ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τρί Σεπ 08, 2020 3:03 pm

vaio25 έγραψε:
ioannachr έγραψε:
Epanouir έγραψε:Καλησπέρα!

Τηλεφώνησα σήμερα στην ΤτΕ να τους ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο νεότερο σχετικά με την ημερομηνία που θα ξεκινήσουμε και μου είπαν πως έχουν ελεγχθεί όλοι οι φάκελοι όσων έχουν καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά και θα μας καλέσουν μέσα σε αυτήν τη εβδομάδα ή την επόμενη προκειμένου να κανονίσουμε πότε θα πάμε να υπογράψουμε. Συνεπώς, αφού έχει γίνει και ο έλεγχος των δικαιολογητικών, βρισκόμαστε πλέον στο τέλος της όλης της διαδικασίας και σε λίγες μέρες θα υπογράψουμε όπως μου είπαν. Επίσης, θα μας ρωτήσουν και εμάς τον καθένα ξεχωριστά πότε μπορούμε να υπογράψουμε ούτως ώστε να έχουμε χρόνο να παραιτηθούμε από τις τωρινές δουλειές μας ή/και να κλείσουμε όποια εκκρεμότητα υπάρχει.

Επί τη ευκαιρία, ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε όσους/ες είναι επαρχία και έκαναν τις διαδικασίες πρόσληψης στα κατά τόπους υποκαταστήματα της ΤτΕ. Τελικά, σας είπαν αν θα απασχοληθείτε εκεί στο υποκατάστημα που ανοίχτηκε ο φάκελός σας ή στο Κεντρικό Κατάστημα της Αθήνας, όπως αναφέρεται στην προκήρυξη; Γιατί αν πρέπει να κάνετε και μετακόμιση για να έρθετε Αθήνα τότε μιλάμε ότι χρειάζεται να σας ενημερώσουν αρκετά νωρίτερα για να έχετε χρόνο και για αυτό.

Καλημέρα epanouir,
Δεν υπάρχει η δυνατότητα άλλης πόλης, όλοι Αθήνα θα κατέβουμε. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε σε ποιο από τα δύο καταστήματα της Αθήνας θα είμαστε κ δεν υπάρχει κ η δυνατότητα να μάθουμε πριν υπογράψουμε. Εξήγησα ότι θέλω να βρω σπίτι, οπότε αν είναι εύκολο να μάθω λίγες μέρες νωρίτερα που θα βρίσκομαι, αλλά δεν ...

Δηλαδή την ημέρα που θα υπογράψουμε θα μάθουμε πού θα δουλεύουμε; Τόσο κακό είναι να μάθουμε πριν; Φαντάζομαι σε κάποια φάση θα αποφασιστεί αυτό, δε θα περιμένουν τελευταία στιγμή.
Επίσης, μήπως σου έδωσαν, παρ' ελπίδα, καμιά πληροφορία παραπάνω σχετικά με το πότε θα δουλέψουμε (τέλος του μήνα; αρχές/ μέσα επόμενου;);

Ουσιαστικά αυτό μου είπαν, ότι όταν ξεκινήσουμε θα μας πουν που θα βρισκόμαστε. Εξήγησα το πρόβλημα μ για το σπίτι, αλλά ανέφεραν ότι κ στα δύο καταστήματα υπάρχει μέτρο κ ότι οπου κ να πάμε θα βολεύει

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τρί Σεπ 08, 2020 4:32 pm

Καλησπέρα και πάλι!

Όχι, δε μου ανέφεραν κάτι σχετικά με το σε ποιο από τα δύο καταστήματα της Αθήνας θα δουλέψουμε, ούτε ρώτησα κάτι εγώ. Θυμάμαι όμως πως στην πρώτη συνάντηση που είχα με το τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού, είχα ρωτήσει την υπάλληλο που παρέλαβε τα χαρτιά μου και μου είχε πει ότι αυτό θα εξαρτηθεί από το αντικείμενο των σπουδών και της εμπειρίας μας, καθώς και από κάποια επιμόρφωση που θα κάνουμε όταν ξεκινήσουμε. Οπότε, προς το παρόν, είμαστε όλοι στα τυφλά και αναμένουμε...

Εύχομαι καλή επιτυχία και κουράγιο με τη μετακόμιση σε όσες/όσους θα πρέπει να μετακομίσουν για να έρθουν Αθήνα! Κατανοώ ότι ο κόπος και το άγχος σας θα είναι πολύ μεγαλύτερο καθώς θα αλλάξετε και τόπο κατοικίας, εκτός από χώρο εργασίας, και όλο αυτό είναι πολύ στρεσογόνο. Ευελπιστώ όμως το τελικό αποτέλεσμα να σας ανταμείψει και με το παραπάνω, και να είστε στο τέλος χαρούμενοι με αυτήν την αλλαγή! Εξάλλου, η Αθήνα μπορεί να είναι λίγο χαοτική, αλλά έχει πολύ όμορφα μέρη να επισκεφτείτε και άπειρες επιλογές για ψυχαγωγία, διασκέδαση, εκπαίδευση κτλ. Καλή μας αντάμωση λοιπόν!

ACSnt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ACSnt » Τετ Σεπ 09, 2020 12:44 pm

AggelosKon, συμφωνούμε ως προς την επιστολή. Ναι, είναι νωρίς και ναι, η "πίεση" δεν θα προσφέρει τίποτα, άλλωστε εγώ ποτέ δεν μίλησα για πίεση με τη στενή έννοια. Είπα να δώσουμε το παρών, αλλά με άλλα λόγια.
Κάπου είχα δει και το έχασα μετά μια ωραία αντίστοιχη επιστολή σε σχέση με άλλον διαγωνισμό. Πιθανότατα ήταν σε κάποιο άλλο θέμα του φόρουμ, για κάποιον άλλο διαγωνισμό.
Αυτό που είπα είναι να έχουμε υπόψη από τώρα να συμφωνήσουμε μερικοί και να δούμε πότε και πού (αυτό μάλλον περισσεύει, στην ΤτΕ είναι η απάντηση) θα στείλουμε την επιστολή και τι θα γράφει.
Όπως το φαντάζομαι, δεν θα γράψουμε τα ονόματά μας. Έτσι ήταν και η άλλη επιστολή που είχα βρει. Νομίζω έλεγε: "Είμαστε μια ομάδα επιλαχόντων" κλπ...

ioannachr και όποιος άλλος δεν είναι στην Αθήνα και θα κατέβει για τη δουλειά, νομίζω πως μια καλή επιλογή θα ήταν να νοικιάσετε κάτι βραχυπρόθεσμα για αρχή (π.χ. airbnb που από ότι ακούω, δεν είναι μόνο με τη μέρα, υπάρχουν επιλογές και για 2-3 μήνες π.χ.) και στην πορεία να δείτε πού σας βολεύει και πού σας αρέσει να μείνετε και όχι να πιάσετε ένα σπίτι όπου κι όπου και όπως όπως. Πάντως, ως προς το μετρό, βολεύει η μπλε γραμμή (γραμμή 3), αν αποφασίσετε να νοικιάσετε εξ αρχής κάτι για μόνιμα, διότι βολεύει σχετικά με το νομισματοκοπείο και βολεύει επίσης το κατάκεντρο (καμιά φορά βέβαια γίνονται απεργίες στο μετρό).

atzi99
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό atzi99 » Πέμ Σεπ 10, 2020 11:56 am

Καλημέρα,
Με πήραν πριν από λίγο από την ΤτΕ και μου είπαν πως ολοκληρώθηκε ο έλεγχος των δικαιολογητικών μου και με ρώτησαν πότε είμαι διαθέσιμη προς πρόσληψη. Εγώ τους απάντησα πως είμαι άμεσα διαθέσιμη (αν και δεν έχω παραιτηθεί, έχω ενημερώσει όμως εδώ και ένα μήνα και έχω κλείσει όλες τις εκκρεμότητες) και μου είπε πως θα επικοινωνήσουν και με τους άλλους υποψηφίους για να δουν τί θα τους απαντήσουν και ουσιαστικά μόλις μαζευτεί ένας ικανοποιητικός αριθμός ατόμων θα μας καλέσουν για να υπογράψουμε!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Πέμ Σεπ 10, 2020 12:33 pm

atzi99 έγραψε:Καλημέρα,
Με πήραν πριν από λίγο από την ΤτΕ και μου είπαν πως ολοκληρώθηκε ο έλεγχος των δικαιολογητικών μου και με ρώτησαν πότε είμαι διαθέσιμη προς πρόσληψη. Εγώ τους απάντησα πως είμαι άμεσα διαθέσιμη (αν και δεν έχω παραιτηθεί, έχω ενημερώσει όμως εδώ και ένα μήνα και έχω κλείσει όλες τις εκκρεμότητες) και μου είπε πως θα επικοινωνήσουν και με τους άλλους υποψηφίους για να δουν τί θα τους απαντήσουν και ουσιαστικά μόλις μαζευτεί ένας ικανοποιητικός αριθμός ατόμων θα μας καλέσουν για να υπογράψουμε!

Πήραν κ εμένα τηλέφωνο κ μου είπαν ακριβώς τα ίδια. Κ εγώ δηλωσα ότι μπορώ άμεσα να ξεκινήσω

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Πέμ Σεπ 10, 2020 1:38 pm

atzi99 έγραψε:Καλημέρα,

Καλησπέρα! Κάλεσαν κι εμένα σήμερα και με ρώτησαν το ίδιο πράγμα. Απλά επειδή εγώ δεν είμαι άμεσα διαθέσιμος (χρειάζομαι λίγο χρόνο για κάποια ζητήματα), τους είπα ότι θα τους απαντήσω πολύ σύντομα, αφού το ανακοινώσω στη δουλειά κλπ.
Όποιος μάθει ποια θα είναι η ημερομηνία της "πρώτης φουρνιάς", ας μας ενημερώσει.

MKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MKI » Πέμ Σεπ 10, 2020 6:23 pm

Καλησπέρα! Πήραν και εμένα κ μου είπαν τα ίδια! Και εγω τους είπα από 28.09 για να κλείσω κ γω κάποιες εκκρεμότητες και να τακτοποιήσω κάποια θέματα!

gatos1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό gatos1 » Πέμ Σεπ 10, 2020 9:30 pm

Καλησπέρα παιδιά, εγώ σήμερα παρέδωσα τα δικαιολογητικά. Με ρώτησαν και εμένα από πότε θα είμαι διαθέσιμος και μιας και δεν εργάζομαι, είμαι άμεσα. Μου είπαν πως θα ξεκινήσουμε εντός Σεπτέμβρη και στη χειρότερη αρχές Οκτώβρη, ανά ομάδες ανάλογα και με την διαθεσιμότητα.

Θα ήθελα να ρωτήσω όσους κάλεσαν, πόσες μέρες πριν είχατε παραδώσει τα δικά σας έγγραφα. Προσωπικά ελπίζω μιας και τα παρέδωσα σήμερα να προλάβω να ενταχθώ στις πρώτες ομάδες που θα καλέσουν, αν ελέγχουν γρήγορα τα δικαιολογητικά.

Haunter
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Haunter » Παρ Σεπ 11, 2020 10:47 am

Καλημέρα παιδιά!Κάλεσαν και εμένα από την τράπεζα και τους είπα ότι είμαι άμεσα διαθέσιμος.Ρώτησα αν μπορεί να μας φωνάξουν και την επόμενη εβδομάδα και μου είπαν ότι είναι πολύ πιθανό!

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Παρ Σεπ 11, 2020 3:03 pm

MKI έγραψε:Καλησπέρα! Πήραν και εμένα κ μου είπαν τα ίδια! Και εγω τους είπα από 28.09 για να κλείσω κ γω κάποιες εκκρεμότητες και να τακτοποιήσω κάποια θέματα!

Κι εγώ προς το τέλος του μήνα είπα. Είναι κανείς άλλος για τότε ή θα πάνε όλοι τις πρώτες μέρες και ούτε που θα γνωριστούμε με τους υπόλοιπους; :)

qazws
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό qazws » Δευ Σεπ 14, 2020 10:27 pm

Καλησπέρα σε όλους σας!

Διάβαζα το forum ως τώρα αλλά δεν είχα μπει στη διαδικασία να γράψω. Είμαι δημόσιος υπάλληλος και θα ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν διαβάζει άλλος δημόσιος υπάλληλος που έχει περάσει στην Τράπεζα, πώς θα χειριστεί το θέμα της παραίτησης. Θα παραιτηθείτε, θα περιμένετε να περάσουν οι 15 μέρες και ακολούθως θα αναλάβετε Υπηρεσία, όποτε μας καλέσουν; Ή θα εφαρμόσετε το άρθρο του δημοσιοϋπαλληλικού περί αυτοδίκαιης παραίτησης σε περίπτωση ανάληψης υπηρεσίας σε 2η θέση;

Να σημειώσω σχετικά με το τελευταίο ότι επικοινώνησα με το Υπουργείο Εσωτερικών (πρώην Διοικητικής Ανασυγκρότησης) και το Τμήμα που χειρίζεται τέτοια θέματα και μου γνωστοποίησαν ότι μπορεί να γίνει χρήση του εν λόγω άρθρου, άσχετα που η ΤτΕ δεν ανήκει στο Δημόσιο. Μάλιστα, μου είπαν ότι επικοινώνησε και άλλος δημόσιος υπάλληλος που πρόκειται να πάει στην ΤτΕ και τους ρώτησε το ίδιο, οπότε αν με διαβάζει θα με βοηθούσε πολύ να μου πει πώς θα το χειριστεί.

Πιο πολύ με αγχώνει η περίπτωση, αφού παραιτηθώ, να με "διώξει" η Υπηρεσία που ανήκω τώρα μετά την πάροδο του 15ημέρου και να μην μας έχει γνωστοποιήσει η Τράπεζα πότε θα μας πάρει. Στην περίπτωση που συμβεί αυτό και αργήσουν να μας καλέσουν, θα έχω οικονομικό πρόβλημα...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τετ Σεπ 16, 2020 1:38 pm

Καλησπέρα!

Σήμερα το πρωί έλαβα email από την ΤτΕ που με ενημέρωνε να παρουσιαστώ στις 24/09 για ανάληψη υπηρεσίας. Δεν ανέφερε άλλες λεπτομέρειες, όπως πχ πόσα άτομα θα είμαστε, τι θα κάνουμε την πρώτη μέρα κτλ. Κάλεσα και στο τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού να ρωτήσω αν την πρώτη μέρα θα δουλέψουμε κανονικά και μου είπαν πως θα δουλέψουμε κανονικά μέχρι τις 15:15μμ. Δεν μου απάντησαν σε άλλες ερωτήσεις που τους έκανα καθώς βιάζονταν και μου είπαν ότι όλα τα υπόλοιπα θα μας τα πουν από κοντά την πρώτη μέρα στη δουλειά.

Άρα ξεκινάμε από εβδομάδα οι πρώτοι και πιστεύω σταδιακά και όλοι οι υπόλοιποι που είναι διαθέσιμοι από τη μεθεπόμενη εβδομάδα και μετά. Να έχετε λοιπόν τον νου σας στα mail σας μήπως σας ενημερώσουν κι εσάς.

Καλή αρχή να έχουμε όλοι και καλή μας αντάμωση!

stavroulakaranik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stavroulakaranik » Τετ Σεπ 16, 2020 4:55 pm

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να κάνω μια ερώτηση. Εμένα δε με έχουν καλέσει καθόλου. Ούτε για να με ρωτήσουν ποτέ είμαι διαθέσιμη. Και τα δικαιολογητικά μου έχει 20 μέρες που τα κατέθεσα. Υπάρχει κανένας άλλος που δεν του έχουν τηλεφωνήσει;ξερεται μήπως γιατί;

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τετ Σεπ 16, 2020 5:41 pm

Epanouir έγραψε:Καλησπέρα!

Σήμερα το πρωί έλαβα email από την ΤτΕ που με ενημέρωνε να παρουσιαστώ στις 24/09 για ανάληψη υπηρεσίας. Δεν ανέφερε άλλες λεπτομέρειες, όπως πχ πόσα άτομα θα είμαστε, τι θα κάνουμε την πρώτη μέρα κτλ. Κάλεσα και στο τμήμα Ανθρώπινου Δυναμικού να ρωτήσω αν την πρώτη μέρα θα δουλέψουμε κανονικά και μου είπαν πως θα δουλέψουμε κανονικά μέχρι τις 15:15μμ. Δεν μου απάντησαν σε άλλες ερωτήσεις που τους έκανα καθώς βιάζονταν και μου είπαν ότι όλα τα υπόλοιπα θα μας τα πουν από κοντά την πρώτη μέρα στη δουλειά.

Άρα ξεκινάμε από εβδομάδα οι πρώτοι και πιστεύω σταδιακά και όλοι οι υπόλοιποι που είναι διαθέσιμοι από τη μεθεπόμενη εβδομάδα και μετά. Να έχετε λοιπόν τον νου σας στα mail σας μήπως σας ενημερώσουν κι εσάς.

Καλή αρχή να έχουμε όλοι και καλή μας αντάμωση!

Κ εγώ 24/9, 9.00 το πρωί

Haunter
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Haunter » Τετ Σεπ 16, 2020 7:25 pm

Καλησπέρα παιδιά!Κι εμένα μου ήρθε σήμερα το email για Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου στις 9 το πρωί.

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης