ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Τρί Αύγ 04, 2020 8:05 am

Presta έγραψε:Καλησπέρα!!
Συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες αλλά και σ αυτούς που χάνουν το διορισμό για λίγο, με την ευχή να διοριστούν σύντομα ως επιλαχόντες..
Επειδή το θέμα του μισθού είναι πολύ σπουδαίο για όλους μας, να σας πω ότι έμαθα από πολύ έγκυρη πηγή ότι τα πτυχία μας θα αναγνωριστούν μισθολογικά από την πρώτη μέρα..
Επίσης με βάση τον Κανονισμό της Τράπεζας έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό των αποδοχών:
Νεοδιόριστος με πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό, proficiency, έγγαμος με 1 τέκνο, χωρίς να τοποθετηθεί σε θέση με κάποιο ιδιαίτερο επίδομα (π.χ. teller) καθαρά περίπου 1.300€ το μήνα (14 μισθοί)..
Δεν ξέρω αν τα έχω υπολογίσει εντελώς σωστά αλλά δε νομίζω να απέχει πολύ αυτό που σας λέω από το ακριβές..
Ελπίζω να βοήθησα.
Θα χαρώ να σας γνωρίσω όλους από κοντά!!


Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Γνωρίζεις μήπως αν θα αναγνωριστούν κ πτυχία ή μεταπτυχιακά άσχετα με τα οικονομικά - λογιστικά; Ή θα χρειαστεί κάποιου είδους συνάφεια με το αντικείμενο της τράπεζας;

lef7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 11:01 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό lef7 » Τρί Αύγ 04, 2020 9:38 am

Presta έγραψε:Καλησπέρα!!
Συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες αλλά και σ αυτούς που χάνουν το διορισμό για λίγο, με την ευχή να διοριστούν σύντομα ως επιλαχόντες..
Επειδή το θέμα του μισθού είναι πολύ σπουδαίο για όλους μας, να σας πω ότι έμαθα από πολύ έγκυρη πηγή ότι τα πτυχία μας θα αναγνωριστούν μισθολογικά από την πρώτη μέρα..
Επίσης με βάση τον Κανονισμό της Τράπεζας έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό των αποδοχών:
Νεοδιόριστος με πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό, proficiency, έγγαμος με 1 τέκνο, χωρίς να τοποθετηθεί σε θέση με κάποιο ιδιαίτερο επίδομα (π.χ. teller) καθαρά περίπου 1.300€ το μήνα (14 μισθοί)..
Δεν ξέρω αν τα έχω υπολογίσει εντελώς σωστά αλλά δε νομίζω να απέχει πολύ αυτό που σας λέω από το ακριβές..
Ελπίζω να βοήθησα.
Θα χαρώ να σας γνωρίσω όλους από κοντά!!


Ευχαριστούμε Presta για την ενημέρωση.

Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάπου διαθέσιμος στο ιντερνετ ο Κανονισμός;

Σχετικά με την προϋπηρεσία, είναι υποχρεωμένοι να αναγνωρίσουν τουλάχιστον τα χρόνια που αναγνώρισε ο ΑΣΕΠ στον καθένα. Επίσης, νομίζω ότι από τη στιγμή που θα αναγνωρίσουν τα πτυχία πανεπιστημίου, σου αναγνωρίζουν και τα χρόνια λήψης του ως προυπηρεσία. Το τελευταίο, όμως, με κάθε επιφύλαξη.

Presta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:48 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Presta » Τρί Αύγ 04, 2020 1:06 pm

vaio25 έγραψε:
Presta έγραψε:Καλησπέρα!!
Συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες αλλά και σ αυτούς που χάνουν το διορισμό για λίγο, με την ευχή να διοριστούν σύντομα ως επιλαχόντες..
Επειδή το θέμα του μισθού είναι πολύ σπουδαίο για όλους μας, να σας πω ότι έμαθα από πολύ έγκυρη πηγή ότι τα πτυχία μας θα αναγνωριστούν μισθολογικά από την πρώτη μέρα..
Επίσης με βάση τον Κανονισμό της Τράπεζας έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό των αποδοχών:
Νεοδιόριστος με πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό, proficiency, έγγαμος με 1 τέκνο, χωρίς να τοποθετηθεί σε θέση με κάποιο ιδιαίτερο επίδομα (π.χ. teller) καθαρά περίπου 1.300€ το μήνα (14 μισθοί)..
Δεν ξέρω αν τα έχω υπολογίσει εντελώς σωστά αλλά δε νομίζω να απέχει πολύ αυτό που σας λέω από το ακριβές..
Ελπίζω να βοήθησα.
Θα χαρώ να σας γνωρίσω όλους από κοντά!!


Σ ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες! Ακούγονται αρκετά καλά (για θεση ΔΕ) τα χρήματα. Μακάρι να είναι τόσα! Να σε ρωτήσω, μηπως γνωρίζεις αν αναγνωρίζεται μονο η προϋπηρεσία μεχρι την 21/4/2012 που διάβασα; Σε ρωταω γιατι προβλέπεται και επίδομα προϋπηρεσίας αλλα αν αυτη μετράει ως 21/4/2012, οι περισσότεροι θα χάσουμε πολλα χρόνια. Επίσης, η προϋπηρεσία για να μετρήσει πρέπει να ναι κατ αναγκη σε τράπεζα; Και τελος, μετράει απ την πρωτη μερα ή πρεπει να περάσουν κάποια έτη πρώτα;

Παιδια, σχετικά με το δημοσιοϋπαλληλικο κώδικα, όντως δεν εχει καμία σημασία να το σχολιάζουμε, πολυ απλα γιατί δεν εχει καμία εφαρμογή στην ΤτΕ...



Ισχύει ότι η προυπηρεσία αναγνωρίζεται μέχρι Απρίλιο του 2012, και την πληρώνουν από την πρώτη μέρα διορισμού. Από κει και μετά έχουν παγώσει όλα δυστυχώς (γι αυτό για τον εαυτό μου υπολόγισα μόνο 5 χρόνια προυπηρεσίας).. Τώρα ποια προυπηρεσία αναγνωρίζουν δεν το ξέρω, δηλαδή αν είναι άσχετη με τραπεζικά.. δεν ξέρω αν αναγνωρίζουν γενικώς τα ένσημα από όπου κι αν προέρχονται.. εντελώς προσωπική γνώμη είναι ότι θα πληρώσουν με βάση τα ένσημα χωρίς να τσεκάρουν συνάφεια, αλλά ξαναλέω είναι προσωπική γνώμη, δεν το ξέρω σίγουρα..

Presta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:48 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Presta » Τρί Αύγ 04, 2020 1:09 pm

ioannachr έγραψε:
Presta έγραψε:Καλησπέρα!!
Συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες αλλά και σ αυτούς που χάνουν το διορισμό για λίγο, με την ευχή να διοριστούν σύντομα ως επιλαχόντες..
Επειδή το θέμα του μισθού είναι πολύ σπουδαίο για όλους μας, να σας πω ότι έμαθα από πολύ έγκυρη πηγή ότι τα πτυχία μας θα αναγνωριστούν μισθολογικά από την πρώτη μέρα..
Επίσης με βάση τον Κανονισμό της Τράπεζας έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό των αποδοχών:
Νεοδιόριστος με πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό, proficiency, έγγαμος με 1 τέκνο, χωρίς να τοποθετηθεί σε θέση με κάποιο ιδιαίτερο επίδομα (π.χ. teller) καθαρά περίπου 1.300€ το μήνα (14 μισθοί)..
Δεν ξέρω αν τα έχω υπολογίσει εντελώς σωστά αλλά δε νομίζω να απέχει πολύ αυτό που σας λέω από το ακριβές..
Ελπίζω να βοήθησα.
Θα χαρώ να σας γνωρίσω όλους από κοντά!!


Ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες. Γνωρίζεις μήπως αν θα αναγνωριστούν κ πτυχία ή μεταπτυχιακά άσχετα με τα οικονομικά - λογιστικά; Ή θα χρειαστεί κάποιου είδους συνάφεια με το αντικείμενο της τράπεζας;


Δυστυχώς δεν γνωρίζω αν θα αναγνωριστούν άσχετα πτυχία.. sorry!! Πιστεύω όμως ναι γιατί όχι;; άλλωστε μιλάμε ΜΟΝΟ για μισθολογική προώθηση όχι βαθμολογική.. εγώ όταν ρώτησα την έγκυρη πηγή δεν διευκρίνησα ότι τα πτυχία μου είναι οικονομικά..

Presta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:48 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Presta » Τρί Αύγ 04, 2020 1:17 pm

lef7 έγραψε:
Presta έγραψε:Καλησπέρα!!
Συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες αλλά και σ αυτούς που χάνουν το διορισμό για λίγο, με την ευχή να διοριστούν σύντομα ως επιλαχόντες..
Επειδή το θέμα του μισθού είναι πολύ σπουδαίο για όλους μας, να σας πω ότι έμαθα από πολύ έγκυρη πηγή ότι τα πτυχία μας θα αναγνωριστούν μισθολογικά από την πρώτη μέρα..
Επίσης με βάση τον Κανονισμό της Τράπεζας έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό των αποδοχών:
Νεοδιόριστος με πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό, proficiency, έγγαμος με 1 τέκνο, χωρίς να τοποθετηθεί σε θέση με κάποιο ιδιαίτερο επίδομα (π.χ. teller) καθαρά περίπου 1.300€ το μήνα (14 μισθοί)..
Δεν ξέρω αν τα έχω υπολογίσει εντελώς σωστά αλλά δε νομίζω να απέχει πολύ αυτό που σας λέω από το ακριβές..
Ελπίζω να βοήθησα.
Θα χαρώ να σας γνωρίσω όλους από κοντά!!


Ευχαριστούμε Presta για την ενημέρωση.

Γνωρίζεις εάν υπάρχει κάπου διαθέσιμος στο ιντερνετ ο Κανονισμός;

Σχετικά με την προϋπηρεσία, είναι υποχρεωμένοι να αναγνωρίσουν τουλάχιστον τα χρόνια που αναγνώρισε ο ΑΣΕΠ στον καθένα. Επίσης, νομίζω ότι από τη στιγμή που θα αναγνωρίσουν τα πτυχία πανεπιστημίου, σου αναγνωρίζουν και τα χρόνια λήψης του ως προυπηρεσία. Το τελευταίο, όμως, με κάθε επιφύλαξη.


Δυστυχώς απ ότι έμαθα δεν κυκλοφορεί επίσημα ο Κανονισμός στο ιντερνετ.. το έχω ψάξει κι εγώ..
Αυτό που λες για την υποχρεωτική αναγνώριση των ετών που προσμέτρησε το ΑΣΕΠ ακούγεται λογικό αλλά δε νομίζω ότι θα λειτουργήσουν μ αυτή τη λογική, δεδομένου ότι το ΑΣΕΠ μας αναγώρισε προυπηρεσία μέχρι την ημερομηνία της αίτησης ενώ η Τράπεζα έχει σταματήσει να πληρώνει από το 2012 λόγω παγώματος των χρονοεπιδομάτων με νόμο.
Πχ καποιος μπορεί να δούλευε από το 2013 έως το 2018 και το ΑΣΕΠ να του έδωσε φουλ μόρια πενταετίας, από την τράπεζα όμως δεν θα πάρει τίποτα αφού είναι όλα μετά το 2012.
Τα χρόνια φοίτησης για τη λήψη του πτυχίου δεν αναγνωρίζονται ως προυπηρεσία, μόνο τα χρόνια του στρατού αναγνωρίζονται. Αυτό που συνέβαινε παλιά είναι ότι κάποιοι εξαγόραζαν τα 4 χρόνια του πτυχίου για να συμπληρώσουν τα συντάξιμα, δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα..

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 7:24 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Τετ Αύγ 05, 2020 12:12 am

Presta έγραψε:
vaio25 έγραψε:
Presta έγραψε:Καλησπέρα!!
Συγχαρητήρια σε όλους τους επιτυχόντες αλλά και σ αυτούς που χάνουν το διορισμό για λίγο, με την ευχή να διοριστούν σύντομα ως επιλαχόντες..
Επειδή το θέμα του μισθού είναι πολύ σπουδαίο για όλους μας, να σας πω ότι έμαθα από πολύ έγκυρη πηγή ότι τα πτυχία μας θα αναγνωριστούν μισθολογικά από την πρώτη μέρα..
Επίσης με βάση τον Κανονισμό της Τράπεζας έκανα έναν πρόχειρο υπολογισμό των αποδοχών:
Νεοδιόριστος με πτυχίο ΑΕΙ, μεταπτυχιακό, proficiency, έγγαμος με 1 τέκνο, χωρίς να τοποθετηθεί σε θέση με κάποιο ιδιαίτερο επίδομα (π.χ. teller) καθαρά περίπου 1.300€ το μήνα (14 μισθοί)..
Δεν ξέρω αν τα έχω υπολογίσει εντελώς σωστά αλλά δε νομίζω να απέχει πολύ αυτό που σας λέω από το ακριβές..
Ελπίζω να βοήθησα.
Θα χαρώ να σας γνωρίσω όλους από κοντά!!


Σ ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες! Ακούγονται αρκετά καλά (για θεση ΔΕ) τα χρήματα. Μακάρι να είναι τόσα! Να σε ρωτήσω, μηπως γνωρίζεις αν αναγνωρίζεται μονο η προϋπηρεσία μεχρι την 21/4/2012 που διάβασα; Σε ρωταω γιατι προβλέπεται και επίδομα προϋπηρεσίας αλλα αν αυτη μετράει ως 21/4/2012, οι περισσότεροι θα χάσουμε πολλα χρόνια. Επίσης, η προϋπηρεσία για να μετρήσει πρέπει να ναι κατ αναγκη σε τράπεζα; Και τελος, μετράει απ την πρωτη μερα ή πρεπει να περάσουν κάποια έτη πρώτα;

Παιδια, σχετικά με το δημοσιοϋπαλληλικο κώδικα, όντως δεν εχει καμία σημασία να το σχολιάζουμε, πολυ απλα γιατί δεν εχει καμία εφαρμογή στην ΤτΕ...



Ισχύει ότι η προυπηρεσία αναγνωρίζεται μέχρι Απρίλιο του 2012, και την πληρώνουν από την πρώτη μέρα διορισμού. Από κει και μετά έχουν παγώσει όλα δυστυχώς (γι αυτό για τον εαυτό μου υπολόγισα μόνο 5 χρόνια προυπηρεσίας).. Τώρα ποια προυπηρεσία αναγνωρίζουν δεν το ξέρω, δηλαδή αν είναι άσχετη με τραπεζικά.. δεν ξέρω αν αναγνωρίζουν γενικώς τα ένσημα από όπου κι αν προέρχονται.. εντελώς προσωπική γνώμη είναι ότι θα πληρώσουν με βάση τα ένσημα χωρίς να τσεκάρουν συνάφεια, αλλά ξαναλέω είναι προσωπική γνώμη, δεν το ξέρω σίγουρα..


Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας! Η αλήθεια είναι πως το πάγωμα από το 2012 και εντεύθεν είναι "πλήγμα" για μας τους νεώτερους που έχουμε τα περισσότερα χρόνια της προϋπηρεσίας μας από τότε και μετά..

Τα χρήματα που μας είπες σε προηγούμενο ποστ για έγγαμο με 1 παιδί με μεταπτυχιακό και proficiency, είναι έχοντας υπολογίσει τα 5 έτη προϋπηρεσίας;
Απ' ό,τι κατάλαβα, το πόσα χρήματα θα παίρνουμε, εξαρτάται από το πού θα τοποθετηθούμε. Δεν υπάρχει ακριβώς ενιαίο μισθολόγιο. Χοντρικά, για όσους δεν έχουμε (αξιόλογη - από χρονικής άποψης μέχρι το 2012) προϋπηρεσία και είμαστε με μεταπτυχιακό, proficiency και χωρίς παιδιά, πόσα χρήματα να υπολογίζουμε κατ ελάχιστο; Επίσης, γνωρίζεις αν, η γνώση περισσότερων γλωσσών ή η κατοχή πέραν του ενός μεταπτυχιακών τίτλων, προσαυξάνει κι άλλο το μισθό; Σ' ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη για το πρήξιμο!

Presta
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2020 12:48 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Presta » Τετ Αύγ 05, 2020 11:49 am

vaio25 έγραψε:
Presta έγραψε:
vaio25 έγραψε:
Σ ευχαριστούμε πολυ για τις πληροφορίες! Ακούγονται αρκετά καλά (για θεση ΔΕ) τα χρήματα. Μακάρι να είναι τόσα! Να σε ρωτήσω, μηπως γνωρίζεις αν αναγνωρίζεται μονο η προϋπηρεσία μεχρι την 21/4/2012 που διάβασα; Σε ρωταω γιατι προβλέπεται και επίδομα προϋπηρεσίας αλλα αν αυτη μετράει ως 21/4/2012, οι περισσότεροι θα χάσουμε πολλα χρόνια. Επίσης, η προϋπηρεσία για να μετρήσει πρέπει να ναι κατ αναγκη σε τράπεζα; Και τελος, μετράει απ την πρωτη μερα ή πρεπει να περάσουν κάποια έτη πρώτα;

Παιδια, σχετικά με το δημοσιοϋπαλληλικο κώδικα, όντως δεν εχει καμία σημασία να το σχολιάζουμε, πολυ απλα γιατί δεν εχει καμία εφαρμογή στην ΤτΕ...



Ισχύει ότι η προυπηρεσία αναγνωρίζεται μέχρι Απρίλιο του 2012, και την πληρώνουν από την πρώτη μέρα διορισμού. Από κει και μετά έχουν παγώσει όλα δυστυχώς (γι αυτό για τον εαυτό μου υπολόγισα μόνο 5 χρόνια προυπηρεσίας).. Τώρα ποια προυπηρεσία αναγνωρίζουν δεν το ξέρω, δηλαδή αν είναι άσχετη με τραπεζικά.. δεν ξέρω αν αναγνωρίζουν γενικώς τα ένσημα από όπου κι αν προέρχονται.. εντελώς προσωπική γνώμη είναι ότι θα πληρώσουν με βάση τα ένσημα χωρίς να τσεκάρουν συνάφεια, αλλά ξαναλέω είναι προσωπική γνώμη, δεν το ξέρω σίγουρα..


Ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες που μοιράζεσαι μαζί μας! Η αλήθεια είναι πως το πάγωμα από το 2012 και εντεύθεν είναι "πλήγμα" για μας τους νεώτερους που έχουμε τα περισσότερα χρόνια της προϋπηρεσίας μας από τότε και μετά..

Τα χρήματα που μας είπες σε προηγούμενο ποστ για έγγαμο με 1 παιδί με μεταπτυχιακό και proficiency, είναι έχοντας υπολογίσει τα 5 έτη προϋπηρεσίας;
Απ' ό,τι κατάλαβα, το πόσα χρήματα θα παίρνουμε, εξαρτάται από το πού θα τοποθετηθούμε. Δεν υπάρχει ακριβώς ενιαίο μισθολόγιο. Χοντρικά, για όσους δεν έχουμε (αξιόλογη - από χρονικής άποψης μέχρι το 2012) προϋπηρεσία και είμαστε με μεταπτυχιακό, proficiency και χωρίς παιδιά, πόσα χρήματα να υπολογίζουμε κατ ελάχιστο; Επίσης, γνωρίζεις αν, η γνώση περισσότερων γλωσσών ή η κατοχή πέραν του ενός μεταπτυχιακών τίτλων, προσαυξάνει κι άλλο το μισθό; Σ' ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη για το πρήξιμο!


Σιγά το πρήξιμο..αν ο καθένας μας μπορεί να βοηθήσει με οποιοδήποτε τρόπο καλό είναι να το κάνει.. απλά δε σας είχα γράψει νωρίτερα γιατί έχω ένα νεογέννητο και είμαι στο τρέξιμο..
Τα χρήματα που σας είπα τα υπολόγισα με 5 ετη προυπηρεσίας. Δεν έχω υπολογίσει για μηδέν προυπηρεσία.
Το μισθολόγιο δεν είναι ενιαίο με την έννοια του Δημοσίου, βασίζεται στην Συλλογική Σύμβαση της ΟΤΟΕ και έχει και κάποια έξτρα..
Σίγουρα πληρώνουν μία γλώσσα και νομίζω ένα μεταπτυχιακό.
Ωστόσο να ξέρετε ότι οι νεοδιόριστοι καθώς και όσοι έχουν λίγα χρόνια δεν έχουν μεγάλες διαφορές στο μισθό αφού το ποσό που προσαυξάνει σημαντικά το μισθό και τον διαφοροποιεί από άλλες δουλειες είναι το επίδομα κεντρικής τραπέζης που είναι ίδιο για όλους τους νέους. Οπότε μην αγχώνεστε.. οι διαφορές είναι μικρές..
Τώρα για τη διαφορά του μισθού αναλόγως που θα τοποθετηθούμε που ανέφερες, ουσιαστικά η διαφορά είναι για όσους τοποθετηθούν ταμίες που προβλέπεται έξτρα επίδομα (αλλά και πολλές έξτρα ευθύνες και άγχος).. στη φάση που είμαστε εμείς δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες θέσεις με επίδομα θέσης..
Όμως παιδιά το πιο σημαντικό που ίσως να μην έχετε συνειδητοποιήσει είναι οι παροχές του Ταμείου Υγείας που είναι απίστευτες και ειδικά για όσους έχουν παιδιά!!!

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Τετ Αύγ 05, 2020 4:52 pm

Αν κάποιος θέλει να υπολογίσει τις αποδοχές του προσεγγιστικά, μπορεί να λάβει υπόψιν του το εγκόλπιο τραπεζοελλαδιτη (google) που περιγράφει μια κατάσταση μέχρι πριν το 2010 , έπειτα τις επιχειρησιακές συμβάσεις από το 2010 και έπειτα (google: ομεδ τράπεζα της Ελλάδας) σε συνδυασμό με την κλαδική της ΟΤΟΕ. Για την προϋπηρεσία θεωρώ πως δεν λαμβάνεται υπόψιν για μετά το 2012 βάσει του παγώματος, για τα ΜΚ και το χρονοεπιδομα, πλην ίσως της περίπτωσης που αυτή επηρεάζει τον βαθμό-θέση (και το σχετικό επίδομα) , καθώς νομίζω πως αυτή η εξέλιξη δεν εξαρτάται αποκλειστικά από την προϋπηρεσία, ενώ το πάγωμα αφορά τις περιπτώσεις που λαμβάνεται αποκλειστικά υπόψιν η προϋπηρεσία για κάποια μισθολογική παροχή !
Κατά τα άλλα έχει κάποιος κάτι νεότερο για το πότε είναι πιθανό να μας ειδοποιήσουν για να καταθέσουμε χαρτιά κλπ;

Haunter
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2020 10:22 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Haunter » Τετ Αύγ 05, 2020 11:29 pm

Καλησπέρα και από εμένα παιδιά!Ανακάλυψα κι εγώ αυτό το φόρουμ και είδα ότι είναι πολύ χρήσιμο για θέματα διαγωνισμών ΑΣΕΠ και όχι μόνο.Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες στις σελίδες για τον δικό μας διαγωνισμό και είπα να κάνω κι εγώ λογαριασμό!Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες,διοριστέους και επιλαχόντες!!!Ήταν μια δυνατή προσπάθεια νομίζω,ειδικά για αυτούς που έβλεπαν πρώτη φορά στη ζωή τους λογιστική και οικονομικά.Με το καλό να μας καλέσουν γρήγορα από την Τράπεζα και να γνωριστούμε και από κοντά.Έχετε καθόλου πληροφορίες για το σε ποια πόστα θα μπορούσαμε να απασχοληθούμε εκτός από το ταμείο;Πιστεύετε ότι θα παίξει ρόλο και το πτυχίο που έχει ο καθένας ή/και το αντικείμενο της προϋπηρεσίας του;

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 7:24 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Πέμ Αύγ 06, 2020 8:52 pm

panikos21 έγραψε:Αν κάποιος θέλει να υπολογίσει τις αποδοχές του προσεγγιστικά, μπορεί να λάβει υπόψιν του το εγκόλπιο τραπεζοελλαδιτη (google) που περιγράφει μια κατάσταση μέχρι πριν το 2010 , έπειτα τις επιχειρησιακές συμβάσεις από το 2010 και έπειτα (google: ομεδ τράπεζα της Ελλάδας) σε συνδυασμό με την κλαδική της ΟΤΟΕ. Για την προϋπηρεσία θεωρώ πως δεν λαμβάνεται υπόψιν για μετά το 2012 βάσει του παγώματος, για τα ΜΚ και το χρονοεπιδομα, πλην ίσως της περίπτωσης που αυτή επηρεάζει τον βαθμό-θέση (και το σχετικό επίδομα) , καθώς νομίζω πως αυτή η εξέλιξη δεν εξαρτάται αποκλειστικά από την προϋπηρεσία, ενώ το πάγωμα αφορά τις περιπτώσεις που λαμβάνεται αποκλειστικά υπόψιν η προϋπηρεσία για κάποια μισθολογική παροχή !
Κατά τα άλλα έχει κάποιος κάτι νεότερο για το πότε είναι πιθανό να μας ειδοποιήσουν για να καταθέσουμε χαρτιά κλπ;


Προσωπικά, δεν μπορώ να βγάλω άκρη ούτε προσεγγιστικά από το εγκόλπιο και τις επιχειρησιακές συμβάσεις γιατί το ένα παραπέμπει στο άλλο, ενώ ούτε κατανοώ ποια επιδόματα θα δικαιούμαστε :lol: Ούτε με πλασματικά και πού έχουν εφαρμογή βγάζω άκρη, ούτε τίποτα. :lol: Ίσως δεν τα έχω κοιτάξει και επισταμένα αλλά είναι αρκετά μπερδεμένα θεωρώ.

Πάντως, η Presta μάς έδωσε μία τάξη μεγέθους των αποδοχών και την ευχαριστώ για αυτό. Ελπίζω για μας που δεν έχουμε παιδιά και πολλά χρόνια πριν το 2012 να μην έχει τρομερή απόκλιση.

Είχατε μήπως κάποια ενημέρωση από την Τράπεζα ή μάθατε κάτι παραπάνω; Κάλεσα χθες, μίλησα με έναν κύριο, αλλά δε μου έδωσε καθόλου πληροφορίες για το πώς θα κινηθούμε χρονικά. Το μόνο που μου είπε είναι ότι θα επικοινωνήσει σύντομα η Τράπεζα μαζί μας.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Πέμ Αύγ 06, 2020 11:51 pm

Καλησπέρα σε όλες και σε όλους!

Ευχαριστούμε πολύ panikos21 για το εγκόλπιο του τραπεζοελλαδίτη! Αν και κάποια πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει από την έκδοσή του μέχρι σήμερα, μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα αυτά που διάβασα.

Επειδή και εγώ δεν μπόρεσα να πάρω κάποια πληροφορία από την ΤτΕ, επικοινώνησα πάλι σήμερα με το ΑΣΕΠ. Μου είπαν λοιπόν πως το ΑΣΕΠ έχει ήδη αποστείλει όλα τα στοιχεία επικοινωνίας μας στην ΤτΕ προκειμένου να προβεί στον διορισμό μας. Επίσης, μου ανέφεραν πως ενώ συνήθως στέλνουν μόνο τα τηλέφωνα επικοινωνίας και τα mail μας στον εκάστοτε φορέα, η ΤτΕ τούς ζήτησε τα αναλυτικά στοιχεία των διευθύνσεων κατοικίας μας και επέμεινε σε αυτό. Άρα πολύ πιθανόν να μας αποστείλουν κάτι εγγράφως και γι' αυτό να κοιτάτε συχνά την αλληλογραφία σας στη διεύθυνση κατοικίας που έχετε δηλώσει στο ΑΣΕΠ. Ο υπάλληλος μού ανέφερε ακόμα πως από την επικοινωνία του με την ΤτΕ κατάλαβε ότι ναι μεν δεν πρόκειται να γίνει κάτι μέσα στον Αύγουστο λόγω διακοπών, όμως ότι βιάζονται γενικά να κάνουν τις προσλήψεις και άρα το πιθανότερο είναι να ξεκινήσουν τις διαδικασίες τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτεμβρίου.

Πάντως εγώ δεν έχω καταλάβει αν το περιθώριο των 3 μηνών για τον διορισμό που αναφέρεται στην προκήρυξη αφορά το τρίμηνο από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ του πίνακα διοριστέων, δηλαδή από τις 3/8/2020. Όπως έχουμε αναφερθεί σε παλιότερα posts, λόγω ανεξαρτησίας της ΤτΕ δε χρειάζεται απόφαση κατανομής από κάποιον υπουργό όπως συμβαίνει και αναφέρεται ρητά σε άλλες προκηρύξεις.

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 7:24 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Παρ Αύγ 07, 2020 3:12 pm

Epanouir έγραψε:Καλησπέρα σε όλες και σε όλους!

Ευχαριστούμε πολύ panikos21 για το εγκόλπιο του τραπεζοελλαδίτη! Αν και κάποια πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει από την έκδοσή του μέχρι σήμερα, μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα αυτά που διάβασα.

Επειδή και εγώ δεν μπόρεσα να πάρω κάποια πληροφορία από την ΤτΕ, επικοινώνησα πάλι σήμερα με το ΑΣΕΠ. Μου είπαν λοιπόν πως το ΑΣΕΠ έχει ήδη αποστείλει όλα τα στοιχεία επικοινωνίας μας στην ΤτΕ προκειμένου να προβεί στον διορισμό μας. Επίσης, μου ανέφεραν πως ενώ συνήθως στέλνουν μόνο τα τηλέφωνα επικοινωνίας και τα mail μας στον εκάστοτε φορέα, η ΤτΕ τούς ζήτησε τα αναλυτικά στοιχεία των διευθύνσεων κατοικίας μας και επέμεινε σε αυτό. Άρα πολύ πιθανόν να μας αποστείλουν κάτι εγγράφως και γι' αυτό να κοιτάτε συχνά την αλληλογραφία σας στη διεύθυνση κατοικίας που έχετε δηλώσει στο ΑΣΕΠ. Ο υπάλληλος μού ανέφερε ακόμα πως από την επικοινωνία του με την ΤτΕ κατάλαβε ότι ναι μεν δεν πρόκειται να γίνει κάτι μέσα στον Αύγουστο λόγω διακοπών, όμως ότι βιάζονται γενικά να κάνουν τις προσλήψεις και άρα το πιθανότερο είναι να ξεκινήσουν τις διαδικασίες τέλη Αυγούστου-αρχές Σεπτεμβρίου.

Πάντως εγώ δεν έχω καταλάβει αν το περιθώριο των 3 μηνών για τον διορισμό που αναφέρεται στην προκήρυξη αφορά το τρίμηνο από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ του πίνακα διοριστέων, δηλαδή από τις 3/8/2020. Όπως έχουμε αναφερθεί σε παλιότερα posts, λόγω ανεξαρτησίας της ΤτΕ δε χρειάζεται απόφαση κατανομής από κάποιον υπουργό όπως συμβαίνει και αναφέρεται ρητά σε άλλες προκηρύξεις.


Καλησπέρα! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! :)

Αναφορικά με τις διευθύνσεις μας κλπ, το σύνηθες (και το νόμιμο λογικά) είναι ο φορέας διορισμού να αποστέλλει επιστολή γνωστοποίησης στον υποψήφιο με την οποία τον ενημερώνει ότι έχει συμπεριληφθεί στον οριστικό πίνακα διοριστέων και παράλληλα του ζητά είτε την προσκόμιση δικαιολογητικών προκειμένου να προβεί στο διορισμό του είτε υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής περί μη αποδοχής διορισμού (ώστε να ζητήσει απ' το ΑΣΕΠ τον επόμενο, αν δε δεχτεί). Στη συνέχεια, κάποια στιγμή βγαίνει η απόφαση κατανομής (στο τεύχος Β') από τον Υπουργό Εσωτερικών (από την οποία μετράει το τρίμηνο που είπες) και ακολούθως το ΦΕΚ διορισμού (στο τεύχος Γ') μετά το οποίο ο φορέας καλεί εγγράφως (και πάλι με επιστολή) το διορισμένο πια υπάλληλο να αναλάβει Υπηρεσία. Θέλω να πω, μεταξύ άλλων, ότι όλα αυτά για να γίνουν προφανώς πρέπει ο φορέας να γνωρίζει τη Διεύθυνση της οικίας του διοριστέου. Οπότε και ότι μέχρι στιγμής μάλλον δεν έχει γίνει κάτι διαφορετικό. Πάντα εγγράφως γίνονται αυτά και μάλιστα με συστημένη επιστολή για να αποδεικνύεται ότι τα παραλάβαμε. Προφανώς και δεν μπορούν να βασιστούν σε μια τηλεφωνική επικοινωνία ότι ενημερώθηκε κάποιος να προσκομίσει δικαιολογητικά. Ωστόσο, ο υπάλληλος της ΤτΕ είπε ότι πρώτα θα ενημερωθούμε τηλεφωνικά και ότι αυτό θα γίνει πολύ σύντομα. Ενδεχομένως και να μην ήξερε, τι να πω.

Στην προκειμένη περίπτωση, όμως, επειδή η ΤτΕ δεν είναι Δημόσιο και άρα από εδώ και πέρα δε θα δημοσιευθεί σε ΦΕΚ κάτι άλλο, υποθέτω ότι αυτά που θα παραλειφθούν είναι η απόφαση κατανομής και η δημοσίευση σε ΦΕΚ του διορισμού μας. Ωστόσο, εκτιμώ, ότι τα υπόλοιπα θα (πρέπει να) γίνουν όπως και στο Δημόσιο για να είναι και εκείνοι καλυμμένοι. Δηλαδή υποθέτω ότι θα μας ζητήσουν δικαιολογητικά και αφού περάσουμε και γιατρούς κλπ, κάποια στιγμή θα μας πουν να πάμε να αναλάβουμε.

Σχετικά με την απόφαση κατανομής, αυτό που ξέρω είναι ότι η "υποχρέωση" του φορέα να σε διορίσει (να το πω χοντρά) ξεκινά από την απόφαση κατανομής του Υπουργού Εσωτερικών και ότι ο διορισμός πρέπει να έχει ολοκληρωθεί εντός τριμήνου απ' την απόφαση αυτή. Αυτή η απόφαση δεν έχει σχέση με τον πίνακα διοριστέων, δημοσιεύεται στο τεύχος Β της Εφημερίδας της Κυβέρνησης και εκδίδεται από το Υπουργείο Εσωτερικών (πρώην Διοικητικής Ανασυγκρότησης) όπως είπα, κατόπιν αιτήματος του φορέα μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων. Είναι ένας τρόπος για να ελέγχονται οι διορισμοί (και άρα το κόστος στον προϋπολογισμό). Στην περίπτωση της ΤτΕ, που δεν απαιτείται απόφαση κατανομής, δε γνωρίζω αν η Τράπεζα υποχρεούται να έχει ολοκληρώσει το διορισμό εντός συγκεκριμένου χρονικού διαστήματος από κάτι. Θεωρώ, όμως, ότι δεν έχει κάποιον τέτοιον περιορισμό. Ας μην ξεχνάμε ότι η ΤτΕ δεν είναι Δημόσιο. Η προκήρυξη πολλά πράγματα τα γράφει copy paste από άλλες προκηρύξεις.

Epanouir
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 12:53 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Epanouir » Παρ Αύγ 07, 2020 5:06 pm

Καλησπέρα!

Προς μεγάλη μου έκπληξη, σήμερα με πήραν τηλέφωνο στο κινητό από την ΤτΕ, προκειμένου να κλείσω ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα, να με ενημερώσουν για τα διαδικαστικά και να ξεκινήσω τις διαδικασίες με τους γιατρούς. Άρα τελικά θα γίνουν όλα πιο γρήρορα απ' ότι περιμέναμε!

Όπως μου ανέφερε η υπάλληλος, βιάζονται να γίνει ο διορισμός καθώς φοβούνται ενδεχόμενο κλείσιμο πάλι λόγω κορωνοϊού. Δε μου είπε πότε περίπου θα ολοκληρωθεί ο διορισμός και να περιμένουμε αυτούς να μας δώσουν το οκ πριν παραιτηθούμε από τις τωρινές δουλειές μας. Επίσης μού ανέφερε πως ο χρόνος που θα διαρκέσει η όλη διαδικασία του διορισμού εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα μαζέψουμε εμείς όλα τα χαρτιά και θα ολοκληρώσουμε τη διαδικασία με τους γιατρούς. Να έχετε λοιπόν το νου σας στο κινητό σας τις επόμενες μέρες μήπως καλέσουν και εσάς!

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Παρ Αύγ 07, 2020 7:58 pm

Epanouir έγραψε:Καλησπέρα!

Προς μεγάλη μου έκπληξη, σήμερα με πήραν τηλέφωνο στο κινητό από την ΤτΕ, προκειμένου να κλείσω ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα, να με ενημερώσουν για τα διαδικαστικά και να ξεκινήσω τις διαδικασίες με τους γιατρούς. Άρα τελικά θα γίνουν όλα πιο γρήρορα απ' ότι περιμέναμε!

Όπως μου ανέφερε η υπάλληλος, βιάζονται να γίνει ο διορισμός καθώς φοβούνται ενδεχόμενο κλείσιμο πάλι λόγω κορωνοϊού. Δε μου είπε πότε περίπου θα ολοκληρωθεί ο διορισμός και να περιμένουμε αυτούς να μας δώσουν το οκ πριν παραιτηθούμε από τις τωρινές δουλειές μας. Επίσης μού ανέφερε πως ο χρόνος που θα διαρκέσει η όλη διαδικασία του διορισμού εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα μαζέψουμε εμείς όλα τα χαρτιά και θα ολοκληρώσουμε τη διαδικασία με τους γιατρούς. Να έχετε λοιπόν το νου σας στο κινητό σας τις επόμενες μέρες μήπως καλέσουν και εσάς!


Έχεις μήπως κάποια ιδέα με ποια σειρά μας καλούν; Το πάνε αλφαβητικά ίσως; Για να έχουμε μια εικόνα πότε με περιμένουμε τηλέφωνο και οι υπόλοιποι

vaio25
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 20, 2020 7:24 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό vaio25 » Παρ Αύγ 07, 2020 8:06 pm

Epanouir έγραψε:Καλησπέρα!

Προς μεγάλη μου έκπληξη, σήμερα με πήραν τηλέφωνο στο κινητό από την ΤτΕ, προκειμένου να κλείσω ραντεβού για την επόμενη εβδομάδα, να με ενημερώσουν για τα διαδικαστικά και να ξεκινήσω τις διαδικασίες με τους γιατρούς. Άρα τελικά θα γίνουν όλα πιο γρήρορα απ' ότι περιμέναμε!

Όπως μου ανέφερε η υπάλληλος, βιάζονται να γίνει ο διορισμός καθώς φοβούνται ενδεχόμενο κλείσιμο πάλι λόγω κορωνοϊού. Δε μου είπε πότε περίπου θα ολοκληρωθεί ο διορισμός και να περιμένουμε αυτούς να μας δώσουν το οκ πριν παραιτηθούμε από τις τωρινές δουλειές μας. Επίσης μού ανέφερε πως ο χρόνος που θα διαρκέσει η όλη διαδικασία του διορισμού εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα μαζέψουμε εμείς όλα τα χαρτιά και θα ολοκληρώσουμε τη διαδικασία με τους γιατρούς. Να έχετε λοιπόν το νου σας στο κινητό σας τις επόμενες μέρες μήπως καλέσουν και εσάς!


Πολυ ευχάριστη εξέλιξη, αν και απρόσμενη! Σε ευχαριστούμε πολυ που μας ενημέρωσες! Λογικά τις επόμενες μέρες θα εχουμε και οι υπόλοιποι κλήση.

Δε σου έδωσε καθόλου εικόνα για το πότε, ε; Ούτε αν π.χ. θα ειναι Σεπτεμβρης, Οκτώβρης ή Νοέμβρης οταν θα ξεκινήσουμε. Το θεμα για πολλούς απο μας είναι εκτος του πότε θα παραιτηθούμε, πότε θα ανακοινώσουμε οτι καποια στιγμη θα αποχωρήσουμε απο την εργασία μας κ πότε θα κλείσουμε τις εκκρεμότητες μας στη δουλειά μας. Προσωπικά, προτιμώ να το ανακοινώσω, για διάφορους λόγους, το πολυ κανενα μήνα πριν, οποτε θα ήθελα να ξέρω εστω στο περίπου.

Το καλο νεο είναι οτι προχωράει η διαδικασία! Με το καλό να σας γνωρίσω κι απο κοντα όλους!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες