ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ STAGERS

Κοινωφελής εργασία, Ωρομίσθιοι, Μερική Απασχόληση, Εργασιακή εμπειρία.
Elena77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 12:50 pm

ΧΡΟΝΟΣ ΑΝΑΜΟΝΗΣ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ STAGERS

Δημοσίευσηαπό Elena77 » Τρί Ιαν 20, 2009 11:06 am

Καλημέρα σε όλους! Θέλω να κάνω μια ερώτηση και όποιος ξέρει και θέλει ας μου απαντήσει. Εργαζόμουν σε υπηρεσία του ΟΑΕΔ με πρόγραμμα Stage για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα και επειδή βρίσκομαι στην αναμονή 3 και πέον μήνες για επανατοποθέτηση, θα ήθελα να μάθω αν τελικά θα με ξανακλέσουν και αν ναι πότε; Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει σας παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

vourthan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 17, 2009 4:17 pm

Δημοσίευσηαπό vourthan » Τρί Ιαν 20, 2009 11:54 am

ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΣΟΥΝ ΣΕ STAGE KAI ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑΥΤΟ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΥΜΕΤΟΧΗ?
ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΟΥΔΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ!!!!!!
ΠΧ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ ΔΡΑΣΗΣ & ΕΞΑΤΟΜΙΚΕΥΜΕΝΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΒΡΩ?
ΑΙΤΗΣΗ?
ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΜΟΥ? (ΠΧ ΗΛ.ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ

Elena77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 15, 2009 12:50 pm

Δημοσίευσηαπό Elena77 » Τρί Ιαν 20, 2009 12:51 pm

Αρχικά πρέπει να πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου για να εκδόσεις κάρτα ανεργίας (δικαιολογητικά: ταυτότητα, ΑΦΜ ή τελευταίο εκκαθαριστικό αν έχεις και έναν λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ). Έπειτα θα πας στον εργασιακό σύμβουλο για συνέντευξη προκειμένου να συμπληρώσουν το δελτίο εξατομικευμένης παρέμβασης και το ατομικό σχέδιο δράσης. Καλό είναι να ζητήσεις βεβαίωση εξατομικευμένης από τον εργασιακό. Αιτήσεις για Stage δεν γίνονται απλώς δηλώνεις στον εργασιακό ότι σε ενδιαφέρει να παρακολουθήσεις πρόγραμμα Stage. Η επιλογή γίνεται από τη Διοίκηση. Όσον αφορά τις θέσεις, οι θέσεις που εξαγγέλονται -πάντα μέσω ΟΑΕΔ- είναι για διοικητικό προσωπικό απ' όσο γνωρίζω. Ελπίζω να σε βοήθησα και σου εύχομαι καλή επιτυχία. Επιπλέον θα ήθελα να σου επισημάνω ότι αν είσαι Ηλ. Μηχανικός από ΑΕΙ δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας αφού έχεις ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ.

anixneutis
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 11, 2007 2:20 am

Δημοσίευσηαπό anixneutis » Πέμ Ιαν 22, 2009 1:55 am

Elena77 έγραψε:Αρχικά πρέπει να πας στον ΟΑΕΔ της περιοχής σου για να εκδόσεις κάρτα ανεργίας (δικαιολογητικά: ταυτότητα, ΑΦΜ ή τελευταίο εκκαθαριστικό αν έχεις και έναν λογαριασμό ΔΕΗ ή ΟΤΕ). Έπειτα θα πας στον εργασιακό σύμβουλο για συνέντευξη προκειμένου να συμπληρώσουν το δελτίο εξατομικευμένης παρέμβασης και το ατομικό σχέδιο δράσης. Καλό είναι να ζητήσεις βεβαίωση εξατομικευμένης από τον εργασιακό. Αιτήσεις για Stage δεν γίνονται απλώς δηλώνεις στον εργασιακό ότι σε ενδιαφέρει να παρακολουθήσεις πρόγραμμα Stage. Η επιλογή γίνεται από τη Διοίκηση. Όσον αφορά τις θέσεις, οι θέσεις που εξαγγέλονται -πάντα μέσω ΟΑΕΔ- είναι για διοικητικό προσωπικό απ' όσο γνωρίζω. Ελπίζω να σε βοήθησα και σου εύχομαι καλή επιτυχία. Επιπλέον θα ήθελα να σου επισημάνω ότι αν είσαι Ηλ. Μηχανικός από ΑΕΙ δεν μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας αφού έχεις ασφάλεια ΤΣΜΕΔΕ.

Εκτός αν παίρνεις επίδομα ανεργίας...


Επιστροφή σε “ΚΟΙΝΩΦΕΛΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑ - ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΙ - ΜΕΡΙΚΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ - ΕΡΓΑΣΙΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες