ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Ms71
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Δευ Ιαν 16, 2017 4:00 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Ms71 » Παρ Απρ 12, 2019 10:11 am

panikos21 έγραψε:Καλησπέρα σας,
προσωπικά είμαι εντός του προβλεπόμενου ορίου ηλικίας, αλλά αντιλαμβάνομαι το αίσθημα αδικίας για όσους για λίγα ή για περισσότερα χρόνια δεν δικαιούνται να συμμετάσχουν.
Ο προβληματισμός μου είναι αν η προσβολή της προκήρυξης ως παράνομης και η ακύρωσή της από το όποιο δικαστήριο, θα έχει το πραγματικό επιθυμητό αποτέλεσμα για τους προσφεύγοντες, δηλαδή την συμμετοχή τους στον διαγωνισμό; Ή για παράδειγμα, θα καθυστερήσει ο διαγωνισμός, θα ενσωματωθεί μία αιτιολογία στην Υ.Α. που θέτει το όριο ηλικίας και θα επαναπροκηρυχθεί με το ίδιο όριο ηλικίας;
Ενώ, ενδεχομένως η μη προσβολή της προκήρυξης, αλλά η προσβολή των ατομικών διοικητικών πράξεων, όσων αποκλειστούν λόγω του ορίου ηλικίας, μπορεί να επιτρέψει και η προκήρυξη να μην παγώσει και να γίνει συμπλήρωση της Υ.Α. με ειδική αιτιολογία και οι θιγόμενοι που προσέφυγαν και δικαιώθηκαν να διαγωνιστούν;
Για το ζήτημα της δημόσιας τάξης, αν δεν κάνω λάθος, να αναφέρω πως τα capital controls επιβλήθηκαν, αν και απαγορεύονται οι περιορισμοί στην κυκλοφορία του χρήματος εντός της Ε.Ε., καθώς έγινε επίκληση λόγων δημοσίας τάξεως. Νομίζω, πως στο μυαλό του καθενός μας, η δημόσια τάξη σήμερα δεν περιφρουρείται με την ύπαρξη των capital controls (των όποιων περιορισμών απομένουν ακόμα και σήμερα), αλλά αυτός είναι ο δικαιολογητικός λόγος της ύπαρξής τους ακόμα και σήμερα.
Η άποψή μου, η οποία βέβαια με συμφέρει προσωπικά, είναι πως τα δικαστήρια πολύ πιο εύκολα θα δικαιώσουν (με προσωρινή διαταγή) 100-200 ανθρώπους που θα προσφύγουν για τις ατομικές πράξεις, παρά να δεχθούν την ακύρωση συνολικά της προκήρυξης, επικαλούμενα ενδεχομένως στη δεύτερη περίπτωση το δημόσιο συμφέρον, το οποίο απαιτεί την σε σύντομο χρόνο πρόσληψη των υπαλλήλων στην κεντρική τράπεζα. Επίσης, και για του προσφεύγοντες, νομίζω είναι πολύ πιο συμφέρον, να δώσουν το δικαίωμα ο καθένας στον εαυτό του να διαγωνιστεί, μέσα από τη δικαστική διεκδίκηση, παρά να δώσει το δικαίωμα σε όλους τους 35+ κατόχους proficiency, ecdl, απολυτηρίου.


Καλά όλα αυτά που λες, αλλά πώς θα κάνουμε αίτηση, ώστε να μας κατατάξουν στους απορριφθέντες, αφού το σύστημα δεν μας το επιτρέπει λόγω του εύρους τιμών στην απόκτηση του απολυτηρίου; έχεις καμιά ιδέα; πολύ φοβάμαι πως μόνη λύση παραμένει η αίτηση ακύρωσης συνολικά της προκήρυξης.

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Παρ Απρ 12, 2019 5:16 pm

Ms71 έγραψε:Καλά όλα αυτά που λες, αλλά πώς θα κάνουμε αίτηση, ώστε να μας κατατάξουν στους απορριφθέντες, αφού το σύστημα δεν μας το επιτρέπει λόγω του εύρους τιμών στην απόκτηση του απολυτηρίου; έχεις καμιά ιδέα; πολύ φοβάμαι πως μόνη λύση παραμένει η αίτηση ακύρωσης συνολικά της προκήρυξης.


Ορισμένοι έχουμε κάνει αίτημα στον ΣτΠ.Απο κει κι έπειτα δεν έχω ιδέα πώς μπορούμε να κινηθουμε

Elene
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Απρ 02, 2019 4:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Elene » Σάβ Απρ 13, 2019 8:55 am

Εγώ θα πάω την Δευτέρα στο ΑΣΕΠ μήπως συναντηθώ με το αρμόδιο τμήμα για να δω για την αίτηση...

Elene
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Απρ 02, 2019 4:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Elene » Σάβ Απρ 13, 2019 9:01 am

Θα κρατάω και το ΦΕΚ στα χέρια μου ☺

Harry
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Απρ 02, 2019 12:02 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Harry » Σάβ Απρ 13, 2019 11:05 am

Ορισμένοι έχουμε κάνει αίτημα στον ΣτΠ.Απο κει κι έπειτα δεν έχω ιδέα πώς μπορούμε να κινηθουμε

Δύο ενδεχόμενα υπάρχουν με το πρώτο να είναι το θετικό για όλους:
1. το ασεπ αποφασίζει να κάνει τροποποίηση του ΦΕΚ με το όριο ηλικίας να αλλάζει ή να φεύγει (που δεν νομίζω να γίνει) και ο διαγωνισμός συνεχίζει κανονικά
2. συγκεντρώνονται 5 τουλάχιστον άτομα (για επιμερισμό των εξόδων) τα οποία προσφεύγουν δικαστικώς προσβάλλοντας τους πίνακες, παγώνει η διαδικασία και ακυρώνεται ο διαγωνισμός, αν θα ξαναβγει και πότε είναι άλλο θέμα

Υ.Γ. το σενάριο ότι όποιος κάνει προσφυγή μπορεί να δώσει μόνο αυτός γραπτές εξετάσεις χωρίς να ακυρωθεί ο διαγωνισμός δεν ισχύει.
Υ.Γ. Ο ΣτΠ αρχίζω και αμφιβάλω εαν θα μπορέσει να πετύχει το σενάριο νούμερο 1, ελπίζω να κάνω λάθος

keleni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 2:31 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό keleni » Σάβ Απρ 13, 2019 12:51 pm

Harry έγραψε:
Ορισμένοι έχουμε κάνει αίτημα στον ΣτΠ.Απο κει κι έπειτα δεν έχω ιδέα πώς μπορούμε να κινηθουμε

Δύο ενδεχόμενα υπάρχουν με το πρώτο να είναι το θετικό για όλους:
1. το ασεπ αποφασίζει να κάνει τροποποίηση του ΦΕΚ με το όριο ηλικίας να αλλάζει ή να φεύγει (που δεν νομίζω να γίνει) και ο διαγωνισμός συνεχίζει κανονικά
2. συγκεντρώνονται 5 τουλάχιστον άτομα (για επιμερισμό των εξόδων) τα οποία προσφεύγουν δικαστικώς προσβάλλοντας τους πίνακες, παγώνει η διαδικασία και ακυρώνεται ο διαγωνισμός, αν θα ξαναβγει και πότε είναι άλλο θέμα

Υ.Γ. το σενάριο ότι όποιος κάνει προσφυγή μπορεί να δώσει μόνο αυτός γραπτές εξετάσεις χωρίς να ακυρωθεί ο διαγωνισμός δεν ισχύει.
Υ.Γ. Ο ΣτΠ αρχίζω και αμφιβάλω εαν θα μπορέσει να πετύχει το σενάριο νούμερο 1, ελπίζω να κάνω λάθος


Κι εγώ δύσκολο το βλέπω. Η μόνη περίπτωση είναι η προσφυγή. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει λόγο το ΑΣΕΠ στα ηλικιακά όρια.

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Σάβ Απρ 13, 2019 3:02 pm

Elene έγραψε:Εγώ θα πάω την Δευτέρα στο ΑΣΕΠ μήπως συναντηθώ με το αρμόδιο τμήμα για να δω για την αίτηση...


Περιμένουμε εναγωνίως την ανταπόκρισή σου :)

Elene
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Απρ 02, 2019 4:38 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Elene » Κυρ Απρ 14, 2019 8:01 am

mixalis80 έγραψε:
Elene έγραψε:Εγώ θα πάω την Δευτέρα στο ΑΣΕΠ μήπως συναντηθώ με το αρμόδιο τμήμα για να δω για την αίτηση...


Περιμένουμε εναγωνίως την ανταπόκρισή σου :)


mixalis80 όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά.

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Κυρ Απρ 14, 2019 10:12 am

Elene έγραψε:
mixalis80 έγραψε:
Elene έγραψε:Εγώ θα πάω την Δευτέρα στο ΑΣΕΠ μήπως συναντηθώ με το αρμόδιο τμήμα για να δω για την αίτηση...


Περιμένουμε εναγωνίως την ανταπόκρισή σου :)


mixalis80 όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά.

Ειλικρινά αν ήμουν Αθήνα θα ερχόμουν μαζί σου. Εν τω μεταξύ ο ΣτΠ δν έχει απαντήσει κάτι συγκεκριμένο στην αναφορά μου.Μονο ότι την ελαβε. :(

foufout0s
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 30, 2010 2:46 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό foufout0s » Κυρ Απρ 14, 2019 11:58 am

Παιδιά εννοείται πως δεν θα στείλουμε χαρτι για τον στρατό με την αίτηση ετσι? Μόνο εφόσον μας πάρουνε ε; :P
Επίσης οι εξετάσεις θα είναι εργάσιμη μέρα? Πως το βλέπετε?

keleni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 2:31 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό keleni » Κυρ Απρ 14, 2019 2:50 pm

foufout0s έγραψε:Παιδιά εννοείται πως δεν θα στείλουμε χαρτι για τον στρατό με την αίτηση ετσι? Μόνο εφόσον μας πάρουνε ε; :P
Επίσης οι εξετάσεις θα είναι εργάσιμη μέρα? Πως το βλέπετε?

Οι εξετάσεις γίνονται σε σχολεία (τουλάχιστον σε αυτές που έχω συμμετάσχει εγώ ) οπότε λογικά σαββατοκύριακα γίνονται.

sotinela
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 23, 2018 2:37 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό sotinela » Παρ Απρ 19, 2019 3:07 pm

6.253 αιτήσεις για τον διαγωνισμό. μικρός αριθμός αιτήσεων αν αναλογιστεί κανείς οτι είναι ΔΕ κατηγορία. το proficiency εμπόδισε αρκετό κόσμο.

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Παρ Απρ 19, 2019 5:30 pm

Elene έγραψε:
mixalis80 έγραψε:
Elene έγραψε:Εγώ θα πάω την Δευτέρα στο ΑΣΕΠ μήπως συναντηθώ με το αρμόδιο τμήμα για να δω για την αίτηση...


Περιμένουμε εναγωνίως την ανταπόκρισή σου :)


mixalis80 όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά.


Θα υπάρξει κάποια παρακολούθηση του θέματος ορίου ηλικίας ή τετέλεσται;

keleni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 2:31 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό keleni » Παρ Απρ 19, 2019 6:28 pm

mixalis80 έγραψε:
Elene έγραψε:
mixalis80 έγραψε:
Περιμένουμε εναγωνίως την ανταπόκρισή σου :)


mixalis80 όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά.


Θα υπάρξει κάποια παρακολούθηση του θέματος ορίου ηλικίας ή τετέλεσται;

Θεωρώ ότι χωρίς προσφυγή τετέλεσται.
Θα βγει και μια τυπική απάντηση από την τράπεζα και θα ξεχαστεί.
Τελικά δεν είναι και υπερβολικός ο αριθμός των υποψηφίων.

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Anto » Σάβ Απρ 20, 2019 8:10 am

[quote="sotinela"]6.253 αιτήσεις για τον διαγωνισμό. μικρός αριθμός αιτήσεων αν αναλογιστεί κανείς οτι είναι ΔΕ κατηγορία. το proficiency εμπόδισε αρκετό κόσμο.[/quote
1/200 περίπου η αναλογια για τις κανονικές θεσεις. Θέλουν ΔΕ με γνώσεις ΠΕ :D


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες