Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Tonia18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 4:00 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Tonia18 » Τετ Ιαν 10, 2018 4:41 pm

Gieleni έγραψε:Τελικα αγορασα βιβλιο λογιστικης.Δυσκολο ομως και μεγαλη υλη.


kαλησπέρα. Σκέφτηκα και εγώ να δώσω σαν οικονομολόγος, στην τύχη..Βιβλίο προτεινόμενο από γνωστό αγόρασες/ιντερνετ? γιατί δεν παρακολούθησες φορντιστήριο? ευχαριστώ

lawman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2017 12:46 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό lawman » Τετ Ιαν 10, 2018 5:06 pm

Καλημέρα σε όλους. Η προκήρυξη 1Γ/2017 αναφέρει ρητά ότι τα διπλώματα ΕCDL πρέπει να αποδεικνύεται η γνώση και των τριών γνωστικών αντικειμένων:
α) επεξεργασίας κειμένων, β) υπολογιστικών φύλλων και γ) υπηρεσιών διαδικτύου. Το πρόβλημα που προκύπτει είναι ότι στα διπλώματα ΕCDL που έχουν εκδοθεί πριν το 2005 (αν δεν κάνω λάθος) η ενότητα αυτή αναφέρεται ως Information/Communication. Τσέκαρα και την ύλη και είναι ακριβώς η ίδια, δηλαδή Internet/MS Outlook.
Έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο? Θεωρείται ότι δε θα μου το δεχτούν?

Tonia18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 10, 2018 4:00 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Tonia18 » Τετ Ιαν 10, 2018 7:25 pm

volakadim έγραψε:Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.



Ηθελα να ρωτήσω, η ύλη βγαίνει ή είναι δύσκολη ειδικά αν είσαι πιο άσχετος ή έχεις υποχρεώσεις?

kate_1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τρί Ιουν 18, 2013 7:12 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό kate_1 » Δευ Ιαν 15, 2018 1:30 am

Lazos07 έγραψε:Καλησπέρα,

Έχω ετοιμάσει να καταθέσω την αιτηση και θα ήθελα να μου επιβεβαιώσουν και οι πιο έμπειροι ότι όλα έχουν γίνει σωστά!
Αρχικά, δηλώνω ως πτυχιούχος Οικονομικών χωρίς προυπηρεσία και χωρίς μεταπτυχιακό διδακτορικό κλπ.

Στα δικαιολογητικά έχω σημειώσει τα εξής, θεωρείτε ότι λείπει κάποιο;

* ΠΑΡΑΒΟΛΟ
* ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ
* ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ
* ΑΛΛΟ - ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
* ΓΝΩΣΗ Η/Υ - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ Η/Υ 
* ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΑΡΙΣΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ PEA

Επίσης, όσο αναφορά τα αγγλικά έχω C2 και έχω φωτοτυπία το αγγλικό πτυχίο στο οποίο ο δικηγόρος έχει γράψει " Certified to be a true copy of the original seen by me" και σφραγίδα υπογραφή μαζί με συρραμένη την μετάφραση στην οποία έχει γράψει " Βεβαιώνω ότι το παρόν αποτελεί πιστή μετάφραση του συνημμένου εγγράφου από την αγγλική γλώσσα στην ελληνική" με σφραγίδα και υπογραφή. Είναι σωστό έτσι;

Τέλος, στις προτιμήσεις που έχω δηλώσει έχω αφήσει εμπειρία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά κενά. Θεωρείτε ότι πρέπει να γράψω 0 στο κάθε κουτάκι ή είναι εντάξει;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Στο παράβολο, έχεις βάλει ηλεκτρονικό παράβολο, και ποιό χαρτί έχεις επισυνάψει?
Ευχαριστώ!!!

nikol75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Δεκ 07, 2009 8:38 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό nikol75 » Δευ Ιαν 15, 2018 12:19 pm

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ...
Η ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΤΕΚΝΟΥ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ Ή ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ;
ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΠΟΛΥΤΕΚΝΩΝ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΩΝ ΓΟΝΕΩΝ ΤΡΙΤΕΚΝΩΝ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ;

eleni_3kala
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Δευ Ιουν 20, 2011 1:40 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό eleni_3kala » Δευ Ιαν 15, 2018 2:14 pm

Καλησπέρα Στην προκήρυξη αναφέρει στα στοιχεια που πρέπει να ταχυδρομηθούν το παράβολο. Αυτό δεν είναι περιττό όταν είναι ηλεκτρονικό; εσείς το εκτυπώσατε να το στείλετε; Ευχαριστώ

Lazos07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 7:32 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Lazos07 » Δευ Ιαν 15, 2018 4:20 pm

kate_1 έγραψε:
Lazos07 έγραψε:Καλησπέρα,

Έχω ετοιμάσει να καταθέσω την αιτηση και θα ήθελα να μου επιβεβαιώσουν και οι πιο έμπειροι ότι όλα έχουν γίνει σωστά!
Αρχικά, δηλώνω ως πτυχιούχος Οικονομικών χωρίς προυπηρεσία και χωρίς μεταπτυχιακό διδακτορικό κλπ.

Στα δικαιολογητικά έχω σημειώσει τα εξής, θεωρείτε ότι λείπει κάποιο;

* ΠΑΡΑΒΟΛΟ
* ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ
* ΤΙΤΛΟΣ ΣΠΟΥΔΩΝ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗΣ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑΣ
* ΑΛΛΟ - ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ
* ΓΝΩΣΗ Η/Υ - ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΓΙΑ ΓΝΩΣΗ Η/Υ 
* ΞΕΝΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ - ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΠΤΥΧΙΟΥ ΑΡΙΣΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΑΓΓΛΙΚΩΝ PEA

Επίσης, όσο αναφορά τα αγγλικά έχω C2 και έχω φωτοτυπία το αγγλικό πτυχίο στο οποίο ο δικηγόρος έχει γράψει " Certified to be a true copy of the original seen by me" και σφραγίδα υπογραφή μαζί με συρραμένη την μετάφραση στην οποία έχει γράψει " Βεβαιώνω ότι το παρόν αποτελεί πιστή μετάφραση του συνημμένου εγγράφου από την αγγλική γλώσσα στην ελληνική" με σφραγίδα και υπογραφή. Είναι σωστό έτσι;

Τέλος, στις προτιμήσεις που έχω δηλώσει έχω αφήσει εμπειρία, μεταπτυχιακά, διδακτορικά κενά. Θεωρείτε ότι πρέπει να γράψω 0 στο κάθε κουτάκι ή είναι εντάξει;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Στο παράβολο, έχεις βάλει ηλεκτρονικό παράβολο, και ποιό χαρτί έχεις επισυνάψει?
Ευχαριστώ!!!


Καλησπέρα!

Ναι έχω βάλει ηλεκτρονικό παράβολο, το έβγαλα από το taxisnet των 3 ευρώ και το έχω εκτυπώσει ώστε να το επισυνάψω.
Έχεις προσθέσει κάτι διαφορετικό στα δικαιολογητικά;
Ευχαριστώ πολύ.

earmenaki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 11:35 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό earmenaki » Τετ Ιαν 24, 2018 9:28 am

Tonia18 έγραψε:
volakadim έγραψε:Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.



Ηθελα να ρωτήσω, η ύλη βγαίνει ή είναι δύσκολη ειδικά αν είσαι πιο άσχετος ή έχεις υποχρεώσεις?


Kαλημέρα Δήμητρα, ήθελα να με ενημερώσεις για τις σημειώσεις αν σου είναι εύκολο.

marinas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2018 4:39 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό marinas » Τετ Ιαν 24, 2018 1:48 pm

καλησπέρα σας. Είναι κανεις που θα δωσει με πτυχιο στατιστικης ? Από υλη τι διαβαζετε εσεις για στατιστικη?

zc
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 08, 2014 8:43 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό zc » Πέμ Φεβ 01, 2018 11:30 pm

[quote="volakadim"]Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.[/quote]


Καλησπέρα. Μπορείς να μου δώσεις κάποιες λεπτομέρειες για τις σημειώσεις;

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Παρ Φεβ 02, 2018 11:34 pm

marinas έγραψε:καλησπέρα σας. Είναι κανεις που θα δωσει με πτυχιο στατιστικης ? Από υλη τι διαβαζετε εσεις για στατιστικη?


Εγώ κυρίως πιθανότητες και έλεγχο υποθέσεων....

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Παρ Φεβ 02, 2018 11:36 pm

marinas έγραψε:καλησπέρα σας. Είναι κανεις που θα δωσει με πτυχιο στατιστικης ? Από υλη τι διαβαζετε εσεις για στατιστικη?


Εσύ?

marinas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Ιαν 22, 2018 4:39 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό marinas » Σάβ Φεβ 10, 2018 10:50 am

Ναι...με σημειώσεις εσυ τι εκανες? Ξεκινησες διάβασμα?

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Κυρ Φεβ 11, 2018 10:29 pm

Διαβάζω από σχολικό βιβλίο στατιστικής υπάρχει όχι μόνο το γενικής παιδείας αλλά και ένα επιλογής μπορείς να το κατεβάσεις από το minedu... Και πανεπιστήμιακες σημειώσεις όπα στατιστικής... Εσύ?

GASTAS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Φεβ 07, 2018 12:22 pm

Re: Διαγωνισμός Υπουργείου Οικονομικών

Δημοσίευσηαπό GASTAS » Δευ Φεβ 12, 2018 5:30 pm

volakadim έγραψε:Γεια σας!ονομάζομαι Δήμητρα και εγώ προετοιμάζομαι για τον ασεπ.Την προηγούμενη βδομάδα πήρα το πρώτο πακέτο σημειώσεων απο γνωστό φροντιστήριο της Αθήνας.Η αλήθεια είναι ότι είναι αρκετά δύσκολο για κάποιον που εργάζεται να καλύψει και όλη την ύλη.Πάντως όποιος ενδιαφέρεται για σημειώσεις μπορώ να τον ενημερώσω.

Καλημέρα θα ήθελα αν μπορείς να με ενημερώσεις για τις σημειώσεις.. Ευχαριστώ


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες