Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Πέμ Μαρ 31, 2022 10:34 pm

thyrfing έγραψε:Εφόσον δεν ανήκουμε σε ειδικές θεσεις προσληψης/εξέτασης, είτε το αφήσουμε κενό είτε επιλέξουμε <κενο> το ίδιο δεν είναι;
Μαλλον θέλανε να βάλουνε Όχι και τους ξέμεινε το <κενο> ε;

Δεν τους ξέφυγε. Συμπληρώνει ΝΑΙ όποιος ανήκει σε αυτήν την κατηγορία, οι υπόλοιποι δεν ασχολούνται καν!!! Γιατί να σε υποχρεώνει να συμπληρώνεις "άσκοπα κουτάκια"? Ασχολείσαι μόνο με τα πεδία στα οποία θέλεις να δηλώσεις την ύπαρξη κάποιου προσόντος ή ιδιότητας!

vel28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 1:31 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό vel28 » Παρ Απρ 01, 2022 12:09 pm

Kαλημέρα σε όλους,
μια τελευταία απορία στο δρόμο προς την οριστικοποίηση της αίτησης! Όσοι έχουμε πληρώσει με κάρτα, τι αποδεικτικό πληρωμής επισυνάπτουμε; Διάβασα σε προγενέστερες δημοσιεύσεις για το αυτόματο email επιβεβαίωσης. Προσωπικά και εγώ δεν έχω κάτι άλλο ως αποδεικτικό πέρα από αυτό. Οπότε αρκεί αυτό;

Ευχαριστώ πολύ

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Παρ Απρ 01, 2022 1:57 pm

vel28 έγραψε:Kαλημέρα σε όλους,
μια τελευταία απορία στο δρόμο προς την οριστικοποίηση της αίτησης! Όσοι έχουμε πληρώσει με κάρτα, τι αποδεικτικό πληρωμής επισυνάπτουμε; Διάβασα σε προγενέστερες δημοσιεύσεις για το αυτόματο email επιβεβαίωσης. Προσωπικά και εγώ δεν έχω κάτι άλλο ως αποδεικτικό πέρα από αυτό. Οπότε αρκεί αυτό;

Ευχαριστώ πολύ


Κι εγώ αυτό έβαλα! Δεν υπάρχει κάτι άλλο!

vel28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 1:31 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό vel28 » Παρ Απρ 01, 2022 5:08 pm

Σας ευχαριστώ πολύ για την επιβεβαίωση!

DIPA68 έγραψε:
vel28 έγραψε:Kαλημέρα σε όλους,
μια τελευταία απορία στο δρόμο προς την οριστικοποίηση της αίτησης! Όσοι έχουμε πληρώσει με κάρτα, τι αποδεικτικό πληρωμής επισυνάπτουμε; Διάβασα σε προγενέστερες δημοσιεύσεις για το αυτόματο email επιβεβαίωσης. Προσωπικά και εγώ δεν έχω κάτι άλλο ως αποδεικτικό πέρα από αυτό. Οπότε αρκεί αυτό;

Ευχαριστώ πολύ


Κι εγώ αυτό έβαλα! Δεν υπάρχει κάτι άλλο!

goltro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2022 6:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις-μισθολόγιο

Δημοσίευσηαπό goltro » Σάβ Απρ 02, 2022 11:22 am

Η απορία που έχω είναι η εξής. Καταλαβαίνω οτι η προϋπηρεσία σε ιδιωτικό τομέα εφόσον είναι συναφής και μετά την απόκτηση του πτυχίου και της άδειας εργασίας, μετράει για μέγιστο 7 χρόνια αλλά και πάλι μόνο βαθμολογικά οχι μισθολογικά.
Αυτό όμως δεν το καταλαβαίνω καλά, η αμοιβή δεν είναι συνδεδεμένη και βαθμολογικά ή παει ως έχτρα επιδομα επί του βασικού μισθού?

Το δεύτερο ερώτημα ειναι το εξής, αν κάποιος διοριστεί στην ΑΑΔΕ ας πούμε ως ΠΕ με δύο τέκνα και μεταπτυχιακό (χωρίς προϋπηρεσία δημοσίου) η αμοιβή του θα είναι μικτά 1280 € μείον Κρατήσεις Ι.Κ.Α. (15,33%)196,22 € μειον Κρατήσεις Ο.Α.Ε.Δ. (1%)12,80 € = Καθαρά 1070,98 μείον Φόρο εισοδήματος 68,95€ και μείον εισφορά αλληλεγγύης (μέχρι να καταργηθεί αλλά δεν σώνεσαι κιολας) 1,56€ δηλαδή Τελικό πληρωτέο εισόδημα 1000,47 € μόνο??? ή ολότελα το ΙΚΑ είναι 16% και άρα οι καθαρές είναι 1062,4 αρά το πληρωτέο είναι τελικά στα 994 € ?? :?: :?:

goltro
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2022 6:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό goltro » Σάβ Απρ 02, 2022 12:13 pm

και εγώ αυτό έβαλα!!! αλλά και να μην το βάζαμε φαίνετε εξοφλημένο!!!

mariapng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2014 6:00 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό mariapng » Σάβ Απρ 02, 2022 3:49 pm

vel28 έγραψε:Kαλημέρα σε όλους,
μια τελευταία απορία στο δρόμο προς την οριστικοποίηση της αίτησης! Όσοι έχουμε πληρώσει με κάρτα, τι αποδεικτικό πληρωμής επισυνάπτουμε; Διάβασα σε προγενέστερες δημοσιεύσεις για το αυτόματο email επιβεβαίωσης. Προσωπικά και εγώ δεν έχω κάτι άλλο ως αποδεικτικό πέρα από αυτό. Οπότε αρκεί αυτό;

Ευχαριστώ πολύ

Μπαινεις στο eparavolo η στο λογαριασμό σου στο gsis υπάρχουν εκεί κ τα δυο αποδεικτικά.

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Σάβ Απρ 02, 2022 9:50 pm

mariapng έγραψε:
vel28 έγραψε:Kαλημέρα σε όλους,
μια τελευταία απορία στο δρόμο προς την οριστικοποίηση της αίτησης! Όσοι έχουμε πληρώσει με κάρτα, τι αποδεικτικό πληρωμής επισυνάπτουμε; Διάβασα σε προγενέστερες δημοσιεύσεις για το αυτόματο email επιβεβαίωσης. Προσωπικά και εγώ δεν έχω κάτι άλλο ως αποδεικτικό πέρα από αυτό. Οπότε αρκεί αυτό;

Ευχαριστώ πολύ

Μπαινεις στο eparavolo η στο λογαριασμό σου στο gsis υπάρχουν εκεί κ τα δυο αποδεικτικά.

Αυτό που έχει στο eparavolo (για χρηση από τον πολίτη και για χρήση από το φορέα), δεν συνιστά αποδεικτικό πληρωμής του παραβόλου!! Τα συγκεκριμένα έγγραφα είναι διαθέσιμα από τη στιγμή που ζητά ο πολίτης την έκδοση του παραβόλου, ανεξάρτητα από την πληρωμή του!

labi23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2022 9:07 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό labi23 » Κυρ Απρ 03, 2022 11:10 am

Εγώ πάντως επισύναψα αυτο που βγαίνει για τον φορέα. οχι κάτι άλλο. Λέτε να υπάρχει πρόβλημα απο την στιγμή που είναι πληρωμένο?

ellesar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Απρ 03, 2022 7:37 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό ellesar » Κυρ Απρ 03, 2022 1:01 pm

Καλησπέρα, πέτυχα πρόσφατα σε εξετάσεις αγγλικών για το C2 Proficiency. Μου έστειλαν τη βεβαίωση στις 30/03 γιατί το πτυχίο θα εκδοθεί περίπου σε δέκα
εβδομάδες. Το πτυχίο θα αναγράφει ημερομηνία κτήσης μεταγενέστερη της λήξεως της προκήρυξης.
Μπορώ να προσκομίσω αυτή τη βεβαίωση αντί του πτυχίου στην αίτησή μου για προκήρυξη του ΑΣΕΠ ; Ευχαριστώ.

Grigorisll
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2022 11:18 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Grigorisll » Κυρ Απρ 03, 2022 4:10 pm

Καλησπέρα σε όλους! Πότε περίπου περιμένουμε τον γραπτό διαγωνισμό .Κάπου διάβασα ότι περίπου Μάιο η Ιουνίου και κάπου αλλού ότι θέλει ένα 6 μηνο περίπου;;;
Γνωρίζει κάποιος και με παραδείγματα άλλων διαγωνισμών η έχει κάποια πληροφορία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ann
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 7:21 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Ann » Κυρ Απρ 03, 2022 6:00 pm

Grigorisll έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Πότε περίπου περιμένουμε τον γραπτό διαγωνισμό .Κάπου διάβασα ότι περίπου Μάιο η Ιουνίου και κάπου αλλού ότι θέλει ένα 6 μηνο περίπου;;;
Γνωρίζει κάποιος και με παραδείγματα άλλων διαγωνισμών η έχει κάποια πληροφορία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων


Αυτό που έχω ακούσει είναι για Σεπτέμβριο. Υπήρχαν σκέψεις για Ιούλιο, αλλά με την προϋπόθεση ότι οι υποβολή αιτήσεων θα είχε ολοκληρωθεί τον Ιανουάριο. Εφόσον οι αιτήσεις ολοκληρώνονται τώρα και τον Αύγουστο δεν κουνιέται μύγα σε αυτήν τη χώρα, πάμε μάλλον για Σεπτέμβριο. Πιστεύω δεν θα ξεφύγει παραπέρα, γιατί μετά θα είναι κ ο πανελλήνιος διαγωνισμός. Εκτός αν πέσουμε σε εκλογές οπότε την πατήσαμε.
Οσον αφορά σε άλλους διαγωνισμούς, στον προηγούμενο της εφορίας οι αιτήσεις έγιναν Ιανουάριο, το πρόγραμμα ανακοινώθηκε Μάιο και γράψαμε 07/07. Τα αποτελέσματα αν θυμάμαι καλά είχαν βγει Σεπτέμβρη - Οκτώβρη και προς τα Χριστούγεννα είχαν ξεκινήσει. Ο διαγωνισμός της ΤτΕ είχε πάει πιο αργά, μας είχαν σπάσει τα νεύρα..η προκήρυξη βγήκε τέλος του 2018 και δώσαμε τέλος Ιανουαρίου 2020.
Η αλήθεια είναι πως θα ήθελα να δίναμε Ιούλιο να ξεμπερδευαμε αλλά μάλλον πάμε για Σεπτέμβριο.

Ann
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 7:21 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Ann » Κυρ Απρ 03, 2022 6:05 pm

DIPA68 έγραψε:
mariapng έγραψε:
vel28 έγραψε:Kαλημέρα σε όλους,
μια τελευταία απορία στο δρόμο προς την οριστικοποίηση της αίτησης! Όσοι έχουμε πληρώσει με κάρτα, τι αποδεικτικό πληρωμής επισυνάπτουμε; Διάβασα σε προγενέστερες δημοσιεύσεις για το αυτόματο email επιβεβαίωσης. Προσωπικά και εγώ δεν έχω κάτι άλλο ως αποδεικτικό πέρα από αυτό. Οπότε αρκεί αυτό;

Ευχαριστώ πολύ

Μπαινεις στο eparavolo η στο λογαριασμό σου στο gsis υπάρχουν εκεί κ τα δυο αποδεικτικά.

Αυτό που έχει στο eparavolo (για χρηση από τον πολίτη και για χρήση από το φορέα), δεν συνιστά αποδεικτικό πληρωμής του παραβόλου!! Τα συγκεκριμένα έγγραφα είναι διαθέσιμα από τη στιγμή που ζητά ο πολίτης την έκδοση του παραβόλου, ανεξάρτητα από την πληρωμή του!

Μάλλον δεν εννοεί το έντυπο του παράβολου. Εννοεί ότι στο λογαριασμό μας στο ε-παραβολο φαίνεται η κατάσταση όλων των παραβολων (έκδοση, πληρωμένο, δεσμευμένο κλπ) οπότε ίσως να εκτυπώνεται κάτι κ από εκεί.

Όπως και να έχει παιδιά, η επισυναψη του παράβολου και του αποδεικτικού, αν έχω καταλάβει καλά, είναι προαιρετική (λέει καλό είναι να...).

eviner
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 05, 2022 10:03 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό eviner » Κυρ Απρ 03, 2022 6:08 pm

Grigorisll έγραψε:Καλησπέρα σε όλους! Πότε περίπου περιμένουμε τον γραπτό διαγωνισμό .Κάπου διάβασα ότι περίπου Μάιο η Ιουνίου και κάπου αλλού ότι θέλει ένα 6 μηνο περίπου;;;
Γνωρίζει κάποιος και με παραδείγματα άλλων διαγωνισμών η έχει κάποια πληροφορία;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα! Διάβασα οτι θα γίνει ή το τελευταίο ΣΚ του Σεπτέμβρη ή το πρώτο ΣΚ του Οκτώβρη.

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Κυρ Απρ 03, 2022 7:58 pm

Ann έγραψε:
DIPA68 έγραψε:
mariapng έγραψε:Μπαινεις στο eparavolo η στο λογαριασμό σου στο gsis υπάρχουν εκεί κ τα δυο αποδεικτικά.

Αυτό που έχει στο eparavolo (για χρηση από τον πολίτη και για χρήση από το φορέα), δεν συνιστά αποδεικτικό πληρωμής του παραβόλου!! Τα συγκεκριμένα έγγραφα είναι διαθέσιμα από τη στιγμή που ζητά ο πολίτης την έκδοση του παραβόλου, ανεξάρτητα από την πληρωμή του!

Μάλλον δεν εννοεί το έντυπο του παράβολου. Εννοεί ότι στο λογαριασμό μας στο ε-παραβολο φαίνεται η κατάσταση όλων των παραβολων (έκδοση, πληρωμένο, δεσμευμένο κλπ) οπότε ίσως να εκτυπώνεται κάτι κ από εκεί.

Όπως και να έχει παιδιά, η επισυναψη του παράβολου και του αποδεικτικού, αν έχω καταλάβει καλά, είναι προαιρετική (λέει καλό είναι να...).

Εγω κατάλαβα οτι εννοεί το εντυπο του παραβόλου γιατί λέει για δυο αποδεικτικά (για το φορέα και για τον πολίτη). Οσον αφορά στη σελίδα όπου αναγράφεται η κατάσταση κάθε παραβόλου (δεσμευμένο, πληρωμένο κλπ) δεν παρέχει τη δυνατότητα εκτύπωσης, από όσο ξέρω. Εκτός αν κάποιος κάνει printscreen και τυπώσει αυτο. Σε κάθε περίπτωση επιβεβαιωτικό πληρωμής θεωρώ οτί είναι αφενός μεν το επιβεβαιωτικό e-mail περί πληρωμής (σε περίπτωση πληρωμής με κάρτα μέσα απο το site της ΑΑΔΕ) και αφετέρου το αποδεικτικό της τράπεζας σε περίπτωση πληρωμής μέσω e-banking. Όπως πολύ σωστά είπες όμως δεν ήταν υποχρεωτική η επισύναψη του αποδεικτικού πληρωμής, αλλα προαιρετική, οπότε και κάποιο λάθος να έχει γίνει από μέρους κάποιου/-ων υποψηφίου/-ων θα ελεγχθεί σε κάθε περίπτωση από το ΑΣΕΠ πριν βγάλουν τη λίστα αποκλειομένων λόγω μη πληρωμής του.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες