Υπηρεσία Πολιτικής Υπηρεσίας

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
PAP3D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 5:52 pm

Δημοσίευσηαπό PAP3D » Τετ Σεπ 10, 2008 3:13 pm

Γεια σας (μελλοντικοί) συνάδελφοι

Νέος στο forum γι' αυτό θα είμαι σύντομος. Το θέμα της στέγασης είναι πολύ σοβαρό, αλλά δε νομίζω να νοιάζει κανέναν άλλον στον ΥΠΑ εκτός από τους άμεσα ενδιαφερόμενους, δηλαδή εμάς. Και μου φαίνεται απίθανο να χορηγεί η Υπηρεσία επίδομα ή να μεριμνά για τη στέγαση όσο διαρκεί η εκπαίδευση. Οσο για το πού διορίζεται ο καθένας, αυτό είναι ξεκάθαρο για όλους (εκεί που αναφέρει ο πίνακας του ΑΣΕΠ), εκτός από εμάς που πάμε Αθήνα.
Ρώτησα αν θα είμαστε στο Ελ. Βενιζέλος ή στο Ελληνικό και μου απάντησαν ότι αυτό εξαρτάται από τις ανάγκες της Υπηρεσίας και θα το μάθουμε ίσως όταν θα... τελειώσει η εκπαίδευση στη ΣΠΟΑ!
Εχει κανείς άλλη πληροφόρηση;

takisrhodes83
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2008 7:16 pm

Δημοσίευσηαπό takisrhodes83 » Τετ Σεπ 10, 2008 4:18 pm

Αν δεν εισαι ηδη, μπορεις να μπεις στο φατσοβιβλιο στο γκρουπ ΕΕΚ2008 για πληροφοριες. Εχουμε ρωτησει μια κοπελα που ειναι ηδη ΕΕΚ ,σχετικα με το θεμα αυτο (Αν ειχαν καποια αρωγη οσο εκπαιδευονταν στην ΣΠΟΑ) και περιμενουμε την απαντηση.

bravo1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 15, 2008 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό bravo1 » Τετ Σεπ 10, 2008 11:52 pm

γεια και χαρα σε ολους, μπραβο στους νεους, ΣΠΟΑ 4 μηνες- αν εχει καπακι δημοσια διοικηση βαλε συν 2 ή3 βδομαδες-εκτος εδρας δεν εχει γιατι δεν θα γινει τοποθετηση στο αεροδρομιο που εχεται περασει αλλα την μια μερα ορκος και την αλλη ΣΠΟΑ αρα δεν εχει φυλο ποριεας- η υπηρεσια δεν σας βρισκει χωρο διαμονης-οσοι εχουν κανει χρηση εντοπιοτητας 10 χρονακια στο αεροδρομιο ειτε σας αρεσει ειτε οχι-αυτα προς το παρων

bravo1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 15, 2008 12:13 pm

Δημοσίευσηαπό bravo1 » Τετ Σεπ 10, 2008 11:53 pm

και κατι τελευταιο ΣΠΟΑ αρχες Νοεμβριου

nclpao13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 20, 2008 6:58 pm

Δημοσίευσηαπό nclpao13 » Πέμ Σεπ 11, 2008 11:13 am

Bravo1 είναι σίγουρο για Νοέμβριο; Είναι έγκυρη η πηγή σου;

fisti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 8:55 am

Δημοσίευσηαπό fisti » Πέμ Σεπ 11, 2008 3:22 pm

Εσυ τι λες? :)

LGSK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2008 11:35 am

Δημοσίευσηαπό LGSK » Παρ Σεπ 12, 2008 4:04 pm

Το θέμα είναι πόσο θα διαρκέσει η όλη διαδικασία (επαν)ελέγχου των δικαιολογητικών που καταθέσαμε και πόσο θα διαρκέσει η αυτεπάγγελτη αναζήτηση των πιστοποιητικών που θα κάνει η ΥΠΑ. Μετά πρέπει η πρόσληψη να υπογραφεί από τον ΥΜΕ, να δημοσιευτεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως (νέο ΦΕΚ) και μετά να μας καλέσουν για ορκομωσία. Όπως είπαν και σε εμένα και σε αρκετούς άλλους -όπως βλέπω από το forum αυτό- υπολογίζουν ότι αυτό θα γίνει μέχρι τέλος Οκτώβρη. Άρα, η εκπαίδευση όντως τοποθετείται περίπου στις αρχές Νοέμβρη.

Επίσης, μήπως έχει ρωτήσει κάποιος τι ακριβώς περιλαμβάνει η εκπαίδευση των Αερολιμενικών; Το ότι κρατάει 5-6 μήνες περίπου το γνωρίζουμε ήδη.

calessin
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2007 6:39 pm

Δημοσίευσηαπό calessin » Παρ Σεπ 12, 2008 4:41 pm

LGSK

Το πρόγραμμα εκπαίδευσης αερολιμενικών μπορείς να το βρεις στο ΦΕΚ 2278 με ημερομηνία 30 νοεμβρίου 2007, τεύχος δεύτερο ( έχει αναφερθεί μου φαίνεται στο φόρουμ ). Μπορείς να το διαβάσεις από το δίκτυο αν έχεις το κατάλληλο προγραμματάκι ( κι αν δεν το έχεις το κατεβάζεις ) ή εναλλακτικά πας και το αγοράζεις από το εθνικό τυπογραφείο με ένα ευρώ.

fisti
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Ιαν 11, 2008 8:55 am

Δημοσίευσηαπό fisti » Παρ Σεπ 12, 2008 4:42 pm

ΦΕΚ B 2278/2007 Μαθηματα αερολιμενικςν (αν δεν κανω λαθος)
ΦΕΚ A 197/2000 μεταθεσεις κτλ

Επισης, πηρε το ματι μου κατι μεταταξεις.
Εχω την αισθηση οτι δεν θα ειμαστε τοσο λιγοι στην εκπαιδευση.
Θα ειναι και αλλος λαος.

PAP3D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 5:52 pm

Δημοσίευσηαπό PAP3D » Παρ Σεπ 12, 2008 5:38 pm

Η αναμονή είναι ό,τι χειρότερο. Είτε το πιστεύετε είτε όχι, δεν αγχώθηκα όταν έδινα τα τεστ, αλλά τώρα που περιμένω να ξεμπερδέψουμε με τη γραφειοκρατεία: ελέγχους, επανελέγχους, δικαιολογητικά.
Μάθαμε κανένα νεότερο για τη στέγαση κατά την εκπαίδευση;

takisrhodes83
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 12, 2008 7:16 pm

Δημοσίευσηαπό takisrhodes83 » Παρ Σεπ 12, 2008 5:52 pm

Δυο ηδη ΕΕΚ μας εχουν πει οτι για τη στεγαση ή τα εκτος εδρας δεν υπαρχει τπτ να περιμενουμε ,οποτε βασισου σ αυτο.

LGSK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2008 11:35 am

Δημοσίευσηαπό LGSK » Παρ Σεπ 12, 2008 6:33 pm

fisti & calessin ευχαριστώ :wink: ! Είναι ακριβώς αυτό που έψαχνα. Φαίνεται ενδιαφέρουσα η εκπαίδευση.

Σχετικά με τις μεταθέσεις νομίζω ότι η ιστορία είναι κάπως περίπλοκη. Έχω γνωρίσει ελεγκτές που μετατέθηκαν πριν τη 10ετία αν και είχαν κάνει χρήση εντοπιότητας και άλλους που παραμένουν στην ίδια θέση πάνω από 10 χρόνια χωρίς να ήταν ντόπιοι. Και δε μιλάμε για Αθήνα ή Θεσ/νίκη... Αλλά αυτά θα τα δούμε μπαίνοντας. Νομίζω ότι τώρα η υπόθεση "μετάθεση" είναι μια εξαιρετικά μακρινή προοπτική, που προσωπικά δεν τη σκέφτομαι καν.

PAP3D, κάπως έτσι αισθάνομαι κι εγώ... Αλλά σύμφωνα με τη -γνωστή πλέον- δ/νση της ΥΠΑ που μας αφορά, εάν υπάρξει κάποιο πρόβλημα με κάποιο από τα δικαιολογητικά που έχουμε καταθέσει, θα μας ενημερώσουν εκείνοι τηλεφωνικώς.

LGSK
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Σεπ 03, 2008 11:35 am

Δημοσίευσηαπό LGSK » Παρ Σεπ 12, 2008 6:41 pm

Απαραίτητο συμπλήρωμα στα προηγούμενα περί μεταθέσεων:

Δε γνωρίζω βέβαια εάν συνέτρεχαν κάποιοι ειδικοί λόγοι που οι κάτω της 10ετίας μετατέθηκαν πριν τη συμπλήρωση δεκαετούς υπηρεσίας. Έτσι μου το μετέφεραν, έτσι σας το μεταφέρω. Σε καμία περίπτωση δε σημαίνει ότι αυτός είναι ο κανόνας... Άλλωστε, θα φανεί στην πράξη. :wink:

PAP3D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 5:52 pm

Δημοσίευσηαπό PAP3D » Κυρ Σεπ 14, 2008 2:49 am

Λοιπόν, τσεκαρισμένο από ΕΕΚ: δεν παρέχει όντως τίποτα η Υπηρεσία για στέγαση κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης, ούτε εκτός έδρας ούτε χώρους, αλλά υπάρχουν σπίτια - κάποια επιπλωμένα - γύρω από το Ελληνικό που νοικιάζονται ακόμη και για λίγους μήνες, καθώς δεν είναι ασυνήθιστο να έρχονται υπάλληλοι της ΥΠΑ για μετεκπαιδεύσεις. Οπότε ακόμα κι αν κάποιος δεν έχει να μείνει κάπου αλλού, στην ανάγκη ας το ψάξει...

Υ.Γ.: Χαιρετίσματα στα παιδιά που πέρασαν από το ΚΑΙ στις 3/9!
Σταύρος από Θεσσαλονίκη

PAP3D
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Σεπ 08, 2008 5:52 pm

Δημοσίευσηαπό PAP3D » Τετ Σεπ 17, 2008 9:58 am

Γεια όσους τυχόν δεν ενημερώθηκαν:
Ρώτησα σήμερα στη Δνση Προσωπικού, λένε ότι ακόμη παραλαμβάνουν δικαιολογητικά, ότι αν οποιοδήποτε χαρτί έχει πρόβλημα ειδοποιούν αυτοί τον υποψήφιο και ότι υπολογίζουν η όλη διαδικασία (κατάρτιση λίστας διοριστέων, υπογραφή από τον Υπουργό, δημοσίευση στο ΦΕΚ, κλήση για ορκομωσία) θα κρατήσει μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου. Επίσης μου είπαν ότι θα ειδοποιηθούν οι διοριστέοι όταν θα οριστεί ημερομηνία ορκομωσίας ίσως τηλεφωνικά, ίσως ταχυδρομικά.

Σιγά το νέο, θα μου πείτε, αλλά δε χάθηκε τίποτα να ρωτάμε πού και πού.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες