Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Γραπτοί διαγωνισμοί σε δημόσιο, ΑΣΕΠ.
Elenia
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 11, 2018 7:22 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Elenia » Πέμ Σεπ 13, 2018 11:25 pm

Ευχαριστώ συνάδελφοι Εφοριακοί και Τελωνειακοί!!(πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά)

eleninomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 13, 2018 11:11 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό eleninomik » Παρ Σεπ 14, 2018 12:30 am

Συνάδελφοι καλησπέρα και από εμένα. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια καταγραφής των βαθμολογιών. Για τα στατιστικά Νομικός 70,21 με τις προσαυξήσεις. Θα ήθελα να αναφέρω ότι έχει δημιουργηθεί μια σύγχυση με τον πίνακα αυτό, καθώς άλλες βαθμολογίες αντιστοιχούν σε γραπτά, άλλες σε βαθμολογίες με προσαυξήσεις. Επίσης, το να προσθέτουμε σε αυτόν άτομα προσεγγιστικα εκτός φόρουμ δεν είναι και πολύ ακριβές. Κι εγώ γνωρίζω από γνωστούς μου βαθμούς από 62 έως 83, ο, τι έχουν πει δηλαδή. Δεν είναι όμως ασφαλές κριτήριο αυτό. Καλά αποτελέσματα σε όλους!

sotiris62
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2014 5:26 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό sotiris62 » Παρ Σεπ 14, 2018 1:48 am

Skripaltec
Σχετικά με την τελευταία ενημέρωμένη λίστα που συνέταξες για τους οικονομολόγους, αν βλέπω καλά δεν έχεις συμπεριλάβει κάποια άτομα, τα οποία υπηρχαν κανονικά στις προηγούμενες λίστες (Takenardis, stav87, Tomcat). Εκ παραδρομής δεν τους συμπεριέλαβες?

Goldroger
Η πληροφορία για βαθμολογίες ατόμων εκτός forum, είναι φυσικά ευπρόσδεκτη και μακάρι όποιος γνωρίζει για βαθμολογίες ατόμων εκτός forum να τις αναφέρει.
Επειδή όμως μίλησες για πολύ υψηλές βαθμολογίες (79 και 80 μόνο από γραπτά χωρίς προσαυξήσεις!!!) πραγματικά μου κίνησες πολύ την περιέργια. Και το λέω αυτό όντας (έτσι εκτιμώ) γνώστης του γνωστικού μας αντικειμένου, θεωρητικά και επαγγελματικά. Θέλω να πώ δηλαδή ότι στα συγκεκριμένα θέματα, για να γράψει κάποιος 79 ή 80, σημαίνει ότι απάντησε σωστά σε μεγάλο αριθμό ερωτήσεων που λογικά αποκλειεται να τα είχε συναντήσει ξανά είτε στη θεωρία είτε στην πράξη στη δουλειά του και να τα είχε διαβάσει και να τα θυμόταν κιόλας. Ακόμα δηλαδή και ο πιο καλά προετοιμασμένος υποψήφιος, αποκλείεται να τα είχε συναντήσει στο διάβασμα όλα αυτά, και αν είχε συναντήσει κάποια, θα ήταν σε ένα-δύο θέματα και στα υπόλοιπα θα προσπαθούσε με βάση λίγο την εις άτοπο, λίγο με τη λογική, λίγο εμπειρικά, λίγο με το ένστικτο. Εκτιμώ όμως ότι και πάλι στατικστικά δεν επιτυγχάνεται έτσι τέτοιο υψηλό σκορ, καθώς άντε να σου κάτσουν κάποιες απαντήσεις με τη λογική και την εις άτοπο, αλλά όχι τόσο πολλές ώστε να γράψεις 80, και μάλιστα σε δύο άτομα, και να τους γνωρίζεις και τους δύο.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπονοώ κάτί, ούτε ΄΄τα κάνω κρεμαστάρια΄΄ επείδή δεν εγραψα εγώ τόσο καλά. Αν όντως υπάρχουν τέτοιοι βαθμοί στα γραπτά,τότε πραγματικά συγχαρητήρια και ας αποτελέσουν για εμάς τους υπολοίπους κίνητρο να γίνουμε καλύτεροι στο μέλλον.

Το βλέπω λοιπόν όλο αυτό λίγο επιφυλακτικά, καθώς αν εσύ μόνο γνωρίζεις απλά δύο άτομα εκτός forum με βαθμό στα γραπτά 80, τότε μου μπαίνουν σκέψεις ότι ίσως αυτό που πιστεύουμε (ή καλύτερα θέλουμε να πιστέυουμε εδώ μέσα), ότι εδώ μέσα στο forum είναι οι πιο υψηλες βαθμολογίες και ότι δεν αποτελούμε αντιπροσωπευτικό δείγμα, τελικά είμαστε αντιπροσωπευτικότατο δείγμα. Goldroger σε καμία περίπτωση μη το εκλάβεις αρνητικά όλο αυτό που έγραψα. Για δημιουργική σκέψη το έγραψα. Η καχυποψία μου δεν έγκειται στο αν είναι ασφαλής η πληροφορία που ανέφερες, αλλά στο αν είναι ασφαλές το σκεπτικό που είχαμε αρκετοί εδώ μέσα σχετικά με την αντιπροσωπευτικότητα του δείγματος μας. Αυτά τα ολίγα από εμένα..

JohnyMnemonic
Μόνιμος
Μόνιμος
Δημοσιεύσεις: 645
Εγγραφή: Τετ Οκτ 01, 2014 12:06 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό JohnyMnemonic » Παρ Σεπ 14, 2018 8:23 am

pasas7 έγραψε:
ARIEL έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:Δεν είναι έτσι. Θα σας κάνω μια απλή ερώτηση: αν εγώ γράψω 70% και εσείς 80%. Και αν εγώ δηλώσω μια πόλη στην 50η επιλογή μου ενώ εσείς όχι. Ποιος θα περάσει εκεί;;;

Ο διορισμός στην κενή θέση ισχύει όντως μόνο αν δεν την έχει δηλώσει κανένας την πόλη αυτή (πράγμα σχεδόν αδύνατο)! Φοβάμαι πολλοί πέσατε στην παγίδα επειδή βαριοσασταν να δηλώσετε όλες τις πόλεις.


Να τον ακούτε τον Johny..
Αποδέχομαι τον διορισμό σε κενή θέση , Σε περίπτωση κάλυψης όλων των θέσεων προτίμησής μου από άλλους υποψηφίους, αποδέχομαι το διορισμό μου σε οποιαδήποτε θέση παραμείνει κενή, ελλείψει προτιμήσεων υποψηφίων. (το λεκτικό του πεδίου με το περιβόητο κουτάκι)..Δηλαδή πέρα από τις θέσεις για τις οποίες έχω εκδηλώσει ενδιαφέρον στην αίτησή μου αποδέχομαι να πάω π.χ. στην Κολοπετινίτσα που κανένας μας κανένας δεν την δήλωσε και δυστυχώς θα μείνει κενή..

Δεν ισχύει αυτό που λέτε
πιο ακριβώς το νόημα του συγκεκριμένου κουτιού μετά?
κάποιος ο οποίος για παράδειγμα ήθελε 3 μόνο περιοχές θα δήλωνε αυτές τις τρεις περιοχές
κάποιος που ήθελε μόνο δέκα θα δήλωνε αυτές τις δέκα
κάποιος που τις ήθελε όλες θα τις δήλωνε όλες
για πιο λόγο να υπάρχει μετά το συγκεκριμένο κουτί αποδέχομαι τον διορισμό σε κενή θέση?σε τι εξυπηρετεί?
όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ΑΣΕΠ με το συγκεκριμένο κουτί επιλέγεις όλες τις θέσεις
για παράδειγμα κάποιος έχει προτεραιότητα τον τόπο καταγωγής του και από εκεί και πέρα δεν τον ενδιαφέρει που θα τον στείλουν δεν θα κάτσει να επιλέξει μία μία 90 επιλογές που έχει η προκήρυξη αλλά θα επιλέξει την πόλη που τον ενδιαφέρει και επίσης θα τικάρει το κουτί αποδέχομαι κενή θέση διορισμού. Δεν γίνεται για παράδειγμα αν ο ίδιος άνθρωπος έχει γράψει 90% και δεν πιάσει τον τόπο καταγωγής του να μην μπει καν και να διοριστεί κάποιος που έγραψε 60% επειδή έκατσε και τις επέλεξε μία μία από την στιγμή μάλιστα που ο πρώτος (με την επιλογή αποδέχομαι κενή θέση διορισμού) είναι διατεθειμένος να πάει παντού.

Δυστυχώς θα εκπλαγειτε δυσάρεστα με τα αποτελέσματα τότε. Είναι τόσο απλό και δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί δεν το καταλάβατε. Το κουτάκι το επιλέγει κάποιος ώστε να διοριστεί σε κάποια κενή θέση. Τι είναι κενή θέση;;; Η θέση που δεν την δήλωσε κανένας και έμεινε κενή! Ναι, τόσο απλό. Αν έστω και ένας έχει δηλώσει την θέση στην σειρά προτίμησης δεν θα μείνει ποτέ κενή. Όσο για τον υποψήφιο που επέλεψε μόνο τρεις θέσεις και δεν πέρασε σε αυτές τοτε απλά θα μείνει εκτός εντελώς όσο και να έχει γράψει.
Ρε παιδιά αυτά είναι αυτονόητα....

canyon
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Κυρ Απρ 12, 2009 12:34 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό canyon » Παρ Σεπ 14, 2018 9:11 am

goldroger έγραψε:Παιδιά γενικά τι ακούτε από βαθμολογίες κ γενικά εκτός φόρουμ. Εγώ από οικονομολόγος έχω ακούσει ένα 80 κ ένα 79 στα γραπτά. Κάποιος άλλος βαθμολογίες;


79 και 80 γραπτά είναι θεωρώ εξωπραγματικές βαθμολογίες

vnomik
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 12, 2018 3:10 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό vnomik » Παρ Σεπ 14, 2018 9:27 am

eleninomik έγραψε:Συνάδελφοι καλησπέρα και από εμένα. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια καταγραφής των βαθμολογιών. Για τα στατιστικά Νομικός 70,21 με τις προσαυξήσεις. Θα ήθελα να αναφέρω ότι έχει δημιουργηθεί μια σύγχυση με τον πίνακα αυτό, καθώς άλλες βαθμολογίες αντιστοιχούν σε γραπτά, άλλες σε βαθμολογίες με προσαυξήσεις. Επίσης, το να προσθέτουμε σε αυτόν άτομα προσεγγιστικα εκτός φόρουμ δεν είναι και πολύ ακριβές. Κι εγώ γνωρίζω από γνωστούς μου βαθμούς από 62 έως 83, ο, τι έχουν πει δηλαδή. Δεν είναι όμως ασφαλές κριτήριο αυτό. Καλά αποτελέσματα σε όλους!


Καλημερα!
Ο πινακας περιεχει γραπτες βαθμολογιες πλην 2-3 εξαιρεσεων, διοτι προεκυψε απ' ο,τι εχει δηλωθει. Ακριβης, εχετε δικιο, δεν μπορει να ειναι, καθως ολες οι βαθμολογιες ειτε εντος ειτε εκτος φορουμ ειναι κατα δηλωσιν. Οι εκτος φορουμ βοηθουν στο να διευρυνουμε το δειγμα. Ουτως ή αλλως δεν νομιζω οτι ενδιαφερει κανεναν αν ειναι στον συγκεκριμενο πινακα 13ος βασει γραπτων ενω θα επρεπε να ειναι 12ος λογω προσεγγιστικης βαθμολογιας και προσαυξησεων, αλλα κυριως το να δει πού κινειται, οχι μονο εντος φορουμ αλλα γενικα.
Παντως, θα μπορουσαμε να κανουμε πινακα μονο με οσους γραφουν εδω, με τελικες βαθμολογιες, συμπεριλαμβανομενων προσαυξησεων. Ας πουν και αλλοι συναδελφοι τη γνωμη τους και τον προσαρμοζουμε τον πινακα, δεν ειναι τιποτα... :)

goldroger
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Σεπ 05, 2018 7:36 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό goldroger » Παρ Σεπ 14, 2018 9:42 am

sotiris62 έγραψε:Skripaltec
Σχετικά με την τελευταία ενημέρωμένη λίστα που συνέταξες για τους οικονομολόγους, αν βλέπω καλά δεν έχεις συμπεριλάβει κάποια άτομα, τα οποία υπηρχαν κανονικά στις προηγούμενες λίστες (Takenardis, stav87, Tomcat). Εκ παραδρομής δεν τους συμπεριέλαβες?

Goldroger
Η πληροφορία για βαθμολογίες ατόμων εκτός forum, είναι φυσικά ευπρόσδεκτη και μακάρι όποιος γνωρίζει για βαθμολογίες ατόμων εκτός forum να τις αναφέρει.
Επειδή όμως μίλησες για πολύ υψηλές βαθμολογίες (79 και 80 μόνο από γραπτά χωρίς προσαυξήσεις!!!) πραγματικά μου κίνησες πολύ την περιέργια. Και το λέω αυτό όντας (έτσι εκτιμώ) γνώστης του γνωστικού μας αντικειμένου, θεωρητικά και επαγγελματικά. Θέλω να πώ δηλαδή ότι στα συγκεκριμένα θέματα, για να γράψει κάποιος 79 ή 80, σημαίνει ότι απάντησε σωστά σε μεγάλο αριθμό ερωτήσεων που λογικά αποκλειεται να τα είχε συναντήσει ξανά είτε στη θεωρία είτε στην πράξη στη δουλειά του και να τα είχε διαβάσει και να τα θυμόταν κιόλας. Ακόμα δηλαδή και ο πιο καλά προετοιμασμένος υποψήφιος, αποκλείεται να τα είχε συναντήσει στο διάβασμα όλα αυτά, και αν είχε συναντήσει κάποια, θα ήταν σε ένα-δύο θέματα και στα υπόλοιπα θα προσπαθούσε με βάση λίγο την εις άτοπο, λίγο με τη λογική, λίγο εμπειρικά, λίγο με το ένστικτο. Εκτιμώ όμως ότι και πάλι στατικστικά δεν επιτυγχάνεται έτσι τέτοιο υψηλό σκορ, καθώς άντε να σου κάτσουν κάποιες απαντήσεις με τη λογική και την εις άτοπο, αλλά όχι τόσο πολλές ώστε να γράψεις 80, και μάλιστα σε δύο άτομα, και να τους γνωρίζεις και τους δύο.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν υπονοώ κάτί, ούτε ΄΄τα κάνω κρεμαστάρια΄΄ επείδή δεν εγραψα εγώ τόσο καλά. Αν όντως υπάρχουν τέτοιοι βαθμοί στα γραπτά,τότε πραγματικά συγχαρητήρια και ας αποτελέσουν για εμάς τους υπολοίπους κίνητρο να γίνουμε καλύτεροι στο μέλλον.

Το βλέπω λοιπόν όλο αυτό λίγο επιφυλακτικά, καθώς αν εσύ μόνο γνωρίζεις απλά δύο άτομα εκτός forum με βαθμό στα γραπτά 80, τότε μου μπαίνουν σκέψεις ότι ίσως αυτό που πιστεύουμε (ή καλύτερα θέλουμε να πιστέυουμε εδώ μέσα), ότι εδώ μέσα στο forum είναι οι πιο υψηλες βαθμολογίες και ότι δεν αποτελούμε αντιπροσωπευτικό δείγμα, τελικά είμαστε αντιπροσωπευτικότατο δείγμα. Goldroger σε καμία περίπτωση μη το εκλάβεις αρνητικά όλο αυτό που έγραψα. Για δημιουργική σκέψη το έγραψα. Η καχυποψία μου δεν έγκειται στο αν είναι ασφαλής η πληροφορία που ανέφερες, αλλά στο αν είναι ασφαλές το σκεπτικό που είχαμε αρκετοί εδώ μέσα σχετικά με την αντιπροσωπευτικότητα του δείγματος μας. Αυτά τα ολίγα από εμένα..


Καταλαβαίνω αυτά που λες, οι βαθμοί αυτοί είναι όντως πραγματικοί. Απλά επειδή εδώ στο φόρουμ γράψαμε τις βαθμολογίες μας περίπου 50 άτομα και εννοείται ότι υπάρχουν πολύ περισσότεροι επιτυχόντες με διάφορες βαθμολογίες, θεωρώ ότι εάν έχουμε πληροφορίες σοβαρές ο κάθε ένας για βαθμολογίες γνωστών μας δε θα ήταν άσχημο να τις συμπεριλάβουμε στους πίνακες για να δούμε όντως που βρισκόμαστε στις κατατάξεις. Πραγματικές όμως βαθμολογίες που εμπιστευόμαστε.

Αυτά τα ολίγα...

Takenardis
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Μάιος 25, 2018 12:52 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Takenardis » Παρ Σεπ 14, 2018 10:44 am

sotiris62 έγραψε:Skripaltec
Σχετικά με την τελευταία ενημέρωμένη λίστα που συνέταξες για τους οικονομολόγους, αν βλέπω καλά δεν έχεις συμπεριλάβει κάποια άτομα, τα οποία υπηρχαν κανονικά στις προηγούμενες λίστες (Takenardis, stav87, Tomcat). Εκ παραδρομής δεν τους συμπεριέλαβες?

Goldroger
Η πληροφορία για βαθμολογίες ατόμων εκτός forum, είναι φυσικά ευπρόσδεκτη και μακάρι όποιος γνωρίζει για βαθμολογίες ατόμων εκτός forum να τις αναφέρει.
Επειδή όμως μίλησες για πολύ υψηλές βαθμολογίες (79 και 80 μόνο από γραπτά χωρίς προσαυξήσεις!!!) πραγματικά μου κίνησες πολύ την περιέργια. Και το λέω αυτό όντας (έτσι εκτιμώ) γνώστης του γνωστικού μας αντικειμένου, θεωρητικά και επαγγελματικά. Θέλω να πώ δηλαδή ότι στα συγκεκριμένα θέματα, για να γράψει κάποιος 79 ή 80, σημαίνει ότι απάντησε σωστά σε μεγάλο αριθμό ερωτήσεων που λογικά αποκλειεται να τα είχε συναντήσει ξανά είτε στη θεωρία είτε στην πράξη στη δουλειά του και να τα είχε διαβάσει και να τα θυμόταν κιόλας. Ακόμα δηλαδή και ο πιο καλά προετοιμασμένος υποψήφιος, αποκλείεται να τα είχε συναντήσει στο διάβασμα όλα αυτά, και αν είχε συναντήσει κάποια, θα ήταν σε ένα-δύο θέματα και στα υπόλοιπα θα προσπαθούσε με βάση λίγο την εις άτοπο, λίγο με τη λογική, λίγο εμπειρικά, λίγο με το ένστικτο. Εκτιμώ όμως ότι και πάλι στατικστικά δεν επιτυγχάνεται έτσι τέτοιο υψηλό σκορ, καθώς άντε να σου κάτσουν κάποιες απαντήσεις με τη λογική και την εις άτοπο, αλλά όχι τόσο πολλές ώστε να γράψεις 80, και μάλιστα σε δύο άτομα, και να τους γνωρίζεις και τους δύο.



Λογιστική-ελεγκτικη επιασα 49/55.
Στις ερωτήσεις που δεν ήμουν σιγουρος, δεν απάντησα (4) και σε δυο έκανα λάθος.
Ο διαγωνισμός ήταν σιγουρα ανορθόδοξος και αντιφροντιστηριακός. Όπως πρεπει να είναι κάθε διαγωνισμός για διορισμό.
Οι σημειώσεις ενος μεγαλου φροντιστηρίου που έπεσαν στα χερια μου κατοπιν εορτης ηταν για την ανακυκλωση απ ευθείας. Λογικο να καούν έτσι και καλοί υποψήφιοι.
Σημειωτέον ότι έχω σχετικό πτυχίο-μεταπτυχιακο (ελεγκτική) με υψηλούς βαθμούς, απόφοιτος ΕΣΔΔΑ, πενταετή προυπηρεσία σε οικονομική υπηρεσία και 3 χρόνια σε συναφή θέση στον ιδιωτικό τομέα.
Χώρια η άνετη ψυχολογική διαθεση καθως δεν κρινόταν δα και το μέλλον μου σπό την 1Γ

ΥΓ. Για το ηθικον σκέλος: Παλαιότερα δινόταν η δυνατότητα στους αποφοίτους να ξαναμπουν στην ΕΣΔΔ (με εξετασεις μαζί με όλους) και να φοιτήσουν σε διαφορετικο τμήμα. Το έκαναν αρκετοι προκειμένου να αλλάξουν θεση. Δεν επιτρέπεται πια και ή θα σου επιτρεψει η υπηρεσία να φυγεις μέσω κινητικότητας είτε μεσω της χελώνας που λέγεται ΑΣΕΠ.

Καλά αποτελέσματα σε όλους/όλες!

ltr90
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Δευ Ιαν 15, 2018 9:13 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό ltr90 » Παρ Σεπ 14, 2018 11:04 am

Παντως, θα μπορουσαμε να κανουμε πινακα μονο με οσους γραφουν εδω, με τελικες βαθμολογιες, συμπεριλαμβανομενων προσαυξησεων. Ας πουν και αλλοι συναδελφοι τη γνωμη τους και τον προσαρμοζουμε τον πινακα, δεν ειναι τιποτα... :)[/quote]


Ειναι καλύτερο να φτιαξουμε ενα πίνακα με προσαυξήσεις...Νομικής Εγώ, 70% τελικό γενική κατηγορία!

el2018
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Τετ Σεπ 12, 2018 3:21 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό el2018 » Παρ Σεπ 14, 2018 11:17 am

Καλημέρα σε όλους. Η δική μου βαθμολογία στα γραπτά: 76,34 συν 6,3 προσαυξήσεις συν εντοπιότητα.
Έχω δηλώσει το νομό με την εντοπιότητα, το διπλανό νομό και το κουτάκι με τις κενές.
Σχετικά με το κουτάκι αυτό, χωρίς να έχω γνώση επί του θέματος, μου φαίνεται παράλογο κάποιος με παραπάνω μόρια συνολικά να μείνει εκτός απλά και μόνο επειδή δε δήλωσε μία μία τις περιοχές, ενώ κάποιος με λιγότερα μόρια να μπει σε θέση που δήλωσε. Υποθέτω ότι θα πάρουν τους 548 πρώτους από τον πίνακα κατάταξης και αυτούς θα τοποθετήσουν στις διαθέσιμες θέσεις, ανάλογα τι έχουν δηλώσει ως προτίμηση. Απλά αυτός που απλά έβαλε τικ στο κουτάκι θα πάει στην Κολοπετινίτσα, ενώ αυτός που έβαλε πχ. την Αθήνα θα πάει εκεί με προτεραιότητα.

nonabella
Δόκιμος
Δόκιμος
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Δευ Αύγ 27, 2018 2:37 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό nonabella » Παρ Σεπ 14, 2018 11:59 am

JohnyMnemonic έγραψε:
pasas7 έγραψε:όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ΑΣΕΠ με το συγκεκριμένο κουτί επιλέγεις όλες τις θέσεις
για παράδειγμα κάποιος έχει προτεραιότητα τον τόπο καταγωγής του και από εκεί και πέρα δεν τον ενδιαφέρει που θα τον στείλουν δεν θα κάτσει να επιλέξει μία μία 90 επιλογές που έχει η προκήρυξη αλλά θα επιλέξει την πόλη που τον ενδιαφέρει και επίσης θα τικάρει το κουτί αποδέχομαι κενή θέση διορισμού. Δεν γίνεται για παράδειγμα αν ο ίδιος άνθρωπος έχει γράψει 90% και δεν πιάσει τον τόπο καταγωγής του να μην μπει καν και να διοριστεί κάποιος που έγραψε 60% επειδή έκατσε και τις επέλεξε μία μία από την στιγμή μάλιστα που ο πρώτος (με την επιλογή αποδέχομαι κενή θέση διορισμού) είναι διατεθειμένος να πάει παντού.

Δυστυχώς θα εκπλαγειτε δυσάρεστα με τα αποτελέσματα τότε. Είναι τόσο απλό και δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί δεν το καταλάβατε. Το κουτάκι το επιλέγει κάποιος ώστε να διοριστεί σε κάποια κενή θέση. Τι είναι κενή θέση;;; Η θέση που δεν την δήλωσε κανένας και έμεινε κενή! Ναι, τόσο απλό. Αν έστω και ένας έχει δηλώσει την θέση στην σειρά προτίμησης δεν θα μείνει ποτέ κενή. Όσο για τον υποψήφιο που επέλεψε μόνο τρεις θέσεις και δεν πέρασε σε αυτές τοτε απλά θα μείνει εκτός εντελώς όσο και να έχει γράψει.
Ρε παιδιά αυτά είναι αυτονόητα....

Κλίνω περισσότερο προς την άποψη του JohnyMnemonic και αυτό γιατί το θέμα μας εδώ είναι:
Τι νοείται κενή θέση; Είναι η θέση που δεν έχει προτιμηθεί από κανέναν βάσει δήλωσης. Άρα προκειμένου να μη μείνει κενή, θα διοριστεί εκεί όποιος τίκαρε το κουτάκι. Και ναι, αν την έχει δηλώσει ένας με 60% θα πάει εκείνος στη κενή θέση και όχι αυτός με το 90% που απλώς τίκαρε το κουτάκι. Αυτός του 90% θα πάει στη κενή θέση που όντως θα μείνει κενή γιατί δεν προτιμήθηκε από κανέναν. Απλή λογική είναι. Αν ο 90% δήλωσε μόνο Αθήνα, Πελοπόννησο και τίκαρε το κουτάκι αλλά οι θέσεις καλύφθηκαν από υποψηφίους 90+%, δεν θα μπει στην επόμενη κενή θέση πχ. οποιαδήποτε πόλη στην υπόλοιπη Ελλάδα αλλά σε θέση που δεν έχει προτιμηθεί από κανένα που πέρασε τη βάση.
Οι θέσεις που μένουν κενές, παραμένουν κενές και θα συμπληρωθούν σε επόμενη προκήρυξη. Δεν θα μπουν υποψήφιοι με βαθμό κάτω της βάσης.

eva87
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Παρ Μάιος 30, 2014 11:00 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό eva87 » Παρ Σεπ 14, 2018 12:47 pm

ltr90 έγραψε:Παντως, θα μπορουσαμε να κανουμε πινακα μονο με οσους γραφουν εδω, με τελικες βαθμολογιες, συμπεριλαμβανομενων προσαυξησεων. Ας πουν και αλλοι συναδελφοι τη γνωμη τους και τον προσαρμοζουμε τον πινακα, δεν ειναι τιποτα... :)




Συμφωνώ ως προς τη δημιουργία πίνακα με προσαυξήσεις μήπως βγάλουμε κάποια άκρη..

Kouts13
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 16, 2018 2:53 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Kouts13 » Παρ Σεπ 14, 2018 1:27 pm

nonabella έγραψε:
JohnyMnemonic έγραψε:
pasas7 έγραψε:όπως πολύ σωστά ανέφερε ο ΑΣΕΠ με το συγκεκριμένο κουτί επιλέγεις όλες τις θέσεις
για παράδειγμα κάποιος έχει προτεραιότητα τον τόπο καταγωγής του και από εκεί και πέρα δεν τον ενδιαφέρει που θα τον στείλουν δεν θα κάτσει να επιλέξει μία μία 90 επιλογές που έχει η προκήρυξη αλλά θα επιλέξει την πόλη που τον ενδιαφέρει και επίσης θα τικάρει το κουτί αποδέχομαι κενή θέση διορισμού. Δεν γίνεται για παράδειγμα αν ο ίδιος άνθρωπος έχει γράψει 90% και δεν πιάσει τον τόπο καταγωγής του να μην μπει καν και να διοριστεί κάποιος που έγραψε 60% επειδή έκατσε και τις επέλεξε μία μία από την στιγμή μάλιστα που ο πρώτος (με την επιλογή αποδέχομαι κενή θέση διορισμού) είναι διατεθειμένος να πάει παντού.

Δυστυχώς θα εκπλαγειτε δυσάρεστα με τα αποτελέσματα τότε. Είναι τόσο απλό και δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί δεν το καταλάβατε. Το κουτάκι το επιλέγει κάποιος ώστε να διοριστεί σε κάποια κενή θέση. Τι είναι κενή θέση;;; Η θέση που δεν την δήλωσε κανένας και έμεινε κενή! Ναι, τόσο απλό. Αν έστω και ένας έχει δηλώσει την θέση στην σειρά προτίμησης δεν θα μείνει ποτέ κενή. Όσο για τον υποψήφιο που επέλεψε μόνο τρεις θέσεις και δεν πέρασε σε αυτές τοτε απλά θα μείνει εκτός εντελώς όσο και να έχει γράψει.
Ρε παιδιά αυτά είναι αυτονόητα....

Κλίνω περισσότερο προς την άποψη του JohnyMnemonic και αυτό γιατί το θέμα μας εδώ είναι:
Τι νοείται κενή θέση; Είναι η θέση που δεν έχει προτιμηθεί από κανέναν βάσει δήλωσης. Άρα προκειμένου να μη μείνει κενή, θα διοριστεί εκεί όποιος τίκαρε το κουτάκι. Και ναι, αν την έχει δηλώσει ένας με 60% θα πάει εκείνος στη κενή θέση και όχι αυτός με το 90% που απλώς τίκαρε το κουτάκι. Αυτός του 90% θα πάει στη κενή θέση που όντως θα μείνει κενή γιατί δεν προτιμήθηκε από κανέναν. Απλή λογική είναι. Αν ο 90% δήλωσε μόνο Αθήνα, Πελοπόννησο και τίκαρε το κουτάκι αλλά οι θέσεις καλύφθηκαν από υποψηφίους 90+%, δεν θα μπει στην επόμενη κενή θέση πχ. οποιαδήποτε πόλη στην υπόλοιπη Ελλάδα αλλά σε θέση που δεν έχει προτιμηθεί από κανένα που πέρασε τη βάση.
Οι θέσεις που μένουν κενές, παραμένουν κενές και θα συμπληρωθούν σε επόμενη προκήρυξη. Δεν θα μπουν υποψήφιοι με βαθμό κάτω της βάσης.

σαφως και ετσι ισχυει παιδια σχετικα με το κουτακι...εννοειται πως αν καποιος με 60% δηλωσε μια περιοχη που δεν δηλωσε καποιος με 90%, θα παει αυτος με το 60%.ειναι κατι αντιστοιχο με το μηχανογραφικο στις πανελληνιες..αν η βαση σε μια σχολη ειναι 17.000 και δεν δηλωθηκε απο καποιον με 19.000 θα παει αυτος με το 17.000.απλη λογικη.μονο αν πχ το νομο Ψ δεν τον δηλωσε κανεις υφισταται η εννοια της κενης θεσης.

law1986
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Αύγ 01, 2018 3:33 pm

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό law1986 » Παρ Σεπ 14, 2018 3:10 pm

eleninomik έγραψε:Συνάδελφοι καλησπέρα και από εμένα. Συγχαρητήρια για την προσπάθεια καταγραφής των βαθμολογιών. Για τα στατιστικά Νομικός 70,21 με τις προσαυξήσεις. Θα ήθελα να αναφέρω ότι έχει δημιουργηθεί μια σύγχυση με τον πίνακα αυτό, καθώς άλλες βαθμολογίες αντιστοιχούν σε γραπτά, άλλες σε βαθμολογίες με προσαυξήσεις. Επίσης, το να προσθέτουμε σε αυτόν άτομα προσεγγιστικα εκτός φόρουμ δεν είναι και πολύ ακριβές. Κι εγώ γνωρίζω από γνωστούς μου βαθμούς από 62 έως 83, ο, τι έχουν πει δηλαδή. Δεν είναι όμως ασφαλές κριτήριο αυτό. Καλά αποτελέσματα σε όλους!



Προς επικαιροποίηση του πίνακα των νομικών και συμφωνώντας με την συνάδελφο, αναφέρω την δική μου βαθμολογία μαζί με προσαυξήσεις 75,83 (γενική κατηγορία).

Oikon22
Μαθητευόμενος
Μαθητευόμενος
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Σεπ 14, 2018 7:08 am

Re: Γραπτός Διαγωνισμός Εφοριακών

Δημοσίευσηαπό Oikon22 » Παρ Σεπ 14, 2018 3:24 pm

Καλησπέρα και απο εμένα. Κλάδος οικονομολόγων γενικη σειρά γραπτα 62,93 με πρόσθετα 66,93. Δήλωσα όλες τις θέσεις εκτός απο αυτές που εχουν εντοπιότητα. Επελεξα το κουτάκι διορισμός σε κενή θέση. Καλη επιτυχία σε όλους!


Επιστροφή σε “ΓΡΑΠΤΟΙ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΙ”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες