ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Παρ Ιαν 31, 2020 7:45 pm

Επειδή δεν έχω καθόλου εμπειρία απο διαγωνισμούς,
ξέρετε πόσο καιρό περίπου παίρνει να βγουν τα αποτελέσματα της βαθμολογίας;

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Παρ Ιαν 31, 2020 9:43 pm

Τι γνώμη έχετε για την εμπειρία που θα βαθμολογηθεί και θα προστεθεί ως προσαύξηση στο γραπτό βαθμό; Εννοώ ποια πιστεύετε ότι θα πιαστεί; Υπενθυμίζω ότι η Προκήρυξη αναφέρει ότι μοριοδοτείται η "συναφής εμπειρία", ενώ η Προκήρυξη του 2007 ανέφερε τότε μόνο τις "τραπεζικές εργασίες".
Εδώ ποια πιστεύετε ότι θα κριθεί συναφής;

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Παρ Ιαν 31, 2020 9:54 pm

Tokalon έγραψε:
hrms33 έγραψε:Λέτε η βάση να είναι 100; Δηλαδή full εμπειρία, πολύ καλό απολυτήριο και γραπτά άνω του 90; Από την άλλη, αυτό θα σημαίνει ότι όποιος δεν έχει εμπειρία δε θα μπορέσει να μπει. Λίγο κουφό για γραπτό διαγωνισμό..

Το άλλο που σκέφτομαι είναι όλοι όσοι ήταν πραγματικά καλοί, ήταν πολύ καλοί σε όλα και έχουν κ εμπειρία κ καλό απολυτήριο; Τόσο τρελός ο ανταγωνισμός; Εσείς τι λέτε;


Αν δεις σε προηγούμενο post από το zaraki έχει τα στατιστικά του διαγωνισμου της ΤτΕ 2007. Εκεί θα δεις ότι ακόμα και στους ΠΕ οι τελικοί βαθμοί δεν ήταν και τόσο υψηλοί. Βέβαια ο αντίλογος λέει ότι δεν ξέρουμε τη δυσκολία εκείνων των θεμάτων (των ΠΕ) για να συγκρίνουμε με τα δικά μας( διαφορετική ύλη το γνωρίζω αλλά ισως στέκει συγκριση δυσκολιας). Ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί να μας διαφωτίσει. Επίσης η συμμετοχη ηταν 1100 άτομα (στα ΠΕ πάντα) σε αντίθεση με εμας (2500) οπότε πολυ μικρότερος ανταγωνισμός.

*Δεν αναφερομαι στα ΔΕ του 2007 γιατί φαντάζομαι έδωσαν πραγματικά άτομα ΔΕ στην πλειονότητα οπότε δε μπορούμε να συγκρίνουμε με εμάς.


Τα έχω δει τα στατιστικά του 2007. Συμφωνώ ότι δεν έπαιζαν τόσο μεγάλοι βαθμοί αλλά θεωρώ ότι τα θέματα ήταν πιο δύσκολα στους ΠΕ. Βέβαια και τώρα δύσκολα ήταν για την ύλη που έδωσαν αλλά νομίζω γενικά στους ΠΕ διαγωνισμούς δε δίδεται καν σύγγραμα. Νομίζω πώς είναι λίγο άλλο στυλ απ'το τωρινό, κρίνοντας κι από την 1Γ/2017 για την ΑΑΔΕ. Εδώ τα θέματα δεν ήταν δύσκολα για κάποιον που έχει σπουδάσει Λογιστική πχ. Από την άλλη είναι και αυτό που λέει ο Geo89, στο οποίο συμφωνώ, ότι δηλαδή βάση 95+ (με προσαύξηση) ως βάση δεν έχει καταγραφεί.

Κι επειδή ακούω πολύ καλά ποσοστά, ας ελπίσουμε ότι όλοι όσοι γράψαμε σχετικά καλά, μπήκαμε στη διαδικασία να γράψουμε στο forum :P Πολύ αισιόδοξο σενάριο μάλλον...

Για την εμπειρία που θα πιαστεί, ποια είναι η γνώμη σας;
Νομίζω βαθμολογία πρέπει να περιμένουμε από 1,5 μήνα και μετά αν κρίνω από την 1Γ/2017...

natalia1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 04, 2019 3:04 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό natalia1 » Παρ Ιαν 31, 2020 10:17 pm

Στον διαγωνισμό εφοριακων έκαναν περίπου 1,5 μήνα οι βαθμολογίες και περίπου 4 τα προσωρινά αποτελέσματα (υπήρχαν όμως και προτιμήσεις για περιοχές, δεν ήταν μια απλή ενιαία βαθμολογική καταταξη).
Στον διαγωνισμό της ΕΤΕ πριν 10 χρόνια, αν θυμάμαι καλά, επειδή η τράπεζα βιαζόταν τα αποτελέσματα, είχαμε κατευθείαν πίνακα κατάταξης στους 2-3 μήνες.

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Σάβ Φεβ 01, 2020 10:39 am

hrms33 έγραψε:
Tokalon έγραψε:
hrms33 έγραψε:Λέτε η βάση να είναι 100; Δηλαδή full εμπειρία, πολύ καλό απολυτήριο και γραπτά άνω του 90; Από την άλλη, αυτό θα σημαίνει ότι όποιος δεν έχει εμπειρία δε θα μπορέσει να μπει. Λίγο κουφό για γραπτό διαγωνισμό..

Το άλλο που σκέφτομαι είναι όλοι όσοι ήταν πραγματικά καλοί, ήταν πολύ καλοί σε όλα και έχουν κ εμπειρία κ καλό απολυτήριο; Τόσο τρελός ο ανταγωνισμός; Εσείς τι λέτε;


Αν δεις σε προηγούμενο post από το zaraki έχει τα στατιστικά του διαγωνισμου της ΤτΕ 2007. Εκεί θα δεις ότι ακόμα και στους ΠΕ οι τελικοί βαθμοί δεν ήταν και τόσο υψηλοί. Βέβαια ο αντίλογος λέει ότι δεν ξέρουμε τη δυσκολία εκείνων των θεμάτων (των ΠΕ) για να συγκρίνουμε με τα δικά μας( διαφορετική ύλη το γνωρίζω αλλά ισως στέκει συγκριση δυσκολιας). Ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί να μας διαφωτίσει. Επίσης η συμμετοχη ηταν 1100 άτομα (στα ΠΕ πάντα) σε αντίθεση με εμας (2500) οπότε πολυ μικρότερος ανταγωνισμός.

*Δεν αναφερομαι στα ΔΕ του 2007 γιατί φαντάζομαι έδωσαν πραγματικά άτομα ΔΕ στην πλειονότητα οπότε δε μπορούμε να συγκρίνουμε με εμάς.


Τα έχω δει τα στατιστικά του 2007. Συμφωνώ ότι δεν έπαιζαν τόσο μεγάλοι βαθμοί αλλά θεωρώ ότι τα θέματα ήταν πιο δύσκολα στους ΠΕ. Βέβαια και τώρα δύσκολα ήταν για την ύλη που έδωσαν αλλά νομίζω γενικά στους ΠΕ διαγωνισμούς δε δίδεται καν σύγγραμα. Νομίζω πώς είναι λίγο άλλο στυλ απ'το τωρινό, κρίνοντας κι από την 1Γ/2017 για την ΑΑΔΕ. Εδώ τα θέματα δεν ήταν δύσκολα για κάποιον που έχει σπουδάσει Λογιστική πχ. Από την άλλη είναι και αυτό που λέει ο Geo89, στο οποίο συμφωνώ, ότι δηλαδή βάση 95+ (με προσαύξηση) ως βάση δεν έχει καταγραφεί.

Κι επειδή ακούω πολύ καλά ποσοστά, ας ελπίσουμε ότι όλοι όσοι γράψαμε σχετικά καλά, μπήκαμε στη διαδικασία να γράψουμε στο forum :P Πολύ αισιόδοξο σενάριο μάλλον...

Για την εμπειρία που θα πιαστεί, ποια είναι η γνώμη σας;
Νομίζω βαθμολογία πρέπει να περιμένουμε από 1,5 μήνα και μετά αν κρίνω από την 1Γ/2017...


Νομίζω ότι συναφής εμπειρία είναι η εργασία σε τράπεζες, λογιστικά γραφεία και γενικά η γραμματειακή απασχόληση. Τι πιστεύετε εσείς; Τι άλλο θα μπορούσε να θεωρεί σχετικό;

Neos19
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 01, 2020 10:50 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Neos19 » Σάβ Φεβ 01, 2020 4:48 pm

Καλή επιτυχία σε όλους.
Πιστεύω ότι η συναφής εμπειρία αφορά το λογιστικό και ταμειακο τομέα. Εφόσον υπάρχουν τα αντίστοιχα δικαιολογητικά (ένσημα).
Τα θέματα ήταν δύσκολα και απαιτούσαν καλή προετοιμασία από τους υποψήφιους.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Σάβ Φεβ 01, 2020 6:48 pm

ioannachr έγραψε:
hrms33 έγραψε:
Tokalon έγραψε:
Αν δεις σε προηγούμενο post από το zaraki έχει τα στατιστικά του διαγωνισμου της ΤτΕ 2007. Εκεί θα δεις ότι ακόμα και στους ΠΕ οι τελικοί βαθμοί δεν ήταν και τόσο υψηλοί. Βέβαια ο αντίλογος λέει ότι δεν ξέρουμε τη δυσκολία εκείνων των θεμάτων (των ΠΕ) για να συγκρίνουμε με τα δικά μας( διαφορετική ύλη το γνωρίζω αλλά ισως στέκει συγκριση δυσκολιας). Ίσως κάποιος που έχει ασχοληθεί να μας διαφωτίσει. Επίσης η συμμετοχη ηταν 1100 άτομα (στα ΠΕ πάντα) σε αντίθεση με εμας (2500) οπότε πολυ μικρότερος ανταγωνισμός.

*Δεν αναφερομαι στα ΔΕ του 2007 γιατί φαντάζομαι έδωσαν πραγματικά άτομα ΔΕ στην πλειονότητα οπότε δε μπορούμε να συγκρίνουμε με εμάς.


Τα έχω δει τα στατιστικά του 2007. Συμφωνώ ότι δεν έπαιζαν τόσο μεγάλοι βαθμοί αλλά θεωρώ ότι τα θέματα ήταν πιο δύσκολα στους ΠΕ. Βέβαια και τώρα δύσκολα ήταν για την ύλη που έδωσαν αλλά νομίζω γενικά στους ΠΕ διαγωνισμούς δε δίδεται καν σύγγραμα. Νομίζω πώς είναι λίγο άλλο στυλ απ'το τωρινό, κρίνοντας κι από την 1Γ/2017 για την ΑΑΔΕ. Εδώ τα θέματα δεν ήταν δύσκολα για κάποιον που έχει σπουδάσει Λογιστική πχ. Από την άλλη είναι και αυτό που λέει ο Geo89, στο οποίο συμφωνώ, ότι δηλαδή βάση 95+ (με προσαύξηση) ως βάση δεν έχει καταγραφεί.

Κι επειδή ακούω πολύ καλά ποσοστά, ας ελπίσουμε ότι όλοι όσοι γράψαμε σχετικά καλά, μπήκαμε στη διαδικασία να γράψουμε στο forum :P Πολύ αισιόδοξο σενάριο μάλλον...

Για την εμπειρία που θα πιαστεί, ποια είναι η γνώμη σας;
Νομίζω βαθμολογία πρέπει να περιμένουμε από 1,5 μήνα και μετά αν κρίνω από την 1Γ/2017...


Νομίζω ότι συναφής εμπειρία είναι η εργασία σε τράπεζες, λογιστικά γραφεία και γενικά η γραμματειακή απασχόληση. Τι πιστεύετε εσείς; Τι άλλο θα μπορούσε να θεωρεί σχετικό;


Κι εγω συμφωνώ οτι συναφής είναι και η γραμματειακή απασχόληση και γενικα η δουλειά γραφείου (σε διοικητικό πόστο). Νομιζω οτι αυτη ειναι η διαφορά της συναφούς απο την εξειδικευμένη εμπειρία που θα ηταν αποκλειστικά σε λογιστικό αντικείμενο. Εσείς τι λετε; Θεωρείτε οτι η προϋπηρεσία στο Δημόσιο ως συμβασιούχος σε διοικητικό πόστο θα θεωρηθεί συναφής;

Geo89
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 31, 2020 5:23 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Geo89 » Σάβ Φεβ 01, 2020 10:22 pm

Καλησπέρα,

ως προς την προυπηρεσία, η προκήρυξη 1Γ/2019 αναφέρει ΔΕ Ταμιακού Λογιστικού, χωρίς τον περιορισμό "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ" (το συγκεκριμένο περιορισμό ανάφερε η προκήρυξη του 2007 για την ΤτΕ). Τώρα, ως προς τα ποια επαγγέλματα μπορούν να χαρακτηριστούν Ταμιακού-Λογιστικού δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα.

Η απουσία του όρου Διοικητικός ίσος είναι κρίσιμη για την προσμέτρηση προυπηρεσίας ως υπάλληλος γραφείου, γραμματέας κτλ...

Ωστόσο, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων για να έχουμε πλήρη εικόνα.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Κυρ Φεβ 02, 2020 2:54 pm

Geo89 έγραψε:Καλησπέρα,

ως προς την προυπηρεσία, η προκήρυξη 1Γ/2019 αναφέρει ΔΕ Ταμιακού Λογιστικού, χωρίς τον περιορισμό "ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ" (το συγκεκριμένο περιορισμό ανάφερε η προκήρυξη του 2007 για την ΤτΕ). Τώρα, ως προς τα ποια επαγγέλματα μπορούν να χαρακτηριστούν Ταμιακού-Λογιστικού δεν υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα.

Η απουσία του όρου Διοικητικός ίσος είναι κρίσιμη για την προσμέτρηση προυπηρεσίας ως υπάλληλος γραφείου, γραμματέας κτλ...

Ωστόσο, θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων για να έχουμε πλήρη εικόνα.


Εχει βαση αυτο που λες και το εχω σκεφτεί κι εγώ κι έτσι! Ωστοσο, νομιζω οτι αφενός ο χαρακτηρισμός Ταμιακος Λογιστικός υπάρχει επειδή ετσι ονομαζεται η θέση απ την τραπεζα σύμφωνα με το βαθμολογιο της και αφετέρου η προκήρυξη λεει για συναφείς εργασίες με τη θεση κι οχι για εργασίες στο αντικείμενο της θέσης. Επίσης, στην περιγραφή των θέσεων στην αρχή της προκήρυξης λέει οτι οι ΔΕ ταμιακου λογιστικού θα απασχοληθούν με την υποστηριξη των εργασιών της τράπεζας. Εννοώ οτι το τι θα κανουν όσοι προσληφθούν το προσεγγίζει με μια πιο ευρεία έννοια.

Η αλήθεια βεβαια ειναι οτι μονο με τα αποτελέσματα θα αποκωδικοποιησουμε πώς θα το εκλάβουν στο ΑΣΕΠ το ζητημα, αλλά ελεγα μήπως η γνωση καποιων απο άλλους διαγωνισμούς μάς βοηθούσε...

eliza2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 21, 2019 3:46 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό eliza2 » Δευ Φεβ 03, 2020 1:32 pm

Με αφορμή το διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχα θα ήθελα απλώς να πω ότι ο καθένας κατέβαλε την προσπάθειά του και αξίζει συγχαρητήρια. Καταλαβαίνω ή μάλλον κατανοώ τον ανταγωνισμό που υπάρχει, παρ' όλα αυτά θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι δε χρειάζεται τόσος κομπασμός και τόση υπεροψία. Μπορεί ο καθένας να θεωρεί τον εαυτό του ως τον σπουδαιότερο, τον πιο έμπειρο άνθρωπο του κόσμου που ήρθε εκεί και έγραψε τέλεια, δεν αντιμετώπισε δυσκολίες κ.λπ. Αλλά ας είμαστε μετριόφρονες και χαμηλών τόνων, χωρίς να φέρνουμε τους υπόλοιπους γύρω μας σε δύσκολη θέση. Το ''ΕΓΩ'' πολλές φορές μεγαλώνει και καλό είναι να βρούμε τον τρόπο να το τιθασεύουμε. Μη ξεχνάμε να ΕΙΜΑΣΤΕ (και όχι μονάχα να λεγόμαστε) ΑΝΘΡΩΠΟΙ! Καλά αποτελέσματα σε όλους!

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Δευ Φεβ 03, 2020 4:10 pm

eliza2 έγραψε:Με αφορμή το διαγωνισμό στον οποίο συμμετείχα θα ήθελα απλώς να πω ότι ο καθένας κατέβαλε την προσπάθειά του και αξίζει συγχαρητήρια. Καταλαβαίνω ή μάλλον κατανοώ τον ανταγωνισμό που υπάρχει, παρ' όλα αυτά θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι δε χρειάζεται τόσος κομπασμός και τόση υπεροψία. Μπορεί ο καθένας να θεωρεί τον εαυτό του ως τον σπουδαιότερο, τον πιο έμπειρο άνθρωπο του κόσμου που ήρθε εκεί και έγραψε τέλεια, δεν αντιμετώπισε δυσκολίες κ.λπ. Αλλά ας είμαστε μετριόφρονες και χαμηλών τόνων, χωρίς να φέρνουμε τους υπόλοιπους γύρω μας σε δύσκολη θέση. Το ''ΕΓΩ'' πολλές φορές μεγαλώνει και καλό είναι να βρούμε τον τρόπο να το τιθασεύουμε. Μη ξεχνάμε να ΕΙΜΑΣΤΕ (και όχι μονάχα να λεγόμαστε) ΑΝΘΡΩΠΟΙ! Καλά αποτελέσματα σε όλους!


Δεν ξέρω σε ποιον αναφέρεσαι eliza. Ή μάλλον ελπίζω να αναφέρεσαι σε άτομο που όντως οι δηλώσεις του εδώ, αμέσως μετά το διαγωνισμό, ήταν κάπως προκλητικές. Νομίζω ότι οι υπόλοιποι απλά ανταλλάσσουμε απόψεις εδώ και προσωπικά δεν αντιλήφθηκα κομπασμό και υπεροψία. Προφανώς και όποιος προσπάθησε τού αξίζουν συγχαρητήρια και προφανώς οι άξιοι στο σύνολό τους δε θα είναι μόνο 60!

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Τρί Φεβ 04, 2020 2:34 pm

Καλησπέρα , σας παραθέτω απάντηση του ΑΣΕΠ σχετικά με παράπονα που έκανα για το θέμα της άλγεβρας :
" Εκ μέρους του κυρίου Παπαϊωάννου, Αντιπρόεδρο του ΑΣΕΠ, σας αποστέλλουμε την ακόλουθη απάντηση στο από 29 Ιανουαρίου ηλεκτρονικό σας μήνυμα για τον γραπτό διαγωνισμό 1Γ/2019.
κ. ,
ευχαριστούμε για το ηλεκτρονικό σας μήνυμα. Η κριτική είναι πάντα ευπρόσδεκτη και τη λαμβάνουμε υπ' όψιν.

Ως προς το συγκεκριμένο θέμα θα θέλαμε να τονίσουμε τα εξής:

Στον γραπτό αυτό διαγωνισμό εξετάσθηκαν τέσσερα μαθήματα (εκ των οποίων το ένα περιλάμβανε Άλγεβρα και Στατιστική) για τα οποία δόθηκαν συνολικά στους εξεταζόμενους .280 ερωτήσεις και 1120 πιθανές απαντήσεις.

Στην "εκφώνηση" επτά ερωτήσεων του πρώτου εξετασθέντος μαθήματος υπήρξε τεχνικό πρόβλημα κατά τη μετατροπή των κειμένων σε pdf και τη μετάδοσή τους στα εξεταστικά κέντρα με συνέπεια να μην εμφανίζονται κάποιες παρενθέσεις στις ερωτήσεις αυτές . Το πρόβλημα, έγινε αμέσως αντιληπτό και απεστάλη και διανεμήθηκε το ερωτηματολόγιο που περιλάμβανε τις σωστά εκτυπωμένες εκφωνήσεις των ερωτήσεων αυτών. Φυσικά, δόθηκε παράταση 45 λεπτών στον χρόνο της εξέτασης.

Θεωρούμε ότι η λύση που τελικά δόθηκε εν όψει του προβλήματος που ανεφύη ήταν η πλέον ενδεδειγμένη για την τελική επιτυχία του διαγωνισμού.

Είναι προφανές ότι εκφράσεις περί αμφισβήτησης της αξιοπιστίας του θεσμού του ΑΣΕΠ και της εγκυρότητας του διαγωνισμού είναι άδικες για το γενικώς αναγνωριζόμενο έργο μίας ανεξάρτητης, συνταγματικά κατοχυρωμένης αρχής, όπως είναι το ΑΣΕΠ.

Αυτονόητη είναι η μέριμνά μας για την αποφυγή παρόμοιων προβλημάτων στο μέλλον. "

Τα συμπεράσματα δικά σας ;-)

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Τρί Φεβ 04, 2020 8:09 pm

Anto έγραψε:Καλησπέρα , σας παραθέτω απάντηση του ΑΣΕΠ σχετικά με παράπονα που έκανα για το θέμα της άλγεβρας :
" Εκ μέρους του κυρίου Παπαϊωάννου, Αντιπρόεδρο του ΑΣΕΠ, σας αποστέλλουμε την ακόλουθη απάντηση στο από 29 Ιανουαρίου ηλεκτρονικό σας μήνυμα για τον γραπτό διαγωνισμό 1Γ/2019.
κ. ,
ευχαριστούμε για το ηλεκτρονικό σας μήνυμα. Η κριτική είναι πάντα ευπρόσδεκτη και τη λαμβάνουμε υπ' όψιν.

Ως προς το συγκεκριμένο θέμα θα θέλαμε να τονίσουμε τα εξής:

Στον γραπτό αυτό διαγωνισμό εξετάσθηκαν τέσσερα μαθήματα (εκ των οποίων το ένα περιλάμβανε Άλγεβρα και Στατιστική) για τα οποία δόθηκαν συνολικά στους εξεταζόμενους .280 ερωτήσεις και 1120 πιθανές απαντήσεις.

Στην "εκφώνηση" επτά ερωτήσεων του πρώτου εξετασθέντος μαθήματος υπήρξε τεχνικό πρόβλημα κατά τη μετατροπή των κειμένων σε pdf και τη μετάδοσή τους στα εξεταστικά κέντρα με συνέπεια να μην εμφανίζονται κάποιες παρενθέσεις στις ερωτήσεις αυτές . Το πρόβλημα, έγινε αμέσως αντιληπτό και απεστάλη και διανεμήθηκε το ερωτηματολόγιο που περιλάμβανε τις σωστά εκτυπωμένες εκφωνήσεις των ερωτήσεων αυτών. Φυσικά, δόθηκε παράταση 45 λεπτών στον χρόνο της εξέτασης.

Θεωρούμε ότι η λύση που τελικά δόθηκε εν όψει του προβλήματος που ανεφύη ήταν η πλέον ενδεδειγμένη για την τελική επιτυχία του διαγωνισμού.

Είναι προφανές ότι εκφράσεις περί αμφισβήτησης της αξιοπιστίας του θεσμού του ΑΣΕΠ και της εγκυρότητας του διαγωνισμού είναι άδικες για το γενικώς αναγνωριζόμενο έργο μίας ανεξάρτητης, συνταγματικά κατοχυρωμένης αρχής, όπως είναι το ΑΣΕΠ.

Αυτονόητη είναι η μέριμνά μας για την αποφυγή παρόμοιων προβλημάτων στο μέλλον. "

Τα συμπεράσματα δικά σας ;-)


Καλησπέρα!! Θεωρείς ότι μπορεί να ήταν μιλημένος δηλαδή ο διαγωνισμός και γι αυτό να έγινε όλο αυτό; Είναι κ δικό μου άγχος αυτό, δε στο κρύβω, αλλά όχι λόγω του λάθους στα θέματα. Χρειαζόταν αυτό για να είναι μιλημένος; Θέλω να ελπίζω ότι δεν είναι τόσο μαύρα τα πράγματα, αλλιώς γιατί να μην προκηρύξει τον διαγωνισμό κατευθείαν η τράπεζα; Ξέρω κ γω...;

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Τετ Φεβ 05, 2020 1:13 am

Μιλημενος όχι δεν ήταν , εξάλλου η τράπεζα Ελλάδος έχει διάφορους τρόπους που προσλαμβάνει προσωπικό.Τις θέσεις λατζας τις πάει μέσω ΑΣΕΠ για να δείξει κοινωνικό προφίλ. Κακώς οργανομενος ναι ,διότι δεν μπορείς να ετοιμάζεσαι για 6000 υποψηφίους και να κάνεις τόσα λάθη.

ste85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Φεβ 05, 2020 10:41 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ste85 » Τετ Φεβ 05, 2020 5:16 pm

Καλησπέρα σε όλους. Εαν έχω βγάλει μέσο όρο περίπου 80% ( στα 4 μαθηματα) συν την προσαυξηση 7 μονάδες, δλδ συνολο 87 μονάδες, πιστευετε υπάρχει περίπτωση να είμαι στο πίνακα διοριστέων ή πολύ δύσκολο...
Εχοντας ακουσει απο αλλους που γραψαν απο 90% και πανω με εχει πιάσει ένα αγχος, διότι και για το 80% εχω ξεσκιστεί στο διάβασμα συν ότι έκανα και φροντιστήριο.
Θα ηθελα να ακουσα τις γνώμες σας.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες