Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
gwgwstg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 7:05 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό gwgwstg » Τρί Ιαν 16, 2018 9:39 pm

Παιδιά καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την απόδειξη εμπειρίας. Ανήκω στο ΠΕ Οικονομικών και έχω προυπηρεσία σαν βοηθός λογιστή, μετράει;

pasas7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2017 10:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό pasas7 » Τετ Ιαν 17, 2018 2:13 am

να ρωτήσω στην ύλη της γενικής λογιστικής περιλαμβάνεται και η χρηματοοικονομική λογιστική και η διοικητική λογιστική?
λογικά αν ήταν και αυτές οι δύο κατηγορίες δεν θα έπρεπε να το έγραφε στην ύλη ξεχωριστά?
αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει που γνωρίζει για να μην διαβάζω τζάμπα τόσο μεγάλη ύλη.
κάποιος που έχει πάρει σημειώσεις από φροντιστήριο περιλαμβάνει και αυτές τις κατηγορίες οι σημειώσεις που έχει ή μόνο την γενική λογιστική?

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τετ Ιαν 17, 2018 7:59 am

gwgwstg έγραψε:Παιδιά καλησπέρα. Ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την απόδειξη εμπειρίας. Ανήκω στο ΠΕ Οικονομικών και έχω προυπηρεσία σαν βοηθός λογιστή, μετράει;

Γιατί να μη μετράει; Πιστεύω πως μετράει κανονικά. Κι εγώ το ίδιο έχω και έστειλα τα ένσημα κανονικά. Βασικά, μετράει δε μετράει, στείλε εσύ και το πολύ πολύ να μην την προσμετρήσουν σε κανέναν, αλλά δεν βλέπω το λόγο να μην μετράει...

logoikonom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2017 10:34 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό logoikonom » Τετ Ιαν 17, 2018 12:48 pm

[quote="pasas7"]να ρωτήσω στην ύλη της γενικής λογιστικής περιλαμβάνεται και η χρηματοοικονομική λογιστική και η διοικητική λογιστική?
λογικά αν ήταν και αυτές οι δύο κατηγορίες δεν θα έπρεπε να το έγραφε στην ύλη ξεχωριστά?
αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει που γνωρίζει για να μην διαβάζω τζάμπα τόσο μεγάλη ύλη.
κάποιος που έχει πάρει σημειώσεις από φροντιστήριο περιλαμβάνει και αυτές τις κατηγορίες οι σημειώσεις που έχει ή μόνο την γενική λογιστική?[/

Η χρηματοοικονομική λογιστική σαφώς και περιλαμβάνεται. Εγώ προσωπικά θεωρώ πως όταν λέμε γενική λογιστική, εννοούμε την χρηματοοικονομική. Όσον αφορά τη διοικητική λογιστική, θεωρώ πως με τη λογιστική κόστους είσαι καλυμμένος. Αν έχεις χρόνο, διάβασε και κάποιο βιβλίο διοικητικής λογιστικής, χαμένος δεν θα βγεις...

medea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 14, 2014 4:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό medea » Τετ Ιαν 17, 2018 2:45 pm

Ερώτηση: συμπληρώσατε κωδικό για το εξεταστικό κέντρο; έβαλα την επιλογή που ήθελα, αλλα βλεπω τωρα στην προκηρυξη κτ για κωδικούς..παραρτημα στ', σελ 1088

medea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 14, 2014 4:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό medea » Τετ Ιαν 17, 2018 2:59 pm

βαλατε κωδικο για το εξεταστικο κεντρο;

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τετ Ιαν 17, 2018 3:02 pm

logoikonom έγραψε:
pasas7 έγραψε:να ρωτήσω στην ύλη της γενικής λογιστικής περιλαμβάνεται και η χρηματοοικονομική λογιστική και η διοικητική λογιστική?
λογικά αν ήταν και αυτές οι δύο κατηγορίες δεν θα έπρεπε να το έγραφε στην ύλη ξεχωριστά?
αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει που γνωρίζει για να μην διαβάζω τζάμπα τόσο μεγάλη ύλη.
κάποιος που έχει πάρει σημειώσεις από φροντιστήριο περιλαμβάνει και αυτές τις κατηγορίες οι σημειώσεις που έχει ή μόνο την γενική λογιστική?[/

Η χρηματοοικονομική λογιστική σαφώς και περιλαμβάνεται. Εγώ προσωπικά θεωρώ πως όταν λέμε γενική λογιστική, εννοούμε την χρηματοοικονομική. Όσον αφορά τη διοικητική λογιστική, θεωρώ πως με τη λογιστική κόστους είσαι καλυμμένος. Αν έχεις χρόνο, διάβασε και κάποιο βιβλίο διοικητικής λογιστικής, χαμένος δεν θα βγεις...




Συμφωνω η διοικητικη λογιστικη ειναι για εσωτερικα θεματα πχ.κοστος εισαι καλυμμενος/η με καποιες ασκησεις για το κοστος.

Σε τι φαση ειστε στο διαβασμα?

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vtz » Τετ Ιαν 17, 2018 3:53 pm

To πιστοποιητικό ecdl χρειάζεται και μετάφραση ή μόνο επικύρωση?

iv220
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 26, 2017 7:40 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό iv220 » Τετ Ιαν 17, 2018 4:04 pm

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας με κατευθύνει...
Δικαιούμαι να συμμετάσχω σε ειδική κατηγορία ως τέκνο ΑΜΕΑ συγκεκριμένα,όπου οι θέσεις είναι μόνο 3 και όλες στην Αθηνα,δηλαδή μακριά από τον τόπο κατοικίας μου και σε πολύ ανταγωνιστική περιοχή.Η ερώτηση μου είναι η εξης:αν όντως συμμετάσχω σε αυτή την ειδική κατηγορία,αποκλείομαι από τις θέσεις της γενικής κατηγορίας ή διεκδικώ ταυτόχρονα θέση και στις 2 κατηγορίες;Αν ισχύει το πρώτο προφανώς και δεν με συμφέρει να συμμετάσχω στην ειδική.
Συγγνώμη αν η ερώτηση μου ακούγεται βλακώδης,είναι η πρώτη φορά που μπλέκω με τον ΑΣΕΠ..

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τετ Ιαν 17, 2018 4:09 pm

logoikonom έγραψε:
pasas7 έγραψε:να ρωτήσω στην ύλη της γενικής λογιστικής περιλαμβάνεται και η χρηματοοικονομική λογιστική και η διοικητική λογιστική?
λογικά αν ήταν και αυτές οι δύο κατηγορίες δεν θα έπρεπε να το έγραφε στην ύλη ξεχωριστά?
αν μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει που γνωρίζει για να μην διαβάζω τζάμπα τόσο μεγάλη ύλη.
κάποιος που έχει πάρει σημειώσεις από φροντιστήριο περιλαμβάνει και αυτές τις κατηγορίες οι σημειώσεις που έχει ή μόνο την γενική λογιστική?[/

Η χρηματοοικονομική λογιστική σαφώς και περιλαμβάνεται. Εγώ προσωπικά θεωρώ πως όταν λέμε γενική λογιστική, εννοούμε την χρηματοοικονομική. Όσον αφορά τη διοικητική λογιστική, θεωρώ πως με τη λογιστική κόστους είσαι καλυμμένος. Αν έχεις χρόνο, διάβασε και κάποιο βιβλίο διοικητικής λογιστικής, χαμένος δεν θα βγεις...

Πολύ σωστά logoikonom, συμφωνώ απολύτως. Βασικά, η χρηματοοικονομική-γενική λογιστική είναι η βάση, πρώτα από εκεί ξεκινάς, παίρνεις τις βάσεις, και συνεχίζεις σε λογιστική κόστους και εταιρειών, κατά τη γνώμη μου.

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τετ Ιαν 17, 2018 4:12 pm

medea έγραψε:βαλατε κωδικο για το εξεταστικο κεντρο;

Όχι, κι εγώ το έψαχνα, αλλά δεν υπάρχει, οπότε βάζεις μόνο αυτό που σου δίνει, την περιφερειακη ενότητα.

medea
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 14, 2014 4:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό medea » Τετ Ιαν 17, 2018 5:25 pm

vtz έγραψε:To πιστοποιητικό ecdl χρειάζεται και μετάφραση ή μόνο επικύρωση?

Μονο φωτοτυπια του επικυρωμενου

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vtz » Τετ Ιαν 17, 2018 6:28 pm

Kαλή δύναμη σε όλους!
Είναι η πρώτη φορά που συμμέτεχω σε αυτή τη διαδικασία και ομολογώ ότι διαπιστώνω ότι θέλει γνώσεις σε ειδικό..Πανεπιστήμιο για να συμπληρωθεί η αίτηση..
Αστειεύομαι,αλλά αυτό φαίνεται απο τα "χαζο" ή όχι ερωτήματα που υποβάλλω..
Υπέβαλλα την αίτηση μετά κόπων και βασάνων και διαπίστωσα - εκ των υστέρων τα εξής :

1) Στην απαρίθμηση των δικαιολογητικών στο τέλος του εγγράφου, ενώ εννοείται ότι θα το προσκομίσω ταχυδρομικά, εκ παραδρομής δεν αναφέρθηκα ονομαστικά στον τίτλο σπουδών..

2)Εκανα μια συμπληρωματική διόρθωση στα στοιχεία του μητρώου όσον αφορά στην εμπειρία (η προηγούμενη καταχώριση που είχα κάνει, δε μπορούσε να διαγραφεί) και είδα ότι "περάστηκαν" και οι δύο καταχωρίσεις στην αίτηση..

Θεωρείτε ότι θα υπάρξει κάποιο θέμα σχετικά με τα ανωτέρω ζητήματα?

Ρώτησα και πιο πάνω αν χρειάζεται το ecdl μετάφραση ή αν αρκεί η επικύρωση? Η αλήθεια είναι ότι περιλαμβάνει ενσωματωμένη και την Ελληνική επεξήγηση στους όρους που αναφέρει το έγγραφο και στο παρελθόν μου είχαν πει ότι αρκεί η επικύρωση..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση- διευκρίνιση..
Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους!

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τετ Ιαν 17, 2018 9:48 pm

vtz έγραψε:Kαλή δύναμη σε όλους!
Είναι η πρώτη φορά που συμμέτεχω σε αυτή τη διαδικασία και ομολογώ ότι διαπιστώνω ότι θέλει γνώσεις σε ειδικό..Πανεπιστήμιο για να συμπληρωθεί η αίτηση..
Αστειεύομαι,αλλά αυτό φαίνεται απο τα "χαζο" ή όχι ερωτήματα που υποβάλλω..
Υπέβαλλα την αίτηση μετά κόπων και βασάνων και διαπίστωσα - εκ των υστέρων τα εξής :

1) Στην απαρίθμηση των δικαιολογητικών στο τέλος του εγγράφου, ενώ εννοείται ότι θα το προσκομίσω ταχυδρομικά, εκ παραδρομής δεν αναφέρθηκα ονομαστικά στον τίτλο σπουδών..

2)Εκανα μια συμπληρωματική διόρθωση στα στοιχεία του μητρώου όσον αφορά στην εμπειρία (η προηγούμενη καταχώριση που είχα κάνει, δε μπορούσε να διαγραφεί) και είδα ότι "περάστηκαν" και οι δύο καταχωρίσεις στην αίτηση..

Θεωρείτε ότι θα υπάρξει κάποιο θέμα σχετικά με τα ανωτέρω ζητήματα?

Ρώτησα και πιο πάνω αν χρειάζεται το ecdl μετάφραση ή αν αρκεί η επικύρωση? Η αλήθεια είναι ότι περιλαμβάνει ενσωματωμένη και την Ελληνική επεξήγηση στους όρους που αναφέρει το έγγραφο και στο παρελθόν μου είχαν πει ότι αρκεί η επικύρωση..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση- διευκρίνιση..
Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους!

Εννοείς ότι δεν το ανέφερες καθόλου ή ανεφερες τίτλο σπουδών χωρις να αναφέρεις το ακριβες πτυχίο; Δες στην προκηρυξη
την επισημανση σελ. 23 (1058). Και μια ερώτηση απο εμένα: την υπογραφή δεν την έβαλες στην τελευταία σελίδα μετά από τα δικαιολογητικά;
Το ρωτάω γιατί, ενώ στην ηλεκτρονικλη αίτηση λέει στο τέλος ημερομηνία και υπογαφή, στην εκτυπωμένη μορφή δεν τα αναφέρει αυτά καθόλου,
οπότε εγώ τα έβαλα στο τέλος της αίτησης, όπου και τελειώνει το πλαίσιο.

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vtz » Πέμ Ιαν 18, 2018 9:27 am

Arma81 έγραψε:
vtz έγραψε:Kαλή δύναμη σε όλους!
Είναι η πρώτη φορά που συμμέτεχω σε αυτή τη διαδικασία και ομολογώ ότι διαπιστώνω ότι θέλει γνώσεις σε ειδικό..Πανεπιστήμιο για να συμπληρωθεί η αίτηση..
Αστειεύομαι,αλλά αυτό φαίνεται απο τα "χαζο" ή όχι ερωτήματα που υποβάλλω..
Υπέβαλλα την αίτηση μετά κόπων και βασάνων και διαπίστωσα - εκ των υστέρων τα εξής :

1) Στην απαρίθμηση των δικαιολογητικών στο τέλος του εγγράφου, ενώ εννοείται ότι θα το προσκομίσω ταχυδρομικά, εκ παραδρομής δεν αναφέρθηκα ονομαστικά στον τίτλο σπουδών..

2)Εκανα μια συμπληρωματική διόρθωση στα στοιχεία του μητρώου όσον αφορά στην εμπειρία (η προηγούμενη καταχώριση που είχα κάνει, δε μπορούσε να διαγραφεί) και είδα ότι "περάστηκαν" και οι δύο καταχωρίσεις στην αίτηση..

Θεωρείτε ότι θα υπάρξει κάποιο θέμα σχετικά με τα ανωτέρω ζητήματα?

Ρώτησα και πιο πάνω αν χρειάζεται το ecdl μετάφραση ή αν αρκεί η επικύρωση? Η αλήθεια είναι ότι περιλαμβάνει ενσωματωμένη και την Ελληνική επεξήγηση στους όρους που αναφέρει το έγγραφο και στο παρελθόν μου είχαν πει ότι αρκεί η επικύρωση..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση- διευκρίνιση..
Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο σε όλους!

Εννοείς ότι δεν το ανέφερες καθόλου ή ανεφερες τίτλο σπουδών χωρις να αναφέρεις το ακριβες πτυχίο; Δες στην προκηρυξη
την επισημανση σελ. 23 (1058). Και μια ερώτηση απο εμένα: την υπογραφή δεν την έβαλες στην τελευταία σελίδα μετά από τα δικαιολογητικά;
Το ρωτάω γιατί, ενώ στην ηλεκτρονικλη αίτηση λέει στο τέλος ημερομηνία και υπογαφή, στην εκτυπωμένη μορφή δεν τα αναφέρει αυτά καθόλου,
οπότε εγώ τα έβαλα στο τέλος της αίτησης, όπου και τελειώνει το πλαίσιο.


Eννοώ ότι το χω αναφέρει στο πλαίσιο που αναφέρεται στον τίτλο σπουδών και έχω κάνει και επίκληση απο το μητρώο, αλλά ξέχασα να το αναγράψω στα δικαιολογητικά που αναγράφονται ότι θα αποσταλλούν ταχυδρομικά..
Ημερομηνία και υπογραφή στο τέλος της αίτησης έχει..


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης