ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Πέμ Απρ 02, 2020 6:02 pm

hrms33 έγραψε:Συγγνώμη ρε παιδιά αλλα γιατι αφου αρθουν τα μέτρα να θέλουμε άλλον ενα μηνα; Υποτίθεται δουλεύουν κ τρεχουν τις προκηρύξεις. Με μειωμένο προσωπικό, δε λεω, αλλα θεωρητικά προχωρούν. Βλεπουμε κ αποτελέσματα στο site του ΑΣΕΠ. Γιατι να λενε αφου αρθουν τα μετρα συν ένα μηνα; Δηλαδή αυτή η προκήρυξη θα παει πίσω σε σχεση με αλλες;

panikos21,
Πηρες σε κάποιο τηλ που ασχολούνται με αυτη την προκήρυξη ή στο κεντρικό; Νομιζω στο κεντρικό τηλ δίνουν απαντήσεις στάνταρ που δεν ανταποκρίνονται κ στην πραγματικότητα.

Kontorompen και ioannachr,
Γιατι ρε παιδια τοση απογοήτευση; Με προβληματίζετε κ μένα που είμαι καπως πιο αισιόδοξος κ ελπίζω. Δεν εχετε καθόλου προϋπηρεσία και το βλέπετε έτσι; Δυστυχώς, απολυτα ασφαλής ειναι οποιος έγραψε 95+. Αλλα οκ, δε θα μπουν μόνο 8 ατομα!

Είμαι εκπαιδευτικός (φυσικός) και όλη μ η προϋπηρεσία ειναι καθηγητική, οπότε δεν έχω καθόλου συναφή προϋπηρεσία. Όλοι όσοι έχουν γράψει πάνω από 90 κ έχουν συναφή προϋπηρεσία με προσπερνάνε, εξού κ η απαισιοδοξία μου. Το ΑΣΕΠ λειτουργεί με το 30% του προσωπικού τ, οπότε λογικό είναι να ασχολούνται με προκηρύξεις π έχουν προτεραιότητα, όπως αυτές της υγείας.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Πέμ Απρ 02, 2020 9:19 pm

ioannachr έγραψε:
hrms33 έγραψε:Συγγνώμη ρε παιδιά αλλα γιατι αφου αρθουν τα μέτρα να θέλουμε άλλον ενα μηνα; Υποτίθεται δουλεύουν κ τρεχουν τις προκηρύξεις. Με μειωμένο προσωπικό, δε λεω, αλλα θεωρητικά προχωρούν. Βλεπουμε κ αποτελέσματα στο site του ΑΣΕΠ. Γιατι να λενε αφου αρθουν τα μετρα συν ένα μηνα; Δηλαδή αυτή η προκήρυξη θα παει πίσω σε σχεση με αλλες;

panikos21,
Πηρες σε κάποιο τηλ που ασχολούνται με αυτη την προκήρυξη ή στο κεντρικό; Νομιζω στο κεντρικό τηλ δίνουν απαντήσεις στάνταρ που δεν ανταποκρίνονται κ στην πραγματικότητα.

Γιατι ρε παιδια τοση απογοήτευση; Με προβληματίζετε κ μένα που είμαι καπως πιο αισιόδοξος κ ελπίζω. Δεν εχετε καθόλου προϋπηρεσία και το βλέπετε έτσι; Δυστυχώς, απολυτα ασφαλής ειναι οποιος έγραψε 95+. Αλλα οκ, δε θα μπουν μόνο 8 ατομα!

Είμαι εκπαιδευτικός (φυσικός) και όλη μ η προϋπηρεσία ειναι καθηγητική, οπότε δεν έχω καθόλου συναφή προϋπηρεσία. Όλοι όσοι έχουν γράψει πάνω από 90 κ έχουν συναφή προϋπηρεσία με προσπερνάνε, εξού κ η απαισιοδοξία μου. Το ΑΣΕΠ λειτουργεί με το 30% του προσωπικού τ, οπότε λογικό είναι να ασχολούνται με προκηρύξεις π έχουν προτεραιότητα, όπως αυτές της υγείας.

Αντιλαμβάνομαι τι λες, ωστόσο να θυμίσω κάτι που μάλλον έχουμε ξεχάσει όλοι. Ότι ο διαγωνισμός είναι ΔΕ. Διαβάζοντας άλλα θρεντ εδώ στο φορουμ κατάλαβα ότι μάλλον στις ΔΕ θέσεις η προσμέτρηση της εμπειρίας είναι πιο "ελαστική" από τις ΠΕ θέσεις. Οπότε χωράει πολλή συζήτηση ποια προϋπηρεσία θεωρείται "συναφής", ειδικά αφού ούτε από την Προκήρυξη προκύπτει ρητά τι ακριβώς θα κάνουν όσοι προσληφθούν. Έχεις προϋπηρεσία που απέκτησες με πτυχίο, ενώ η θέση ζητάει ΔΕ. Οπότε θα πρότεινα να κρατήσεις και μια αισιοδοξία μέχρι τα αποτελέσματα, τα οποία για το καλό όλων όσοι αγωνιούμε, ελπίζω να μην αργήσουν πάρα πολύ.

Όσο για τα προσωρινά, εγώ ήλπιζα ότι δε θα αργήσουν πάρα πολύ δεδομένων ότι το τμήμα γραπτών διαγωνισμών δεν έχει άλλο διαγωνισμό να τρέξει, ότι η μισή δουλειά και παραπάνω έχει γίνει λόγω της γραπτής εξέτασης και ότι οι θέσεις είναι λίγες άρα θα ελεγχθούν όχι πάρα πολλοί φάκελοι. Τώρα αφού το αρμόδιο Τμήμα είπε ότι θα αργήσουν ή αν βάλουν μπροστά άλλες προτεραιότητες, μπορεί να πάει πολύ μακριά... Ας ελπίσουμε ότι δε θα αργήσουν υπερβολικά πολύ!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Πέμ Απρ 02, 2020 10:31 pm

hrms33 έγραψε:
ioannachr έγραψε:

panikos21,

Αντιλαμβάνομαι τι λες, ωστόσο να θυμίσω κάτι που μάλλον έχουμε ξεχάσει όλοι. Ότι ο διαγωνισμός είναι ΔΕ. Διαβάζοντας άλλα θρεντ εδώ στο φορουμ κατάλαβα ότι μάλλον στις ΔΕ θέσεις η προσμέτρηση της εμπειρίας είναι πιο "ελαστική" από τις ΠΕ θέσεις. Οπότε χωράει πολλή συζήτηση ποια προϋπηρεσία θεωρείται "συναφής", ειδικά αφού ούτε από την Προκήρυξη προκύπτει ρητά τι ακριβώς θα κάνουν όσοι προσληφθούν. Έχεις προϋπηρεσία που απέκτησες με πτυχίο, ενώ η θέση ζητάει ΔΕ. Οπότε θα πρότεινα να κρατήσεις και μια αισιοδοξία μέχρι τα αποτελέσματα, τα οποία για το καλό όλων όσοι αγωνιούμε, ελπίζω να μην αργήσουν πάρα πολύ.

Όσο για τα προσωρινά, εγώ ήλπιζα ότι δε θα αργήσουν πάρα πολύ δεδομένων ότι το τμήμα γραπτών διαγωνισμών δεν έχει άλλο διαγωνισμό να τρέξει, ότι η μισή δουλειά και παραπάνω έχει γίνει λόγω της γραπτής εξέτασης και ότι οι θέσεις είναι λίγες άρα θα ελεγχθούν όχι πάρα πολλοί φάκελοι. Τώρα αφού το αρμόδιο Τμήμα είπε ότι θα αργήσουν ή αν βάλουν μπροστά άλλες προτεραιότητες, μπορεί να πάει πολύ μακριά... Ας ελπίσουμε ότι δε θα αργήσουν υπερβολικά πολύ!

Αν οι θέσεις ήταν διοικητικού, ίσως και να συμμεριζόμουν αυτό που λες. Όμως αναφερόμαστε σε ταμειακού - λογιστικού, που είναι πολύ πιο συγκεκριμένες θέσεις - αρμοδιότητες. Πρέπει να υπάρξει κάποια συνάφεια, αλλιώς θα έγραφαν ότι μοριοδοτείται οποιαδήποτε προυπηρεσία.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Παρ Απρ 03, 2020 3:28 pm

ioannachr έγραψε:
hrms33 έγραψε:
ioannachr έγραψε:

Αν οι θέσεις ήταν διοικητικού, ίσως και να συμμεριζόμουν αυτό που λες. Όμως αναφερόμαστε σε ταμειακού - λογιστικού, που είναι πολύ πιο συγκεκριμένες θέσεις - αρμοδιότητες. Πρέπει να υπάρξει κάποια συνάφεια, αλλιώς θα έγραφαν ότι μοριοδοτείται οποιαδήποτε προυπηρεσία.

Το ΔΕ Λογιστικού - Ταμιακού είναι ο "τίτλος" που θα έχει κάποιος στην Τράπεζα. Θέλω να πω δε σημαίνει ότι θα κάνει μόνο ταμείο ή λογιστικά όποιος περάσει. Άλλωστε, η Προκήρυξη γράφει ότι οι υποψήφιοι θα απασχοληθούν σε αντικείμενα σχετικά με την υποστήριξη εργασιών που εκτελούνται στο πλαίσιο της άσκησης των αρμοδιοτήτων της Τράπεζας. Αυτό είναι πολύ γενικό. Η Τράπεζα ασχολείται με ένα σωρό πράγματα, μεταξύ άλλων με το ξέπλυμα χρήματος π.χ. Δηλαδή η προϋπηρεσία π.χ. ενός δικηγόρου δεν είναι συναφής επειδή δεν είναι λογιστική; Χωράει πολλή συζήτηση όλο αυτό. Επίσης, αν ήθελαν συγκεκριμένη προϋπηρεσία θα το έγραφε η Προκήρυξη, όπως σε τόσες και τόσες άλλες γίνεται.

Καταλαβαίνω ότι η προϋπηρεσία του Φυσικού είναι κάπως μακρινή αλλά οκ, χωράει συζήτηση και αυτό.
Τι να πω μπορεί κι εγώ να το βλέπω έτσι για να μπορώ να ελπίζω, αλλά η συναφής προϋπηρεσία δεν είναι εξειδικευμένη και δη για θέσεις ΔΕ. Η εξειδικευμένη ζητείται συγκεκριμένα στην Προκήρυξη.

MKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MKI » Παρ Απρ 03, 2020 11:41 pm

Καλησπέρα παιδιά!
Πρώτη φορά στο forum.. Λιγες ημέρες πριν ανακάλυψα την ύπαρξη του..Με κατατοπισατε πολύ και αμεσα! Εγώ έγραψα 90, 21 κ νόμιζα ότι πήγα πολύ καλά.. Μέχρι που είδα πόσοι γράψαν παραπάνω από μένα και απογοητευτικα.. Επειδή όπως κ να έχει ελπίζουμε όμως και επειδή διάβασα κ το κάλεσμα ενός παιδιού από το forum, όσοι συμμετέχουμε να πούμε τα αποτελέσματα μας για να έχουμε μια εικόνα σας γράφω κ τα δικά μου.. Από το απολυτήριο έχω 4,6 κ από προϋπηρεσία λογικά full 4 μονάδες.. Στα λογιστικά είμαι υποθέτω θα μετρήσει όλη.
ΥΓ.. Συμπάσχω με το μπαμπά που είπε ότι επιτέλους χαίρεται τη κόρη του με τη καραντίνα.. Ομοιοπαθής! Στον ιδιωτικό τομέα είναι δύσκολα τα πράγματα όταν έχεις παιδιά! Κ γω τώρα βλέπω τα αγόρια μου και τα χαίρομαι.. Παρά τη τραγικότητα της καραντίνας...

stars
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stars » Σάβ Απρ 04, 2020 7:34 pm

Καλησπέρα σε όλους. Αποφάσισα και εγώ να γραφτώ στο forum μιας και ανήκω στην κατηγορία εκείνων που έχουν γράψει πάνω από 90 και πιθανότατα μένουν εκτός λόγω του πολύ υψηλού ανταγωνισμού.
Αυτό το οποίο θα πρέπει να σκεφτούμε, μετά από το ρεκόρ επιδόσεων για διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, που σημειώθηκε στις βαθμολογίες από 88 και πάνω, όπου 104 υποψήφιοι με βάση την προϋπηρεσία τους και το βαθμό απολυτηρίου μπορούν να έχουν ελπίδες για διορισμό στη γενική σειρά των 36 θέσεων αλλά και για τους 70 αριστεύσαντες από αυτούς με βαθμολογία από 90 και πάνω -και με δεδομένο ότι κάποιες από τις 36 γενικές θέσεις θα καλυφθούν από ότι φαίνεται από τους υποψήφιους των 24 θέσεων των ειδικών κατηγοριών αυξάνοντας ακόμα περισσότερο το ποσοστό διοριστέων που τους έχει διατεθεί (ήδη 40% των θέσεων) ενώ αντίθετα υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες με τόσα άτομα πάνω από τη βάση να μείνουν αναξιοποίητες θέσεις αυτών των κατηγοριών για χρήση από τη γενική κατηγορία- είναι πως μπορούμε να συντονίσουμε κάποια πράγματα προκειμένου να πετύχουμε η Τράπεζα Ελλάδος, λόγω του εξαιρετικά αξιόλογου ανθρώπινου δυναμικού, που πέτυχε αυτές τις βαθμολογίες, να αφήσει ανοιχτό τον πίνακα επιτυχόντων για τα επόμενα 2 ή 3 χρόνια (όπως γίνεται πλέον στους διαγωνισμούς του δημοσίου), προκειμένου να καλύψει και να απορροφήσει, κατά απόλυτη σειρά επιτυχίας από αυτόν, τις ανάγκες της σε προσωπικό, που υπάρχουν ήδη και που θα μεγαλώσουν ακόμα το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα λόγω συνταξιοδοτήσεων και αποχωρήσεων για οποιουσδήποτε άλλους λόγους, σε αντίστοιχες θέσεις.
Προτείνω να συνταχθεί μία επιστολή από επιτυχόντες προς το Διοικητή της Τράπεζας Ελλάδος κ. Στουρνάρα με κοινοποίηση στο Δ.Σ. της Τράπεζας και στο Σύλλογο προσωπικού, όπου θα εξηγεί τους λόγους για τους οποίους κρίνεται επιτακτική η διατήρηση σε ισχύ του πίνακα επιτυχόντων της προκήρυξης 1Γ του 2019 και η κάλυψη από αυτόν, με τον τρόπο που προανέφερα, των αναγκών που υπάρχουν ήδη και θα προκύψουν τα επόμενα χρόνια.
Επομένως η ανάληψη μιας τέτοιας πρωτοβουλίας και με δεδομένο ότι ο προηγούμενος διαγωνισμός για αντίστοιχες θέσεις είχε γίνει το 2007 κι ο επόμενος ποιός ξέρει πότε θα γίνει και πολλοί επιτυχόντες με τόσο υψηλές βαθμολογίες δεν θα μπορέσουν λόγω ορίου ηλικίας να πάρουν μέρος ξανά σε κανένα διαγωνισμό, απευθύνεται σε υποψήφιους που ψάχνουν και αυτοί το έναυσμα για να δρομολογήσουν τις διαδικασίες και τις εξελίξεις για την ευόδωση του δίκαιου αυτού αιτήματός μας.
Θα παρακαλούσα όλοι οι ενδιαφερόμενοι επιτυχόντες να τοποθετηθούν πάνω στα θέματα που προανέφερα και μάλιστα τώρα που κανένας, εκτός ουσιαστικά από τους 14 πρώτους της βαθμολογίας με βαθμολογία από 94 και πάνω, δεν ξέρει αν θα περιλαμβάνεται στον πίνακα διοριστέων, έτσι ώστε να προχωρήσουμε σε όλες τις ενδεδειγμένες ενέργειες και να δώσουμε την απαραίτητη δημοσιότητα στο θέμα μας, καθώς υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα το αίτημά μας να γίνει αποδεκτό από τους υπεύθυνους της Τράπεζας Ελλάδος.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Απρ 04, 2020 8:36 pm

Καλησπέρα stars.

Πολύ αξιόλογη η προσέγγισή σου και εννοείται θα με ενδιέφερε και μένα, όπως και όλους όσοι έχουμε γράψει από 90 και πάνω. Έχω την εντύπωση ότι αυτό που λες προβλέπεται ήδη, όμως, αλλά για χρονικό διάστημα 9 μηνών από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ του πίνακα διοριστέων. Δηλαδή, αν καταλαβαίνω σωστά, θα πρέπει ο φορέας (εν προκειμένω η ΤτΕ) να κάνει αίτημα στο ΑΣΕΠ ότι θέλει επιπλέον άτομα εντός 9 μηνών απ' όταν θα πάρουν ΦΕΚ τα οριστικά αποτελέσματα. Έχουν πάρει αρκετούς επιλαχόντες με τον τρόπο αυτό και σε προκηρύξεις με μόρια και σε άλλες με γραπτούς διαγωνισμούς. Επομένως, αν η Τράπεζα θέλει μπορεί να το κάνει! Τώρα, αν αντί να ζητήσει ο φορέας κόσμο μετά από 9 μήνες, θέλει να κρατήσει ανοιχτούς τους πίνακες για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα, αυτό χρειάζεται νομίζω νομοθετική ρύθμιση όπως έγινε πρόσφατα με την 1Γ/2017 για Εφοριακούς/Τελωνειακούς.

Σου παραθέτω την παρ.1 του άρθρου 8 του Ν.4210/2013 που προβλέπεται αυτό που σου λέω για τους 9 μήνες.

" Η κάλυψη θέσεων τακτικού προσωπικού των υπηρεσιών και των νομικών προσώπων της παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 3812/2009 είναι δυνατόν να πραγματοποιείται μετά από σύμφωνη γνώμη του Α.Σ.Ε.Π. και τη σύμφωνη γνώμη του οικείου φορέα, χωρίς νέα προκήρυξη από πίνακα επιλαχόντων προηγούμενου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π., υπό την προϋπόθεση ότι οι νέες προς κάλυψη θέσεις αφορούν όμοιους κλάδους-ειδικότητες και πρόσθετα προσόντα, και ότι δεν έχουν παρέλθει εννέα (9) μήνες από τη δημοσίευση των αντίστοιχων πινάκων διοριστέων στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 11 του ν. 3833/2010 (Α`40), όπως εκάστοτε ισχύει."

Rena87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Rena87 » Σάβ Απρ 04, 2020 9:59 pm

MKI έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!
Πρώτη φορά στο forum.. Λιγες ημέρες πριν ανακάλυψα την ύπαρξη του..Με κατατοπισατε πολύ και αμεσα! Εγώ έγραψα 90, 21 κ νόμιζα ότι πήγα πολύ καλά.. Μέχρι που είδα πόσοι γράψαν παραπάνω από μένα και απογοητευτικα.. Επειδή όπως κ να έχει ελπίζουμε όμως και επειδή διάβασα κ το κάλεσμα ενός παιδιού από το forum, όσοι συμμετέχουμε να πούμε τα αποτελέσματα μας για να έχουμε μια εικόνα σας γράφω κ τα δικά μου.. Από το απολυτήριο έχω 4,6 κ από προϋπηρεσία λογικά full 4 μονάδες.. Στα λογιστικά είμαι υποθέτω θα μετρήσει όλη.
ΥΓ.. Συμπάσχω με το μπαμπά που είπε ότι επιτέλους χαίρεται τη κόρη του με τη καραντίνα.. Ομοιοπαθής! Στον ιδιωτικό τομέα είναι δύσκολα τα πράγματα όταν έχεις παιδιά! Κ γω τώρα βλέπω τα αγόρια μου και τα χαίρομαι.. Παρά τη τραγικότητα της καραντίνας...

Δεν νομίζω ότι θα βρεις κάποιον που δεν θα συμφωνεί μαζί σου. Νομίζω είναι πολύ καλή ιδέα.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό dino77 » Σάβ Απρ 04, 2020 10:56 pm

Καλησπέρα..επειδη θα σας ενδιαφέρει σας γράφω περιληπτικά κάποιες μελλοντικές αλλαγες στην διαδικασία διορισμού...το (3) ουσιαστικά σας ενδιαφέρει ..

1) Μεταξύ ισοβαθμούντων στην κατηγορία ΥΕ προηγείται ο μεγαλύτερος σε ηλικία υποψήφιος με βάση την ημερομηνία γέννησης
2)Τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας Αγγλικών, Γαλλικών, Γερμανικών, Ιταλικών και Ισπανικών θα γίνονται δεκτά χωρίς να απαιτείται μετάφραση
3)Αυξάνεται στα 3 έτη από 9 μήνες η ισχύς των πινάκων επιλαχόντων από τους οποίους οι φορείς έχουν τη δυνατότητα να αντικαθιστούν υπαλλήλους χωρίς νέα προκήρυξη
4) Εφαρμόζεται αποκλειστική προθεσμία 3 μηνών για την υποβολή Αιτήσεων Θεραπείας με την έκδοση των οριστικών πινάκων
5) Οι δήμοι που δεν έχουν τεχνική επάρκεια θα μπορούν κάνουν συμβάσεις με τεχνικό προσωπικό (προσλήψεις - εξπρές) χωρίς την έκδοση προκήρυξης ΑΣΕΠ
Ελπίζω ολοι να ειστε υγιείς και καλη δύναμη..

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Απρ 04, 2020 11:35 pm

Και επειδή μου έδωσε το έναυσμα ο stars και λόγω έντονου ενδιαφέροντος μου για την ΤτΕ προσπάθησα να το ψάξω λίγο, είδα ότι πέραν των 9 μηνών, προκειμένου να κερδίσουν χρόνο φορείς που θέλουν να πάρουν από επιλαχόντες, "περνάνε" σε νόμο παράταση του πίνακα διοριστέων.

Σας παραθέτω ενδεικτικά άρθρο του πρόσφατου Ν. 4674/2020 :

"Άρθρο 89 - Παράταση ισχύος του Πίνακα διοριστέων με βάση την 8Κ/2017 Προκήρυξη του Α.Σ.Ε.Π..
Η ισχύς του πίνακα διοριστέων με σειρά προτεραιότητας των υποψηφίων για την πλήρωση εκατόν είκοσι τριών (123) θέσεων τακτικού προσωπικού κατηγορίας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του κλάδου/ειδικότητας ΔΕ Γραμματέων στο Υπουργείο Δικαιοσύνης (Δικαστήρια και Δικαστικές Υπηρεσίες της Χώρας), που προκηρύχθηκε με την 8Κ/2017 Προκήρυξη του Α.Σ.Ε.Π. (Α.Σ.Ε.Π. 23), παρατείνεται έως τις 31.12.2020."

Προφανώς στη συγκεκριμένη Προκήρυξη (8Κ/2017) σκοπεύουν να πάρουν επιπλέον άτομα.

Πιθανότατα χρειάζεται νομοθετική ρύθμιση, αν η Τράπεζα θέλει να το πάει πέραν των 9 μηνών από το ΦΕΚ του πίνακα διοριστέων (ανάθεμα πότε θα ναι αυτό, καθίστε μην είναι σε κάνα χρόνο από τώρα). Το σίγουρο είναι ότι αν θέλουν επιπλέον άτομα, υπάρχει τρόπος να πάρουν. Το θέμα είναι πώς θα μάθουμε αν θέλουν άλλα άτομα και πώς μπορούμε να πιέσουμε... Η φόρμουλα για να το κάνουν, αν θέλουν, υπάρχει!

MKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό MKI » Σάβ Απρ 04, 2020 11:45 pm

Και γω συμφωνώ και το θεωρώ πολύ καλή ιδέα! Ότι διαδικασία απαιτείται καλό είναι να ενημερωθούμε και να την κινησουμε!
Άλλωστε μιλάμε για ανθρώπους άξιους και εργατικούς δεδομένου ότι δεν ήταν εύκολο να πατήσουμε όλοι παύση στη ζωή μας και να διαβάσουμε έτσι για να μπούμε στη Τράπεζα.. Νομίζω τέτοιες υψηλές βαθμολογίες σε άλλο διαγωνισμό δεν έχουν υπάρξει..

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Κυρ Απρ 05, 2020 12:33 pm

Καλησπέρα παιδιά, απ' ότι η φαίνεται η ΤτΕ θα ζητήσει 6 ΔΕ ακόμα με νέα προκήρυξη. Αυτό είναι εξαιρετικά άδικο, δεδομένου ότι είμαστε τόσα άτομα που δώσαμε στην 1Γ/2019 και περιμένουμε. Νομίζω ότι πρέπει να κινηθούμε άμεσα.

Presta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Presta » Κυρ Απρ 05, 2020 12:44 pm

stars έγραψε:Καλησπέρα σε όλους. Αποφάσισα και εγώ να γραφτώ στο forum μιας και ανήκω στην κατηγορία εκείνων που έχουν γράψει πάνω από 90 και πιθανότατα μένουν εκτός λόγω του πολύ υψηλού ανταγωνισμού.
Αυτό το οποίο θα πρέπει να σκεφτούμε, μετά από το ρεκόρ επιδόσεων για διαγωνισμό του ΑΣΕΠ, που σημειώθηκε στις βαθμολογίες από 88 και πάνω, όπου 104 υποψήφιοι με βάση την προϋπηρεσία τους και το βαθμό απολυτηρίου μπορούν να έχουν ελπίδες για διορισμό στη γενική σειρά των 36 θέσεων αλλά και για τους 70 αριστεύσαντες από αυτούς με βαθμολογία από 90 και πάνω -και με δεδομένο ότι κάποιες από τις 36 γενικές θέσεις θα καλυφθούν από ότι φαίνεται από τους υποψήφιους των 24 θέσεων των ειδικών κατηγοριών αυξάνοντας ακόμα περισσότερο το ποσοστό διοριστέων που τους έχει διατεθεί (ήδη 40% των θέσεων) ενώ αντίθετα υπάρχουν ελάχιστες πιθανότητες με τόσα άτομα πάνω από τη βάση να μείνουν αναξιοποίητες θέσεις αυτών των κατηγοριών για χρήση από τη γενική κατηγορία- είναι πως μπορούμε να συντονίσουμε κάποια πράγματα προκειμένου να πετύχουμε η Τράπεζα Ελλάδος, λόγω του εξαιρετικά αξιόλογου ανθρώπινου δυναμικού, που πέτυχε αυτές τις βαθμολογίες, να αφήσει ανοιχτό τον πίνακα επιτυχόντων για τα επόμενα 2 ή 3 χρόνια (όπως γίνεται πλέον στους διαγωνισμούς του δημοσίου), προκειμένου να καλύψει και να απορροφήσει, κατά απόλυτη σειρά επιτυχίας από αυτόν, τις ανάγκες της σε προσωπικό, που υπάρχουν ήδη και που θα μεγαλώσουν ακόμα το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα λόγω συνταξιοδοτήσεων και αποχωρήσεων για οποιουσδήποτε άλλους λόγους, σε αντίστοιχες θέσεις.
Προτείνω να συνταχθεί μία επιστολή από επιτυχόντες προς το Διοικητή της Τράπεζας Ελλάδος κ. Στουρνάρα με κοινοποίηση στο Δ.Σ. της Τράπεζας και στο Σύλλογο προσωπικού, όπου θα εξηγεί τους λόγους για τους οποίους κρίνεται επιτακτική η διατήρηση σε ισχύ του πίνακα επιτυχόντων της προκήρυξης 1Γ του 2019 και η κάλυψη από αυτόν, με τον τρόπο που προανέφερα, των αναγκών που υπάρχουν ήδη και θα προκύψουν τα επόμενα χρόνια.
Επομένως η ανάληψη μιας τέτοιας πρωτοβουλίας και με δεδομένο ότι ο προηγούμενος διαγωνισμός για αντίστοιχες θέσεις είχε γίνει το 2007 κι ο επόμενος ποιός ξέρει πότε θα γίνει και πολλοί επιτυχόντες με τόσο υψηλές βαθμολογίες δεν θα μπορέσουν λόγω ορίου ηλικίας να πάρουν μέρος ξανά σε κανένα διαγωνισμό, απευθύνεται σε υποψήφιους που ψάχνουν και αυτοί το έναυσμα για να δρομολογήσουν τις διαδικασίες και τις εξελίξεις για την ευόδωση του δίκαιου αυτού αιτήματός μας.
Θα παρακαλούσα όλοι οι ενδιαφερόμενοι επιτυχόντες να τοποθετηθούν πάνω στα θέματα που προανέφερα και μάλιστα τώρα που κανένας, εκτός ουσιαστικά από τους 14 πρώτους της βαθμολογίας με βαθμολογία από 94 και πάνω, δεν ξέρει αν θα περιλαμβάνεται στον πίνακα διοριστέων, έτσι ώστε να προχωρήσουμε σε όλες τις ενδεδειγμένες ενέργειες και να δώσουμε την απαραίτητη δημοσιότητα στο θέμα μας, καθώς υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα το αίτημά μας να γίνει αποδεκτό από τους υπεύθυνους της Τράπεζας Ελλάδος.

Stars, σίγουρα αυτό που προτείνεις είναι μια καλή ιδέα αν και πιστεύω ότι αν η Τράπεζα χρειαστεί να πάρει επιλαχόντες από τον πίνακα επιτυχόντων θα βρει τρόπο να επιβάλλει κάποια νομοθετική ρύθμιση για να το επιτύχει.
Ωστόσο αμέλησες να μας πεις πόσα μόρια συγκεντρώνεις! Γραπτή βαθμολογία, βαθμός απολυτηρίου και προυπηρεσία καθώς και αν ανήκεις σε κάποια ειδική κατηγορία. Όσες περισσότερες πληροφορίες συγκεντρώνουμε για τους υποψήφιους που παρακολουθούν και γράφουν τόσο πιο πολύ ξεκαθαρίζουν τα πράγματα.

Presta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Presta » Κυρ Απρ 05, 2020 4:46 pm

ioannachr έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, απ' ότι η φαίνεται η ΤτΕ θα ζητήσει 6 ΔΕ ακόμα με νέα προκήρυξη. Αυτό είναι εξαιρετικά άδικο, δεδομένου ότι είμαστε τόσα άτομα που δώσαμε στην 1Γ/2019 και περιμένουμε. Νομίζω ότι πρέπει να κινηθούμε άμεσα.

Δεν ξέρω αν βλέπουμε την ίδια ανακοίνωση, αλλά ενδέχεται η νέα προκήρυξη για τα 6 άτομα ΔΕ να αφορά άλλη ειδικότητα (δεν είναι όλοι οι υπάλληλοι ΔΕ της ΤΤΕ ταμιακοί-λογιστικοί), οπότε προφανώς πρέπει να γίνει εκ νέου διαδικασία.. ας μην προτρέχουμε και ας μην τα θεωρούμε όλα άδικα!

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Κυρ Απρ 05, 2020 4:51 pm

ioannachr έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, απ' ότι η φαίνεται η ΤτΕ θα ζητήσει 6 ΔΕ ακόμα με νέα προκήρυξη. Αυτό είναι εξαιρετικά άδικο, δεδομένου ότι είμαστε τόσα άτομα που δώσαμε στην 1Γ/2019 και περιμένουμε. Νομίζω ότι πρέπει να κινηθούμε άμεσα.

Το διάβασα κι εγώ. Ξέρουμε τι "ειδικότητας" θα είναι; Και μάλιστα θα τους ζητήσει με διαγωνισμό με σειρά προτεραιότητας. Που σημαίνει ότι θα μπει κάποιος από Τεχνικό Λύκειο που απλά θα έχει 2 τίτλους ΔΕ (δηλαδή θα έχει το +150). Δεν έχω κάτι με το Τεχνικό Λύκειο αλλά όλοι ξέρουμε ότι οι βαθμοί δεν μπαίνουν το ίδιο δύσκολα όπως στο Γενικό. Άδικο και παράλογο, αν σκεφτεί κανείς ότι ο γραπτός διαγωνισμός είναι ο πλέον αξιόπιστος και αντικειμενικός τρόπος "ελέγχου" των γνώσεων και του επιπέδου ενός υποψηφίου. Εκτός αν θέλουν κάποια πολύ συγκεκριμένη τεχνική ειδικότητα.

Πώς θα μπορούσαμε να κινηθούμε πιστεύετε; Μήπως πρέπει να περιμένουμε τα αποτελέσματα; Τώρα με τι πάτημα θα κινηθούμε; Είδαμε όλες τις βαθμολογίες λόγω σφάλματος του συστήματος του ΑΣΕΠ; :P Μήπως αρχικά μια τηλεφωνική επικοινωνία με την Τράπεζα να ρωτήσουμε αν τυχόν προτίθενται να πάρουν έξτρα άτομα;΄Η δε θα μας πουν τίποτα;

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες