Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος

Re: ECDL

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Πέμ Μαρ 12, 2015 1:37 pm

Maria_85 έγραψε:Καλημέρα! Γνωρίζει κανείς τελικά πως θα πιστοποιήσουμε το ecdl?
Τι ακριβώς θα πρέπει να αναγράφεται στην υπεύθυνη δήλωση;
Ή μήπως είναι πιο εύκολο τελικά να επικυρωθεί από δικηγόρο;

Εγώ το είχα πάει πέρυσι σε δικηγόρο για επικύρωση, γιατί είχα κάνει αίτηση και σε άλλο διαγωνισμό (όπου δεν είχα καμία τύχη). Δε χρειάζεται μετάφραση, γιατί την έχει από μόνο του. Εγώ αυτό θα δώσω.

Maria_85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ECDL

Δημοσίευσηαπό Maria_85 » Πέμ Μαρ 12, 2015 3:10 pm

xoreftarou έγραψε:
Maria_85 έγραψε:Καλημέρα! Γνωρίζει κανείς τελικά πως θα πιστοποιήσουμε το ecdl?
Τι ακριβώς θα πρέπει να αναγράφεται στην υπεύθυνη δήλωση;
Ή μήπως είναι πιο εύκολο τελικά να επικυρωθεί από δικηγόρο;

Εγώ το είχα πάει πέρυσι σε δικηγόρο για επικύρωση, γιατί είχα κάνει αίτηση και σε άλλο διαγωνισμό (όπου δεν είχα καμία τύχη). Δε χρειάζεται μετάφραση, γιατί την έχει από μόνο του. Εγώ αυτό θα δώσω.

Κ γω λέω να το παω σε δικηγόρο τελικά για σίγουρα. Ευχαριστώ!

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Πέμ Μαρ 12, 2015 6:22 pm

xoreftarou έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Με τον ψυχιατρο τι κανετε? Πού μπορουμε να ξεμπερδεψουμε γρηγορα στην Αθηνα? Καποδιστριακο ή υπαρχει και τιποτα αλλο?

Εγώ θα πάω σε ιδιώτη. Θα ψάξω στην περιοχή μου. Ήδη για σήμερα έχω ραντεβού και με παθολόγο ιδιώτη. Δεν τα μπορώ τα νοσοκομεία... Ας πληρώσω, δεν πειράζει.

Παιδιά να κάνω μία χαζή ερώτηση; Οι γνωματεύσεις από ιδιώτες γιατρούς χρειάζονται κι αυτές επικύρωση από δικηγόρο; Δηλαδή, θεωρούνται ιδιωτικά έγγραφα ημεδαπής ή μήπως εξαιρούνται από τον κανόνα;

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Πέμ Μαρ 12, 2015 7:13 pm

xoreftarou έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
Obscurus2 έγραψε:Με τον ψυχιατρο τι κανετε? Πού μπορουμε να ξεμπερδεψουμε γρηγορα στην Αθηνα? Καποδιστριακο ή υπαρχει και τιποτα αλλο?

Εγώ θα πάω σε ιδιώτη. Θα ψάξω στην περιοχή μου. Ήδη για σήμερα έχω ραντεβού και με παθολόγο ιδιώτη. Δεν τα μπορώ τα νοσοκομεία... Ας πληρώσω, δεν πειράζει.

Παιδιά να κάνω μία χαζή ερώτηση; Οι γνωματεύσεις από ιδιώτες γιατρούς χρειάζονται κι αυτές επικύρωση από δικηγόρο; Δηλαδή, θεωρούνται ιδιωτικά έγγραφα ημεδαπής ή μήπως εξαιρούνται από τον κανόνα;

Ό,τι προσκομίζεται σε πρωτότυπο δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα. Αν είναι σε φωτοτυπία οπωσδήποτε επικύρωση από δικηγόρο.

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Πέμ Μαρ 12, 2015 9:56 pm

DIKHGOROS1982 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
xoreftarou έγραψε:

Ό,τι προσκομίζεται σε πρωτότυπο δεν χρειάζεται απολύτως τίποτα. Αν είναι σε φωτοτυπία οπωσδήποτε επικύρωση από δικηγόρο.

Αυτό ισχύει και για τα ιδιωτικά έγγραφα; Είχα την εντύπωση ότι ίσχυε μόνο για τα δημόσια. Επίσης, η ΥΔ που θα συνοδεύει τη βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα για την απόδειξη της εργασιακής εμπειρίας, πρέπει να είναι θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή αρκεί να είναι σκέτη;

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Παρ Μαρ 13, 2015 12:37 am

xoreftarou έγραψε:
DIKHGOROS1982 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
xoreftarou έγραψε:

Αυτό ισχύει και για τα ιδιωτικά έγγραφα; Είχα την εντύπωση ότι ίσχυε μόνο για τα δημόσια. Επίσης, η ΥΔ που θα συνοδεύει τη βεβαίωση του ασφαλιστικού φορέα για την απόδειξη της εργασιακής εμπειρίας, πρέπει να είναι θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από ΚΕΠ ή αρκεί να είναι σκέτη;

Για τα δημόσια έγγραφα ισχύει το αντίθετο, δηλαδή πλέον αρκούν τα απλά φωτοαντίγραφα και δεν χρειάζεται επικύρωση.
Σε ό,τι αφορά την απόδειξη εμπειρίας κι εμένα μου είπαν ότι αρκεί το απλό έντυπο ΥΔ αλλά θέλει και το γνήσιο της υπογραφής από το ΚΕΠ.

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Παρ Μαρ 13, 2015 8:55 am

DIKHGOROS1982 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
DIKHGOROS1982 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:
xoreftarou έγραψε:

Για τα δημόσια έγγραφα ισχύει το αντίθετο, δηλαδή πλέον αρκούν τα απλά φωτοαντίγραφα και δεν χρειάζεται επικύρωση.
Σε ό,τι αφορά την απόδειξη εμπειρίας κι εμένα μου είπαν ότι αρκεί το απλό έντυπο ΥΔ αλλά θέλει και το γνήσιο της υπογραφής από το ΚΕΠ.

Είσαι σωστή. Μίλησα τώρα με υπουργείο και μου το επιβεβαίωσαν. Τις βεβαιώσεις από ιδιώτες γιατρούς τις θέλουν πρωτότυπες.

lucydox
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: 1γ

Δημοσίευσηαπό lucydox » Παρ Μαρ 13, 2015 9:34 am

DIKHGOROS1982 έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:Ισχύει οτι θα είμαστε επί ενα 6μηνο για εκπαίδευση στην Αθήνα στην σχολή δημόσιας διοικησης??? :shock:

Άλλο πάλι και τούτο!!! Πού το άκουσες αυτό???
Στο μεταξύ εγώ ήθελα να ενθαρρύνω όσους διορίζονται μακρυά από τον τόπο τους όπως εγώ, να το κυνηγήσουν να επιστρέψουν στην περιοχή τους εφόσον υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις και δεν εννοώ απαραίτητα με αμοιβαία μετάθεση.
Το λέω γιατί με παρότρυναν γι αυτό και από τη ΔΟΥ της περιοχής μου όταν πήγα να παραλάβω την επιστολή!

Καλημέρα!!Επειδή και εγώ διορίζομαι σε άλλη περιοχή αναρωτιέμαι, πώς να το κυνηγήσει κανείς να πάει στην περιοχή του? Έχεις υπόψη σου κατι?

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Παρ Μαρ 13, 2015 10:26 am

Καλημέρα.
Βρε παιδιά τι γράφουν οι δικές σας γνωματεύσεις?
Πήγα σε ιδιώτη ειδικό παθολόγο και ενώ του έδειξα το παραπεμπτικό του ΥΠΟΙΚ μου έδωσε ιατρική βεβαίωση η οποία γράφει "Βεβαιώνεται ότι η.... εξετάστηκε σήμερα και βρέθηκε κλινικά υγιής στην παρούσα φάση. Το παρόν χορηγείται ως πιστοποιητικό καταλληλότητας για άσκηση καθηκόντων στον κλάδο των εφοριακών."
Λέτε να υπάρχει πρόβλημα με τη διατύπωση? Δεν ξέρω μπορεί να φταίει και το επάγγελμά μου που κολλάω στις λέξεις....

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Παρ Μαρ 13, 2015 11:36 am

DIKHGOROS1982 έγραψε:Καλημέρα.
Πήγα σε ιδιώτη ειδικό παθολόγο και ενώ του έδειξα το παραπεμπτικό του ΥΠΟΙΚ μου έδωσε ιατρική βεβαίωση η οποία γράφει "Βεβαιώνεται ότι η.... εξετάστηκε σήμερα και βρέθηκε κλινικά υγιής στην παρούσα φάση. Το παρόν χορηγείται ως πιστοποιητικό καταλληλότητας για άσκηση καθηκόντων στον κλάδο των εφοριακών."
Λέτε να υπάρχει πρόβλημα με τη διατύπωση? Δεν ξέρω μπορεί να φταίει και το επάγγελμά μου που κολλάω στις λέξεις....

Εγώ και στον παθολόγο και στον ψυχίατρο που πήγα, τους είπα να αντιγράψουν ακριβώς το κείμενο του παραπεμπτικού κι αυτό έκαναν. 20 ευρώ έκαστος!

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Παρ Μαρ 13, 2015 5:44 pm

xoreftarou έγραψε:

Εγώ και στον παθολόγο και στον ψυχίατρο που πήγα, τους είπα να αντιγράψουν ακριβώς το κείμενο του παραπεμπτικού κι αυτό έκαναν. 20 ευρώ έκαστος!

Εντάξει, μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την παραπάνω διατύπωση, το σημαντικό είναι ότι αναφέρεται ο κλάδος των εφοριακών.
Σε ψυχίατρο δεν πήγα ακόμη αλλά ήδη από το τηλέφωνο μου είπε ότι θα κοστίσει 30 ευρώ και ότι θα με εξετάσει κιόλας.. Μάλλον με έκοψε για τρελή από το τηλέφωνο.. χαχα

DIKHGOROS1982
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό DIKHGOROS1982 » Παρ Μαρ 13, 2015 5:57 pm

lucydox έγραψε:
DIKHGOROS1982 έγραψε:
Kafetzou84 έγραψε:Ισχύει οτι θα είμαστε επί ενα 6μηνο για εκπαίδευση στην Αθήνα στην σχολή δημόσιας διοικησης??? :shock:

Άλλο πάλι και τούτο!!! Πού το άκουσες αυτό???
Στο μεταξύ εγώ ήθελα να ενθαρρύνω όσους διορίζονται μακρυά από τον τόπο τους όπως εγώ, να το κυνηγήσουν να επιστρέψουν στην περιοχή τους εφόσον υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις και δεν εννοώ απαραίτητα με αμοιβαία μετάθεση.
Το λέω γιατί με παρότρυναν γι αυτό και από τη ΔΟΥ της περιοχής μου όταν πήγα να παραλάβω την επιστολή!

Καλημέρα!!Επειδή και εγώ διορίζομαι σε άλλη περιοχή αναρωτιέμαι, πώς να το κυνηγήσει κανείς να πάει στην περιοχή του? Έχεις υπόψη σου κατι?

Δεν γνωρίζω ακόμη λεπτομέρειες γιατί από τη ΔΟΥ της περιοχής μου μου είπαν ότι πρέπει να απευθυνθώ στη ΔΟΥ που διορίζομαι για να μου πουν τη διαδικασία. Φαντάζομαι ότι θα χρειστεί να κάνουμε κάποια αίτηση και να επικαλεστούμε όσους περισσότερους λόγους μπορούμε (π.χ. προστάτης οικογένειας, λόγοι υγείας ή οικογενειακοί κτλ) και άγιος ο Θεός. Πάντως σημασία έχει να υπάρχουν κενές οργανικές θέσεις εκεί που θέλεις να πας. Με διαβεβαίωσαν ότι έχει γίνει πολλές φορές στο παρελθόν απλά παίρνει λίγο χρόνο..

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Παρ Μαρ 13, 2015 6:08 pm

DIKHGOROS1982 έγραψε:
xoreftarou έγραψε:

Εντάξει, μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την παραπάνω διατύπωση, το σημαντικό είναι ότι αναφέρεται ο κλάδος των εφοριακών.
Σε ψυχίατρο δεν πήγα ακόμη αλλά ήδη από το τηλέφωνο μου είπε ότι θα κοστίσει 30 ευρώ και ότι θα με εξετάσει κιόλας.. Μάλλον με έκοψε για τρελή από το τηλέφωνο.. χαχα

Ο παθολόγος μου είπε ότι κανονικά απαιτείται και ακτινογραφία θώρακος κι ο ψυχίατρος μου είπε ότι θέλει εξέταση ούρων για ναρκωτικές ουσίες, αλλά όταν τους είπα ότι δεν τα ζητούν αυτά, μου είπαν εντάξει να μη σε βάλουμε σε κόπο κι άλλα έξοδα.

Kafetzou84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Kafetzou84 » Παρ Μαρ 13, 2015 6:27 pm

Και εμένα η ψυχίατρος με εξέτασε!χαχα!!30 ? παρακαλώ! Ευτυχώς ο παθολόγος ειναι γνωστός μου!ας ρωτήσει κάποιος για αυτό με το εξάμηνο αν ισχύει......

xoreftarou
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό xoreftarou » Παρ Μαρ 13, 2015 9:04 pm

Kafetzou84 έγραψε:Και εμένα η ψυχίατρος με εξέτασε!χαχα!!30 ? παρακαλώ! Ευτυχώς ο παθολόγος ειναι γνωστός μου!ας ρωτήσει κάποιος για αυτό με το εξάμηνο αν ισχύει......

Πώς μπορούμε να το μάθουμε με σιγουριά; Πού να ρωτήσουμε, σε ΔΟΥ;

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης