Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Evangeliasoad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 8:52 am

Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό Evangeliasoad » Τρί Μαρ 08, 2022 11:15 am

Καλημερα. Στην προκυρηξη του διαγωνισμού της ΑΑΔΕ αναφέρει στον πίνακα ότι οι εχοντες εντοπιοτητα λαμβάνουν 20 μόρια. Συνήθως οι εχοντες εντοπιοτητα προηγούνται έναντι των υπολοίπων ασχέτως μορίων.

Τι ισχύει εδώ? Προηγούνται ασχέτως βαθμολογίας ή παίρνουν απλώς 20 μόρια?

Δεν υποτιμώ τα 20 μόρια, είναι πολλά, απλώς σε ένα διαγωνισμό που ότι κ να γράψεις θα πάρουν τον άλλο επειδή έχει εντοπιοτητα δεν μπαίνεις στην διαδικασία να δώσεις, ενώ εάν είναι θέμα μοριων δίνεις κ βλέπεις μήπως οι άλλοι γράψουν πολύ χαμηλά

kostaskop
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Φεβ 18, 2022 3:09 pm

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό kostaskop » Τρί Μαρ 08, 2022 3:05 pm

Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός θα διεξαχθεί σύμφωνα με τον νόμο 4765/2021 με τον οποίο θα γίνονται οι προσλήψεις στο δημόσιο από δω και στο εξής. Οι έχοντες εντοπιότητα παίρνουν προσαύξηση 20 μονάδες, χωρίς να προηγούνται από τους υπόλοιπους ανεξαρτήτως βαθμολογίας. Αλλά όπως αναφέρατε και σεις, θεωρώ ότι οι επιπλέον 20 μονάδες είναι υπεραρκετές.

SofitaP
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2022 7:42 pm

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό SofitaP » Τρί Μαρ 08, 2022 3:26 pm

Δηλαδή εάν δεν έχεις εντοπιοτητα δικαιούσαι να δηλώσεις τις συγκεκριμένες θέσεις;

Ann
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 7:21 pm

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό Ann » Τρί Μαρ 08, 2022 11:48 pm

Ο οποιοδήποτε μπορεί να δηλώσει τις συγκεκριμένες θέσεις, και όσοι δεν έχουν εντοπιότητα πλέον στο συγκεκριμένο διαγωνισμό δεν τίθενται αυτομάτως τελευταίοι στην κατάταξη μετά τους έχοντες εντοπιότητα. Προσμετράται το συνολικό βαθμολογικό κριτήριο. Κ μπορεί τα 10 και 20 μόρια να φαίνονται πολλά, αλλά έχουμε δει στο παρελθόν περιπτώσεις να μπαίνουν άτομα με εντοπιότητα με βαθμό 65 κ να μένουν εκτός άτομα με βαθμό 90, πράγμα που προφανώς - και ορθώς κατά τη γνώμη μου- εδώ δεν θα ισχύσει.
Ακόμα, τα άτομα που θα δηλώσουν εντοπιότητα, για να λάβουν τα μόρια, δεσμεύονται να μείνουν στη θέση για δεκαετία, ενώ ταυτόχρονα η προκήρυξη δεν αναφέρει πουθενά ότι αν αυτές οι θέσεις καταληφθούν από άτομα χωρίς εντοπιότητα δεσμεύονται για το ίδιο διάστημα.

tsadler13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2022 4:59 pm

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό tsadler13 » Τετ Μαρ 09, 2022 9:24 am

Πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος του δήμου στον οποίο είναι η θέση εργασίας ή αρκεί να είσαι κάτοικος άλλου δήμου της ίδια περιφερειακής ενόρτητας(νομού)-έδρας για να έχεις εντοπιότητα;

trif_on
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2014 10:41 am

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό trif_on » Παρ Μαρ 18, 2022 3:51 pm

tsadler13 έγραψε:Πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος του δήμου στον οποίο είναι η θέση εργασίας ή αρκεί να είσαι κάτοικος άλλου δήμου της ίδια περιφερειακής ενόρτητας(νομού)-έδρας για να έχεις εντοπιότητα;


Κι εγώ έχω την ίδια απορία. Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος παρακαλώ.

zardim
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 2:33 am

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό zardim » Σάβ Μαρ 19, 2022 12:13 am

trif_on έγραψε:
tsadler13 έγραψε:Πρέπει να είσαι μόνιμος κάτοικος του δήμου στον οποίο είναι η θέση εργασίας ή αρκεί να είσαι κάτοικος άλλου δήμου της ίδια περιφερειακής ενόρτητας(νομού)-έδρας για να έχεις εντοπιότητα;


Κι εγώ έχω την ίδια απορία. Αν μπορεί να απαντήσει κάποιος παρακαλώ.


Διαβάστε την προκήρυξη και θα σας λυθούν όλες οι απορίες.

trif_on
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2014 10:41 am

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό trif_on » Σάβ Μαρ 19, 2022 11:10 am

Κατά είκοσι (20) μονάδες για τους μόνιμους κατοίκους των:
στδ) Μεσαίων ηπειρωτικών Δήμων, καθώς και μεγάλων ηπειρωτικών Δήμων και Δήμων πρωτευουσών Νομών της Περιφέρειας Βορείου Αιγαίου,
των Περιφερειακών Ενοτήτων Ιωαννίνων και Θεσπρωτίας της Περιφέρειας Ηπείρου, Καστοριάς, Φλώρινας, Γρεβενών και Κοζάνης της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, Πέλλας, Κιλκίς και Σερρών της Περιφέρειας
Κεντρικής Μακεδονίας, Δράμας, Ξάνθης, Ροδόπης και Έβρου της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης.

Απ' ότι καταλαβαίνω αν είσαι μόνιμος κάτοικων των παραπάνω περιοχών, δικαιούσαι προσαύξηση 20 μονάδων.
Παρόλα αυτά, εξακολουθώ να έχω αμφιβολία σχετικά με το τι γίνεται στην περίπτωση που η θέση είναι σε διπλανό δήμο στον ίδιο νομό.
Από Δευτέρα θα επικοινωνήσω με ΑΣΕΠ, είναι ο καθ' ύλην αρμόδιος για να απαντήσει...

Evangeliasoad
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τρί Μαρ 08, 2022 8:52 am

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό Evangeliasoad » Δευ Μαρ 21, 2022 11:59 pm

Νομίζω αφορά αποκλειστικά τον εκάστοτε δήμο κ όχι εάν είσαι στην ίδια περιφέρεια. Αλλά δεν είμαι κ σίγουρη. Μίλησες με ΑΣΕΠ?

trif_on
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2014 10:41 am

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό trif_on » Τρί Μαρ 22, 2022 12:39 am

Evangeliasoad έγραψε:Νομίζω αφορά αποκλειστικά τον εκάστοτε δήμο κ όχι εάν είσαι στην ίδια περιφέρεια. Αλλά δεν είμαι κ σίγουρη. Μίλησες με ΑΣΕΠ?


Μίλησα με ΑΣΕΠ, δεν πήρα σαφή απάντηση. Θα πάρω αύριο στο γραφείο της Θεσσαλονίκης μήπως βρω εκεί άκρη.
Πάντως ξαναδιαβάζοντας την προκήρυξη και τις παραπομπές σε νόμους, κλίνω προς το ότι η προσαύξηση λόγω εντοπιότητας μετράει και σε διπλανό δήμο στην ίδια περιφερειακή ενότητα. Συμβουλεύτηκα και το ΚΕΠ της περιοχής μου και είχαν την ίδια άποψη.

Ο τύπος που μίλησα το πρωί στον ΑΣΕΠ, με προέτρεψε να δηλώσω συμμετοχή παρ'όλα αυτά, λέγοντας μου ότι στο τέλος ο έλεγχος θα κρίνει όσον αφορά την εντοπιότητα, η στην χειρότερη κάνεις ένσταση.

Ναι ρε φιλαράκι, θα πληρώσω δίδακτρα για φροντιστήριο και θα αφιερώσω 3-4 ώρες την ημέρα διαβάζοντας λες και δεν έχουμε άλλες δουλειές, χωρίς να είμαι σίγουρος ότι θα πάρω την προσαύξηση λόγω εντοπιότητας. Εμένα βρήκες;

MSIN
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 10, 2022 8:42 pm

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό MSIN » Τρί Μαρ 22, 2022 9:39 am

Καλημέρα σας,

Με την μικρή εμπειρία που έχω σχετικά, μόνο ο δημότης του οικείου Δήμου έχει εντοπιότητα. Σε παλαιότερο διαγωνισμό που συμμετείχα
με σειρά προτεραιότητας, μια θέση εντός Περιφέρειας αλλά σε διαφορετικό Δήμο από τη μόνιμη κατοικία μου, καλύφθηκε από δημότη του
αντίστοιχου Δήμου. Εξάλλου, τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας την εκδίδει ο εκάστοτε Δήμος και όχι η Περιφέρεια. Τώρα, αν έχεις εξοχικό
σε χωριό του Δήμου Πρεσπών και ζεις μόνιμα στη Φλώρινα, μπορείς να απευθυνθείς στο Δήμο Πρεσπών να σου χορηγήσουν βεβαίωση
μόνιμης κατοικίας εκεί (θα χρειαστείς κάποια χαρτιά που -εφόσον υπάρχει σπίτι εκεί- λογικά διαθέτεις). Αν τώρα, έχει ανοίξει θέση και
στο Δήμο Φλώρινας, προφανώς και δε θα έχεις εντοπιότητα ΚΑΙ για εκεί.

Όταν μιλήσεις με ΑΣΕΠ, ανέβασε τα "ευρήματα"!

Καλή επιτυχία σε όλους!!!

trif_on
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Απρ 22, 2014 10:41 am

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό trif_on » Τετ Μαρ 23, 2022 12:05 am

Οι υποψήφιοι που είναι μόνιμοι κάτοικοι των:
στδ) Μεσαίων ηπειρωτικών Δήμων, καθώς και μεγάλων ηπειρωτικών Δήμων και Δήμων πρωτευουσών Νομών:
των Περιφερειακών Ενοτήτων Λέσβου (ν. Λέσβος), Χίου (ν. Χίος) και Σάμου (ν. Σάμου) της Περιφέρειας Βο-
ρείου Αιγαίου, των Περιφερειακών Ενοτήτων Θεσπρωτίας και Ιωαννίνων της Περιφέρειας Ηπείρου, Γρεβενών,
Καστοριάς, Κοζάνης και Φλώρινας της Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας, Κιλκίς, Πέλλας και Σερρών της Πε-
ριφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, Δράμας, Έβρου, Ξάνθης και Ροδόπης της Περιφέρειας Ανατολικής Μακε-
δονίας - Θράκης,
και αφορούν υπηρεσίες της παρ. 1 του άρθρου 2 του ν. 4765/2021 που εδρεύουν στην αντίστοιχη Περιφερειακή
Ενότητα ή Δήμο ή νησί
, εφόσον επιθυμούν τον διορισμό τους σε θέσεις των φορέων της παρ. 1 του άρθρου
2 που προκηρύσσονται στις ως άνω περιοχές και δεσμεύονται να υπηρετήσουν επί μία τουλάχιστον δεκαετία
στις θέσεις αυτές και εφόσον αυτές αφορούν υπηρεσίες που εδρεύουν στην αντίστοιχη Περιφερειακή Ενότητα ή
Δήμο ή νησί. Οι υποψήφιοι μοριοδοτούνται σύμφωνα με τις περ.στ΄και ζ΄, εφόσον ως μόνιμοι κάτοικοι των Δήμων
των ανωτέρων περιπτώσεων δηλώνουν ότι επιθυμούν τον διορισμό τους δεσμευόμενοι να υπηρετήσουν επί μία
τουλάχιστον δεκαετία σε θέσεις που προκηρύσσονται στις ως άνω περιοχές και αφορούν υπηρεσίες της παρ. 1 του
άρθρου 2 του ν. 4765/2021, που εδρεύουν στην αντίστοιχη Περιφερειακή Ενότητα ή Δήμο ή νησί.

Το κλειδί κατά την προσωπική μου άποψη είναι το υπογραμμισμένο κείμενο. (δλδ η εντοπιότητα μετράει για ΟΛΟ το Νομό)
ΑΣΕΠ Θεσσαλονίκης δεν σηκώνουν τηλέφωνο ούτε για πλάκα. Η αλήθεια είναι ότι με έχει κουράσει πολύ το θέμα με την εντοπιότητα.

stavoulamok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Οκτ 15, 2021 8:07 pm

Re: Εντοπιότητα - ΑΑΔΕ

Δημοσίευσηαπό stavoulamok » Κυρ Απρ 24, 2022 10:43 am

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Χριστός Ανέστη.

Στην εντοπιότητα 06 προσκομίζουμε μόνο τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας που μας τη δίνει ο δήμος μας?
Δεν χρειάζεται και η εντοπιότητα από το GOV.GR η κάποιο άλλο έγγραφο?


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες