους νόμους και τα λοιπά, δεν πιάνεις την ουσία του θέματος.
Ψάχνοντας το δένδρο, χάνεις το δάσος.
Δεν με απασχολεί αν το ΠΑΣΟΚ νομιμοποίησε πρώτο ή δεύτερο τους stagers το 1999 – 2000. Εκείνοι τους νομιμοποίησαν και θέλουν κλωτσιές. Για να είμαστε ακριβείς τις φάγανε κιόλας αφού δεν τους ξαναεμπιστεύτηκε ο κόσμος.
Και η ΝΔ όμως με τις προσαυξήσεις και τα σχετικά βάζει τους stagers στο δημόσιο από την πίσω πόρτα, οπότε είναι επίσης για κλωτσιές.
Εκτός και αν θεωρείς ότι τα + 210 μόρια δεν παρέχουν σημαντικότατο πλεονέκτημα έναντι των άλλων.


Μην κολλάς μόνο με την προσαύξηση,όλοι όσοι δουλέψουν για κάποιο διάστημα στο δημόσιο,είτε με σύμβαση,είτε σύμβαση έργου ή και στον στρατό ακόμη η προϋπηρεσία μετά τους 24 μήνες παίρνει προσαύξηση...
Άδικο για τους υπόλοιπους? Ναι..το ξέρουμε όλοι αλλά δεν είναι μόνο τα άτομα των stage,για δες και τους συμβασιούχους των ΚΕΠ με κλειστό διαγωνισμό με προσαύξηση μπήκαν.
Μήπως όσοι μπήκαν ή μπαίνουν με συμβάσεις δεν έχουν βύσμα?
Εγώ με το κόλλημα να κατηγορούν τους stagers και μόνο με αυτούς τα βάζω.

dat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 8:58 pm

Δημοσίευσηαπό dat » Πέμ Απρ 30, 2009 1:40 pm

Μήπως αγαπητέ/ή φίλε/η "Ειλικρινή" μπορείς να μου πεις την ηλικία και την οικογενειακή σου κατάσταση;

Πρώτον, να σου αναφέρω ότι ήδη έχω δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα επι 9,5 χρόνια, δεύτερον ότι όταν αγοράζεις ένα σπίτι σε κάποιον τόπο και έχεις να πληρώνεις δάνειο αξίας 700 ευρώ το μήνα, σίγουρα δεν το αφήνεις για να πας σε άλλο τόπο, πόσο μάλλον όταν υπάρχουν κάποια κουτσούβελα από πίσω και σύζυγος που υπηρετεί στα σώματα ασφαλείας, οπότε δεν είναι στο χέρι σου να τα παρατήσεις όλα και να φύγεις.

Στο κάτω κάτω επιλέγεις έναν τόπο για να μείνεις εσύ και η οικογένειά σου με βάση και κάποια κριτήρια όπως την ποιότητα ζωής που σου προσφέρει αυτός ο τόπος και όχι αποκλειστικά και μόνο τη δουλειά που μπορείς να βρεις εκεί.
Είμαι μάλιστα της άποψης ότι η εργασία σου πρέπει να είναι δουλειά και όχι δουλεία.

Σε πληροφορώ λοιπόν πως έχω διοριστεί στο Δημόσιο Τομέα, αλλά δεν έχω αποδεχτεί το διορισμό, ακριβώς επειδή δεν μου αρέσει το "δημοσιοϋπαλληλίκι" με την έννοια που το λες. Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που έχουν αξιοπρέπεια και προσπαθούν να αυτοπραγματώνονται μέσω της εργασίας τους και, ναι, είμαι ένας από αυτούς! Ίσως ιδεολόγος, σπάνιο φαινόμενο για την εποχή μας, όμως αξίζει να υπάρχει και ένα άλλο επίπεδο ανθρώπων, ώστε να μην ισοπεδώνονται τα πάντα! Δε συμφωνείς σε αυτό;

Μέσα από το συγκεκριμένο forum προσπαθώ να δώσω απαντήσεις σε ερωτήματα ανθρώπων, που μπορεί να είναι από γελοία και ανούσια μέχρι πολύ σοβαρά για κάποιους, ενώ για κάποιους άλλους όχι. Επίσης προβάλλω κάποιες θέσεις και κάποια πιστεύω, τα οποία είναι εντελώς αχρωμάτιστα. Δε θα μπω στη διαδικασία να κρίνω κάποιους για τις επιλογές τους και την κατάσταση στην οποία βρίσκονται, ακόμη και αν είναι εντελώς κομματικοποιημένοι, κάτι το οποίο σιχαίνομαι!

Ειλικρινής
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2009 3:50 pm

Δημοσίευσηαπό Ειλικρινής » Πέμ Απρ 30, 2009 5:17 pm

Ωραία τα λες αλλά κάποια πράγματα δεν μου κολλάνε καλά.

Αφού σου λύσω την απορία λέγοντας ότι είμαι 32 ετών, με 7 χρόνια εμπειρία, μηχανολόγος, μεταπτυχιακά, παντρεμένος, χωρίς παιδιά, και από επαρχία, θα σε ρωτήσω τα εξής:

Γιατί δεν έχεις αποδεχτεί καταρχήν τον διορισμό σου αφού χρειάζεσαι τα χρήματα?
Είναι δυνατόν να τρέχουν τόσες υποχρεώσεις και να σκέφτεσαι οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό?
Πως γίνεται να μην σου αρέσει το «δημοσιοϋπαλληλίκι» με την έννοια που το λέω, και από την άλλη να θες να μπεις στα stage για να γίνεις δημόσιος υπάλληλος?
Περιμένεις στα stage να βρεις τη δημιουργικότητα, την πρόκληση, και την αυτοπραγμάτωση που ψάχνεις?
Γιατί τέλος (ενώ έχεις συγκροτημένη σκέψη και φαίνεσαι έξυπνος) έχεις φάει το παραμύθι των πολιτικών ότι θα σας διορίσουν από τα stage?
Αναφέρομαι σε αυτό που γράφεις στην 1η σελίδα: «Θα' θελα να 'μουν εκεί και να ' βλεπα τα μούτρα σας όταν θα μονιμοποιηθούμε. Άντε γεια...»

Αν θες απαντάς. Μια προς μία στις ερωτήσεις μου.
Θα προτιμούσα να μην μιλήσεις με γενικότητες.

thealeko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2008 9:01 am

Δημοσίευσηαπό thealeko » Παρ Μάιος 01, 2009 2:49 pm

Με χαρά βλέπω ότι το "θέμα" που άνοιξα πήρε φωτιά !

Με απογοήτευση διαβάζω επιχειρήματα με αναφορές σε κόμματα (ΠΑΣΟΚ - ΝΔ . . . λες και έχει πια σημασία !!!)

Αγαπητοί φίλοι συμμερίζομαι στο έπακρο την αγωνία σας για αποκατάστσση επαγγελματική.

Ωστόσο, η αλήθεια είναι ΜΟΝΟ ΜΙΑ και ακούει στο όνομα αξιοκρατία και ίσες ευκαιρίες στο δικαίωμα για εργασία !

ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ
Προϋπόθεση: Σαφή κριτήρια επιλογής & πρόσβαση στην ενημέρωση-πληροφόρηση για ΟΛΟΥΣ. Το πρόγραμμα STAGE απέχει παρασάγγες από την παραπάνω διαδικασία και την κάνει να φαντάζει ουτοπική ! Περαιτέρω ανάλυση είναι νομίζω περιττή, όλοι ξέρουμε τα πεπραγμένα - ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΧΡΩΣΗ

ΙΣΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ
Στο πρόγραμμα STAGE το κριτήριο αυτό ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ. Η αδικία κορυφώνεται με το bonus της προσαύξησης μοριοδότησης εμπειρίας 50% η οποία αποκτά διαστάσεις "επιδημίας" στις διαδικασίες πρόσληψης μέσω ΑΣΕΠ !

Ας το πάρουμε πια απόφαση ΚΟΜΜΑ = αποκαθήλωση της κοινουβουλευτκής δημοκρατίας = βουλευτές με σχέσεις εξάρτησης = πολίτες έρμαια αποφάσεων τρίτων "άσχετων" με την ουσία.

Σε μια εποχή που η πρόσβαση στην πληροφόρηση είναι άμεση, είναι (τουλάχιστον αστείο, άν όχι τραγικό) να ακούς ΝΕΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ να έχουν απόψεις "κονσέρβες", ανάλογες με εκέινες άλλων εποχών όταν οι "παλιοί" μάλωναν για το περίφημα κόμμα, παραγεμισμένοι με απατηλές προσδοκίες, όντας εντυπωσιολάγνοι !

ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ
"Εγώ δουλεύω σε καφετέριες χωρίς ενσημα και απλήρωτη μερικές φορές. " Αυτή είναι η πραγματικότητα. Ανόλογα ισχύουν στις συνθήκες εργασίας στον ευρύτερο Ιδιωτικό τομέα, όπου έννοιες όπως οχτάωρο, βασικός μισθός είναι ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.

Προσωπικά, εάν ήταν εφικτή η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑΣ τότε θεωρώ ότι η εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα θα μοριοδοτούταν με προσάυξηση 50% !!!

Δεν γενικολογώ, τυχαίνει και είμαι νυν δημόσιος υπάλληλος προερχόμενος από ιδιωτικό τομέα, διορισμένος μέσω ΑΣΕΠ (γραπτός διαγωνισμός).

Βεβαίως και το STAGE οφείλει να εξασφαλίζει τους συμμετέχοντες σε αυτό, σίγουρα οι αμοιβές είναι αστείες !

ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ !!!

Με αιτήματα για μονιμοποίηση των συμμετέχοντων στο STAGE καταλύεται κάθε ένοια λογικής καθώς όλα αυτά τα αιτήματα έχουν βάση και μόνο :

1) στις ψευδεπίγραφες ανανεώσεις προγραμμάτων των ίδιων ατόμων

2) στην συμμετοχή σε ένα πρόγραμμα απόκτησης εμπειρίας και ΟΧΙ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΕΡΓΟΥ (άλλη πονεμένη ιστορία)

3) στην ανυπαρξία σχετικής πληροφόρησης

4) στην μεσολάβηση "μεσαζόντων"

5) την συμμετοχή ατόμων αμφιβόλου αποτελεσματικότητας (συγκριτικά) καθώς δεν υφίστανται κριτήρια επιλογής

Δέν αμφισβητώ τις ικανότητες κανενός. ΑΝΟΙΧΤΑ αμφισβητώ τον τρόπο επιλογής τους.

Τι μένει από όλα αυτά ;

Μένουν επιχειρήματα με αναφορά σε περιπτώσεις μεμπτές που αποτελούν παράδειγμα προς αποφυγή και όχι προς μίμηση !!!

Τι έκανε το ΠΑΣΟΚ, τι κάνει η ΝΔ . . . . πιάσε το αυγό και κούρεφτο !

Όταν δεν πατάς γερά στα πόδια σου ψάχνεις για δεκανίκια! Τι σημασία έχει εάν είναι ΠΡΑΣΙΝΑ, ΜΠΛΕ , ΚΟΚΚΙΝΑ . . . . είναι δεκανίκια και μάλιστα "δανεικά".







[/u]

ellina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό ellina » Παρ Μάιος 01, 2009 3:25 pm

kzk842 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και κυρίως γιατί απ'τα λεγόμενά σου δείχνεις ότι δεν είσαι πορωμένος...όσο για τους ειλικρινείς κι "ακριβοδίκαιους" αυτού του κόσμου θα συμβούλευα παιδιά να μην σπαταλάτε ενέργεια να επιχειρηματολογείτε μαζί τους γιατί φαίνεται ότι κι αυτοί κι αν έχουν χάσει το δάσος και επικεντρώνονται μόνο στο δέντρο...όταν γύρω μας πάνε κι έρχονται οι αυθαιρεσίες στις προσλήψεις, με φωτογραφικές προκηρύξεις που καλύπτουν ακόμη και την έλλειψη πιστοποιημένης γνώσης Η/Υ (δες κεπ, οαεδ, υπεσδδα),με διορισμούς από το πουθενά χωρίς καμία διαδικασία επιλογής, έστω και στημένη,για τα μάτια, αυτοί εκεί έχουν κολλήσει με τα stage..οι υπόλοιποι συμβασιούχοι και μόνιμοι υπάλληλοι που αφού συμπληρώσουν πενταετία,έχουν δικαίωμα να διεκδικήσουν εκ νέου άλλη θέση στο δημόσιο,έχοντας πάρει και την μεγαλύτερη δυνατή προσαύξηση και ίσως κι ένα μεταπτυχιακό που έκαναν αφότου διορίστηκαν απολαμβάνοντας τους ευνοικότατους νόμους του δημοσίου(μέχρι και 2 έτη άδεια σπουδών με πλήρεις αποδοχές), αυτοί εκεί κόλλημα με τα στέιτζ, λες και είναι οι μόνοι που προσλαμβάνονται/νταν με πελατειακές σχέσεις......και ναι, θα μπορούσα να στοιχηματίσω ότι αν βγει το pasok δεν πρόκειται να κωλυσιεργήσει δίνοντας απλές προσαυξήσεις ή βγάζοντας χρονοβόρες όπως και να'χει φωτογραφικές προκηρύξεις....οοοοόχι! Ένα νομοσχέδιο ή μια τροπολογιούλα και θα τους κάνει αορίστου εν μία νυκτί....μιλάμε για "ποιοτική" διαφορά έναντι της άβουλης Ν.Δ. που πνίγεται σε μια κουταλιά νερό..απορώ πάντως αυτοί που διατείνονται ότι δεν εφησυχάζουν και ως ανήσυχα πνεύματα που είναι απαξιούν να βολευτούν στο δημόσιο, γιατί προσπαθούν εναγωνίως να πείσουν τους φτωχούς τω πνεύματι stage να μην κυνηγάνε το δημόσιο φιλώντας κατουρημένες ποδιές και τα τοιαύτα χιλιοειπωμένα...Αφού γουστάρουν εκεί που είναι γιατί κόπτονται για τούς stage και για το ζόρι που τραβάνε για τα γ.... μόρια?

Ειλικρινής
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2009 3:50 pm

Δημοσίευσηαπό Ειλικρινής » Παρ Μάιος 01, 2009 10:44 pm

Βιάστηκες. Είπες πολλά. Και όταν λες πολλά λες και βλακείες.
Καταρχήν για τους δημοσίους υπαλλήλους που επαναδιεκδικούν θέσεις δημοσίου μετά από 5 χρόνια, για φωτογραφικές προκηρύξεις, κλπ, τα έχουμε αναλύσει πολλάκις σε άλλα threads.
Αυτή τη στιγμή το θέμα μας είναι τα stage. Να διαβάζεις λοιπόν το subject του θέματος που γράφεις, πριν ξεκινήσεις το γράψιμο.
Δεύτερον σε βλέπω να πέφτεις στην λούμπα για ΝΔ & ΠΑΣΟΚ, να κάνεις συγκρίσεις ποιότητας μεταξύ των δύο αχρείων, και να δείχνεις με λίγα λόγια κλασική περίπτωση κομματόσκυλου που της πάτησαν τον κάλο.
Για ποιον λόγο τους υπερασπίζεσαι? Δεν καταλαβαίνω. Μήπως είσαι και εσύ από αυτούς που κυνηγούν εναγωνίως τα μόρια των stage μέσα από τα γραφεία των πολιτευτών και ντρέπεσαι να το πεις?

Και πάμε και στο τελευταίο. Γιατί μέσα στον αχταρμά των σκέψεών σου, έκανες και ένα ερώτημα (υποθέτω προς εμένα).
Το ζόρι που τραβάω με τα μόρια των stage είναι ότι ενισχύουν την αναξιοκρατία.
Τίποτα άλλο.
Εγώ δεν έχω τάξει σκοπό της ζωής μου το δημόσιο. Άλλωστε και λόγω ειδικότητας οι θέσεις για εμάς είναι περιορισμένες. Αν ποτέ μου κάτσει, έχει καλώς. Αν όχι δεν θα κάτσω να σκάσω, ούτε θα μου γίνει ψύχωση.
Κατανοητό ή θέλεις να στο αναλύσω περισσότερο?

dat
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2009 8:58 pm

Δημοσίευσηαπό dat » Τρί Μάιος 05, 2009 9:50 am

Απλώνουμε γύρω μας τη μαύρη σημαία
Αφήστε ήσυχη τη νεολαία
Μέσα από το κόμμα σου και τις παρατάξεις
Ο ρατσισμός το μόνο που έχεις ν' αντιτάξεις
Εσείς οι εραστές της σάπιας εξουσίας
Εμείς οι βιαστές της απάθειας και ησυχίας
Με ποιο δικαίωμα θα μας καταδικάσεις;
Πρόβατο πολύχρωμο το κεφάλι σου θα σπάσεις
Πόρνες, πρεζάκηδες, πανκς, αναρχικοί
Θάβεις αλύπητα οποιαδήποτε ψυχή
Σκέψου όμως πως τους έφτιαξες εσύ
Και η παραφροσύνη βασίλεψε στη γη
Ο αρχηγός σε πρόσταξε τον κόσμο αυτό ν' αλλάξεις
Τους εξωκομματικούς αμέσως να πατάξεις
Το κόμμα είναι της ζωής σου ο σκοπός
Και θα 'θελες να γίνει της Ελλάδας ο φρουρός
Μακριά απ' αυτά στεκόμαστε χωρίς να τα κοιτάμε
Να ζήσουμε ανενόχλητοι το μόνο που ζητάμε
Στο αίμα μια εξέγερση μπορεί να καταπνίξεις
Μ' αυτό που 'χουμε μέσα μας ποτέ δε θα το σβήσεις
Καμικάζι, χούλιγκανς, τσαντάκηδες, νονοί
Στήστε τους στον τοίχο, είναι πολύ κακοί
Ή στα ψυχιατρία, ίσως είναι τρελοί
Ρώτα τον λιποτάκτη να σου πει για τη ζωή!


Γενιά των stage, γενιά των 700 ευρώ, Γενιά του Χάους, των οποίων (από τον ομώνυμο δίσκο) είναι οι παραπάνω στίχοι, οι οποίοι γράφτηκαν τουλάχιστον 20 χρόνια πριν και παραμένουν ακόμη επίκαιροι, δε νομίζετε;
Τα λόγια είναι περιττά!!!

ellina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό ellina » Τετ Μάιος 06, 2009 12:29 am

Ειλικρινής έγραψε:Βιάστηκες. Είπες πολλά. Και όταν λες πολλά λες και βλακείες.
Καταρχήν για τους δημοσίους υπαλλήλους που επαναδιεκδικούν θέσεις δημοσίου μετά από 5 χρόνια, για φωτογραφικές προκηρύξεις, κλπ, τα έχουμε αναλύσει πολλάκις σε άλλα threads.
Αυτή τη στιγμή το θέμα μας είναι τα stage. Να διαβάζεις λοιπόν το subject του θέματος που γράφεις, πριν ξεκινήσεις το γράψιμο.
Δεύτερον σε βλέπω να πέφτεις στην λούμπα για ΝΔ & ΠΑΣΟΚ, να κάνεις συγκρίσεις ποιότητας μεταξύ των δύο αχρείων, και να δείχνεις με λίγα λόγια κλασική περίπτωση κομματόσκυλου που της πάτησαν τον κάλο.
Για ποιον λόγο τους υπερασπίζεσαι? Δεν καταλαβαίνω. Μήπως είσαι και εσύ από αυτούς που κυνηγούν εναγωνίως τα μόρια των stage μέσα από τα γραφεία των πολιτευτών και ντρέπεσαι να το πεις?

Και πάμε και στο τελευταίο. Γιατί μέσα στον αχταρμά των σκέψεών σου, έκανες και ένα ερώτημα (υποθέτω προς εμένα).
Το ζόρι που τραβάω με τα μόρια των stage είναι ότι ενισχύουν την αναξιοκρατία.
Τίποτα άλλο.
Εγώ δεν έχω τάξει σκοπό της ζωής μου το δημόσιο. Άλλωστε και λόγω ειδικότητας οι θέσεις για εμάς είναι περιορισμένες. Αν ποτέ μου κάτσει, έχει καλώς. Αν όχι δεν θα κάτσω να σκάσω, ούτε θα μου γίνει ψύχωση.
Κατανοητό ή θέλεις να στο αναλύσω περισσότερο?
Κι εσύ πάντως δε λες λιγότερες...Και ναι, για μια ακόμη φορά το έχουμε εμπεδώσει το κόλλημά σου με τα stage...το'χεις κάνει σαφές, μην ανησυχείς. Όσο για το αν είμαι κομματόσκυλο, δε θα κριθεί από σένα και το μένος σου για την απανταχού εξουσία...Την αντίδρασή του στο δικομματισμό και την πόλωση τη δείχνει ο καθένας κυρίως με την ψήφο του κι όχι με το να βρίσκει αποδιοπομπαίους τράγους σε stage και άλλα συναφή και μετά να τρώει εκεί που φτύνει. Για το αν μέσα στον "αχταρμά" των σκέψεών μου ενέπλεξα κι εσένα, μήπως όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται? Και δεν είναι τουλάχιστον εγωκεντρικό να διεκδικείς για τον εαυτό σου και μόνο την ιδιότητα του ειλικρινή και του αδέκαστου? Επειδή λοιπόν διεκδικώ κι εγώ μερίδιο στον "τίτλο", σου λέω ευθαρσώς ότι γουστάρω δημόσιο και το κηνυγάω άμα λάχει και παίζω και με τους όρους του παιχνιδιού αφού το σύστημα δε μου αφήνει περιθώρια να κινηθώ διαφορετικά..εσύ αν είσαι υπεράνω ''όντως" σου βγάζω το καπέλο, μπορεί και να'χεις άλλες καβάντζες.Συχνά κανείς μιλάει εκ του ασφαλούς..Και sorry που τελικά μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω, αν και ήθελα να το αποφύγω..Όταν σου "πατάνε τον κάλο" η αντίδραση είναι αντανακλαστική.....

Ειλικρινής
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 12, 2009 3:50 pm

Δημοσίευσηαπό Ειλικρινής » Πέμ Μάιος 07, 2009 12:20 pm

Επιγραμματικά σου δίνω κάποιες απαντήσεις:

- Δεν έχω κόλλημα με τα stage. Απλά μέσα σε όλα και τα stage με τον τρόπο που λειτουργούν, ενισχύουν την αναξιοκρατία. Εκεί εντοπίζεται η ένστασή μου.
- Αντιδρώ στο δικομματισμό και με την ψήφο μου. Όχι μόνο με το να «βρίσκω αποδιοπομπαίους τράγους σε stage».
- Δεν τρώω εκεί που φτύνω. Ειδικά αυτό με τίποτα. Αν με ήξερες προσωπικά θα το διαπίστωνες.
- Δεν διεκδικώ τον τίτλο του Ειλικρινή μόνο για τον εαυτό μου. Ποτέ δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Από πού το συμπέρανες αυτό?
- «Γουστάρω δημόσιο και το κηνυγάω άμα λάχει και παίζω και με τους όρους του παιχνιδιού». Συ είπας. Εγώ πάλι δεν αγχώνομαι. Αν κάτσει έκατσε. Πάντως παίζω μόνο με τους όρους του παιχνιδιού. Γι΄αυτό εργάζομαι σε ιδιωτική εταιρία και γι΄αυτό δεν έχω δουλέψει ούτε μια μέρα στο δημόσιο ως συμβασιούχος ή ως stage. Είναι και θέμα επιλογής.
- «Αν είσαι υπεράνω ''όντως" σου βγάζω το καπέλο, μπορεί και να' χεις άλλες καβάντζες». Δεν έχω άλλες καβάντζες και ευχαριστώ που μου βγάζεις το καπέλο.

ellina
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 18, 2008 12:31 pm

Δημοσίευσηαπό ellina » Παρ Μάιος 08, 2009 8:32 pm

Τελικά μετά από ώριμη σκέψη, λέω ν' αρχίσω να ελέγχω τ' αντανακλαστικά μου...άλλωστε η αντιπαράθεση νομίζω ότι δεν έχει άλλο να δώσει...θα μας κράξουν κι οι υπόλοιποι του forum και δίκιο θα'χουν...Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του.Άντε γεια! :wink:

thealeko
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 09, 2008 9:01 am

Δημοσίευσηαπό thealeko » Σάβ Μάιος 16, 2009 10:57 am

Παραθέτω αυτούσιο απόσπασμα από την ετήσια έκθεση ΑΣΕΠ 2008

Όποιος διαφωνεί ας εξηγήσει με λογικά επιχειρήματα το "γιατί".

Οι όποιες αναφορές σε κόμματα "τι έκαναν εκείνοι", "τι κάνουν αυτοί" είναι, ας μου επιτραπεί η έκφραση, τουλάχιστον υποτιμητική για όποιον την εκφέρει.

Π ρ ο ν ο μ ι α κ ή ε ξ α σ φ ά λ ι σ η ε μ π ε ι ρ ί α ς
Μία περαιτέρω δυσμενής παράμετρος των συμβάσεων έργου στο δημόσιο τομέα, που οδηγεί στην
καταστρατήγηση του ρόλου του ΑΣΕΠ, είναι η χρησιμοποίησή τους για την προνομιακή εξασφάλιση
εμπειρίας, η οποία μάλιστα πριμοδοτείται με προσαύξηση 50% της βαθμολογίας της στους διαγωνισμούς
πρόσληψης του δημόσιου τομέα που ελέγχονται από το ΑΣΕΠ. Η προσαύξηση αυτή προβλέφθηκε αρχικά
στο Ν. 3051/2002, ανερχόταν σε ποσοστό 40% και αφορούσε εμπειρία που αποκτήθηκε στον ίδιο φορέα
πρόσληψης. Στη συνέχεια επεκτάθηκε με το άρθρο 2 παρ. 1 του Ν. 3320/2005 σε κάθε εμπειρία που
αποκτήθηκε σε καθήκοντα της ίδιας ή παρεμφερούς ειδικότητας με αυτή της προκηρυσσόμενης θέσης,
με σχέση εργασίας ή σύμβαση έργου, σε οποιονδήποτε φορέα του δημόσιου τομέα που υπάγεται στον
έλεγχο του ΑΣΕΠ, και το ποσοστό της από 40% ανήλθε στο 50% υπό τον όρο ότι ανέρχεται συνολικά σε
τουλάχιστον 24 μήνες (συνεχόμενους ή μη). Ορίσθηκε δε με την ίδια διάταξη ότι, για την εφαρμογή του ως
άνω εδαφίου, προσαύξηση στη βαθμολογία για το κριτήριο της εμπειρίας συνεπάγεται και ο χρόνος
συμμετοχής σε προγράμματα που χρηματοδοτούνται από εθνικούς ή κοινοτικούς πόρους ή
συγχρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση, τα οποία δυνάμει προγραμματικών συμβάσεων ή
κοινών υπουργικών αποφάσεων υλοποιούνται στους ΟΤΑ μέσω δημοτικών ή κοινοτικών επιχειρήσεων ή
ανωνύμων εταιρειών της τοπικής αυτοδιοίκησης. Τέλος, με το άρθρο 24 παρ. 8 του ίδιου νόμου ορίστηκε
ότι για την εφαρμογή των άρθρων 17 (προσλήψεις με γραπτούς διαγωνισμούς), 18 (προσλήψεις με σειρά
προτεραιότητας) και 21 (προσλήψεις εποχικού προσωπικού) ως χρόνος εμπειρίας θεωρείται και η
συμμετοχή στα προγράμματα απόκτησης εργασιακής εμπειρίας (STAGE) του ΟΑΕΔ, ενώ με την παρ. 3
του άρθρου 2 αυτού προβλέφθηκε ότι οι ως άνω ρυθμίσεις ισχύουν για προκηρύξεις που θα εκδοθούν
μέχρι 31η Δεκεμβρίου 2007 και για χρόνο εμπειρίας που αποκτήθηκε από το 1990 μέχρι τις
23.2.2005 (χρονολογία δημοσίευσής του στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως).
Οι παραπάνω ρυθμίσεις μπορούν να δικαιολογηθούν από την ανάγκη πριμοδότησης και
«μονιμοποίησης» μέσω διαγωνισμών του ΑΣΕΠ των συμβασιούχων εκείνων οι οποίοι, αν και διέθεταν
προϋπηρεσία τουλάχιστον 24 μηνών στο δημόσιο τομέα με σχέση εργασίας ή με συμβάσεις έργου που
υπέκρυπταν συμβάσεις εξαρτημένης εργασίας, δεν συγκέντρωναν και τις λοιπές προϋποθέσεις που
απαιτούνταν σωρευτικά για τη μετατροπή των συμβάσεών τους αυτών σε συμβάσεις αορίστου χρόνου
σύμφωνα με το άρθρο 11 του Π.Δ. 164/2004 (ΦΕΚ 134/Α/19.7.2004), που θεσπίστηκε για τη
συμμόρφωση της Ελλάδας προς τις διατάξεις της Οδηγίας 1999/70/ΕΚ. Όμως, ενώ με τις πάγιες διατάξεις
των άρθρων 5, 6 και 7 του διατάγματος αυτού απαγορεύθηκε ρητά η μετά την ισχύ αυτού σύναψη
διαδοχικών συμβάσεων εργασίας που υπερβαίνουν σε διάρκεια τους 24 μήνες και η μελλοντική
μετατροπή των συμβάσεων αυτών σε συμβάσεις αορίστου χρόνου και θεσπίστηκαν αυστηρές και
αποτελεσματικές κυρώσεις για την περίπτωση παραβίασης των περιορισμών αυτών, ακολούθησε το
άρθρο 11 παρ. 3 του Ν. 3613/2007, σύμφωνα με το οποίο οι ως άνω διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 2
του Ν. 3320/2005 (για προσαύξηση της βαθμολογίας της εμπειρίας κατά 50%) εφαρμόζονται για την
αξιολόγηση υποψηφίων οι οποίοι θα συμμετάσχουν σε διαδικασίες διορισμού ή πρόσληψης σε φορείς του
δημόσιου τομέα που υπάγονται στον έλεγχο του ΑΣΕΠ βάσει προκηρύξεων που θα εκδοθούν μέχρι την
31.12.2010 και για χρόνο εμπειρίας που αποκτήθηκε από το 1990 μέχρι και την ημερομηνία
έκδοσης κάθε προκήρυξης.
ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ
83
Πλέον, μετά τη διάταξη αυτή, υποψήφιοι που απέκτησαν εμπειρία σε οποιονδήποτε φορέα του
δημόσιου τομέα και σε χρόνο πολύ μεταγενέστερο της ισχύος του Π.Δ. 164/2004 μπορούν, με
βάση την ως άνω προνομιακή μεταχείριση ή με βάση τη συμμετοχή τους σε προγράμματα
STAGE, να προσέλθουν με εξασφαλισμένη σχεδόν την επιτυχία τους σε διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ,
λόγω της αδυναμίας των λοιπών υποψηφίων να τους συναγωνισθούν σε μόρια τα οποία εκείνοι
απέκτησαν με την ανάθεση σε αυτούς δήθεν έργου που υποκρύπτει εξαρτημένη εργασία ή λόγω της
συμμετοχής τους σε προγράμματα STAGE, διαδικασίες δηλαδή οι οποίες δεν ελέγχονται από το ΑΣΕΠ. Οι
φορείς όχι μόνο επωφελούνται από τις διατάξεις αυτές για την εμπειρία που αποκτήθηκε στο δημόσιο
τομέα ή από συμμετοχή σε προγράμματα STAGE, αλλά προκειμένου να διευκολύνουν περισσότερο την
πρόσληψη τέτοιων υποψηφίων –που συνήθως έχουν αποκτήσει την εμπειρία τους στους ίδιους τους
φορείς που προκηρύσσουν το διαγωνισμό πρόσληψης– αξιώνουν για τις προκηρυσσόμενες θέσεις
εμπειρία που προσιδιάζει απολύτως στις θέσεις που απασχολήθηκαν οι «συμβασιούχοι» τους, έτσι ώστε
να περιορίζονται στο ελάχιστο οι πιθανότητες επιτυχίας άλλων υποψηφίων (αξιομνημόνευτες είναι οι
περιπτώσεις όπου θεσπίστηκαν «φωτογραφικές» μοριοδοτήσεις συμβασιούχων [ΟΑΕΔ, ΚΕΠ] με
νόμους που ψηφίστηκαν ομόφωνα από όλες τις πτέρυγες της Βουλής [βλ. πρακτικά Βουλής,
Η' ΑΝΑΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΒΟΥΛΗ, ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΙΒ', ΣΥΝΟΔΟΣ Α', ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΙΖ', Τετάρτη 24 Οκτωβρίου
2007]). Μάλιστα εμφανίστηκαν προς έγκριση και προκηρύξεις που αναγόρευσαν τέτοιες εξειδικευμένες
εμπειρίες ως τυπικό προσόν διορισμού, για το σίγουρο αποκλεισμό άλλων υποψηφίων. Το ΑΣΕΠ φρονεί
ότι οι διατάξεις που προβλέπουν ότι η βαθμολογία εμπειρίας που αποκτήθηκε στο δημόσιο τομέα
με συμβάσεις έργου ή συμμετοχή σε προγράμματα STAGE προσαυξάνεται κατά 50% πρέπει να
καταργηθούν άμεσα και ότι επιπλέον πρέπει να αποφεύγεται η χρησιμοποίηση της εμπειρίας ως
τυπικού προσόντος διορισμού, γεγονός που καταλήγει να παραβιάζει την αρχή της ισότητας
έναντι των υποψηφίων εκείνων που δεν έχουν τη δυνατότητα να προσλαμβάνονται με συμβάσεις
έργου ή να μετέχουν σε προγράμματα STAGE, όπου η επιλογή γίνεται εκτός διαδικασιών του
ΑΣΕΠ. Ειδικά για την εμπειρία που αποκτάται σε προγράμματα STAGE πρέπει να παρατηρηθεί
επιπλέον ότι είναι μάλλον πλασματική, αφού οι εργαζόμενοι αυτοί περισσότερο μαθητεύουν και
λιγότερο απασχολούνται σε πραγματική εργασία.

PATRA
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 03, 2007 5:29 pm

Δημοσίευσηαπό PATRA » Σάβ Μάιος 16, 2009 12:17 pm

Όλοι μαζί σ'ένα καζάνι δίχως ίσες ευκαιρίες.
Έχω θυμώσει πολλές φορές όταν βλέπω ότι χάνω κάποια θέση μόνο από άτομα με 50% προσαύξηση. Το πήρα απόφαση μιας και το 2010 δεν θα σταματήσει το φαινόμενο αυτό.
Λύση υπάρχει και την έχω ξαναγράψει. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλες πολλές. Δεν μπορεί να ψαχνόμαστε εμείς και ο ΑΣΕΠ να κάνει μόνο διαπιστώσεις...
Γιατί δεν υπάρχει στήλη ξεχωριστή από τις γενικές θέσεις στις προκηρύξεις όπου θα συμμετέχουν μόνο οι συμβασιούχοι?? όπως οι τρίτεκνοι, οι πολύτεκνοι?
Στις γενικές θέσεις όμως να συμμετέχουμε όλοι μας, συμβασιούχοι και μη, χωρίς το κριτήριο του 50%.
Τόσο δύσκολο είναι???
Μπορεί και να κάνω λάθος, διορθώστε με...

christosdelis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2009 3:07 pm

Δημοσίευσηαπό christosdelis » Σάβ Μάιος 16, 2009 4:59 pm

a stage einai koroidia !!! osoi symmetexete se ayta kai osoi skefteste na pate skefteite to kala !!! tha perasoun ta xronia kai den the exete ton arihtmo enshmwn gia na bgeite se syntaksh !!! tote na dw ti tha peite otan anarwththeite tosa xronia phgane xamena.

1)ta stage to mono pou prosferoun einai proyphresia gia eisodo sto dhmosio kai pali ayto den einai sigouro giati ena pososto apo aytous mpainei kai ananlogws tn prokhruksh kai makroxronh diaidikasia.yparxoun atoma me stage 5 kai 7 xronia kai akoma na monimopoihthoun.ara kai gia monimopoihsh xreiazetai vysma.

2)xreiazetai isxyro vysma kai merikes fores den einai aparaithto na einai apo thn ekastote kyvernhsh.

3)polloi lene oti den douleuoun ta atoma pou apasxolountai me stage se diaforous foreis. ayto einai megalo psema . polles fores mhn pw tis perissoteres fores douleuoun perissotero apo tous monimous ypallhlous kai ayto epeidh einai perissotero katartismenoi stis nees texnologies kai exoun perissoterh oreksh gia douleia.

4)ayto pou einai enoxlhtiko omws kai prokalei pollous pou den einai me stage stous diaforous foreis einai oti ta topothethmena me stage atoma isxyrizontai oti mphkane aksiokratika kai xwris vysma ston opoiodhpote forea !!!

poion koroideuete paidia ? ta stage einai gia ta galazia kai prasina paidakia etsi wste na eksasfalizoun proyphresia kai se vathos xronou na apotelesoun to monimo ypallhliko proswpiko pou tha tous pshfizei !!!

thelw na vrethei kapoios apodedeigmena na parousiasei ola ta ptyxia tou kai na isxyristei oti den evale vysma ?

kai na vrethei psemmata tha leei pali !!!

ti fovaste na peite nai valame vysma !!!

na sas pw egw ti fovaste ?

ta politika sas vysmata sas enhmerwnoun oti molis mphte me stage na mhn peite se kanena oti tous xrhsimopoihsate gia na mhn tous enoxloun !!!

einai liges oi theseis gia liga eklekta dhlwmena galazia kai prasina paidiakia !!!

5) o OAED pisteyw einai h xeiroterh yphresia pou yparxei sthn Ellada.
poios o rolos tou ? pisteyw to mono pou den kanei einai na vriskei ergasia stous anergous alla na tous apoprosanatolizei !!!

ta stage den diaxeirizontai pao ta topika KPA alla apo ta kentrika opoo ftanoun ta ravasakia-aithmata twn vouleutwn kai analogws ikanopoiountai !!!

kai gia seminaria den se enhmerwnoun ston OAED alla ta exoun kai ayta gia ta paidakia tous!!!

twra to xeirotero ap ola !!! eksafanisan kai tis anakoinwseis apo tous pinakes opou anartoun theseis gia ton idiwtiko tomea pou ginontan edw kai xronia ayto gia na tis prowthisoun kai aytes ekei pou theloun !!!

ti na poume allo !!! aisxos !!!

Kai kati allo pou lene polloi giati den vriskoun douleia ston idiwtiko tomea kai psaxnoun gia to dhmosio afou kai ekei ta idia isxuoun !!! oi epixeirhmaties thn vgazoun me praktikh ergazomenwn, programmata xwris enshma kai mistho 500-600 eurw kai ekei ekmetalleush !!!

genika paidia h katastash einai ena terastio mpou...lo sthn ellada !!!!


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες