Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Τρί Σεπ 24, 2019 12:21 pm

Tako έγραψε:Καλησπέρα! Λοιπόν οι εισηγητές είναι υπάλληλοι της ΑΑΔΕ που έχουν εμπειρία στην ενότητα που τους εχει ανατεθεί. Σχετικα με τις άδειες και τη λειτουργία της Ακαδημίας, χωρίς να μας έχουν πει κάτι για τα Χριστούγεννα, υποθέτω οτι θα κλείσει μόνο τις επίσημες αργίες μιας και θεωρουμαστε υπάλληλοι και όχι σπουδαστές . Σήμερα μας είπαν οτι δικαιούμαστε συνολικά 8 ημέρες απουσίας στο θεωρητικό κομμάτι και μόνο για λόγους υγείας (2 ημέρες με δική μας υπεύθυνη δήλωση και 6 με χαρτί γιατρού). Τέλος σχετικα με το μισθό η πρώτη πληρωμή θα γίνει τέλη Οκτώβρη (με αναδρομικά) και το ύψος ειναι εκει που περιμέναμε ( ανάλογα με παιδια, μεταπτυχιακα, διδακτορικά 700κατι μεχρι 900κατι). Επίσης μας είπαν ότι μετά το χρόνο ο καθαρός μισθός θα ανέβει περίπου 100€ λόγω μείωσης των κρατήσεων. Αυτά!



Ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση!!!!!

Tako
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 9:55 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Tako » Τρί Σεπ 24, 2019 1:40 pm

Αυτές τις ημέρες κάνουμε τη δήλωση της πρακτικής. Υπάρχει η διάθεση να τοποθετηθούμε στη θέση που θα δηλώσουμε όσο αυτό είναι εφικτό. Γενικά οι άνθρωποι της ακαδημίας προτείνουν η πρακτική να γίνεται σε σχετικά "μεγάλες" υπηρεσίες ώστε να έρθουμε σε επαφή με περισσότερα τμήματα αλλά δείχνουν κατανόηση και θα προσπαθήσουν να μας βολέψουν όλους εκεί που θα δηλώσουμε (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα γινει κιόλας!). Για τους τελωνειακούς απο επαρχία που θα κάνουν πρακτική Αθήνα , να αναφέρω οτι τα τελωνεία της Αθήνας είναι Πειραιά Ελευσίνα και Μεταμόρφωση,αν δεν κανω λάθος,οπότε θέλει λίγη προσοχή στην επιλογή σπιτιου ώστε να βολεύει η συγκοινωνία και για Ακαδημία και για Πρακτική.

soulakous
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:32 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό soulakous » Τρί Σεπ 24, 2019 3:25 pm

Tako έγραψε:Αυτές τις ημέρες κάνουμε τη δήλωση της πρακτικής. Υπάρχει η διάθεση να τοποθετηθούμε στη θέση που θα δηλώσουμε όσο αυτό είναι εφικτό. Γενικά οι άνθρωποι της ακαδημίας προτείνουν η πρακτική να γίνεται σε σχετικά "μεγάλες" υπηρεσίες ώστε να έρθουμε σε επαφή με περισσότερα τμήματα αλλά δείχνουν κατανόηση και θα προσπαθήσουν να μας βολέψουν όλους εκεί που θα δηλώσουμε (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα γινει κιόλας!). Για τους τελωνειακούς απο επαρχία που θα κάνουν πρακτική Αθήνα , να αναφέρω οτι τα τελωνεία της Αθήνας είναι Πειραιά Ελευσίνα και Μεταμόρφωση,αν δεν κανω λάθος,οπότε θέλει λίγη προσοχή στην επιλογή σπιτιου ώστε να βολεύει η συγκοινωνία και για Ακαδημία και για Πρακτική.



Ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες.. Παρακαλώ, αν σας είναι εύκολο, ενημερώστε μας για το πότε εν τέλει θα σας απαντήσουν στις αιτήσεις προτίμησης για να ξέρουμε τι να κάνουμε :D

ksm86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 10:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ksm86 » Τετ Σεπ 25, 2019 7:55 pm

lasos έγραψε:Συνάδελφοι της πρώτης σειράς καλημέρα!Μέσα στα διάφορα ερωτήματα που θέσαμε θα θέλαμε να μάθουμε αν σας είπαν πότε θα γίνει η πρώτη πληρωμή σας;;Για να προγραμματίσουμε και μεις ανάλογα..Επίσης είναι εύκολο να μάθουμε αν η σχολή κλείνει τα Χριστούγεννα για γιορτές έως των Φώτων όπως συμβαίνει γενικότερα με τα ιδρύματα ώστε να κανονίσουμε εμείς των νησιών κανά εισητήριο για τις οικογένειές μας;;Και πάλι καλη συνέχεια..

27/10 η πρωτη πληρωμη με αναδρομικά για τον αναλογουντα μισθο απο 16/9 και προπληρωμη για το 1ο 15ημερο του Νοεμβρίου

micmar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό micmar » Παρ Σεπ 27, 2019 12:16 pm

Ελαβε κανεις τηλεφωνημα απο την Ααδε να παει στο Βρετανικο συμβουλιο για αιτηση ελεγχου γνησιοτητας του πτυχιου Αγγλικων? Μου τηλεφωνησαν σημερα,κ μου ειπαν οτι δεν αφορα μονο εμενα αλλα κ αλλους,μου εδωσαν κ εναν αριθμο πρωτοκολλου,εγω εχω καταθεσει Gambridge Proficiency...θα παω την Δευτερα απο το Βρετανικο...

yiannisvag84
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Μάιος 14, 2019 5:26 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό yiannisvag84 » Παρ Σεπ 27, 2019 6:26 pm

micmar έγραψε:Ελαβε κανεις τηλεφωνημα απο την Ααδε να παει στο Βρετανικο συμβουλιο για αιτηση ελεγχου γνησιοτητας του πτυχιου Αγγλικων? Μου τηλεφωνησαν σημερα,κ μου ειπαν οτι δεν αφορα μονο εμενα αλλα κ αλλους,μου εδωσαν κ εναν αριθμο πρωτοκολλου,εγω εχω καταθεσει Gambridge Proficiency...θα παω την Δευτερα απο το Βρετανικο...

Με κάλεσαν και εμένα σήμερα. Εμένα μου ζήτησαν για τα γαλλικά και αφορά και άλλους συναδέλφους (βασικά όλους) ανεξάρτητα από το ποια ξένη γλώσσα δήλωσαν (υπάρχουν συνάδελφοι με πάνω από μια ξένη γλώσσα). Επίσης, βρήκα ευκαιρία πότε να περιμένουμε το ΦΕΚ εμείς της 2ης σειράς και μου απάντησαν προς τα τέλη Οκτωβρίου.

auditor2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 15, 2018 10:02 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό auditor2018 » Δευ Σεπ 30, 2019 11:30 am

Καλησπέρα παιδιά,

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να μας ζητάνε επιπλέον αίτηση γνησιότητας για τις ξένες γλώσσες. Δηλαδή δεν τους αρκεί η επίσημη μετάφραση και πιστοποίηση του δικηγόρου; Δεν εμπιστεύονται το κύρος ενός δικηγόρου;

optimus
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2017 4:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό optimus » Δευ Σεπ 30, 2019 11:22 pm

auditor2018 έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

Προσωπικά θεωρώ απαράδεκτο να μας ζητάνε επιπλέον αίτηση γνησιότητας για τις ξένες γλώσσες. Δηλαδή δεν τους αρκεί η επίσημη μετάφραση και πιστοποίηση του δικηγόρου; Δεν εμπιστεύονται το κύρος ενός δικηγόρου;

Ο δικηγόρος μεταφράζει και πιστοποιεί το ξενόγλωσσο κείμενο στα ελληνικά. Δεν ελέγχει, ούτε βεβαιώνει τη νομιμότητα του τίτλου.
Αν εσύ το πλαστογράφησες, δεν έχει καμία ευθύνη ο δικηγόρος, ούτε μπορεί να το ελέγξει. Γι αυτό και σφραγίζει ' ακριβής μετάφραση απο το πρωτότυπο που μου επιδείχθηκε.

Nadiadoyathinas1
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 29, 2019 6:39 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nadiadoyathinas1 » Τρί Οκτ 01, 2019 10:11 am

Παιδιά καλημέρα και από εμένα. Καινούρια εδω. Αρχικά ένα μεγάλο ευχαριστώ σε διαχειριστές και συμμετέχοντες στο φόρουμ το οποίο είναι τόσο βοηθητικο, αν και το ανακάλυψα λίγο αργά.
Είμαι στην 2η σειρά, νομικός διοριστεα σε δου δυτικής Αθήνας.
Από διαμονή όσοι δεν είστε από Αθήνα και δεν έχετε κάποιον εκεί, τι σκέφτεστε? Εγώ πήρα κάποιες προσφορές από ξενοδοχεία για αρχή, αλλά το κοστος παραμένει απαγορευτικό. Rbnb επισης πλην κάτι ισογειων που είναι χάλια.

lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Τετ Οκτ 02, 2019 12:05 pm

Και εγώ με τη σειρά μου να ευχαριστήσω τι site για την ευκαιρία που μας έδωσε να γνωριστούμε έστω και έμμεσα καθ όλη αυτή τη διάρκεια από την προετοιμασίας μας για το ΑΣΕΠ μέχρι και τώρα που μοιραζόμαστε τις αρχικές επαγγελματικές ανησυχίες μας.

Σε ότι αφορά τα τωρινά θα ήθελα να ρωτήσω τους συναδέλφους της πρώτης σειράς πως εξελίσσεται η διαδικασία των μαθημάτων τώρα που μπαίνουν φαντάζομαι στα πιο βαθιά της ύλης;Επίσης θα ήταν χρήσιμο να μάθουμε πως αναμένεται να είναι το κλίμα στις εξετάσεις στην Ακαδημία;;;Θα είναι αυστηρά η θα υπάρχει μια ελάχιστη -ας το πούμε- συναδελφική αλληλεγγύη;;;;

Tako
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Σεπ 23, 2019 9:55 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Tako » Παρ Οκτ 04, 2019 10:15 pm

Σχετικα με την αναζήτηση σπιτιου, μην ψάχνετε μόνο στην Ηλιούπολη και στον Άγιο Δημήτριο. Οι ιδιοκτήτες airbnb της περιοχής μας έχουν πάρει χαμπάρι! Δείτε και άλλες περιοχές που να εξυπηρετούνται με το μετρό.
Όσον αφορά τις εξετάσεις ξερουμε οτι θα είναι multiple choice. Μας είπαν οτι θα πρέπει κάποιος να προσπαθήσει πολύ σκληρά για να κοπεί και οτι δεν σκοπεύουν να μας ταλαιπωρησουν παραπάνω, βασανιστηκαμε αρκετά με τον γραπτό διαγωνισμό.
Σχετικά με την ύλη (μπορω να μιλήσω μονο για τους τελωνειακους) εχω να πω οτι είναι μεγάλη. Πολύ μεγαλη. Οχι όμως δυσνόητη. Μας είπαν οτι δεν περιμένουν απο εμάς να μάθουμε απέξω ολα αυτά αλλά μας τα αναφερουν ώστε να ξέρουμε που πρεπει να ψάξουμε οταν χρειαστει. Ισως καποια απο αυτά να μην τα χρειαστούμε και ποτε αλλα ο σκοπος της Ακαδημίας ειναι να μας φέρει σε επαφή με ολα τα τελωνειακα θεματα.
Τέλος για την προσωπική διαφορά έγιναν κάποιες πρωτες κινήσεις και η συμβουλή όλων ηταν να μην κινηθούμε εξαρχης επιθετικά με δικηγορο. Το θεμα λύνεται με πολιτική απόφαση και κάπως ετσι θα κινηθούμε για αρχη (υπουργοί, υφυπουργοί, συνδικαλιστές και λοιπούς)

Ariadnh2017
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 23, 2018 11:33 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Ariadnh2017 » Κυρ Οκτ 06, 2019 10:01 pm

yiannisvag84 έγραψε:
micmar έγραψε:Ελαβε κανεις τηλεφωνημα απο την Ααδε να παει στο Βρετανικο συμβουλιο για αιτηση ελεγχου γνησιοτητας του πτυχιου Αγγλικων? Μου τηλεφωνησαν σημερα,κ μου ειπαν οτι δεν αφορα μονο εμενα αλλα κ αλλους,μου εδωσαν κ εναν αριθμο πρωτοκολλου,εγω εχω καταθεσει Gambridge Proficiency...θα παω την Δευτερα απο το Βρετανικο...

Με κάλεσαν και εμένα σήμερα. Εμένα μου ζήτησαν για τα γαλλικά και αφορά και άλλους συναδέλφους (βασικά όλους) ανεξάρτητα από το ποια ξένη γλώσσα δήλωσαν (υπάρχουν συνάδελφοι με πάνω από μια ξένη γλώσσα). Επίσης, βρήκα ευκαιρία πότε να περιμένουμε το ΦΕΚ εμείς της 2ης σειράς και μου απάντησαν προς τα τέλη Οκτωβρίου.


Θα ήθελα να ρωτήσω όσους πήγαν στο Βρετανικό Συμβούλιο γιατ τον έλεγχο γνησιότητας του πτυχίου Αγγλικών σε πιο τμήμα της ΑΑΔΕ κατέθεσαν το χαρτί που πήραν. Γιατί το Βρετανικό Συμβούλιο οπως με ενημέρωσαν δεν το στέλνει στην ΑΑΔΕ.

micmar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό micmar » Τρί Οκτ 08, 2019 11:01 am

Εγώ τηλεφώνησα στην κυρία που με κάλεσε για να μάθω,κ μου είπε σε ποιο γραφείο να πάω,ήταν πάντως στον 7 όροφο.

DimT
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2018 5:56 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό DimT » Πέμ Οκτ 10, 2019 5:35 pm

Καλησπέρα συνάδελφοι,
Επικοινώνησα χθες με ΑΑΔΕ σχετικά με τα ατομικά ΦΕΚ διορισμού μας και μου ανέφερε ότι περί τα τέλη Οκτωβρίου θα εκδοθούν...

lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Πέμ Οκτ 10, 2019 11:34 pm

Καλημέρα συνάδελφοι,
Θέλω να ρωτήσω -ειδικά τους συναδέλφους της πρώτης σειράς- αν υπάρχουν νεότερα ως προς τις τοποθετήσεις μας για πρακτική άσκηση.Θα ισχύσει τελικά η τοποθέτηση στον τόπο επιλογής μας ή για λόγους υπηρεσιακούς κάποιοι που είναι από επαρχία παρά τη διαφορετική επιθυμία τους τελικά θα τοποθετηθούν για πρακτική στην Αθήνα;;;Προσωπικά είναι χρήσιμη η ενημέρωση για μένα διότι για λόγους οικογενειακούς -και οικονομικούς-δεν θα μπορέσω να αποδεχθώ διορισμό με πιθανό προαπαιτούμενο την παραμονή στην Αθήνα επι εννέα μήνες...Ευχαριστω


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες