1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
maxrpo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 2:15 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό maxrpo » Παρ Σεπ 28, 2018 6:40 pm

Από το δείγμα προκύπτουν τα εξής :
Μέσος όρος = 79.06
Διαμεσος = 81.72
(Περιλαμβάνονται οι 12 που έχουν περάσει τη βάση και έχουν προστεθεί 5.5 μόρια σε όσους δεν έχουν βάλει προσαύξηση).
Θεωρώ ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικο και ότι ο κύριος όγκος των επιτυχόντων περιστρέφεται γύρω στο 70. Άρα εκτιμώ ότι η βάση θα βρίσκεται κοντά στο 75.... (μπορει και να σφαλω τρανά, διαισθητικα και αυθαίρετα εκτιμώ).

elan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 9:39 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό elan » Σάβ Σεπ 29, 2018 12:50 pm

Από το δείγμα προκύπτουν τα εξής :
Μέσος όρος = 79.06
Διαμεσος = 81.72
(Περιλαμβάνονται οι 12 που έχουν περάσει τη βάση και έχουν προστεθεί 5.5 μόρια σε όσους δεν έχουν βάλει προσαύξηση).
Θεωρώ ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικο και ότι ο κύριος όγκος των επιτυχόντων περιστρέφεται γύρω στο 70. Άρα εκτιμώ ότι η βάση θα βρίσκεται κοντά στο 75.... (μπορει και να σφαλω τρανά, διαισθητικα και αυθαίρετα εκτιμώ).


Καταρχήν σύμφωνο ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Διαφωνώ όμως ως προς την εκτίμηση σου για τη βάση διορισθέντων. Με δεδομένο ότι το δημοσίευμα που αναφέρει ότι 90 άτομα είναι πάνω από τη βάση,, προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις εκεί έξω με ακραίες βαθμολογίες. Δηλαδή είτε πολύ χαμηλές είτε υψηλές. Γνωρίζοντας πως οι θέσεις που μας αναλογούν είναι λιγες, δε μπορούμε να κάνουμε καμία πρόβλεψη για τη βάση. Ίσως αν είχαμε ένα δείγμα 30 ατόμων να γινόταν κάτι. Όμως δε βλέπω προθυμία να συμμετέχουν συνάδελφοι στην προσπάθεια αυτή. Άρα.... υπομονή για τα επίσημα αποτελέσματα.

Υ.Γ. Σε επικοινωνία μου με το ΑΣΕΠ είπαν να περιμένουμε αποτελέσματα τέλη Οκτωβρίου με μέσα Νοεμβρίου.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Σάβ Σεπ 29, 2018 8:47 pm

maxrpo έγραψε:Από το δείγμα προκύπτουν τα εξής :
Μέσος όρος = 79.06
Διαμεσος = 81.72
(Περιλαμβάνονται οι 12 που έχουν περάσει τη βάση και έχουν προστεθεί 5.5 μόρια σε όσους δεν έχουν βάλει προσαύξηση).
Θεωρώ ότι το δείγμα δεν είναι αντιπροσωπευτικο και ότι ο κύριος όγκος των επιτυχόντων περιστρέφεται γύρω στο 70. Άρα εκτιμώ ότι η βάση θα βρίσκεται κοντά στο 75.... (μπορει και να σφαλω τρανά, διαισθητικα και αυθαίρετα εκτιμώ).


Η βάση για τις γενικές να είναι τόσο χαμηλή για τόσο λίγες θέσεις; Δεν ξέρω, μακάρι αλλά μου φαίνεται υπερβολικά αισιόδοξο. Για τις ειδικές κατηγορίες, που συνήθως κυμαίνονται σε αρκετα χαμηλότερα επιπεδα, από την άλλη είναι εξαιρετικά πιθανό το 70-75 ως βαση. Από τη φύση των θεμάτων θεωρώ ότι το εν τριτο των επιτυχόντων θα είναι καπου στο 65. Καθώς τα θέματα ήταν έτσι κατασκευασμένα ώστε να πιάσεις τη βάση με λίγη προσοχή αλλά με πολλές πράξεις και παγίδες να μην μπορέσεις να φτάσεις σε υψηλή βαθμολογία (δεδομενης και της αρνητικης βαθμολογίας αλλά και του λίγου χρόνου για τόσα ερωτήματα). Αυτο δε λεει τιποτα για τη βαση εισαγωγης καθως είναι 11 θεσεις μονο για τη γενικη σειρά. :?
Εύχομαι να μην το κουράσουν από τον ΑΣΕΠ, μη φτασουμε στις εκλογές και παγώσει τελειώς η προκήρυξη.

jounite
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2018 4:13 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jounite » Τετ Νοέμ 21, 2018 6:20 pm

βγήκαν τα προσωρινά αποτέλσματα!

angeli1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 25, 2018 10:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό angeli1 » Κυρ Νοέμ 25, 2018 11:12 am

καλησπερα.θα ηθελα να ρωτησω κατι εξαιρετικα σοβαρο.υπαρχει καποιος εδω που να εδωσε εξετασεις ως μαθηματικος με κατευθυνση στατιστικης και αν ναι τελικα εγινε δεκτος ή απορριφθηκε μετα τα προσωρινα αποτελεσματα?ευχαριστω εκ των προτερων

p1333
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 25, 2018 1:23 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό p1333 » Κυρ Νοέμ 25, 2018 7:25 pm

Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους διοριστέους. Δυστυχώς δεν είμαι στους διοριστέους. Τώρα που τελειωσε και έχουν βγει τα αποτελέσματα ήθελα να πω για τα αποδεκτά πτυχία παρακολουθώντας τις συζητήσεις σας αυτόν τον καιρό. Το αποδεκτό πτυχίο που αφορά τους μαθηματικούς είναι μαθηματικός όχι μόνο με κατεύθυνση στατιστική αλλά και αναλογιστικά, σε δικό μου άτομο μαθηματικό που είχε ρωτήσει στον ΑΣΕΠ όταν ήταν οι αιτήσεις του διαγωνισμού είχαν απαντήσει ότι το μόνο μαθηματικό που μπορεί να δώσει είναι της Σάμου με συγκεκριμένη κατεύθυνση ούτε οι απόφοιτοι του ΣΕΜΦΕ ούτε κάποιου άλλου μαθηματικού οπότε λογικό να είναι στους απορριπτέους ακόμα και αν είχαν γράψει καλά.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Δευ Νοέμ 26, 2018 10:15 am

p1333 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους και συγχαρητήρια στους διοριστέους. Δυστυχώς δεν είμαι στους διοριστέους. Τώρα που τελειωσε και έχουν βγει τα αποτελέσματα ήθελα να πω για τα αποδεκτά πτυχία παρακολουθώντας τις συζητήσεις σας αυτόν τον καιρό. Το αποδεκτό πτυχίο που αφορά τους μαθηματικούς είναι μαθηματικός όχι μόνο με κατεύθυνση στατιστική αλλά και αναλογιστικά, σε δικό μου άτομο μαθηματικό που είχε ρωτήσει στον ΑΣΕΠ όταν ήταν οι αιτήσεις του διαγωνισμού είχαν απαντήσει ότι το μόνο μαθηματικό που μπορεί να δώσει είναι της Σάμου με συγκεκριμένη κατεύθυνση ούτε οι απόφοιτοι του ΣΕΜΦΕ ούτε κάποιου άλλου μαθηματικού οπότε λογικό να είναι στους απορριπτέους ακόμα και αν είχαν γράψει καλά.

Καλησπέρα, μπορεί να υπάρξουν επιλαχόντες όμως (σχεδον πάντα κάποιοι απορρίπτουν τη θέση απόσο ξέρω). Ευχαριστούμε πολύ που μοιράστηκες τις πληροφορίες. Βλέποντας στον πίνακα των απορριπτέων "ελλειψη βασικου τιτλου" αμέσως εκει πήγε το μυαλό μου αλλά δε με αφορούσε προσωπικά για να πάρω να ρωτήσω στον ΑΣΕΠ.

kos18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 4:19 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό kos18 » Τρί Νοέμ 27, 2018 10:06 am

Συγχαρητήρια στους διοριστέους!Ειμαι επιλαχων σε αρκετά καλη θέση.Υπαρχουν αραγε πιθανοτητες για εμας,τι νομιζετε;

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Τρί Νοέμ 27, 2018 1:51 pm

Συγχαρητήρια!! Πιστεύω πως ναι. Πάντα υπάρχουν άτομα που είτε δεν αποδέχονται τη θέση (οποτε παιρνουν απο τους επιλαχόντες με σειρά καταταξης) είτε παραιτούνται στο πρώτο εξάμηνο (οποτε ζητανε αναπληρώσεις από τον πίνακα επιλαχόντων). Δεν ξέρω για ποιο λόγο παραιτούνται τόσα άτομα ίσως να ειχαν αγνοια για τα μισθολογικά. Εν πάση περιπτώσει, θα πάρει κανα χρόνο ακόμα. Υπομονή!

kos18 έγραψε:Συγχαρητήρια στους διοριστέους!Ειμαι επιλαχων σε αρκετά καλη θέση.Υπαρχουν αραγε πιθανοτητες για εμας,τι νομιζετε;

kos18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 4:19 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό kos18 » Τρί Νοέμ 27, 2018 5:56 pm

Ενδεχομενως να εχεις δικιο!! :)

titig
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Παρ Αύγ 31, 2018 11:51 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό titig » Παρ Ιαν 25, 2019 12:34 pm

kos18 έγραψε:Συγχαρητήρια στους διοριστέους!Ειμαι επιλαχων σε αρκετά καλη θέση.Υπαρχουν αραγε πιθανοτητες για εμας,τι νομιζετε;


Πως γνωρίζετε σε τι θέση είστε επιλαχών? Πως μπορώ να το δω και εγώ?

elan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 9:39 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό elan » Τρί Απρ 23, 2019 12:39 pm

Αν είναι κάποιος μαθηματικός με ειδίκευση στατιστικής και τον απορρίψανε (όπως εγώ) και θέλει να κινηθεί νομικά, επικοινωνήστε μαζί μου για να κινηθούμε ομαδικά.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες