Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
nonabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 2:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nonabella » Πέμ Φεβ 21, 2019 1:49 pm

Με όλο το σεβασμό προς όλους τους συναδέλφους, τι ακριβώς σας φαίνεται περίεργο; Που έκαναν ένσταση οι των προσωρινών; Δηλαδή αν κάποιος θεωρεί ότι δεν πέρασε στη πόλη του για μισή μονάδα επειδή δεν του προσμετρήθηκε η προυπηρεσία του ή το μεταπτυχιακό του να μην κάνει ένσταση;;;;! Ο καθένας έχει τους λόγους του για να κάνει την ένστασή του, πρέπει εμείς να τον "μαλώνουμε"; Θεωρώ πολύ άσχημο να στρεφόμαστε ο ένας κατά του άλλου επειδή το ΑΣΕΠ ή ένα σάιτ τάχα δικαιολογεί την έκδοση των οριστικών με το πρόσχημα ότι 200 ενστάσεις είναι πολλές...έλεος...μην τρώτε κουτόχορτο, να παραμείνουμε ενωμένοι και να πιέσουμε εκεί που πρέπει.

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Πέμ Φεβ 21, 2019 2:14 pm

Nomikii έγραψε:Dancer συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Το να πιέσουμε λίγο τοσο τον ΑΣΕΠ οσο και την ααδε, δείχνει οτι είμαστε παρόντες και δεν χαθήκαμε. Δεν μας κάνει κανείς χάρη βγάζοντας τα αποτελέσματα. Υποτίθεται μιλάμε συνέχεια για μία σοβαρή Αρχή. Τουλάχιστον θα έπρεπε να υπάρχει επίσημη ενημέρωση για το χρονοδιάγραμμα που ισχύει. Συμφωνώ οτι είναι παράξενες οι ενστάσεις απο επιτυχόντες διοριστεους.
Γενικότερα θέλω να καταλήξω οτι η εμπειρία μου με υπαλλήλους του Δημοσίου, μου έχει δείξει οτι μόνο άμα πιέσεις βγάζεις άκρη.
Διαφορετικά όπως έχω ξαναπεί φοβόμαστε να πάρουμε τηλέφωνο μήπως μας φωνάξει ο αρμόδιος υπάλληλος.
Εάν υπήρχε μια σωστότερη επίσημη ενημέρωση προφανώς και δεν θα καλούσαμε το κάθε αριθμό που βρίσκουμε απο το φόρουμ ούτε θα ενοχλουσαμε κανέναν.


Εγώ την άλλη εβδομάδα που θα χω άδεια θα ξαναπάρω, αλλα λογικά η απάντηση θα ειναι «ειναι πολλές οι ενστάσεις - λίγο πριν το Πάσχα»... Θα το κάνω γιατί πιστεύω ότι πρέπει να πιέσουμε κι εμείς, αλλα μην περιμένεις και πολλά πράγματα...

Σίγουρα θα έχουμε καλύτερα αποτελέσματα αν αρχίσουμε να πιέζουμε στην ΑΑΔΕ...

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Πέμ Φεβ 21, 2019 2:35 pm

Δεν είμαι στην Αθήνα αλλά σε λίγες μέρες θα είμαι.
Έχω σκεφτεί επειδή όπως είναι φυσικό εδώ δεν μπορούμε να πούμε ονόματα και τηλέφωνα, εάν θέλετε κάποιοι από εσάς να δώσουμε ένα ραντεβού σε ένα κεντρικό μέρος(Σύνταγμα) και να βρεθούμε απο κοντά ώστε και να γνωριστούμε και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.
Μπορεί να λέω βλακείες και κάτι που δεν γίνεται αλλά είναι μια σκέψη που την κάνω εδώ και καιρό και ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας.

polykari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 12:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό polykari » Πέμ Φεβ 21, 2019 4:39 pm

nonabella έγραψε:Με όλο το σεβασμό προς όλους τους συναδέλφους, τι ακριβώς σας φαίνεται περίεργο; Που έκαναν ένσταση οι των προσωρινών; Δηλαδή αν κάποιος θεωρεί ότι δεν πέρασε στη πόλη του για μισή μονάδα επειδή δεν του προσμετρήθηκε η προυπηρεσία του ή το μεταπτυχιακό του να μην κάνει ένσταση;;;;! Ο καθένας έχει τους λόγους του για να κάνει την ένστασή του, πρέπει εμείς να τον "μαλώνουμε"; Θεωρώ πολύ άσχημο να στρεφόμαστε ο ένας κατά του άλλου επειδή το ΑΣΕΠ ή ένα σάιτ τάχα δικαιολογεί την έκδοση των οριστικών με το πρόσχημα ότι 200 ενστάσεις είναι πολλές...έλεος...μην τρώτε κουτόχορτο, να παραμείνουμε ενωμένοι και να πιέσουμε εκεί που πρέπει.

Συναδελφε για το ότι ο αριθμός των ενστάσεων δε δικαιολογεί την καθυστέρηση είμαι μαζί σου!! Αν κάποιος αδικήθηκε ή είναι στην κόψη για είναι μέσα το καταλαβαίνω. Αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που κάνουν ένσταση και είναι μέσα σίγουρα για να μην κάνουν οι από κάτω, το οποίο το έχω ακούσει από πολλούς. Τι να πω;; Ας κάνουμε υπομονή!! Θα τα βγάλουν οπότε γουστάρουν έτσι και αλλιώς.

Tomcat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 21, 2018 2:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Tomcat » Πέμ Φεβ 21, 2019 7:48 pm

Για μένα συνάδελφοι, το χειρότερο δεν είναι το πότε θα βγουν τα οριστικά. Άλλωστε υπάρχει άτυπα μια προθεσμία, μέχρι το Πάσχα (του 2019 :lol: ). Το πρόβλημα είναι ο χρόνος φοίτησης στην ακαδημία και η συνακόλουθη πολυέξοδη παραμονή μας στην Αθήνα. Επομένως νομίζω ότι θα έπρεπε να πιέσουμε με κάποιο τρόπο προς αυτή την κατεύθυνση, ούτως ώστε να ενημερωθούμε σχετικά.

kate2019
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2019 3:53 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kate2019 » Πέμ Φεβ 21, 2019 9:27 pm

Nomikii έγραψε:Δεν είμαι στην Αθήνα αλλά σε λίγες μέρες θα είμαι.
Έχω σκεφτεί επειδή όπως είναι φυσικό εδώ δεν μπορούμε να πούμε ονόματα και τηλέφωνα, εάν θέλετε κάποιοι από εσάς να δώσουμε ένα ραντεβού σε ένα κεντρικό μέρος(Σύνταγμα) και να βρεθούμε απο κοντά ώστε και να γνωριστούμε και να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.
Μπορεί να λέω βλακείες και κάτι που δεν γίνεται αλλά είναι μια σκέψη που την κάνω εδώ και καιρό και ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας.


Καλησπέρα σας ! Πρώτη φορά συμμετοχή στο φόρουμ. Συγχαρητήρια σε ολους τους συναδέλφους!
Ειμαι επιτυχών στους οικονομολόγους. Συμφωνώ πως πρεπει να πιέσουμε την κατάσταση και το να συναντηθούμε για να αποφασίσουμε τον τροπο !

nonabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 2:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nonabella » Πέμ Φεβ 21, 2019 11:29 pm

polykari έγραψε:Συναδελφε για το ότι ο αριθμός των ενστάσεων δε δικαιολογεί την καθυστέρηση είμαι μαζί σου!! Αν κάποιος αδικήθηκε ή είναι στην κόψη για είναι μέσα το καταλαβαίνω. Αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που κάνουν ένσταση και είναι μέσα σίγουρα για να μην κάνουν οι από κάτω, το οποίο το έχω ακούσει από πολλούς. Τι να πω;; Ας κάνουμε υπομονή!! Θα τα βγάλουν οπότε γουστάρουν έτσι και αλλιώς.

Ακόμα και αν κάποιος κάνει ένσταση για να μην κάνουν οι από κάτω του το θεωρώ δικαιολογημένο. Ίσως εσύ να περνάς με εντοπιότητα και να μην έχεις θέμα με τον επόμενο σε σειρά βαθμολογικά οπότε δεν αγχώνεσαι για το τι μέλλει γενέσθαι. Όμως υπάρχουν πολλοί που μπορεί για λίγο ή επειδή δεν το κυνήγησαν να βρεθούν μακριά από το σπίτι τους, τις οικογένειές τους, τα παιδιά τους ή ακόμα χειρότερα τα μωρά τους για πολύ μεγαλύτερο διάστημα από το χρόνο εκπαίδευσης. Να μη μιλήσω για το οικονομικό που όλους μας τρώει...Όπως και να χει η ένσταση είναι αναφαίρετο δικαίωμα του υποψηφίου και το ΑΣΕΠ θα κρίνει την ορθότητά της. Δυστυχώς για μας η 3Κ έχει αποδυναμώσει αρκετά το προσωπικό που ασχολείται με άλλες προκηρύξεις. Επί της ουσίας όμως η επιτροπή ενστάσεων μπορεί να εξετάσει τις ενστάσεις μέσα σε δύο συνεδριάσεις. Οι εισηγήσεις είναι που καθυστερούν...και όσο για τις 15σέλιδες απαντήσεις των ενστάσεων δεν είναι απαραίτητο να γραφούν και να σταλούν πριν την έκδοση των οριστικών.

econometrician
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: Τρί Φεβ 06, 2018 2:00 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό econometrician » Παρ Φεβ 22, 2019 10:28 am

Καλημέρα συναδελφοι,
μην απογοητευεστε με την εκπαίδευση. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα έχουμε θεωρητική εκπαίδευση τοσους μηνες, μεγαλο μέρος της εκπαίδευσης θα ειναι και η πρακτική. Επίσης απότι διάβασα στο σαιτ της ακαδημιας πρωτα παμε στη θεση μας από την οποια γινεται εισηγηση για την εκπαιδευση μας. Άρα εκεί πρεπει να ισχυει ο νομος για τη διαδικασία του δόκιμου υπαλλήλου των δυο πρωτων μηνων. Έπειτα είναι λογικό να εκπαιδευτούμε ο καθένας ανάλογα με το πόστο που θα αναλάβει και όχι μόνο με βάση την ειδικότητά του οικονομολόγου ή νομικού ή στατιστικου. Δε νομίζω με το που παρουσιαστουμε στην ορκωμοσία να παμε για εκπαιδευση και σιγουρα όχι το καλοκαιρι που χρειαζονται προσωπικο. Εγω θα προτεινα για αρχη να δημιουργήσουμε ενα κλειστό γκρουπ στο φεισμπουκ μιας και μια συναντηση τυχαια στην Αθηνα μπορει να ειναι δυσκολη ακομα και για καποιον που μενει στην ιδια πολη.

ARIEL
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 9:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ARIEL » Παρ Φεβ 22, 2019 11:53 am

Καλημέρα συνάδελφοι.

Σε προηγούμενες σελίδες κάποιος έγραψε ότι και σε άλλες προκηρύξεις αναφερόταν η εκπαίδευση στην ακαδημία. Ούτε η προκήρυξη της ΑΑΔΕ το 2015 ούτε το 2016 έγραφε πουθένα για την Φ.Τ.Α. Μπορεί να γινόταν αναφορά στην εισαγωγική εκπαίδευση των δημοσίων υπαλλήλων που υλοποιείται από το ΕΚΔΔΑ και διαρκεί μία εβδομάδα και αφορά όλους τους νεοδιοριστέους υπαλλήλους , σίγουρα πάντως δεν γινόταν αναφορά στην ακαδημία. Αν ανατρέξετε και σε άλλες προκηρύξεις της ΑΑΔΕ θα βεβαιωθείτε.

Αναφορικά με τις ενστάσεις , επειδή έχω λάβει απάντηση από ένσταση που έχω κάνει για την 15κ ήταν 18 σελίδες. Δεν νομίζω όμως ότι είναι αυτό που καθυστερεί τα αποτελέσματα , αλλά η συγγραφή των εισηγήσεων για τόσες ενστάσεις. Η απάντηση άλλωστε σε μεγαλύτερο μέρος ήταν κοινή για τους περίπου 120 που ήμασταν θέμα συζήτησης σε 1 μόνο συνεδρίαση (εννοώ ότι τα έχοντας υπόψη , το σκεπτικό κτλ ήταν κοινά για όλους).

Από γνωστή μου που εργάζεται στην ΑΑΔΕ , έμαθα ότι η εκπαίδευση θα ξεκινήσει μάλλον Ιούνιο και θα είναι γύρω στους 7 μήνες. Η ίδια δεν έχει πληροφόρηση προσωπικά , αλλά είναι γνωστό σε όλους όσοι εργάζονται σε κεντρικές υπηρεσίες. Γενικότερα , επικρατεί ένα κλίμα αναβάθμισης της ΦΤΑ.
Ίσως αν καλούσαμε στην ακαδημία να μαθαίναμε πληροφορίες για την εκπαίδευση.

ARIEL
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 9:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ARIEL » Παρ Φεβ 22, 2019 12:16 pm

Επίσης , στον κανονισμό της ΦΤΑ διάβασα ότι για τους νεοδιόριστους θα δημιουργούνται προσωποπαγείς θέσεις στην ακαδημία και μετά την επιτυχή ολοκλήρωση της εκπαίδευσης θα γίνεται η τοποθέτηση στην οργανική. Συνεπώς , αν ισχύσει ο κανονισμός (που προσωπικά πιστεύω ότι θα γίνει η προβλεπόμενη διαδικασία) είναι βέβαιο ότι θα πάμε πρώτα στην ακαδημία.

polykari
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 30, 2018 12:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό polykari » Παρ Φεβ 22, 2019 12:21 pm

nonabella έγραψε:
polykari έγραψε:Συναδελφε για το ότι ο αριθμός των ενστάσεων δε δικαιολογεί την καθυστέρηση είμαι μαζί σου!! Αν κάποιος αδικήθηκε ή είναι στην κόψη για είναι μέσα το καταλαβαίνω. Αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που κάνουν ένσταση και είναι μέσα σίγουρα για να μην κάνουν οι από κάτω, το οποίο το έχω ακούσει από πολλούς. Τι να πω;; Ας κάνουμε υπομονή!! Θα τα βγάλουν οπότε γουστάρουν έτσι και αλλιώς.

Ακόμα και αν κάποιος κάνει ένσταση για να μην κάνουν οι από κάτω του το θεωρώ δικαιολογημένο. Ίσως εσύ να περνάς με εντοπιότητα και να μην έχεις θέμα με τον επόμενο σε σειρά βαθμολογικά οπότε δεν αγχώνεσαι για το τι μέλλει γενέσθαι. Όμως υπάρχουν πολλοί που μπορεί για λίγο ή επειδή δεν το κυνήγησαν να βρεθούν μακριά από το σπίτι τους, τις οικογένειές τους, τα παιδιά τους ή ακόμα χειρότερα τα μωρά τους για πολύ μεγαλύτερο διάστημα από το χρόνο εκπαίδευσης. Να μη μιλήσω για το οικονομικό που όλους μας τρώει...Όπως και να χει η ένσταση είναι αναφαίρετο δικαίωμα του υποψηφίου και το ΑΣΕΠ θα κρίνει την ορθότητά της. Δυστυχώς για μας η 3Κ έχει αποδυναμώσει αρκετά το προσωπικό που ασχολείται με άλλες προκηρύξεις. Επί της ουσίας όμως η επιτροπή ενστάσεων μπορεί να εξετάσει τις ενστάσεις μέσα σε δύο συνεδριάσεις. Οι εισηγήσεις είναι που καθυστερούν...και όσο για τις 15σέλιδες απαντήσεις των ενστάσεων δεν είναι απαραίτητο να γραφούν και να σταλούν πριν την έκδοση των οριστικών.

Υπάρχουν άνθρωποι που μείναν εκτός γιατί δήλωσαν μόνο εκεί που μπορούσαν να πάνε. Το θεωρώ πιο τίμιο παρόλα αυτά. Έχω και εγώ μωράκι και δε θα μπορούσα να μεινω μακριά του. Είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι νομίζει. Εγώ απλώς ανέφερα πως είναι καθυστέρηση για κάποιους που έχουν ήδη περάσει όπου έχουν δηλώσει γιατί ούτως ή άλλως αν κάποιος κάνει ένσταση από κάτω θα ξανανοιχτει και ο δικός του φάκελος. Αυτή είναι η άποψη μου. Αν κάνω λάθος συγχώρεσε με.

Nomikii
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 7:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Nomikii » Παρ Φεβ 22, 2019 12:55 pm

Οκ econometrician, δεν έχω πρόβλημα εγώ

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Παρ Φεβ 22, 2019 1:40 pm

polykari έγραψε:
nonabella έγραψε:
polykari έγραψε:Συναδελφε για το ότι ο αριθμός των ενστάσεων δε δικαιολογεί την καθυστέρηση είμαι μαζί σου!! Αν κάποιος αδικήθηκε ή είναι στην κόψη για είναι μέσα το καταλαβαίνω. Αλλά υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που κάνουν ένσταση και είναι μέσα σίγουρα για να μην κάνουν οι από κάτω, το οποίο το έχω ακούσει από πολλούς. Τι να πω;; Ας κάνουμε υπομονή!! Θα τα βγάλουν οπότε γουστάρουν έτσι και αλλιώς.

Ακόμα και αν κάποιος κάνει ένσταση για να μην κάνουν οι από κάτω του το θεωρώ δικαιολογημένο. Ίσως εσύ να περνάς με εντοπιότητα και να μην έχεις θέμα με τον επόμενο σε σειρά βαθμολογικά οπότε δεν αγχώνεσαι για το τι μέλλει γενέσθαι. Όμως υπάρχουν πολλοί που μπορεί για λίγο ή επειδή δεν το κυνήγησαν να βρεθούν μακριά από το σπίτι τους, τις οικογένειές τους, τα παιδιά τους ή ακόμα χειρότερα τα μωρά τους για πολύ μεγαλύτερο διάστημα από το χρόνο εκπαίδευσης. Να μη μιλήσω για το οικονομικό που όλους μας τρώει...Όπως και να χει η ένσταση είναι αναφαίρετο δικαίωμα του υποψηφίου και το ΑΣΕΠ θα κρίνει την ορθότητά της. Δυστυχώς για μας η 3Κ έχει αποδυναμώσει αρκετά το προσωπικό που ασχολείται με άλλες προκηρύξεις. Επί της ουσίας όμως η επιτροπή ενστάσεων μπορεί να εξετάσει τις ενστάσεις μέσα σε δύο συνεδριάσεις. Οι εισηγήσεις είναι που καθυστερούν...και όσο για τις 15σέλιδες απαντήσεις των ενστάσεων δεν είναι απαραίτητο να γραφούν και να σταλούν πριν την έκδοση των οριστικών.

Υπάρχουν άνθρωποι που μείναν εκτός γιατί δήλωσαν μόνο εκεί που μπορούσαν να πάνε. Το θεωρώ πιο τίμιο παρόλα αυτά. Έχω και εγώ μωράκι και δε θα μπορούσα να μεινω μακριά του. Είναι δικαίωμα του καθενός να κάνει ότι νομίζει. Εγώ απλώς ανέφερα πως είναι καθυστέρηση για κάποιους που έχουν ήδη περάσει όπου έχουν δηλώσει γιατί ούτως ή άλλως αν κάποιος κάνει ένσταση από κάτω θα ξανανοιχτει και ο δικός του φάκελος. Αυτή είναι η άποψη μου. Αν κάνω λάθος συγχώρεσε με.


Συμφωνώ απόλυτα, αν και για την ώρα δεν έχω μωράκι. Παρ όλα αυτά, δήλωσα αποκλειστικά Αθήνα, καθώς αν πέρναγα οπουδήποτε αλλού θα έμπαινα σε μια διαδικασία να σκέφτομαι αν θα δεχτώ το διορισμό και να προσπαθώ να έρθω Αθήνα... Για μένα ειναι προτιμότερο να μείνεις απ έξω και να περιμένεις να σε τραβήξουν αργότερα εκεί που θες να πας, παρα να πας κάπου με το ζόρι και να μην μπορεις να ζήσεις κι ολας... Τελοσπαντων, όλα ειναι θέμα επιλογών... Το θέμα ειναι όμως ότι ελλειψει συμβούλων λόγω της 3Κ, η διαδικασία δε ρολάρει...

Δεν κατάλαβα αυτό που είπες για το άνοιγμα των φακέλων. Αν κανει ένσταση ο κατω απο μένα, θα ανοίξουν και το δικό μου φάκελο;;;

nlow
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιαν 23, 2019 9:17 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nlow » Παρ Φεβ 22, 2019 1:55 pm

econometrician έγραψε:Καλημέρα συναδελφοι,
μην απογοητευεστε με την εκπαίδευση. Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα έχουμε θεωρητική εκπαίδευση τοσους μηνες, μεγαλο μέρος της εκπαίδευσης θα ειναι και η πρακτική. Επίσης απότι διάβασα στο σαιτ της ακαδημιας πρωτα παμε στη θεση μας από την οποια γινεται εισηγηση για την εκπαιδευση μας. Άρα εκεί πρεπει να ισχυει ο νομος για τη διαδικασία του δόκιμου υπαλλήλου των δυο πρωτων μηνων. Έπειτα είναι λογικό να εκπαιδευτούμε ο καθένας ανάλογα με το πόστο που θα αναλάβει και όχι μόνο με βάση την ειδικότητά του οικονομολόγου ή νομικού ή στατιστικου. Δε νομίζω με το που παρουσιαστουμε στην ορκωμοσία να παμε για εκπαιδευση και σιγουρα όχι το καλοκαιρι που χρειαζονται προσωπικο. Εγω θα προτεινα για αρχη να δημιουργήσουμε ενα κλειστό γκρουπ στο φεισμπουκ μιας και μια συναντηση τυχαια στην Αθηνα μπορει να ειναι δυσκολη ακομα και για καποιον που μενει στην ιδια πολη.


Αυτό που αναφέρεις για την πρακτική εκπαίδευση προκύπτει από κάπου ? Αλλά και έτσι να είναι, εάν το πρακτικό μέρος της εκπαίδευσης γίνει στην ακαδημία στην Αθήνα δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι για τα παιδιά που είναι κάτοικοι επαρχίας και διορισθέντες σε θέσεις επαρχίας.
Σχετικά με αυτό που αναφέρεις για τους 2 μήνες προκύπτει από κάπου ? Ρωτάω γατί η προκήρυξη αναφέρει ρητά ότι "Κατά τη διάρκεια της ως άνω εκπαίδευσης, λογίζονται και αμείβονται ως δόκιμοι δημόσιοι υπάλληλοι" δεν αναφέρει χρονική διάρκεια.

nomikaria2
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Δευ Ιαν 08, 2018 12:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nomikaria2 » Παρ Φεβ 22, 2019 2:16 pm

Τι εννοείτε βρε παιδιά οτι έκαναν ένσταση "για να μη κάνουν οι από κάτω" ; Δηλαδή αν εσύ δεν έχεις αδικηθεί με τί αιτιολογία κάνεις ένσταση;


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 19 επισκέπτες