Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
kostas1312
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Τρί Δεκ 19, 2017 3:21 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό kostas1312 » Τρί Δεκ 19, 2017 4:24 pm

έχω πάρει πτυχίοτον σεπτέμβρη του 2017 αλλά δεν εχω ορκιστει ακομα.θα ανυιμετωπισω καποιο προβλημα?

Eletrok
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2017 2:40 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Eletrok » Τρί Δεκ 19, 2017 11:41 pm

kostas1312 έγραψε:έχω πάρει πτυχίοτον σεπτέμβρη του 2017 αλλά δεν εχω ορκιστει ακομα.θα ανυιμετωπισω καποιο προβλημα?

Φανταζομαι πως αν η σχολη σου μπορει να σου δωσει καποιο χαρτι που να μπορει να πιστοποιησει οτι εχεις το πτυχιο και το δεχτουν οταν στειλεις τα χαρτια σου στον ασεπ δεν θα εχεις προβλημα....δεν εχεις να χασεις κατι με το να προσπαθησεις....αυτα με καθε επιφυλαξη

AnastasiaM
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2017 6:15 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό AnastasiaM » Τετ Δεκ 20, 2017 2:23 pm

Eletrok έγραψε:Καλησπερα σας. Θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με τα βοηθηματα που κυκλοφορούν στο εμποριο για τους διαγωνισμους του ασεπ. Μας καλύπτουν; Εχετε να προτεινετε καποιο συγκεκριμένο;
θα σου προτεινα βιβλια πανεπιστημιου.....

accountant4
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 12:53 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό accountant4 » Πέμ Δεκ 21, 2017 2:52 pm

Καλησπέρα και από εμένα και καλή δύναμη σε όλους!
Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστήμων και ενδιαφέρομαι να συμμετέχω στον διαγωνισμό.
Λύθηκε το θέμα με την "λανθασμενη" αναγραφή του πτυχίου στην προκήρυξή και μπορούμε να συμμετέχουμε ή θα έχουμε πρόβλημα?
Ρωτάω για κάποια νεότερη πληροφόρηση!!
Ευχαριστώ!!

alexis13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2017 9:22 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό alexis13 » Παρ Δεκ 22, 2017 11:23 am

Καλημέρα. Έχω πτυχίο Οικονομικής Επιστήμης από ΟΠΑ και σε ερώτηση στο ΑΣΕΠ για το αν ο τίτλος μου συμπεριλαμβάνεται σε αυτό των ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ που έχουν στην προκήρυξη, η απάντηση ήταν η ακόλουθη:

"Σας ενημερώνουμε ότι αν ο τίτλος σπουδών σας περιλαμβάνεται στον πίνακα αποδεκτών τίτλων σπουδών για τον κωδικό της θέσης για την οποία ενδιαφέρεστε, δεν χρειάζεται να προσκομίσετε έτερη βεβαίωση. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να προσκομίσετε σχετική βεβαίωση από το Τμήμα που χορήγησε τον τίτλο σπουδών σας στην οποία να αναφέρεται ότι ο τίτλος αυτός στηρίζεται σε σπουδές που καλύπτουν με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου που ζητείται από την προκήρυξη (Π.Δ. 50/2001 άρθρο 26 παρ. 2, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει). Σε περίπτωση που δεν προσκομισθεί η βεβαίωση αυτή, ή δεν αναφέρεται σε αυτήν το συγκεκριμένο σύμφωνα με την οικεία προκήρυξη απαιτούμενο πτυχίο, ο επικαλούμενος τίτλος δεν λαμβάνεται υπόψη. Παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά την προκήρυξη 1Γ/2017 στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ (www.asep.gr)."

Μετά από αυτή την αόριστη απάντηση που έλαβα όπως καταλαβαίνετε ζήτησα βεβαίωση από το τμήμα μου για να είμαι σίγουρος.

Lazos07
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2017 7:32 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Lazos07 » Σάβ Δεκ 23, 2017 1:22 am

alexis13 έγραψε:Καλημέρα. Έχω πτυχίο Οικονομικής Επιστήμης από ΟΠΑ και σε ερώτηση στο ΑΣΕΠ για το αν ο τίτλος μου συμπεριλαμβάνεται σε αυτό των ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ που έχουν στην προκήρυξη, η απάντηση ήταν η ακόλουθη:

"Σας ενημερώνουμε ότι αν ο τίτλος σπουδών σας περιλαμβάνεται στον πίνακα αποδεκτών τίτλων σπουδών για τον κωδικό της θέσης για την οποία ενδιαφέρεστε, δεν χρειάζεται να προσκομίσετε έτερη βεβαίωση. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να προσκομίσετε σχετική βεβαίωση από το Τμήμα που χορήγησε τον τίτλο σπουδών σας στην οποία να αναφέρεται ότι ο τίτλος αυτός στηρίζεται σε σπουδές που καλύπτουν με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου που ζητείται από την προκήρυξη (Π.Δ. 50/2001 άρθρο 26 παρ. 2, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει). Σε περίπτωση που δεν προσκομισθεί η βεβαίωση αυτή, ή δεν αναφέρεται σε αυτήν το συγκεκριμένο σύμφωνα με την οικεία προκήρυξη απαιτούμενο πτυχίο, ο επικαλούμενος τίτλος δεν λαμβάνεται υπόψη. Παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά την προκήρυξη 1Γ/2017 στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ (http://www.asep.gr)."

Μετά από αυτή την αόριστη απάντηση που έλαβα όπως καταλαβαίνετε ζήτησα βεβαίωση από το τμήμα μου για να είμαι σίγουρος.


Καλησπερα. Μπορεις να μου πεις ακριβώς τι βεβαίωση ζήτησες κι αν στην έδωσαν; Ειμαι κι εγω απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος.
Επιπλέον, εχεις ξεκινήσει προετοιμασία κι αν ναι τι είδους; Φροντιστήριο ή διαβάζεις μονος;

AnastasiaM
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 03, 2017 6:15 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό AnastasiaM » Σάβ Δεκ 23, 2017 7:12 am

accountant4 έγραψε:Καλησπέρα και από εμένα και καλή δύναμη σε όλους!
Είμαι πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστήμων και ενδιαφέρομαι να συμμετέχω στον διαγωνισμό.
Λύθηκε το θέμα με την "λανθασμενη" αναγραφή του πτυχίου στην προκήρυξή και μπορούμε να συμμετέχουμε ή θα έχουμε πρόβλημα?
Ρωτάω για κάποια νεότερη πληροφόρηση!!
Ευχαριστώ!!

Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών ή Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης ή Οικονομικών .....το γραφει μεσα το πτυχιο σου...λιγο μπερδεμενο μεσα στα αλλα ,αλλα το γραφει

alexis13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Δευ Δεκ 18, 2017 9:22 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό alexis13 » Σάβ Δεκ 23, 2017 8:56 am

Lazos07 έγραψε:
alexis13 έγραψε:Καλημέρα. Έχω πτυχίο Οικονομικής Επιστήμης από ΟΠΑ και σε ερώτηση στο ΑΣΕΠ για το αν ο τίτλος μου συμπεριλαμβάνεται σε αυτό των ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ που έχουν στην προκήρυξη, η απάντηση ήταν η ακόλουθη:

"Σας ενημερώνουμε ότι αν ο τίτλος σπουδών σας περιλαμβάνεται στον πίνακα αποδεκτών τίτλων σπουδών για τον κωδικό της θέσης για την οποία ενδιαφέρεστε, δεν χρειάζεται να προσκομίσετε έτερη βεβαίωση. Σε διαφορετική περίπτωση πρέπει να προσκομίσετε σχετική βεβαίωση από το Τμήμα που χορήγησε τον τίτλο σπουδών σας στην οποία να αναφέρεται ότι ο τίτλος αυτός στηρίζεται σε σπουδές που καλύπτουν με πλήρη επάρκεια το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου που ζητείται από την προκήρυξη (Π.Δ. 50/2001 άρθρο 26 παρ. 2, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει). Σε περίπτωση που δεν προσκομισθεί η βεβαίωση αυτή, ή δεν αναφέρεται σε αυτήν το συγκεκριμένο σύμφωνα με την οικεία προκήρυξη απαιτούμενο πτυχίο, ο επικαλούμενος τίτλος δεν λαμβάνεται υπόψη. Παρακαλούμε διαβάστε προσεκτικά την προκήρυξη 1Γ/2017 στην ιστοσελίδα του ΑΣΕΠ (http://www.asep.gr)."

Μετά από αυτή την αόριστη απάντηση που έλαβα όπως καταλαβαίνετε ζήτησα βεβαίωση από το τμήμα μου για να είμαι σίγουρος.


Καλησπερα. Μπορεις να μου πεις ακριβώς τι βεβαίωση ζήτησες κι αν στην έδωσαν; Ειμαι κι εγω απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος.
Επιπλέον, εχεις ξεκινήσει προετοιμασία κι αν ναι τι είδους; Φροντιστήριο ή διαβάζεις μονος;


Καλημέρα. Έστειλα email στη γραμματεία του τμήματος με την απάντηση του ΑΣΕΠ και τους ζήτησα τη σχετική βεβαίωση, αφού πρώτα μίλησα μαζί τους τηλεφωνικά. Τώρα την περιμένω την Τετάρτη να δω αν έχει το σωστό κείμενο. Μόνος διαβάζω, είμαι από επαρχία και έχω οικογένεια και δουλειά, οπότε δεν έχω χρόνο για φροντιστήριο.

ALMALIBREVASILIKI
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: Τετ Μάιος 31, 2017 2:42 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ALMALIBREVASILIKI » Σάβ Δεκ 23, 2017 11:55 pm

Παιδια εγω ακομα δεν εχω ξεκινησει διάβασμα.... :shock:
Καλη δυναμη σε όλους κ καλα Χριστούγεννα με Αγάπη

katiamath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 2:24 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό katiamath » Τρί Δεκ 26, 2017 9:18 pm

Καλησπέρα και καλές γιορτές!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που και παλιότερα είχα αναφέρει στο φορουμ αλλά δεν είχα βρει άκρη με τηλέφωνα που είχα κάνει τότε στον ασεπ, δεν με είχε κατατοπίσει κανείς.

Κάποτε είχα ακούσει ότι σε γραπτούς διαγωνισμούς παίρνουν μέρος όλα τα πτυχία ισχύει αυτό. Λίγο που έψαξα στο internet διάβασα για ένα προεδρικό διάταγμα νο50 και λέει κάπου : "Σε περίπτωση πλήρωσης θέσεων με γραπτό διαγωνισμό προσόν διορισμού είναι οποιοδήποτε πτυχίο ..."
Απλά μου κάνει εντύπωση που ο διαγωνισμός είναι γραπτός και για παράδειγμα ένας στατιστικός μπορεί να πάρει μέρος και μάλιστα διαγωνίζεται στη στατιστική (που το πιο πιθανό είναι να γράψει άριστα) ενώ ένας μαθηματικός δεν μπορεί καν να πάρει μέρος.

Συγκεκριμένα έχω πτυχίο μαθηματικών και μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά μαθηματικά και άλλο ένα μεταπτυχιακό στα μαθηματικά. Επειδή έχω πάρει πτυχίο από το πανεπιστήμιο Αιγαίου τα μαθήματα που είχαμε σε σχέση με το τμήμα στατιστικής ήταν σε μεγάλο ποσοστό ίδια (είχαμε και επιλογής από το άλλο τμήμα) καθώς και με το μεταπτυχιακό έχω κάνει άλλα 12 μαθήματα από το στατιστικής. Εννοώ πως αν βάλω κάτω όλα τα μαθήματα που έχω περάσει σε βασικό τίτλο και στο 1ο μεταπτυχιακό πιάνω σχεδόν όλα τα μαθήματα ενός στατιστικού στο βασικό. Δε θα έπρεπε να μπορώ να κάνω αίτηση? Η μπορώ?
Γιατί λέει στη προκήρυξη για κάποια πτυχία ισότιμα με αυτά , καθώς και κάπου για μεταπτυχιακά που ενσωματώνονται με το βασικό τίτλο σπουδών...

Μήπως ξέρεις κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο?

Thanks

Gieleni
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2017 12:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Gieleni » Τετ Δεκ 27, 2017 3:54 pm

katiamath έγραψε:Καλησπέρα και καλές γιορτές!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που και παλιότερα είχα αναφέρει στο φορουμ αλλά δεν είχα βρει άκρη με τηλέφωνα που είχα κάνει τότε στον ασεπ, δεν με είχε κατατοπίσει κανείς.

Κάποτε είχα ακούσει ότι σε γραπτούς διαγωνισμούς παίρνουν μέρος όλα τα πτυχία ισχύει αυτό. Λίγο που έψαξα στο internet διάβασα για ένα προεδρικό διάταγμα νο50 και λέει κάπου : "Σε περίπτωση πλήρωσης θέσεων με γραπτό διαγωνισμό προσόν διορισμού είναι οποιοδήποτε πτυχίο ..."
Απλά μου κάνει εντύπωση που ο διαγωνισμός είναι γραπτός και για παράδειγμα ένας στατιστικός μπορεί να πάρει μέρος και μάλιστα διαγωνίζεται στη στατιστική (που το πιο πιθανό είναι να γράψει άριστα) ενώ ένας μαθηματικός δεν μπορεί καν να πάρει μέρος.

Συγκεκριμένα έχω πτυχίο μαθηματικών και μεταπτυχιακό στα χρηματοοικονομικά μαθηματικά και άλλο ένα μεταπτυχιακό στα μαθηματικά. Επειδή έχω πάρει πτυχίο από το πανεπιστήμιο Αιγαίου τα μαθήματα που είχαμε σε σχέση με το τμήμα στατιστικής ήταν σε μεγάλο ποσοστό ίδια (είχαμε και επιλογής από το άλλο τμήμα) καθώς και με το μεταπτυχιακό έχω κάνει άλλα 12 μαθήματα από το στατιστικής. Εννοώ πως αν βάλω κάτω όλα τα μαθήματα που έχω περάσει σε βασικό τίτλο και στο 1ο μεταπτυχιακό πιάνω σχεδόν όλα τα μαθήματα ενός στατιστικού στο βασικό. Δε θα έπρεπε να μπορώ να κάνω αίτηση? Η μπορώ?
Γιατί λέει στη προκήρυξη για κάποια πτυχία ισότιμα με αυτά , καθώς και κάπου για μεταπτυχιακά που ενσωματώνονται με το βασικό τίτλο σπουδών...

Μήπως ξέρεις κανείς αν υπάρχει κάτι τέτοιο?

Thanks



Αν ισχυουν αυτα που λες θα σου δωσουν την σχετικη βεβαιωση που αντιστοιχει σε πτυχιο Στατιστικης το πτυχιο σου.Ειδαλλως δεν μπορεις να δωσεις.Μπορεις ομως να περιμενεις τον διαγωνισμο των αναπληρωτων καθηγητων και ειδικα ισως γινει γραπτος.

katiamath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 2:24 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό katiamath » Τετ Δεκ 27, 2017 7:23 pm

Ισχύουν αλλά μπορούν να μου δώσουν βεβαίωση από συνδυασμό μαθημάτων προπτυχιακού και μεταπτυχιακού αυτό είναι το ερώτημά μου. Κ επειδή τώρα δεν βρίσκω κανέναν λόγω εορτών θα πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω μόλις ανοίξουν.

Για καθηγητές γραπτός?????????? Εγώ πιστεύω στα 60 μου θα γίνει αυτο χαχαχα :P
Άσε που εκεί θα μετρήσουν μόρια προυπηρεσίας αβέρτα και με την ειδική αγωγή έχει γίνει ο κακός μα κακός χαμός!


Απλά μου κάνει εντύπωση που δε βάζουν το καθαρά μαθηματικό πτυχίο όπως είχε γίνει πχ και με τη τράπεζα....

Ευχαριστώ πάντως...

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Πέμ Δεκ 28, 2017 5:11 pm

katiamath έγραψε:Ισχύουν αλλά μπορούν να μου δώσουν βεβαίωση από συνδυασμό μαθημάτων προπτυχιακού και μεταπτυχιακού αυτό είναι το ερώτημά μου. Κ επειδή τώρα δεν βρίσκω κανέναν λόγω εορτών θα πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω μόλις ανοίξουν.

Για καθηγητές γραπτός?????????? Εγώ πιστεύω στα 60 μου θα γίνει αυτο χαχαχα :P
Άσε που εκεί θα μετρήσουν μόρια προυπηρεσίας αβέρτα και με την ειδική αγωγή έχει γίνει ο κακός μα κακός χαμός!


Απλά μου κάνει εντύπωση που δε βάζουν το καθαρά μαθηματικό πτυχίο όπως είχε γίνει πχ και με τη τράπεζα....

Ευχαριστώ πάντως...


Δεν γίνεται να πάρεις συνδυαστική βεβαίωση (κατα 99.99% απορρίπτονται και οι απλές βεβαιώσεις προπτυχιακών τμημάτων)

stav87
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2017 5:07 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό stav87 » Πέμ Δεκ 28, 2017 11:51 pm

Παιδιά σχετικά με το πτυχίο Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Ανάπτυξης,
το οποίο δεν περιλαμβάνεται στον πίνακα αποδεκτών τίτλων σπουδών
αλλά έχει μετονομαστεί σε Οικονομικών Επιστημών,
η βεβαίωση που παρέχεται απο την γραμματεία στην οποία αναφέρει το ΦΕΚ μετονομασίας,
το γνωστικό αντικείμενο καθώς και το ΦΕΚ με το οποίο το πτυχίο είναι ίδιου αντικειμένου με άλλα 5-6 πτυχία
μερικά απο τα οποία είναι στον πίνακα αποδεκτών τίτλων σπουδών της 1Γ/2017
πιστεύετε οτι θα αντιμετωπίσουμε πρόβλημα???

katiamath
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 19, 2010 2:24 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό katiamath » Σάβ Δεκ 30, 2017 12:28 pm

JohnyMnemonic έγραψε:
katiamath έγραψε:Ισχύουν αλλά μπορούν να μου δώσουν βεβαίωση από συνδυασμό μαθημάτων προπτυχιακού και μεταπτυχιακού αυτό είναι το ερώτημά μου. Κ επειδή τώρα δεν βρίσκω κανέναν λόγω εορτών θα πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω μόλις ανοίξουν.

Για καθηγητές γραπτός?????????? Εγώ πιστεύω στα 60 μου θα γίνει αυτο χαχαχα :P
Άσε που εκεί θα μετρήσουν μόρια προυπηρεσίας αβέρτα και με την ειδική αγωγή έχει γίνει ο κακός μα κακός χαμός!


Απλά μου κάνει εντύπωση που δε βάζουν το καθαρά μαθηματικό πτυχίο όπως είχε γίνει πχ και με τη τράπεζα....

Ευχαριστώ πάντως...


Δεν γίνεται να πάρεις συνδυαστική βεβαίωση (κατα 99.99% απορρίπτονται και οι απλές βεβαιώσεις προπτυχιακών τμημάτων)


Ναι αυτό νομίζω και εγώ...όμως γνωρίζω και από εξωτερικό με δικατσα μπορείς να πάρεις μία βεβαίωση ότι το πτυχίο και το μεταπτυχιακό σου αντιστοιχούν σε προπτυχιακό ελλάδας, απλά δε μετράνε το μεταπτυχιακό στα μόρια. Αλλά σε βάση μαθημάτων αν το σκεφτείς συμβαίνει το ίδιο και εδώ.... απλά εδώ δεν μπορείς να το κάνεις αυτό μάλλον


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες