Υπηρεσία Πολιτικής Υπηρεσίας

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
chey
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό chey » Τετ Νοέμ 28, 2007 11:54 am

Εγώ πάντως ρώτησα σε νοσοκομείο για το πιστοποιητικό γ κατηγορίας κ δεν είχαν ιδεα περί τίνος πρόκειται.

christy*
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό christy* » Τετ Νοέμ 28, 2007 12:10 pm

pro έγραψε:
christy* έγραψε:
pro έγραψε:
christy* έγραψε:kalispera!

gnorizei kaneis an oi graptes eksetaseis gia thn politikh aeroporia einai multiple choice?

mesa se ligotero apo 2 mines ti prolavenis na diavasis :?:

Av οι εξετασεις ειναι ομοιες με του 2000, διαβασεις-δεν διαβασεις το ιδιο ειναι. Για τους ελεγκτες μιλαω.

sefharistw gia thn plhroforia pou mou edwses. exeis ta 8emata tou 2000? 8elw na dw peri tinos prokeitai. an ta ehi kapios h an exi bri kapio link as to dhmosiopoihsei parakalw. efharistw poly! :)

Tο 2000 ειχε εκθεση, περιληψη (πολυ προσοχη αν εχει να μην ξεπερασεις ουτε κατα 1 τον αριθμο λεξεων που οριζει) και κατανοηση κειμενου. Απλα πραγματα, απαιτουν απλως στοιχειωδη λογικη. Αν εχεις καιρο να γραψεις εκθεση γραψε μια-δυο να στρωσει το χερι. Το θεμα αν θυμαμαι καλα ηταν για τις αερομεταφορες στην ΕΕ ή κατι τετοιο.
Επισης ειχε οπτικοακουστικο τεστ. Ακουγες την αναγγελια μιας πτησης. Μετα απο 5 ερωτησεις σε ρωταγε που πηγαινε η πτηση. Εδειχνε στον πινακα δυο τελειες να κινουνται. Σταματουσε η εικονα και ρωτουσε αν θα συγκρουστουν. Καποια τεστ λογικης, λιγο γεωγραφια, κλπ. Κατα την γνωμη μου, δεν μπορεις να προετοιμαστεις γι αυτα. Τωρα, αν εχει αλλαξει η υλη/διαδικασια, δεν ξερω.

Ενα hint σε οσους δωσουν. Οι περισσοτεροι δηλωνουν αθηνα. Η επαρχια ειναι σαφως ευκολοτερη. Μαλιστα, αν διοριστεις επαρχια μετα απο 5 χρονια επιλεγεις που πας (τουλαχιστον ετσι ηταν παλιοτερα, ψαξτε το). Ενω ακομα κι αν περασεις αθηνα, πιθανοτατα μια μεταθεσουλα επαρχια θα την φας, σε μεταγενεστερο σταδιο μαλιστα που ειναι και πιο ζορικα. Τελος στην επαρχια η δουλεια ειναι σαφεστατα πιο χαλαρη.

Na sai kala an8rwpe mou! de fadazesai poso me voh8as mafta pou mupes. 8umasai mipos ton ari8mo ton leksewn?

pro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό pro » Τετ Νοέμ 28, 2007 12:13 pm

Εχω την εντυπωση 150. Αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρος :-)
Εστω και με μια παραπανω σου εκοβαν σχεδον τις μισες μοναδες...

vflor
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vflor » Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:36 am

η διαφορά των αερολιμενικών με τους ελεγκτες εναεριας κυκλοφορίας ποια είναι ?
σε τι διαφερουν οι θεσεις ?

pro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό pro » Πέμ Νοέμ 29, 2007 10:42 am

vflor έγραψε:η διαφορά των αερολιμενικών με τους ελεγκτες εναεριας κυκλοφορίας ποια είναι ?
σε τι διαφερουν οι θεσεις ?

χοντρικα οι ελεγκτες ελεγχουν την κυκλοφορια στον αερα και την ανοδο/καθοδο, ενω οι αερολιμενικοι τα παρκαρουν στο αεροδρομιο.

jenny__
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό jenny__ » Παρ Νοέμ 30, 2007 11:20 am

Καλημέρα σε όλους!

Όταν αναφέρει ότι χρειάζεται γνώση ηλεκτρονικών υπολογιστών εννοεί ότι απαιτείται πιστοποίηση ecdl ή απλά αρκεί μια δική μας βεβαίωση?

Ευχαριστώ πολύ!

synchrobase
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό synchrobase » Παρ Νοέμ 30, 2007 11:30 am

kalispera paidia.mipws kserete endeiktika biblia proetoimasias gia tin katigoria aerolimenikwn? i uli mou fainetai psilomegali etsi opws tin exoun bgalei?kai opws katalabainw akoma kai ta frontistiria den tin didaskoun.euxaristw

elena2007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

ΥΠΑ

Δημοσίευσηαπό elena2007 » Τρί Δεκ 04, 2007 1:49 pm

Καλησπέρα σε όλους,

έχει πάει κανείς φροντιστήριο για τις εξετάσεις των ελεγκτών.
Αξίζει τον κόπο;

Είχα πάει στο πρώτο μάθημα ενός φροντιστηρίου αλλά δεν συνέχισα.
Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του καθηγητή, εξαιτίας της φύσης των
εξετάσεων δεν νομίζω ότι μπορεί το φροντιστήριο να βοηθήσει.

Μήπως όμως έκανα λάθος. Υπάρχει κάποιος που πήγε;
Και να υπάρχει είναι ευχαριστημένος.

Ευχαριστώ!!!!

xristinak
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό xristinak » Τρί Δεκ 04, 2007 3:23 pm

Πιστεύω ότι το φροντιστήριο γενικά το μόνο που κάνει είναι να σε βάλει να διαβάσεις. Να σε βάλει σε ένα πρόγραμμα.Από προσωπική εμπειρία που είχα στους εκπαιδευτικούς, στην ειδική διδακτική που πήγα φροντιστήριο έγραψα χειρότερα από την προηγούμενη φορά που έδωσα αδιάβαστη. Στα άλλα που δεν πήγα φροντιστήριο έγραψα πολύ καλά.Μπορεί να ήταν και τυχαίο. Σε άλλο διαγωνισμό ίσως να σε βοηθούσε στο θέμα των σημειώσεων επειδή η ύλη είναι τεράστια.Στο συγκεκριμένο της ΥΠΑ πάντως δε νομίζω. Από ό,τι έχω καταλάβει και από τα παιδιά που πέρασαν στις εξετάσεις το δικό σου διάβασμα και μόνο είναι το κλειδί της επιτυχίας.

elena2007
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό elena2007 » Τρί Δεκ 04, 2007 4:00 pm

Ναι ναι συμφωνώ,

ειδικά για τους ελεγκτές που δεν υπάρχει και ύλη δεν ξέρω αν χρησιμεύει το φροντιστήριο.
Το μόνο που ίσως σου δίνουν κ δεν μπορεις να το βρεις είναι
οι ηχογραφημένες συνομιλίες πύργου και πιλώτων.

Για αυτό ρωτάω μήπως κάποιος που πήγε φροντιστήριο για ελεγκτές,
πιστευέι ότι του χρησίμευσε.

Nikosx
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

yp

Δημοσίευσηαπό Nikosx » Τρί Δεκ 04, 2007 4:44 pm

Συμφωνώ απόλυτα με Ελενα..ειχα παει και εγώ στο 1ο και δεν συνέχισα (λογικά μαζί είμασταν Ελενα ) Όντως φιλότιμες οι προσπάθειες του τύπου και έδωσε ρεσιτάλ σε καποια σημεία..:)
και νομιζω απο την φυση του διαγωνισμού δεν υπαρχει καποια συγκεκριμένη ύλη για να προετοιμαστείς..γενικα απο εδώ και απο εκεί ίσως διαβάσεις κατι αλλα με τελίως αβέβαιη πιθανότητα να σου χρειαστούνε..

οποτε..μην αγχώνεστε αδίκως :)

giwrgos2006
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό giwrgos2006 » Τρί Δεκ 04, 2007 6:54 pm

επειδη φιλος μου δουλευει ως ελεγκτης,τον ρωτησα αν αξιζει ο κοπος για φροντιστηριο, και μου ειπε οτι για το ειδικο τεστ δυσκολα να βοηθησει το φροντιστηριο..το τεστ δεν εξεταζει γνωσεις (παρα μονο γεωγραφια) αλλα δεξιοτητες..οπου και να πας φροντιστηριο δε γινεται να γινεις πιο εξυπνος..αυτος δε διαβασε ουτε λεπτο αλλα περασε..προσωπικα πιστευω οτι πιο πολλη τυχη ειναι αυτες οι εξετασεις,σε τι μερα θα εισαι,παρα προετοιμασια...

jeanplou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό jeanplou » Σάβ Δεκ 15, 2007 12:05 pm

Βγήκε η προκύρηξη!

Μπορείτε να την κατεβάσετε από το ΕΤ

thmmy
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό thmmy » Δευ Δεκ 17, 2007 9:25 am

το πιστοποιητικό υγείας γ κατηγ. το θέλει τώρα με την κατάθεση διακιολογητικών?

SADWOMAN
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό SADWOMAN » Δευ Δεκ 24, 2007 5:00 pm

ΠΗΡΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΣΕΠ?
ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ Γ΄ΤΥΠΟΥ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ?
ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΗΞΕΡΑΝ ΤΙ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΕΙ...

ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ? ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ Ή ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥ?

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!!

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες