Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Παρ Φεβ 18, 2022 9:18 pm

tsadler13 έγραψε:Απεστάλλη στο εθνικό τυπογραφείο
https://www.asep.gr/webcenter/portal/as ... zo6s1b_112
Η ύλη βγαίνει όταν δημοσιευτεί το ΦΕΚ;

Ναι!

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Παρ Φεβ 18, 2022 9:24 pm

Alex1037 έγραψε:
Law85 έγραψε:
Alex1037 έγραψε:
Απο αυτά που είδα στην ομάδα Α είναι οι ΠΕ και έχει μέσα τους Νομικούς και το φάσμα των Οικονομικών πτυχίων, διαχωρίζει της Στατιστικής σε άλλη ομάδα ΣΤ και τους ΠΕ πληροφορικής. Θεωρώ πως η λογιστική και ελεγκτική θα είναι σίγουρα μέσα. Αν περιμένεις οικονομική θεωρία, δε νομίζω να είναι στην ύλη.


Βασικά φορολογικό και δημοσιονομικό περίμενα, όπως ήταν στην προηγούμενη προκήρυξη. Τώρα που τα έβαλαν όλα τα διοικητικα πτυχία μαζί, τι να πω...
Κρίμα, δεν νομίζω προσωπικά να καταφέρω να μάθω λογιστική κι ελεγκτική σε 4 μήνες. Όπως δεν νομίζω να έχουν επαφή και οι περισσότεροι απόφοιτοι Νομικής με το αντικείμενο. Δώρο άδωρο το δικαίωμα συμμετοχής μας στον διαγωνισμό.


δε ξέρεις πως θα είναι η ύλη, μπορεί να είναι όπως το 2009, 4 μαθήματα, δηλ να έχει ξεχωριστά λογιστική και δίκαιο. Μην χάνεις τις ελπίδες σου.

Το ίδιο θα ελεγα κι εγώ!! Ας δουμε πρωτα την ύλη. Δεν μπορει να μην εχει φορολογικό δικαιο. Και αν δυσκολευτουμε στη λογιστική εμεις, με το ιδιο σκεπτικο θα δυσκολευτουν με το φορολογικο οι οικονομολογοι! Για να μην αναφερθώ στους κατόχους άλλων τίτλων σπουδών, όπως Αστικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης ή Ναυτιλιακών Σπουδών που είναι άσχετοι και με τα δύο αντικείμενα!!

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Σάβ Φεβ 19, 2022 2:20 pm

Πήρα τηλέφωνο σε μεγάλο φροντιστήριο και μου είπαν ότι δεν έχουν ξεκινήσει τμήματα μέχρι να βγεί από το Τυπογραφείο η προκύρηξη. Έψαξα και στο διαδίκτυο και άλλα φροντιστήρια και έχουν ξεκινήσει ! Πως γίνεται αυτό;

Darkstar10
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 27, 2021 10:12 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Darkstar10 » Σάβ Φεβ 19, 2022 6:54 pm

Κάποια φροντιστήρια κάνουν μαθήματα με την ύλη και τα θέματα προηγούμενων γραπτών διαγωνισμών όπως ο 1Γ/2017 και ο 1Γ/2019 για την Τράπεζα της Ελλάδος. Προφανώς ορισμένα φροντιστήρια περιμένουν το ΦΕΚ της 1Γ/2022 μήπως υπάρχουν αλλαγές στα μαθήματα και την ύλη σε σχέση με τις προηγούμενες προκηρύξεις.

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Κυρ Φεβ 20, 2022 3:24 am

'Σας ευχαριστώ. Ναι, προφανώς έχετε δίκιο. Ας περιμένουμε πρώτα την ύλη και βλέπουμε. Όσο για ορισμένα φροντιστήρια έχουν ξεκινήσει ήδη τμήματα, χωρίς να έχει δημοσιευθεί πρώτα η προκήρυξη, έναν μόνο λόγο μπορώ να σκεφτώ.

georgiarastou
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 13, 2022 12:08 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό georgiarastou » Κυρ Φεβ 20, 2022 11:06 am

Τα φροντιστήρια λειτουργούν και έχουν ξεκινήσει με βάση την προηγούμενη προκύρηξη σε ότι αφορά τα μαθηματα που θα δώσουμε. Τώρα πιθανόν στην περίπτωση των δικηγόρων πχ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα δώσουν Λογιστικές όπως και οι οικονομολόγοι δεν μπορούν να δώσουν τα δίκαια που δίνουν οι δικηγόροι, ωστόσο είδωμεν. Τώρα για βιβλία λογιστικής παιδιά μόνο βιβλία από τις σχολές μας, δεν πρόκειται να αλλάξει σε κανένα βιβλίο τι είναι το ισοζύγιο, το ημερολόγιο, οι εγγραφές, δεν διαφοροποιούνται σε κάτι, αφού ξέρετε πως τα γράφούν οι Πανεπιστημιακοί, ο κλέψας του κλέψαντος.Ποιο είναι το καλύτερο βιβλίο και πιο όχι και αυτό γιατί η ΛΟΓΙΣΤΙΚΉ ΕΊΝΑΙ ΜΙΑ και δεν αλλάζει.Αυτά, τώρα για τα φροντιστήρια όσοι έχουν χρήματα τι να πώ, σίγουρα σε βάζουν σε ένα καλούπι διαβάσματος, δεν αμφισβητώ την αποστολή τους, πιθανόν να έχουν πληροφόρηση εκ των εσω, μπορεί όμως και να μην έχουν, τα περισσότερα προσφέρουν και μαθήματα μέσω skype , ότι καταλαβαίνει ο καθένας. ΟΜΩΣ εξετάσεις ΙΟΥΛΙΟ ΜΗΝ περιμενετε, ειδικά αν ζητήσουν αιτήσεις μέχρι τέλος Μαρτίου θέλει ακριβώς και κυριολεχτώ σε αυτό 6 ΜΗΝΕΣ, δείτε 'αλλωστε πότε βγήκε η προκύρηξη του 20017 και πότε έγιναν οι εξετάσεις ή του 2008. Οπότε κανένα άγχος αναμένουμε την προκύρηξη και βλέπουμε. Τώρα αν αξίζει τον κόπο τι να σας πω, στην περίπτωση μου δουλεύω στην κυριολέξία 10 ώρες καθημερινά, πήγαινα μέχρι τον 8 μήνα της κύησης μου και στα δύο μου παιδιά στη δουλειά, και ευχαριστώ από τον εργοδότη δεν άκουσα. Οπως και να έχει η ΑΑΔΕ δημόσιο είναι, και να σας πω και κάτι άλλο είναι μεγάλη υπόθεση να γυρνάς μέρα στο σπίτι σου, αντι στις 6 και 7. θα χαρώ πολύ να τα λέμε....Καλημέρα.

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Κυρ Φεβ 20, 2022 7:58 pm

georgiarastou έγραψε:Τα φροντιστήρια λειτουργούν και έχουν ξεκινήσει με βάση την προηγούμενη προκύρηξη σε ότι αφορά τα μαθηματα που θα δώσουμε. Τώρα πιθανόν στην περίπτωση των δικηγόρων πχ ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα δώσουν Λογιστικές όπως και οι οικονομολόγοι δεν μπορούν να δώσουν τα δίκαια που δίνουν οι δικηγόροι, ωστόσο είδωμεν. Τώρα για βιβλία λογιστικής παιδιά μόνο βιβλία από τις σχολές μας, δεν πρόκειται να αλλάξει σε κανένα βιβλίο τι είναι το ισοζύγιο, το ημερολόγιο, οι εγγραφές, δεν διαφοροποιούνται σε κάτι, αφού ξέρετε πως τα γράφούν οι Πανεπιστημιακοί, ο κλέψας του κλέψαντος.Ποιο είναι το καλύτερο βιβλίο και πιο όχι και αυτό γιατί η ΛΟΓΙΣΤΙΚΉ ΕΊΝΑΙ ΜΙΑ και δεν αλλάζει.Αυτά, τώρα για τα φροντιστήρια όσοι έχουν χρήματα τι να πώ, σίγουρα σε βάζουν σε ένα καλούπι διαβάσματος, δεν αμφισβητώ την αποστολή τους, πιθανόν να έχουν πληροφόρηση εκ των εσω, μπορεί όμως και να μην έχουν, τα περισσότερα προσφέρουν και μαθήματα μέσω skype , ότι καταλαβαίνει ο καθένας. ΟΜΩΣ εξετάσεις ΙΟΥΛΙΟ ΜΗΝ περιμενετε, ειδικά αν ζητήσουν αιτήσεις μέχρι τέλος Μαρτίου θέλει ακριβώς και κυριολεχτώ σε αυτό 6 ΜΗΝΕΣ, δείτε 'αλλωστε πότε βγήκε η προκύρηξη του 20017 και πότε έγιναν οι εξετάσεις ή του 2008. Οπότε κανένα άγχος αναμένουμε την προκύρηξη και βλέπουμε. Τώρα αν αξίζει τον κόπο τι να σας πω, στην περίπτωση μου δουλεύω στην κυριολέξία 10 ώρες καθημερινά, πήγαινα μέχρι τον 8 μήνα της κύησης μου και στα δύο μου παιδιά στη δουλειά, και ευχαριστώ από τον εργοδότη δεν άκουσα. Οπως και να έχει η ΑΑΔΕ δημόσιο είναι, και να σας πω και κάτι άλλο είναι μεγάλη υπόθεση να γυρνάς μέρα στο σπίτι σου, αντι στις 6 και 7. θα χαρώ πολύ να τα λέμε....Καλημέρα.

Συμφωνώ στα περισσότερα απ' όσα λες! Αλλη φάση το Δημόσιο ειδικά οταν υπάρχουν υποχρεώσεις, γι' αυτο και αξίζει τον κόπο να μπει καποιος στη διαδικασία!! Τωρα όσον αφορά την εξεταστέα ύλη ίδωμεν!! Κοντός ψαλμός....

ele-75
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Τρί Μάιος 10, 2016 5:04 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό ele-75 » Κυρ Φεβ 20, 2022 10:25 pm

Είναι η καθεμιά τι της ταιριάζει. Δεν είναι όλα για όλους! Ξέρω περιπτώσεις σε Ναυτιλιακές που έχουν τρελό ωράριο αλλα "καθαρίζουν" ποσά που στο Δημόσιο δεν προκειται να τα χει δει κανένας . Και κάποια "κάτω απο το τραπέζι" που σημαίνει αδήλωτα.

northeagle
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: Τρί Ιουν 08, 2010 12:05 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό northeagle » Δευ Φεβ 21, 2022 1:33 pm

Καλημέρα σε όλους,

Καλή δύναμη εύχομαι σε όσους δώσουμε-εν αναμονή της ύλης λοιπόν..

FKAL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Φεβ 25, 2022 11:26 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό FKAL » Παρ Φεβ 25, 2022 1:27 pm

Καλησπέρα σε όλους!!
Είμαι ΤΕ και σκέφτομαι να κάνω μια καλά οργανωμένη προσπάθεια παρακολουθώντας και μάθημα από κάποιοι φροντιστήριο.
Επειδή τα χρήματα δεν είναι και λίγα μήπως έχετε να μου προτείνετε κάποιο?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

DIPA68
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 81
Εγγραφή: Δευ Ιαν 10, 2022 1:42 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό DIPA68 » Δευ Φεβ 28, 2022 11:32 am

Βγήκε η προκήρυξη! Αρ. ΦΕΚ 9 Ημερομηνια κυκλοφορίας 28/02/2022!! Καλή δύναμη σε όσους το προσπαθήσουν!!!

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Δευ Φεβ 28, 2022 11:50 am

Το παν και το κάναν λοιπόν....και φορολογικό και δημοσιονομικό και λογιστική.
Υπάρχει κάποιος καλός άνθρωπος εδώ να μου προυεινει κάποιο βιβλίο για λογιστική να μπω λίγο στο κλίμα;;; Είμαι παντελώς άσχετος....

roko82
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 29, 2021 2:36 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό roko82 » Δευ Φεβ 28, 2022 12:22 pm

H ύλη είναι μεγάλη.Και έχει και δίκαια μέσα.Καλό κουράγιο σε όσους το αποφασίσουν τελικά.

Alex1037
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 30, 2022 6:38 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Alex1037 » Δευ Φεβ 28, 2022 2:17 pm

Μεγάλη απογοήτευση η ύλη των ΤΕ εφοριακών- τελωνειακών!! Μόνο οικονομική θεωρία!! πουθενά λογιστική! από ένα μάθημα μικρο και μάκρο σε όλη τη σχολή και στις 20 λογιστικές απο μαθήματα στη σχολή μας έβαλαν οικονομική θεωρία, η κοστολόγηση τελείως άσχετη τελείως, απορώ που χρειάζεται στην εφορια-τελωνεία!

καλή δύναμη σε όλους!

vel28
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Δευ Φεβ 28, 2022 1:31 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό vel28 » Δευ Φεβ 28, 2022 2:40 pm

Kαλησπέρα και από εμένα!

Σήμερα ανακοινώθηκε η ύλη και να πω την αλήθεια απογοητεύτηκα... Προσωπικά ως πτυχιούχος Νομικής δεν έχω καμία επαφή και γνώση Λογιστικής-Ελεγκτικής. Ούτε βασικές εννοιες.
Πως τα βλεπετε τα πραγματα; θεωρείτε εφικτό να μαθουμε λογιστικη-ελεγκτική μέσα σε λίγους μηνες;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες