Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Κυρ Μάιος 29, 2022 9:51 pm

GeorgePapadimas έγραψε:Καλώς ή κακώς εγώ απο προσωπικό και μόνο θέμα αναγκάστηκα να κλείσω το γραφείο μου, στην πραγματικότητα να το αναλάβει η πρώην σύζυγος μου λογο διαζυγίου και να φύγω απο την πόλη που ζούσα.

Μια προσπάθεια για νέα αρχη σε νεα πόλη θα ήταν αυτοκτονία σε αυτη την ηλικία.

Επέλεξα να δώσω στο τελευταίο διαγωνισμό. Που παρεμπιπτόντως ήταν βατώς, δεν καταλαβαίνω γιατι θεωρήθηκε ώς εξαιρετικά δύσκολος.

Τέλος για όσους ρωτάνε γιατί δεν φευγει ένας δυσαρεστημένος ΔΥ, το απαντάω μέσα στο κείμενο, αλλα κάποιοι επιλέγουν να προσπερνάνε αυτά που δεν θέλουν να διαβάσουν και το καταλαβαίνω γιατί είμαι ένας απο αυτούς.

Γιατί λοιπόν, γιατί όταν έχεις διοριστεί, έχεις τοποθετηθεί σε ένα άλλο σημείο της χώρας, έχεις επενδύσει χρόνο και χρήμα στην προσπάθεια, έχει περάσει ένα διαστημα μέχρι να καταλάβεις τι παίζει και έχει αποκτήσει μία ζωή στον τόπο αυτό, δεν μπορείς να πείς ας τα πετάξω όλα πάλι να δοκιμάσω απο την αρχή. Το πίνεις με το ζουμί σου που λένε.

Όσοι απο σας δεν πέρνατε τα δωρα σας και τις άδειες σας στο ιδιωτικό τομέα τι να πώ? είναι κριτήριο σύγκρισης? κακώς, έπρεπε να τα διεκδικήσετε.

Απο εμπειρία και μόνο πρέπει να σας αναφέρω οτι πάντα στην αρχή στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, θα κάνεις περισσότερες ώρες εργασίας, θα τρέξεις πιο πολύ και θα αγχωθείς πιο πολύ, αλλα αυτο βαθμιαία μειώνεται και αποκτάς ρυθμό. Η διαφορά είναι οτι στο ιδιωτικό τομέα έχεις την δυνατότητα να αποκτήσεις περιουσία με το μυαλό και την προσπάθεια σου, δυνατότητα που δεν υπάρχει στο δημόσιο. ξέρεις τι κ πόσα θα πάρεις και αυτό το ξέρει καλά κάποιος που είναι χρόνια στο δημόσιο.

Το σχόλιο το πρόσθεσα μονο και μόνο γιατι με την ανακοίνωση του διαγωνισμού ήρθαν πολλοί φίλοι κ γνωστοί και ζητούσαν την ειλικρινή γνώμη μου, και αυτήν παραθέτω.

Το όνομά σας δεν περιλαμβάνεται στους επιτυχόντες του προηγούμενου διαγωνισμού κύριε. Θα ήταν προτιμότερο να επικεντρωθείτε στις λεκτικές δεξιότητες (γράψατε οτι ο προηγούμενος διαγωνισμός ήταν "βατώς"), από το να προσπαθείτε να σαμποτάρετε άλλους υποψηφίους ώστε να μειώσετε τον ανταγωνισμό και να επικρατήσετε "ως μονόφθαλμος μεταξύ των τυφλών"!!! Καλοπροαίρετα σας το λέω και με όλο το σεβασμό! Δεν βοηθάτε τον εαυτό σας έτσι!!

neda
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2022 11:22 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό neda » Δευ Μάιος 30, 2022 11:44 am

Καλησπέρα σε όλους, είμαι νομικός και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τυχόν συγγράμματα ή σημειώσεις για το μάθημα της ελεγκτικης και λογιστικής. Όποια πληροφορία, καλοδεχούμενη φυσικά! Σας ευχαριστώ!

Grigorisll
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 20, 2022 11:18 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Grigorisll » Δευ Μάιος 30, 2022 8:55 pm

Εμπειρία πολύ κοντινού μου προσώπου που δουλεύει χρόνια σε τελωνείο
1. Οικογένεικο κλίμα πολύ καλή συνεννόηση με όλους ειδικά με νέα παιδιά που έχουν μεταπτυχιακά και ανώτερες σπουδές..έχουν διαβάσει πολύ και προσπαθούν για ένα καλύτερο μέλλον (φυσικά υπάρχουν και άτομα που δεν είναι έτσι..όπως παντού)
2.μισθος δημοσίου, άδειες , μονιμότητα , ασφάλεια
3.υπαρχει δυνατότητα ανελιξης σε θέσεις προϊσταμένων που πληρώνονται πολύ καλά (για δημόσιο) Φανταστείτε ότι οι "μεγάλοι διευθυντές κλάδων " πρέπει να έχουν διδακτορικό η να είναι απόφοιτοι εθνικής σχολής δημόσιας διοίκησης (ψάξτε το )
4. Ελεύθερος χρόνος μετά την δουλειά
5.δεν υπάρχει κανείς που να πέρασε στις τελευταίες προκυρηξεις και να παραιτήθηκε!!!!!!! ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
6.Εργασια στον χώρο σπουδών μας (έγω έχω τελειώσει οικονομικά) άρα εμπειρία αλλά και δυνατότητα μεταταξης σε άλλη θέση αν προστεθούν ειδικά προσόντα στο βιογραφικό σας (το δημόσιο πλέον δεν κάνει προσληψεις αλλά μετατασει υπαλλήλους που έχουν τα προσόντα από την μία υπηρεσία στην άλλη)

Όσοι έχουν πείσμα, είναι διατεθειμένοι να διαβάσουν και να δουλέψουν σε ένα ποιοτικό περιβάλλον με πραγματικά δικαιώματα που μπορείς να ασκήσεις

ΑΞΙΖΕΙ !!!

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ !!!!

lager28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 12:54 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό lager28 » Δευ Μάιος 30, 2022 10:36 pm

DIPA68 έγραψε:
GeorgePapadimas έγραψε:Καλώς ή κακώς εγώ απο προσωπικό και μόνο θέμα αναγκάστηκα να κλείσω το γραφείο μου, στην πραγματικότητα να το αναλάβει η πρώην σύζυγος μου λογο διαζυγίου και να φύγω απο την πόλη που ζούσα.

Μια προσπάθεια για νέα αρχη σε νεα πόλη θα ήταν αυτοκτονία σε αυτη την ηλικία.

Επέλεξα να δώσω στο τελευταίο διαγωνισμό. Που παρεμπιπτόντως ήταν βατώς, δεν καταλαβαίνω γιατι θεωρήθηκε ώς εξαιρετικά δύσκολος.

Τέλος για όσους ρωτάνε γιατί δεν φευγει ένας δυσαρεστημένος ΔΥ, το απαντάω μέσα στο κείμενο, αλλα κάποιοι επιλέγουν να προσπερνάνε αυτά που δεν θέλουν να διαβάσουν και το καταλαβαίνω γιατί είμαι ένας απο αυτούς.

Γιατί λοιπόν, γιατί όταν έχεις διοριστεί, έχεις τοποθετηθεί σε ένα άλλο σημείο της χώρας, έχεις επενδύσει χρόνο και χρήμα στην προσπάθεια, έχει περάσει ένα διαστημα μέχρι να καταλάβεις τι παίζει και έχει αποκτήσει μία ζωή στον τόπο αυτό, δεν μπορείς να πείς ας τα πετάξω όλα πάλι να δοκιμάσω απο την αρχή. Το πίνεις με το ζουμί σου που λένε.

Όσοι απο σας δεν πέρνατε τα δωρα σας και τις άδειες σας στο ιδιωτικό τομέα τι να πώ? είναι κριτήριο σύγκρισης? κακώς, έπρεπε να τα διεκδικήσετε.

Απο εμπειρία και μόνο πρέπει να σας αναφέρω οτι πάντα στην αρχή στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, θα κάνεις περισσότερες ώρες εργασίας, θα τρέξεις πιο πολύ και θα αγχωθείς πιο πολύ, αλλα αυτο βαθμιαία μειώνεται και αποκτάς ρυθμό. Η διαφορά είναι οτι στο ιδιωτικό τομέα έχεις την δυνατότητα να αποκτήσεις περιουσία με το μυαλό και την προσπάθεια σου, δυνατότητα που δεν υπάρχει στο δημόσιο. ξέρεις τι κ πόσα θα πάρεις και αυτό το ξέρει καλά κάποιος που είναι χρόνια στο δημόσιο.

Το σχόλιο το πρόσθεσα μονο και μόνο γιατι με την ανακοίνωση του διαγωνισμού ήρθαν πολλοί φίλοι κ γνωστοί και ζητούσαν την ειλικρινή γνώμη μου, και αυτήν παραθέτω.

Το όνομά σας δεν περιλαμβάνεται στους επιτυχόντες του προηγούμενου διαγωνισμού κύριε. Θα ήταν προτιμότερο να επικεντρωθείτε στις λεκτικές δεξιότητες (γράψατε οτι ο προηγούμενος διαγωνισμός ήταν "βατώς"), από το να προσπαθείτε να σαμποτάρετε άλλους υποψηφίους ώστε να μειώσετε τον ανταγωνισμό και να επικρατήσετε "ως μονόφθαλμος μεταξύ των τυφλών"!!! Καλοπροαίρετα σας το λέω και με όλο το σεβασμό! Δεν βοηθάτε τον εαυτό σας έτσι!!


Αλήθεια τώρα;;; δηλαδή είδατε όλα τα ονόματα των ατόμων που διορίστηκαν;;; μιλάμε για άπλετο χρόνο, μπράβο. Η περίπτωση ο άνθρωπος να χρησιμοποιεί ψευδώνυμο για ευνόητους λόγους δεν σας πέρασε από το μυαλό; προφανώς δεν συγχωρείτε κανένα ορθογραφικό. Ξεχάσατε κι εσείς κανά δύο τόνους, δουλέψτε λίγο τη γραμματική σας. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και ο καθένας έχει το μυαλό να φιλτράρει αυτά που διαβάζει και να πράξει αναλόγως. Ο καθένας μπορεί να γράψει τη γνώμη και την εμπειρία του χωρίς να σημαίνει πως πρέπει όλοι να συμφωνούμε. Πάντως αν τόσο εύκολα επηρεάζεστε και νιώθετε πως σας σαμποτάρουν, να γράψουμε περισσότερα αρνητικά για το δημόσιο μπας και στο τέλος δώσουν εξετάσεις μόνο αυτοί με μυαλό και κρίση.

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Τρί Μάιος 31, 2022 6:44 am

neda έγραψε:Καλησπέρα σε όλους, είμαι νομικός και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για τυχόν συγγράμματα ή σημειώσεις για το μάθημα της ελεγκτικης και λογιστικής. Όποια πληροφορία, καλοδεχούμενη φυσικά! Σας ευχαριστώ!



Έχουν προτείνει κάποια συγγράματα του Αλυφαντή, υποψήφιοι που δίνουν στον διαγωνισμό. Προσωπικά, επέλεξα τον δρόμο του φροντιστηρίου, γιατί αλλιώς (χωρίς παράδοση από καθηγητή δηλαδή) δεν θα καταλάβαινα τίποτα.
Δεν αποθαρρύνω κανέναν να δωσει εξεάσεις. Καλή ή μέτρια προετοιμασία, να δώσετε όλοι. Ποτέ δεν ξέρετε.

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Τρί Μάιος 31, 2022 10:07 am

Grigorisll έγραψε:Εμπειρία πολύ κοντινού μου προσώπου που δουλεύει χρόνια σε τελωνείο
1. Οικογένεικο κλίμα πολύ καλή συνεννόηση με όλους ειδικά με νέα παιδιά που έχουν μεταπτυχιακά και ανώτερες σπουδές..έχουν διαβάσει πολύ και προσπαθούν για ένα καλύτερο μέλλον (φυσικά υπάρχουν και άτομα που δεν είναι έτσι..όπως παντού)
2.μισθος δημοσίου, άδειες , μονιμότητα , ασφάλεια
3.υπαρχει δυνατότητα ανελιξης σε θέσεις προϊσταμένων που πληρώνονται πολύ καλά (για δημόσιο) Φανταστείτε ότι οι "μεγάλοι διευθυντές κλάδων " πρέπει να έχουν διδακτορικό η να είναι απόφοιτοι εθνικής σχολής δημόσιας διοίκησης (ψάξτε το )
4. Ελεύθερος χρόνος μετά την δουλειά
5.δεν υπάρχει κανείς που να πέρασε στις τελευταίες προκυρηξεις και να παραιτήθηκε!!!!!!! ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ
6.Εργασια στον χώρο σπουδών μας (έγω έχω τελειώσει οικονομικά) άρα εμπειρία αλλά και δυνατότητα μεταταξης σε άλλη θέση αν προστεθούν ειδικά προσόντα στο βιογραφικό σας (το δημόσιο πλέον δεν κάνει προσληψεις αλλά μετατασει υπαλλήλους που έχουν τα προσόντα από την μία υπηρεσία στην άλλη)

Όσοι έχουν πείσμα, είναι διατεθειμένοι να διαβάσουν και να δουλέψουν σε ένα ποιοτικό περιβάλλον με πραγματικά δικαιώματα που μπορείς να ασκήσεις

ΑΞΙΖΕΙ !!!

ΚΑΛΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ !!!!


Ευχαριστούμε πολυ!! Μια αισιοδοξη νότα!

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Τρί Μάιος 31, 2022 2:48 pm

lager28 έγραψε:
DIPA68 έγραψε:
GeorgePapadimas έγραψε:Καλώς ή κακώς εγώ απο προσωπικό και μόνο θέμα αναγκάστηκα να κλείσω το γραφείο μου, στην πραγματικότητα να το αναλάβει η πρώην σύζυγος μου λογο διαζυγίου και να φύγω απο την πόλη που ζούσα.

Μια προσπάθεια για νέα αρχη σε νεα πόλη θα ήταν αυτοκτονία σε αυτη την ηλικία.

Επέλεξα να δώσω στο τελευταίο διαγωνισμό. Που παρεμπιπτόντως ήταν βατώς, δεν καταλαβαίνω γιατι θεωρήθηκε ώς εξαιρετικά δύσκολος.

Τέλος για όσους ρωτάνε γιατί δεν φευγει ένας δυσαρεστημένος ΔΥ, το απαντάω μέσα στο κείμενο, αλλα κάποιοι επιλέγουν να προσπερνάνε αυτά που δεν θέλουν να διαβάσουν και το καταλαβαίνω γιατί είμαι ένας απο αυτούς.

Γιατί λοιπόν, γιατί όταν έχεις διοριστεί, έχεις τοποθετηθεί σε ένα άλλο σημείο της χώρας, έχεις επενδύσει χρόνο και χρήμα στην προσπάθεια, έχει περάσει ένα διαστημα μέχρι να καταλάβεις τι παίζει και έχει αποκτήσει μία ζωή στον τόπο αυτό, δεν μπορείς να πείς ας τα πετάξω όλα πάλι να δοκιμάσω απο την αρχή. Το πίνεις με το ζουμί σου που λένε.

Όσοι απο σας δεν πέρνατε τα δωρα σας και τις άδειες σας στο ιδιωτικό τομέα τι να πώ? είναι κριτήριο σύγκρισης? κακώς, έπρεπε να τα διεκδικήσετε.

Απο εμπειρία και μόνο πρέπει να σας αναφέρω οτι πάντα στην αρχή στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, θα κάνεις περισσότερες ώρες εργασίας, θα τρέξεις πιο πολύ και θα αγχωθείς πιο πολύ, αλλα αυτο βαθμιαία μειώνεται και αποκτάς ρυθμό. Η διαφορά είναι οτι στο ιδιωτικό τομέα έχεις την δυνατότητα να αποκτήσεις περιουσία με το μυαλό και την προσπάθεια σου, δυνατότητα που δεν υπάρχει στο δημόσιο. ξέρεις τι κ πόσα θα πάρεις και αυτό το ξέρει καλά κάποιος που είναι χρόνια στο δημόσιο.

Το σχόλιο το πρόσθεσα μονο και μόνο γιατι με την ανακοίνωση του διαγωνισμού ήρθαν πολλοί φίλοι κ γνωστοί και ζητούσαν την ειλικρινή γνώμη μου, και αυτήν παραθέτω.

Το όνομά σας δεν περιλαμβάνεται στους επιτυχόντες του προηγούμενου διαγωνισμού κύριε. Θα ήταν προτιμότερο να επικεντρωθείτε στις λεκτικές δεξιότητες (γράψατε οτι ο προηγούμενος διαγωνισμός ήταν "βατώς"), από το να προσπαθείτε να σαμποτάρετε άλλους υποψηφίους ώστε να μειώσετε τον ανταγωνισμό και να επικρατήσετε "ως μονόφθαλμος μεταξύ των τυφλών"!!! Καλοπροαίρετα σας το λέω και με όλο το σεβασμό! Δεν βοηθάτε τον εαυτό σας έτσι!!


Αλήθεια τώρα;;; δηλαδή είδατε όλα τα ονόματα των ατόμων που διορίστηκαν;;; μιλάμε για άπλετο χρόνο, μπράβο. Η περίπτωση ο άνθρωπος να χρησιμοποιεί ψευδώνυμο για ευνόητους λόγους δεν σας πέρασε από το μυαλό; προφανώς δεν συγχωρείτε κανένα ορθογραφικό. Ξεχάσατε κι εσείς κανά δύο τόνους, δουλέψτε λίγο τη γραμματική σας. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και ο καθένας έχει το μυαλό να φιλτράρει αυτά που διαβάζει και να πράξει αναλόγως. Ο καθένας μπορεί να γράψει τη γνώμη και την εμπειρία του χωρίς να σημαίνει πως πρέπει όλοι να συμφωνούμε. Πάντως αν τόσο εύκολα επηρεάζεστε και νιώθετε πως σας σαμποτάρουν, να γράψουμε περισσότερα αρνητικά για το δημόσιο μπας και στο τέλος δώσουν εξετάσεις μόνο αυτοί με μυαλό και κρίση.

Μήπως τελικά το αρχικό σχόλιο ήταν δικό σας? Δεν εξηγείται τέτοια αγανάκτηση. Εγώ προσωπικά δεν επηρεάζομαι από κανέναν και από τίποτα! Αλλά ενοχλούμαι απίστευτα από την κακεντρέχεια κάποιων ατόμων!! Όσο για το χρόνο που διέθεσα αρκεί να σας πω πως υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης στο excel δεν απαιτείται η ανάγνωση όλου του αρχείου! Τώρα σχετικά με το ψευδώνυμο δε νομιζω να έμπαινε κανείς στη διαδικασία δημιουργίας ψευδωνυμου με τη μορφή πραγματικού ονόματος. Συνήθως είναι πιο μικρά! Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας!!! Αν και αντιλαμβάνομαι ότι επικεντρώνεστε και εσείς σε παρελκυστικές πολιτικές! Καθένας με τις μεθόδους του όμως!!!

lager28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 23, 2018 12:54 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό lager28 » Τρί Μάιος 31, 2022 11:15 pm

DIPA68 έγραψε:
lager28 έγραψε:
DIPA68 έγραψε:Το όνομά σας δεν περιλαμβάνεται στους επιτυχόντες του προηγούμενου διαγωνισμού κύριε. Θα ήταν προτιμότερο να επικεντρωθείτε στις λεκτικές δεξιότητες (γράψατε οτι ο προηγούμενος διαγωνισμός ήταν "βατώς"), από το να προσπαθείτε να σαμποτάρετε άλλους υποψηφίους ώστε να μειώσετε τον ανταγωνισμό και να επικρατήσετε "ως μονόφθαλμος μεταξύ των τυφλών"!!! Καλοπροαίρετα σας το λέω και με όλο το σεβασμό! Δεν βοηθάτε τον εαυτό σας έτσι!!


Αλήθεια τώρα;;; δηλαδή είδατε όλα τα ονόματα των ατόμων που διορίστηκαν;;; μιλάμε για άπλετο χρόνο, μπράβο. Η περίπτωση ο άνθρωπος να χρησιμοποιεί ψευδώνυμο για ευνόητους λόγους δεν σας πέρασε από το μυαλό; προφανώς δεν συγχωρείτε κανένα ορθογραφικό. Ξεχάσατε κι εσείς κανά δύο τόνους, δουλέψτε λίγο τη γραμματική σας. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και ο καθένας έχει το μυαλό να φιλτράρει αυτά που διαβάζει και να πράξει αναλόγως. Ο καθένας μπορεί να γράψει τη γνώμη και την εμπειρία του χωρίς να σημαίνει πως πρέπει όλοι να συμφωνούμε. Πάντως αν τόσο εύκολα επηρεάζεστε και νιώθετε πως σας σαμποτάρουν, να γράψουμε περισσότερα αρνητικά για το δημόσιο μπας και στο τέλος δώσουν εξετάσεις μόνο αυτοί με μυαλό και κρίση.

Μήπως τελικά το αρχικό σχόλιο ήταν δικό σας? Δεν εξηγείται τέτοια αγανάκτηση. Εγώ προσωπικά δεν επηρεάζομαι από κανέναν και από τίποτα! Αλλά ενοχλούμαι απίστευτα από την κακεντρέχεια κάποιων ατόμων!! Όσο για το χρόνο που διέθεσα αρκεί να σας πω πως υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης στο excel δεν απαιτείται η ανάγνωση όλου του αρχείου! Τώρα σχετικά με το ψευδώνυμο δε νομιζω να έμπαινε κανείς στη διαδικασία δημιουργίας ψευδωνυμου με τη μορφή πραγματικού ονόματος. Συνήθως είναι πιο μικρά! Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας!!! Αν και αντιλαμβάνομαι ότι επικεντρώνεστε και εσείς σε παρελκυστικές πολιτικές! Καθένας με τις μεθόδους του όμως!!!


Μήπως να δίνατε εξετάσεις στην αστυνομία; είστε εξαιρετικός ντετέκτιβ! Και μόνο που μπήκατε στη διαδικασία να ψάξετε αν ο άνθρωπος όντως διορίστηκε λέει πολλά ασχέτως αν διαθέσατε 2 είτε 22 λεπτά. Από το ύφος και τη γραφή σας το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα ήθελα να σας έχω συνάδελφο! Καλή συνέχεια και στη δική σας προσπάθεια και μια συμβουλή, έχετε λίγη περισσότερη εμπιστοσύνη στους ανθρώπους, και σας το λέω καλοπροαίρετα και με όλο το σεβασμό!

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Τετ Ιουν 01, 2022 9:42 am

lager28 έγραψε:
DIPA68 έγραψε:
lager28 έγραψε:
Αλήθεια τώρα;;; δηλαδή είδατε όλα τα ονόματα των ατόμων που διορίστηκαν;;; μιλάμε για άπλετο χρόνο, μπράβο. Η περίπτωση ο άνθρωπος να χρησιμοποιεί ψευδώνυμο για ευνόητους λόγους δεν σας πέρασε από το μυαλό; προφανώς δεν συγχωρείτε κανένα ορθογραφικό. Ξεχάσατε κι εσείς κανά δύο τόνους, δουλέψτε λίγο τη γραμματική σας. Μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και ο καθένας έχει το μυαλό να φιλτράρει αυτά που διαβάζει και να πράξει αναλόγως. Ο καθένας μπορεί να γράψει τη γνώμη και την εμπειρία του χωρίς να σημαίνει πως πρέπει όλοι να συμφωνούμε. Πάντως αν τόσο εύκολα επηρεάζεστε και νιώθετε πως σας σαμποτάρουν, να γράψουμε περισσότερα αρνητικά για το δημόσιο μπας και στο τέλος δώσουν εξετάσεις μόνο αυτοί με μυαλό και κρίση.

Μήπως τελικά το αρχικό σχόλιο ήταν δικό σας? Δεν εξηγείται τέτοια αγανάκτηση. Εγώ προσωπικά δεν επηρεάζομαι από κανέναν και από τίποτα! Αλλά ενοχλούμαι απίστευτα από την κακεντρέχεια κάποιων ατόμων!! Όσο για το χρόνο που διέθεσα αρκεί να σας πω πως υπάρχει δυνατότητα αναζήτησης στο excel δεν απαιτείται η ανάγνωση όλου του αρχείου! Τώρα σχετικά με το ψευδώνυμο δε νομιζω να έμπαινε κανείς στη διαδικασία δημιουργίας ψευδωνυμου με τη μορφή πραγματικού ονόματος. Συνήθως είναι πιο μικρά! Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σας!!! Αν και αντιλαμβάνομαι ότι επικεντρώνεστε και εσείς σε παρελκυστικές πολιτικές! Καθένας με τις μεθόδους του όμως!!!


Μήπως να δίνατε εξετάσεις στην αστυνομία; είστε εξαιρετικός ντετέκτιβ! Και μόνο που μπήκατε στη διαδικασία να ψάξετε αν ο άνθρωπος όντως διορίστηκε λέει πολλά ασχέτως αν διαθέσατε 2 είτε 22 λεπτά. Από το ύφος και τη γραφή σας το μόνο σίγουρο είναι πως δεν θα ήθελα να σας έχω συνάδελφο! Καλή συνέχεια και στη δική σας προσπάθεια και μια συμβουλή, έχετε λίγη περισσότερη εμπιστοσύνη στους ανθρώπους, και σας το λέω καλοπροαίρετα και με όλο το σεβασμό!

Προτιμώ την καχυποψία από την κακεντρέχεια και την μικροπρέπεια! Δεν βλάπτεις κανέναν με το να είσαι καχύποπτος. Όσο για το ότι δεν θα θέλατε να με έχετε συνάδελφο, προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου. Το αντίθετο μάλιστα με χαροποιεί που δεν ελκύω μικροπρεπή άτομα! Καλή συνέχεια σε ό,τι κάνετε! Εύχομαι πραγματικά να επιτύχετε τους στόχους σας!

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό titig » Πέμ Ιουν 02, 2022 11:10 pm

Ως νεοδιοριζόμενος της 1Γ καταλαβαίνω την αγωνία και τα ερωτηματικά που έχουν δημιουργηθεί σε όλους.
Αδιαμφισβήτητα, μετά από 15 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και κάποια ως ιδιοκτήτης λογιστικού γραφείου, ο διορισμός είναι η καλύτερη επιλογή στην παρούσα συγκυρία. Πλην ελαχίστων που μπορεί να βγάζουν μηνιαίως άνω των 2000 και φαντάζομαι δεν έχουν και ανασφάλεια για το μέλλον.

Αναφορικά με τον μισθό μην νομίζετε ότι υπάρχει κάποιο πέπλο μυστηρίου...είναι όλα γραμμένα στην σχετική νομοθεσία. Μην ακούτε άτομα που διορίστηκαν πριν το 2018 διότι έχουν άλλα δεδομένα.

Όσοι ΠΕ διοριστείτε τώρα, σύμφωνα με τα όσα ισχύουν θα ξεκινήσετε με:
-734 (1ος μισθός νεοδιοριζόμενου) + 150 (περίπου, από το περίγραμμα θέσης που έχει ο εκπαιδευόμενος στην ΦΟΤΑ) = 885€ περίπου 1ος μισθός.
+ 65€ για μεταπτυχιακό
+ 40€ για 2 παιδιά
+ 32€ περίπου για κάθε 2ετία προϋπηρεσίας στο δημόσιο ΜΟΝΟ
Οπότε μπορείτε να δείτε ακριβώς με πόσα ξεκινατε.

-Στο 9μηνο που θα τελειώσετε την ΦΟΤΑ θα τοποθετηθείτε στις θέσεις σας και ή μπορεί να παραμείνετε στα ίδια μισθολογικά ή να τοποθετηθείτε σε άλλο περίγραμμα (βοηθού ελεγκτή) και να πάρετε άλλα 100€. Αν θα είστε παραμεθόριο θα πάρετε και 65€ περίπου επίδομα παραμεθορίου.

-Στον χρόνο θα πάρετε περίπου 100€ αύξηση, διότι παύουν κάποιες κρατησεις και κάτι ακόμη από 50-80 αναλόγα το περίγραμμα (τον 1ο χρόνο παίρνετε το 75% του περιγράμματος, μην σας μπερδεύω με αυτά)

Τελωνεία που είναι συνοριακά - αεροδρόμια και κάνουν βάρδιες, έχουν και κάποιο ποσό από νυχτερινά.

Αυτά είναι, όπως ειπώθηκε και από άλλους συναδέλφους υπάρχει πολύ δουλειά, αλλά κάποιος εργατικός δεν έχει να φοβηθεί κάτι. Υπήρξαν άτομα που παραιτήθηκαν από τον προηγούμενο γραπτό...μετρημένα στα δάχτυλα, η πλειοψηφία είναι ικανοποιημένη συγκριτικά με τον ιδιωτικό τομέα.

Προσπάθησα να τα πω όσο το δυνατόν αναλυτικότερα! Για όποιες απορίες υπάρχουν παλιοί επιτυχόντες που θα σας απαντήσουμε.
Καλή επιτυχία!

Antantant
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μαρ 11, 2022 11:55 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Antantant » Κυρ Ιουν 05, 2022 1:56 pm

Καλημέρα,
υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία για την ημερομηνία του διαγωνισμού?
Καλή συνέχεια σε όλους.

vagoik1989
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Δευ Μάιος 09, 2022 2:12 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό vagoik1989 » Δευ Ιουν 06, 2022 2:12 pm

Antantant έγραψε:Καλημέρα,
υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία για την ημερομηνία του διαγωνισμού?
Καλή συνέχεια σε όλους.
.
Καλησπέρα σας! Κάτι λένε για προς τα τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη, αλλά περιμένουμε ανακοίνωση.

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Τρί Ιουν 07, 2022 10:45 am

vagoik1989 έγραψε:
Antantant έγραψε:Καλημέρα,
υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία για την ημερομηνία του διαγωνισμού?
Καλή συνέχεια σε όλους.
.
Καλησπέρα σας! Κάτι λένε για προς τα τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη, αλλά περιμένουμε ανακοίνωση.[/quote


Καλημέρα! Απαιτείται κάποιο διάστημα μεταξύ ανακοίνωσης και διενέργειας του διγαωνισμού;Ή αυτό ισχύει μόνο για το διάστημα μεταξής δημοσίευσης της προκήρυξης και του διαγωνισμού?

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Τετ Ιουν 08, 2022 9:35 am

elpkas έγραψε:
vagoik1989 έγραψε:
Antantant έγραψε:Καλημέρα,
υπάρχει κάποια νεότερη πληροφορία για την ημερομηνία του διαγωνισμού?
Καλή συνέχεια σε όλους.
.
Καλησπέρα σας! Κάτι λένε για προς τα τέλη Σεπτέμβρη με αρχές Οκτώβρη, αλλά περιμένουμε ανακοίνωση.[/quote


Καλημέρα! Απαιτείται κάποιο διάστημα μεταξύ ανακοίνωσης και διενέργειας του διγαωνισμού;Ή αυτό ισχύει μόνο για το διάστημα μεταξής δημοσίευσης της προκήρυξης και του διαγωνισμού?

Καλημέρα! Ισχύει αυτό που λές. Στον προηγούμενο γραπτό της ΑΑΔΕ για παράδειγμα η ανακοίνωση του προγράμματος διεξαγωγής των εξετάσεων αναρτήθηκε στο site του ΑΣΕΠ τέλη Μαίου, αν δεν κανω λάθος, και διενεργήθηκε αρχές Ιουλίου. Οπότε ψυχραιμία!!

roko82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 29, 2021 2:36 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό roko82 » Τετ Ιουν 08, 2022 9:10 pm

Καλησπέρα σας!Γνωρίζουμε και ποιοι βάζουν τα θέματα?έχουν πει τίποτα στα φροντιστήρια?


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες