Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Τρί Οκτ 16, 2018 11:06 pm

nonabella έγραψε:Καλησπέρα, έλεγξα και τη δική μου αίτηση, σε μένα γράφει σε όλα "ΠΑΡΑΛΗΦΘΗΚΕ" και "ΜΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΜΟ". Νομίζω ότι σε όσα γράφει ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ" σημαίνει ότι είτε δεν τα είχατε σκανάρει οπότε δεν κάνατε "επίκληση από Μητρώο" και άρα περιμένουν να ανοίξουν το φάκελό σας ώστε να τα ελέγξουν, είτε τα σκανάρατε μόνη σας και όχι το ΑΣΕΠ ώστε να είναι καταχωρισμένα και επισήμως και περιμένετε πάλι να ανοιχτεί ο φάκελος για να τα αντιστοιχίσουν. Δεν το λέω με απόλυτη βεβαιότητα όμως. Θεωρώ πάντως απίθανο να τίθεται θέμα αν κρίθηκαν αποδεκτά ή όχι.

Καλησπέρα! Η ένδειξη "ΜΗ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΜΟ" εμφανίζεται κι εμένα σε όλα τα πεδία και είναι φυσιολογικό μέχρι την έκδοση των προσωρινών, δεν με ανησυχεί αυτό. Ωστόσο, δεν είχα σκανάρει τίποτα κατά την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης γιατί είχα ρωτήσει και μου είχαν πει ότι είναι προαιρετικό. Επίσης είχα κάνει σε όλα τα πεδία επίκληση από το μητρώο το οποίο είχα προηγουμένως συμπληρώσει. Όσα συνημμένα εμφανίζονται στο μητρώο μου, δεν έχουν σκαναριστεί ούτε επισυναφθεί από εμένα, γι' αυτό προβληματίστηκα. Είναι από παλιά προκήρυξη, του 2014! Το διαπίστωσα από το Πιστοποιητικό Υπηρεσίας του Δικηγορικού Συλλόγου.
Ξέρω ότι σ' αυτό το χρονικό σημείο δεν έχει νόημα που το βασανίζω, ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, πάντως σας ευχαριστώ θερμά που ασχοληθήκατε! :)

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Τετ Οκτ 17, 2018 12:15 am

Στην 1κ/2017, μολις διαβασα οτι εγινε αναστολη των προσληψεων, μεχρι να γινει δικη για τη νομιμοτητα των αλλαγων στους προσωρινους πινακες.

Marianomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Marianomik » Τετ Οκτ 17, 2018 3:52 pm

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά και τη συνάφεια, που πολλές φορές έχουμε αναφέρει στο φόρουμ, νομίζω ότι με την πρόσφατη ανακοίνωση του ΑΣΕΠ για την 1κ/2017 δεν υπάρχει λόγος να αγωνιούμε τουλάχιστον για αυτό. Πιστεύω ότι η αναφορά στην απόφαση του διοικητικού Εφετείου μας δίνει ένα "μπουσουλα" για το τι θεωρούν συναφές. Προφανώς και μοριοδοτουν μεταπτυχιακά που έχουν τίτλο "φορολογικό- τελωνειακό " ( δική μου προσέγγιση)η αλλά μεταπτυχιακα που έχουν σχετική βεβαίωση με αυτόν τον τίτλο. Τι πιστεύετε?

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό econometrician » Τετ Οκτ 17, 2018 5:40 pm

Marianomik έγραψε:Καλησπέρα συνάδελφοι,
Όσον αφορά τα μεταπτυχιακά και διδακτορικά και τη συνάφεια, που πολλές φορές έχουμε αναφέρει στο φόρουμ, νομίζω ότι με την πρόσφατη ανακοίνωση του ΑΣΕΠ για την 1κ/2017 δεν υπάρχει λόγος να αγωνιούμε τουλάχιστον για αυτό. Πιστεύω ότι η αναφορά στην απόφαση του διοικητικού Εφετείου μας δίνει ένα "μπουσουλα" για το τι θεωρούν συναφές. Προφανώς και μοριοδοτουν μεταπτυχιακά που έχουν τίτλο "φορολογικό- τελωνειακό " ( δική μου προσέγγιση)η αλλά μεταπτυχιακα που έχουν σχετική βεβαίωση με αυτόν τον τίτλο. Τι πιστεύετε?

Καλησπέρα σε όλους. Όταν είχα ζητήσει εξηγήσεις σχετικά με τη συνάφεια (με την έκδοση της προκήρυξης πέρυσι τέτοιο καιρό) μου είχανε πει πως η συνάφεια μεταπτυχιακών/διδακτορικών δεν εξαρτάται μόνο από τον τίτλο του τμήματος το οποίο τον εξέδωσε. Θα πρέπει να εξετάζεται (από την επιτροπή) το πρόγραμμα σπουδών και φυσικά ο τίτλος της εκπονημένης μεταπτυχιακής ή διδακτορικής διατριβής. Μάλιστα κάποια σχολή (λέγοντας σχολή εννοούμε πλέον την ένωση δύο τμημάτων υπό τη στέγη του ίδιου πανεπιστημίου πχ το τμήμα στατιστικής του παπει αποτελεί μαζί με το τμήμα χρηματοοικονομικής και τραπεζικής του παπει μια σχολή) μπορεί να εκδόσει βεβαίωση ότι το αντικείμενό της θεωρείται συναφές με το αντικείμενο των προκηρυσσόμενων θέσεων και το ΑΣΕΠ λίγο δύσκολο να μην κάνει δεκτή μια ένσταση με μια τέτοια βεβαίωση.
Γενικά καθώς φαίνεται πολύ αυθαίρετα ακυρώνουν οι υπάλληλοι άλλα πτυχία ως συναφή και άλλα ως μη συναφή και σίγουρα θα υπάρξουν προβλήματα και σε αυτή την προκήρυξη.

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Πέμ Οκτ 18, 2018 8:51 am

Αν καποιος ειναι μεσα στους "διοριστεους" και δε δεχθουν καποιο δικαιολογητικο, υπαρχει προσωπικη ενημερωση* για το λογο απορριψης ή οτι διαβασει στον πινακα του excel;

Επισης, συγγνωμη που το επαναφερω, αλλα δεν εχω καταλαβει, μπορει να γινει δεκτη ενσταση αν εχει απορριφθει ενα δικαιολογητικο;

*Πχ στο λογαριασμο στο ΑΣΕΠ

Georgenew
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Georgenew » Πέμ Οκτ 18, 2018 2:35 pm

Μου φαινεται ή κάποιοι γράφουν και δεν ειναι σε καμία λίστα ;! :wink: :wink:
Επίσης γράφτηκε για νέες προσλήψεις λόγω μνημονιακής υποχρέωσης .
Ειναι δυνατόν να πάθαμε τέτοιο πράγμα, τόση ταλαιπωρία, διάβασμα κτλ και να μην πάρουν τυχόν επιλαχόντες !;
Ας ελπίζουμε να βγουν τουλάχιστον μέχρι 15 Νοεμβρίου ....

eva87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eva87 » Πέμ Οκτ 18, 2018 4:54 pm

Georgenew έγραψε:Μου φαινεται ή κάποιοι γράφουν και δεν ειναι σε καμία λίστα ;! :wink: :wink:
Ειναι δυνατόν να πάθαμε τέτοιο πράγμα, τόση ταλαιπωρία, διάβασμα κτλ και να μην πάρουν τυχόν επιλαχόντες !;

Πάντως σε χθεσινό δημοσίευμα ανέφερε ότι το Υπουργείο Οικονομικών επιθυμεί την επίσπευση των διαδικασιών πρόσληψης 1400 μονίμων στους οποίους δεν περιλαμβάνονται οι 548 του δικού μας γραπτού διαγωνισμού, και θα είναι με το σύστημα των μορίων.

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό stathkon » Πέμ Οκτ 18, 2018 11:42 pm

Σιγά μην πάρουν επιλαχόντες.. έρχονται εκλογές παιδιά!!
Τραγικο! Μακάρι να μη συμβεί αλλά μου ακούγονται πολλές θέσεις για να τις καλύψουν με επιλαχόντες από τον γραπτό..

eva87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eva87 » Παρ Οκτ 19, 2018 12:23 pm

eva87 έγραψε:
Georgenew έγραψε:Μου φαινεται ή κάποιοι γράφουν και δεν ειναι σε καμία λίστα ;! :wink: :wink:

Πάντως σε δημοσίευμα αναφέρθηκε ότι το Υπουργείο Οικονομικών επιθυμεί την επίσπευση των διαδικασιών πρόσληψης 1400 μονίμων στους οποίους δεν περιλαμβάνονται οι 548 του δικού μας γραπτού διαγωνισμού, και θα είναι με το σύστημα των μορίων.Θα είναι όντως κρίμα να μην αξιοποιηθούν οι επιλαχόντες από τον δικό μας διαγωνισμό μετά από τόσο κόπο και θυσίες του καθενός από εμάς.

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Παρ Οκτ 19, 2018 3:52 pm

Δε νομιζω να καλυψουν επιλαχοντες νεες θεσεις. Οι 1400 θα ειναι σε αλλα αντικειμενα και θα καλυφθουν με διαγωνισμους με σειρα προτεραιοτητας. Ηδη εχουν ακουστει θεσεις για ΔΕ και ΤΕ και για ΠΕ Πληροφορικης στην ΑΑΔΕ και για ΠΕ, ΤΕ Πληροφορικης, Νομικης, Οικονομικου, αλλα στην Γραμματεια Πληροφοριακων Συστηματων του ΥΠΟΙΚ. Ακομα και αν το αντικειμενο της θεσης ειναι κοντα, πιστευω θα το πειραζουν λιγο ωστε να βγαινει νεα προκηρυξη, πχ ΠΕ Διοικητικος ή ΠΕ Γραμματεας στις κατα τοπους εφοριες.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος

Δημοσίευσηαπό econometrician » Παρ Οκτ 19, 2018 9:52 pm

frapmelot έγραψε:Δε νομιζω να καλυψουν επιλαχοντες νεες θεσεις. Οι 1400 θα ειναι σε αλλα αντικειμενα και θα καλυφθουν με διαγωνισμους με σειρα προτεραιοτητας. Ηδη εχουν ακουστει θεσεις για ΔΕ και ΤΕ και για ΠΕ Πληροφορικης στην ΑΑΔΕ και για ΠΕ, ΤΕ Πληροφορικης, Νομικης, Οικονομικου, αλλα στην Γραμματεια Πληροφοριακων Συστηματων του ΥΠΟΙΚ. Ακομα και αν το αντικειμενο της θεσης ειναι κοντα, πιστευω θα το πειραζουν λιγο ωστε να βγαινει νεα προκηρυξη, πχ ΠΕ Διοικητικος ή ΠΕ Γραμματεας στις κατα τοπους εφοριες.

Για να παρουν επιλαχόντες απο αυτό το διαγωνισμό θα πρεπει καταρχην να εχουν βγει τα αποτελεσματα πριν την εκδοση του φεκ του νεου διαγωνισμου. κατι που όπως φαίνεται δεν προκειται στρατηγικά να γινει λες και είναι τόσοι πολλοί οι επιτυχόντες. Τι να πω

polykari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό polykari » Σάβ Οκτ 20, 2018 5:58 pm

Καλησπέρα σας!!! Είχαμε κανένα νεότερο από τις διασύνδεσεις με τον ΑΣΕΠ. Πολύ ησυχία έχει πέσει. Θα μας σκάσουν μέχρι να τα βγάλουν!!

eva87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eva87 » Σάβ Οκτ 20, 2018 6:51 pm

polykari έγραψε:Καλησπέρα σας!!! Είχαμε κανένα νεότερο από τις διασύνδεσεις με τον ΑΣΕΠ. Πολύ ησυχία έχει πέσει. Θα μας σκάσουν μέχρι να τα βγάλουν!!

Άκρα του τάφου σιωπή όντως!Ας ελπίσουμε να βγουν το συντομότερο να τελειώνει το μαρτύριο.Αν μίλησε κάποιος συνάδελφος με ΑΣΕΠ ας μας διαφωτίσει..

Georgenew
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακώνι

Δημοσίευσηαπό Georgenew » Σάβ Οκτ 20, 2018 7:32 pm

polykari έγραψε:Καλησπέρα σας!!! Είχαμε κανένα νεότερο από τις διασύνδεσεις με τον ΑΣΕΠ. Πολύ ησυχία έχει πέσει. Θα μας σκάσουν μέχρι να τα βγάλουν!!

Λογικά έχει ξεκινήσει η αντίστροφη μέτρηση και καλο θα ειναι να ενημερωνόμαστε για το ότι Καταρχας δεν έχει αλλάξει κάτι χρονικά ως προς την έκδοση των αποτελεσμάτων και πάνε ως έχουμε πληροφορηθεί το αργότερο μέχρι 15/11.
Επίσης νομιζω πως επειδη ένας γραπτός διαγωνισμός έχει τις δυσκολίες του ως προς το διαδικαστικό της υπόθεσης θα πρεπει να εκτιμηθεί η πολυ μεγάλη κούραση μας και να μην μας αργήσουν τα αποτελεσματα !
Άλλωστε υποτίθεται πως ειναι οριακά....

Deminomiki
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Deminomiki » Κυρ Οκτ 21, 2018 12:52 pm

Καληςπερα αφενός θα ήθελα να αναφέρω καποιες βαθμολογίες νομικων προς επικαιροποίηση της λίστας οποτε αν μπορει κάποιος να δωςει τα φώτα του αφετέρου να εισφερω το εξης στη συζητηςη. Επιβεβαιωμένα απο τα φροντιστήρια και "δημοσκόπηση" το ποσοστό αποτυχίας ειναι πολυ υψηλό οποτε προσωπική μου εκτίμηση ειναι οτι οι βαθμολογίες που εχουν αναφέρει εδω ειναι αρκετα υψηλές και τελικα ιςως οχι και τοσο ενδεικτικές. Βαςει γνωστών μου απο την ΑΑΔΕ ο ΑΣΕΠ εχει ηδη καθυστερήσει να εκδόσει τους πίνακες καθως το αρχικο πλάνο ηταν να εχουν πραγματοποιηθεί ηδη οι πρώτοι διορισμοί.

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες