Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
georgiarastou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 13, 2022 12:08 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό georgiarastou » Δευ Φεβ 28, 2022 5:38 pm

Αυτομάτως η προκύρηξη αυτή καθίσταται στην πράξη ως απαράδεκτη και 'αδικη
Τους Νομικούς τους πετάει ΕΞΩ,τους καλεί να εξετασθούν σε μια ύλη που έχει να κάνει με κάτι ξένο προς το πτυχίο τους, άλλη επιστήμη, που προυποθέτει 4 χρόνια σπουδών πάνω στην λογιστική. Με όλο τον σεβασμό, και χωρίς να έχω κανένα απολύτως συμφέρον, δεν είμαι σε θέση να σας πω με σιγουριά αν αξίζει τον κόπο να δώσουν εξετάσεις, διότι από την αρχή τους έχουν υπογράψει την εξεταστική ληξιαρχική πράξη αποτυχίας τους. Η Λογιστική δεν είναι μόνο θεωρία, είναι και πράξη και αυτό πρέπει να το λάβουν σοβαρά οι Νομικοί,και λέω σοβαρά γιατί ίσως κάποιοι πιστεύουν πως εαν πάνε σε ένα φροντιστήριο ήμε ένα καλό βιβλίο, βιβλία δλδ θα τα καταφέρουν. Προς θεού εαν σέβεστε τον εαυτό σας βάλτε την λογική κάτω και δείτε την κατάσταση ποιο ρεαλιστικά μην σας φάνε χρήματα τα μαγαζάκια της Κάνιγγος. Ισως μία καταγγελία στους δικηγορικούς συλλόγους της χώρας να έπιανε τόπο.
Τους Σατιστικούς ένα άκρως μαθηματικοποιημένο τμήμα τους βάζει στο λούκι της λογιστικής και του δικαίου, ΚΎΡΙΕ ΕΛΈΗΣΟΝ δηλαδή, αυτοί καλούνται να διαγωνισθούν και σε μαθήματα της Νομικής και της Οικονομικής επιστήμης.
Τους αποφοίτους των ΤΕΙ τους βάζουν να διαγωνισθούν σε mikro και makro θεωρία που δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με αυτά που προδιαγράφονται στις θέσεις που τους ζητάνε να καλύψουν, τους ζητάει λογιστική κόστους όταν απαξιωνει την Γενική λογιστική, την λογιστική των εταιρειών, τα ΕΛΠ, τις εργασίες τέλους χρήσης και πάει λέγοντας.
Και εγώ σας ερωτώ τώρα αν δεν είναι στημένο τότε τι είναι?
Ηλπίζα σε κάτι όμοιο με τιςεξετάσεις του 2017-18 αλλά......τ'ελος πάντων. Οσοι αντέξετε και δώσετε σας εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία.

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Δευ Φεβ 28, 2022 7:45 pm

Law85 έγραψε:Το παν και το κάναν λοιπόν....και φορολογικό και δημοσιονομικό και λογιστική.
Υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος εδώ να μου προυεινει κάποιο βιβλίο για λογιστική να μπω λίγο στο κλίμα;;; Είμαι παντελώς άσχετος....

Και εγώ το ίδιο!! Ιδέα δεν έχω. Το ψάχνω όμως!!!

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Δευ Φεβ 28, 2022 8:45 pm

georgiarastou έγραψε:Αυτομάτως η προκύρηξη αυτή καθίσταται στην πράξη ως απαράδεκτη και 'αδικη
Τους Νομικούς τους πετάει ΕΞΩ,τους καλεί να εξετασθούν σε μια ύλη που έχει να κάνει με κάτι ξένο προς το πτυχίο τους, άλλη επιστήμη, που προυποθέτει 4 χρόνια σπουδών πάνω στην λογιστική. Με όλο τον σεβασμό, και χωρίς να έχω κανένα απολύτως συμφέρον, δεν είμαι σε θέση να σας πω με σιγουριά αν αξίζει τον κόπο να δώσουν εξετάσεις, διότι από την αρχή τους έχουν υπογράψει την εξεταστική ληξιαρχική πράξη αποτυχίας τους. Η Λογιστική δεν είναι μόνο θεωρία, είναι και πράξη και αυτό πρέπει να το λάβουν σοβαρά οι Νομικοί,και λέω σοβαρά γιατί ίσως κάποιοι πιστεύουν πως εαν πάνε σε ένα φροντιστήριο ήμε ένα καλό βιβλίο, βιβλία δλδ θα τα καταφέρουν. Προς θεού εαν σέβεστε τον εαυτό σας βάλτε την λογική κάτω και δείτε την κατάσταση ποιο ρεαλιστικά μην σας φάνε χρήματα τα μαγαζάκια της Κάνιγγος. Ισως μία καταγγελία στους δικηγορικούς συλλόγους της χώρας να έπιανε τόπο.
Τους Σατιστικούς ένα άκρως μαθηματικοποιημένο τμήμα τους βάζει στο λούκι της λογιστικής και του δικαίου, ΚΎΡΙΕ ΕΛΈΗΣΟΝ δηλαδή, αυτοί καλούνται να διαγωνισθούν και σε μαθήματα της Νομικής και της Οικονομικής επιστήμης.
Τους αποφοίτους των ΤΕΙ τους βάζουν να διαγωνισθούν σε mikro και makro θεωρία που δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με αυτά που προδιαγράφονται στις θέσεις που τους ζητάνε να καλύψουν, τους ζητάει λογιστική κόστους όταν απαξιωνει την Γενική λογιστική, την λογιστική των εταιρειών, τα ΕΛΠ, τις εργασίες τέλους χρήσης και πάει λέγοντας.
Και εγώ σας ερωτώ τώρα αν δεν είναι στημένο τότε τι είναι?
Ηλπίζα σε κάτι όμοιο με τιςεξετάσεις του 2017-18 αλλά......τ'ελος πάντων. Οσοι αντέξετε και δώσετε σας εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία.


Πραγματικά πόσο δικιο έχεις...ειμαστε αδικημένοι όχι μόνο ως προς τις υπόλοιπες ειδικότητες αλλα και ως προς τους νομικους που έδωσαν εξετάσεις το 2018 γιατι αυτοί ούτε σε επιπλέον κόπο διαβάσματος μπήκαν ούτε επιπλέον λεφτά έδωσαν σε φροντιστήρια και τωρα ειναι διορισμένοι.. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για πτυχιουχους οικονομικού ή λογιστικής να διαβάσουν φορολογικό αλλα το δίκαιο δεν παύει να είναι πιο πολύ θεωρία...ενώ η λογιστική για εμάς είναι μαθηματικά και γενικά προυποθέτει ένα διαφορετικό τρόπο σκέψης που δεν κατέχουμε σε καμία περιπτωση...μια ακόμη τραγικότητα σε πανελλήνιο γραπτό διαγωνισμό όπως και σε καθε γραπτό διαγωνισμό υπάρχει σε αυτην την χώρα

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Δευ Φεβ 28, 2022 10:42 pm

DIPA68 έγραψε:
Law85 έγραψε:Το παν και το κάναν λοιπόν....και φορολογικό και δημοσιονομικό και λογιστική.
Υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος εδώ να μου προυεινει κάποιο βιβλίο για λογιστική να μπω λίγο στο κλίμα;;; Είμαι παντελώς άσχετος....

Και εγώ το ίδιο!! Ιδέα δεν έχω. Το ψάχνω όμως!!!


Κι εγώ θα το ψάξω. Προτιμώ να δώσω κι ό,τι γίνει, παρά να μην μπω καν στον κόπο. Εξάλλου έχω σχετικά φρέσκα το φορολογικό και το δημοσιονομικό, καθώς είχα δώσει εξετάσεις και για δικαστικό.
Η ερώτησή μου, όμως, παραμένει. Ποιον σκοπό ακριβώς θέλουν να εξυπηρετήσουν; αρνούμαι να πιστέψω ότι σώφρων άνθρωπος έβαλε νομικούς να εξεταστούν σε ένα αχανές αντικείμενο, που δεν έχει καμία σχέση με ό,τι έχουν διδαχθεί. Και ανάλογα, το ίδιο για τους οικονομολόγους (αν και γι' αυτούς θα είναι ευκολότερα τα πράγματα νομίζω).
Ισως αν κινητοποιούμαστε με κάποιον τρόπο να πετυχαίναμε κάτι;;;

georgiarastou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 13, 2022 12:08 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό georgiarastou » Δευ Φεβ 28, 2022 11:52 pm

Σας το έγραψα μια καταγγελία στους δικηγορικούς συλλόγους της χώρας, και θα στρώσουν και μια επερώτηση στην βουλή από βουλευτή όπου ασχολείτε με θέματα δημόσιας διοίκησης, και θα δείτε τι ντορος εχει να γίνει

eforiakos13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2012 12:47 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό eforiakos13 » Τρί Μαρ 01, 2022 1:40 pm

Καλημέρα σας,

Να γράψω και εγώ με την σειρά μου 2-3 πραγματάκια για τον επικείμενο διαγωνισμό της ΑΑΔΕ, ως παλαιότερος ΠΕ διοριστέος του γραπτού διαγωνισμού του 2009, για να βοηθήσω τους υποψηφίους.

1. Εννοείται ότι αξίζει κάποιος να ασχοληθεί.
Ειδικά για τις θέσεις στα Τελωνεία που είναι σε πολύ καλύτερο εργασιακό επίπεδο από ότι στις Εφορίες.
Ο Μισθός πλέον είναι άνω των 1.400 ευρώ μηνιαίως, λόγω ειδικού μισθολογίου σε ΑΑΔΕ.

2. Εννοείται ότι με την προϋπόθεση ότι διαβάζετε καθημερινώς και το μυαλό σας βρίσκεται εκεί που πρέπει (στον διαγωνισμό και στις πιθανές ερωτήσεις), μπορείτε να περάσετε.

3. Εννοείται ότι το φροντιστήριο δίνει χιλιάδες σελίδες σημειώσεων και θα σας βάλει σε μία κατεύθυνση. Απλά αυτό. Από εκεί και πέρα είστε μόνοι σας. Με λίγα λόγια και χωρίς φροντιστήριο μπορείτε να περάσετε αλλά θέλει λίγο κόπο για να βρείτε τις σωστές σημειώσεις και να μην χαθείτε.

4. Αυτός που θα διοριστεί είναι μόνο αυτός που το θέλει πολύ. Πρέπει να αφήσετε κάτι πίσω σας. Όλα δεν γίνονται. Όμως σταθερή δουλειά με κοντά στα 1.500 ευρώ στην Ελλάδα δεν ακούγεται και τόσο κακή. Και δεν είναι. Ξεχνάτε την ανασφάλεια του ιδιωτικού τομέα.

5. Να ξέρετε βέβαια ότι πολλές φορές θα απορήσετε με συναδέλφους που δεν ξέρουν βασικά πράγματα (χρήση υπολογιστή), ή που πραγματικά δεν έχουν όρεξη να δουλέψουν. Τα προβλήματα του Δημοσίου με του Ιδιωτικού τομέα είναι τελείως διαφορετικά. Πρέπει να αρχίσετε να βλέπετε τα πράγματα αλλιώς.

6. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να βγάλει χρήματα, και δεν μπορεί να ασχοληθεί με γραφειοκρατία και βλακεία συναδέλφων, ας μην ασχοληθεί.

Καλή επιτυχία.

vel28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 1:31 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό vel28 » Τρί Μαρ 01, 2022 2:27 pm

Kαλησπέρα και καλό μήνα!
Αναφορικά με την κοινή εξέταση πτυχιούχων Νομικής και Οικονομικών, κατέληξα ότι μάλλον αυτοί που το σκέφτηκαν θεωρούν ότι ο Νομικός θα χάσει μονάδες στη Λογιστική και ο Οικονομολόγος αντίστοιχα στο Φορολογικό Δίκαιο, οπότε θα υπάρξει ισορροπία αφού και οι δύο θα απωλέσουν μονάδες στο μάθημα που δεν ανήκει στην ειδικότητά τους. Βέβαια, ο πτυχιούχος Οικονομικών μπορεί (πιστεύω) πολύ πιο εύκολα να μάθει φορολογικό δίκαιο, απ' ότι ο δικηγόρος Λογιστικά.
Προσωπικά σκέφτομαι να κάνω μια προσπάθεια και ό,τι βγει. Οι πτυχιούχοι Νομικής, θεωρείτε ότι έχει νόημα να απευθυνθούμε σε φροντιστήριο για το μάθημα της Λογιστικής ή τζάμπα χρήματα; Ενδεικτικά συγγράμματα για να έχουμε μια πρώτη εικόνα της ύλης, δηλαδή τίτλους βιβλίων, πως θα μπορούσαμε να μάθουμε;

mariapng
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2014 6:00 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό mariapng » Τρί Μαρ 01, 2022 5:37 pm

Καλησπέρα σας,

Εγώ έχω ήδη ξεκινήσει σε ένα φροντιστήριο με online , μάθηματα.
Είμαι εργαζόμενη κ μητέρα δύο μικρών παιδιών κ η προσθήκη κ τρίτου μαθήματος με πτόησε να σας πω την αλήθεια γιατί ο χρόνος μου είναι ελάχιστος αλλά έχω διάθεση να κάνω την προσπάθεια μου

Αν δεν κάνουμε φροντιστήριο για το δίκαιο, από ποια βιβλία θα μπορούσαμε να διαβάσουμε;

Συμφωνώ με όσα έγραψε ο eforiakos13-υπερ κ κατά υπάρχουν για όλες τις επιλογές! Προσωπικά θέλω να προσπαθήσω για να έχω ένα νορμάλ ωράριο κ να επιστρέψω σπίτι στα παιδιά μου χωρίς να δουλεύω κ από το σπίτι κ να βλέπουν μπροστά από έναν υπολογιστή:-(

Σας ευχαριστώ!!!

eforiakos13 έγραψε:Καλημέρα σας,

Να γράψω και εγώ με την σειρά μου 2-3 πραγματάκια για τον επικείμενο διαγωνισμό της ΑΑΔΕ, ως παλαιότερος ΠΕ διοριστέος του γραπτού διαγωνισμού του 2009, για να βοηθήσω τους υποψηφίους.

1. Εννοείται ότι αξίζει κάποιος να ασχοληθεί.
Ειδικά για τις θέσεις στα Τελωνεία που είναι σε πολύ καλύτερο εργασιακό επίπεδο από ότι στις Εφορίες.
Ο Μισθός πλέον είναι άνω των 1.400 ευρώ μηνιαίως, λόγω ειδικού μισθολογίου σε ΑΑΔΕ.

2. Εννοείται ότι με την προϋπόθεση ότι διαβάζετε καθημερινώς και το μυαλό σας βρίσκεται εκεί που πρέπει (στον διαγωνισμό και στις πιθανές ερωτήσεις), μπορείτε να περάσετε.

3. Εννοείται ότι το φροντιστήριο δίνει χιλιάδες σελίδες σημειώσεων και θα σας βάλει σε μία κατεύθυνση. Απλά αυτό. Από εκεί και πέρα είστε μόνοι σας. Με λίγα λόγια και χωρίς φροντιστήριο μπορείτε να περάσετε αλλά θέλει λίγο κόπο για να βρείτε τις σωστές σημειώσεις και να μην χαθείτε.

4. Αυτός που θα διοριστεί είναι μόνο αυτός που το θέλει πολύ. Πρέπει να αφήσετε κάτι πίσω σας. Όλα δεν γίνονται. Όμως σταθερή δουλειά με κοντά στα 1.500 ευρώ στην Ελλάδα δεν ακούγεται και τόσο κακή. Και δεν είναι. Ξεχνάτε την ανασφάλεια του ιδιωτικού τομέα.

5. Να ξέρετε βέβαια ότι πολλές φορές θα απορήσετε με συναδέλφους που δεν ξέρουν βασικά πράγματα (χρήση υπολογιστή), ή που πραγματικά δεν έχουν όρεξη να δουλέψουν. Τα προβλήματα του Δημοσίου με του Ιδιωτικού τομέα είναι τελείως διαφορετικά. Πρέπει να αρχίσετε να βλέπετε τα πράγματα αλλιώς.

6. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να βγάλει χρήματα, και δεν μπορεί να ασχοληθεί με γραφειοκρατία και βλακεία συναδέλφων, ας μην ασχοληθεί.

Καλή επιτυχία.

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Τρί Μαρ 01, 2022 6:35 pm

elpkas έγραψε:
georgiarastou έγραψε:Αυτομάτως η προκύρηξη αυτή καθίσταται στην πράξη ως απαράδεκτη και 'αδικη
Τους Νομικούς τους πετάει ΕΞΩ,τους καλεί να εξετασθούν σε μια ύλη που έχει να κάνει με κάτι ξένο προς το πτυχίο τους, άλλη επιστήμη, που προυποθέτει 4 χρόνια σπουδών πάνω στην λογιστική. Με όλο τον σεβασμό, και χωρίς να έχω κανένα απολύτως συμφέρον, δεν είμαι σε θέση να σας πω με σιγουριά αν αξίζει τον κόπο να δώσουν εξετάσεις, διότι από την αρχή τους έχουν υπογράψει την εξεταστική ληξιαρχική πράξη αποτυχίας τους. Η Λογιστική δεν είναι μόνο θεωρία, είναι και πράξη και αυτό πρέπει να το λάβουν σοβαρά οι Νομικοί,και λέω σοβαρά γιατί ίσως κάποιοι πιστεύουν πως εαν πάνε σε ένα φροντιστήριο ήμε ένα καλό βιβλίο, βιβλία δλδ θα τα καταφέρουν. Προς θεού εαν σέβεστε τον εαυτό σας βάλτε την λογική κάτω και δείτε την κατάσταση ποιο ρεαλιστικά μην σας φάνε χρήματα τα μαγαζάκια της Κάνιγγος. Ισως μία καταγγελία στους δικηγορικούς συλλόγους της χώρας να έπιανε τόπο.
Τους Σατιστικούς ένα άκρως μαθηματικοποιημένο τμήμα τους βάζει στο λούκι της λογιστικής και του δικαίου, ΚΎΡΙΕ ΕΛΈΗΣΟΝ δηλαδή, αυτοί καλούνται να διαγωνισθούν και σε μαθήματα της Νομικής και της Οικονομικής επιστήμης.
Τους αποφοίτους των ΤΕΙ τους βάζουν να διαγωνισθούν σε mikro και makro θεωρία που δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση με αυτά που προδιαγράφονται στις θέσεις που τους ζητάνε να καλύψουν, τους ζητάει λογιστική κόστους όταν απαξιωνει την Γενική λογιστική, την λογιστική των εταιρειών, τα ΕΛΠ, τις εργασίες τέλους χρήσης και πάει λέγοντας.
Και εγώ σας ερωτώ τώρα αν δεν είναι στημένο τότε τι είναι?
Ηλπίζα σε κάτι όμοιο με τιςεξετάσεις του 2017-18 αλλά......τ'ελος πάντων. Οσοι αντέξετε και δώσετε σας εύχομαι από καρδιάς καλή επιτυχία.


Πραγματικά πόσο δικιο έχεις...ειμαστε αδικημένοι όχι μόνο ως προς τις υπόλοιπες ειδικότητες αλλα και ως προς τους νομικους που έδωσαν εξετάσεις το 2018 γιατι αυτοί ούτε σε επιπλέον κόπο διαβάσματος μπήκαν ούτε επιπλέον λεφτά έδωσαν σε φροντιστήρια και τωρα ειναι διορισμένοι.. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι για πτυχιουχους οικονομικού ή λογιστικής να διαβάσουν φορολογικό αλλα το δίκαιο δεν παύει να είναι πιο πολύ θεωρία...ενώ η λογιστική για εμάς είναι μαθηματικά και γενικά προυποθέτει ένα διαφορετικό τρόπο σκέψης που δεν κατέχουμε σε καμία περιπτωση...μια ακόμη τραγικότητα σε πανελλήνιο γραπτό διαγωνισμό όπως και σε καθε γραπτό διαγωνισμό υπάρχει σε αυτην την χώρα

Θεωρώ τις απόψεις σας κάπως ακραίες. Δεν αρνούμαι βέβαια το παράλογο του πράγματος να ζητούν απο ένα Νομικό να δώσει λογιστική, αλλά απο τη στιγμή που ζητούν και απο τους Οικονομολογους να δώσουν νομικά μαθηματα και απο τους Στατιστικούς όλα τα προαναφερόμενα συν τη στατιστική, νομίζω οτι δεν υπάρχει πρόθεση να τεθεί κάποια συγκεκριμένη ομάδα υποψηφίων εκτός διαγωνισμού. Επίσης, δεν θεωρώ σωστό να τα βάζουμε και με τους συναδέλφους που διορίστηκαν με την προηγούμενη προκήρυξη. Αφενός μεν γιατί δεν συνέταξαν εκείνοι τα κείμενα των προκηρύξεων (τόσο του 2017 όσο και του 2022) και αφετέρου γιατί δεν φταίνε εκείνοι που κάποιοι δεν συμμετείχαν στον προηγούμενο διαγωνισμό. Σε κάθε περίπτωση αυτό που θέλω να πω είναι οτι δεν μας οφελούν με κάποιο τρόπο αυτού του είδους οι σκέψεις. Τα δεδομένα είναι αυτά που είναι και όποιος θέλει μπορεί να το προσπαθήσει. Καλό κουράγιο σε όλους και ό,τι καλύτερο!!!

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Τρί Μαρ 01, 2022 6:38 pm

eforiakos13 έγραψε:Καλημέρα σας,

Να γράψω και εγώ με την σειρά μου 2-3 πραγματάκια για τον επικείμενο διαγωνισμό της ΑΑΔΕ, ως παλαιότερος ΠΕ διοριστέος του γραπτού διαγωνισμού του 2009, για να βοηθήσω τους υποψηφίους.

1. Εννοείται ότι αξίζει κάποιος να ασχοληθεί.
Ειδικά για τις θέσεις στα Τελωνεία που είναι σε πολύ καλύτερο εργασιακό επίπεδο από ότι στις Εφορίες.
Ο Μισθός πλέον είναι άνω των 1.400 ευρώ μηνιαίως, λόγω ειδικού μισθολογίου σε ΑΑΔΕ.

2. Εννοείται ότι με την προϋπόθεση ότι διαβάζετε καθημερινώς και το μυαλό σας βρίσκεται εκεί που πρέπει (στον διαγωνισμό και στις πιθανές ερωτήσεις), μπορείτε να περάσετε.

3. Εννοείται ότι το φροντιστήριο δίνει χιλιάδες σελίδες σημειώσεων και θα σας βάλει σε μία κατεύθυνση. Απλά αυτό. Από εκεί και πέρα είστε μόνοι σας. Με λίγα λόγια και χωρίς φροντιστήριο μπορείτε να περάσετε αλλά θέλει λίγο κόπο για να βρείτε τις σωστές σημειώσεις και να μην χαθείτε.

4. Αυτός που θα διοριστεί είναι μόνο αυτός που το θέλει πολύ. Πρέπει να αφήσετε κάτι πίσω σας. Όλα δεν γίνονται. Όμως σταθερή δουλειά με κοντά στα 1.500 ευρώ στην Ελλάδα δεν ακούγεται και τόσο κακή. Και δεν είναι. Ξεχνάτε την ανασφάλεια του ιδιωτικού τομέα.

5. Να ξέρετε βέβαια ότι πολλές φορές θα απορήσετε με συναδέλφους που δεν ξέρουν βασικά πράγματα (χρήση υπολογιστή), ή που πραγματικά δεν έχουν όρεξη να δουλέψουν. Τα προβλήματα του Δημοσίου με του Ιδιωτικού τομέα είναι τελείως διαφορετικά. Πρέπει να αρχίσετε να βλέπετε τα πράγματα αλλιώς.

6. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να βγάλει χρήματα, και δεν μπορεί να ασχοληθεί με γραφειοκρατία και βλακεία συναδέλφων, ας μην ασχοληθεί.

Καλή επιτυχία.

Ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες!!!

Mathematic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2022 5:12 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Mathematic » Τρί Μαρ 01, 2022 9:00 pm

Γνωρίζει κάποιος αν απόφοιτοι του τμήματος μαθηματικών και εφαρμοσμένων μπορεί να διεκδικήσει θέσεις πανεπιστημιακής εκπαίδευσης στην προκήρυξη ως πτυχίο ισάξιο στατιστικής;; Ευχαριστώ για την προσοχή σας !!

Ann
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 7:21 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Ann » Τρί Μαρ 01, 2022 11:25 pm

Γεια σας κι από μένα.

Παρακολουθώ τη συζήτηση σας αυτές τις ημέρες και θα ήθελα να προσθέσω κ εγώ κάποια πράγματα.

Καταρχάς, όσο δύσκολο φαίνεται στους νομικούς να μελετήσουν στα καλά καθούμενα λογιστική, η οποία είναι όντως μια ξεχωριστή κ αυτοτελής επιστήμη, άλλο τόσο δύσκολο είναι για τους ΠΕ οικονομικού/λογιστικού να μελετήσουν δίκαιο, το οποίο επίσης είναι ένας εντελώς διαφορετικός κλάδος. Προσωπικά, έχω μάθει μια ζωή να λογιζω με αριθμούς και πράξεις και να σκέφτομαι αφαιρετικά και μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να αποστηθισω θεωρητικούρες.

Όσον αφορά στην ομάδα μαθημάτων, εφόσον δεν υπάρχει διαχωρισμός πτυχίων, δεν θεωρώ κανένα μάθημα περιττό (κ ας με δυσκολεύει κάποιο) αφού πρόκειται για θέσεις στο υπουργείο οικονομικών (εννοείται θα απαιτείται λογιστική!) και ειδικότερα σε εφορίες και τελωνεία (όπου εννοείται πως απαιτούνται γνώσεις φορολογικού κ δημοσιονομικού δικαίου, αφού θα έχουμε να κάνουμε κ με παραβάσεις, κυρώσεις, εισαγωγές/εξαγωγές κλπ)

Τέλος, δε νομίζω ότι τίθεται θέμα αδικίας ή στημένου. Σε κάθε διαγωνισμό τίθενται συγκεκριμένες απαιτήσεις και κριτήρια τα οποία είναι γνωστοποιημενα εκ των προτέρων. Είτε μας αρέσουν είτε όχι, αυτά είναι. Επίσης τα κριτήρια αυτά είναι λογικό και επιθυμητό ως ένα βαθμό να αλλάζουν στο χρόνο, αφού αλλάζουν γενικότερα οι συνθήκες και οι απαιτήσεις. Αν θέλουμε συμμετέχουμε, αν θέλουμε όχι.

Προσωπικά αυτό που θα ευχηθώ είναι καλή δύναμη!

eforiakos13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Απρ 27, 2012 12:47 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό eforiakos13 » Τετ Μαρ 02, 2022 2:28 pm

1. Είναι γελοίο, είναι εξωφρενικό να αναγνωρίζονται μεταπτυχιακά με ονομασία "Ιατρική και υγιεινή", "Μουσειολογία", "Δασολογία" και δεκάδες άλλα άσχετα μεταπτυχιακά.

2. Ευτυχώς, πραγματικά ευτυχώς που ο διαγωνισμός είναι γραπτός και έχει βάση. Στον διαγωνισμό 1Γ/2009 διορίστηκαν άτομα με βαθμολογία 17/100, όχι δεν έκανα λάθος 17/100....Ξεφτίλα. Και λίγα λέω.

3. Και πάλι με πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια βέβαια, κάποιος χωρίς να δώσει ούτε ένα ευρώ (κυριολεκτώ!) μπορεί να περάσει χωρίς να έχει ιδέα από δίκαιο, λογιστική και λεκτικές. Απλά θα ξεχάσει την κοινωνική του ζωή, θα πετάξει την τηλεόραση, και θα αλλάξει τρόπο ζωής για μερικούς μήνες. Το κέρδος αν περάσει; Πριν πάει 4 η ώρα το μεσημέρι μπορεί να κάνει αυτά που οι άλλοι κάνουν το ΣΚ. Ουσιαστικά κερδίσει χρόνο, και ο χρόνος=ζωή.

4. Ψαχτείτε στο Internet. Πλέον το 2022 έχει ότι ζητήσετε. Αρχίστε από τα πολύ απλά, και Googlαρετε τα πάντα. Ακόμη και αν δεν περάσετε, θα μάθετε πολλά.

5. Η αρχή είναι τα προηγούμενα θέματα. Από εκεί θα καταλάβετε τι πρέπει να διαβάσετε. Επίσης όλα τα φροντιστήρια κάνουν online τα 1-2 πρώτα μαθήματα δωρεάν.

6. Ξαναδιαβάστε το 4.

labi23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 14, 2022 9:07 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό labi23 » Τετ Μαρ 02, 2022 8:45 pm

Καλησπέρα,

εγώ έχω 3 παιδιά και με σχετικά καλή θέση στον ιδιωτικό τομέα, αλλα σκέφτομαι να δώσω γιατι με έχουν κουράσει οι διαδρομές (100χλμ/μερα).
Φροντιστήριο δεν θα πάω οπότε ότι κάνω μόνη μου. Και εγώ απογοητεύτηκα με το δημοσιονομικό!!!

Καλό κουράγιο σε όσους το αποφασίσουν!

mariapng έγραψε:Καλησπέρα σας,

Εγώ έχω ήδη ξεκινήσει σε ένα φροντιστήριο με online , μάθηματα.
Είμαι εργαζόμενη κ μητέρα δύο μικρών παιδιών κ η προσθήκη κ τρίτου μαθήματος με πτόησε να σας πω την αλήθεια γιατί ο χρόνος μου είναι ελάχιστος αλλά έχω διάθεση να κάνω την προσπάθεια μου

Αν δεν κάνουμε φροντιστήριο για το δίκαιο, από ποια βιβλία θα μπορούσαμε να διαβάσουμε;

Συμφωνώ με όσα έγραψε ο eforiakos13-υπερ κ κατά υπάρχουν για όλες τις επιλογές! Προσωπικά θέλω να προσπαθήσω για να έχω ένα νορμάλ ωράριο κ να επιστρέψω σπίτι στα παιδιά μου χωρίς να δουλεύω κ από το σπίτι κ να βλέπουν μπροστά από έναν υπολογιστή:-(

Σας ευχαριστώ!!!

eforiakos13 έγραψε:Καλημέρα σας,

Να γράψω και εγώ με την σειρά μου 2-3 πραγματάκια για τον επικείμενο διαγωνισμό της ΑΑΔΕ, ως παλαιότερος ΠΕ διοριστέος του γραπτού διαγωνισμού του 2009, για να βοηθήσω τους υποψηφίους.

1. Εννοείται ότι αξίζει κάποιος να ασχοληθεί.
Ειδικά για τις θέσεις στα Τελωνεία που είναι σε πολύ καλύτερο εργασιακό επίπεδο από ότι στις Εφορίες.
Ο Μισθός πλέον είναι άνω των 1.400 ευρώ μηνιαίως, λόγω ειδικού μισθολογίου σε ΑΑΔΕ.

2. Εννοείται ότι με την προϋπόθεση ότι διαβάζετε καθημερινώς και το μυαλό σας βρίσκεται εκεί που πρέπει (στον διαγωνισμό και στις πιθανές ερωτήσεις), μπορείτε να περάσετε.

3. Εννοείται ότι το φροντιστήριο δίνει χιλιάδες σελίδες σημειώσεων και θα σας βάλει σε μία κατεύθυνση. Απλά αυτό. Από εκεί και πέρα είστε μόνοι σας. Με λίγα λόγια και χωρίς φροντιστήριο μπορείτε να περάσετε αλλά θέλει λίγο κόπο για να βρείτε τις σωστές σημειώσεις και να μην χαθείτε.

4. Αυτός που θα διοριστεί είναι μόνο αυτός που το θέλει πολύ. Πρέπει να αφήσετε κάτι πίσω σας. Όλα δεν γίνονται. Όμως σταθερή δουλειά με κοντά στα 1.500 ευρώ στην Ελλάδα δεν ακούγεται και τόσο κακή. Και δεν είναι. Ξεχνάτε την ανασφάλεια του ιδιωτικού τομέα.

5. Να ξέρετε βέβαια ότι πολλές φορές θα απορήσετε με συναδέλφους που δεν ξέρουν βασικά πράγματα (χρήση υπολογιστή), ή που πραγματικά δεν έχουν όρεξη να δουλέψουν. Τα προβλήματα του Δημοσίου με του Ιδιωτικού τομέα είναι τελείως διαφορετικά. Πρέπει να αρχίσετε να βλέπετε τα πράγματα αλλιώς.

6. Αν κάποιος θέλει πραγματικά να βγάλει χρήματα, και δεν μπορεί να ασχοληθεί με γραφειοκρατία και βλακεία συναδέλφων, ας μην ασχοληθεί.

Καλή επιτυχία.

mylw
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Απρ 05, 2007 5:28 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό mylw » Τετ Μαρ 02, 2022 8:58 pm

Για σημειώσεις από φροντιστήριο έχει ψαχτει κανείς; Μιλάω για κατηγορία ΤΕ. Η ύλη είναι ατελείωτη και θα ήταν χρήσιμο να περιοριστεί κάπως.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες