ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Δευ Ιούλ 27, 2020 3:42 pm

Παιδιά, παρατήρησα ότι στα οριστικά δεν έχουμε ούτε μία αλλαγή. Ελπίζω να είναι σωστά και να μη μας επιφυλάσσουν καμία έκπληξη :P :lol:

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τι γίνεται από εδώ και πέρα. Λογικά τα οριστικά αποτελέσματα πρέπει να πάρουν ΦΕΚ, για να ξεκινήσουν οι ενέργειες της Τράπεζας. Αυτό το στάδιο θέλει σίγουρα 1 εβδομάδα. Έχει μιλήσει κανείς με ΤτΕ; Χοντρικά πόσος χρόνος απαιτείται για να δουλέψουμε; Έχει κανείς εικόνα από άλλον διαγωνισμό της ΤτΕ;

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Δευ Ιούλ 27, 2020 4:18 pm

Γεια και πάλι!

Πήρα τηλέφωνο σήμερα και στο τμήμα γραπτών διαγωνισμών του ΑΣΕΠ και στο τμήμα Ανθρωπίνου Δυναμικού της ΤτΕ για να ρωτήσω τα διαδικαστικά από εδώ και στο εξής.

Από το ΑΣΕΠ μού είπαν πως οι αρμοδιότητες και η δικαιοδοσία του ΑΣΕΠ τελείωσαν σήμερα με την έκδοση και των οριστικών αποτελεσμάτων. Έχουν ήδη στείλει στο Εθνικό Τυπογραφείο τον πίνακα διοριστέων για δημοσίευση του σχετικού ΦΕΚ το οποίο θα δημοσιευτεί σε περίπου 5 μέρες ή το πολύ μέχρι τις αρχές της επόμενης εβδομάδας. Μου είπε να κοιτάμε στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ περί τούτου. Μόλις βγει το ΦΕΚ, θα στείλουν τον πίνακα διοριστέων με τα στοιχεία επικοινωνίας των διοριστέων στην ΤτΕ και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η ΤτΕ το έργο της και τις διαδικασίες διορισμού. Από το ΑΣΕΠ δηλαδή ούτε θα έχουμε κάποια άλλη ενημέρωση ούτε χρειάζεται να πάρουμε ή να στείλουμε κάποιο χαρτί σε αυτούς. Επιπροσθέτως, θα χρειαστεί να καταθέσουμε πάλι όλα τα δικαιολογητικά μας στην ΤτΕ, προκειμένου να γίνει ο έλεγχος γνησιότητάς τους από την Τράπεζα.

Από την ΤτΕ τώρα, μού είπαν πως μόλις τους στείλει το ΑΣΕΠ τον πίνακα και τα στοιχεία επικοινωνίας μας και μετά τις διακοπές του Αυγούστου, θα επικοινωνήσουν μαζί μας για να μας πουν όλες τις διαδικασίες. Επίσης, μού είπαν πως δε χρειάζεται ΦΕΚ κατανομής (όπως είχαμε πει εδώ στο forum τις προάλλες). Πάντως σε κάθε περίπτωση, μου είπε να μην ανησυχούμε περί τούτου και πως αποκλείεται αυτό να γίνει μέσα στον Αύγουστο με τις διακοπές. Τέλος, θα μας πουν και πού θα απασχοληθούμε, καθώς κάποιοι θα δουλεύουν στο Κεντρικό Κατάστημα επί της Πανεπιστημίου και κάποιοι στο Νομισματοκοπείο στον Χολαργό. Δε μου ανέφερε πώς θα γίνει ο διαχωρισμός αυτός ούτε τι χαρτιά θα χρειαστεί να προσκομίσουμε. Εικάζω όμως, με βάση παλιά threads αυτού του forum, ότι πέραν των δικαιολογητικών που καταθέσαμε και στο ΑΣΕΠ (απολυτήριο Λυκείου, Proficiency κτλ), ίσως χρειαστεί να καταθέσουμε και όλα τα επιπλέον που μπορεί να έχει ο καθένας μας και τα οποία αναγνωρίζονται μισθολογικά, όπως πτυχία ΑΕΙ, μεταπτυχιακά/διδακτορικά, πιστοποιητικά άλλων ξένων γλωσσών πλην της Αγγλικής (αν είναι σε επίπεδο Γ2 γιατί νομίζω πως δεν μετράνε κατώτερο επίπεδο), βεβαίωση προϋπηρεσίας σε φορείς του Δημόσιου τομέα (προσμετράται νομίζω μόνο η προϋπηρεσία σε Δημόσιους φορείς, ΝΠΔΔ κτλ - όχι η προϋπηρεσία ιδιωτικού τομέα) κτλ.

Εν πάση περιπτώσει, προς το παρόν έχουμε μόνο να περιμένουμε και το ΦΕΚ του πίνακα διοριστέων που θα βγει μέσα στις επόμενες ημέρες και από εκεί και πέρα υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα επικοινωνήσει μαζί μας η ΤτΕ. Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους και σε όλες και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

Blacky1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Blacky1 » Δευ Ιούλ 27, 2020 6:42 pm

Καλησπέρα και συγχαρητήρια στους επιτυχόντες!

Επειδή έμεινα έξω για ελάχιστα, και έχω αλλάξει κινητό από τότε που είχα κάνει την αίτηση ξέρει κανείς πως σε ειδοποιούν αν προκύψει κάποια αντικατάσταση (φρούδες ελπίδες :D ). Πρέπει να κινηθούμε κάπως εμείς οι παρα τσακ; Πως εξασφαλίζεται το αδιάβλητο της επιλογής του αντικαταστάτη; Τέτοια ώρα τέτοια λόγια θα μου πείτε, αλλά αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία σχετική ας τη μοιραστεί μαζί μας!

Και πάλι congratulations!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Δευ Ιούλ 27, 2020 9:12 pm

Epanouir έγραψε:Γεια και πάλι!

Πήρα τηλέφωνο σήμερα και στο τμήμα γραπτών διαγωνισμών του ΑΣΕΠ και στο τμήμα Ανθρωπίνου Δυναμικού της ΤτΕ για να ρωτήσω τα διαδικαστικά από εδώ και στο εξής.

Από το ΑΣΕΠ μού είπαν πως οι αρμοδιότητες και η δικαιοδοσία του ΑΣΕΠ τελείωσαν σήμερα με την έκδοση και των οριστικών αποτελεσμάτων. Έχουν ήδη στείλει στο Εθνικό Τυπογραφείο τον πίνακα διοριστέων για δημοσίευση του σχετικού ΦΕΚ το οποίο θα δημοσιευτεί σε περίπου 5 μέρες ή το πολύ μέχρι τις αρχές της επόμενης εβδομάδας. Μου είπε να κοιτάμε στη ΔΙΑΥΓΕΙΑ περί τούτου. Μόλις βγει το ΦΕΚ, θα στείλουν τον πίνακα διοριστέων με τα στοιχεία επικοινωνίας των διοριστέων στην ΤτΕ και από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η ΤτΕ το έργο της και τις διαδικασίες διορισμού. Από το ΑΣΕΠ δηλαδή ούτε θα έχουμε κάποια άλλη ενημέρωση ούτε χρειάζεται να πάρουμε ή να στείλουμε κάποιο χαρτί σε αυτούς. Επιπροσθέτως, θα χρειαστεί να καταθέσουμε πάλι όλα τα δικαιολογητικά μας στην ΤτΕ, προκειμένου να γίνει ο έλεγχος γνησιότητάς τους από την Τράπεζα.

Από την ΤτΕ τώρα, μού είπαν πως μόλις τους στείλει το ΑΣΕΠ τον πίνακα και τα στοιχεία επικοινωνίας μας και μετά τις διακοπές του Αυγούστου, θα επικοινωνήσουν μαζί μας για να μας πουν όλες τις διαδικασίες. Επίσης, μού είπαν πως δε χρειάζεται ΦΕΚ κατανομής (όπως είχαμε πει εδώ στο forum τις προάλλες). Πάντως σε κάθε περίπτωση, μου είπε να μην ανησυχούμε περί τούτου και πως αποκλείεται αυτό να γίνει μέσα στον Αύγουστο με τις διακοπές. Τέλος, θα μας πουν και πού θα απασχοληθούμε, καθώς κάποιοι θα δουλεύουν στο Κεντρικό Κατάστημα επί της Πανεπιστημίου και κάποιοι στο Νομισματοκοπείο στον Χολαργό. Δε μου ανέφερε πώς θα γίνει ο διαχωρισμός αυτός ούτε τι χαρτιά θα χρειαστεί να προσκομίσουμε. Εικάζω όμως, με βάση παλιά threads αυτού του forum, ότι πέραν των δικαιολογητικών που καταθέσαμε και στο ΑΣΕΠ (απολυτήριο Λυκείου, Proficiency κτλ), ίσως χρειαστεί να καταθέσουμε και όλα τα επιπλέον που μπορεί να έχει ο καθένας μας και τα οποία αναγνωρίζονται μισθολογικά, όπως πτυχία ΑΕΙ, μεταπτυχιακά/διδακτορικά, πιστοποιητικά άλλων ξένων γλωσσών πλην της Αγγλικής (αν είναι σε επίπεδο Γ2 γιατί νομίζω πως δεν μετράνε κατώτερο επίπεδο), βεβαίωση προϋπηρεσίας σε φορείς του Δημόσιου τομέα (προσμετράται νομίζω μόνο η προϋπηρεσία σε Δημόσιους φορείς, ΝΠΔΔ κτλ - όχι η προϋπηρεσία ιδιωτικού τομέα) κτλ.

Εν πάση περιπτώσει, προς το παρόν έχουμε μόνο να περιμένουμε και το ΦΕΚ του πίνακα διοριστέων που θα βγει μέσα στις επόμενες ημέρες και από εκεί και πέρα υπομονή μέχρι τον Σεπτέμβριο που θα επικοινωνήσει μαζί μας η ΤτΕ. Συγχαρητήρια και πάλι σε όλους και σε όλες και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!

Epanouir, είσαι είδωλο. Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Δευ Ιούλ 27, 2020 10:52 pm

ioannachr έγραψε:
Epanouir έγραψε:Γεια και πάλι!

Epanouir, είσαι είδωλο. Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες.

Χαχαχα δεν κάνει τίποτα! :P Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και συγχαρητήρια για την επιτυχία!

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Δευ Ιούλ 27, 2020 11:01 pm

vaio25 έγραψε:Παιδιά, παρατήρησα ότι στα οριστικά δεν έχουμε ούτε μία αλλαγή. Ελπίζω να είναι σωστά και να μη μας επιφυλάσσουν καμία έκπληξη :P :lol:

Κι εγώ θα ήθελα να μάθω τι γίνεται από εδώ και πέρα. Λογικά τα οριστικά αποτελέσματα πρέπει να πάρουν ΦΕΚ, για να ξεκινήσουν οι ενέργειες της Τράπεζας. Αυτό το στάδιο θέλει σίγουρα 1 εβδομάδα. Έχει μιλήσει κανείς με ΤτΕ; Χοντρικά πόσος χρόνος απαιτείται για να δουλέψουμε; Έχει κανείς εικόνα από άλλον διαγωνισμό της ΤτΕ;

Υπήρχε μία αλλαγή μόνο για την κατηγορία των πολυτέκνων. Οι υπόλοιποι 59 διοριστέοι είναι ίδιοι με τα προσωρινά. Τέλος, παρατήρησα και κάποιες αλλαγές στην κατάταξη των επιλαχόντων για τη γενική κατηγορία.

Όσον αφορά τον χρόνο ανάληψης υπηρεσίας, δεν έμαθα κάτι σχετικό από τη σημερινή μου επικοινωνία με την ΤτΕ, αλλά υποθέτω πως σίγουρα θα είναι από τέλη Σεπτεμβρίου και μετά. Αν αρχίσουν τις διαδικασίες διορισμού στις αρχές Σεπτεμβρίου, τότε σίγουρα θα χρειαστούν κανα μήνα για να τις ολοκληρώσουν και να μπορέσουμε να ορκιστούμε προκειμένου να αναλάβουμε υπηρεσία.

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Δευ Ιούλ 27, 2020 11:19 pm

Blacky1 έγραψε:Καλησπέρα και συγχαρητήρια στους επιτυχόντες!

Επειδή έμεινα έξω για ελάχιστα, και έχω αλλάξει κινητό από τότε που είχα κάνει την αίτηση ξέρει κανείς πως σε ειδοποιούν αν προκύψει κάποια αντικατάσταση (φρούδες ελπίδες :D ). Πρέπει να κινηθούμε κάπως εμείς οι παρα τσακ; Πως εξασφαλίζεται το αδιάβλητο της επιλογής του αντικαταστάτη; Τέτοια ώρα τέτοια λόγια θα μου πείτε, αλλά αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία σχετική ας τη μοιραστεί μαζί μας!

Συγχαρητήρια και σε σένα γιατί πήγες τόσο καλά όσο και όσοι μπήκαμε, ίσως και καλύτερα από κάποιους που περάσαμε. Όπως σε όλους τους διαγωνισμούς, η τύχη παίζει το δικό της ρόλο.

Κατ' αρχάς, αν κάποιος δεν αποδεχθεί τη θέση λογικά θα το μάθεις από όσους δουλέψουμε εκεί. Θα μπορείς να ρωτήσεις και το πούμε εδώ. Γενικότερα οι αναπληρώσεις αναρτώνται στη Διαύγεια (επιλέγεις φορέα ΑΣΕΠ και βλέπεις τι έχει αναρτηθεί). Η απόφαση της αναπλήρωσης θα αναγράφει ποιος/ποιοι διαγράφεται από τον πίνακα διοριστέων και ποιος/ποιοι μπαίνει/ουν στη θέση του. Οπότε, έτσι διασφαλίζεται το αδιάβλητο της επιλογής. Θα πρέπει να το παρακολουθείς ανά τακτά χρονικά διαστήματα, όμως, γιατί δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις στην αναζήτηση "αναπλήρωση 1Γ/2019" και να το βρεις ή αν το βάλεις δε θα είναι πολύ αξιόπιστο το αποτέλεσμα (νομίζω). Επίσης, αν μπεις με αναπλήρωση ο φορέας διορισμού θα σε καλέσει εγγράφως (όπως και τους διοριστέους) προκειμένου να υποβάλεις υπεύθυνη δήλωση μη αποδοχής, αν δεν ενδιαφέρεσαι. Οπότε θα σε βρει. Πρόβλημα ίσως να υπάρχει αν έχεις αλλάξει κινητό, διεύθυνση, δεν κοιτάς το e-mail σου κλπ. Πιστεύω προσπαθούν να σε βρουν αλλά καλό είναι να έχεις κι εσύ το νου σου. Αν τυχόν πάρει επιλαχόντες, όπως στην 1Γ/2017, θα βγει ανακοίνωση στο site του ΑΣΕΠ. Τώρα πώς μπορείτε να πιέσετε προς αυτό, δε γνωρίζω, θεωρώ ότι πρέπει να το ζητήσει η Τράπεζα πάντως.

Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλα. SMS σας ήρθε; Γιατί εμένα όχι. Επίσης, στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΑΣΕΠ σας βγάζει σειρά κατάταξης στα οριστικά; Γιατί σε μένα, επίσης, όχι, ενώ στα προσωρινά μου βγάζει. Δηλαδή πέραν της ανάρτησης στο site του ΑΣΕΠ δεν προκύπτει από αλλού ότι βγήκαν τα οριστικά (για μένα).

Epanouir, σε ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για τις πληροφορίες :) Μήπως κατάλαβες περίπου πού τοποθετείται χρονικά το να δουλέψουμε πια εκεί; Δηλαδή, απ' όταν (κάπου Σεπτέμβρη) μας ζητήσει η Τράπεζα δικαιολογητικά, μετά από πόσο καιρό θα πιάσουμε δουλειά να το πω απλά; Να υποθέσω και να ρωτήσουμε για μισθό κλπ, απάντηση δε θα πάρουμε, ε; :P Άραγε στο αν θα μας τοποθετήσουν να δουλέψουμε στο Νομισματοκοπείο ή στο κεντρικό κατάστημα θα λάβουν υπόψη την προτίμηση κάποιων λόγω τόπου διαμονής; Λογικά θα μου έρθουν κι άλλες απορίες, ό,τι τυχόν μάθω θα σας πω κι εγώ πάντως...

Κι εγώ θα χαρώ να σας γνωρίσω, παιδιά! :)

MKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MKI » Τρί Ιούλ 28, 2020 12:32 am

Συγχαρητήρια σε όλους παιδιά και καλή μας αντάμωση! Ευχαριστώ και εγώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες για την από εδώ και στο εξής διαδικασία!!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τρί Ιούλ 28, 2020 9:39 am

vaio25 έγραψε:

Συγχαρητήρια και σε σένα γιατί πήγες τόσο καλά όσο και όσοι μπήκαμε, ίσως και καλύτερα από κάποιους που περάσαμε. Όπως σε όλους τους διαγωνισμούς, η τύχη παίζει το δικό της ρόλο.

Κατ' αρχάς, αν κάποιος δεν αποδεχθεί τη θέση λογικά θα το μάθεις από όσους δουλέψουμε εκεί. Θα μπορείς να ρωτήσεις και το πούμε εδώ. Γενικότερα οι αναπληρώσεις αναρτώνται στη Διαύγεια (επιλέγεις φορέα ΑΣΕΠ και βλέπεις τι έχει αναρτηθεί). Η απόφαση της αναπλήρωσης θα αναγράφει ποιος/ποιοι διαγράφεται από τον πίνακα διοριστέων και ποιος/ποιοι μπαίνει/ουν στη θέση του. Οπότε, έτσι διασφαλίζεται το αδιάβλητο της επιλογής. Θα πρέπει να το παρακολουθείς ανά τακτά χρονικά διαστήματα, όμως, γιατί δυστυχώς δεν μπορείς να βάλεις στην αναζήτηση "αναπλήρωση 1Γ/2019" και να το βρεις ή αν το βάλεις δε θα είναι πολύ αξιόπιστο το αποτέλεσμα (νομίζω). Επίσης, αν μπεις με αναπλήρωση ο φορέας διορισμού θα σε καλέσει εγγράφως (όπως και τους διοριστέους) προκειμένου να υποβάλεις υπεύθυνη δήλωση μη αποδοχής, αν δεν ενδιαφέρεσαι. Οπότε θα σε βρει. Πρόβλημα ίσως να υπάρχει αν έχεις αλλάξει κινητό, διεύθυνση, δεν κοιτάς το e-mail σου κλπ. Πιστεύω προσπαθούν να σε βρουν αλλά καλό είναι να έχεις κι εσύ το νου σου. Αν τυχόν πάρει επιλαχόντες, όπως στην 1Γ/2017, θα βγει ανακοίνωση στο site του ΑΣΕΠ. Τώρα πώς μπορείτε να πιέσετε προς αυτό, δε γνωρίζω, θεωρώ ότι πρέπει να το ζητήσει η Τράπεζα πάντως.

Θέλω να ρωτήσω κάτι άλλα. SMS σας ήρθε; Γιατί εμένα όχι. Επίσης, στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του ΑΣΕΠ σας βγάζει σειρά κατάταξης στα οριστικά; Γιατί σε μένα, επίσης, όχι, ενώ στα προσωρινά μου βγάζει. Δηλαδή πέραν της ανάρτησης στο site του ΑΣΕΠ δεν προκύπτει από αλλού ότι βγήκαν τα οριστικά (για μένα).

Epanouir, σε ευχαριστούμε για άλλη μια φορά για τις πληροφορίες :) Μήπως κατάλαβες περίπου πού τοποθετείται χρονικά το να δουλέψουμε πια εκεί; Δηλαδή, απ' όταν (κάπου Σεπτέμβρη) μας ζητήσει η Τράπεζα δικαιολογητικά, μετά από πόσο καιρό θα πιάσουμε δουλειά να το πω απλά; Να υποθέσω και να ρωτήσουμε για μισθό κλπ, απάντηση δε θα πάρουμε, ε; :P Άραγε στο αν θα μας τοποθετήσουν να δουλέψουμε στο Νομισματοκοπείο ή στο κεντρικό κατάστημα θα λάβουν υπόψη την προτίμηση κάποιων λόγω τόπου διαμονής; Λογικά θα μου έρθουν κι άλλες απορίες, ό,τι τυχόν μάθω θα σας πω κι εγώ πάντως...

Κ μένα δεν μου ήρθε μνμ κ επίσης στην σειρά κατάταξης μου εμφανίζει δεν υπάρχουν εγγραφές, επιλέγοντας το οριστικά. Φαντάζομαι μέσα στην ημέρα θα γίνουν κ αυτά. Προσωπικά θέλω να μάθω έστω τον αρχικό μισθό (χωρίς επιδόματα), καθώς κ αν τα πτυχία, μεταπτυχιακά αναγνωρίζονται άμεσα. Θα αφήσω δουλειά κ πόλη, δεν μπορώ να είμαι τόσο στα τυφλά.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τρί Ιούλ 28, 2020 11:22 am

vaio25 έγραψε:

Δεν κάνει τίποτα! Χαρά μου που βοήθησα!

Ούτε εμένα μου ήρθε κάποιο SMS, ούτε μου βγάζει αποτελέσματα στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του site του ΑΣΕΠ για τα οριστικά, μόνο για τα προσωρινά. Μην ανησυχείς όμως για αυτό. Πιστεύω ότι απλά είναι θέμα χρόνου μέχρι να τα περάσει στο σύστημα το τμήμα μηχανοργάνωσης του ΑΣΕΠ ή μέχρι να εκδοθεί το ΦΕΚ του πίνακα διοριστέων, οπότε και θα είναι 100% επίσημο και θα στείλουν και τα ονόματα στην ΤτΕ.

Όσον αφορά τώρα τα μισθολογικά, όπως ανέφερα στην ανάρτησή μου από πάνω και με βάση ένα παλιό thread αυτού του forum, νομίζω ότι αναγνωρίζονται μισθολογικά τα πτυχία ΑΕΙ/ΤΕΙ (όχι όμως βαθμολογικά γιατί προσλαμβανόμαστε ως ΔΕ και θα χρειαστεί να περάσουν λογικά 8 χρόνια για την μετάταξη μας στην κατηγορία ΠΕ), τα μεταπτυχιακά/διδακτορικά, η άριστη γνώση ευρωπαϊκών ξένων γλωσσών (σε επίπεδο Γ2 δηλαδή, και μόνο οι ευρωπαϊκές) κτλ, ενώ αν έχεις προϋπηρεσία σε Δημόσιους φορείς (ανεξαρτήτως αντικειμένου εργασίας, δε χρειάζεται συνάφεια όπως στο ΑΣΕΠ) τότε αυτή προσμετράται ως χρόνος εργασίας και αφαιρείται από τον συνολικό χρόνο που απαιτείται για να ανέβεις κλιμάκιο, με αποτέλεσμα να ανέβεις κλιμάκιο πιο γρήγορα. Επίσης, νομίζω υπάρχει επίδομα γάμου και ανήλικων τέκνων για όσους/όσες είναι παντρεμένοι ή/και γονείς. Τουλάχιστον αυτά ισχύουν ή ίσχυαν στους τραπεζικούς υπαλλήλους και των εμπορικών τραπεζών, άρα υποθέτω ότι θα ισχύουν και για την ΤτΕ.

Τώρα σε τι ποσοστό προσαυξάνεται ο βασικός μισθός δεν το γνωρίζω ακριβώς, αλλά και πάλι με βάση όσα έχουν ειπωθεί στο forum παλιότερα, υποτίθεται ότι το πτυχίο ΑΕΙ σού δίνει μία προσαύξηση 25% του βασικού μισθού, 17% το πτυχίο ΤΕΙ, 10% το μεταπτυχιακό και 7% η κάθε άριστη ευρωπαϊκή ξένη γλώσσα. Γενικά, παντού ακούγεται ότι στην ΤτΕ έχουν πολύ καλύτερους μισθούς από τις εμπορικές τράπεζες και από το υπόλοιπο Δημόσιο, καθώς δεν υπάρχει ενιαίο μισθολόγιο ενώ υπάρχουν ακόμα δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα, άδειας καλοκαιριού κτλ που έχουν καταργηθεί από το υπόλοιπο Δημόσιο.

Βέβαια, ξαναλέω πως όλα αυτά δεν τα έχω επιβεβαιώσει από την Τράπεζα και είναι με βάση όσα έχω ακούσει/διαβάσει, οπότε μην τα παίρνετε τοις μετρητοίς. Αν λοιπόν κάποιος/α μάθει κάτι πιο έγκυρο και αξιόπιστο, παρακαλώ ας το μοιραστεί μαζί μας. Διαφορετικά, υπομονή και σε λίγους μήνες θα μας ενημερώσει η ίδια η ΤτΕ!

Blacky1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Blacky1 » Τρί Ιούλ 28, 2020 2:10 pm

vaio25 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Θα έχω το νου μου στη Διαύγεια όπως είπες. Μόνο κινητό έχω αλλάξει, η διεύθυνση και το mail μου είναι τα ίδια.

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Τρί Ιούλ 28, 2020 10:15 pm

Epanouir έγραψε:
vaio25 έγραψε:Παιδιά, παρατήρησα ότι στα οριστικά δεν έχουμε ούτε μία αλλαγή. Ελπίζω να είναι σωστά και να μη μας επιφυλάσσουν καμία έκπληξη :P :lol:

Υπήρχε μία αλλαγή μόνο για την κατηγορία των πολυτέκνων. Οι υπόλοιποι 59 διοριστέοι είναι ίδιοι με τα προσωρινά. Τέλος, παρατήρησα και κάποιες αλλαγές στην κατάταξη των επιλαχόντων για τη γενική κατηγορία.

Όσον αφορά τον χρόνο ανάληψης υπηρεσίας, δεν έμαθα κάτι σχετικό από τη σημερινή μου επικοινωνία με την ΤτΕ, αλλά υποθέτω πως σίγουρα θα είναι από τέλη Σεπτεμβρίου και μετά. Αν αρχίσουν τις διαδικασίες διορισμού στις αρχές Σεπτεμβρίου, τότε σίγουρα θα χρειαστούν κανα μήνα για να τις ολοκληρώσουν και να μπορέσουμε να ορκιστούμε προκειμένου να αναλάβουμε υπηρεσία.

Έχεις πολύ δίκιο, Epanouir, :) υπήρχε όντως μία αλλαγή και μάλιστα η οριστικά διοριστέα ισοβάθμησε με την προσωρινά διοριστέα. Ίσως γι' αυτό μου φάνηκε ότι δεν υπήρχε αλλαγή.

Αναφορικά με τις αλλαγές στους επιλαχόντες, παρατήρησα ότι ένας υποψήφιος στα προσωρινά (στη γενική κατηγορία) είχε μηδέν στο βαθμό απολυτηρίου και ανέβηκε θέσεις επειδή του έδωσαν τελικά τα μόρια που του αναλογούσαν. Κάποια άλλη αλλαγή δεν είδα (στο γενικό πίνακα). Πάντως, αλλαγή ουσίας, δηλαδή να αλλάξουν γνώμη για προϋπηρεσίες π.χ., δεν παρατήρησα.

Κάλεσα κι εγώ σήμερα στην ΤτΕ να ρωτήσω. Ο κύριος που μου απάντησε δε μου είπε πολλά, μόνο ότι περιμένουν το ΦΕΚ διοριστέων για να ξεκινήσουν τη διαδικασία και ότι "θα το πάνε βήμα βήμα". Δε μου έδωσε καθόλου χρονοδιάγραμμα, έστω στο περίπου, αν και επέμεινα. Από άλλες προκηρύξεις της ΤτΕ, έχει κανείς καμία εικόνα για τι (στο περίπου) χρόνους μιλάμε; Δηλαδή παίζει να δουλεύουμε μέσα Οκτώβρη ή... καλά Χριστούγεννα; Έχουμε οι περισσότεροι διάφορες εκκρεμότητες να κλείσουμε (με τη δουλειά κατά βάση αλλά όχι μόνο) και θα ήταν χρήσιμο να ξέρουμε! Επίσης, έχετε καμία ιδέα για το πώς θα μάθουμε για τον καθαρό μισθό (έστω χωρίς τις προσαυξήσεις πτυχίων, μεταπτυχιακών κλπ ώστε ακολούθως ο καθένας να βγάλει τα δικά του έστω στο περίπου); Χοντρικά, κάποιος με μεταπτυχιακό να υπολογίζει κάτω, πάνω (λίγο / πολύ) από 1.000 ευρώ επί 14; Γνωρίζετε αν η κατοχή πλέον του ενός μεταπτυχιακών προσαυξάνει κι άλλο το μισθό; Ρωτάω πολλά μάλλον :)
Ίσως, βέβαια, όταν μας καλέσουν για κατάθεση δικαιολογητικών να αρχίσει και η Τράπεζα να είναι λιγότερο φειδωλή με την παροχή πληροφοριών...

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Τετ Ιούλ 29, 2020 4:39 pm

Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, vaio25!

Έχω την εντύπωση ότι προσμετράται μόνο ένα μεταπτυχιακό στο Δημόσιο, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι συμβαίνει το ίδιο και στην ΤτΕ καθώς έχει δικό της καθεστώς και διαφέρει σε πολλά από το υπόλοιπο Δημόσιο. Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύουν αυτοί οι φόροι νεοδιόριστου που έχω ακούσει ότι υπάρχουν στο Δημόσιο για τα 2 πρώτα χρόνια της δόκιμης υπηρεσίας και οι οποίοι μειώνουν τον μισθό κατά πολύ (μείωση της τάξεως των 100€ στον καθαρό μισθό).

Ελπίζω πάντως να μάθουμε κάτι παραπάνω σύντομα από την ΤτΕ για να μπορούμε να κάνουμε και εμείς καλύτερα τον προγραμματισμό μας.

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Τετ Ιούλ 29, 2020 9:04 pm

Epanouir έγραψε:Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση, vaio25!

Έχω την εντύπωση ότι προσμετράται μόνο ένα μεταπτυχιακό στο Δημόσιο, αλλά δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι συμβαίνει το ίδιο και στην ΤτΕ καθώς έχει δικό της καθεστώς και διαφέρει σε πολλά από το υπόλοιπο Δημόσιο. Επίσης, δεν ξέρω αν ισχύουν αυτοί οι φόροι νεοδιόριστου που έχω ακούσει ότι υπάρχουν στο Δημόσιο για τα 2 πρώτα χρόνια της δόκιμης υπηρεσίας και οι οποίοι μειώνουν τον μισθό κατά πολύ (μείωση της τάξεως των 100€ στον καθαρό μισθό).

Ελπίζω πάντως να μάθουμε κάτι παραπάνω σύντομα από την ΤτΕ για να μπορούμε να κάνουμε και εμείς καλύτερα τον προγραμματισμό μας.

Παρακαλώ αλλά δε σας είπα και κάτι που δεν είχες ήδη πει όταν πήρες εσύ τηλέφωνο :)

Στο Δημόσιο προσμετράται μόνο ένα μεταπτυχιακό (ή διδακτορικό), όντως. Στην Τράπεζα, όμως, είχα δει ότι σε κατατάσσουν σε άλλο εισαγωγικό βαθμό (να το πω έτσι) αν είσαι απόφοιτος ΑΕΙ, σε άλλο αν είσαι Πολυτεχνείου, σε άλλο με μάστερ, σε άλλο με δύο μάστερ και σε άλλο με διδακτορικό. Λογικά αυτό επηρεάζει και το μισθό. Το είχα σε δει σε Προκηρύξεις ΠΕ (του 2016 και του 2017) που δεν είχαν γίνει μέσω ΑΣΕΠ. Δεν ξέρω αν ισχύουν, όμως, τα ίδια για όσους μπαίνουν ως ΔΕ με τα πιο πάνω προσόντα.

Τα 100 € στα οποία αναφέρεσαι (χοντρικά το ποσό), στο Δημόσιο είναι κρατήσεις νεοδιόριστου, όχι ακριβώς φόρος και πλέον είναι για ένα έτος. Υποτίθεται ότι πάνε στα ταμεία για το εφάπαξ. Δεν έχω ιδέα αν έχει και η Τράπεζα τέτοιου είδους κρατήσεις. Ελπίζω να μάθουμε σύντομα κάποια τέτοια ζητήματα.

Αν κάποιος μάθει κάτι άλλο, ας το μοιραστεί!

sanmartean84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sanmartean84 » Πέμ Ιούλ 30, 2020 2:44 pm

Καλησπέρα και από μένα, και συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!Παρακολουθώ εδώ και αρκετό καιρό το θέμα, αλλά δεν είχα παρέμβει μέχρι τώρα. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάτι νεότερο από την Τράπεζα της Ελλάδας ως ενημέρωση. Μου έδωσαν από τα Κεντρικά κάποια τηλέφωνα για πληροφορίες για τον διαγωνισμό, όμως δεν κατάφερα να επικοινωνήσω μαζί τους. Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται να κάνουμε άμεσα(εννοώ από την Δευτέρα που βγήκαν τα αποτελέσματα και πριν την έκδοση του ΦΕΚ) την οποιαδήποτε ενέργεια (π.χ. να στείλουμε τώρα κάποια δικαιολογητικά, ή κάποια δήλωση αποδοχής της θέσης;)
Μήπως είχαμε κάποιο νέο από το ΦΕΚ;
Με έχει πιάσει ένα άγχος μην χάσω κανένα mail ή καμιά κλήση, οπότε οποιοδήποτε παιδί μπορεί να απαντήσει θα ήταν καθησυχαστικό για εμένα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και αναμένω να σας γνωρίσω σύντομα όλους από κοντά!

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες