1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Τετ Ιούλ 04, 2018 11:03 pm

patras7 έγραψε:Καλησπέρα παιδια.υπαρχει καποιος μαθηματικος με κατευθυνση στατιστικη που εχει κανει τα χαρτια του;ειναι σιγουρο οτι το πτυχίο μας γινεται δεκτο η τσαμπα θα παμε στις εξετασεις;


Η προκήρυξη αναφερει στην σελίδα. 1068:

1. ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ
Τίτλος σπουδών στον οποίο να αναγράφεται ο ακριβής βαθμός, η ημερομηνία και το έτος κτήσης αυτού. Σε
περίπτωση που ο βαθμός εκφράζεται με αξιολογικό χαρακτηρισμό ή με ακέραιο αριθμό πρέπει να υποβληθεί και
βεβαίωση της οικείας σχολής για τον ακριβή αριθμητικό βαθμό, με δύο δεκαδικά ψηφία.
Όπου στον ΠΙΝΑΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΩΝ ΤΙΤΛΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ως προσόν διορισμού ορίζεται, πτυχίο ή δίπλωμα Α.Ε.Ι. ή
Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π.) ή Προγραμμάτων Σπουδών Επιλογής (Π.Σ.Ε) Α.Ε.Ι. της ημεδαπής αντί-
στοιχης ειδικότητας με το ζητούμενο από την προκήρυξη, υποχρεούνται να προσκομίζουν συγχρόνως βεβαί-
ωση του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι. ή Ελληνικού Ανοικτού Πανεπιστημίου (Ε.Α.Π.) ή Προγραμμάτων Σπουδών
Επιλογής (Π.Σ.Ε) Α.Ε.Ι., στο οποίο ανήκει το Τμήμα που χορήγησε το εν λόγω πτυχίο ή δίπλωμα, περί του ότι ο
τίτλος αυτός στηρίζεται σε σπουδές που καλύπτουν με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου που
ζητείται από την προκήρυξη (π.δ. 50/2001 άρθρο 26 παρ. 2, όπως τροποποιήθηκε μεταγενέστερα). Σε περίπτωση
που δεν προσκομισθεί η βεβαίωση αυτή, ή δεν αναφέρεται σε αυτήν το συγκεκριμένο σύμφωνα με την οικεία
προκήρυξη απαιτούμενο πτυχίο, ο επικαλούμενος τίτλος δεν λαμβάνεται υπόψη.

Οι υποψήφιοι που κατέχουν τίτλους σπουδών, στους οποίους δεν αναγράφεται η κατεύθυνση ή ειδίκευ-
ση αυτών, όπως αυτή ζητείται από την προκήρυξη, πρέπει να προσκομίσουν πιστοποιητικό ή βεβαίωση του
τμήματος που χορήγησε τον τίτλο σπουδών τους, από τα οποία να προκύπτει ότι ο υποψήφιος παρακολούθησε
τα μαθήματα κύκλου σπουδών της κατεύθυνσης ή ειδίκευσης που ζητούνται από την προκήρυξη για τις κατά
περίπτωση θέσεις


Το μαθηματικό εκπα δεν δίνει τέτοια βεβαίωση...
Εσύ πήρες από το μαθηματικό Πάτρας;

Αν ναι καλή επιτυχία!!!!

fwea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 11:40 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό fwea » Πέμ Ιούλ 05, 2018 1:59 pm

Εγώ τελείωσα ΣΕΜΦΕ (Κατευθυνση Μαθηματικού και ροή Στατιστικής). Όταν επικοινώνησα με ΑΣΕΠ μου είπαν ότι το αν μπορώ να συμμετέχω θα μου το πει η ίδια η σχολή και μάλιστα χρειάζονταν απο τον ΑΣΕΠ και έγγραφο-πιστοποιητικό απο τη σχολή ότι το πτυχίο μου είναι αντίστοιχο των σχολών που γράφει η λίστα.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω το εξής: Βλέπω σε παλαιότερους διαγωνισμους Στατιστικής οτι έπαιζε ερώτηση Χρονολογικών Σειρών. Αυτές δεν είναι με κανέναν τρόπο στην ύλη μας φέτος, σωστά;
Επίσης, παίζει να μας δίνουν στατιστικούς πίνακες για λύση ασκήσεων (έστω και απλών); Γιατί αν δεν μας δίνουν υποθέτω πως κάποιου είδους ερωτήσεις εκ των πραγμάτων αποκλείονται....

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Πέμ Ιούλ 05, 2018 4:28 pm

fwea έγραψε:Εγώ τελείωσα ΣΕΜΦΕ (Κατευθυνση Μαθηματικού και ροή Στατιστικής). Όταν επικοινώνησα με ΑΣΕΠ μου είπαν ότι το αν μπορώ να συμμετέχω θα μου το πει η ίδια η σχολή και μάλιστα χρειάζονταν απο τον ΑΣΕΠ και έγγραφο-πιστοποιητικό απο τη σχολή ότι το πτυχίο μου είναι αντίστοιχο των σχολών που γράφει η λίστα.
Εγώ ήθελα να ρωτήσω το εξής: Βλέπω σε παλαιότερους διαγωνισμους Στατιστικής οτι έπαιζε ερώτηση Χρονολογικών Σειρών. Αυτές δεν είναι με κανέναν τρόπο στην ύλη μας φέτος, σωστά;
Επίσης, παίζει να μας δίνουν στατιστικούς πίνακες για λύση ασκήσεων (έστω και απλών); Γιατί αν δεν μας δίνουν υποθέτω πως κάποιου είδους ερωτήσεις εκ των πραγμάτων αποκλείονται....



Συμφωνώ αλλά από ανισότητα chebyshev κάτι έχεις...
Κάτι θα θυμάσαι αν είχες Σπηλιωτη.. ..

fwea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 11:40 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό fwea » Πέμ Ιούλ 05, 2018 7:15 pm

Πάνε χρόνια αλλά ο Σπηλιώτης είναι αξέχαστος...μετά τον Αργυρό φυσικά! Σεμφάκι κι εσύ; χαχα!
Άσχετα απο αυτό όμως, νομίζω ότι δε θα πέσουν τέτοια πράγματα. Θα συμφωνήσω μάλλον μαζί σου στο ότι αναμένω απλές υπολογιστικές ασκήσεις και θέματα καταννόησης της ουσίας της Στατιστικής. Κι εγώ πιστεύω ότι οι πιο δύσκολες, που θα κρίνουν και το τελικό αποτέλεσμα, θα είναι των πιθανοτήτων και ANOVA. Οπότε για να γίνει σαφής και η απάντησή: Χρονοσειρές είναι εκτός;

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Παρ Ιούλ 06, 2018 9:07 am

fwea έγραψε:Πάνε χρόνια αλλά ο Σπηλιώτης είναι αξέχαστος...μετά τον Αργυρό φυσικά! Σεμφάκι κι εσύ; χαχα!
Άσχετα απο αυτό όμως, νομίζω ότι δε θα πέσουν τέτοια πράγματα. Θα συμφωνήσω μάλλον μαζί σου στο ότι αναμένω απλές υπολογιστικές ασκήσεις και θέματα καταννόησης της ουσίας της Στατιστικής. Κι εγώ πιστεύω ότι οι πιο δύσκολες, που θα κρίνουν και το τελικό αποτέλεσμα, θα είναι των πιθανοτήτων και ANOVA. Οπότε για να γίνει σαφής και η απάντησή: Χρονοσειρές είναι εκτός;


Χρόνοσειρές ΕΚΤΟΣ σίγουρα...
Καλά και μια φορά που ήταν στην ύλη την είδες την ερώτηση ήταν πάνω στην παλινδρόμηση της πλάκας...
Πάντως πιστεύω και πολλαπλή παλινδρόμηση δεν πέφτει....
Στους μη παραμετρικους ελέγχους περιμένω κάποιο καλή ερώτηση...

Και καμιά καλή πιθανότητα έτσι για είμαστε και από σεμφε...

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Παρ Ιούλ 06, 2018 9:16 am

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΌΛΟΥΣ!!!!

fwea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 11:40 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό fwea » Παρ Ιούλ 06, 2018 1:50 pm

Καλή επιτυχία!

fwea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 11:40 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό fwea » Τετ Ιούλ 11, 2018 11:45 am

Χαίρετε!...Μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα θα με φάει η αγωνία. Ο χρόνος προσωπικά δε με έφτασε για να τα ξανακοιτάξω. Είχα κολλήσει σε αυτά που είχαν να κάνουν κυρίως με τους β.ε. και των πιθανοτήτων. Τα τελευταία νομίζω τα απάντησα σωστά. Γι' αυτά με τους β.ε. ούτε θυμάμαι τί απάντησα στο τέλος γιατί το πήγα κάπως στην τύχη μεταξύ δύο πιθανών απαντήσεων. Πάντως τα θέματα πιστεύω δεν ήταν για να γράψει άνετα το 5% πάνω από 95% των ερωτήσεων όπως είχε υποθεί (προφανώς θεωρώντας ότι η κατανομή της βαθμολογίας θα είναι κανονική). Κοιτάζοντας σε παλαιότερους διαγωνισμούς τα στατιστικά δεν έβγαλα το συμπερασμα ότι η κατανομή είναι κανονική. Συμμετρική πιθανότατα αλλά εξαιρετικά λεπτόκυρτη θα έλεγα (για να χρησιμοποιήσουμε και την ορολογία μας!)
Έχει κανείς καμμία εικόνα σχετικά με το πως φάνηκαν τα θέματα;

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Τετ Ιούλ 11, 2018 11:33 pm

Καλησπέρα, πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ (επειδη κι εμενα θα με φαει η αγωνια).
Για το χρόνο που μας έδωσαν, χωρίς κομπιουτεράκι και με λίγες σελίδες πρόχειρο να κάνουμε τόσες πράξεις όχι δε θεωρώ πως ήταν ευκολα. Αυξανόμενης δυσκολίας με αρκετές παγίδες. Έχουν ανεβει τα θέματα με τις επίσημες λύσεις στη σελίδα του ασεπ. Προσωπικά υπολογίζω οτι έχω πάρει 85%. Έδωσαν 400 άτομα, είναι πιθανό να υπήρξαν άτομα που πήγαν απόλυτα συγκεντρωμένα και δεν έκαναν λάθη και έγραψαν 95-100%. Δυστυχως επειδη για εμας ειναι λιγες οι θεσεις οσο καλα και να γραψουμε δε μπορουμε να ειμαστε σιγουροι.

fwea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 11:40 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό fwea » Πέμ Ιούλ 12, 2018 1:39 am

Ναι βγήκαν. Εγώ γύρω στο 80% να είμαι ειλικρινής υπολογίζω (πάνω ή κάτω αναλόγως τι απάντησα στις ερωτήσεις που δε θυμάμαι) γιατί δυστυχώς με ρίξανε οι λεκτικές που πίστευα οτι τα είχα πάει πολύ καλά, αλλά τελικά κολοκύθια (κάποιες και πάλι δεν κατάλαβα γιατί δώσανε άλλες ορθές απο αυτές που είχα απαντήσει εγώ! χαχα! Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα θεωρητικά ούτως ή άλλως!)...Απο ότι είδα εντός 15νθημέρου το πολύ οι άλλοι γραπτοι διαγωνισμοί είχαν βγάλει αποτελέσματα, οπότε λογικά και τα δικά μας θα τα μάθουμε σύντομα. Βέβαια είναι και τα μόρια απο πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ....για να δούμε! Πολύ αγωνία!

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Πέμ Ιούλ 12, 2018 9:58 am

Θα βγουν τόσο γρήγορα οι πίνακες; Αναρωτιέμαι μηπως αργησουν επειδή μεσολαβεί και το διοικητικό κομμάτι, όπου θα δουνε πτυχία προυπηρεσία για να βγαλουν το τελικό. Όπως και να χει καλά αποτελέσματα!

HAL
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 28, 2016 2:22 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό HAL » Πέμ Ιούλ 12, 2018 10:53 pm

fwea έγραψε:Ναι βγήκαν. Εγώ γύρω στο 80% να είμαι ειλικρινής υπολογίζω (πάνω ή κάτω αναλόγως τι απάντησα στις ερωτήσεις που δε θυμάμαι) γιατί δυστυχώς με ρίξανε οι λεκτικές που πίστευα οτι τα είχα πάει πολύ καλά, αλλά τελικά κολοκύθια (κάποιες και πάλι δεν κατάλαβα γιατί δώσανε άλλες ορθές απο αυτές που είχα απαντήσει εγώ! χαχα! Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα θεωρητικά ούτως ή άλλως!)...Απο ότι είδα εντός 15νθημέρου το πολύ οι άλλοι γραπτοι διαγωνισμοί είχαν βγάλει αποτελέσματα, οπότε λογικά και τα δικά μας θα τα μάθουμε σύντομα. Βέβαια είναι και τα μόρια απο πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ....για να δούμε! Πολύ αγωνία!

Καλησπέρα σε όλους! Έχω κάποια απορία σχετικά με τις ερωτήσεις 18,20 και 30 της Στατιστικής. Σύμφωνα με τα οσα γνωρίζω η δειγματικη διασπορά εχει την S τετραγωνο με n βαθμούς ελευθερίας είναι μεροληπτική της σ τετράγωνο και την S*τετράγωνο την αμερόληπτη όπου και διαιρεθεί με n-1. Στις εκφωνήσεις για παράδειγμα στην 18 ερώτηση ζητά την δειγματικη διακύμανση χωρίς να αναφέρει ποια εκ των δύο θέλει.Επομενως αν χρησιμοποιήσεις την S το αποτέλεσμα είναι 2/3 ,το οποίο και έβαλα αλλά αν χρησιμοποιήσεις την S* βγάζεις το 1 που λέει ότι είναι το σωστό. Το θέμα είναι ότι η εκφώνηση δεν έχει διατυπωθεί σωστά πράγμα που οδηγεί σε λάθος απάντηση.Το ίδιο και στην ερώτηση 20.Δινει τον τύπο της S και διαιρεί με n-1 αντί για n που χρησιμοποιεί η S.Επομενως το 810 θα ήταν το σωστό αφού αναφέρει την S και όχι το 729 που αφορά τηνS* και διαιρεί με n-1. Τέλος στην ερώτηση 30 πάλι δίνει σωστό το Α δηλαδή ότι η S τετραγωνο είναι αμερόληπτη εκτίμηση της διασποράς σ τετράγωνο του πληθυσμού. Μα η S τετράγωνο πάντα υπυεκτιμα την σ τετράγωνο και αυτό λέγεται μεροληπτικό τητα.Γι αυτό χρησιμοποιούμε την S* τετράγωνο και διαιρούμε με n-1 βαθμούς. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.Αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.Τα βιβλία όμως που έχει από το ΟΠΑ αναφέρουν ξεκάθαρα την διαφορά.Εκανα ερώτηση και στον ΑΣΕΠ και περιμένω απάντηση.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Παρ Ιούλ 13, 2018 12:15 am

HAL έγραψε:
fwea έγραψε:Ναι βγήκαν. Εγώ γύρω στο 80% να είμαι ειλικρινής υπολογίζω (πάνω ή κάτω αναλόγως τι απάντησα στις ερωτήσεις που δε θυμάμαι) γιατί δυστυχώς με ρίξανε οι λεκτικές που πίστευα οτι τα είχα πάει πολύ καλά, αλλά τελικά κολοκύθια (κάποιες και πάλι δεν κατάλαβα γιατί δώσανε άλλες ορθές απο αυτές που είχα απαντήσει εγώ! χαχα! Ποτέ δεν τα πήγαινα καλά με τα θεωρητικά ούτως ή άλλως!)...Απο ότι είδα εντός 15νθημέρου το πολύ οι άλλοι γραπτοι διαγωνισμοί είχαν βγάλει αποτελέσματα, οπότε λογικά και τα δικά μας θα τα μάθουμε σύντομα. Βέβαια είναι και τα μόρια απο πτυχία, μεταπτυχιακά κτλ....για να δούμε! Πολύ αγωνία!

Καλησπέρα σε όλους! Έχω κάποια απορία σχετικά με τις ερωτήσεις 18,20 και 30 της Στατιστικής. Σύμφωνα με τα οσα γνωρίζω η δειγματικη διασπορά εχει την S τετραγωνο με n βαθμούς ελευθερίας είναι μεροληπτική της σ τετράγωνο και την S*τετράγωνο την αμερόληπτη όπου και διαιρεθεί με n-1. Στις εκφωνήσεις για παράδειγμα στην 18 ερώτηση ζητά την δειγματικη διακύμανση χωρίς να αναφέρει ποια εκ των δύο θέλει.Επομενως αν χρησιμοποιήσεις την S το αποτέλεσμα είναι 2/3 ,το οποίο και έβαλα αλλά αν χρησιμοποιήσεις την S* βγάζεις το 1 που λέει ότι είναι το σωστό. Το θέμα είναι ότι η εκφώνηση δεν έχει διατυπωθεί σωστά πράγμα που οδηγεί σε λάθος απάντηση.Το ίδιο και στην ερώτηση 20.Δινει τον τύπο της S και διαιρεί με n-1 αντί για n που χρησιμοποιεί η S.Επομενως το 810 θα ήταν το σωστό αφού αναφέρει την S και όχι το 729 που αφορά τηνS* και διαιρεί με n-1. Τέλος στην ερώτηση 30 πάλι δίνει σωστό το Α δηλαδή ότι η S τετραγωνο είναι αμερόληπτη εκτίμηση της διασποράς σ τετράγωνο του πληθυσμού. Μα η S τετράγωνο πάντα υπυεκτιμα την σ τετράγωνο και αυτό λέγεται μεροληπτικό τητα.Γι αυτό χρησιμοποιούμε την S* τετράγωνο και διαιρούμε με n-1 βαθμούς. Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.Αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει.Τα βιβλία όμως που έχει από το ΟΠΑ αναφέρουν ξεκάθαρα την διαφορά.Εκανα ερώτηση και στον ΑΣΕΠ και περιμένω απάντηση.


Καλησπέρα, θα απαντήσω πως το καταλαβαινω προσωπικα. Λέγοντας δειγματική διασπορά εννοούμε το άθροισμα των τετραγωνισμένων αποκλίσεων των παρατηρήσεων από τη δειγματική μέση τιμή διαιρεμένο με Ν-1, όπου Ν είναι το πλήθος του δείγματος. Ο εκτιμητής μεγίστης πιθανοφάνειας (εμπ) της διασποράς είναι αυτός που έχει στον παρονομαστή Ν και όντως είναι μεροληπτικός εκτιμητής της διακύμανσης. Δυστυχως σε πολλά βιβλία περιγραφικής έχουν τον τύπο της δειγματικής διασποράς με Ν στον παρονομαστή. Άρα, οι θεματοδότες θεώρησαν ως S^2 τη δειγματική διασπορά που έχει στον παρονομαστή Ν-1 και αυτό εξηγεί γιατί δε σου βγήκαν τα ερωτήματα 18 και 20 που είναι υπολογιστικά και το 30 αντίστοιχα.
Εγώ έχω απορία για το ερώτημα 55 όσον αφορά τον έλεγχο KW κι εαν κάποιος έχει γνώμη επί αυτού θα ήθελα πολύ να την ακούσω.
Καλό βράδυ

fwea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 05, 2018 11:40 am

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό fwea » Παρ Ιούλ 13, 2018 9:52 am

Γενικά κατα κύριο λόγο στους υπολογισμούς της δειγματικής διασποράς χρησιμοποιούμε το Ν-1. Προσεγγιζει καλύτερα την πληθυσμιακή διασπορά. Τώρα για τον έλεγχο KW αν και είχα διαβάσει πολύ καλά τους μη παραμετρικούς ελέγχους δεν είχα δει πουθενά αυτό που είπαν για ορθή απάντηση. Κι ακόμα και εκ των υστέρων δεν έχω ιδέα γιατί είναι αυτή η ορθή απάντηση. Τώρα πως προέκυψε δεν ξέρω...

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: 1Γ/2017 ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό econometrician » Παρ Ιούλ 13, 2018 1:08 pm

fwea έγραψε:Γενικά κατα κύριο λόγο στους υπολογισμούς της δειγματικής διασποράς χρησιμοποιούμε το Ν-1. Προσεγγιζει καλύτερα την πληθυσμιακή διασπορά. Τώρα για τον έλεγχο KW αν και είχα διαβάσει πολύ καλά τους μη παραμετρικούς ελέγχους δεν είχα δει πουθενά αυτό που είπαν για ορθή απάντηση. Κι ακόμα και εκ των υστέρων δεν έχω ιδέα γιατί είναι αυτή η ορθή απάντηση. Τώρα πως προέκυψε δεν ξέρω...


Άκυρο. Ο ασεπ διόρθωσε την απάντηση στο ερώτημα με τον KW. Τώρα είναι σωστό. (Θα μας τρελάνουν)


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες