Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Παρ Δεκ 29, 2017 4:11 pm

Τελικα αγορασα βιβλιο λογιστικης.Δυσκολο ομως και μεγαλη υλη.

JIMSCOOL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Οκτ 18, 2006 12:12 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό JIMSCOOL » Παρ Δεκ 29, 2017 8:51 pm

Σε ποιο βιβλίο κατέληξες;

volakadim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 9:43 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό volakadim » Σάβ Δεκ 30, 2017 8:32 pm

Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.

logoikonom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2017 10:34 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό logoikonom » Σάβ Δεκ 30, 2017 10:10 pm

volakadim έγραψε:Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.


Μπορείς να μας πεις επιγραμματικά τι καλύπτει η ύλη; Εγώ διαβάζω μόνη (είμαι από επαρχία). Αναφέρομαι στην ύλη των οικονομολόγων. Ευχαριστώ

volakadim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 9:43 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό volakadim » Κυρ Δεκ 31, 2017 9:45 pm

Η ύλη είναι πολύ γενική δυστυχώς...αυτή αναφέρεται στην προκήρυξη..

Γενική λογιστική. Λογιστικές πράξεις τέλους χρήσεως. Ισολογισμός - αποτελέσματα και διάθεση αποτελεσμάτων. Λογιστική εταιριών. Γενικά περί βιομηχανικής λογιστικής. Κόστος - κοστολόγηση. Γενικά περί ελληνικού γενικού λογιστικού σχεδίου. Λογιστικά βιβλία και στοιχεία κατά τον κώδικα φορολογικών στοιχείων. Ελεγκτική Επιχειρήσεων.

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:42 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Δευ Ιαν 01, 2018 11:54 pm

volakadim έγραψε:Η ύλη είναι πολύ γενική δυστυχώς...αυτή αναφέρεται στην προκήρυξη..

Γενική λογιστική. Λογιστικές πράξεις τέλους χρήσεως. Ισολογισμός - αποτελέσματα και διάθεση αποτελεσμάτων. Λογιστική εταιριών. Γενικά περί βιομηχανικής λογιστικής. Κόστος - κοστολόγηση. Γενικά περί ελληνικού γενικού λογιστικού σχεδίου. Λογιστικά βιβλία και στοιχεία κατά τον κώδικα φορολογικών στοιχείων. Ελεγκτική Επιχειρήσεων.


Άλλαξε η ύλη.. βγήκε συμπληρωματικό ΦΕΚ. ΕΛΠ ΌΧΙ Ελγ

volakadim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 9:43 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό volakadim » Τρί Ιαν 02, 2018 9:23 pm

ALMALIBREVASILIKI έγραψε:
volakadim έγραψε:Η ύλη είναι πολύ γενική δυστυχώς...αυτή αναφέρεται στην προκήρυξη..

Γενική λογιστική. Λογιστικές πράξεις τέλους χρήσεως. Ισολογισμός - αποτελέσματα και διάθεση αποτελεσμάτων. Λογιστική εταιριών. Γενικά περί βιομηχανικής λογιστικής. Κόστος - κοστολόγηση. Γενικά περί ελληνικού γενικού λογιστικού σχεδίου. Λογιστικά βιβλία και στοιχεία κατά τον κώδικα φορολογικών στοιχείων. Ελεγκτική Επιχειρήσεων.


Άλλαξε η ύλη.. βγήκε συμπληρωματικό ΦΕΚ. ΕΛΠ ΌΧΙ Ελγ


Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις εδώ το συμπληρωματικό φεκ;

Lazos07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 7:32 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Lazos07 » Τετ Ιαν 03, 2018 12:03 am

volakadim έγραψε:Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.


Καλησπέρα Δήμητρα και καλή χρονιά.
Μπορείς να με ενημερώσεις για τις σημειώσεις που παρέλαβες; είναι εφικτό και κατανοητό να τις διαβάσεις μόνος;
Ευχαριστώ!

ap2
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Δεκ 06, 2016 8:48 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό ap2 » Τετ Ιαν 03, 2018 9:23 am

volakadim έγραψε:
ALMALIBREVASILIKI έγραψε:
volakadim έγραψε:Η ύλη είναι πολύ γενική δυστυχώς...αυτή αναφέρεται στην προκήρυξη..

Γενική λογιστική. Λογιστικές πράξεις τέλους χρήσεως. Ισολογισμός - αποτελέσματα και διάθεση αποτελεσμάτων. Λογιστική εταιριών. Γενικά περί βιομηχανικής λογιστικής. Κόστος - κοστολόγηση. Γενικά περί ελληνικού γενικού λογιστικού σχεδίου. Λογιστικά βιβλία και στοιχεία κατά τον κώδικα φορολογικών στοιχείων. Ελεγκτική Επιχειρήσεων.


Άλλαξε η ύλη.. βγήκε συμπληρωματικό ΦΕΚ. ΕΛΠ ΌΧΙ Ελγ


Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις εδώ το συμπληρωματικό φεκ;


Το οποίο αναλυτικά τι αναφέρει σαν ενότητες;

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:42 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Τετ Ιαν 03, 2018 10:54 pm

ap2 έγραψε:
volakadim έγραψε:
ALMALIBREVASILIKI έγραψε:
Άλλαξε η ύλη.. βγήκε συμπληρωματικό ΦΕΚ. ΕΛΠ ΌΧΙ Ελγ


Μπορείς σε παρακαλώ να βάλεις εδώ το συμπληρωματικό φεκ;



http://www.asep.gr/webcenter/content/co ... 17.pdf?lve

volakadim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 9:43 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό volakadim » Τετ Ιαν 03, 2018 11:04 pm

Lazos07 έγραψε:
volakadim έγραψε:Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.


Καλησπέρα Δήμητρα και καλή χρονιά.
Μπορείς να με ενημερώσεις για τις σημειώσεις που παρέλαβες; είναι εφικτό και κατανοητό να τις διαβάσεις μόνος;

Ευχαριστώ!


Καλη χρονια!!Λοιπον προς το παρον μου εχουν δωσει το πρωτο πακετο που αφορα 6 φυλλαδια 100-200 σελιδες το καθενα για την λογιστικη και περιμενω το δευτερο απο μεσα Ιανουαριου.Εγω εχω τελιωσει διοικητικης επιστημης και τεχνολογιας,δεν εχω καποια σχεση με λογιστικη οποτε μου ειναι λιγο δυσκολο να κατανοησω πληρως καποια θεματα.Θεωρω οτι εχει αρκετα παραδειγματα και εχει και ενα φυλλαδιο με ερωτησεις πολλαπλης επιλογης.Αν θελεις να ριξεις μια ματια δεν εχω θεμα να σε βοηθησω οποτε να επικοινωνησουμε αν εισαι Αθηνα.Εξαλλου εγω προσπαθω για το ακατορθωτο και οτι τυχει.Δουλευω παραλληλα εχω και ενα παιδακι οποτε χρονος για διαβασμα ελαχιστος...

Lazos07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 7:32 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Lazos07 » Πέμ Ιαν 04, 2018 11:22 pm

Καλησπέρα,

Έχω ετοιμάσει να καταθέσω την αιτηση και θα ήθελα να μου επιβεβαιώσουν και οι πιο έμπειροι ότι όλα έχουν γίνει σωστά!
Αρχικά, δηλώνω ως πτυχιούχος Οικονομικών χωρίς προυπηρεσία και χωρίς μεταπτυχιακό διδακτορικό κλπ.

Στα δικαιολογητικά έχω σημειώσει τα εξής, θεωρείτε ότι λείπει κάποιο;

* ΠΑΡΑΒΟΛΟ
* ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ
* ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ
* ΑΛΛΟ - ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
* ΓΝΩΣΗ Η/Υ - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ Η/Υ 
* ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΑΡΙΣΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ PEA

Επίσης, όσο αναφορά τα αγγλικά έχω C2 και έχω φωτοτυπία το αγγλικό πτυχίο στο οποίο ο δικηγόρος έχει γράψει " Certified to be a true copy of the original seen by me" και σφραγίδα υπογραφή μαζί με συρραμένη την μετάφραση στην οποία έχει γράψει " Βεβαιώνω ότι το παρόν αποτελεί πιστή μετάφραση του συνημμένου εγγράφου από την αγγλική γλώσσα στην ελληνική" με σφραγίδα και υπογραφή. Είναι σωστό έτσι;

Τέλος, στις προτιμήσεις που έχω δηλώσει έχω αφήσει εμπειρία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά κενά. Θεωρείτε ότι πρέπει να γράψω 0 στο κάθε κουτάκι ή είναι εντάξει;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

earmenaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 11:35 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό earmenaki » Παρ Ιαν 05, 2018 1:37 pm

volakadim έγραψε:
Lazos07 έγραψε:
volakadim έγραψε:Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.


Καλησπέρα Δήμητρα και καλή χρονιά.
Μπορείς να με ενημερώσεις για τις σημειώσεις που παρέλαβες; είναι εφικτό και κατανοητό να τις διαβάσεις μόνος;

Ευχαριστώ!


Καλη χρονια!!Λοιπον προς το παρον μου εχουν δωσει το πρωτο πακετο που αφορα 6 φυλλαδια 100-200 σελιδες το καθενα για την λογιστικη και περιμενω το δευτερο απο μεσα Ιανουαριου.Εγω εχω τελιωσει διοικητικης επιστημης και τεχνολογιας,δεν εχω καποια σχεση με λογιστικη οποτε μου ειναι λιγο δυσκολο να κατανοησω πληρως καποια θεματα.Θεωρω οτι εχει αρκετα παραδειγματα και εχει και ενα φυλλαδιο με ερωτησεις πολλαπλης επιλογης.Αν θελεις να ριξεις μια ματια δεν εχω θεμα να σε βοηθησω οποτε να επικοινωνησουμε αν εισαι Αθηνα.Εξαλλου εγω προσπαθω για το ακατορθωτο και οτι τυχει.Δουλευω παραλληλα εχω και ενα παιδακι οποτε χρονος για διαβασμα ελαχιστος...

Καλησπέρα Δήμητρα αν σου είναι εύκολο να με ενημερώσεις για τις σημειώσεις που παρέλαβες?

volakadim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 9:43 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό volakadim » Παρ Ιαν 05, 2018 7:01 pm

Ειναι 6 πακετα που αφορουν την γενικη λογιστικη το εγλσ τα ελπ παραδειγματα ασκησεων θεωρια θεωρια κοστους και αρκετες ερωτησεις πολλαπλης επιλογης.ιανουαριο περιμενω και το δεθτερο πακετο που θα αφορα ελεγκτικη και καποια αλλα...δυστυχως για ολα αυτα πληρωσα 260 ευρω ευτυχως σε δοσεις...

alekastyl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2010 11:39 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό alekastyl » Δευ Ιαν 08, 2018 3:46 pm

Καλησπέρα!Στο διαγωνισμό συμπεριλαμβάνονται και οι μαθηματικοί ;Ευχαριστώ.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες