ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Κυρ Απρ 05, 2020 5:07 pm

dino77 έγραψε:Καλησπέρα..επειδη θα σας ενδιαφέρει σας γράφω περιληπτικά κάποιες μελλοντικές αλλαγες στην διαδικασία διορισμού...το (3) ουσιαστικά σας ενδιαφέρει ..

1) Μεταξύ ισοβαθμούντων στην κατηγορία ΥΕ προηγείται ο μεγαλύτερος σε ηλικία υποψήφιος με βάση την ημερομηνία γέννησης
2)Τα πιστοποιητικά γλωσσομάθειας Αγγλικών, Γαλλικών, Γερμανικών, Ιταλικών και Ισπανικών θα γίνονται δεκτά χωρίς να απαιτείται μετάφραση
3)Αυξάνεται στα 3 έτη από 9 μήνες η ισχύς των πινάκων επιλαχόντων από τους οποίους οι φορείς έχουν τη δυνατότητα να αντικαθιστούν υπαλλήλους χωρίς νέα προκήρυξη
4) Εφαρμόζεται αποκλειστική προθεσμία 3 μηνών για την υποβολή Αιτήσεων Θεραπείας με την έκδοση των οριστικών πινάκων
5) Οι δήμοι που δεν έχουν τεχνική επάρκεια θα μπορούν κάνουν συμβάσεις με τεχνικό προσωπικό (προσλήψεις - εξπρές) χωρίς την έκδοση προκήρυξης ΑΣΕΠ
Ελπίζω ολοι να ειστε υγιείς και καλη δύναμη..


Νομίζω ότι παραμένει 9 μήνες. Μόνο για την ΑΑΔΕ έχει αυξηθεί σε 3 έτη. Δες άρθρο 59 Ν.4674/2020 (ΦΕΚ Α 53/11.3.2020).

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Κυρ Απρ 05, 2020 5:35 pm

ioannachr έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, απ' ότι η φαίνεται η ΤτΕ θα ζητήσει 6 ΔΕ ακόμα με νέα προκήρυξη. Αυτό είναι εξαιρετικά άδικο, δεδομένου ότι είμαστε τόσα άτομα που δώσαμε στην 1Γ/2019 και περιμένουμε. Νομίζω ότι πρέπει να κινηθούμε άμεσα.

Σύμφωνα με δημοσίευμα, πρόκειται για δύο τηλεφωνητές και τέσσερις οδηγούς, δεν αφορούν οι προσλήψεις την ειδικότητα για την οποία διαγωνιστήκαμε.

ioannachr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 11:39 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ioannachr » Κυρ Απρ 05, 2020 6:47 pm

panikos21 έγραψε:
ioannachr έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, απ' ότι η φαίνεται η ΤτΕ θα ζητήσει 6 ΔΕ ακόμα με νέα προκήρυξη. Αυτό είναι εξαιρετικά άδικο, δεδομένου ότι είμαστε τόσα άτομα που δώσαμε στην 1Γ/2019 και περιμένουμε. Νομίζω ότι πρέπει να κινηθούμε άμεσα.

Σύμφωνα με δημοσίευμα, πρόκειται για δύο τηλεφωνητές και τέσσερις οδηγούς, δεν αφορούν οι προσλήψεις την ειδικότητα για την οποία διαγωνιστήκαμε.


Τότε δικό μ λάθος, το δημοσίευμα που διάβασα δεν ανέφερε τι ειδικότητες είναι. Μονο αν χρειάζεται άλλους ταμειακου - λογιστικού θα μπορεί να πάρει από εμάς; Αυτό μας περιορίζει αρκετά.

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Κυρ Απρ 05, 2020 7:25 pm

hrms33 καλησπέρα .. για μελλοντικές αλλαγές έγραψα(θα ισχυουν οταν ψηφιστεί το νομοσχέδιο) ...οχι για το τι ισχύει τωρα.
Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό..

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Κυρ Απρ 05, 2020 11:39 pm

dino77 έγραψε:hrms33 καλησπέρα .. για μελλοντικές αλλαγές έγραψα(θα ισχυουν οταν ψηφιστεί το νομοσχέδιο) ...οχι για το τι ισχύει τωρα.
Καλή επιτυχία στο διαγωνισμό..


Καλησπέρα! Μα, ψηφίστηκε και είναι νόμος από 11-03-2020. Δε νομίζω τόσο σύντομα να αλλάξει ξανά. Εκτός αν γνωρίζεις ότι θα αλλάξει πάλι.. Καλή επιτυχία και σε σένα! :)

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Δευ Απρ 06, 2020 1:32 am

hrms33 εχεις απόλυτο δικιο εχει ψηφιστεί..και ειναι ο νομος που ανέφερες 4674/2020.. εγω δεν αναφέρομαι ομως αποκλειστικά για την 8κ 2017
σπλα θα επισυναψω αρθρο της καθημερινής και ναυτεμπορικής οπως ακριβώς το διάβασα..
"...Επίσης, αυξάνεται στα τρία έτη από εννέα μήνες η ισχύς των πινάκων επιλαχόντων προηγούμενων διαγωνισμών του ΑΣΕΠ από τους οποίους οι φορείς έχουν τη δυνατότητα να αντικαθιστούν υπαλλήλους, χωρίς νέα προκήρυξη."
Καλη δυναμη hrms33..

dino77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2019 1:36 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό dino77 » Δευ Απρ 06, 2020 2:04 am

hrms33 λογω απλετου χρόνου μπηκα κ διάβασα αποσπασματικα το νόμο4674/20 και ειδικότερα τα αρθρα 59 και 62 ..στο πρώτο ειναι οντως οπως τα γράφεις..
αν δεν σου κάνει κόπο διάβασε το 62..
συγγνώμη κιολας αν κούρασα..
Καλή δύναμη σε όλους και να είστε ολοι υγιεις..

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Δευ Απρ 06, 2020 11:16 am

Μια ακόμα δυνατότητα, που ίσως υπάρχει, είναι η απορρόφηση επιλαχόντων της συγκεκριμένης προκήρυξης, στην ΑΑΔΕ, καθώς προγραμματίζεται η πρόσληψη 40 ΔΕ Τελωνειακών και νομίζω πως η παρ. 9 του άρθρου 15 του Ν.2190/1994 ως έχει τροποποιηθεί και ισχύει (google: "2190/1994 κωδικοποιημενος"), επιτρέπει η διαδικασία με τους επιλαχόντες να εφαρμοστεί για την ΑΑΔΕ και από προκήρυξη διαφορετικού φορέα, αρκεί η αρχική προκήρυξη να περιείχε τα προσόντα που απαιτούνται για τις προς πλήρωση θέσεις. Νομίζω, πως θεωρητικά θα εξυπηρετούσε την δημόσια διοίκηση που επείγεται για στελέχωση των τελωνείων. Δύο αδύναμα σημεία είναι το όριο ηλικίας της προκήρυξης της ΤτΕ και το είδος των θέσεων στην ΑΑΔΕ.

ACSnt
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 19, 2020 11:41 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό ACSnt » Δευ Απρ 06, 2020 5:11 pm

Καλησπέρα σε όλους και ελπίζω να είστε καλά.
Βεβαίως ενδιαφέρομαι να κάνουμε κάποια κίνηση / επιστολή ή κάτι άλλο δεδομένου ότι πολύς κόσμος γράψαμε πολύ καλά.
Λέτε, όμως, να χρειαζόμαστε νομική καθοδήγηση για κάτι τέτοιο και όπως το σκέφτομαι εγώ μάλλον δικηγόρο με ειδίκευση στα εργασιακά;
Σε κάθε περίπτωση όμως δεν πιστεύω πως μπορούμε να "απαιτήσουμε" κάτι. Θεωρώ πως είναι στην ευχέρεια της τράπεζας το αν θα πάρει κι άλλους, πότε κλπ. Δεν αναφέρομαι στο νομικό κομμάτι του 9 μήνες - 3 χρόνια που συζητιέται εδώ. Εννοώ ότι αν το έχει το νομικό περιθώριο, μπορεί πολύ απλά να μην το κάνει.
Βέβαια σε πρώτη φάση δεν θα ήταν κακό να απευθυνθούμε στην ίδια την τράπεζα και να ρωτήσουμε τι σκοπούς έχει.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Δευ Απρ 06, 2020 9:23 pm

panikos21 έγραψε:Μια ακόμα δυνατότητα, που ίσως υπάρχει, είναι η απορρόφηση επιλαχόντων της συγκεκριμένης προκήρυξης, στην ΑΑΔΕ, καθώς προγραμματίζεται η πρόσληψη 40 ΔΕ Τελωνειακών και νομίζω πως η παρ. 9 του άρθρου 15 του Ν.2190/1994 ως έχει τροποποιηθεί και ισχύει (google: "2190/1994 κωδικοποιημενος"), επιτρέπει η διαδικασία με τους επιλαχόντες να εφαρμοστεί για την ΑΑΔΕ και από προκήρυξη διαφορετικού φορέα, αρκεί η αρχική προκήρυξη να περιείχε τα προσόντα που απαιτούνται για τις προς πλήρωση θέσεις. Νομίζω, πως θεωρητικά θα εξυπηρετούσε την δημόσια διοίκηση που επείγεται για στελέχωση των τελωνείων. Δύο αδύναμα σημεία είναι το όριο ηλικίας της προκήρυξης της ΤτΕ και το είδος των θέσεων στην ΑΑΔΕ.


Όντως, διαβάζοντάς το, νομίζω ότι μπορούν να πάρουν και σε άλλο φορέα παρά το γεγονός ότι η αρχική προκήρυξη είναι για την ΤτΕ. Ωστόσο, άλλο ΔΕ στο Δημόσιο και στο ενιαίο μισθολόγιο όπου ο μισθός είναι 600-700 ευρώ και άλλο στην ΤτΕ. Πολλοί υποψήφιοι ενδιαφέρονται, αν και είναι ΔΕ οι θέσεις, επειδή η Τράπεζα πρόκειται να τους πληρώσει τα τυπικά προσόντα (ΠΕ, μεταπτυχιακά κλπ). Αν υποθέσουμε ότι τραβήξει για άλλο φορέα, δεν ξέρω αν το ενδιαφέρον θα είναι το ίδιο.

dino77, το άρθρο 62 που λες θεωρώ ότι αναφέρεται σε αναπλήρωση των διοριστέων. Δηλαδή να μην πάει κάποιος και να καλέσουν τον επόμενο ή να παραιτηθεί. Εκεί η προθεσμία είναι 3 χρόνια. Όχι στη δυνατότητα να καλέσει συνολικά κόσμο από πίνακα επιλαχόντων. Κι αυτό γιατί αν ψάξεις το νόμο, η αμέσως προηγούμενη παράγραφος (παρ. 11 άρθρο 17 Ν.2190/1994) λέει "Οι πίνακες επιτυχίας ισχύουν μόνο για την πλήρωση των θέσεων που προκηρύχθηκαν. Από τους πίνακες επιτυχίας και με τη σειρά που έχουν οι υποψήφιοι σε αυτούς, σε συνδυασμό πάντοτε και με τη δήλωση προτίμησης τους, καταρτίζονται οι πίνακες διοριστέων, που περιλαμβάνουν αριθμό διοριστέων ίσο με τον αριθμό των θέσεων που προκηρύχθηκαν."
Συνεχίζω να πιστεύω ότι η προθεσμία για να ζητήσουν κόσμο από επιλαχόντες είναι 9 μήνες :) Μακάρι να έχεις εσύ δίκιο!

Σε γενικές γραμμές, αν η Τράπεζα θέλει να πάρει κι άλλους θα τη βρει τη φόρμουλα. Το θέμα είναι να θέλει...

stars
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2020 2:47 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό stars » Δευ Απρ 06, 2020 11:39 pm

Kαλησπέρα και πάλι ! Η δική μου τελική βαθμολογία με την προσάυξηση του απολυτηρίου είναι 97,27 ,δεν έχω προυπηρεσία και ανήκω στην γενική κατηγορία. Σε πρώτη φάση θα μπορούσαμε να δοκιμάσουμε να επικοινωνήσουμε τηλεφωνικά με την τράπεζα , αν και πιθάνοτατα δε θα μας δώσουν τις πληροφορίες που μας ενδιαφέρουν, και στη συνέχεια να ετοιμάσουμε μια επιστολή, όχι με σκοπό να απαιτήσουμε, αλλά να αναδείξουμε τη σημασία διατήρησης του πίνακα επιτυχόντων της 1Γ/2019 ούτως ώστε η ίδια η τράπεζα να πειστεί για την ωφελιμότητα μιας τέτοιας κίνησης.

kontorompen
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Μαρ 18, 2020 5:08 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό kontorompen » Κυρ Απρ 12, 2020 9:45 am

Παιδιά να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε? Νομίζω ότι στην προκήρυξη έγραφε ότι η τράπεζα Ελλάδος μπορεί να προσλάβει σε έκτακτες πςριπτωσεις παραπάνω από 60 άτομα, το πολύ αλλά τοσα, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα πρόκειται για μη ανανεώσιμη σύμβαση. Αυτό σημαίνει ότι αν προσλαβει παραπάνω θα πρόκειται για μια σύμβαση μηνών η έτους μόνο?

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Κυρ Απρ 12, 2020 2:14 pm

kontorompen έγραψε:Παιδιά να ρωτήσω κάτι αν ξέρετε? Νομίζω ότι στην προκήρυξη έγραφε ότι η τράπεζα Ελλάδος μπορεί να προσλάβει σε έκτακτες πςριπτωσεις παραπάνω από 60 άτομα, το πολύ αλλά τοσα, αλλά με την προϋπόθεση ότι θα πρόκειται για μη ανανεώσιμη σύμβαση. Αυτό σημαίνει ότι αν προσλαβει παραπάνω θα πρόκειται για μια σύμβαση μηνών η έτους μόνο?

Δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο.
Γράφει κάτι που ισχύει γενικά, δεν αναφέρεται στην ΤτΕ συγκεκριμένα. Αυτό είναι πως, μόλις βγουν τα προσωρινά, μπορεί ο φορέας να προσλάβει με σύμβαση ορισμένου χρόνου έως 8 μήνες, από τον πίνακα των προσωρινών (βάσει προσωρινής κατάταξης ) ορισμένους υπαλλήλους, όχι περισσότερους από όσους προβλέπονται για πρόσληψη από την προκήρυξη, εφόσον έχει κατεπείγουσες ανάγκες να καλύψει.

hrms33
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τετ Φεβ 06, 2019 10:56 am

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό hrms33 » Κυρ Απρ 12, 2020 4:27 pm

Αυτό που γράφει ο panikos21 ισχυει. Και ισχύει γενικά, οχι ειδικα για την ΤτΕ.

Εγω ηθελα να ρωτήσω. Μηπως κάποιος απο εσας εχει μιλήσει τελευταία με ΑΣΕΠ κ εχουμε νεότερη ενημέρωση για το ποτε περιπου να περιμένουμε προσωρινά; Ισχύει ακομα το "ενας μηνας μετα τη λήξη των μέτρων απαγόρευσης κυκλοφορίας";

panikos21
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Δευ Απρ 01, 2019 4:15 pm

Re: ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ 2019

Δημοσίευσηαπό panikos21 » Δευ Απρ 13, 2020 9:44 pm

hrms33 έγραψε:Αυτό που γράφει ο panikos21 ισχυει. Και ισχύει γενικά, οχι ειδικα για την ΤτΕ.

Εγω ηθελα να ρωτήσω. Μηπως κάποιος απο εσας εχει μιλήσει τελευταία με ΑΣΕΠ κ εχουμε νεότερη ενημέρωση για το ποτε περιπου να περιμένουμε προσωρινά; Ισχύει ακομα το "ενας μηνας μετα τη λήξη των μέτρων απαγόρευσης κυκλοφορίας";

Σε σημερινή επικοινωνία με άλλον υπάλληλο, μου είπε πως είναι σε εξέλιξη ο έλεγχος, δεν έκανε κάποια συγκεκριμένη χρονική πρόβλεψη.
Αν κάποιος άλλος έχει επικοινωνήσει, ας μεταφέρει το τι έμαθε, να διασταυρώσουμε τις πληροφορίες.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες