Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Time01
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Σεπ 30, 2015 9:27 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Time01 » Δευ Δεκ 12, 2022 7:14 pm

Ανακοίνωσαν 146 επιτυχόντες ΠΕ, οι θέσεις ΠΕ είναι 546. Τι θα γίνει με τις υπόλοιπες 400 ? Λογικά θα υπάρξει ενημερωση

Law85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2021 6:02 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό Law85 » Δευ Δεκ 12, 2022 7:40 pm

Time01 έγραψε:Ανακοίνωσαν 146 επιτυχόντες ΠΕ, οι θέσεις ΠΕ είναι 546. Τι θα γίνει με τις υπόλοιπες 400 ? Λογικά θα υπάρξει ενημερωση


Θα μεαφερθούν στον 2Γ; θα κάνουν άλλο διαγωνισμό κάποια στιγμή ειδικά για την ΑΑΔΕ; κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά από τώρα.
Συγχαρητήρια στους επιτυχόντες.

nasosch
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 2:13 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό nasosch » Δευ Δεκ 12, 2022 8:00 pm

Andkai έγραψε:
nasosch έγραψε:Αγαπητοί συνάδελφοι,

δε θέλω να δώσω ψεύτικες ελπίδες, αλλά λόγω της μεγάλης αποτυχίας που φανερωνεται από τη βαθμολογία των πρώτων γραπτών (μιλάνε για άνω του 70% αποτυχία) με το τρέχων υπολογισμό της βαθμολογίας, σκέφτονται ήδη πολλά σενάρια, που δεν αντίκειται στο ΦΕΚ της προκήρυξης: 1ο σενάριό που εξετάζουν, επαναβαθμολόγηση με αρνητική σε 0,25.

Επαναλαμβάνω είναι μόνο ενδεχόμενο σενάριο (από πηγή μέσα από ΑΣΕΠ)

Καλή συνέχεια!


Είχες τόσο δίκιο αγαπητέ!
Όχι 70% αλλά 97% τελικά το ποσοστό αποτυχίας!!!!
Μιας και αυτό με την επαναβαθμολόγηση με αρνητική στο 0,25 δεν έγινε, υπάρχει άλλο σενάριο; Έχεις ακούσει κάτι;
Δώσε μας καμία ελπίδα!! :roll: :roll: :roll:


Αγαπητέ μου, την πρωτοβουλία των κινήσεων την έχει η κυβέρνηση, τα δεδομένα ωστόσο έχουν ως εξής:
α) θα μείνουν ακαλυπτες θέσεις πάνω από 75%
β) εκ του αποτελέσματος η διαδικασία που ακολουθήθηκε, τόσο με τις ερωτήσεις, όσο και με τη βαθμολογία, αποδείχθηκε φιάσκο, και
γ) η 1Γ αποδείχτηκε ατελέσφορη, με συνέπεια οι λειτουργικές ανάγκες της ΑΑΔΕ να παραμένουν ανικανοποίητες.

Δυστυχώς, τα στόματα παραμένουν ερμητικά κλειστά, και μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν αυτή τη στιγμή (πχ. Τροποιητικό ΦΕΚ, οσον αφορά τη βαθμολογία ώστε να διευρυνθεί ο αριθμός των επιτυχόντων)

Σίγουρο είναι ότι θα υπάρξουν πιέσεις απο την ΑΑΔΕ & το ΥπΟικ προς ΥπΕσ και ΑΣΕΠ, για πολιτικούς (λόγω εκλογών) και επιχειρησιακούς λόγους (λειτουργικές ανάγκες). Αλλά να έχουμε υπόψιν οτι οποιαδήποτε ρεαλιστική λύση θα πάρει χρόνο για να υλοποιηθεί.

Γι'αυτό επικαλέστηκα αν γνωρίζει κάποιος αν έχει συμβεί κάτι ανάλογο στο παρελθόν και πως διευθετήθηκε.

Πάντως οποία πληροφορία αντλήσω, είτε με άμεσο, είτε με έμμεσο τρόπο, θα τη μεταφέρω στην ομάδα.

Υγ. Και γω είμαι απο εκείνους που απέτυχαν σε ενα μάθημα, χάνοντας 1 ερώτηση στο ΔΦΔ, (39/60 σωστές και οι υπόλοιπες λάθος, ήτοι 52,75%), μολονότι ο γενικός ΜΟ βγαίνει 60,4%

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό sotinela » Δευ Δεκ 12, 2022 8:01 pm

Για την ΤΕ κατηγορία ζητούνται 203 διοριστέοι. Τα σημερινά αποτελέσματα έβγαλαν:
38 επιτυχόντες
2627 Μη επιτυχόντες

Αυτά είναι τα χάλια των γραπτών διαγωνισμών και τα ίδια χάλια θα δούμε και στον νεο πανελλήνιο. Όσο δεν αντιδράμε αυτά θα έχουμε. Εξαφάνιση των ετών σπουδών μας, εξαφάνιση των 7 ετών προϋπηρεσίας και γραπτά τεστάκια με θέματα απο την ΑΣΟΕΕ κλπ.Αίσχος! Οι 165 θέσεις θα μείνουν κενές. Τα ίδια θα γίνει και με τον πανελλήνιο. Ανακοίνωσας 5.000 προσλήψεις απο τον 2γ και οι επιτυχόντες δεν θα είναι ούτε 1000

mrknm87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2022 10:27 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό mrknm87 » Δευ Δεκ 12, 2022 10:25 pm

Όσοι κοπήκαμε για μια ερώτηση,σε ένα μάθημα , να σηκώσουμε τα χέρια!
ΥΓΕΙΑ πάνω απ όλα σε όλους παιδιά, η ζωή συνεχίζεται.

elpkas
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2022 1:22 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό elpkas » Δευ Δεκ 12, 2022 11:53 pm

mrknm87 έγραψε:Όσοι κοπήκαμε για μια ερώτηση,σε ένα μάθημα , να σηκώσουμε τα χέρια!
ΥΓΕΙΑ πάνω απ όλα σε όλους παιδιά, η ζωή συνεχίζεται.


Σηκώνω τα χέρια! Και σηκώνω τα χέρια και με αυτούς τους άχρηστους που οργάνωσαν αυτό το διαγωνισμό, από την αρχή μέχρι και το τέλος του!

argie16
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Μαρ 09, 2022 4:03 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό argie16 » Τρί Δεκ 13, 2022 9:31 am

Καλημέρα σε όλους. Κατηγορία ΤΕ εδω. Λεκτικές 85%, μικρο μακρο 49,83, διοικητική λογιστική 94,17. Ενας διαγωνισμός ντροπή για όλους τους επιστήμονες που δώσαμε εξετάσεις.
Να μπουν δύσκολα θέματα, να πείς πέρασε ο καλύτερος, και να είσαι οκ και με τον εαυτό σου. Αλλά η απίστευτη πίεση χρόνου, τα ακατάλληλα κατ' εμέ θέματα στη μικρο-μακρο σε κάνουν απλά να σιχαίνεσαι. Και να είχα περάσει τη βάση, πάλι τα ίδια θα έλεγα. Η μικρο-μάκρο , έχει τόσο απύθμενη και όμορφη ύλη, και οι καθηγητάδες την έκαψαν. Συγχαρητήρια σε όσους τα κατάφεραν. Μπράβο παιδιά.

MARIOS23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:33 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό MARIOS23 » Τρί Δεκ 13, 2022 9:31 am

Και εγώ κόπηκα για μιση μονάδα, για μια ερώτηση δηλαδή. Επιασα στο σύνολο 59,95 :shock: ... Δεν το περιμενα τετοιο ποσοστο αποτυχίας πάντως, τι να πω; Για πείτε οι παλιοί, έχουμε καμια ελπίδα; οι υπόλοιπες 4οο θέσεις; :P

mrknm87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2022 10:27 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό mrknm87 » Τρί Δεκ 13, 2022 1:50 pm

MARIOS23 έγραψε:Και εγώ κόπηκα για μιση μονάδα, για μια ερώτηση δηλαδή. Επιασα στο σύνολο 59,95 :shock: ... Δεν το περιμενα τετοιο ποσοστο αποτυχίας πάντως, τι να πω; Για πείτε οι παλιοί, έχουμε καμια ελπίδα; οι υπόλοιπες 4οο θέσεις; :P

Έχω και χειρότερο. Έπιασα το 60 μ.ο αλλα έχασα το 55 στη λογιστική για μια ερώτηση...

MARIOS23
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Δευ Μαρ 08, 2021 1:33 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό MARIOS23 » Τρί Δεκ 13, 2022 3:29 pm

mrknm87 έγραψε:
MARIOS23 έγραψε:Και εγώ κόπηκα για μιση μονάδα, για μια ερώτηση δηλαδή. Επιασα στο σύνολο 59,95 :shock: ... Δεν το περιμενα τετοιο ποσοστο αποτυχίας πάντως, τι να πω; Για πείτε οι παλιοί, έχουμε καμια ελπίδα; οι υπόλοιπες 4οο θέσεις; :P

Έχω και χειρότερο. Έπιασα το 60 μ.ο αλλα έχασα το 55 στη λογιστική για μια ερώτηση...

Οντως φιλε το δικο σου είναι χειρότερο. Μόλις διάβασα πάντως πως εξετάζουν το σενάριο να κατεβασουν τη βάση από 55 στο κάθε μάθημα σε 50, και πάλι λένε δεν ξερουν αν θα πιάσουν τις προκηρυσσόμενες θέσεις.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό sotinela » Τρί Δεκ 13, 2022 5:30 pm

Είναι παράνομο να κατεβάσουν την βάση. Ας μην την έθεταν εξ αρχής. Εκ των υστέρων είναι αντισυνταγματικό να μεθοδεύουν την μείωση βαθμολογίας. Οι οροι του διαγωνισμού ήταν σαφής και ξεκάθαρη απο την αρχή κάθε άλλη μεταβολή συνιστά συνταγματικό ατόπημα απο πλευρά της διοίκησης. Τώρα ας μείνουν κενές τόσες θέσεις ενω ο έλληνας πολίτης πλήρωσε απ τη τσέπη του διαγωνισμό τόσων χιλιάδων υποψηφίων.

nat2911
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 3:55 pm

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό nat2911 » Τρί Δεκ 13, 2022 5:36 pm

MARIOS23 έγραψε:
mrknm87 έγραψε:
MARIOS23 έγραψε:Και εγώ κόπηκα για μιση μονάδα, για μια ερώτηση δηλαδή. Επιασα στο σύνολο 59,95 :shock: ... Δεν το περιμενα τετοιο ποσοστο αποτυχίας πάντως, τι να πω; Για πείτε οι παλιοί, έχουμε καμια ελπίδα; οι υπόλοιπες 4οο θέσεις; :P

Έχω και χειρότερο. Έπιασα το 60 μ.ο αλλα έχασα το 55 στη λογιστική για μια ερώτηση...

Οντως φιλε το δικο σου είναι χειρότερο. Μόλις διάβασα πάντως πως εξετάζουν το σενάριο να κατεβασουν τη βάση από 55 στο κάθε μάθημα σε 50, και πάλι λένε δεν ξερουν αν θα πιάσουν τις προκηρυσσόμενες θέσεις.

Αυτό το είδα κι εγώ, αλλά το ανέφερε ως το λιγότερο πιθανό σενάριο. Αλλά κι έτσι να ήταν δε θα έπρεπε να κατεβάσουν τη βάση όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και είδαν τα κενά, και πριν δημοσιευθούν;
Επίσης, κάπου έλεγε πως εκπρόσωπος του ΑΣΕΠ είπε πως αυτές οι θέσεις δεν θα καλυφθούν από την προκήρυξη αυτή, γιατί ο διαγωνισμός έγινε, με συγκεκριμένους κανόνες και αυτά ήταν τα αποτελέσματα.. Και ότι σε αντίστοιχες άλλες περιπτώσεις, οι θέσεις δεν καλύφθηκαν ποτέ.
Το άλλο σενάριο έλεγε πως είναι να επαναληφθεί ο διαγωνισμός με άλλες προδιαγραφές, αλλά αυτό θέλει πολύ χρόνο, δεδομένου και του νέου διαγωνισμού το Μάρτιο.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος, αν το ΑΣΕΠ θα δώσει κάποια απάντηση σχετικά με το τι θα γίνει με τις θέσεις που δεν καλύφθηκαν ή θα μείνουμε να αναρωτιόμαστε μόνοι μας εμείς που δεν περάσαμε..

mrknm87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 23, 2022 10:27 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό mrknm87 » Τρί Δεκ 13, 2022 7:18 pm

MARIOS23 έγραψε:
mrknm87 έγραψε:
MARIOS23 έγραψε:Και εγώ κόπηκα για μιση μονάδα, για μια ερώτηση δηλαδή. Επιασα στο σύνολο 59,95 :shock: ... Δεν το περιμενα τετοιο ποσοστο αποτυχίας πάντως, τι να πω; Για πείτε οι παλιοί, έχουμε καμια ελπίδα; οι υπόλοιπες 4οο θέσεις; :P

Έχω και χειρότερο. Έπιασα το 60 μ.ο αλλα έχασα το 55 στη λογιστική για μια ερώτηση...

Οντως φιλε το δικο σου είναι χειρότερο. Μόλις διάβασα πάντως πως εξετάζουν το σενάριο να κατεβασουν τη βάση από 55 στο κάθε μάθημα σε 50, και πάλι λένε δεν ξερουν αν θα πιάσουν τις προκηρυσσόμενες θέσεις.

Το διάβασα και γω... λογικά θα πρέπει να βγεί κάποια επίσημη ανακοίνωση, αν μη τι άλλο να ξεκαθαρίσει λίγο το θέμα με τις θέσεις που δεν καλύπτονται. Αν υπάρχει "λογική"σε αυτόν τον διαγωνισμό...

jimme
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 1:44 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό jimme » Τρί Δεκ 13, 2022 9:37 pm

Κι εγώ ΠΕ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ που ενώ όταν είδα ότι έγραψα πάνω από τη γενική βάση χάρηκα, μετά είδα στους πίνακες ότι εν τέλει κόπηκα σε ένα μάθημα με 54,25 (!), ούτε μισή ερώτηση δηλαδή. Δεν έχω χάσει ποτέ κάτι για τόσο παρά τρίχα, απίστευτη απογοήτευση. :x

Πρόσθετα μαθήματα, αρνητική βαθμολογία, άσχετες, τρολαριστικές ερωτήσεις, ο πιο τραγικός διαγωνισμός και φαίνεται και από το άνευ προηγουμένου αποτέλεσμα να μην καλυφθούν ούτε το 25% των θέσεων και να μην υπάρχει καν λίστα επιλαχόντων.

jimme
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Δεκ 13, 2022 1:44 am

Re: Νέος Γραπτός Διαγωνισμός ΑΑΔΕ για 822 θέσεις

Δημοσίευσηαπό jimme » Τρί Δεκ 13, 2022 9:56 pm

Πάντως, για να μην καλλιεργούμε φρούδες ελπίδες, διαρροές τύπου "θα μειώσουν τη βάση" αντίκεινται καθαρά στην ίδια την προκήρυξη που όριζε ξεκάθαρα τη βάση, επομένως δεν βλέπω πως θα μπορούσε νομικά να συμβεί κάτι τέτοιο.

Το μόνο που θα μπορούσε ίσως να γίνει είναι αυτό που είχε μείνει ανοικτό στην προκήρυξη για απόφαση από τον ίδιον τον ΑΣΕΠ και ίσως με μια αρκετά γενναιόδωρη διασταλτική ερμηνεία να μπορεί να αλλάξει, ήτοι η αρνητική βαθμολόγηση και μάλλον μείωσή της, όχι τελείως ακύρωσή της, ώστε να μην ανατραπεί τελείως η αρχική απόφαση (αν και δεν αναφέρεται ξεκάθαρα σε ποιό στάδιο της διαδικασίας αυτή πρέπει να ληφθεί, εννοείται, όμως, από τη χρονική παρουσίαση της προβλεπόμενης διαδικασίας) αλλά απλά να τροποποιηθεί. Και πάλι, βέβαια, μιλάμε για μεγάλη ακροβασία που φαίνεται αρκετά απίθανη.

ΥΓ. Πόσες είναι οι πιθανότητες να υπάρχουν τόσοι πολλοί που να έχασαν για 1 μόνο ερώτηση σε 1 μόνο μάθημα; Στατιστικά περίμενα σημαντικά χαμηλότερο % αλλά φαινόμαστε πολλοί εδώ μέσα. :?:


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης