Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
pasas7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2017 10:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό pasas7 » Κυρ Δεκ 03, 2017 7:31 pm

Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που θα δώσω στον ΑΣΕΠ. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την ύλη. Καταρχάς παρατήρησα ότι έχουν βγει από την ύλη τα οικονομικά και το δημοσιονομικο δίκαιο. Ακόμα και τα φροντιστήρια που λέγανε ότι έχουν εσωτερική πληροφόρηση άλλαξαν το πρόγραμμα τους. Εγώ προσωπικά θα διαβάσω μόνος μου. Θα υπάρξει κάποια προτεινόμενη βιβλιογραφία σχετικά με την λογιστική, ή όχι ? Έχετε να μου προτείνετε κάποια βιβλία ? Έχω τελειώσει οικονομικό αλλά στο πανεπιστήμιο δεν είχαμε μάθημα λογιστικης και συνεπώς δεν έχω ιδέα όπως επίσης δεν έχω και βιβλία. Ευχαριστώ

Lazos07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 7:32 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Lazos07 » Δευ Δεκ 04, 2017 12:42 am

pasas7 έγραψε:Καλησπέρα είναι η πρώτη φορά που θα δώσω στον ΑΣΕΠ. Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα για την ύλη. Καταρχάς παρατήρησα ότι έχουν βγει από την ύλη τα οικονομικά και το δημοσιονομικο δίκαιο. Ακόμα και τα φροντιστήρια που λέγανε ότι έχουν εσωτερική πληροφόρηση άλλαξαν το πρόγραμμα τους. Εγώ προσωπικά θα διαβάσω μόνος μου. Θα υπάρξει κάποια προτεινόμενη βιβλιογραφία σχετικά με την λογιστική, ή όχι ? Έχετε να μου προτείνετε κάποια βιβλία ? Έχω τελειώσει οικονομικό αλλά στο πανεπιστήμιο δεν είχαμε μάθημα λογιστικης και συνεπώς δεν έχω ιδέα όπως επίσης δεν έχω και βιβλία. Ευχαριστώ


Καλησπερα. Ειμαι σχεδον σε παρόμοια φαση. Απ οτι εχω καταλάβει δεν υπαρχει προτεινόμενη βιβλιογραφία απο το ΑΣΕΠ κι ο καθένας πορεύεται μονος του.
Κι εγω ενδιαφέρομαι να διαβάσω μονος κυριως και ψάχνομαι για σημειωσεις απο τα φροντιστήρια. Εάν θελεις μπορούμε να της παρουμε μαζι κ να μοιραστούμε το κόστος.
Εγω απο την σχολή μια λογιστική εχω κανει κ εχω ενα βιβλίο και λίγη εμπειρία απο την προηγούμενη μου δουλεια

logoikonom
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2017 10:34 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό logoikonom » Δευ Δεκ 04, 2017 8:31 pm

Όσον αφορά τη λογιστική, τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα θεωρείτε πως είναι εντός ύλης;

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:42 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Τρί Δεκ 05, 2017 8:01 am

Καλημέρα σε όλους είμαι ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΏΝ σκέφτομαι να συμμετάσχω και εγώ στον διαγωνισμό , είχα πάρει ξανά μέρος και στον διαγωνισμό του 2008 σαν ΤΕ τότε κάπου έχω και πτυχίο ΤΕΙ.
Ήθελα να ρωτήσω η σειρά που θα δηλώσεις τις πόλεις που θέλεις παίζει σημασία για τον διορισμό?
Επίσης εσείς σκέφτεσαι να δηλώσετε όλες τις πόλεις ??
Και ποτέ περίπου τον προσδιορίζεται χρονικά τον διαγωνισμό ?
Ο γραπτός του 2008 βγήκε περίπου Σεπτεμβρίου και δώσαμε Απριλίου του 2009...
Καλή προετοιμασία σε όλους

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Τρί Δεκ 05, 2017 12:44 pm

logoikonom έγραψε:Όσον αφορά τη λογιστική, τα Διεθνή Λογιστικά Πρότυπα θεωρείτε πως είναι εντός ύλης;

Κανείς δεν ξέρει να απαντήσει. Είναι πολύ αφηρημένη η ύλη που αναφέρθηκε στο ΦΕΚ.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τρί Δεκ 05, 2017 1:04 pm

ALMALIBREVASILIKI έγραψε:Καλημέρα σε όλους είμαι ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΏΝ σκέφτομαι να συμμετάσχω και εγώ στον διαγωνισμό , είχα πάρει ξανά μέρος και στον διαγωνισμό του 2008 σαν ΤΕ τότε κάπου έχω και πτυχίο ΤΕΙ.
Ήθελα να ρωτήσω η σειρά που θα δηλώσεις τις πόλεις που θέλεις παίζει σημασία για τον διορισμό?
Επίσης εσείς σκέφτεσαι να δηλώσετε όλες τις πόλεις ??
Και ποτέ περίπου τον προσδιορίζεται χρονικά τον διαγωνισμό ?
Ο γραπτός του 2008 βγήκε περίπου Σεπτεμβρίου και δώσαμε Απριλίου του 2009...
Καλή προετοιμασία σε όλους



Ρωτησα τα φροντιστηρια εχουν προετοιμασια 3,5 μηνων αρα κατα τον Μαρτιο 2018 θα διεξαχθει.Δεν δηλωνω ολες τις πολεις μονο Αθηνα γιατι δεν μπορω να παω αλλου.Φυσικα και παιζει ρολο η δηλωση των πολεων σε καταταξη.

eretzoum
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 23, 2017 9:07 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό eretzoum » Τρί Δεκ 05, 2017 3:11 pm

Λογικα αν εχεις συγκεντρωσει μορια που σου επιτρεπουν να περασεις σε περισσοτερες απο μια θεσεις θα πας σε αυτην που βρισκεται πιο ψηλα στις προτεραιοτητες σου συμφωνα με την σειρα που τις εχεις δηλωσει στην ηλεκτρονικη αιτηση . Ιδια λογικη δηλαδη με τα μηχανογραφικα που συμπληρωναμε μετα τις Πανελληνιες. Δεν το εχω ακουσει απο επισημα χειλη αλλα φανταζομαι ετσι πρεπει να ειναι . Εγω ομως εχω και την εξης απορια : Επειδη ειμαι σε ειδικη κατηγορια ( αναπηρος γονεας ) μου επιτρεπεται μονο να διεκδικησω τις 20 περιπου θεσεις που υπαρχουν γι αυτη την κατηγορια? Ή μπορω να δηλωσω και τις υπολοιπες γενικες θεσεις ?

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:42 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Τρί Δεκ 05, 2017 7:09 pm

Gieleni έγραψε:
ALMALIBREVASILIKI έγραψε:Καλημέρα σε όλους είμαι ΠΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΏΝ σκέφτομαι να συμμετάσχω και εγώ στον διαγωνισμό , είχα πάρει ξανά μέρος και στον διαγωνισμό του 2008 σαν ΤΕ τότε κάπου έχω και πτυχίο ΤΕΙ.
Ήθελα να ρωτήσω η σειρά που θα δηλώσεις τις πόλεις που θέλεις παίζει σημασία για τον διορισμό?
Επίσης εσείς σκέφτεσαι να δηλώσετε όλες τις πόλεις ??
Και ποτέ περίπου τον προσδιορίζεται χρονικά τον διαγωνισμό ?
Ο γραπτός του 2008 βγήκε περίπου Σεπτεμβρίου και δώσαμε Απριλίου του 2009...
Καλή προετοιμασία σε όλους



Ρωτησα τα φροντιστηρια εχουν προετοιμασια 3,5 μηνων αρα κατα τον Μαρτιο 2018 θα διεξαχθει.Δεν δηλωνω ολες τις πολεις μονο Αθηνα γιατι δεν μπορω να παω αλλου.Φυσικα και παιζει ρολο η δηλωση των πολεων σε καταταξη.


Ευχαριστώ πολύ, εγώ ειμαι από Κρήτη και σκέφτομαι να βάλω όλες τις πόλεις της κρητης σαν πρώτες επιλογές, Αθήνα δεν θέλω καθόλου, απλά μετά παίζει και η αμοιβαία σε περίπτωση που περάσεις,
Δηλ αν έχω βάλει πρώτα Χανιά και κάποιος το έχει βάλει 10η επιλογή και γράψει Καλύτερα περνάει Αυτός έστω κ αν έχει μικρή διαφορά στην βαθμολογία, την μοριοδότηση σε σχέση με τις πόλεις θέλω να καταλάβω θα εκτιμούσα αν κάποιος ξέρει να με διαφωτίσει ...
Ευχαριστώ πολυυυυυ☺☺☺

Lazos07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 7:32 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Lazos07 » Τρί Δεκ 05, 2017 9:07 pm

Καλησπέρα και πάλι! Οπως προανέφερα ενδιαφέρομαι να συμμετάσχω με πτυχίο οικονομικών επιστημών. Όποιος επίσης ενδιαφέρεται να πάρουμε μαζί τις σημειώσεις από κάποιο από τα φροντιστήρια και να μοιραστούμε το κόστος ας επικοινωνήσει!
Ευχαριστώ :)

broken compass
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 18, 2012 7:24 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό broken compass » Τετ Δεκ 06, 2017 12:34 am

Παιδιά βάλτε όλες τις θέσεις. Και χωρίς αμοιβαία γίνεται η δουλειά. Αρκεί να μην έχει προϋπόθεση 10ετούς παραμονής.
Τα τελευταία χρόνια είναι πάγια τακτική, ιδίως στους τελωνειακούς.

FENIAMUS
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 28, 2017 10:20 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό FENIAMUS » Τετ Δεκ 06, 2017 9:58 am

Καλημέρα σε όλους.Ενδιαφέρομαι και γω να συμμετάσχω στο διαγωνισμό ως οικονομολόγος αλλά είναι πολλά τα φροντιστήρια που δίνουν σημειώσεις και έχω λίγο μπερδευτεί.Γνωρίζετε να μου πείτε κάποιο καλό από ανθρώπους που έχουν δώσει και έχουν περάσει; Με ενδιαφέρει να γίνει σωστή και υπέύθυνη προετοιμασία.Από κει και έπειτα έίναι το διάβασμα.....Σας ευχαριστώ πολύ και καλό κουράγιο σε όλους.

pasas7
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 02, 2017 10:16 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό pasas7 » Πέμ Δεκ 07, 2017 9:31 pm

Καλησπέρα και πάλι. Προσωπικά δεν θα ήθελα να αγοράσω σημειώσεις από κάποιο φροντιστήριο και για οικονομικούς λόγους και γιατί θεωρώ από την στιγμή που έχω χρόνο και δεν εργάζομαι είναι καλύτερα να διαβάσω μόνος μου. Ήθελα να ρωτήσω 1) έχω βρει κάποια βιβλία που είναι κυρίως της δεκαετίας του 90. Αξίζει να τα διαβάσω ή έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα ? 2) σχετικά με τον γραπτό διαγωνισμό υπάρχει περίπτωση οι επιλαχοντες να διοριστουν αργότερα ή έχει καταργηθεί αυτό ? Δηλαδή η προκήρυξη είναι μόνο για τις συγκεκριμένες θέσεις και τέλος ή υπάρχει περίπτωση αν π.χ κατατακτω στην θέση 1000 να διοριστω αργότερα? Ευχαριστώ

sman
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 07, 2017 8:17 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό sman » Παρ Δεκ 08, 2017 10:36 am

Καλημέρα και απο εμένα..καλό κουράγιο και καλή επιτυχία σε οσους κάνουν την προσπάθεια..ήθελα να ρωτήσω έχει κανείς άποψη για τα φροντιστήρια της Θεσσαλονίκης;γνωρίζετε κάποιο καλό για προετοιμασία;Ευχαριστώ.

Vasiliki33
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Δεκ 13, 2017 1:41 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Vasiliki33 » Τετ Δεκ 13, 2017 7:00 pm

Καλησπέρα,
Γνωρίζετε αν το Ecdl θα πρέπει να είναι 3ετιας ; Προσωπικά, το είχα αποκτήσει το 2003 .Θα χρειαστεί να κάνω ενημέρωση του πτυχίου ;
Επίσης, το πτυχίο διεθνών οικονομικών σχέσεων και ανάπτυξης δεν περιλαμβάνεται στα προτεινόμενα τμηματα της προκυρηξης. Μια βεβαίωση από τη σχολή ότι πρόκειται για ισότιμο πτυχίο πιστεύετε ότι θα είναι οκ για να μπορέσω να συμμετάσχω στο διαγωνισμό ; Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία διαβάσματος χωρίς να είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να πάρω μέρος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:42 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Πέμ Δεκ 14, 2017 8:17 am

Vasiliki33 έγραψε:Καλησπέρα,
Γνωρίζετε αν το Ecdl θα πρέπει να είναι 3ετιας ; Προσωπικά, το είχα αποκτήσει το 2003 .Θα χρειαστεί να κάνω ενημέρωση του πτυχίου ;
Επίσης, το πτυχίο διεθνών οικονομικών σχέσεων και ανάπτυξης δεν περιλαμβάνεται στα προτεινόμενα τμηματα της προκυρηξης. Μια βεβαίωση από τη σχολή ότι πρόκειται για ισότιμο πτυχίο πιστεύετε ότι θα είναι οκ για να μπορέσω να συμμετάσχω στο διαγωνισμό ; Δεν θα ήθελα να μπω στη διαδικασία διαβάσματος χωρίς να είμαι σίγουρη ότι θα μπορέσω να πάρω μέρος. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Μπες στην ecdl Ελλάς και κάπου έχει ισχύει πτυχίου από εκεί θα δεις , εγώ το εχω από το 2004 και με το άσεπ δεν είχα θέμα.
Λογικά με βεβαίωση από την σχολή θα μπορείς αλλά καλύτερα στείλε εμαιλ.


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες