1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Σάβ Φεβ 03, 2018 3:46 pm

Καλησπέρα σε όλους τους συυνδιαγωνιζόμενους στον μάθημα στατιστικής! Ανοίγω το θέμα αυτό με σκοπό να δούμε την κατανομή των υποψηφίων για τις λίγες θέσεις 22 συνολικά, σχετικά με τις προτιμήσεις.. Παραθέτω τα στοιχεία του ασεπ:

ΠΕ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ (ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ)
1.329

Για μόλις δύο προτιμήσεις.. Κεντρικά Αθηνών και νότιου τομέα Αθηνών

Δηλαδή υπάρχει άτομο ή άτομα που δεν δήλωσαν και τις δύο θέσεις... (εξηγήστε μου αν καταλαβαίνει κάποιος...???)

Επίσης:

ΠΕ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ (ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ)
2.053

Για 4 προτιμήσεις :

Αθήνα
Πειραιάς
Θεσσαλονίκη
Πάτρα

Ας διατυπώσω την απορία μου
2053-1329=724 προτιμήσεις από πατρινούς και Θεσσαλονίκεις;

Ή 1329+1=1330 και 1330/2=665 και από αυτούς κάποιοι ας πούμε 500*4=2000 προτιμήσεις για τελωνεία

Ή υποτιμημένες οι θέσεις τελωνειακών?

Ή Στατιστική θα δώσουμε όλοι για πλάκα και θα το ρίξουμε στην λογιστική για τις πολλές θέσεις...?



Θα ήθελα να μοιραστούμε με βάση τα παραπάνω στοιχεία τις δικές σας επιλογές...

Εγώ δήλωσα όλες τις θέσεις Αθήνας Πειραιά εφορίες και τελωνεία...

Περιμένω σχόλια... :D

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Δευ Φεβ 05, 2018 1:31 pm

Statistikos83 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους τους συυνδιαγωνιζόμενους στον μάθημα στατιστικής! Ανοίγω το θέμα αυτό με σκοπό να δούμε την κατανομή των υποψηφίων για τις λίγες θέσεις 22 συνολικά, σχετικά με τις προτιμήσεις.. Παραθέτω τα στοιχεία του ασεπ:

ΠΕ ΕΦΟΡΙΑΚΩΝ (ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ)
1.329

Για μόλις δύο προτιμήσεις.. Κεντρικά Αθηνών και νότιου τομέα Αθηνών

Δηλαδή υπάρχει άτομο ή άτομα που δεν δήλωσαν και τις δύο θέσεις... (εξηγήστε μου αν καταλαβαίνει κάποιος...???)

Επίσης:

ΠΕ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ (ΜΕ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗΣ)
2.053

Για 4 προτιμήσεις :

Αθήνα
Πειραιάς
Θεσσαλονίκη
Πάτρα

Ας διατυπώσω την απορία μου
2053-1329=724 προτιμήσεις από πατρινούς και Θεσσαλονίκεις;

Ή 1329+1=1330 και 1330/2=665 και από αυτούς κάποιοι ας πούμε 500*4=2000 προτιμήσεις για τελωνεία

Ή υποτιμημένες οι θέσεις τελωνειακών?

Ή Στατιστική θα δώσουμε όλοι για πλάκα και θα το ρίξουμε στην λογιστική για τις πολλές θέσεις...?



Θα ήθελα να μοιραστούμε με βάση τα παραπάνω στοιχεία τις δικές σας επιλογές...

Εγώ δήλωσα όλες τις θέσεις Αθήνας Πειραιά εφορίες και τελωνεία...

Περιμένω σχόλια... :D


Η συλλογιστικη σου δεν εχει αξιοπιστεια συγνωμη κιολας δεν μπορω να την καταλαβω.
Δηλαδη πως απορριπτεις αιτουντες αλλων πολεων?
Οι προτιμησεις δεν σχετιζονται με τον αριθμο αιτησεων και δεν μπορουμε να εξαγουγε ασφαλη συμπερασματα.Ακομα και 100 αιτησεις να εχουν γινει μπορεο να γραψουν οι 99 αριστα.
Θα σου προτεινα να επικεντρωθεις στο διαβασμα και οχι σε στατιστικα.
Αν θες να δωσεις στατιστικη καλυτερα να δωσεις μονο εκει γιατι η λογιστικη ειναι απιαστη στο διαβασμα τεραστια υλη και με πολλες αλλαγες λογω νομοθεσιας.Αν θες να δωσεις μονο λογιστικη παλι εχει καλως αλλα δεν θα εδινα και τα δυο γιατι θα με οδηγουσαν στο μετριο και οχι στο αριστο.Για να περασουμε πρεπει να πλησιασουμε το 90% και να το ξεπερασουμε τουτεστιν να εχουμε περιθωριο 1 λαθους απο τις 50 ερωτησεις ας πουμε.
Καλη επιτυχια!

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Δευ Φεβ 05, 2018 2:17 pm

Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου.. Και εγώ αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι υπάρχουν τουλάχιστον 1000 υποψήφιοι για 11 γενικές θέσεις Αττικής οπότε έχουμε 1,1% πιθανότητα.... Αρα, αφού σίγουρα θα πιαστεί εύκολα το άριστα 95+ στο Γνωστικό της στατιστικής όλο το παιχνίδι μετατοπιζεται στην ορθογραφία και τις λεκτικες δεξιοτητες... Τουλάχιστον 60%για pass και 95+ για διορισμό... Καλό διάβασμα... Και ένα Sos δίνω συντελεστής Gini...

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Δευ Φεβ 05, 2018 10:01 pm

Statistikos83 έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη σου.. Και εγώ αυτό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι υπάρχουν τουλάχιστον 1000 υποψήφιοι για 11 γενικές θέσεις Αττικής οπότε έχουμε 1,1% πιθανότητα.... Αρα, αφού σίγουρα θα πιαστεί εύκολα το άριστα 95+ στο Γνωστικό της στατιστικής όλο το παιχνίδι μετατοπιζεται στην ορθογραφία και τις λεκτικες δεξιοτητες... Τουλάχιστον 60%για pass και 95+ για διορισμό... Καλό διάβασμα... Και ένα Sos δίνω συντελεστής Gini...



Μου αρεσει η αισιοδοξια σου σιγουρα θα πιαστει ευκολα το 95%?
Εγω σκιζομαι για το 60% λογιστικη ειναι τρελη η υλη.
Καλη επιτυχια!

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Δευ Φεβ 05, 2018 10:36 pm

Θα πιαστεί εύκολα από το 1% των υποψηφίων λέω... Όπως και να έχει το θέμα το άνοιξα για δούμε τις προτιμήσεις μας... Δεν έχω διάθεση για κάτι άλλο... Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Κυρ Μάιος 20, 2018 1:44 pm

Στατιστική θα δώσει κάποιος από εδώ;

Ιδέες για θέματα;

eirinit
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 12:44 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό eirinit » Τετ Ιουν 06, 2018 6:28 pm

καλησπερα!εχει κανεις σημειωσεις για στάτιστικη?καποια παλιά θεματα για κατευθυνθουμε?αυτα της σχολης ειναι αρκετα θεωρητικα για να βαλουν τετοια..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλη επιτυχια σ ολους.

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Πέμ Ιουν 07, 2018 8:41 pm

eirinit έγραψε:καλησπερα!εχει κανεις σημειωσεις για στάτιστικη?καποια παλιά θεματα για κατευθυνθουμε?αυτα της σχολης ειναι αρκετα θεωρητικα για να βαλουν τετοια..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλη επιτυχια σ ολους.



Δυστυχώς τίποτα σχετικό ως τώρα.... Από Παπει είσαι;

HAL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2016 2:22 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό HAL » Πέμ Ιουν 07, 2018 11:51 pm

eirinit έγραψε:καλησπερα!εχει κανεις σημειωσεις για στάτιστικη?καποια παλιά θεματα για κατευθυνθουμε?αυτα της σχολης ειναι αρκετα θεωρητικα για να βαλουν τετοια..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλη επιτυχια σ ολους.

Δύσκολο το βλέπω να πέσουν 10 με 15 ασκήσεις κατά την γνώμη μου. Θέλω να πιστεύω και αυτές που θα πέσουν δεν θα χρειάζονται ιδιαίτεροι υπολογισμοί μιας και η στατιστική είναι ως επί το πλείστον τύποι και μαθηματικά. Εγώ είμαι απ' το Οικονομικό Αθηνών .Έχω τελειώσει προ εικοσαετίας. 5 με 6 ερωτήσεις από Περιγραφική Στατιστική ίσως και κάποιο βατοι υπολογισμοί από εκεί.Σιγουρα κατανομές 5 6 ερωτήσεις τις πιο γνωστές κατά βάση και μετά έλεγχοι υποθέσεων και εκεί 5 6 ερωτήσεις. Πιθανότητες

HAL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2016 2:22 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό HAL » Παρ Ιουν 08, 2018 12:09 am

HAL έγραψε:
eirinit έγραψε:καλησπερα!εχει κανεις σημειωσεις για στάτιστικη?καποια παλιά θεματα για κατευθυνθουμε?αυτα της σχολης ειναι αρκετα θεωρητικα για να βαλουν τετοια..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλη επιτυχια σ ολους.

Δύσκολο το βλέπω να πέσουν 10 με 15 ασκήσεις κατά την γνώμη μου. Θέλω να πιστεύω και αυτές που θα πέσουν δεν θα χρειάζονται ιδιαίτεροι υπολογισμοί μιας και η στατιστική είναι ως επί το πλείστον τύποι και μαθηματικά. Εγώ είμαι απ' το Οικονομικό Αθηνών .Έχω τελειώσει προ εικοσαετίας. 5 με 6 ερωτήσεις από Περιγραφική Στατιστική ίσως και κάποιο βατοι υπολογισμοί από εκεί.Σιγουρα κατανομές 5 6 ερωτήσεις τις πιο γνωστές κατά βάση και μετά έλεγχοι υποθέσεων και εκεί 5 6 ερωτήσεις. Πιθανότητες
σίγουρα Kolmogorov αξιώματα.Απο συσχέτιση και παλινδρόμηση σίγουρα 5 6 ερωτήσεις,συντελεστής συσχέτισης , ευθεία ελάχιστων τετραγώνων,μέση τιμή και διασπορά για τις εκτιμήσεις των καταλοίπων ,σχέση συντελεστή προσδιορισμού με συντελεστή συσχέτισης.Απο ανάλυση διακύμανσης κατα ένα κριτήριο σίγουρα κάποια άσκηση.Απο μη παραμετρική στατιστική θεωρώ λίγα πράγματα μια δυο ερωτήσεις.

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Παρ Ιουν 08, 2018 1:37 am

HAL έγραψε:
HAL έγραψε:
eirinit έγραψε:καλησπερα!εχει κανεις σημειωσεις για στάτιστικη?καποια παλιά θεματα για κατευθυνθουμε?αυτα της σχολης ειναι αρκετα θεωρητικα για να βαλουν τετοια..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλη επιτυχια σ ολους.

Δύσκολο το βλέπω να πέσουν 10 με 15 ασκήσεις κατά την γνώμη μου. Θέλω να πιστεύω και αυτές που θα πέσουν δεν θα χρειάζονται ιδιαίτεροι υπολογισμοί μιας και η στατιστική είναι ως επί το πλείστον τύποι και μαθηματικά. Εγώ είμαι απ' το Οικονομικό Αθηνών .Έχω τελειώσει προ εικοσαετίας. 5 με 6 ερωτήσεις από Περιγραφική Στατιστική ίσως και κάποιο βατοι υπολογισμοί από εκεί.Σιγουρα κατανομές 5 6 ερωτήσεις τις πιο γνωστές κατά βάση και μετά έλεγχοι υποθέσεων και εκεί 5 6 ερωτήσεις. Πιθανότητες
σίγουρα Kolmogorov αξιώματα.Απο συσχέτιση και παλινδρόμηση σίγουρα 5 6 ερωτήσεις,συντελεστής συσχέτισης , ευθεία ελάχιστων τετραγώνων,μέση τιμή και διασπορά για τις εκτιμήσεις των καταλοίπων ,σχέση συντελεστή προσδιορισμού με συντελεστή συσχέτισης.Απο ανάλυση διακύμανσης κατα ένα κριτήριο σίγουρα κάποια άσκηση.Απο μη παραμετρική στατιστική θεωρώ λίγα πράγματα μια δυο ερωτήσεις.


Η γνώμη μου είναι ότι θα υπάρχουν αρκετές ασκήσεις ως προς την ερμηνεία συντελεστών και δεικτών τόσο σε Περιγραφική αλλά και σε επαγωγική Στατιστική, ANOVA, ΠΑΛΙΝΔΡΌΜΗΣΗ ΚΑΙ ΣΊΓΟΥΡΑ Χ^2 έλεγχος...
Ως προς τις πιθανότητες σίγουρα μπορούν να πέσουν ωραίες και δύσκολες ασκήσεις οι οποίες θα κρίνουν και τον τελικό βαθμό... Πιστέυω στην στατιστική (χωρίς τις πιθανότητες) τα πράγματα θα είναι normal με εξαίρεση τις μια δυο ερωτήσεις μη παραμετρικων ελέγχων...

eirinit
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 12:44 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό eirinit » Τετ Ιούλ 04, 2018 1:43 pm

Ειμαι απο το μαθηματικο του ΕΚΠΑ.Δεν πιστευω να μπουν δυσκολα,τα δικα μας τα θεωρητικα..καλη επιτυχια και καλο καλοκαιρι.

patras7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Ιουν 29, 2018 1:14 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό patras7 » Τετ Ιούλ 04, 2018 1:52 pm

Καλησπέρα παιδια.υπαρχει καποιος μαθηματικος με κατευθυνση στατιστικη που εχει κανει τα χαρτια του;ειναι σιγουρο οτι το πτυχίο μας γινεται δεκτο η τσαμπα θα παμε στις εξετασεις;

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Τετ Ιούλ 04, 2018 2:55 pm

eirinit έγραψε:Ειμαι απο το μαθηματικο του ΕΚΠΑ.Δεν πιστευω να μπουν δυσκολα,τα δικα μας τα θεωρητικα..καλη επιτυχια και καλο καλοκαιρι.


Επειδή έχω δεύτερο πτυχίο μαθηματικών... Δεν νομίζω ότι θα έχει συνάρτηση πυκνότητας πιθανότητας, ούτε ολοκληρώματα, ούτε οαεδ,... Αλλά αυτά που ανέφερα παίζουν σε πρακτική Στατιστική σε όλα τα συγγράμματα των οικονομικών σχολών... Ψάξου καλύτερα...
Επίσης του εκπα το χαρτί μαθηματικών δεν σε διορίζει... Το έψαξα και έβαλα το πτυχίο στατιστικής του όπα...

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Τετ Ιούλ 04, 2018 3:03 pm

eirinit έγραψε:Ειμαι απο το μαθηματικο του ΕΚΠΑ.Δεν πιστευω να μπουν δυσκολα,τα δικα μας τα θεωρητικα..καλη επιτυχια και καλο καλοκαιρι.


Πιστεύω πως θα πέσουν στυλ.. πίνακες Excel και SPSS(στην "ελληνική αποδοση" ) και να ερμηνεύθουν επομένως μην τρομάζεις με τους μη παραμετρικους ελέγχους και βάζει ο νους σου βαριές μαθηματικές αποδείξεις με σ-αλγεβρα... Ωραία τα μαθηματικά αλλά δεν θα θέλει χώρους R^n... Πλάκα θα είχε αλλά για φορολογικούς και Τελωνειακών ελέγχους θα μας πάρουν.....

Όπως; και να έχει καλή επιτυχία και μακάρι να με διαψεύσεις!!!!!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες