Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
triste
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 3:50 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό triste » Τρί Ιούλ 23, 2019 11:22 am

Καλημέρα παιδιά,

θέλοντας να βοηθήσω (είναι λογικό να δημιουργηείται πανικός και εκνευρισμός από ασάφειες) παραθέτω τα σημεία απο το site της ΑΑΔΕ όπου νομίζω πως φαίνονται τοσο τα δύο στάδια εκπαίδευσης όσο και ο τόπος διεξαγωγής.

"ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ - ΒΗΜΑ 13
Στο πρώτο στάδιο παρέχονται βασικές γνώσεις των φορολογικών και τελωνειακών αντικειμένων και ακολουθεί πρακτική εκπαίδευση σε αυτά.
Στο δεύτερο στάδιο πραγματοποιείται η θεωρητική κατάρτιση στους τομείς εξειδίκευσης του εφοριακού και τελωνειακού κλάδου αντίστοιχα και ολοκληρώνεται με τη σχετική πρακτική εκπαίδευση."

Νομίζω λοιπόν πως προκύπτουν πράγματι δύο κύκλοι θεωρητικών εκπαιδεύσεων - στην αίτηση για τις πρακτικες ασκήσεις δε υπάρχει disclaimer πως "Δεν προβλέπεται κανενός είδους αποζημίωση για έξοδα μετακίνησης, διαμονής κτλ."


Οσον αφορα δε στον τοπο διεξαγωγής όντως δεν αναφέρεται στα προηγούμενα βήματα - παρόλαυτά στο ΒΗΜΑ 16 υποπαραγραφος iii αναφέρεται και παλι ρητά το εξής : "Τα θεωρητικά μέρη του εκπαιδευτικού προγράμματος θα διεξαχθούν μόνο στην Αθήνα , σε τοποθεσία που θα ανακοινωθεί το προσεχές διάστημα."

Ελπίζω να βοήθησα!

Καλή αρχή σε όλους μας!

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Τρί Ιούλ 23, 2019 4:26 pm

Καλησπέρα σε όλους!
Βρε παιδιά με το θέμα παραίτηση τι έχετε κανει;;
Στο site της ΑΑΔΕ αναφέρεται ως χρονικό σημείο να πραγματοποιηθεί αφού εκδοθεί το ΦΕΚ διορισμού και έως την προηγούμενη μέρα της ορκωμοσίας μας.
Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο;;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

grv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 10:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό grv » Πέμ Ιούλ 25, 2019 12:18 am

Συνάδελφοί έχω μια απορία...Στην αίτηση δήλωσης προτίμησης σε κάποιο σημείό αναφέρει : Δήλωση Μονάδας* (Α’ τάξεως και μόνον στην Αττική, Α’ και Β’ Τάξεως σε περιφερειακές ενότητες διορισμού ή τόπου κατοικίας.)
Τι είναι η μονάδα Α τάξεως και τι η Β τάξεως; Ποια η διαφορά;

ksm86
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 08, 2018 10:49 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ksm86 » Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:00 am

grv έγραψε:Συνάδελφοί έχω μια απορία...Στην αίτηση δήλωσης προτίμησης σε κάποιο σημείό αναφέρει : Δήλωση Μονάδας* (Α’ τάξεως και μόνον στην Αττική, Α’ και Β’ Τάξεως σε περιφερειακές ενότητες διορισμού ή τόπου κατοικίας.)
Τι είναι η μονάδα Α τάξεως και τι η Β τάξεως; Ποια η διαφορά;

Μονάδα Α τάξεως είναι αυτή που εχει τμήμα ελέγχου. Αν γκουγκλαρεις θα βρεις έγγραφο με λίστα μονάδων Α και Β τάξεως.

grv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 10:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό grv » Πέμ Ιούλ 25, 2019 1:12 pm

ksm86 έγραψε:
grv έγραψε:Συνάδελφοί έχω μια απορία...Στην αίτηση δήλωσης προτίμησης σε κάποιο σημείό αναφέρει : Δήλωση Μονάδας* (Α’ τάξεως και μόνον στην Αττική, Α’ και Β’ Τάξεως σε περιφερειακές ενότητες διορισμού ή τόπου κατοικίας.)
Τι είναι η μονάδα Α τάξεως και τι η Β τάξεως; Ποια η διαφορά;

Μονάδα Α τάξεως είναι αυτή που εχει τμήμα ελέγχου. Αν γκουγκλαρεις θα βρεις έγγραφο με λίστα μονάδων Α και Β τάξεως.



Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

micmar
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2007 10:49 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό micmar » Παρ Ιούλ 26, 2019 10:58 am

Καλημερα παιδιά,εγώ σήμερα έλαβα email για την β εκπαιδευτική σειρά,18/11, αν και είχα δηλώσει α.

Οπως αναφέρει το email ,προτεραιότητα δόθηκε σε πολύτεκνους,μακροχρόνια άνεργους,μονογονεϊκες οικογένειες,αλλα επαιξε ρόλο κ η βαθμολογία του καθενός.

Τουλάχιστον προχωράει η διαδικασία..

Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

el2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 3:21 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό el2018 » Παρ Ιούλ 26, 2019 12:38 pm

Καλημέρα συνάδελφοι! Μου ήρθε με mail η γνωστοποίηση για την εκπαίδευση. Ξεκινάω 16 Σεπτεμβρίου. Όσοι είστε από επαρχία, έχετε σκεφτεί κάτι για διαμονή?

WASDE123
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 21, 2018 3:55 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό WASDE123 » Παρ Ιούλ 26, 2019 12:59 pm

καλημέρα σας
μου ήρθε σήμερα Mail για την εκπαιδευτική σειρά
για ΦΕΚ διορισμού αναφέρει εντός Αυγούστου

ioulial
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 12:20 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ioulial » Παρ Ιούλ 26, 2019 3:18 pm

Σήμερα έτυχε να περάσω από το κτίριο που θα μεταφερθεί η ακαδημία στην Ηλιούπολη. Είναι τελείως εγκατελειμμένο και δεν έχει ξεκινήσει καμιά εργασία επισκευής του, οπότε λογικά η εκπαίδευση θα γίνει στο Μοσχάτο.

ioulial
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 04, 2018 12:20 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ioulial » Παρ Ιούλ 26, 2019 4:59 pm

Ξέρετε αν θα βγει ένα ΦΕΚ για όλους ή δύο ξεχωριστά, ανάλογα με τη σειρά εκπαίδευσης;

Orange
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 4:54 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Orange » Παρ Ιούλ 26, 2019 5:27 pm

Καλησπέρα παιδιά! Μόλις έγινα μέλος στο φόρουμ και είμαι στον κλάδο των εφοριακών με πτυχίο νομικής. Σήμερα έλαβα mail και ενημερώθηκα ότι θα είμαι στη 2η και όχι στην πρώτη εκπαιδευτική σειρά, που είχα επιλέξει και η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ να φύγω από την τωρινή δουλειά μου! Ήθελα να σας ρωτήσω, την ενημέρωση ότι το ΦΕΚ διορισμού θα βγει εντός Αυγούστου την είχατε μέσω mail ή τηλεφωνικά; Επίσης, θα είναι ενιαίο και για τις δύο εκπαιδευτικές σειρές;

grv
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 10:21 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό grv » Παρ Ιούλ 26, 2019 11:31 pm

WASDE123 έγραψε:καλημέρα σας
μου ήρθε σήμερα Mail για την εκπαιδευτική σειρά
για ΦΕΚ διορισμού αναφέρει εντός Αυγούστου




Λάβατε όλοι email ενημέρωσης για την εκπαιδευτική σειρά; Εγω δεν έλαβα τιποτα..

stav87
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2017 5:07 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stav87 » Παρ Ιούλ 26, 2019 11:44 pm

Orange έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Μόλις έγινα μέλος στο φόρουμ και είμαι στον κλάδο των εφοριακών με πτυχίο νομικής. Σήμερα έλαβα mail και ενημερώθηκα ότι θα είμαι στη 2η και όχι στην πρώτη εκπαιδευτική σειρά, που είχα επιλέξει και η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ να φύγω από την τωρινή δουλειά μου! Ήθελα να σας ρωτήσω, την ενημέρωση ότι το ΦΕΚ διορισμού θα βγει εντός Αυγούστου την είχατε μέσω mail ή τηλεφωνικά; Επίσης, θα είναι ενιαίο και για τις δύο εκπαιδευτικές σειρές;


Στο μειλ για την 1η εκπαιδευτική σειρά αναφέρει φεκ διορισμού εντός Αυγούστου, οπότε εάν το δικό σου για 2η σειρά δεν λέει κάτι τότε μάλλον πάει για 2ο φεκ Σεπτέμβριο ή πιο πιθανό Οκτώβριο.

lasos
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Σεπ 28, 2018 11:12 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό lasos » Σάβ Ιούλ 27, 2019 12:42 am

el2018 έγραψε:Καλημέρα συνάδελφοι! Μου ήρθε με mail η γνωστοποίηση για την εκπαίδευση. Ξεκινάω 16 Σεπτεμβρίου. Όσοι είστε από επαρχία, έχετε σκεφτεί κάτι για διαμονή?



Ειναι θεμα που σκεφτομαστε συνεχεια σε συνδυασμο με τα εξοδα σε μια περιοδο που δεν θα πληρωνομαστε..Μακαρι καποια θεματα να λυθουν εως τοτε.Επισης προσωπικα σκεφτομαι κ την παραιτηση εως την ορκωμοσια.Κ αν γινει ευχομαι να μην εχει συνεπειες για οσους την αποφασισουν γιατι ακομα δεν διευκρινιστηκε η δυνατοτητα αρνησης διορισμου τη στιγμη που υπογραψαμε οτι τον αποδεχομαστε ηδη..

Orange
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 26, 2019 4:54 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Orange » Σάβ Ιούλ 27, 2019 1:33 am

Σε ευχαριστώ πολύ stav87!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες