Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
canyon
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2009 12:34 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό canyon » Κυρ Απρ 07, 2019 2:50 pm

Ελπίζω μόνο η καθυστέρηση να μην οφείλεται σε μαγείρεμα των αποτελεσμάτων και σε αλλαγές στους πίνακες..

kav30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:19 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kav30 » Κυρ Απρ 07, 2019 6:05 pm

εξ όσων γνωρίζω, οι διορισμοί στον διαγωνισμό για υπαλλήλους στα δικαστήρια γίνονταν κατά δεκάδες...αυτό είχε ως αποτέλεσμα κάποιοι να διοριστούν ένα χρόνο μετά τους πρώτους...
γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό για τον δικό μας διαγωνισμό?

ARIEL
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2009 9:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ARIEL » Κυρ Απρ 07, 2019 7:14 pm

όταν με το καλό βγουν τα οριστικά θα είμαστε έτοιμοι να διεκδικούμε τον άμεσο διορισμό μας.

ludwig έγραψε:
Spinelli έγραψε:Καλησπέρα και θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους! Εύχομαι να βγουν σύντομα τα οριστικά για να τελειώσει η αγωνία σας!
Παρακολουθώ αρκετό καιρό την συζήτηση αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να γίνω μέλος ως τώρα. Λοιπόν , ανήκω στην κατηγορία των επιτυχόντων αλλά μη διοριστέων καθώς συμπλήρωσα μόνο την πρώτη προτίμησή μου και μετά τσέκαρα το περίφημο κουτάκι για τις υπόλοιπες θέσεις με αποτέλεσμα να μείνω εκτός. [διορίζονται (προσωρινά) περίπου στα 25 άτομα με μικρότερη βαθμολογία από τη δική μου αν θυμάμαι καλά.] Να πω στο σημείο αυτό- και χωρίς να αυτό να μειώνει την προσπάθεια όλων σας! - ότι έκανα την αίτηση μαζί με μια συνάδελφο μου «για την εμπειρία» και μάλιστα όταν ανακοινώθηκε το εξεταστικό κέντρο (3 ώρες μακριά από τον τόπο διαμονής μας) αποφασίσαμε τελευταία στιγμή να πάμε μόνο και μόνο για την εκδρομή! Καταλαβαίνετε ότι με μηδενικό διάβασμα (καθώς εκείνη την περίοδο είχα εξεταστική στο μεταπτυχιακό) και μέσα σε χιλιάδες αιτήσεις πίστευα ότι δεν έχω καμία ελπίδα. Παρ όλα αυτά, με τις γνώσεις από σπουδές και δουλειά και εννοείται με τη βοήθεια της τύχης κατάφερα να πιάσω τη βάση στα τρελά θέματα που έπεσαν! Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια όσων κόπιασαν απλά θέλω να τονίσω πόσο απρόσμενη ήταν η επιτυχία για εμένα όταν είδα την τόσο μικρή λίστα επιτυχόντων.
Στο προκείμενο τώρα: διάβασα στα σχόλια ότι υπάρχουν και άλλα άτομα της δικής μου κατηγορίας και θα με ενδιέφερε να μάθω αν έχουμε ελπίδες να απορροφηθούμε μελλοντικά σε κενές θέσεις στην ίδια ή και σε άλλες Υπηρεσίες. Πιστεύετε ότι θα βοηθούσε αν κάναμε μια οργανωμένη προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση; Πχ οι περίπου 85 επιτυχόντες που μείναμε εκτός να στέλναμε κάποια επιστολή κλπ ώστε να μην γίνει πχ άλλος διαγωνισμός (με μοριοδότηση ή γραπτός) αλλά να αντλήσουν άτομα από τον συγκεκριμένο πίνακα για συναφείς θέσεις;
Ευχαριστώ πολύ! Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!


Καλημέρα! Προτείνω να περιμένουμε με το καλό τα οριστικά και μετά μπορείτε να οργανωθείτε κι οι επιτυχόντες όπως έχουμε κάνει οι διοριστέοι. Σίγουρα έχετε ελπίδες γιατί υπάρχουν και κάποιοι που θα αρνηθούν τελικά το διορισμό.

stathkon
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Παρ Σεπ 21, 2018 12:31 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stathkon » Κυρ Απρ 07, 2019 9:35 pm

dancer έγραψε:
stathkon έγραψε:Ρε παιδιά 5 μήνες για 200 ενστάσεις δεν είναι too much???
Για να μην πω και για τους προηγούμενους 4 μήνες για την έκδοση των προσωρινών....
Υπομονή δεν λέω να κάνουμε, αλλά κι αυτή δεν είναι ανεξάντλητη!!!
Δεν είμαστε μικρά παιδιά, έχουμε οικογένειες υποχρεώσεις παιδιά δουλειές κ θελουμε να ξέρουμε τι θα κάνουμε. Ανέκδοτο καταντήσαμε.


Καλημέρα!

Να διευκρινίσω κάτι:

1. Το ότι ειναι 210 ενστάσεις, δε σημαίνει ότι ασχολούνται κάθε μερα μ αυτές... Προφανώς τις εξετάζουν μαζικά 10-10, 20-20

2. Παντα ο ΑΣΕΠ αργεί στις διαδικασίες, δεν έχει να κανει με τη δικη μας προκήρυξη

3. Το ότι ειναι «προαπαιτούμενο», δε σημαίνει ότι περιμένουν εμας- γίνεται και με κινητικότητα... Απλα ίσως δεν υπάρξει γκρίνια για το δικό μας διορισμό, πράγμα που μας ευνοεί καπως μετεκλογικά...

Και ναι, γιατί να μας πουν ημερομηνία;;! Για να πάρουμε Μεγάλη Βδομάδα και να γκρινιάζουμε όλοι μαζί;;;;

Σε καμια περίπτωση δε συμφωνώ με τις βραδυκινητες διαδικασίες, αλλα μην ξεχνάτε πτι στα παντα το Δημόσιο ειναι αργό... Κι εγώ θέλω να ξέρω τι θα κάνω στη ζωή μου, ποτε θα πάρω άδεια, ποτε θα παραιτηθώ κλπ, αλλα αφού επέλεξα τέτοια διαδικασία πρέπει να περιμένω, αλλιωσ Θα τρελαθώ!!! Αφήστε να δούμε αν θα βγουν ως το Πάσχα κι αν όχι, πιέζουμε συλλογικά...


Κάθε άποψη είναι σεβαστή, δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν και δεν έχω και διάθεση για κάτι τετοιο.
Άποψη σου λοιπόν...
Αλλά, το να υπάρχει μια επίσημη ενημέρωση από μια Ανεξάρτητη αρχή για την ημερομηνία ανάρτησης αποτελεσμάτων, έστω κ κατά πλαίσιο δεν νομίζω ότι είναι και τόσο φοβερό. Ίσως έτσι να μην τους ενοχλούσε κανεις, θα έδειχνε αν μη τι άλλο ότι υπάρχει ένα χρονοδιάγραμμα.
Οι απαντήσεις λοιπόν ενός υπαλλήλου αυτής της Αρχής «οποτε είμαστε έτοιμοι» δεν είναι αποδεκτες.
Το ότι επέλεξα να συμμετάσχω σε έναν γραπτό διαγωνισμό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να αντιδράσω για την προφανέστατη καθυστέρηση.
Για να μην σχολιάσω τα υπόλοιπα που ακούγονται για μαγειρέματα κλπ...

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Δευ Απρ 08, 2019 1:21 am

canyon έγραψε:Ελπίζω μόνο η καθυστέρηση να μην οφείλεται σε μαγείρεμα των αποτελεσμάτων και σε αλλαγές στους πίνακες..


Για το μόνο που είμαι σίγουρη ειναι ότι ο ΑΣΕΠ ειναι τέρμα αξιοκρατικός!!! Να μου πεις για ΕΣΔΔΑ, για Εθνική Σχολή Δικαστών κλπ, να το δεχτώ... Ευτυχώς όμως στον ΑΣΕΠ αυτά δεν περνάνε!!!

Οποτε ψυχραιμία κι όλα θα πάνε καλά!!!

Υ.Γ.: Ο ΑΣΕΠ παντα αργεί στις διαδικασίες , ειδικά όταν πρόκειται για γραπτό διαγωνισμό...

nom85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2019 8:39 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nom85 » Δευ Απρ 08, 2019 8:07 am

ludwig έγραψε:
Spinelli έγραψε:Καλησπέρα και θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους! Εύχομαι να βγουν σύντομα τα οριστικά για να τελειώσει η αγωνία σας!
Παρακολουθώ αρκετό καιρό την συζήτηση αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να γίνω μέλος ως τώρα. Λοιπόν , ανήκω στην κατηγορία των επιτυχόντων αλλά μη διοριστέων καθώς συμπλήρωσα μόνο την πρώτη προτίμησή μου και μετά τσέκαρα το περίφημο κουτάκι για τις υπόλοιπες θέσεις με αποτέλεσμα να μείνω εκτός. [διορίζονται (προσωρινά) περίπου στα 25 άτομα με μικρότερη βαθμολογία από τη δική μου αν θυμάμαι καλά.] Να πω στο σημείο αυτό- και χωρίς να αυτό να μειώνει την προσπάθεια όλων σας! - ότι έκανα την αίτηση μαζί με μια συνάδελφο μου «για την εμπειρία» και μάλιστα όταν ανακοινώθηκε το εξεταστικό κέντρο (3 ώρες μακριά από τον τόπο διαμονής μας) αποφασίσαμε τελευταία στιγμή να πάμε μόνο και μόνο για την εκδρομή! Καταλαβαίνετε ότι με μηδενικό διάβασμα (καθώς εκείνη την περίοδο είχα εξεταστική στο μεταπτυχιακό) και μέσα σε χιλιάδες αιτήσεις πίστευα ότι δεν έχω καμία ελπίδα. Παρ όλα αυτά, με τις γνώσεις από σπουδές και δουλειά και εννοείται με τη βοήθεια της τύχης κατάφερα να πιάσω τη βάση στα τρελά θέματα που έπεσαν! Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια όσων κόπιασαν απλά θέλω να τονίσω πόσο απρόσμενη ήταν η επιτυχία για εμένα όταν είδα την τόσο μικρή λίστα επιτυχόντων.
Στο προκείμενο τώρα: διάβασα στα σχόλια ότι υπάρχουν και άλλα άτομα της δικής μου κατηγορίας και θα με ενδιέφερε να μάθω αν έχουμε ελπίδες να απορροφηθούμε μελλοντικά σε κενές θέσεις στην ίδια ή και σε άλλες Υπηρεσίες. Πιστεύετε ότι θα βοηθούσε αν κάναμε μια οργανωμένη προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση; Πχ οι περίπου 85 επιτυχόντες που μείναμε εκτός να στέλναμε κάποια επιστολή κλπ ώστε να μην γίνει πχ άλλος διαγωνισμός (με μοριοδότηση ή γραπτός) αλλά να αντλήσουν άτομα από τον συγκεκριμένο πίνακα για συναφείς θέσεις;
Ευχαριστώ πολύ! Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!


Καλημέρα! Προτείνω να περιμένουμε με το καλό τα οριστικά και μετά μπορείτε να οργανωθείτε κι οι επιτυχόντες όπως έχουμε κάνει οι διοριστέοι. Σίγουρα έχετε ελπίδες γιατί υπάρχουν και κάποιοι που θα αρνηθούν τελικά το διορισμό.


Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Επειδή, όπως έχω πει, είμαι κι εγώ στους προσωρινά διοριστέους, εάν επιτρέπεται Ludwig, τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι έχουν οργανωθεί οι διοριστέοι, γιατί θα ήθελα να συμμετάσχω αν γίνεται. (Αν θυμάμαι καλά, είχε γίνει και κάποια νύξη σε προηγούμενη ανάρτηση, σχετικά με θέματα συγκατοίκησης κατά την εκπαίδευση στην Ακαδημία. Δεν ξέρω αν μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες με κάποιο τρόπο μέσω του φόρουμ)

Spinelli, θεωρώ κι εγώ ότι υπάρχουν ελπίδες για τους επιτυχόντες - μη διοριστέους. Αλλά πρέπει να περιμένουμε όλοι τα οριστικά πριν γίνει κάτι (άλλωστε, ακόμη και με τα οριστικά μπορεί κάποιος να βρεθεί από απλός επιτυχών σε διοριστέο, αν πχ γίνει δεκτή ένστασή του)

dancer
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2011 10:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό dancer » Δευ Απρ 08, 2019 12:23 pm

stathkon έγραψε:
dancer έγραψε:
stathkon έγραψε:Ρε παιδιά 5 μήνες για 200 ενστάσεις δεν είναι too much???
Για να μην πω και για τους προηγούμενους 4 μήνες για την έκδοση των προσωρινών....
Υπομονή δεν λέω να κάνουμε, αλλά κι αυτή δεν είναι ανεξάντλητη!!!
Δεν είμαστε μικρά παιδιά, έχουμε οικογένειες υποχρεώσεις παιδιά δουλειές κ θελουμε να ξέρουμε τι θα κάνουμε. Ανέκδοτο καταντήσαμε.


Καλημέρα!

Να διευκρινίσω κάτι:

1. Το ότι ειναι 210 ενστάσεις, δε σημαίνει ότι ασχολούνται κάθε μερα μ αυτές... Προφανώς τις εξετάζουν μαζικά 10-10, 20-20

2. Παντα ο ΑΣΕΠ αργεί στις διαδικασίες, δεν έχει να κανει με τη δικη μας προκήρυξη

3. Το ότι ειναι «προαπαιτούμενο», δε σημαίνει ότι περιμένουν εμας- γίνεται και με κινητικότητα... Απλα ίσως δεν υπάρξει γκρίνια για το δικό μας διορισμό, πράγμα που μας ευνοεί καπως μετεκλογικά...

Και ναι, γιατί να μας πουν ημερομηνία;;! Για να πάρουμε Μεγάλη Βδομάδα και να γκρινιάζουμε όλοι μαζί;;;;

Σε καμια περίπτωση δε συμφωνώ με τις βραδυκινητες διαδικασίες, αλλα μην ξεχνάτε πτι στα παντα το Δημόσιο ειναι αργό... Κι εγώ θέλω να ξέρω τι θα κάνω στη ζωή μου, ποτε θα πάρω άδεια, ποτε θα παραιτηθώ κλπ, αλλα αφού επέλεξα τέτοια διαδικασία πρέπει να περιμένω, αλλιωσ Θα τρελαθώ!!! Αφήστε να δούμε αν θα βγουν ως το Πάσχα κι αν όχι, πιέζουμε συλλογικά...


Κάθε άποψη είναι σεβαστή, δεν έρχομαι σε αντιπαράθεση με κανέναν και δεν έχω και διάθεση για κάτι τετοιο.
Άποψη σου λοιπόν...
Αλλά, το να υπάρχει μια επίσημη ενημέρωση από μια Ανεξάρτητη αρχή για την ημερομηνία ανάρτησης αποτελεσμάτων, έστω κ κατά πλαίσιο δεν νομίζω ότι είναι και τόσο φοβερό. Ίσως έτσι να μην τους ενοχλούσε κανεις, θα έδειχνε αν μη τι άλλο ότι υπάρχει ένα χρονοδιάγραμμα.
Οι απαντήσεις λοιπόν ενός υπαλλήλου αυτής της Αρχής «οποτε είμαστε έτοιμοι» δεν είναι αποδεκτες.
Το ότι επέλεξα να συμμετάσχω σε έναν γραπτό διαγωνισμό δεν σημαίνει ότι δεν μπορώ να αντιδράσω για την προφανέστατη καθυστέρηση.
Για να μην σχολιάσω τα υπόλοιπα που ακούγονται για μαγειρέματα κλπ...


Καλημέρα!

Μα γιατί να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί μου??? Σε καμια περίπτωση δε συμφωνώ με την αγένεια και το γενικότερο μπάχαλο, Απλα σου εξηγώ τον τροπο που μάλλον σκέφτονται...

Σε καμια περίπτωση δεν μπορούν να δώσουν ημερομηνία, γιατί ειναι απίστευτα δύσκολο να ην τηρήσουν... Γι αυτό λένε εδώ και μήνες «κοντά στο Πάσχα», γιατί για τότε υπολογίζεται. Άλλωστε, ακόμα και το σάιτ που ασχολείται μαζί μας όσες φορές έδωσε εκτίμηση έπεσε έξω...

Κι ας μην ξεχνάμε, ο ΑΣΕΠ ειναι ΑΔΑ και δεν πιέζεται απο πουθενά, ουτε καν απ τον οικείο υπουργό...! Γι αυτό υπομονή...

ludwig
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 11, 2018 3:35 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ludwig » Δευ Απρ 08, 2019 7:11 pm

nom85 έγραψε:
ludwig έγραψε:
Spinelli έγραψε:Καλησπέρα και θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους διοριστέους! Εύχομαι να βγουν σύντομα τα οριστικά για να τελειώσει η αγωνία σας!
Παρακολουθώ αρκετό καιρό την συζήτηση αλλά δεν είχα μπει στον κόπο να γίνω μέλος ως τώρα. Λοιπόν , ανήκω στην κατηγορία των επιτυχόντων αλλά μη διοριστέων καθώς συμπλήρωσα μόνο την πρώτη προτίμησή μου και μετά τσέκαρα το περίφημο κουτάκι για τις υπόλοιπες θέσεις με αποτέλεσμα να μείνω εκτός. [διορίζονται (προσωρινά) περίπου στα 25 άτομα με μικρότερη βαθμολογία από τη δική μου αν θυμάμαι καλά.] Να πω στο σημείο αυτό- και χωρίς να αυτό να μειώνει την προσπάθεια όλων σας! - ότι έκανα την αίτηση μαζί με μια συνάδελφο μου «για την εμπειρία» και μάλιστα όταν ανακοινώθηκε το εξεταστικό κέντρο (3 ώρες μακριά από τον τόπο διαμονής μας) αποφασίσαμε τελευταία στιγμή να πάμε μόνο και μόνο για την εκδρομή! Καταλαβαίνετε ότι με μηδενικό διάβασμα (καθώς εκείνη την περίοδο είχα εξεταστική στο μεταπτυχιακό) και μέσα σε χιλιάδες αιτήσεις πίστευα ότι δεν έχω καμία ελπίδα. Παρ όλα αυτά, με τις γνώσεις από σπουδές και δουλειά και εννοείται με τη βοήθεια της τύχης κατάφερα να πιάσω τη βάση στα τρελά θέματα που έπεσαν! Επαναλαμβάνω ότι δεν θέλω να μειώσω την προσπάθεια όσων κόπιασαν απλά θέλω να τονίσω πόσο απρόσμενη ήταν η επιτυχία για εμένα όταν είδα την τόσο μικρή λίστα επιτυχόντων.
Στο προκείμενο τώρα: διάβασα στα σχόλια ότι υπάρχουν και άλλα άτομα της δικής μου κατηγορίας και θα με ενδιέφερε να μάθω αν έχουμε ελπίδες να απορροφηθούμε μελλοντικά σε κενές θέσεις στην ίδια ή και σε άλλες Υπηρεσίες. Πιστεύετε ότι θα βοηθούσε αν κάναμε μια οργανωμένη προσπάθεια προς αυτήν την κατεύθυνση; Πχ οι περίπου 85 επιτυχόντες που μείναμε εκτός να στέλναμε κάποια επιστολή κλπ ώστε να μην γίνει πχ άλλος διαγωνισμός (με μοριοδότηση ή γραπτός) αλλά να αντλήσουν άτομα από τον συγκεκριμένο πίνακα για συναφείς θέσεις;
Ευχαριστώ πολύ! Και πάλι συγχαρητήρια σε όλους!


Καλημέρα! Προτείνω να περιμένουμε με το καλό τα οριστικά και μετά μπορείτε να οργανωθείτε κι οι επιτυχόντες όπως έχουμε κάνει οι διοριστέοι. Σίγουρα έχετε ελπίδες γιατί υπάρχουν και κάποιοι που θα αρνηθούν τελικά το διορισμό.


Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Επειδή, όπως έχω πει, είμαι κι εγώ στους προσωρινά διοριστέους, εάν επιτρέπεται Ludwig, τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι έχουν οργανωθεί οι διοριστέοι, γιατί θα ήθελα να συμμετάσχω αν γίνεται. (Αν θυμάμαι καλά, είχε γίνει και κάποια νύξη σε προηγούμενη ανάρτηση, σχετικά με θέματα συγκατοίκησης κατά την εκπαίδευση στην Ακαδημία. Δεν ξέρω αν μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες με κάποιο τρόπο μέσω του φόρουμ)

Spinelli, θεωρώ κι εγώ ότι υπάρχουν ελπίδες για τους επιτυχόντες - μη διοριστέους. Αλλά πρέπει να περιμένουμε όλοι τα οριστικά πριν γίνει κάτι (άλλωστε, ακόμη και με τα οριστικά μπορεί κάποιος να βρεθεί από απλός επιτυχών σε διοριστέο, αν πχ γίνει δεκτή ένστασή του)


Καλησπέρα! Εύχομαι να τα καταφέρετε και να μας βρείτε ;)

kav30
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 22, 2018 10:19 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kav30 » Δευ Απρ 08, 2019 7:28 pm

πάντως πιστεύω ότι πέσαμε στην παγίδα ότι ο διαγωνισμός αυτός διαφέρει επειδή πήραμε μέρος εμείς (ακούστηκαν πράγματα ότι είμαστε μνημονιακή απαίτηση, ότι όλοι πιέζουν για να διοριστούμε γρήγορα και λοιπές υπερβολές που από ότι φαίνεται δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα)…
όπως είχε αναφέρει κάποιος, σε όλους τους διαγωνισμούς χρειάζονται 4-5 μήνες για τα προσωρινά, 4-5 μήνες για τα οριστικά και άλλοι 4-5 μήνες για τον διορισμό...
συμπέρασμα : καλό Γενάρη του 2020 να έχουμε και βλέπουμε...

nonabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 2:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nonabella » Δευ Απρ 08, 2019 11:41 pm

ludwig έγραψε:
nonabella έγραψε:
nom85 έγραψε:
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
Επειδή, όπως έχω πει, είμαι κι εγώ στους προσωρινά διοριστέους, εάν επιτρέπεται Ludwig, τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι έχουν οργανωθεί οι διοριστέοι, γιατί θα ήθελα να συμμετάσχω αν γίνεται. (Αν θυμάμαι καλά, είχε γίνει και κάποια νύξη σε προηγούμενη ανάρτηση, σχετικά με θέματα συγκατοίκησης κατά την εκπαίδευση στην Ακαδημία. Δεν ξέρω αν μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες με κάποιο τρόπο μέσω του φόρουμ)

Spinelli, θεωρώ κι εγώ ότι υπάρχουν ελπίδες για τους επιτυχόντες - μη διοριστέους. Αλλά πρέπει να περιμένουμε όλοι τα οριστικά πριν γίνει κάτι (άλλωστε, ακόμη και με τα οριστικά μπορεί κάποιος να βρεθεί από απλός επιτυχών σε διοριστέο, αν πχ γίνει δεκτή ένστασή του)


Καλησπέρα! Δυστυχώς αν κι έχουμε προσπαθήσει πολύ κωλυόμαστε εξαιτίας του άρθρου 14 του κανονισμού του φόρουμ: "Για την προστασία των προσωπικών δεδομένων των πολιτών δεν επιτρέπεται η προτροπή εγγραφής με σκοπό την ενημέρωση από κλειστά ή μη εναλλακτικά δίκτυα ή ενημέρωσης μέσω προσωπικού email." Παρ' όλα αυτά στην εποχή του διαδικτύου όλα βρίσκονται...


Καλησπέρα! Εύχομαι να τα καταφέρετε και να μας βρείτε ;)


Καλησπέρα συνάδελφοι, όταν υπάρχει η θέληση βρίσκεται και ο τρόπος!!!

Takenardis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2018 12:52 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Takenardis » Τρί Απρ 09, 2019 10:25 am

...και εγώ ως παλιότερος συνάδελφος σας λέω να μην βιάζεστε! Χαρείτε τώρα το χρόνο που σας μένει όσοι δεν έχετε απασχόληση, ζηστε την τελευταία σας εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα όσοι δουλευετε, γιατί το πήξιμο στην ΑΑΔΕ είναι απίστευτο. Ιδίως για τους νέους εφοριακούς.
Επιπλέον αλλάζει και το πεδίο, καθώς οι ΔΟΥ βαίνουν προς κατάργηση λόγω τεχνολογίας (α ρε Σπινέλλη 20 χρόνια το παλεύεις...!) και ο νέος εφοριακός θα ασκεί κυρίως ελεγκτικά καθήκοντα στο δρόμο

nom85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2019 8:39 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nom85 » Τρί Απρ 09, 2019 11:43 am

Takenardis έγραψε:...και εγώ ως παλιότερος συνάδελφος σας λέω να μην βιάζεστε! Χαρείτε τώρα το χρόνο που σας μένει όσοι δεν έχετε απασχόληση, ζηστε την τελευταία σας εμπειρία στον ιδιωτικό τομέα όσοι δουλευετε, γιατί το πήξιμο στην ΑΑΔΕ είναι απίστευτο. Ιδίως για τους νέους εφοριακούς.
Επιπλέον αλλάζει και το πεδίο, καθώς οι ΔΟΥ βαίνουν προς κατάργηση λόγω τεχνολογίας (α ρε Σπινέλλη 20 χρόνια το παλεύεις...!) και ο νέος εφοριακός θα ασκεί κυρίως ελεγκτικά καθήκοντα στο δρόμο


Επειδή πολλές φορές σε προηγούμενες αναρτήσεις μας έχεις δείξει τη διάθεσή σου να βοηθήσεις, ως γνώστης εκ των έσω, προσωπικά θα ήθελα να σου ζητήσω να μας δώσεις -εάν μπορείς- κάποιες περισσότερες πληροφορίες για το τι μας περιμένει! Όταν λες "απίστευτο πήξιμο", αυτό σε τι ακριβώς συνίσταται; (ωράρια, όγκος αντικειμένου, πίεση χρόνου, πλαίσιο ευθύνης;) Ένας ΠΕ Εφοριακών με πτυχίο Νομικής όπως εγώ, τι θα μπορούσε να περιμένει ότι θα κληθεί να κάνει όταν αναλάβει υπηρεσία; Καταλαβαίνω ότι τα περισσότερα εξαρτώνται και από τη συγκεκριμένη υπηρεσία και θέση που θα τοποθετηθεί κάποιος, αλλά αν υπάρχει ένα γενικό πλαίσιο ή κάτι παραπάνω που θα μπορούσες να μοιραστείς μαζί μας, θα μας ήταν εξαιρετικά χρήσιμο!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Tomcat
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 21, 2018 2:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Tomcat » Τρί Απρ 09, 2019 10:42 pm

Παιδιά κουράγιο, τώρα είναι το πιο δύσκολο... Προσωπικά πιστεύω - ελπίζω ότι θα τα βγάλουν μέχρι 19/4.

Takenardis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2018 12:52 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Takenardis » Τετ Απρ 10, 2019 12:51 am

Δεν διευκρινίζεται στην προκήρυξη αλλά υποθέτω βασίμως πως οι συνάδελφοι θα διοριστούν στις περιφερειακές υπηρεσίες της ΑΑΔΕ (Δ.Ο.Υ) και όχι στις αποκεντρωμένες ή στις κεντρικές.

Για τους νομικαριους, υπαρχει το Δικαστικο των ΔΟΥ αν και στο δημόσιο όλοι κάνουν από όλα. Δηλαδή δεν αποκλείεται καθόλου να βουλωσετε τυχόν κενά σε άλλα τμήματα. Ωραίο το job description από την προκήρυξη του ΑΣΕΠ αλλά.

Λέω να μην σε παρασύρω με τα άκουσα και είδα.

Δες κάποιες απο τις αρμοδιότητες του δικαστικού:


(α) Παραλαβή και διαβίβαση αιτημάτων:


αα) Απαλλαγής από τόκους και πρόστιμα, σύμφωνα με το άρθρο 6 του ν.δ.356/74 (Α΄ 90) «Περί Κώδικος Εισπράξεων Δημοσίων Εσόδων», όπως ισχύει και το άρθρο 61 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας, όπως ισχύει, λόγω ανωτέρας βίας.


ββ) Άρσης ή περιορισμού κατασχέσεων.


γγ) Εξάλειψης ή περιορισμού υποθηκών.


δδ) Δήλωσης συμψηφισμού με απαίτηση κατά του Δημοσίου ή γνωστοποιήσεων.


εε) Υποβολής προσφυγών κατά αποφάσεων των Προϊσταμένων Δ.Ο.Υ. του άρθρου 9 του ν. 2386/96 για ακάλυπτες επιταγές.


στστ) Ρύθμισης χρεών πτωχών οφειλετών, σύμφωνα με το άρθρο 62Α του Κώδικα Εισπράξεων Δημοσίων Εσόδων (Κ.Ε.Δ.Ε.).


ζζ) Ρύθμισης, κατ’ άρθρο 4 παρ. 6 του ν. 3808/2009 σε συνδυασμό με το άρθρο 62 Α του ΚΕΔΕ, Χρεών Οφειλετών, που έχουν επικυρώσει συμφωνία συνδιαλλαγής ή εξυγίανσης.


ηη) Συμμετοχής του Δημοσίου σε συμφωνία συνδιαλλαγής ή εξυγίανσης με οφειλέτη του, σύμφωνα με την παράγραφο 6 του άρθρου 4 του ν. 3808/2009, σε συνδυασμό με άρθρα 99 επ. του Πτωχευτικού Κώδικα (ΠΟΛ 1087/2010 και 1068/2013 αντίστοιχα).


θθ) Συναίνεσης του Δημοσίου σε ανάκληση πτώχευσης οφειλέτη του.


(β) Παραλαβή, έλεγχος και διαβίβαση φακέλων μετά των αιτημάτων ρυθμίσεων χρεών βεβαιωμένων οφειλών.


(γ) Χορήγηση εντύπων.


(δ) Παροχή πληροφοριών

Και λογάριασε πόσες επιχειρήσεις και φυσικά πρόσωπα ανήκουν στη χωρική αρμοδιότητα της κάθε ΔΟΥ. Επιχειρήσεις ανοίγουν και κλείνουν, πτωχευουν, πόσοι τρέχουν για ρύθμιση κτλ

****
Πριν τοποθετηθουμε στις υπηρεσίες και επειδή είχαμε τη δυνατότητα να διαλέξουμε μεταξύ πολύ διαφορετικών υπηρεσιών ειδικά όσοι ειμασταν υψηλά στην βαθμολογία, πηγαίναμε μια βόλτα να κόψουμε κίνηση, όπου ήταν δυνατόν βέβαια. Δεν ξέρω πόσο είναι εύκολο να σουλατσαρεις σε μια ΔΟΥ.

nom85
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Φεβ 27, 2019 8:39 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nom85 » Τετ Απρ 10, 2019 10:49 am

Takenardis έγραψε:Δεν διευκρινίζεται στην προκήρυξη αλλά υποθέτω βασίμως πως οι συνάδελφοι θα διοριστούν στις περιφερειακές υπηρεσίες της ΑΑΔΕ (Δ.Ο.Υ) και όχι στις αποκεντρωμένες ή στις κεντρικές.

Για τους νομικαριους, υπαρχει το Δικαστικο των ΔΟΥ αν και στο δημόσιο όλοι κάνουν από όλα. Δηλαδή δεν αποκλείεται καθόλου να βουλωσετε τυχόν κενά σε άλλα τμήματα. Ωραίο το job description από την προκήρυξη του ΑΣΕΠ αλλά.

Λέω να μην σε παρασύρω με τα άκουσα και είδα.

Δες κάποιες απο τις αρμοδιότητες του δικαστικού:


(α) Παραλαβή και διαβίβαση αιτημάτων:


αα) Απαλλαγής από τόκους και πρόστιμα, σύμφωνα με το άρθρο 6 του ν.δ.356/74 (Α΄ 90) «Περί Κώδικος Εισπράξεων Δημοσίων Εσόδων», όπως ισχύει και το άρθρο 61 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας, όπως ισχύει, λόγω ανωτέρας βίας.


ββ) Άρσης ή περιορισμού κατασχέσεων.


γγ) Εξάλειψης ή περιορισμού υποθηκών.


δδ) Δήλωσης συμψηφισμού με απαίτηση κατά του Δημοσίου ή γνωστοποιήσεων.


εε) Υποβολής προσφυγών κατά αποφάσεων των Προϊσταμένων Δ.Ο.Υ. του άρθρου 9 του ν. 2386/96 για ακάλυπτες επιταγές.


στστ) Ρύθμισης χρεών πτωχών οφειλετών, σύμφωνα με το άρθρο 62Α του Κώδικα Εισπράξεων Δημοσίων Εσόδων (Κ.Ε.Δ.Ε.).


ζζ) Ρύθμισης, κατ’ άρθρο 4 παρ. 6 του ν. 3808/2009 σε συνδυασμό με το άρθρο 62 Α του ΚΕΔΕ, Χρεών Οφειλετών, που έχουν επικυρώσει συμφωνία συνδιαλλαγής ή εξυγίανσης.


ηη) Συμμετοχής του Δημοσίου σε συμφωνία συνδιαλλαγής ή εξυγίανσης με οφειλέτη του, σύμφωνα με την παράγραφο 6 του άρθρου 4 του ν. 3808/2009, σε συνδυασμό με άρθρα 99 επ. του Πτωχευτικού Κώδικα (ΠΟΛ 1087/2010 και 1068/2013 αντίστοιχα).


θθ) Συναίνεσης του Δημοσίου σε ανάκληση πτώχευσης οφειλέτη του.


(β) Παραλαβή, έλεγχος και διαβίβαση φακέλων μετά των αιτημάτων ρυθμίσεων χρεών βεβαιωμένων οφειλών.


(γ) Χορήγηση εντύπων.


(δ) Παροχή πληροφοριών

Και λογάριασε πόσες επιχειρήσεις και φυσικά πρόσωπα ανήκουν στη χωρική αρμοδιότητα της κάθε ΔΟΥ. Επιχειρήσεις ανοίγουν και κλείνουν, πτωχευουν, πόσοι τρέχουν για ρύθμιση κτλ

****
Πριν τοποθετηθουμε στις υπηρεσίες και επειδή είχαμε τη δυνατότητα να διαλέξουμε μεταξύ πολύ διαφορετικών υπηρεσιών ειδικά όσοι ειμασταν υψηλά στην βαθμολογία, πηγαίναμε μια βόλτα να κόψουμε κίνηση, όπου ήταν δυνατόν βέβαια. Δεν ξέρω πόσο είναι εύκολο να σουλατσαρεις σε μια ΔΟΥ.



Σε ευχαριστώ πολύ! Σίγουρα θα πάω κι εγώ μια βόλτα από τη ΔΟΥ, αλλά περιμένω να βγουν τα οριστικά, να είμαι σίγουρη.
Αν θεωρείς ότι μπορείς να μας δώσεις και κανένα άλλο "tip", πάντα ευπρόσδεκτο είναι!!! :D


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες