Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Τετ Δεκ 12, 2018 11:20 pm

canyon έγραψε:180 ενστάσεις?? Τρομακτικός αριθμός!
Παρ' ότι είμαι σχετικά καλά από βαθμολογία, η θέση μου κρέμεται από μια κλωστή καθώς δήλωσα ελάχιστες θέσεις (την πάτησα με το γνωστό κουτάκι)
Γνωρίζει κανένας στατιστικά από αντίστοιχους διαγωνισμούς τι ποσοστό και τι είδους ενστάσεις δικαιώνονται?
Θα μας φάει η αγωνία μέχρι το Φεβρουάριο (ή το Μάρτιο ή τον Απρίλιο) :(

Καλησπέρα! Στατιστικά δεν γνωρίζω καθόλου, αλλά έχω διαβάσει ότι ελάχιστες ενστάσεις γίνονται δεκτές και μόνον αν υφίσταται πράγματι πταίσμα του ΑΣΕΠ, είτε τυπικό εκ παραδρομής είτε ουσιαστικό ως προς την κρίση περί τη συνάφεια μεταπτυχιακού και εργασιακής εμπειρίας, υπό την προϋπόθεση ότι όλα είχαν δηλωθεί σωστά στην αίτηση και είχαν προσκομιστεί προσηκόντως τα απαιτούμενα δικαιολογητικά από τον υποψήφιο. Για την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων φαίνεται να έγινε προσεκτικός τυπικός και ουσιαστικός έλεγχος, με αυστηρή και στενή ερμηνεία της συνάφειας. Αν αυτό ισχύει, τότε η πιθανότητα για τυπικά ή ουσιαστικά σφάλματα εκ μέρους του ΑΣΕΠ είναι σχεδόν μηδαμινή και λογικά δεν αναμένονται εκτεταμένες αλλαγές. Επίσης, προσωπικά δεν με τρομάζει ούτε ο όγκος των ενστάσεων, καθώς γνωρίζω ήδη δύο περιπτώσεις που πραγματικά έκαναν ένσταση απλώς για να την κάνουν...

ioulial
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 12:20 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ioulial » Πέμ Δεκ 13, 2018 12:41 am

stav87 έγραψε:
canyon έγραψε:180 ενστάσεις?? Τρομακτικός αριθμός!
Παρ' ότι είμαι σχετικά καλά από βαθμολογία, η θέση μου κρέμεται από μια κλωστή καθώς δήλωσα ελάχιστες θέσεις (την πάτησα με το γνωστό κουτάκι)
Γνωρίζει κανένας στατιστικά από αντίστοιχους διαγωνισμούς τι ποσοστό και τι είδους ενστάσεις δικαιώνονται?
Θα μας φάει η αγωνία μέχρι το Φεβρουάριο (ή το Μάρτιο ή τον Απρίλιο) :(


Συνάδελφε εγιναν τοσες αναπληρωσεις στην 1Γ/2008 (γυρω στις 90 αν μετρησα καλα) δεν καταφερες να φτασουν σε σενα? Ησουν περιπου 3 μοναδες κατω...


Από που αντλείτε στοιχεία για τις αναπληρώσεις των διαγωνισμών;

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Πέμ Δεκ 13, 2018 8:54 am

Vnomik κάπως με καθησυχασες..εχω θέση στους νομικούς γύρω στην 115 και δεν ξερω αν πρέπει να ανησυχώ..νομικούς τελικά 158 θα πάρουν?Θέλω να πιστεύω οτι έγινε σωστός έλεγχος και δεν θα έρθουν τα πάνω κάτω..τι να πω

Takenardis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2018 12:52 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Takenardis » Πέμ Δεκ 13, 2018 11:16 am

καλημέρα συνάδελφοι/σσες :)

Την ίδια εκτιμηση για διορισμό πριν το καλοκαίρι έχω διασταυρώσει από πηγή εντός ΑΑΔΕ στα κεντρικά. Ο λόγος είναι βεβαίως να προλάβουν να μας χώσουν στους έλεγχους το καλοκαίρι, τί άλλο θα μπορούσε να ήταν;
Η τελωνειακη/φορολογική ακαδημία μπορεί κάλλιστα να μεταφερθεί και για μετά το καλοκαίρι. Δεν είναι υποχρεωτική ΑΜΕΣΩΣ μετά τον διορισμό.
Φυσικά πρόκειται για εκτίμηση/επιθυμία. Για να γίνει πραξη χρειάζονται συγκεκριμένες πολιτικές πρωτοβουλίες όπως με τους σκουπιδιαρέους της 3Κ.

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Δεκ 13, 2018 12:02 pm

Nomikii έγραψε:Vnomik κάπως με καθησυχασες..εχω θέση στους νομικούς γύρω στην 115 και δεν ξερω αν πρέπει να ανησυχώ..νομικούς τελικά 158 θα πάρουν?Θέλω να πιστεύω οτι έγινε σωστός έλεγχος και δεν θα έρθουν τα πάνω κάτω..τι να πω

Μην ανησυχείς όπως τα λέει η vnomik είναι. Οι αλλαγές (αν υπάρξουν) θα είναι ελάχιστες.

lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Πέμ Δεκ 13, 2018 12:09 pm

Takenardis έγραψε:καλημέρα συνάδελφοι/σσες :)

Την ίδια εκτιμηση για διορισμό πριν το καλοκαίρι έχω διασταυρώσει από πηγή εντός ΑΑΔΕ στα κεντρικά. Ο λόγος είναι βεβαίως να προλάβουν να μας χώσουν στους έλεγχους το καλοκαίρι, τί άλλο θα μπορούσε να ήταν;
Η τελωνειακη/φορολογική ακαδημία μπορεί κάλλιστα να μεταφερθεί και για μετά το καλοκαίρι. Δεν είναι υποχρεωτική ΑΜΕΣΩΣ μετά τον διορισμό.
Φυσικά πρόκειται για εκτίμηση/επιθυμία. Για να γίνει πραξη χρειάζονται συγκεκριμένες πολιτικές πρωτοβουλίες όπως με τους σκουπιδιαρέους της 3Κ.


Συναδελφε στη εκτιμηση αυτη συναποθετω και την εκτιμηση που μετεφερα προηγουμενως απο διευθυνση Τελωνειου που οπως μου ειπαν εκτιμουν περι το Πασχα να παρουσιαστουμε συν το γεγονος οτι κατ αναγκην δεν θα περασουμε Τελωνειακη ακαδημια στην παρουσα φαση τουλαχιστον ..Ευχομενος την επιβεβαιωση..Και παλι το χαιρετισμο μου σε ολους τους συναδελφους

lpit
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 09, 2018 8:33 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lpit » Πέμ Δεκ 13, 2018 12:23 pm

Takenardis έγραψε:καλημέρα συνάδελφοι/σσες :)

Την ίδια εκτιμηση για διορισμό πριν το καλοκαίρι έχω διασταυρώσει από πηγή εντός ΑΑΔΕ στα κεντρικά. Ο λόγος είναι βεβαίως να προλάβουν να μας χώσουν στους έλεγχους το καλοκαίρι, τί άλλο θα μπορούσε να ήταν;
Η τελωνειακη/φορολογική ακαδημία μπορεί κάλλιστα να μεταφερθεί και για μετά το καλοκαίρι. Δεν είναι υποχρεωτική ΑΜΕΣΩΣ μετά τον διορισμό.
Φυσικά πρόκειται για εκτίμηση/επιθυμία. Για να γίνει πραξη χρειάζονται συγκεκριμένες πολιτικές πρωτοβουλίες όπως με τους σκουπιδιαρέους της 3Κ.


Ευχαριστουμε για την πληροφορηση συναδελφε. Ωστοσο, "σκουπιδιαρεους" ? Μπορει το θεμα μας να μην ειναι η 3Κ και ολο το χαος που εχει προκαλεσει, ωστοσο ειμαστε μια πολιτισμενη παρεα. Λιγος εν γενει σεβασμος στους υπαλληλους καθαριοτητας, που αυριο θα μαζευουν τα σκουπιδια του γραφειου σου, δε θα εβλαπτε... Φιλικα παντα.

POS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2018 1:05 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό POS » Πέμ Δεκ 13, 2018 1:24 pm

Καλησπέρα,
επειδή είμαι τελείως άσχετη, μπορείτε να μου πείτε πώς καταλαβαίνουμε αν "κινδυνεύουμε" από τυχόν ενστάσεις; Που βλέπουμε τι θέση έχουμε και πώς το εκτιμάμε;Το όνομα μου το βγαζει και στα δυο εxcel εφοριακών και τελωνειακών με διορισμό ΠΕ τελωνειακών. Τα φώτα σας please εσεί ςπου είστε πιο έμπειροι από διαγωνισμούς :-)

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Δεκ 13, 2018 1:49 pm

POS έγραψε:Καλησπέρα,
επειδή είμαι τελείως άσχετη, μπορείτε να μου πείτε πώς καταλαβαίνουμε αν "κινδυνεύουμε" από τυχόν ενστάσεις; Που βλέπουμε τι θέση έχουμε και πώς το εκτιμάμε;Το όνομα μου το βγαζει και στα δυο εxcel εφοριακών και τελωνειακών με διορισμό ΠΕ τελωνειακών. Τα φώτα σας please εσεί ςπου είστε πιο έμπειροι από διαγωνισμούς :-)

Κάνε sort σε εξελ τις βαθμολογίες και δες που βρίσκεσαι (με την προϋπόθεση βέβαια οτι εχεις δηλώσει τα πάντα). Άμα δεις απο κάτω σου αρκετούς τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα.
Αν έχεις δηλώσει όλες και όλες 10 θέσεις και βρίσκεσαι δέκατη τότε ναι υπάρχει μια μικρή περίπτωση να κινδυνεύσεις.

Takenardis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2018 12:52 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Takenardis » Πέμ Δεκ 13, 2018 1:56 pm

lpit έγραψε:
Takenardis έγραψε:καλημέρα συνάδελφοι/σσες :)

Την ίδια εκτιμηση για διορισμό πριν το καλοκαίρι έχω διασταυρώσει από πηγή εντός ΑΑΔΕ στα κεντρικά. Ο λόγος είναι βεβαίως να προλάβουν να μας χώσουν στους έλεγχους το καλοκαίρι, τί άλλο θα μπορούσε να ήταν;
Η τελωνειακη/φορολογική ακαδημία μπορεί κάλλιστα να μεταφερθεί και για μετά το καλοκαίρι. Δεν είναι υποχρεωτική ΑΜΕΣΩΣ μετά τον διορισμό.
Φυσικά πρόκειται για εκτίμηση/επιθυμία. Για να γίνει πραξη χρειάζονται συγκεκριμένες πολιτικές πρωτοβουλίες όπως με τους σκουπιδιαρέους της 3Κ.


Ευχαριστουμε για την πληροφορηση συναδελφε. Ωστοσο, "σκουπιδιαρεους" ? Μπορει το θεμα μας να μην ειναι η 3Κ και ολο το χαος που εχει προκαλεσει, ωστοσο ειμαστε μια πολιτισμενη παρεα. Λιγος εν γενει σεβασμος στους υπαλληλους καθαριοτητας, που αυριο θα μαζευουν τα σκουπιδια του γραφειου σου, δε θα εβλαπτε... Φιλικα παντα.


Ναι μωρε έχεις δίκιο. Επανορθώνω. :)
ΥΓ Καθαρίστριες από ιδιωτικά συνεργεία καθαρίζουν τις υπηρεσίες του δημοσίου. Με παραβιάσεις της εργατικής νομοθεσίας μπροστά στα μάτια μας.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό econometrician » Πέμ Δεκ 13, 2018 2:25 pm

Εγώ εχω την εξης ερώτηση. Οι διαδικασίες διορισμού παγώνουν μόνο για τις βουλευτικές εκλογές και μέχρι να οριστεί νέα κυβέρνηση έτσι; Οι δημοτικές και οι ευρωεκλογές δεν επηρεάζουν τους διαγωνισμους και συγκεκριμένα το δικό μας.
Επίσης συναδελφε, με όλο το θάρρος, το "σκουπιδιαρέους" δεν είναι καθόλου ωραίος χαρακτηρισμός.

Takenardis έγραψε:καλημέρα συνάδελφοι/σσες :)

Την ίδια εκτιμηση για διορισμό πριν το καλοκαίρι έχω διασταυρώσει από πηγή εντός ΑΑΔΕ στα κεντρικά. Ο λόγος είναι βεβαίως να προλάβουν να μας χώσουν στους έλεγχους το καλοκαίρι, τί άλλο θα μπορούσε να ήταν;
Η τελωνειακη/φορολογική ακαδημία μπορεί κάλλιστα να μεταφερθεί και για μετά το καλοκαίρι. Δεν είναι υποχρεωτική ΑΜΕΣΩΣ μετά τον διορισμό.
Φυσικά πρόκειται για εκτίμηση/επιθυμία. Για να γίνει πραξη χρειάζονται συγκεκριμένες πολιτικές πρωτοβουλίες όπως με τους σκουπιδιαρέους της 3Κ.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό econometrician » Πέμ Δεκ 13, 2018 2:36 pm

Όπως το καταλαβαίνω μετράει η σειρά κατάταξης στη θέση. Εαν κάποιος από αυτούς που είναι μετά από εσένα κάνει ένσταση και δικαιωθεί και σε περάσει βαθμολογικά και έχετε δηλώσει την ίδια θέση τότε σου παίρνει τη σειρά στην εν λόγω δηλωμένη θέση. Γενικά εαν είστε σε καλή σειρά κατάταξης (δηλαδή όχι προς το τέλος του πίνακα) και έχετε δηλώσει αρκετές θέσεις δε νομίζω πως έχετε να φοβάστε κάτι. Μην ξεχνάμε ότι στο διαγωνισμό το μεγαλύτερο μέρος προέρχεται από το βαθμό της γραπτής εξέτασης.


POS έγραψε:Καλησπέρα,
επειδή είμαι τελείως άσχετη, μπορείτε να μου πείτε πώς καταλαβαίνουμε αν "κινδυνεύουμε" από τυχόν ενστάσεις; Που βλέπουμε τι θέση έχουμε και πώς το εκτιμάμε;Το όνομα μου το βγαζει και στα δυο εxcel εφοριακών και τελωνειακών με διορισμό ΠΕ τελωνειακών. Τα φώτα σας please εσεί ςπου είστε πιο έμπειροι από διαγωνισμούς :-)

nomikaria2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nomikaria2 » Πέμ Δεκ 13, 2018 5:38 pm

Nomikii έγραψε:Vnomik κάπως με καθησυχασες..εχω θέση στους νομικούς γύρω στην 115 και δεν ξερω αν πρέπει να ανησυχώ..νομικούς τελικά 158 θα πάρουν?Θέλω να πιστεύω οτι έγινε σωστός έλεγχος και δεν θα έρθουν τα πάνω κάτω..τι να πω


Αν μιλάμε για γενικες θέσεις, εχεις αλλα 30 ατομα πισω σου οπότε δεν έχεις κανέναν απολύτως λόγο να ανησυχείς

eretzoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 9:07 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό eretzoum » Πέμ Δεκ 13, 2018 5:47 pm

Takenardis έγραψε:
lpit έγραψε:
Takenardis έγραψε:καλημέρα συνάδελφοι/σσες :)

Την ίδια εκτιμηση για διορισμό πριν το καλοκαίρι έχω διασταυρώσει από πηγή εντός ΑΑΔΕ στα κεντρικά. Ο λόγος είναι βεβαίως να προλάβουν να μας χώσουν στους έλεγχους το καλοκαίρι, τί άλλο θα μπορούσε να ήταν;
Η τελωνειακη/φορολογική ακαδημία μπορεί κάλλιστα να μεταφερθεί και για μετά το καλοκαίρι. Δεν είναι υποχρεωτική ΑΜΕΣΩΣ μετά τον διορισμό.
Φυσικά πρόκειται για εκτίμηση/επιθυμία. Για να γίνει πραξη χρειάζονται συγκεκριμένες πολιτικές πρωτοβουλίες όπως με τους σκουπιδιαρέους της 3Κ.


Ευχαριστουμε για την πληροφορηση συναδελφε. Ωστοσο, "σκουπιδιαρεους" ? Μπορει το θεμα μας να μην ειναι η 3Κ και ολο το χαος που εχει προκαλεσει, ωστοσο ειμαστε μια πολιτισμενη παρεα. Λιγος εν γενει σεβασμος στους υπαλληλους καθαριοτητας, που αυριο θα μαζευουν τα σκουπιδια του γραφειου σου, δε θα εβλαπτε... Φιλικα παντα.


Ναι μωρε έχεις δίκιο. Επανορθώνω. :)
ΥΓ Καθαρίστριες από ιδιωτικά συνεργεία καθαρίζουν τις υπηρεσίες του δημοσίου. Με παραβιάσεις της εργατικής νομοθεσίας μπροστά στα μάτια μας.


Παντως σιγουρα δεν εκβιαζουν φορολογουμενους για να παιρνουν φακελακια οπως κανουν οι μελλοντικοι μας συναδελφοι εφοριακοι και τελωνειακοι.
Καλυτερα σκουπιδιαρέος παρα νοικουραίος .

vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Πέμ Δεκ 13, 2018 6:26 pm

Nomikii έγραψε:Vnomik κάπως με καθησυχασες..εχω θέση στους νομικούς γύρω στην 115 και δεν ξερω αν πρέπει να ανησυχώ..νομικούς τελικά 158 θα πάρουν?Θέλω να πιστεύω οτι έγινε σωστός έλεγχος και δεν θα έρθουν τα πάνω κάτω..τι να πω

Καλησπέρα! Ναι, 158 είναι οι θέσεις των νομικών και 111 τελικά οι γενικές θέσεις λόγω μη κάλυψης κάποιων θέσεων από υποψηφίους ειδικών κατηγοριών και έχοντες εντοπιότητα.
Νομίζω ότι η κατάταξή σου είναι πολύ καλή και δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Αν θυμάμαι καλά, έχεις δηλώσει και όλες τις θέσεις, οπότε εκτός πίνακα διοριστέων δεν μένεις με τίποτα. Επίσης, λάβε υπ' όψιν ότι στους γενικούς πίνακες, η κατάταξη είναι πλασματική υπό την έννοια ότι στις πρώτες 50 θέσεις εμφανίζονται κατά πλειοψηφία οι έχοντες εντοπιότητα που εκτινάσσονται βαθμολογικά λόγω του πριμ +30 χωρίς απαραίτητα να είναι και διοριστέοι. Την "καθαρή" κατάταξή σου για τη θέση που διορίζεσαι θα τη δεις στον πίνακα διοριστέων. Προσεγγιστικά πιστεύω ότι ίσως είσαι στο 70-75. Και δεν νομίζω ότι θα αλλάξει ούτε η θέση διορισμού (ελπίζω να είναι στις πρώτες προτιμήσεις σου!). Κακά τα ψέματα, ειδικά στους νομικούς, θεωρώ ότι είναι αρκετά ξεκάθαρα τα πράγματα περί τη συνάφεια (ειδικά της εργασιακής εμπειρίας), οπότε δεν καταλείπεται έδαφος για ευδοκίμηση ενστάσεων και μεταβολές.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες