Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vagoik1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2022 2:12 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό vagoik1989 » Παρ Ιούλ 15, 2022 11:11 pm

Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, υπό την προϋπόθεση ότι ο πρωθυπουργός δεν θα αλλάξει ξανά γνώμη επανερχόμενος στο αρχικό του πλάνο για εκλογές στις 18 Σεπτεμβρίου, ο γραπτός διαγωνισμός της ΑΑΔΕ θα διεξαχθεί εντός Οκτωβρίου. Με δύο ημερομηνίες να βρίσκονται στο καλεντάρι της Ανεξάρτητης Αρχής: 1, 2 ή 22, 23/10.

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Σάβ Ιούλ 16, 2022 3:08 pm

vagoik1989 έγραψε:Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, υπό την προϋπόθεση ότι ο πρωθυπουργός δεν θα αλλάξει ξανά γνώμη επανερχόμενος στο αρχικό του πλάνο για εκλογές στις 18 Σεπτεμβρίου, ο γραπτός διαγωνισμός της ΑΑΔΕ θα διεξαχθεί εντός Οκτωβρίου. Με δύο ημερομηνίες να βρίσκονται στο καλεντάρι της Ανεξάρτητης Αρχής: 1, 2 ή 22, 23/10.



Το διάβασα και γω αυτό σε κάποιο site. Αλλά δεν λέει κάτι που δεν ξέραμε ήδη. Επομένως αναμένουμε ανακοίνωση από το ΑΣΕΠ 1,5 μήνα πριν!

vagoik1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2022 2:12 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό vagoik1989 » Σάβ Ιούλ 16, 2022 6:00 pm

elpkas έγραψε:
vagoik1989 έγραψε:Σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες, υπό την προϋπόθεση ότι ο πρωθυπουργός δεν θα αλλάξει ξανά γνώμη επανερχόμενος στο αρχικό του πλάνο για εκλογές στις 18 Σεπτεμβρίου, ο γραπτός διαγωνισμός της ΑΑΔΕ θα διεξαχθεί εντός Οκτωβρίου. Με δύο ημερομηνίες να βρίσκονται στο καλεντάρι της Ανεξάρτητης Αρχής: 1, 2 ή 22, 23/10.



Το διάβασα και γω αυτό σε κάποιο site. Αλλά δεν λέει κάτι που δεν ξέραμε ήδη. Επομένως αναμένουμε ανακοίνωση από το ΑΣΕΠ 1,5 μήνα πριν!


Υπάρχει περίπτωση να πάει και πιο μετά η εξέταση? Δεν το ξέραμε για Οκτώβρη γιατί όλοι για μέσα Σεπτέμβρη λέγανε, για κάποιο Σαββατοκύριακο.

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Σάβ Ιούλ 16, 2022 6:03 pm

Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα, ώστε να πάρουμε όλον τον Σεπτέμβρη για διάβασμα, καθώς η ρημάδα η ύλη δεν βγαίνει...

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Σάβ Ιούλ 16, 2022 9:52 pm

Μακάρι εστω να είναι αρχές Οκτώβρη γιατί αλλιώς σκούρα τα πράγματα

Kostas92
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Ιουν 13, 2022 11:47 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Kostas92 » Σάβ Ιούλ 16, 2022 11:09 pm

[quote="Law85"]Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα, ώστε να πάρουμε όλον τον Σεπτέμβρη για διάβασμα, καθώς η ρημάδα η ύλη δεν βγαίνει...[/quote

Εκτός από τις ημερομηνίες, να ρωτήσω σε προσωπικό επίπεδο πώς πάτε στο διάβασμα;;; βγαίνει η ύλη;;; εγώ έχω κολλήσει.

VasTsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 10:57 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό VasTsi » Κυρ Ιούλ 17, 2022 10:10 am

Στο θέμα της ύλης θα συμφωνήσω απόλυτα...... Όσες μέρες επιπλέον έχουμε κέρδος είναι για έναν τέτοιο διαγωνισμό!

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Κυρ Ιούλ 17, 2022 10:17 am

Kostas92 έγραψε:
Law85 έγραψε:Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα, ώστε να πάρουμε όλον τον Σεπτέμβρη για διάβασμα, καθώς η ρημάδα η ύλη δεν βγαίνει...[/quote

Εκτός από τις ημερομηνίες, να ρωτήσω σε προσωπικό επίπεδο πώς πάτε στο διάβασμα;;; βγαίνει η ύλη;;; εγώ έχω κολλήσει.


Επανάληψη στην επαναληψη γιατι διαφορετικά δεν μένει τίποτα!

VasTsi
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 10:57 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό VasTsi » Κυρ Ιούλ 17, 2022 3:11 pm

Κι επίσης ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: εσείς αγχώνεστε για να βγάλετε την ύλη ή για το αν θα προλάβετε να κάνετε επαναλήψεις;;;;;;;

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Κυρ Ιούλ 17, 2022 8:42 pm

Kostas92 έγραψε:
Law85 έγραψε:Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα, ώστε να πάρουμε όλον τον Σεπτέμβρη για διάβασμα, καθώς η ρημάδα η ύλη δεν βγαίνει...[/quote

Εκτός από τις ημερομηνίες, να ρωτήσω σε προσωπικό επίπεδο πώς πάτε στο διάβασμα;;; βγαίνει η ύλη;;; εγώ έχω κολλήσει.



Στα νομικά μαθήματα καλά τα πηγαίνω. Λογιστική, Κύριος οίδε τι κάνω και αν τα κάνω σωστά. Αχαρτογράφητα νερά για μένα τελείως, δεν ξέρω καν αν αυτά που μελετώ είναι αρκετά ή αν θέλει κι άλλη εμβάθυνση. Δεδομένου ότι δουλεύω και αρκετά ως ελεύθερος επαγγελματίας, προσπαθώ να κάνω απλά το καλύτερο που μπορώ. Από κει και πέρα, δεν μπορώ να πράξω κάτι άλλο... :cry:

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Δευ Ιούλ 18, 2022 8:44 pm

Η αλήθεια είναι ότι τα νομικά έχουν πολλή παπαγαλία, η λογιστική είναι πιο πρακτική! Απλά για εμάς τους νομικούς δεν παύει να αποτελεί το πιο αγχωτικό κομμάτι της συνολικής ύλης!

klea29
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 23, 2008 10:04 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό klea29 » Τρί Ιούλ 19, 2022 7:36 pm

Που μπορώ να βρω την ύλη? Υπάρχει κάπου αναρτημενη? Για ΔΕ κατηγορία.

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Τρί Ιούλ 19, 2022 9:12 pm

elpkas έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι τα νομικά έχουν πολλή παπαγαλία, η λογιστική είναι πιο πρακτική! Απλά για εμάς τους νομικούς δεν παύει να αποτελεί το πιο αγχωτικό κομμάτι της συνολικής ύλης!


Για το δημοσιονομικό ισχύει απόλυτα. Δεν είναι θέμα ευφυίας, απλά κάθεσαι και το μαθαίνεις απ' έξω και στις εξετάσεις είτε το θυμάσαι το ερώτημα και το απαντάς, είτε δυστυχώς δεν το θυμάσαι και το παίζεις λόττο ή το αφήνεις κενό (δεδομένου ότι μάλλον θα έχει και αρνητική βαθμολογία).
Το φορολογικό προσφέρεται για ερωτήσεις κρίσεως, μέσω των οποίων φαίνεται ποιοι έχουν καταλάβει καλύτερα την ύλη. Και πάλι όμως, η αποστήθιση είναι το βασικό που πρέπει να κάνει κάποιος.

Εμένα η λογιστική από το λίγο που την έχω "γνωρίσει" μου αρέσει αρκετά. Σίγουρα, όμως, η ύλη είναι μεγάλη και δεν υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος για εμβάθυνση και την πλήρη αφομοίωση. Αν δεν ύπήρχε η βάση των 55 μονάδων σε κάθε μάθημα, θα ήμουν πιο χαλαρός. Τώρα δεν μπορώ, δυστυχώς.

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Τετ Ιούλ 20, 2022 2:57 pm

Law85 έγραψε:
elpkas έγραψε:Η αλήθεια είναι ότι τα νομικά έχουν πολλή παπαγαλία, η λογιστική είναι πιο πρακτική! Απλά για εμάς τους νομικούς δεν παύει να αποτελεί το πιο αγχωτικό κομμάτι της συνολικής ύλης!


Για το δημοσιονομικό ισχύει απόλυτα. Δεν είναι θέμα ευφυίας, απλά κάθεσαι και το μαθαίνεις απ' έξω και στις εξετάσεις είτε το θυμάσαι το ερώτημα και το απαντάς, είτε δυστυχώς δεν το θυμάσαι και το παίζεις λόττο ή το αφήνεις κενό (δεδομένου ότι μάλλον θα έχει και αρνητική βαθμολογία).
Το φορολογικό προσφέρεται για ερωτήσεις κρίσεως, μέσω των οποίων φαίνεται ποιοι έχουν καταλάβει καλύτερα την ύλη. Και πάλι όμως, η αποστήθιση είναι το βασικό που πρέπει να κάνει κάποιος.

Εμένα η λογιστική από το λίγο που την έχω "γνωρίσει" μου αρέσει αρκετά. Σίγουρα, όμως, η ύλη είναι μεγάλη και δεν υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος για εμβάθυνση και την πλήρη αφομοίωση. Αν δεν ύπήρχε η βάση των 55 μονάδων σε κάθε μάθημα, θα ήμουν πιο χαλαρός. Τώρα δεν μπορώ, δυστυχώς.


Ακριβώς το ίδιο! Συμφωνώ σε όλα! Και μένα μου άρεσε η λογιστική, το φορολογικό με αγχώνει παραπάνω γι' αυτό το λόγο που ανέφερες ενώ το δημοσιονομικό είναι μόνο αποστήθιση! Γενικά και μένα αυτό το 55% είναι το μόνο μου άγχος! Επειδή όμως υπάρχει γενικά μία δυσκολία και για τους νομικούς και τους οικονομολόγους πιστεύω ότι αν δεν υπάρξουν πολλοί που να περάσουν τη βάση και στα δύο μαθήματα ίσως την κατεβάσουν! Δεν ξέρουμε πόσοι από αυτούς τους 12.500 χιλιάδες θα τα καταφέρουμε εξίσου καλά και στα δύο μαθήματα!

MANOS2034
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 20, 2022 3:25 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό MANOS2034 » Τετ Ιούλ 20, 2022 3:58 pm

Καλησπέρα σε όλους

ξεκίνησα το διάβασμα πριν 2 εβδομάδες . ΠΕ εφοριακών . Λόγω ιδιοσυγκρασίας πρώτα έλυσα τα θέματα του τελευταίου
διαγωνισμού 2018 για να καταλάβω την λογική . Δύο διαπιστώσεις έχω κάνει μέχρι στιγμής:
1. Στα δίκαια η αποστήθηση δεν θα βοηθήσει σε τίποτα . Απαιτείται κατανόηση , καλή μνήμη και κριτική ικανότητα .
2 .Στην λογιστική δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ασχοληθέι κάποιος με τεράστιες ασκήσεις κλεισίματος , ισολογισμών κλπ .
Η λογική είναι : συγκεκριμένα mini case study , όπου ή το θυμάσαι ή όχι . Πολύ ελεγκτική και αρκετή κοστολόγηση .
Ακού γνώμες :

Να ρωτήσω μερικά πράγματα και όποιος βρεί τον χρόνο ας μου απαντήσει :
1. Ισχύει και εδώ αρνητική βαθμολογία ; (2 η σωστή και 0,5 η λάθος)
2.Οι εξετάσεις θα είναι σε μία μέρα ;
3.Πέρα από την αίτηση έχετε στείλει κάποιο δικαιολογητικό ή θα στείλουμε μετά τον διαγωνισμό ;
4.Για να θεωρείται κάποιος επιτυχών (όχι διοριστέος ) τι απόδοση πρέπει να επιτύχει ;
5.Γνωρίζει κάποιος ποιος είναι ο καθαρός μισθός εφοριακού ΠΕ με μεταπτυχιακό , έγγαμου με 2 παιδιά , μετά από 5ετή προϋπηρεσία ;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες