ΠΑΛΙ ΑΠ'ΤΗΝ ΑΡΧΗ - ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ 2008 ή 2009!!

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
christos_
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό christos_ » Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:54 am

kalispera se olous..
mia xazh erwthsh..
eimai TE, dikaiwma na dwsw se auto to diagwnismo exw?
h mono ΠΕ?
as mou apanthsei kapoios..euxaristw...

kanaris
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό kanaris » Παρ Ιούλ 18, 2008 8:03 pm

Στην εκπαίδευση όλοι λέγονται ΠΕ, και οι ΤΕ και οι ΠΕ και πληρώνονται επίσης το ίδιο εκτός από τους απόφοιτους 5ετής και 6ετής φοίτησης που παίρνουν ένα μισθολογικό κλιμάκιο επιπλέον.
Βλέπεις ποια είναι η ειδικότητά σου και μετά τι ΠΕ είσαι.

giannispolo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giannispolo » Τετ Ιούλ 23, 2008 11:55 am

Sotiris14 έγραψε:Παιδιά sorry επειδή είμαι εντελώς άσχετος. Είμαι ΠΕ Οικονομικών. Αυτός ο διαγωνισμός αφορά κι εμένα? Έχει βγεί η ύλη? Πότε είναι οι εξετάσεις?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Φυσικά, πρώτα όμως πρέπει να πάρεις παιδαγωγική επάρκεια από την ΑΣΠΑΙΤΕ,
Δες εδώ
http://www.aspete.gr/anakoinosis_genpaidag.aspx

Φέτος παίρνουν 9 οικονομολόγους στην Αθήνα.

giannispolo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giannispolo » Τετ Ιούλ 23, 2008 11:59 am

christos_ έγραψε:kalispera se olous..
mia xazh erwthsh..
eimai TE, dikaiwma na dwsw se auto to diagwnismo exw?
h mono ΠΕ?
as mou apanthsei kapoios..euxaristw...

Φυσικά......τι ειδικότητα είσαι?

RENAH
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό RENAH » Πέμ Ιούλ 24, 2008 7:15 am

giannispolo έγραψε:
Sotiris14 έγραψε:Παιδιά sorry επειδή είμαι εντελώς άσχετος. Είμαι ΠΕ Οικονομικών. Αυτός ο διαγωνισμός αφορά κι εμένα? Έχει βγεί η ύλη? Πότε είναι οι εξετάσεις?
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δες εδώ

Δεν είναι απαιραιτητο.Μπορείς να συμμεχεις και χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ.Αν δεις τους παλιοτερουσ διαγωνισμους οι περισσοτεροι διοριστεοι είναι χωρις ΑΣΠΑΙΤΕ.(2004-2006)

senekas
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό senekas » Πέμ Ιούλ 24, 2008 10:10 am

RENAH έγραψε:
giannispolo έγραψε:
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δες εδώ

Δεν είναι απαιραιτητο.Μπορείς να συμμεχεις και χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ.Αν δεις τους παλιοτερουσ διαγωνισμους οι περισσοτεροι διοριστεοι είναι χωρις ΑΣΠΑΙΤΕ.(2004-2006)

Πολύ σωστά!Το θέμα είναι βέβαια ότι είναι τόσο λίγες οι θέσεις φέτος που είναι απειροελάχιστες οι πιθανότητες διορισμού στην ειδικότητα αυτή για μη κάτοχο ΕΠΠΑΙΚ, καθώς υπάρχουν αρκετά περισσότεροι κάτοχοι ΕΠΠΑΙΚ/ΑΣΠΑΙΤΕ οι οποίοι προηγούνται στους διορισμούς, δηλαδή εάν γράψεις εσύ χωρίς ΕΠΠΑΙΚ άριστα και ο κάτοχος ΕΠΠΑΙΚ τη βάση , θα διορίσουν τον κάτοχο ΕΠΠΑΙΚ.
Βέβαια αξίζει να δώσεις εξετάσεις σε κάθε περίπτωση καθώς παίρνεις μόρια και εντάσσεσαι με αίτησή σου στον πίνακα αναπληρωτών

dpapas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dpapas » Σάβ Αύγ 30, 2008 8:32 pm

Παιδιά είμαι καινούργιος στο θέμα και θα ήθελα απλά να ρωτήσω δύο πράγματα:
α) Υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο διαδικαστικό για να λάβει κανείς μέρος σε διαγωνισμό εκπαιδευτικών (π.χ. τυποποιημένη αίτηση;
β) Δεδομένου ότι δεν έχω τελειώσει παιδαγωγική σχολή, ποιος είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος για να ανταπεξέλθει κανείς στα θέματα της γενικής και ειδικής διδακτικής. Χρειάζεται φροντιστήριο ή κάποιο καλό βιβλίο;

femtopico
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό femtopico » Κυρ Αύγ 31, 2008 3:51 pm

Κάπου άκουσα το παρακάτω "κουλό".

ΟΙ ΠΤΥΧΙΟΥΧΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ ΜΕ 2 ΧΡΌΝΙΑ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΟ (π.χ. ιδιωτικό) ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ (ή κάτι τέτοιο, δεν μου το διευκρίνησαν) ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΑΠΣΥΘΕΙΑΣ ΣΑΝ ΔΑΣΚΑΛΟΙ!!!!

Είναι νέο φρούτο λέει αυτό....εμένα μου ακούγεται MEGA μπαρούφα!!!
Ξέρετε τίποτα??

jenny28
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό jenny28 » Κυρ Αύγ 31, 2008 9:34 pm

dpapas έγραψε:Παιδιά είμαι καινούργιος στο θέμα και θα ήθελα απλά να ρωτήσω δύο πράγματα:
α) Υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο διαδικαστικό για να λάβει κανείς μέρος σε διαγωνισμό εκπαιδευτικών (π.χ. τυποποιημένη αίτηση;
β) Δεδομένου ότι δεν έχω τελειώσει παιδαγωγική σχολή, ποιος είναι ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος για να ανταπεξέλθει κανείς στα θέματα της γενικής και ειδικής διδακτικής. Χρειάζεται φροντιστήριο ή κάποιο καλό βιβλίο;

Wellcome to the club! :lol:

Για να συμμετασχεις χρειαζεται απλα να κανεις αιτηση οταν βγει η προκύρηξη(απο όσο θυμαμαι ηταν απο τις πιο απλες αιτήσεις που ειχα συμπληρώσει)

Οσον αφορα την γενικη διδακτική εγω κατεβασα απο το internet όλα τα θεματα όλων των ειδικοτήτων τους τέλευταίους 3 διαγωνισμούς, συνολικα καμια 25αρια ερωτηματολογια (και τις απαντησεις εννοειται) και διαβασα αυτα, την πρωτη φορα που τα διαβασα δεν καταλαβαινα τιποτα αλλα με την επαναληψη ειδα οτι ψιλοεπαναλαμβανονται και εγραψα 89% στον διαγωνισμο. Επομενως ενα βιβλιο το πολυ πολυ για να ανατρεχεις όπου δεν καταλαβαινεις το γιατι ειναι σωστο πχ το β και οχι το γ στο ερωτηματολογιο θεωρω οτι ειναι αρκετο. :wink:

anastasia35
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό anastasia35 » Δευ Σεπ 01, 2008 8:22 am

kalhmera
Gnwrizei kaneis posous oikonomologoys tha parune se olh thn ellada?

PKECHAG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό PKECHAG » Σάβ Σεπ 06, 2008 10:49 am

anastasia35 έγραψε:kalhmera
Gnwrizei kaneis posous oikonomologoys tha parune se olh thn ellada?

καλημέρα. Οι θέσεις για την κατηγορία ΠΕ09 οικονομολόγων είναι 36 .
Πάλι καλά, γιατί στη δική μου ΠΕ1204 είναι μόνο 15 !!!

PKECHAG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό PKECHAG » Παρ Σεπ 19, 2008 7:54 pm

Οι ερωτήσεις από παλιά θέματα που είδα για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών, είδα ότι είναι πολλαπλής επιλογής. Ξέρει κανείς αν έχει αρνητική βαθμολογία;

jenny28
Προϊστάμενος
Προϊστάμενος

Δημοσίευσηαπό jenny28 » Κυρ Σεπ 21, 2008 2:52 pm

PKECHAG έγραψε:Οι ερωτήσεις από παλιά θέματα που είδα για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών, είδα ότι είναι πολλαπλής επιλογής. Ξέρει κανείς αν έχει αρνητική βαθμολογία;

Ναι εχει το 1/4 της σωστης αν θυμαμαι καλα. Γιαυτο καλυτερα οτι δεν εισαι σιγουρος να το αφηνεις κενο!! Αναπτυξη κειμενου χρειαζεται μονο στην ειδική διδακτικη. Ολα τα αλλα(γνωστικο και γενικα παιδαγωγικα) ειναι πολλαπλης επιλογης. :lol:

PKECHAG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό PKECHAG » Δευ Σεπ 22, 2008 9:18 am

jenny28 έγραψε:
PKECHAG έγραψε:Οι ερωτήσεις από παλιά θέματα που είδα για το διαγωνισμό των εκπαιδευτικών, είδα ότι είναι πολλαπλής επιλογής. Ξέρει κανείς αν έχει αρνητική βαθμολογία;

Ναι εχει το 1/4 της σωστης αν θυμαμαι καλα. Γιαυτο καλυτερα οτι δεν εισαι σιγουρος να το αφηνεις κενο!! Αναπτυξη κειμενου χρειαζεται μονο στην ειδική διδακτικη. Ολα τα αλλα(γνωστικο και γενικα παιδαγωγικα) ειναι πολλαπλης επιλογης. :lol:[/

Ευχαριστώ πολύ !

PKECHAG
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό PKECHAG » Τρί Σεπ 30, 2008 1:17 pm

Tι γίνεται η προκήρυξη ακούσατε πότε θα βγεί; Πολύ δεν άργησε;

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες