Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
accountant4
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 12:53 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό accountant4 » Τετ Ιουν 13, 2018 9:13 am

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Ε΄
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΠΙΝΑΚΕΣ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ - ΠΙΝΑΚΕΣ ΔΙΟΡΙΣΤΕΩΝ
Ι. ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΓΡΑΠΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ
Η βαθμολόγηση των μαθημάτων, θα γίνει με ηλεκτρονική ανάγνωση των απαντητικών φύλλων μέσω οπτικο-
ηλεκτρονικού σαρωτή (scanner-ΟΜR) με βάση τις προκαθορισμένες, από την Κεντρική Επιτροπή Διαγωνισμού,
ορθές απαντήσεις.
Η βάση της βαθμολογίας είναι εξήντα (60) μονάδες.
Βαθμός του εξεταζόμενου μαθήματος είναι το άθροισμα των βαθμών όλων των ορθών απαντήσεων ως προς
το σύνολό τους και ανάγεται σε κλίμακα βαθμολογίας 1-100. Εφόσον εφαρμοστεί, κατόπιν απόφασης της Κεντρι-
κής Επιτροπής Διαγωνισμού και αρνητική βαθμολόγηση, ο βαθμός θα προκύπτει μετά από αφαίρεση της βαθμο-
λογίας που αντιστοιχεί στις εσφαλμένες απαντήσεις. Αν στη βαθμολογία προκύπτει δεκαδικός αριθμός, ο βαθμός
στρογγυλοποιείται σε δύο δεκαδικά ψηφία της μονάδος.
Βαθμός της γραπτής εξέτασης του κάθε υποψηφίου είναι ο σταθμισμένος μέσος όρος των βαθμών όλων των
μαθημάτων
, λαμβανομένων υπόψη και των συντελεστών βαρύτητας του κάθε μαθήματος.

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Τετ Ιουν 13, 2018 9:37 am

logoikonom έγραψε:Η βάση της βαθμολογίας είναι 60. Το 60 αναφέρεται σε κάθε ενότητα ξεχωριστά ή στον σταθμισμένο Μ.Ο.; Δεν διευκρινίζεται στην προκήρυξη. Ποια είναι η γνώμη σας;



Πολύ φοβάμαι ότι θα ανακοινωθεί μετά την γραπτή εξέταση, στους πίνακες θα δείξει,... Οπότε ας πάμε για το χειρότερο ότι δεν πρόκειται για τον σταθμισμενο...

Statistikos83
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: Τρί Ιαν 30, 2018 1:25 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Statistikos83 » Τετ Ιουν 13, 2018 9:42 am

Gieleni έγραψε:Εγγυημενη η αποχη πλεον.Εβαλαν Θεσσαλονικη αλλα ξεχασαν να βαλουν Κρητη.Ποσο θα κοστιζε ενα δυο σχολεια στην Κρητη και πεντε εξι επιτηρητες.Τεσπα ετσι κι αλλιως Αθηνα δηλωσα απλα το λεω για αυτους που υποχρεωνονται να ταξιδεψουν.


Αλλο θεμα τωρα, διαβαζω καλα στις οδηγιες οτι απαγορευεται το κομπιουτερακι?
Ειμαστε σοβαροι?



Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μας δώσουν ούτε πρόχειρο για πράξεις + απαγορεύεται το μολύβι και γόμα...
Περίεργα πράγματα....

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τετ Ιουν 13, 2018 9:46 am

Gieleni έγραψε:
laraasep έγραψε:Κατα τη διάρκεια της εξέτασης επιτρέπται κουμπιουτεράκι??




Οχι αρα θα ειναι στρογγυλα τα νουμερα.

Καλημέρα. Μην είσαι και τόσο σίγουρη για αυτό θα έλεγα...

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τετ Ιουν 13, 2018 9:57 am

logoikonom έγραψε:Η βάση της βαθμολογίας είναι 60. Το 60 αναφέρεται σε κάθε ενότητα ξεχωριστά ή στον σταθμισμένο Μ.Ο.; Δεν διευκρινίζεται στην προκήρυξη. Ποια είναι η γνώμη σας;




Για καθε μαθημα νομιζω οπως στις ενοτητες των αγγλικων.Δεν γινεται να γραψεις 40% Λεκτικες και 100% Λογιστικη-Ελεγκτικη.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τετ Ιουν 13, 2018 9:59 am

Dimitris04 έγραψε:Καλημέρα συνάδελφοι..Μπορείτε να μου δώσετε μια ιδέα που μπορώ να βρω παλιά θέματα στην Λογιστική-Ελεγκτικη???



Καλημερα μπορεις να μπεις στις σελιδες των φροντιστηριων και να τα κατεβασεις απο εκει εχει απο το 2004 νομιζω και μετα.Μπορεις να βρεις και απο προγενεστερους διαγωνισμους αλλα δεν θα ειναι πολλαπλης επιλογης.


Νομιζω μπαινουμε στην τελικη ευθεια.Σημερα υπολογιζα την αποχη.Πιστευω ομως οτι οποιος εχει διαβασει σοβαρα θα προσελθει ακομα και απο Κρητη κατα πασα πιθανοτητα.


Δεν ξερω τι αλλο να προσθεσω στο διαβασμα μου ρε παιδια καντε κι εσεις μια σουμα με ενοτητες που εχετε διαβασει.

Ginarg
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2018 5:48 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Ginarg » Τετ Ιουν 13, 2018 10:15 am

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ

Μας έδωσαν την επιλογή να δηλώσουμε εξεταστικό κέντρο σε μία από όλες τις Περιφερειακές ενότητες.
Τώρα τι κάνουμε για να αλλάξουμε εξεταστικό κέντρο; Πχ από Αθήνα - Πάτρα; Γνωρίζει κανείς;

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:42 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Τετ Ιουν 13, 2018 11:28 am

Statistikos83 έγραψε:
Arma81 έγραψε:
ALMALIBREVASILIKI έγραψε:βγηκαν τα εξεταστικα κεντρα... ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΠΑΜΕ ΠΕΙΡΑΙΑ... ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ!!!

Κατά πως φαίνεται μάζεψαν τους περισσότερους στα μεγάλα αστικά κέντρα, μπορεί και μόνο Αθήνα-Πειραιά-θεσσαλονίκη, ποιος ξέρει... Έχεις απόλυτο δίκιο. Από που να αρχίσεις, από την ταλαιπωρία ή τα έξοδα...



Νομίζω ότι η αποχή θα αγγίξει μεγάλο ποσοστό λόγω των λίγων εξεταστικών κέντρων μόνο Αθήνα, Πάτρα και θεσ/κη... Δεν το καταλαβαίνω καθόλου που δεν έχει Κρήτη καθόλου...

ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΚΤΡΗΤΗ ΘΕΛΕΙ 250 ΕΙΣΗΤΗΡΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΛΠ..
1 ΣΧΟΛΕΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ....???/

Arma81
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 28, 2017 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Arma81 » Τετ Ιουν 13, 2018 1:53 pm

Statistikos83 έγραψε:
Gieleni έγραψε:Εγγυημενη η αποχη πλεον.Εβαλαν Θεσσαλονικη αλλα ξεχασαν να βαλουν Κρητη.Ποσο θα κοστιζε ενα δυο σχολεια στην Κρητη και πεντε εξι επιτηρητες.Τεσπα ετσι κι αλλιως Αθηνα δηλωσα απλα το λεω για αυτους που υποχρεωνονται να ταξιδεψουν.


Αλλο θεμα τωρα, διαβαζω καλα στις οδηγιες οτι απαγορευεται το κομπιουτερακι?
Ειμαστε σοβαροι?



Πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μας δώσουν ούτε πρόχειρο για πράξεις + απαγορεύεται το μολύβι και γόμα...
Περίεργα πράγματα....

Statistikos83 αποκλείεται αυτό, πάντα υπάρχει πρόχειρο, απλά θα κάνεις μουντζούρες, εφόσον είναι πρόχειρο, δεν σχετίζεται με αυτό η απαγόρευση γόμας.

Sosis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2018 1:43 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Sosis » Τετ Ιουν 13, 2018 2:02 pm

Νομιζω στο προχειρο δε θα απαγορευεται το μολύβι καλε!! Μονο στο απαντητικο για να.μην αλλοιωνονται τα αποτελεσματα ισως γι αυτο?? :roll:

vtz
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2012 11:16 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vtz » Τετ Ιουν 13, 2018 2:33 pm

Μου βγάζει στη σελίδα του ΑΣΕΠ.."Δεν υπάρχουν εγγραφές προς εμ΄φανιση'..Πλάκα θα χει..

Sosis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2018 1:43 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Sosis » Τετ Ιουν 13, 2018 3:53 pm

vtz έγραψε:Μου βγάζει στη σελίδα του ΑΣΕΠ.."Δεν υπάρχουν εγγραφές προς εμ΄φανιση'..Πλάκα θα χει..

Δοκιμασε με ενα στοιχειο μονο... μονο ταυτοτητα η μονο αφμ

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τετ Ιουν 13, 2018 4:34 pm

Arma81 έγραψε:
Gieleni έγραψε:
laraasep έγραψε:Κατα τη διάρκεια της εξέτασης επιτρέπται κουμπιουτεράκι??




Οχι αρα θα ειναι στρογγυλα τα νουμερα.

Καλημέρα. Μην είσαι και τόσο σίγουρη για αυτό θα έλεγα...[/quote


Στο πανεπιστημιο αν δεν ειχε κομπιουτερακι τα νουμερα ηταν απλοικα ηθελα να καταλαβουμε την λογικη της ασκησης και οχι να εστιασουμε στην διαιρεση.

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τετ Ιουν 13, 2018 4:36 pm

Sosis έγραψε:Απαγορεύεται κομπιουτερακι αρα συντελεστες προεξοφλησης δε νομιζω να εχει... λετε να πρεπει να υψωσουμε στην πεμπτη πχ με το χερι? Σε ολους τους προηγουμενους διαγωνισμούς τα νουμερα ηταν ευκολα οποτε δεν θα ειναι τραγικα πιστευω..
Η αποχη θα ειναι σχετικη... οι διαβασμενοι θα πανε να γραψουν οπου και να τους στειλουν φανταζομαι... η αποχη θα ειναι απο καποιους που δεν ασχοληθηκαν καθολου απλα δινουν μηπως τους κατσει.. οι οποιοι κατα την αποψη μου δε διαμορφωνουν και τη βαση για να περασεις... αν εγω πχ δεν ασχοληθηκα καθολου μπορει οντως να μη παω να γραψω λογω ταλαιπωριας και χρηματων αλλα οποιος στοιχειωδως ασχοληθηκε θα κανει την προσπάθεια του!




Που κολλανε οι συντελεστες προεξοφλησης??????
Δεν εχω διαβασει κατι τετοιο.

Sosis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Δευ Ιουν 11, 2018 1:43 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Sosis » Τετ Ιουν 13, 2018 6:28 pm

Gieleni έγραψε:
Sosis έγραψε:Απαγορεύεται κομπιουτερακι αρα συντελεστες προεξοφλησης δε νομιζω να εχει... λετε να πρεπει να υψωσουμε στην πεμπτη πχ με το χερι? Σε ολους τους προηγουμενους διαγωνισμούς τα νουμερα ηταν ευκολα οποτε δεν θα ειναι τραγικα πιστευω..
Η αποχη θα ειναι σχετικη... οι διαβασμενοι θα πανε να γραψουν οπου και να τους στειλουν φανταζομαι... η αποχη θα ειναι απο καποιους που δεν ασχοληθηκαν καθολου απλα δινουν μηπως τους κατσει.. οι οποιοι κατα την αποψη μου δε διαμορφωνουν και τη βαση για να περασεις... αν εγω πχ δεν ασχοληθηκα καθολου μπορει οντως να μη παω να γραψω λογω ταλαιπωριας και χρηματων αλλα οποιος στοιχειωδως ασχοληθηκε θα κανει την προσπάθεια του!




Που κολλανε οι συντελεστες προεξοφλησης??????
Δεν εχω διαβασει κατι τετοιο.

Εχει προεξοφλητικα επιτοκια.... σε χρηματοδοτικη μισθωση πχ....


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες