Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
eviebit85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό eviebit85 » Σάβ Σεπ 22, 2018 7:47 pm

nomiki87 έγραψε:
nonabella έγραψε:
ltr90 έγραψε:
Για παράδειγμα θα αποκλειστει καποιος με ανεπικυρωτο αντίγραφο πτυχίου ξένης γλώσσας ή πιστοποιητικού γνώσης Η/Υ.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση συνάδελφε.

Καλησπέρα συνάδελφοι να κάνω μια ερ'ωτηση ως προς τις επικυρώσεις γιατί τώρα θορυβήθηκα λίγο.. ευτυχώς τα πτυχία των ξένων γλωσσών προσωπικα τα έχω επικυρωμένα από παλιά και τα έβαλα. Το πτυχίο της Νομικής όχι γιατί μου είπαν ότι δεν κάνουν πια επικυρώσεις (πράγματι έχουν καταργηθεί γενικά οι επικυρώσεις στο Δημόσιο εδω και 6 με 7 χρόνια νομίζω). Επίσης δεν έχω επικυρώσει το πιστοποιητικό γνώσης Η/Υ. Ένα αντίγραφο φωτοτυπία έκανα, πώς θα μπορούσα να το επικυρώσω δηλαδή?

κανεις ακριβες ανίγραφο του πρωτοτυπου το οποιο επικυρωνεις σε δικηγόρο, με τα αντιστοιχα επικυρωσιμα, και την σφραγιδα επικυρωσης του δικηγορου, και βαζεις τη φωτοτυπια αυτου. ΠΑΝΤΑ.

nomiki87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nomiki87 » Σάβ Σεπ 22, 2018 8:03 pm

eva123 έγραψε:
nomiki87 έγραψε:
nonabella έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση συνάδελφε.

Καλησπέρα συνάδελφοι να κάνω μια ερ'ωτηση ως προς τις επικυρώσεις γιατί τώρα θορυβήθηκα λίγο.. ευτυχώς τα πτυχία των ξένων γλωσσών προσωπικα τα έχω επικυρωμένα από παλιά και τα έβαλα. Το πτυχίο της Νομικής όχι γιατί μου είπαν ότι δεν κάνουν πια επικυρώσεις (πράγματι έχουν καταργηθεί γενικά οι επικυρώσεις στο Δημόσιο εδω και 6 με 7 χρόνια νομίζω). Επίσης δεν έχω επικυρώσει το πιστοποιητικό γνώσης Η/Υ. Ένα αντίγραφο φωτοτυπία έκανα, πώς θα μπορούσα να το επικυρώσω δηλαδή?

Πόσο παλιά έχετε μεταφράσει κ επικυρωσει πτυχίο αγγλικών συνάδελφε;από το 2013 πρέπει να γράφει υποχρεωτικά ο μετάφρασας κ επικυρωσας δικηγόρος ότι έχει επαρκή γνώση της γλώσσας από κ προς την οποία μεταφράζει. Το πτυχίο είναι δημόσιο έγγραφο κ θέλουν απλή φωτοτυπία. Για τη γνώση η/Υ εφόσον είναι δίγλωσσο κ στα αγγλικά κ στα ελληνικά θέλει απλή επικυρωση από δικηγόρο του φωτοαντιγραφου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. όχι πιστεύω με τις μετάφρασεις δεν έχω πρόβλημα, είναι του 2016. Θα έχω προβλημα όμως όπως φαίνεται με τη γνώση Υ/Η.

nomiki87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nomiki87 » Σάβ Σεπ 22, 2018 8:09 pm

ltr90 έγραψε:
nomiki87 έγραψε:
nonabella έγραψε:Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση συνάδελφε.

Με καθε επιφυλαξη σε καθε περιπτωση...Αν εχεις ecdl πχ δε θεωρειται δημοσιο εγγραφο αλλα ιδιωτικο.Οπότε γ αυτο χρειαζεται επικυρωση...Ας μας πουν κ οι πιο εμπειροι αλλα εγω αυτο νομιζω...Του Πανεπιστημιου σαφώς και ειναι δημοσιο οποτε δε χρειαζεται.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, πράγματι όπως παραθέτουν και πιο πάνω οι συνάδελφοι ίσως θα έχω πρόβλημα με τη γνώση Η/Υ ίσως θεωρηθεί ιδιωτικό έγγραφο. Βέβαια σκέφτομαι ότι ίσως μπορέσω να το σώσω στην ένσταση. Έχω πάρει το acta infotest που ανήκει σε φορέα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου άρα ίσως μπορώ βασίμως να υποστηρίξω ότι ανήκει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα όπως αναφέρει η προκήρυξη και άρα δε χρειάζεται επικύρωση.

nomiki87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nomiki87 » Σάβ Σεπ 22, 2018 8:15 pm

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μου λύσατε την απορία αν και με αγχώσατε! Σκέφτομαι ότι επειδή έχω πάρει το acta infotest που ανήκει σε φορέα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου ίσως μπορώ βασίμως να υποστηρίξω σε ενδεχόμενη ένσταση ότι ανήκει στον ευρύτερο δημόσιο τομέα όπως αναφέρει η προκήρυξη και άρα δε χρειάζεται επικύρωση. Θα δούμε..

Georgenew
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό Georgenew » Σάβ Σεπ 22, 2018 8:40 pm

sman έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!Απο έγκυρη πηγή ο αριθμός οικονομολόγων που έχουν περάσει την βάση ειναι 450-500 περίπου..οπότε περίπου 100 οικονομολόγοι που πέρασαν την βάση θα μείνουν εκτός..Επίσης σύμφωνα με την ιδια πηγή υπάρχει μεγάλη αυστηρότητα στην προσμετρηση των μεταπτυχιακών και της εμπειρίας..Με τα νεα δεδομένα που πιστεύετε θα κυμανθεί η βάση για οικονομολόγους;Αν μάθω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω..

Μπράβο σου για την μεγάλη προσπάθεια και ευχαριστούμε για την ενημέρωση ! Αν ειναι έτσι η υπόθεση ενός συναδέλφου πως θα κυμανθεί στο 65 ίσως ειναι βάσιμη και πως οι ειδικές κατηγορίες , όποτε ενδεχομένως μείνουν και θεσεις στις γενικές !

frapmelot
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό frapmelot » Σάβ Σεπ 22, 2018 8:49 pm

optimus έγραψε:Αντί λοιπόν να ασχοληθεί ατομικά ο καθένας να διαβάσει σωστά την προκήρυξη, ως προς τα τυπικά και να καταθέσει σωστά τα δικαιολογητικά, που δεν είναι και θεωρία της σχετικότητας, να δέχεται εκ των υστέρων δικαιολογητικά το ΑΣΕΠ, να τροποποιούνται οι πίνακες και να γίνει ένα μπάχαλο. Μα είναι σοβαρές προτάσεις αυτές που ακούγονται;
Ειδικά για τους νομικούς, είναι ασυγχώρητο λάθος το οποιοδήποτε λάθος στα δικαιολογητικά. Τους ίδιους αφορά ο κώδικας δικηγόρων και τον εφαρμόζουν.

Απλά και κατανοητά, παρόλο που αναπαράγεται το θέμα κάθε λίγο και λιγάκι:
1) Αμιγώς δημόσια έγγραφα - απλή φωτοτυπία
2) Ιδιωτικά έγγραφα - απλή φωτοτυπία επικυρωμένου αντιγράφου απο δικηγόρο
3) Ξενόγλωσσα έγγραφα - απλή φωτοτυπία επικυρωμένου αντιγράφου απο δικηγόρο, συνοδευόμενα από επικυρωμνη μετάφραση (δικηγόρου ή Υπουργείου Εξωτερικών)

Ωστοσο δεν ειναι τοσο ξεκαθαρο αν πρεπει να δωσεις φωτοτυπια πρωτοτυπου + original επικυρωμενη μεταφραση ή αν αρκει φωτοτυπια πρωτοτυπου + φωτοτυπια επικυρωμενης μεταφρασης.

nonabella
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό nonabella » Σάβ Σεπ 22, 2018 8:49 pm

eviebit85 έγραψε:
κανεις ακριβες ανίγραφο του πρωτοτυπου το οποιο επικυρωνεις σε δικηγόρο, με τα αντιστοιχα επικυρωσιμα, και την σφραγιδα επικυρωσης του δικηγορου, και βαζεις τη φωτοτυπια αυτου. ΠΑΝΤΑ.

Εγώ έστειλα το φωτοαντίγραφο από ξενόγλωσσο πτυχίο το οποίο ήταν μεταφρασμένο και επικυρωμένο από δικηγόρο, όταν λέτε όμως ακριβές φωτοαντίγραφο εννοείτε φωτοτυπία απλή ή ακριβές φωτοαντίγραφο από το επιδειχθέν πρωτότυπο από το ΚΕΠ;

ektoras77
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό ektoras77 » Σάβ Σεπ 22, 2018 9:28 pm

Εάν ισχύουν αυτά που έχουν δημοσιευθεί στο forum μέχρι σήμερα (5 πάνω από την βάση σε δείγμα 47 οικονομολόγων συν ότι 450-500 έχουν περάσει την βάση - πληροφορία άγνωστης έγκυρης πηγής) προσεγγίζουν την αλήθεια, τότε όλοι όσοι έχουν περάσει την βάση, θα θεωρηθούν επιτυχόντες καθότι μετά από σχετικούς υπολογισμούς στους 328 της γενικής σειράς θα προστεθούν μετά την σχετική αναλογία επιτυχίας των λοιπών κατηγοριών 197 άτομα, άρα 328+197=525 οι θέσεις εισακτέων. Συμπέρασμα κάποιες θέσεις από 450 μέχρι 525 ή 500 μέχρι 525 θα μείνουν ακάλυπτες (για να καλυφθούν θα πρέπει να ρίξουν την βάση).
Η δε κατανομή των βαθμολογιών θα είναι η εξής: >80: 65 άτομα, 75-80:93 άτομα, 70-75:150 άτομα, 65-70:125 άτομα και 60-65:67 άτομα. Σύνολο 500 άτομα.
Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα τα παραπάνω να προσεγγίζουν σοβαρά την αλήθεια, σε συνδυασμό με τις σχετικές πληροφορίες, λόγω της δυσκολίας των θεμάτων.
Τα παραπάνω βέβαια έχουν σοβαρή και σπουδαία ηθική διάσταση δεδομένου ότι όσοι κατάφεραν να περάσουν την βάση να είναι εισακτέοι και όχι να χάνουν τις εξετάσεις και την προσπάθεια τους για κάποια δεκαδικά βαθμολογιών.

vkf
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό vkf » Κυρ Σεπ 23, 2018 12:35 am

Για να συγκεντρώσουμε και τις περιοχές που έχουμε δηλώσει να πω ότι έχω δηλώσει πρώτα Αττική και μετά όλες τις θέσεις, με κριτήριο την απόσταση από το νομό Αττικής. Ευχαριστούμε πολύ τα παιδιά που κάνουν τη συγκέντρωση των στοιχείων. Καλά αποτελέσματα σε όλους.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Κυρ Σεπ 23, 2018 8:52 am

ektoras77 έγραψε:Εάν ισχύουν αυτά που έχουν δημοσιευθεί στο forum μέχρι σήμερα (5 πάνω από την βάση σε δείγμα 47 οικονομολόγων συν ότι 450-500 έχουν περάσει την βάση - πληροφορία άγνωστης έγκυρης πηγής) προσεγγίζουν την αλήθεια, τότε όλοι όσοι έχουν περάσει την βάση, θα θεωρηθούν επιτυχόντες καθότι μετά από σχετικούς υπολογισμούς στους 328 της γενικής σειράς θα προστεθούν μετά την σχετική αναλογία επιτυχίας των λοιπών κατηγοριών 197 άτομα, άρα 328+197=525 οι θέσεις εισακτέων. Συμπέρασμα κάποιες θέσεις από 450 μέχρι 525 ή 500 μέχρι 525 θα μείνουν ακάλυπτες (για να καλυφθούν θα πρέπει να ρίξουν την βάση).
Η δε κατανομή των βαθμολογιών θα είναι η εξής: >80: 65 άτομα, 75-80:93 άτομα, 70-75:150 άτομα, 65-70:125 άτομα και 60-65:67 άτομα. Σύνολο 500 άτομα.
Υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα τα παραπάνω να προσεγγίζουν σοβαρά την αλήθεια, σε συνδυασμό με τις σχετικές πληροφορίες, λόγω της δυσκολίας των θεμάτων.
Τα παραπάνω βέβαια έχουν σοβαρή και σπουδαία ηθική διάσταση δεδομένου ότι όσοι κατάφεραν να περάσουν την βάση να είναι εισακτέοι και όχι να χάνουν τις εξετάσεις και την προσπάθεια τους για κάποια δεκαδικά βαθμολογιών.

Φίλε μου αδυνατώ να κατανοήσω το συλλογισμό σου την στιγμή που γενικές θέσεις είναι μόνο 118 αν δεν κάνω λάθος και οι υπόλοιπες ειδικές και με εντοπιότητα. (Σύνολο όλες μαζί 368)

sman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό sman » Κυρ Σεπ 23, 2018 9:00 am

Marianomik έγραψε:
sman έγραψε:Καλησπέρα παιδιά!Απο έγκυρη πηγή ο αριθμός οικονομολόγων που έχουν περάσει την βάση ειναι 450-500 περίπου..οπότε περίπου 100 οικονομολόγοι που πέρασαν την βάση θα μείνουν εκτός..Επίσης σύμφωνα με την ιδια πηγή υπάρχει μεγάλη αυστηρότητα στην προσμετρηση των μεταπτυχιακών και της εμπειρίας..Με τα νεα δεδομένα που πιστεύετε θα κυμανθεί η βάση για οικονομολόγους;Αν μάθω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω..

Μήπως μπορείς να μας ενημερώσεις και για τους νομικούς?

Καλημέρα!Σύμφωνα με την ίδια πηγή ο συνολικός αριθμός επιτυχόντων που εχουν πιάσει την βαση είναι περίπου 1000..Απο αυτούς 450-500 οικονομολόγοι..οπότε υπολόγισε στο περίπου..Καλή επιτυχία!

eva87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eva87 » Κυρ Σεπ 23, 2018 10:37 am

sman έγραψε:
Marianomik έγραψε:

Καλημέρα!Σύμφωνα με την ίδια πηγή ο συνολικός αριθμός επιτυχόντων που εχουν πιάσει την βαση είναι περίπου 1000..Απο αυτούς 450-500 οικονομολόγοι..οπότε υπολόγισε στο περίπου..Καλή επιτυχία!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

geoaitol83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό geoaitol83 » Κυρ Σεπ 23, 2018 10:52 am

sman έγραψε:
Marianomik έγραψε:

Εχω μάθει για 700-800 επιτυχόντες πάνω από τη βάση, ίσως έχεις καλύτερη πληροφόρηση, οπότε λογικά οικονομολόγοι 400-450 μαξιμουμ. Ας ελπίσουμε να βγουν μέχρι τέλη Οκτώβρη αρχές Νοέμβρη το πολύ γιατί θα παλαβώσουμε... Μιας και κάποιος ανέφερε τη συνάφεια των μεταπτυχιακών και τη μοριοδότηση τους μεταπτυχιακό σε Τραπεζική & Χρηματοοικονομική θα δώσει 2 μόρια ή όχι; Υπ'οψιν στο διαγωνισμό του ΥΠΟΙΚ με μοριοδότηση του 2013 που απαιτούσε μίνιμουμ μεταπτυχιακό και πτυχίο Οικονομικής σχολής βαθμολογήθηκε κανονικά με 200αρι γτ να μην το μετρήσουν τώρα;

eviebit85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό eviebit85 » Κυρ Σεπ 23, 2018 11:49 am

nonabella έγραψε:
eviebit85 έγραψε:

Εγώ έστειλα το φωτοαντίγραφο από ξενόγλωσσο πτυχίο το οποίο ήταν μεταφρασμένο και επικυρωμένο από δικηγόρο, όταν λέτε όμως ακριβές φωτοαντίγραφο εννοείτε φωτοτυπία απλή ή ακριβές φωτοαντίγραφο από το επιδειχθέν πρωτότυπο από το ΚΕΠ;

αναφερομαι στο ecdl για αποδειξη εμπειριας Η/Υ, απλή φωτοτυπία (του επικυρωμενου αντιγραφου του αυθεντικου ecdl), απο τον δικηγόρο. νομιζω κατι αναλογο ισχυει υποθετω για τις ξενες γλωσσες, εγω διαθετω το κρατικο πιστοποιητικο γλωσσομαθειας.

marianefeli18
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος

Δημοσίευσηαπό marianefeli18 » Κυρ Σεπ 23, 2018 1:07 pm

optimus έγραψε:
marianefeli18 έγραψε:Καλημέρα σε όλους!!

Έδωσα με τους οικονομολόγους με βαθμολογία 56,65.
Υπάρχει κάποιος υποψήφιος που δεν πέρασε την βάση και έχει απευθυνθεί σε δικηγόρο για να συντονιστούμε στο κομμάτι των ενστάσεων?

Δηλαδή τι ένσταση να κάνεις, εφόσον δεν πέρασες τη βάση;

Συγγνώμη λέει κάπου ότι ένσταση κάνουν μόνο όσοι έχουν περάσει τη βάση?
Εδώ όταν δώσαμε διάβαζα αναλύσεις των αναλύσεων για τα θέματα και πόσο κακοδιατυπωμένα κ αμφιλεγόμενα ήταν.
Θεωρώ ότι το οφείλω στον εαυτό μου, να κάνω τουλάχιστον ένσταση!!

Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες