ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: ΓΡΑΠΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Σάβ Μαρ 23, 2019 8:43 am

hrms33 έγραψε:
mixalis80 έγραψε:
hrms33 έγραψε:Έχει κανείς πληροφόρηση για πόσα χρήματα μιλάμε καθαρά για όσους επιτύχουν (ΠΕ με μεταπτυχιακό); Και τι περιθώριο μισθολογικής εξέλιξης υπάρχει;

πληροφόρηση ακριβή δεν έχω, αλλά μπορείς να κοιτάξει από δω syte.gr/paremvasi/egolpio.htm


Σ' ευχαριστώ!! Το έχω υπόψιν μου αλλά αν δεν ξέρω το ποσοστό των κρατήσεων είναι δύσκολο να υπολογίσω τα καθαρά χρήματα...
Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα ήμουν υπόχρεος!

30-35% χονδρικά οι κρατήσεις.Μόνο κάποιος που δουλεύει ήδη στην ΤτΕ θα μπορούσε να σε διαφωτίσει.

Anto
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: Δευ Αύγ 21, 2017 9:52 pm

Re: ΓΡΑΠΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό Anto » Σάβ Μαρ 23, 2019 10:54 am

Υπάρχει το εγκωλπιο του τραπεζοελλαδιτη παιδιά μπορείτε να ρίξετε μια ματιά. Πάντως η τράπεζα της ελλαδος έχει πολλά μέτρα και σταθμά. Θέλει δε προσωπικό αλλά εξετάζει λογιστική με βιβλίο εξαντλημένο από το εμπόριο. Για τις καλές θέσεις βγάζει προσκλήσεις ενδιαφεροντος με ιδιωτική εταιρεία hr και προσωπικές συνεντεύξεις. Οποίοι περάσουν με το σπαθί τους στον επικείμενο διαγωνισμό θα είναι ήρωες. Αναφορικά έδωσα το Νοέμβριο στους καταμετρητες και η πρακτικη δοκιμασια εμπαζε από παντού. Μισθολογικα και ασφαλιστικά πάντως είναι πολύ καλά. Καλή τύχη στους ενδιαφερομενους, ο ανταγωνισμός θα είναι πολύ μεγάλος.

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΓΡΑΠΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Σάβ Μαρ 23, 2019 8:24 pm

Ίσως μπορεί να γίνει καταγγελία στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή στην Ελλάδα

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΓΡΑΠΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Σάβ Μαρ 23, 2019 9:06 pm

Επειδή είχα ασχοληθεί σχετικά με το όριο υλικίας υπάρχει τρόπος κάποιος που καταγγέλει να δικαιωθεί ίσως, δικαστικά, αλλά είναι χρονοβόρο και κοστοβόρο. Εγώ θα πρότεινα να επικοινωνήσετε με κάποιο γνωστό δικηγορικό γραφείο που ασχολείται με διοικ.δίκαιο, κ.λπ., ίσως και αυτό που είχε αναλάβει πρόσφατα τα 50 ατομα για προκ. ασεπ, να δείτε τι κόστος εργασίας θα σας βγάλει και πράττετε αναλόγως. Ομαδικά και άμεσα, χωρίς αργοπορία, είναι σίγουρα καλύτερα για να ακυρωθεί η προκ..

unicorn09
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Μαρ 25, 2019 6:40 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό unicorn09 » Δευ Μαρ 25, 2019 11:16 pm

Καλησπέρα σε όλους και Χρόνια Πολλά! Να ρωτησω κατι που μπορει να ακουστει ανοητο.
Οι θεσεις αφορουν μονο Αθηνα? Γιατι αυτο που γραφει ειναι οτι επιλεγεις που θα ηθελες να εξεταστεις.
Για το λεκτικο κομματι καποιος που να εχει ασχοληθει απο που προτεινει προετοιμασια?

mixalis80
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2008 11:32 am

Re: ΓΡΑΠΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό mixalis80 » Τρί Μαρ 26, 2019 7:14 am

dikaiol έγραψε:Επειδή είχα ασχοληθεί σχετικά με το όριο υλικίας υπάρχει τρόπος κάποιος που καταγγέλει να δικαιωθεί ίσως, δικαστικά, αλλά είναι χρονοβόρο και κοστοβόρο. Εγώ θα πρότεινα να επικοινωνήσετε με κάποιο γνωστό δικηγορικό γραφείο που ασχολείται με διοικ.δίκαιο, κ.λπ., ίσως και αυτό που είχε αναλάβει πρόσφατα τα 50 ατομα για προκ. ασεπ, να δείτε τι κόστος εργασίας θα σας βγάλει και πράττετε αναλόγως. Ομαδικά και άμεσα, χωρίς αργοπορία, είναι σίγουρα καλύτερα για να ακυρωθεί η προκ..


Τλκ δικαιώθηκε το αίτημα σου;

nafs0
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τρί Μαρ 26, 2019 10:47 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό nafs0 » Τετ Μαρ 27, 2019 11:40 pm

Καλησπέρα σας,

έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον διαγωνισμό και οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτή!

1. Στην προκήρυξη,αναφέρει στην σελιδα 96, σχετικά με τον συνολικό βαθμό του διαγωνισμού(παράγραφος ΙI. ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ - ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ) για προσαύξηση που υπολογίζεται με βάση την εμπειρία, έχω μπερδευτεί λίγο.. στα προσόντα για την συμμετοχή στον διαγωνισμό δεν αναφέρει πουθενά την απόδειξη εμπειρίας..
2. Ποια είναι η άποψη σας για την παρακολούθηση μαθημάτων σε φροντιστήριο; Δεδομένου οτι η ύλη αναφέρεται σε μαθήματα που διδάσκονται σε τάξεις Λυκείου, θεωρείτε οτι με προσωπικό διάβασμα θα έχουμε αποτελέσματα η αξίζει τον κόπο (και το χρήμα) για παρακολούθηση σε φροντιστήριο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό titig » Πέμ Μαρ 28, 2019 8:15 am

nafs0 έγραψε:Καλησπέρα σας,

έχω κάποιες απορίες σχετικά με τον διαγωνισμό και οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν ευπρόσδεκτή!

1. Στην προκήρυξη,αναφέρει στην σελιδα 96, σχετικά με τον συνολικό βαθμό του διαγωνισμού(παράγραφος ΙI. ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ - ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ) για προσαύξηση που υπολογίζεται με βάση την εμπειρία, έχω μπερδευτεί λίγο.. στα προσόντα για την συμμετοχή στον διαγωνισμό δεν αναφέρει πουθενά την απόδειξη εμπειρίας..
2. Ποια είναι η άποψη σας για την παρακολούθηση μαθημάτων σε φροντιστήριο; Δεδομένου οτι η ύλη αναφέρεται σε μαθήματα που διδάσκονται σε τάξεις Λυκείου, θεωρείτε οτι με προσωπικό διάβασμα θα έχουμε αποτελέσματα η αξίζει τον κόπο (και το χρήμα) για παρακολούθηση σε φροντιστήριο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!



Συνολικός βαθμός διαγωνισμού - Προσαυξήσεις
Συνολικός βαθμός του διαγωνισμού είναι ο βαθμός της γραπτής εξέτασης, προστιθεμένων και των προσαυξήσεων που δικαιούται ο υποψήφιος.

Σημειώνεται ότι για να καταταγεί ο υποψήφιος στους πίνακες κατάταξης, πρέπει απαραιτήτως να έχει συγκεντρώσει τη βάση της βαθμολογίας, για κάθε μάθημα.

Η βαθμολογία της γραπτής εξέτασης προσαυξάνεται ως ακολούθως:

•κατά τις μονάδες που προκύπτουν από το βαθμό του τίτλου σπουδών με τον οποίο ο υποψήφιος συμμετέχει στη διαγωνιστική διαδικασία σε δεκάβαθμη κλίμακα, ακέραιος ή κλασματικός [με δύο (2) δεκαδικά ψηφία], αφού αφαιρεθεί το πέντε (5) που αποτελεί τη βάση για την απονομή του. Αν ο βαθμός του τίτλου είναι σε άλλη κλίμακα ανάγεται στη δεκάβαθμη κλίμακα με άριστα το δέκα (10)

•κατά τις μονάδες που προκύπτουν από την εμπειρία:
Για εμπειρία ενός (1) τουλάχιστον εξαμήνου:μισή (0,5) μονάδα
Για εμπειρία δύο (2) τουλάχιστον εξαμήνων:μία (1) μονάδα
Για εμπειρία τριών (3) τουλάχιστον εξαμήνων:μιάμιση (1,5) μονάδα
Για εμπειρία τεσσάρων (4) τουλάχιστον εξαμήνων:δύο (2) μονάδες
Για εμπειρία τριών (3) τουλάχιστον ετών:δυόμισι (2,5) μονάδες
Για εμπειρία τεσσάρων (4) τουλάχιστον ετών:τρεις (3) μονάδες
Για εμπειρία πέντε (5) τουλάχιστον ετών:τέσσερις (4) μονάδες

dikaiol
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 144
Εγγραφή: Σάβ Απρ 21, 2018 11:34 pm

Re: ΓΡΑΠΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό dikaiol » Πέμ Μαρ 28, 2019 10:25 am

mixalis80 έγραψε:
dikaiol έγραψε:Επειδή είχα ασχοληθεί σχετικά με το όριο υλικίας υπάρχει τρόπος κάποιος που καταγγέλει να δικαιωθεί ίσως, δικαστικά, αλλά είναι χρονοβόρο και κοστοβόρο. Εγώ θα πρότεινα να επικοινωνήσετε με κάποιο γνωστό δικηγορικό γραφείο που ασχολείται με διοικ.δίκαιο, κ.λπ., ίσως και αυτό που είχε αναλάβει πρόσφατα τα 50 ατομα για προκ. ασεπ, να δείτε τι κόστος εργασίας θα σας βγάλει και πράττετε αναλόγως. Ομαδικά και άμεσα, χωρίς αργοπορία, είναι σίγουρα καλύτερα για να ακυρωθεί η προκ..


Τλκ δικαιώθηκε το αίτημα σου;


'οπως είπα είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο. θα δείξει σε βάθος χρόνου

StavNic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μαρ 13, 2019 1:30 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό StavNic » Πέμ Μαρ 28, 2019 11:52 am

Καλημέρα. Ήθελα να ρωτήσω έχει ξεκινήσει κάποιος οικονομική διαδικασία σχετικά με το οριο ηλικιας?

Tokalon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τετ Μαρ 27, 2019 11:19 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό Tokalon » Πέμ Μαρ 28, 2019 7:33 pm

Καλησπέρα σε όλους

Κάποιες απορίες προέκυψαν από την ανάγνωση της προκήρυξης.

1. Υποχρεωτικά καταθέτουμε στην δήλωση μας το πτυχίο δευτεροβάθμιας ανεξαρτήτως αν έχουμε πτυχίο ΑΕΙ;

2. Έχω ένσημα σαν ιδιώτης ΤΣΜΕΔΕ. Μπορώ να τα δηλώσω κανονικά σαν εμπειρία; Ή επειδή αφορούν εργασία ως μηχανικός δλδ το πτυχίο ΑΕΙ μου υπάρχει κάποιο θέμα;

3. Πήρα το ECDL το 2005. Στο ecdl που κάλεσα και ρώτησα μου είπαν ότι ισχύει κανονικά για το δημόσιο. Απλά αντί για την ενότητα <<υπηρεσίες διαδικτύου>> εμένα γράφει <<Πληροφορίες και Επικοινωνίες>>. Όπως μου είπε στο τηλέφωνο απλά έχει μετονομαστεί η ενότητα και δε θα έχω πρόβλημα. Ξέρει κανείς κάτι διαφορετικό;

4. Τέλος, όπως προερωτήθηκε αν γνωρίζει κάποιος να μας πει για το αντικείμενο εργασίας τι ακριβώς παίζει και τη μισθοδοσία.
Το πτυχίο θα μετρήσει σαν προσόν για την αναβάθμιση του μισθού.

Αυτά, με συγχωρείτε αν κούρασα. Καλή δύναμη σε όποιον ασχοληθεί.

alan.K
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Μάιος 13, 2014 10:37 pm

Re: ΓΡΑΠΤΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Δημοσίευσηαπό alan.K » Παρ Μαρ 29, 2019 11:05 am

dikaiol έγραψε:Επειδή είχα ασχοληθεί σχετικά με το όριο υλικίας υπάρχει τρόπος κάποιος που καταγγέλει να δικαιωθεί ίσως, δικαστικά, αλλά είναι χρονοβόρο και κοστοβόρο. Εγώ θα πρότεινα να επικοινωνήσετε με κάποιο γνωστό δικηγορικό γραφείο που ασχολείται με διοικ.δίκαιο, κ.λπ., ίσως και αυτό που είχε αναλάβει πρόσφατα τα 50 ατομα για προκ. ασεπ, να δείτε τι κόστος εργασίας θα σας βγάλει και πράττετε αναλόγως. Ομαδικά και άμεσα, χωρίς αργοπορία, είναι σίγουρα καλύτερα για να ακυρωθεί η προκ..



παιδιά μπορεί κάποιος απο Αθήνα να αναλάβει να έρθει σ' επαφή με το δικηγορικό γραφείο? Για μας που είμαστε στην επαρχία είναι λίγο δύσκολο. Γνώμη μου είναι πάντως οτι αν θέλουμε να κινηθούμε νομικά πρέπει να το κάνουμε άμεσα

StavNic
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μαρ 13, 2019 1:30 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό StavNic » Παρ Μαρ 29, 2019 3:16 pm

Καλησπέρα. Ξεκίνησε κανεις νομικές διαδικασίες? Μίλησε κανεις με δικηγορικό γραφείο για το οριο ηλικιας ή Τελικά δεν γίνεται τίποτα?

keleni
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Μαρ 19, 2019 2:31 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό keleni » Κυρ Μαρ 31, 2019 3:30 pm

StavNic έγραψε:Καλησπέρα. Ξεκίνησε κανεις νομικές διαδικασίες? Μίλησε κανεις με δικηγορικό γραφείο για το οριο ηλικιας ή Τελικά δεν γίνεται τίποτα?


Για να μιλήσουμε με γραφείο πρέπει να πούμε είμαστε τόσοι και διεκδικούμε αυτό. Αν είναι αναλαμβάνω να μιλήσω αλλά από κει και πέρα τι θα γίνει;

maryk81
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Μαρ 20, 2019 5:00 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό maryk81 » Δευ Απρ 01, 2019 9:45 am

Καλημέρα,
εγώ μίλησα με ένα δικηγορικό γραφείο, όμως το κόστος είναι αρκετά υψηλό για να το επωμισθώ μόνη μου. Δεν ξέρω πως μπορεί να οργανωθεί μια μαζική προσφυγή από όσους ενδιαφέρονται...Από το δικηγορικό μου είπαν πως αν καταφύγουμε δικαστικά, θα γίνουν 3 δικαστήρια, κατά πάσα πιθανότητα θα δικαιωθούμε και θα ακυρωθεί η προκήρυξη.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες