1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
elan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 9:39 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό elan » Τετ Σεπ 05, 2018 1:11 pm

Σύμφωνο μαζί σου πως είναι λίγοι 90 επιτυχόντες. Μπορεί να πέφτει τόσο έξω το δημοσίευμα? Μπορεί. Αν όμως όλοι όσοι γνωρίζουμε είναι απο φροντιστήρια είναι πιθανόν να είναι μόνο αυτοί που ήταν κατάλληλα προετοιμασμένοι? Επίσης αν αρκετοί απο αυτούς, όπως λες έχουν επιτυχία και ως οικονομολόγοι θα πρέπει να επιλέξουν θέση σε ένα κλάδο και ποιός θα είναι αυτός? Είναι πολλά τα ερωτήματα. Το βασικό ερώτημα όμως είναι γιατί θα αργήσουν τόσο για να βγάλουν τους πίνακες. Εφόσον είναι λιγότεροι οι φάκελοι που θα πρέπει να εξετάσουν δε θα έπρεπε να βγάλουν νωρίτερα τα αποτελέσματα?

jimsarr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 11:33 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jimsarr » Τετ Σεπ 05, 2018 2:50 pm

Μπορώ να ρωτήσω κάτι. Είναι αλήθεια ότι οι μαθηματικοί με μια βεβαίωση είχαν δικαίωμα να δώσουν ? ρε παιδιά εμείς δεν έχουν δικαίωμα ούτε στατιστική σε σχολείο να κάνουμε και με μια βεβαίωση διεκδικούν τις 17 θέσεις που τους αξίωσε να μας βγάλουν για τον κλάδο μας. πιστεύω δνε πρέπει να μείνει έτσι αυτό

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Τετ Σεπ 05, 2018 3:36 pm

jimsarr έγραψε:Μπορώ να ρωτήσω κάτι. Είναι αλήθεια ότι οι μαθηματικοί με μια βεβαίωση είχαν δικαίωμα να δώσουν ? ρε παιδιά εμείς δεν έχουν δικαίωμα ούτε στατιστική σε σχολείο να κάνουμε και με μια βεβαίωση διεκδικούν τις 17 θέσεις που τους αξίωσε να μας βγάλουν για τον κλάδο μας. πιστεύω δνε πρέπει να μείνει έτσι αυτό


Εαν ειχαν κατευθυνση στατιστικης νομιζω πως ναι μπορούσαν να πάρουν βεβαίωση (αυτο το έκανε σίγουρα το μαθηματικό του ΑΠΘ, το ΕΚΠΑ αμφιβαλλω εαν θα εδινε τετοια βεβαιωση) και επομένως να δώσουν εξετάσεις ως στατιστικοι. Στην πράξη νομίζω πως πολλοί πήγαν να δώσουν με την ελπίδα ότι η επιτροπή του ΑΣΕΠ θα το δεχτεί.

elan έγραψε:Σύμφωνο μαζί σου πως είναι λίγοι 90 επιτυχόντες. Μπορεί να πέφτει τόσο έξω το δημοσίευμα? Μπορεί. Αν όμως όλοι όσοι γνωρίζουμε είναι απο φροντιστήρια είναι πιθανόν να είναι μόνο αυτοί που ήταν κατάλληλα προετοιμασμένοι? Επίσης αν αρκετοί απο αυτούς, όπως λες έχουν επιτυχία και ως οικονομολόγοι θα πρέπει να επιλέξουν θέση σε ένα κλάδο και ποιός θα είναι αυτός? Είναι πολλά τα ερωτήματα. Το βασικό ερώτημα όμως είναι γιατί θα αργήσουν τόσο για να βγάλουν τους πίνακες. Εφόσον είναι λιγότεροι οι φάκελοι που θα πρέπει να εξετάσουν δε θα έπρεπε να βγάλουν νωρίτερα τα αποτελέσματα?


Επειδή ενδιαφερόμαστε για βαση διορισμού δεν έχει νόημα θεωρώ να κοιτάμε πόσοι πέρασαν τη βάση (αφου υπερκαλύπτονται οι θέσεις), μας ενδιαφέρει ποιος έγραψε τον καλύτερο βαθμό κατα μέσον όρο. Το μόνο ερώτημα που εμενα με καιει είναι εαν οι ειδικές κατηγορίες έδωσαν και εαν έδωσαν εαν κατάφεραν να περάσουν τη βάση. Καθώς οι θέσεις είναι παρα πολύ λίγες για τους στατιστικούς έχει σημασία εαν θα περάσουν οι ειδικές στις γενικές θέσεις.

elan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 9:39 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό elan » Τετ Σεπ 05, 2018 6:45 pm

Το πόσοι έχουν περάσει τη βάση έχει το δικό του ενδιαφέρον από την άποψη ότι δεν είναι δυνατόν άλλοι όσοι πέρασαν να έχουν γράψει μόνο υψηλές βαθμολογίες. Κάποιοι θα έχουν γράψει και χαμηλά.

Αυτό που επισημαίνεις όμως για τις ειδικές κατηγορίες είναι πια πιθανό. Πριν το δημοσίευμα δεν το πίστευα ότι μπορούσε να συμβεί. Τώρα όμως μέτα από το μικρό πληθυσμό επιτυχόντων που υπάρχει, μπορεί να ελευθερωθεί κάποια θέση προς εμάς.

Το ΕΚΠΑ έχει ειδίκευση στατιστικής.

jimsarr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 11:33 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jimsarr » Πέμ Σεπ 06, 2018 12:16 am

Εγώ στατιστικά ξέρω παπεί ασοε και σάμος. τι εννοείς ειδίκευση στατιστικής ? οι στατιστικοί δνε διορίζονται στα σχολεία ως μαθηματικοί του έκπα διορίζονται.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Πέμ Σεπ 06, 2018 9:27 am

jimsarr έγραψε:Εγώ στατιστικά ξέρω παπεί ασοε και σάμος. τι εννοείς ειδίκευση στατιστικής ? οι στατιστικοί δνε διορίζονται στα σχολεία ως μαθηματικοί του έκπα διορίζονται.


Καλημέρα. Ναι δεν αντιλέγω, δε γνωρίζω εαν διορίζονται για να κάνουν μάθημα στα σχολεία πάντως το ΕΚΠΑ έχει τομέα Στατιστικής και Επιχειρησιακής Έρευνας. Για να ειμαι ειλικρινής από το μαθηματικό του ΕΚΠΑ ήξερα για τα μεταπτυχιακά πχ του ΜΑΠ, δεν ήξερα ότι υπάρχουν κατευθύνσεις και στο προπτυχιακό. Ίσως θα έπρεπε το Ελληνικό Στατιστικό Ινστιτούτο να μας πει εαν τα πτυχία είναι ισότιμα, δε μπορεί η εκάστοτε γραμματεία να κρίνει κατά το δοκούν.

jimsarr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 11:33 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jimsarr » Πέμ Σεπ 06, 2018 10:35 am

Η Σχολή Θετικών Επιστημών ιδρύθηκε το 1904 και στη σημερινή της μορφή περιλαμβάνει τα Τμήματα Βιολογίας, Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος, Ιστορίας και Φιλοσοφίας της Επιστήμης, Μαθηματικών, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Φυσικής και Χημείας

Αυτά είναι τα τμήματα θετικών επιστημών του εκπα. Το πτυχίο τους είναι καθαρό πτυχίο μαθηματικού. Θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί επιτέλους με τα διακαιώματά μας αυτή είναι η άποψή μου, να μην επιτρέψουμε κάτι τέτοιο.

jimsarr
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 11:33 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό jimsarr » Πέμ Σεπ 06, 2018 10:35 am

Καλημέρα !!!!!

maxrpo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 2:15 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό maxrpo » Σάβ Σεπ 08, 2018 3:23 pm

Χαίρετε. Καλή επιτυχία σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα μόρια από προϋπηρεσία, μετ/κο κλπ. Μπορείτε να βάλετε κανένα σχετικό link; ευχαριστώ. Η βαθμολογία μου ήταν 63,96 και ανήκω σε ειδικη κατηγορία με γονέα Άμεα, διεκδικώ δλδ 1 και μονο 1 θέση. Ευχαριστώ. :roll: :(

maxrpo
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 2:15 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό maxrpo » Σάβ Σεπ 08, 2018 3:40 pm

Παιδιά τα βρήκα στην προκήρυξη. Ευχαριστώ. 70.79 η συνολική βαθμολογία μου.

kos18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 08, 2018 4:19 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό kos18 » Σάβ Σεπ 08, 2018 7:49 pm

Με βαθμολογία κοντα στο 70 ,πραγματικά θ ηθελα μια εκτιμηση του ποιο θ ειναι το οριο εισαγωγης.Θεωρω οτι η βαθμολογία μου δεν ειναι αρκετή.

Ariadnh2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 23, 2018 11:33 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Ariadnh2017 » Σάβ Σεπ 08, 2018 10:42 pm

Γεια σας παιδιά
Να αναφέρω και εγω την βαθμολογία μου 83.45 χωρίς τις προσαυξήσεις, για να κανούμε και εμείς λίστα με βαθμολογίες οπως έχουν κάνει οι οικονομολόγοι στο φόρουμ

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Δευ Σεπ 10, 2018 9:00 pm

Καλησπέρα στα νέα μέλη απο αποφάσισαν να συμμετάσχουν στο φόρουμ στην ομάδα των στατιστικών. Επειδή πέρασαν μέρες είπα να κάνω έναν πρόχειρο πίνακα. Παρακαλώ εαν παρατηρήσετε λάθη ή παραλείψεις διορθώστε ή επαυξήστε τον πίνακα σύμφωνα με τις βαθμολογίες σας. Για να δούμε πόσο καιρό ακόμα θα περιμένουμε τα αποτελέσματα.... :roll:


---------------------------------- ΛΙΣΤΑ ΠΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ FORUM----------------------------------
ΟΝΟΜΑ ΒΑΘΜΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ

Statistikos83 64,07%
jimsarr 80%
econometrician 86% 91-92%
elan 77,32%
mathcostas 78,04% 85-87%
maxrpo 63,96% 70,79% (ειδική κατηγορία)
kos18 "κοντα στο 70%"
Ariadnh2017 83.45%

patras7 39,83%

elan
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 02, 2018 9:39 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό elan » Δευ Σεπ 10, 2018 11:06 pm

Καλή αρχή λοιπόν. Εγώ έχω 6.11 προσαυξήσεις (αν μου αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία) . Αν ξέρουμε και βαθμολογίες απο άτομα εκτός φόρουμ μπορούμε να γράψουμε και αυτές. Καλή συνέχεια.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Τρί Σεπ 11, 2018 9:00 am

elan έγραψε:Καλή αρχή λοιπόν. Εγώ έχω 6.11 προσαυξήσεις (αν μου αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία) . Αν ξέρουμε και βαθμολογίες απο άτομα εκτός φόρουμ μπορούμε να γράψουμε και αυτές. Καλή συνέχεια.


Καλημέρα σε όλους! Συμπληρώνω τον πίνακα με τα νέα στοιχεία. Δεν τα βάζω σε αύξουσα σειρά γιατί είναι πολύ λίγα τα άτομα και δεν έχει νόημα ακόμα. Παρακαλώ όποιος θέλει ας συμπληρώσει τη βαθμολογία του, είτε με είτε χωρίς τις εκτιμώμενες προσαυξήσεις.

---------------------------------- ΛΙΣΤΑ ΠΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΩΝ FORUM----------------------------------
ΟΝΟΜΑ - ΒΑΘΜΟΣ - ΤΕΛΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΙΣ

Statistikos83 64,07%
jimsarr 80%
econometrician 86% 91-92%
elan 77,32% 83,43%
mathcostas 78,04% 85-87%
maxrpo 63,96% 70,79% (ειδική κατηγορία)
kos18 "κοντα στο 70%"
Ariadnh2017 83.45%
Γνωστός εκτός forum περίπου 85% χωρίς προσαυξήσεις
Γνωστος εκτός forum περίπου 83% χωρίς προσαυξήσεις
Γνωστή εκτός forum περίπου 61,5% χωρίς προσαυξήσεις
Γνωστή εκτός forum περίπου 65% χωρίς προσαυξήσεις
patras7 39,83%


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες