Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
alexiast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 11:09 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό alexiast » Δευ Φεβ 18, 2019 9:52 pm

grv έγραψε:
ludwig έγραψε:Τέλεια.... Μας βλέπω να μένουμε σε κοινόβια όλοι μαζί!!! Απροπό, είναι κάποιος ή κάποια από Γιάννενα εδώ μέσα που θα τον/την ενδιέφερε να γνωριστούμε κι αν τυχόν τα βρούμε να εξετάσουμε ενδεχόμενη συγκατοίκηση; Θα προτιμούσα βέβαια κοπέλα... :)



Ας είμαστε αισιόδοξοι και ας ελπίσουμε να μας καλύψουν τα έξοδα για όσο διάστημα διαρκέσει η εκπαίδευση μας...η οποία ελπίζω να είναι σύντομη γιατί οι 9 μήνες είναι μεγάλο διάστημα και ειδικά μακριά από οικογένεια και μωρό στη δική μου περίπτωση...και σε πολλές άλλες μανούλες που περάσανε.... όταν βγουν τα οριστικά και όλες οι λεπτομέρειες της εκπαίδευσης μας τότε το συζητάμε για συγκατοικήσεις.. είμαι σίγουρη ότι όλοι θα ενδιαφέρονται......
Πάντως μια ξαδέρφη μου εφοριακό που ρώτησα για την εκπαίδευση γέλασε και μου είπε ότι και γι' αυτούς τα ίδια λέγανε όταν πριν 2 χρόνια άλλαξε τμήμα και πήγε στο τμήμα Ελέγχων ότι δηλαδή θα περνούσαν σεμινάριο της Ακαδημίας και ότι και στη δική τους περίπτωση το έγραφε ρητά πως είναι υποχρεωτικό να περάσουν όπως και στο δικό μας ΦΕΚ....αλλά ακοοοομα περιμένουν και ούτε το βλέπει να γίνεται ποτέ.... το ίδιο θεωρεί ότι θα γίνει και στην περίπτωση μας..
Οπότε ας περιμένουμε και ας μην μας καταβάλει το άγχος...ότι και να γίνει το σημαντικό είναι ότι περάσαμε....όλα τα άλλα γίνονται


Σε καταλαβαινω απόλυτα συνάδελφε!!
Κι εγώ είμαι μανουλα μόλις 3 μήνες και μου είναι απίστευτα δύσκολο να αφήσω το μωρό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα...
Γνωρίζεις αν η εκπαίδευση είναι υποχρεωτικό να γίνει άμεσα; Δηλαδή η 9μηνη άδεια που δικαιούμαστε παίρνει αναβολή για μετά την εκπαίδευση ;

grv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 10:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό grv » Τρί Φεβ 19, 2019 8:38 am

alexiast έγραψε:
grv έγραψε:
ludwig έγραψε:Τέλεια.... Μας βλέπω να μένουμε σε κοινόβια όλοι μαζί!!! Απροπό, είναι κάποιος ή κάποια από Γιάννενα εδώ μέσα που θα τον/την ενδιέφερε να γνωριστούμε κι αν τυχόν τα βρούμε να εξετάσουμε ενδεχόμενη συγκατοίκηση; Θα προτιμούσα βέβαια κοπέλα... :)



Ας είμαστε αισιόδοξοι και ας ελπίσουμε να μας καλύψουν τα έξοδα για όσο διάστημα διαρκέσει η εκπαίδευση μας...η οποία ελπίζω να είναι σύντομη γιατί οι 9 μήνες είναι μεγάλο διάστημα και ειδικά μακριά από οικογένεια και μωρό στη δική μου περίπτωση...και σε πολλές άλλες μανούλες που περάσανε.... όταν βγουν τα οριστικά και όλες οι λεπτομέρειες της εκπαίδευσης μας τότε το συζητάμε για συγκατοικήσεις.. είμαι σίγουρη ότι όλοι θα ενδιαφέρονται......
Πάντως μια ξαδέρφη μου εφοριακό που ρώτησα για την εκπαίδευση γέλασε και μου είπε ότι και γι' αυτούς τα ίδια λέγανε όταν πριν 2 χρόνια άλλαξε τμήμα και πήγε στο τμήμα Ελέγχων ότι δηλαδή θα περνούσαν σεμινάριο της Ακαδημίας και ότι και στη δική τους περίπτωση το έγραφε ρητά πως είναι υποχρεωτικό να περάσουν όπως και στο δικό μας ΦΕΚ....αλλά ακοοοομα περιμένουν και ούτε το βλέπει να γίνεται ποτέ.... το ίδιο θεωρεί ότι θα γίνει και στην περίπτωση μας..
Οπότε ας περιμένουμε και ας μην μας καταβάλει το άγχος...ότι και να γίνει το σημαντικό είναι ότι περάσαμε....όλα τα άλλα γίνονται


Σε καταλαβαινω απόλυτα συνάδελφε!!
Κι εγώ είμαι μανουλα μόλις 3 μήνες και μου είναι απίστευτα δύσκολο να αφήσω το μωρό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα...
Γνωρίζεις αν η εκπαίδευση είναι υποχρεωτικό να γίνει άμεσα; Δηλαδή η 9μηνη άδεια που δικαιούμαστε παίρνει αναβολή για μετά την εκπαίδευση ;



Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα....απλά δεν μου φαίνεται λογικό να μπούνε 500+ άτομα σε διαδικασία εκπαίδευσης (και ειδικά αν είναι για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα όπως ακούγεται) και να αφήσουν εμάς που θέλουμε 9μηνη άδεια (άντε να είμαστε 20-30 άτομα - τελείως αυθαίρετη εκτίμηση μου) και να ξανακάνουν εκπαίδευση 9 μηνών για τόσο λίγους....δεν ξέρω πραγματικά...αυτή είναι απλά μια σκέψη μου...τώρα τι θα γίνει ...
Μας βλέπω Αθήνα με τα μωρά μαζί... να μπορούσαν να έρθουν και οι γιαγιάδες καλά θα 'ταν...
Ξέρεις μήπως συνάδελφε μέχρι ποια ηλικία του μωρού δικαιούμαστε την 9μηνη άδεια; κάτι έχω ακούσει ότι είναι μέχρι το παιδί να φτάσει 4 χρονών αλλά δεν το ξέρω σίγουρα...

Takenardis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2018 12:52 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Takenardis » Τρί Φεβ 19, 2019 9:41 am

Kseniaktl έγραψε:Οι δικές μας προσλήψεις είναι απαίτηση της τρόικας


Σιγά μην μπλόκαραν και τη δόση, εαν δεν γινόταν ο διαγωνισμός :P
Όχι βρε παιδιά. Οι διορισμοί και οι ανάγκες των κρατικών υπηρεσιών σε προσωπικό
δεν αφορούν την τρόικα. Το πολύ-πολύ οι διορισμοί στην ΑΑΔΕ να είναι πρόβλεψη κάπου στα ψιλά του ΜΠΔΣ.

Η μόνη δεσμευση είναι η τήρηση του ετήσιου κανόνα αποχωρήσεων-διορισμών (που από το 2016 έχει
παραβιαστεί οριζοντίως και καθέτως με την συναίνεση των δανειστών για πολιτικούς λόγους)

Μία πιθανολογουμενη αιφνίδια και strict εφαρμογή του κανόνα 5:1 μετά το Μάιο θα προκαλέσει μια επιπλέον καθυστέρηση στους διορισμούς, αυτό είναι όλο.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό econometrician » Τρί Φεβ 19, 2019 10:33 am

Καλησπέρα, όχι οι ξένες γλώσσες δεν αυξάνουν το μισθό και μετρανε μονο στις αξιολογήσεις του υπαλλήλου.
Ναι νομίζω κατ ελαχιστο πως απαιτειται ενα διαστημα 2-3 μηνων από τα οριστικά για να βγει φεκ διορισμου. Όντως απαιτείται πρωτα δημοσιοποιηση σε φεκ των πινακων των οριστικων, επειτα το φεκ κατανομής και τελος το ατομικο φεκ διορισμου συμφωνα με το οποιο διοριζομαστε.
(Η διαδικασία τρέχει πιο γρηγορα για όσους δουλευουν με συμβαση με βαση τα προσωρινα αποτελεσματα γιατι εχουν ηδη καταθεσει τα χαρτιά τους πιο πριν)


Alexa18 έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα συνάδελφοι.
Η δική μου εκτίμηση είναι ότι οι βουλευτικές θα γίνουν τον Οκτώβριο. Το Μακεδονικό είναι πολύ φρέσκο ακόμα, δεν έχουν γίνει και πολλές προσλήψεις ακόμα οπότε δεν τους συμφέρει. Επίσης από τότε που βγήκε η κυβέρνηση αυτή κάθε 3 μήνες έβγαινε και ένα νέο σενάριο για πρόωρες εκλογές. Τέλος πάντων, αυτή η εκτίμηση είναι καθαρά υποκειμενική.
Ξέρει κανείς αν υπάρχει πιθανότητα να τρέξουν τόσο γρήγορα την προκήρυξη και να μας καλέσουν πριν περάσει τουλάχιστον ένας μήνας από τα οριστικά; (Είδα σε προκηρύξεις Κ ότι θέλει να βγουν τα αποτελέσματα σε ΦΕΚ τεύχος Γ και μετά και σε ΦΕΚ τεύχος Β και στο τέλος η ατομική πράξη διορισμού). Ρωτάω γιατί θα ήθελα να δώσω τουλάχιστον ένα μήνα προθεσμία στον τωρινό εργοδότη μου όταν με το καλό φύγω.

Επίσης να ρωτήσω κάτι άσχετο, ξέρει κανείς αν εκτός από τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά αυξάνουν τον μισθό οι ξένες γλώσσες;

nlow
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2019 9:17 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nlow » Τρί Φεβ 19, 2019 10:40 am

Takenardis έγραψε:
Kseniaktl έγραψε:Οι δικές μας προσλήψεις είναι απαίτηση της τρόικας


Σιγά μην μπλόκαραν και τη δόση, εαν δεν γινόταν ο διαγωνισμός :P
Όχι βρε παιδιά. Οι διορισμοί και οι ανάγκες των κρατικών υπηρεσιών σε προσωπικό
δεν αφορούν την τρόικα. Το πολύ-πολύ οι διορισμοί στην ΑΑΔΕ να είναι πρόβλεψη κάπου στα ψιλά του ΜΠΔΣ.

Η μόνη δεσμευση είναι η τήρηση του ετήσιου κανόνα αποχωρήσεων-διορισμών (που από το 2016 έχει
παραβιαστεί οριζοντίως και καθέτως με την συναίνεση των δανειστών για πολιτικούς λόγους)

Μία πιθανολογουμενη αιφνίδια και strict εφαρμογή του κανόνα 5:1 μετά το Μάιο θα προκαλέσει μια επιπλέον καθυστέρηση στους διορισμούς, αυτό είναι όλο.

Την φράση μεταμνημονιακή εποπτεία δεν την έχεις ακούσει ποτέ? Το 5:1 στους διορισμούς θεωρείς ότι έχει να κάνει με τις ανάγκες των φορέων συνάδελφε ?

Takenardis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2018 12:52 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Takenardis » Τρί Φεβ 19, 2019 12:51 pm

nlow έγραψε:Την φράση μεταμνημονιακή εποπτεία δεν την έχεις ακούσει ποτέ? Το 5:1 στους διορισμούς θεωρείς ότι έχει να κάνει με τις ανάγκες των φορέων συνάδελφε ?


Η αναλογία αποχωρήσεων-διορισμών είναι ένας στενός ποσοτικός περιορισμός που δεν απαντά στο ζήτημα της στελέχωσης των φορέων γιατί απλούστατα δεν νομοθετήθηκε γι αυτό, αλλά για λόγους δημοσιονομικούς και μόνο.
Η επαναφορά της αναλογίας 5 αποχωρήσεις:1 διορισμός μαζί με το "συμμάζεμα" των μισθολογικών δαπανών του δημοσίου (μου μυρίζει πάγωμα κλιμακίων) είναι η θέση της αξιωματικής αντιπολίτευσης. Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα κρούσης στο σκιώδες "υπουργείο διοικητικής ανασυγκρότησης" της ΝΔ πριν ανοίξει επισήμως η προεκλογική περίοδος για τις βουλευτικές εκλογές. Οψόμεθα.

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Τρί Φεβ 19, 2019 1:38 pm

Καλημέρα σε όλους,
Βλέπω στις αναρτήσεις όλων μας ότι όλοι έχουμε τις αγωνίες μας,τις ζωές μας κάποιοι έχουν μικρά παιδιά και μωρά.
Μήπως αντι να περιμένουμε έτσι και να φοβόμαστε να πάρουμε τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ για να μην μας φωνάξει ο υπάλληλος να στείλουμε μια επιστολή ώστε να πιέσουμε λίγο παραπάνω να βγουν τα αποτελέσματα.?
Αντιλαμβάνομαι το φόρτο εργασίας των αρμόδιων υπαλλήλων αλλά δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να αργούν τόσο πολύ.
Θεωρώ οτι τα προσωρινά αποτελέσματα έχουν ελεγχθεί ορθά. Τι παραπάνω πια εξετάζεται?
Εδώ μιλάμε για τις ζωές μας.Έχουμε και εμείς δικαιώματα και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μέσω απο ένα ανώνυμο φόρουμ
Ελπίζω να μην σας κουράσα.

alexiast
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 11:09 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό alexiast » Τρί Φεβ 19, 2019 3:46 pm

grv έγραψε:
alexiast έγραψε:
grv έγραψε:

Ας είμαστε αισιόδοξοι και ας ελπίσουμε να μας καλύψουν τα έξοδα για όσο διάστημα διαρκέσει η εκπαίδευση μας...η οποία ελπίζω να είναι σύντομη γιατί οι 9 μήνες είναι μεγάλο διάστημα και ειδικά μακριά από οικογένεια και μωρό στη δική μου περίπτωση...και σε πολλές άλλες μανούλες που περάσανε.... όταν βγουν τα οριστικά και όλες οι λεπτομέρειες της εκπαίδευσης μας τότε το συζητάμε για συγκατοικήσεις.. είμαι σίγουρη ότι όλοι θα ενδιαφέρονται......
Πάντως μια ξαδέρφη μου εφοριακό που ρώτησα για την εκπαίδευση γέλασε και μου είπε ότι και γι' αυτούς τα ίδια λέγανε όταν πριν 2 χρόνια άλλαξε τμήμα και πήγε στο τμήμα Ελέγχων ότι δηλαδή θα περνούσαν σεμινάριο της Ακαδημίας και ότι και στη δική τους περίπτωση το έγραφε ρητά πως είναι υποχρεωτικό να περάσουν όπως και στο δικό μας ΦΕΚ....αλλά ακοοοομα περιμένουν και ούτε το βλέπει να γίνεται ποτέ.... το ίδιο θεωρεί ότι θα γίνει και στην περίπτωση μας..
Οπότε ας περιμένουμε και ας μην μας καταβάλει το άγχος...ότι και να γίνει το σημαντικό είναι ότι περάσαμε....όλα τα άλλα γίνονται


Σε καταλαβαινω απόλυτα συνάδελφε!!
Κι εγώ είμαι μανουλα μόλις 3 μήνες και μου είναι απίστευτα δύσκολο να αφήσω το μωρό για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα...
Γνωρίζεις αν η εκπαίδευση είναι υποχρεωτικό να γίνει άμεσα; Δηλαδή η 9μηνη άδεια που δικαιούμαστε παίρνει αναβολή για μετά την εκπαίδευση ;



Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα....απλά δεν μου φαίνεται λογικό να μπούνε 500+ άτομα σε διαδικασία εκπαίδευσης (και ειδικά αν είναι για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα όπως ακούγεται) και να αφήσουν εμάς που θέλουμε 9μηνη άδεια (άντε να είμαστε 20-30 άτομα - τελείως αυθαίρετη εκτίμηση μου) και να ξανακάνουν εκπαίδευση 9 μηνών για τόσο λίγους....δεν ξέρω πραγματικά...αυτή είναι απλά μια σκέψη μου...τώρα τι θα γίνει ...
Μας βλέπω Αθήνα με τα μωρά μαζί... να μπορούσαν να έρθουν και οι γιαγιάδες καλά θα 'ταν...
Ξέρεις μήπως συνάδελφε μέχρι ποια ηλικία του μωρού δικαιούμαστε την 9μηνη άδεια; κάτι έχω ακούσει ότι είναι μέχρι το παιδί να φτάσει 4 χρονών αλλά δεν το ξέρω σίγουρα...

Κι εγώ έτσι πιστεύω, η εκπαίδευση θα είναι υποχρεωτική οποτε δύσκολα τα πράγματα ...
Ως προς την άδεια Κι εγώ αυτό έχω διαβάσει (μέχρι 4 ετών)... Απλά το νόημα είναι να είμαστε με τα μικρούλια μας τώρα, μέχρι 1-2 ετών... ειδικά τώρα που είναι μωρά είναι πολυ δύσκολο!!

Kseniaktl
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Τρί Οκτ 09, 2018 9:06 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Kseniaktl » Τρί Φεβ 19, 2019 4:34 pm

Nomikii έγραψε:Καλημέρα σε όλους,
Βλέπω στις αναρτήσεις όλων μας ότι όλοι έχουμε τις αγωνίες μας,τις ζωές μας κάποιοι έχουν μικρά παιδιά και μωρά.
Μήπως αντι να περιμένουμε έτσι και να φοβόμαστε να πάρουμε τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ για να μην μας φωνάξει ο υπάλληλος να στείλουμε μια επιστολή ώστε να πιέσουμε λίγο παραπάνω να βγουν τα αποτελέσματα.?
Αντιλαμβάνομαι το φόρτο εργασίας των αρμόδιων υπαλλήλων αλλά δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να αργούν τόσο πολύ.
Θεωρώ οτι τα προσωρινά αποτελέσματα έχουν ελεγχθεί ορθά. Τι παραπάνω πια εξετάζεται?
Εδώ μιλάμε για τις ζωές μας.Έχουμε και εμείς δικαιώματα και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μέσω απο ένα ανώνυμο φόρουμ
Ελπίζω να μην σας κουράσα.

Δεν αργούν καθόλου...4-7 μήνες είναι ο συνήθης χρόνος αναμονής από προσωρινά σε οριστικά για το μεγαλύτερο ποσοστό των προκηρύξεων. Εμείς είμαστε ακόμα στο δεύτερο μήνα από την ημερομηνία λήξης των ενστάσεων.

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Τρί Φεβ 19, 2019 5:47 pm

Nomikii έγραψε:Καλημέρα σε όλους,
Βλέπω στις αναρτήσεις όλων μας ότι όλοι έχουμε τις αγωνίες μας,τις ζωές μας κάποιοι έχουν μικρά παιδιά και μωρά.
Μήπως αντι να περιμένουμε έτσι και να φοβόμαστε να πάρουμε τηλέφωνο στον ΑΣΕΠ για να μην μας φωνάξει ο υπάλληλος να στείλουμε μια επιστολή ώστε να πιέσουμε λίγο παραπάνω να βγουν τα αποτελέσματα.?
Αντιλαμβάνομαι το φόρτο εργασίας των αρμόδιων υπαλλήλων αλλά δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο να αργούν τόσο πολύ.
Θεωρώ οτι τα προσωρινά αποτελέσματα έχουν ελεγχθεί ορθά. Τι παραπάνω πια εξετάζεται?
Εδώ μιλάμε για τις ζωές μας.Έχουμε και εμείς δικαιώματα και προσπαθούμε να βγάλουμε άκρη μέσω απο ένα ανώνυμο φόρουμ
Ελπίζω να μην σας κουράσα.


Μαζί σου κι εγώ!!! Όμως μην περιμένεις και πολλά πράγματα... Εδώ οι της 3Κ κάνουν διαμαρτυρίες έξω απ το ΑΣΕΠ κι ακόμα οριστικά δεν έχουν δει!!!

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Τετ Φεβ 20, 2019 8:41 am

Εντάξει λοιπόν ας περιμένουμεν..δεν ήξερα ότι είμαστε μέσα στα συνηθισμένα πλαίσια αναμονής.σας ευχαριστώ.Καλή συνέχεια!

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό econometrician » Τετ Φεβ 20, 2019 1:00 pm

Δε νομιζω οτι υπαρχει συνηθισμενο χρονικο περιθωριο για τους γραπτους και θα το διαπιστωσουμε με τον επομενο γραπτο διαγωνισμο που θα γινει συντομα. Απλως δε μπορουμε να κανουμε κατι.
Οι της 3κ θα ελεγα πως δεν πρεπει να μιλανε καν. Βλεποντας τα μεχρι τωρα στοιχεία η πλειοψηφία των υποψηφίων είχει κανει είτε ψευδή δήλωση είτε λάθος δήλωση. Επειδή μια πλειάδα ατόμων προσπάθησε να εξαπατήσει το σύστημα ταλαιπωρούνται τόσοι άνθρωποι από τόσους διαγωνισμούς και οι ίδιοι οι υπάλληλοι του ασεπ.

polykari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 12:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό polykari » Τετ Φεβ 20, 2019 5:08 pm

Στον γραπτό διαγωνισμό του 2009 τα προσωρινά αποτελεσματα είχαν βγει Νοέμβριο και τα τελικά Φεβρουάριο!! Όσον αφορά ότι οι περισσότερες ενστάσεις γίνανε από ήδη επιτυχόντες νομίζω πως βάλαμε τα χεράκια και βγάλαμε τα ματάκια μας!! Κατανοώ απόλυτα τις ενστάσεις από επιλαχοντες αλλά από επιτυχόντες μου φαίνεται περίεργο!! Με απόλυτο σεβασμό στους συναδέλφους!!

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Τετ Φεβ 20, 2019 6:07 pm

econometrician έγραψε:Δε νομιζω οτι υπαρχει συνηθισμενο χρονικο περιθωριο για τους γραπτους και θα το διαπιστωσουμε με τον επομενο γραπτο διαγωνισμο που θα γινει συντομα. Απλως δε μπορουμε να κανουμε κατι.
Οι της 3κ θα ελεγα πως δεν πρεπει να μιλανε καν. Βλεποντας τα μεχρι τωρα στοιχεία η πλειοψηφία των υποψηφίων είχει κανει είτε ψευδή δήλωση είτε λάθος δήλωση. Επειδή μια πλειάδα ατόμων προσπάθησε να εξαπατήσει το σύστημα ταλαιπωρούνται τόσοι άνθρωποι από τόσους διαγωνισμούς και οι ίδιοι οι υπάλληλοι του ασεπ.


Συμφωνώ απόλυτα, δε φταίνε όμως όλοι οι υπόλοιποι που δεν έκαναν τέτοια λάθη. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι στην πλειοψηφία τους ήταν άνθρωποι που με το ζόρι τελείωσαν το σχολείο, οποτε δικαιολογούνται ως έναν βαθμό τα λάθη... Άλλωστε η αίτηση στον ΑΣΕΠ ειναι αρκετά πολύπλοκη.

Ας δούμε όμως και τα δικά μας χάλια, που έκαναν ενστάσεις οι των προσωρινών. Κι εδώ δεν υπάρχει δικαιολογία, καθώς καποιος που έχει τελειώσει ενα καλό πανεπιστήμιο, δε δικαιολογείται να μην καταλαβαίνει αν η εμπειρία του ή το μεταπτυχιακό του σχετίζεται με τη δουλειά του εφοριακού, του ελεγκτή και του υπαλλήλου τελωνείου... Πολλώ μάλλον, να μην μπορεί να διαβάσει ενα ΦΕΚ και να μπαίνει σε μια τέτοιου είδους εξεταστική διαδικασία, χώρις το πτυχίο του να γίνεται δεκτό, ενώ στο ΦΕΚ αναφέρονται ξεκάθαρα τα δεκτά πτυχία...

Γιατί κι εμείς καθυστερούμε υπερβολικά και με τόσους λίγους επιτυχόντες, οι 210 ενστάσεις ειναι τραγικό νούμερο... αύριο κλείνουμε τρίμηνο απ την έκδοση των προσωρινών...

Παρ όλα αυτά, χρειάζεται πίεση μη μας προλάβουν οι εκλογές... Ίσως πρέπει να αρχίσουμε να ενοχλούμε και την ΑΑΔΕ...

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Πέμ Φεβ 21, 2019 8:33 am

Dancer συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το να πιέσουμε λίγο τοσο τον ΑΣΕΠ οσο και την ααδε, δείχνει οτι είμαστε παρόντες και δεν χαθήκαμε. Δεν μας κάνει κανείς χάρη βγάζοντας τα αποτελέσματα. Υποτίθεται μιλάμε συνέχεια για μία σοβαρή Αρχή. Τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχει επίσημη ενημέρωση για το χρονοδιάγραμμα που ισχύει. Συμφωνώ οτι είναι παράξενες οι ενστάσεις απο επιτυχόντες διοριστεους.
Γενικότερα θέλω να καταλήξω οτι η εμπειρία μου με υπαλλήλους του Δημοσίου, μου έχει δείξει οτι μόνο άμα πιέσεις βγάζεις άκρη.
Διαφορετικά όπως έχω ξαναπεί φοβόμαστε να πάρουμε τηλέφωνο μήπως μας φωνάξει ο αρμόδιος υπάλληλος.
Εάν υπήρχε μια σωστότερη επίσημη ενημέρωση προφανώς και δεν θα καλούσαμε το κάθε αριθμό που βρίσκουμε απο το φόρουμ ούτε θα ενοχλουσαμε κανέναν.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες